• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם לאירופאים קל יותר ?

גרהם

משתמש בכיר
דירוג
27,395
תופעה ששמתי לה אליה היא שהרבה חושבים שברלין מייצגת את גרמניה ולא מבינים שבגדול זה עיר של מסכנים ועניים, שיסעו לשטוטגר, מינכן או דיסלדורף ויבדקו כמה הם חסכנים, סולידים או שקר אחר כשלהו.
נכון, רק שלישראלי יהי פחות קל להשתלב ככל שהמקום קטן ו"מקומי" יותר. לא במקרה מרבית המהגרים מישראל מגיעים ללונדון, ברלין, ניוי ורק וערים אוניברסיטאיות.

Shlomi Z

משתמש בכיר
דירוג
4,632
אני לא שוכח. אך מוטב שלא תשכח שהעוגה שם גדולה יותר, והקפיטליזם שם טהור יותר כי.... האוכלוסיה הומוגנית יותר.

הנה, קח לדוגמה את "סוד" ההצלחה של החינוך במדינות סקנדינביה: https://www.huffpost.com/entry/equity-and-homogeneity-in_b_1959308
אנחנו מסכימים. רק טענתי שה"סוציאליזם" (במרכאות!) לעניים שמה גדול יותר בעזרת גודל העוגה.
בנוגע לגורמים, חדמש.

הנחה אחת היא שקושי מחשל. אבל מה עם אלה שלא מצליחים להתחשל?
אני לא יודע אם הקושי מחשל. שוב אינני בוגר שקרכלשהו שניתן להסתמך על דבריי.
אבל קראתי פעם ש"מדד האושר" אצל דתיים גבוה יותר משכניהם החילוניים.

לי ולך ברור שזה לא קשור לה' ששומר עליהם (ואולי כן)
אבל לדעתי יש קשר הדוק לשיטת הביחדנס שיש אצל הדתיים.
בין אם זה בני עקיבא או צעירי ישו, שיחות הברזייה בתפילת ערבית או טקס ה-X של השכן המורמוני, ערבות הדדית שנפוצה שמה (יותר בקצת) יותר.
הלכידות החברתית אצלם עדיין חזקה מחברות דתיות פחות.

מהניסיון שלי,
בין אם זה בגלל שאנחנו עדיין מזרח תיכון וה"חוצפה" או כור ההיתוך בצבא וזה שאתה יכול לתת חיבוק סתם כך לאנשים,
עדיין נותן יתרון להומו-ספיינס שנמצא בישראל.
אנחנו עדיין בני אדם והקרבה החברתית שיש בישראל היא יתרון אל מול כל הגורמים הנ"ל
(וגם זה שברי סחרוף שר בישראלית).
בסוף של יום על הספה בלי להוריד ת'נעליים,
כשהמסך שוב מהבהב ועובדים עלינו בעיניים.
עדיף להיות עני עם מישהו לידך מאשר עשיר גלמוד.

* עדיין, עדיף להיות הודי מרג'אסטן מאשר ישראלי. הם בטוח יותר מוצלחים מאיתנו.

לא חשוב שמות

משתמש רגיל
דירוג
381
אנחנו מסכימים. רק טענתי שה"סוציאליזם" (במרכאות!) לעניים שמה גדול יותר בעזרת גודל העוגה.
בנוגע לגורמים, חדמש.
אבל לעוגה הגדולה הזאת יש גורמים...

פחות מכסים / בירוקרטיה / וועדים = יותר פריון ותפוקה.
הגורמים המדרבנים תופעות אלו, הם.... (מזמין אותך לנחש)

ככל שיש יותר כסף למדינה = יותר כסף לדאוג לענייני רווחה.
הגורמים המדרבנים חינוך, תחרות, איכות, פערי שכר נמוכים יותר וכל מה שטוב, הם....?

paskar

משתמש בכיר
דירוג
1,253
@Shlomi Z

אמרת "חסינות נפשית", אז חשבתי שהתכוונת לעמידות אינהרנטית של אנשים, לא לתרומה השוטפת של הסביבה.

לגבי דתיות, אולי הביחד תורם (אם כי אין הקבלה מלאה דתיות = ביחד), אבל נראה לי שזה יותר המחשבה-אמונה הכללית שיש מישהו שדואג לך והכל יהיה בסדר.

גרהם

משתמש בכיר
דירוג
27,395
לגבי דתיות, אולי הביחד תורם
בני אדם חיו לאורך רוב ההיסטוריה בקהילות וכנראה שזה תורם לרווחה. דתיים שומרים על הקהילה גם בערים וישראלים בכלל נהנים מחיים קהילתיים יותר מאשר בגרמניה.

Minimi

משתמש רגיל
דירוג
781
דיון מעניין ומאיר עיניים.

אשתי ואני תמיד צחקנו שלקראת גיל 50-55, נעבור לגור באיזה עיירה ציורית בפורטוגל או משהו בסגנון.
יש אזרחות אירופאית.

Shlomi Z

משתמש בכיר
דירוג
4,632
אמרת "חסינות נפשית", אז חשבתי שהתכוונת לעמידות אינהרנטית של אנשים, לא לתרומה השוטפת של הסביבה.
מדוע זה נוגד? לדעתי הא בהא תליא.
אנחנו נגזרת ישירה של מין שהחליט שעדיף לו ביחד (בכפר או בעיר, במערה או תחת עץ) מאשר לבד.
הטכנולוגיה לעיתים גורמת לאדם היחיד שהוא יכול להסתדר לבד עם מסך.
שוב, בסוף של יום אתה צריך מישהו שיהדהד אותך. או יחבק. או סתם ישתחווה לצדך למלכה אליזבת
(הח"מ מושפע קשות מהעונה ה-4 המזעזעת של הכתר)
אבל נראה לי שזה יותר המחשבה-אמונה הכללית שיש מישהו שדואג לך והכל יהיה בסדר
התכוונתי פחות לגורם עליון, אלא ללכידות החברתית במקומות הנ"ל,
לצורך הדיון זה יכול להיות מזכיר הקיבוץ/סטלין/האגודה הקיבוצית שאנחנו סומכים עליו וביחד אנחנו נפגשים למדורה ליד הרפת או סתם ככה עושים ערימה של חבר'ה על הדשא בזכותו.
חסר משמעות הרעיון/הנציג אלא יותר השותפות שזה גורם ליחיד/סובייקט (חלש במונחים, אנא סלח לי).

הגורמים המדרבנים תופעות אלו, הם.... (מזמין אותך לנחש)
קפיטליזם.

Benjamin W

משתמש בכיר
דירוג
7,502
אני חושב שהקורונה חידדה את הצורך ברשת תמיכה, בפרט אצל צעירים.
לדעתי, בעיקר, הכשרה והסבה מקצועית.
הבעיה בישראל, להבנתי, היא שכולם נורא משכילים, אבל בדברים לא מועילים. וזה מוביל לפריון נמוך, ואי מיצוי כושר השתכרות.

וכנראה הגיע הזמן לאיזשהו שינוי במערכת ההשכלה הגבוה (שהיא דווקא דיי מוצלחת בישראל).....
שפריבילגים
שתדע, שכל פעם שאני קורא את המילה הזאת, המוח שלי מחליף אותה אוטומטית ל "אני מטומטם", או "אני דמגוג", לסרוגין.

ת.אוקהם

משתמש בכיר
דירוג
4,957
לי זה דווקא ברור כשמש שעדיף להיות אדם עני בשוודיה
סתם הערת אגב, 3.6 אנשים מכל 1,000 איש בשוודיה הם הומלסים (אגב, בישראל המספרים נמוכים בהרבה).
זה שישראלי ממעמד הביניים קורא לעצמו "עני חדש" או לא יכול להרשות לעצמו קניית דירה במקום שהוא רוצה לא הופך אותו למסכן יותר ממישהו עני במדינות אחרות.
מול מנטאליות אירופאית, נורבגית, יפנית ועוד.
מה אתה כל כך אוהב במנטליות היפנית? את הקארושי?
אני לדוגמא חושב שמישהו שאין לו את הפריבילגיה (הרי הכל חייב להיות מנוסח במונחים של פריבילגיה) לאהוב לעשות את צרכיו בחיתול בזמן העבודה יהנה יותר בישראל מאשר ביפן.

גרהם

משתמש בכיר
דירוג
27,395
לדעתי, בעיקר, הכשרה והסבה מקצועית.
הבעיה בישראל, להבנתי, היא שכולם נורא משכילים, אבל בדברים לא מועילים. וזה מוביל לפריון נמוך, ואי מיצוי כושר השתכרות.
נכון. התכוונתי יותר לתמיכה משפחתית, חברית, קהילתית.

לא חשוב שמות

משתמש רגיל
דירוג
381
סתם הערת אגב, 3.6 אנשים מכל 1,000 איש בשוודיה הם הומלסים (אגב, בישראל המספרים נמוכים בהרבה).
מניח כי הומלמסיות מכבדת את בעליה בשוודיה?
אשמח גם להבין מה הסיכוי של אדם עם תואר ראשון למצוא את עצמו הומלס, והאם הסיבות הן בכלל כלכליות ולא נפשיות וכן הלאה.

מה אתה כל כך אוהב במנטליות היפנית? את הקארושי?
רק קארושי? מה עם כל אותם בתולים בני 40 או אלו שנמצאים מתים בחדרם מול המחשב?
החו-צפה הישראלית לדעתי יותר מסוכנת.

שתדע, שכל פעם שאני קורא את המילה הזאת, המוח שלי מחליף אותה אוטומטית ל "אני מטומטם", או "אני דמגוג", לסרוגין.
אשתדל לכתוב זאת יותר אם כך ;)

שהגורמים המאפשרים אותו הם...? ימשיך כבודו D:

Sailor

משתמש רגיל
דירוג
943
דעתם של סטודנטים לקולנוע יותר ראויה ומשמעותית בנושאים כאלו. כיוון שאם הם לא הייטקיסטים ולא יכולים להיגמל מוויד, זה כי הם סבלו ממשתנים שפריבילגים מפורום הסולידים כנראה לא סבלו מהם (פחות חומר אפור במוח, פחות פניות פסיכולוגית ונפשית להתעסק בשאלות כגון עצמאות וחופש, יותר הגבלות עדתיות, קורבנות של החו-צפה הישראלית וכן הלאה).

מוכרח להודות שאני ממש עצוב שאת לא מתייחסת כלל בבלוג שלך למשתנים עקיפים אך הרבה יותר חשובים שמונעים מאנשים להתנהל באופן אחראי מבחינה כלכלית (ביישנות, חולשת אופי מובהקת מול מוכר במכולת או נציג חדר מסחר, מוח שעובד לאט מן הממוצע, פחד תהומי מכל סיטואציה שבה נדרש ממך לעמוד על שלך, מגרעות רפואיות או נפשיות שמוסיפות על חוסר הכשירות שלך לתפקד בחברה). לדעתי אנשים הסוחבים עמם "ברכות" כאלו אמורים להיות קהל היעד של הבלוג שלך! ממש לא הייטקיסטים שאיתך או בלעדיך הם כבר יסתדרו בתנאי משחק מלאים כשלי שוק (שעובדים לטובתם).

איפה הסמיילי שמבטא אכזבה? :|

לא מסכים עם חלק ממה שכתבת (למשל
"ממשתנים שפריבילגים מפורום הסולידים."
לי זה דווקא ברור כשמש שעדיף להיות אדם עני בשוודיה או בשוויץ מאשר אדם ממעמד הביניים בישראל.
)
אבל שאפו על ה contraire
משב רוח מרעננן.

Shlomi Z

משתמש בכיר
דירוג
4,632
שהגורמים המאפשרים אותו הם...? ימשיך כבודו D:
א. קפיטליסטים.
ב. מותו של סטלין, קריסת הקומוניזם וכישלון הרעיון הקיבוצי (למרות שאני מאד אוהב קיבוצים וקיבוצניקים בפרט).
ג. הבנה של הרוב כי ככל שהעשירים עשירים יותר (ואתה גם יכול להיות אחד כזה) ויש יותר צמיחה/פריון יש יותר "רווחה" לתת למי שלא עשיר.
ד. נהירה של אנשים/חברות/רעיונות למקומות שמאפשרים קפיטליזם כמו ארה"ב/אירופה/מערב ופחות נהירה של אנשים/חברות/רעיונות למקומות המאפשרים פחות קפיטליזם כמו ונצואלה/קוריאה וכו'.
ה. אינטרנט מהיר שיכול לגרום לכמה שיותר אנשים להבין שאינטרנט מהיר=ידע מהיר=כח נגרם מקפיטלזם.

*קפיטלזם זה קצת הגדרה דיי "הגדרתית",
הכוונה היא: לזכות קניין פרטי/רצון להתעשר (באופן חוקי)/ביטוח חסמים/ליברליות/שוק חופשי.

אם יש לך תשובה טובה יותר, HitMe

*נראה לי שהדיון נודד למחוזות רחוקים ממה שפות"ש חפץ בהם. מציע שנחדול כאן לפני שיוסיק נוזף בנו. ובצדק.

לא חשוב שמות

משתמש רגיל
דירוג
381
אם יש לך תשובה טובה יותר, HitMe
f27ba68c4872ca982fff52ea249d4fc741f3e2f1908d84893abfe6e50a522c9c.jpg

א. קפיטליסטים.
יכול להתחולל ביעילות רק במדינות הומוגניות רעיונית או אתנית. ארה"ב הומוגנית רעיונית.
בישראל אפילו על המושג "יהדות" או "ישראליות" או "דמוקרטיה" אין הומוגניות.

ג. הבנה של הרוב כי ככל שהעשירים עשירים יותר (ואתה גם יכול להיות אחד כזה) ויש יותר צמיחה/פריון יש יותר "רווחה" לתת למי שלא עשיר.
זה נכון, כל זמן שהעשירים הם קפיטליסטים כמו גיל שבייד, ולא פרוטקציוניסטים כמו נוחי דנקנר.

https://www.youtube.com/watch?v=Sy0wnALwIps
https://www.youtube.com/watch?v=NeU4LuGt76w

תרשה לי להטיל דופי על לא מעט עשירים שהתעשרו במדינה הספציפית שלנו, במדיניות, במשק, בתרבות, בהעדפות לאומיות ובתנאי משחק שכוללים לא מעט עיוותים (ואף על כמה עובדי הייטק, מנהלי סניף של בתי קפה, או מנקי רחובות, שהגיעו לאן שהגיעו - במשק ובמדיניות דיי מעוותים מלכתחילה. והרבה מעבר למה שקורה במשק עצמו, אבל זה דורש פוסט נפרד).
ושוב, בגלל מאפיינים דיי ייחודיים ואופיניים לישראל, ופחות אופייניים למדינות סקנדינביה. אחד מהם מתחיל ב-ה' ומסתיים ב-ה'... ברחה לי המילה.

ד. נהירה של אנשים/חברות/רעיונות למקומות שמאפשרים קפיטליזם כמו ארה"ב/אירופה/מערב ופחות נהירה של אנשים/חברות/רעיונות למקומות המאפשרים פחות קפיטליזם כמו ונצואלה/קוריאה וכו'.
תפסיק לחזק את מה שאני אומר.

ה. אינטרנט מהיר שיכול לגרום לכמה שיותר אנשים להבין שאינטרנט מהיר=ידע מהיר=כח נגרם מקפיטלזם.
אה? מה ניסית לומר כאן?

הכוונה היא: לזכות קניין פרטי/רצון להתעשר (באופן חוקי)/ביטוח חסמים/ליברליות/שוק חופשי.
כשבחור מן השורה מגיע ללא הון, ומעוניין לקבל מהבנק הלוואה במטרה לרכוש אדמות או זיכיון על משאב טבע זה או אחר, ולא מקבל, בזמן שאנשים מקושרים אחרים מבקשים וכן מקבלים, או מקבלים הלוואות על חשבון הציבור. זאת פגיעה בזכות הקניין וברצון להתעשר (באופן חוקי).

https://youtu.be/ucfNZfRJFNI?t=377
https://www.youtube.com/watch?v=7bI3aMk9Zg8

רנטות על הגז.

חסמי ייבוא.

שכר שלא משקף את התרומה לתוצר במשרות ציבוריות. והגדלה שלו ללא תלות בתרומה לתוצר של אותו עובד.

הינדוס מלאכותי של הכלכלה או של ההון באמצעות הטלת מס רווחי הון בבורסה, ופטור ממס רווחי הון עד 5.1K בהשכרת דירות.

קרנות השתלמות, פנסיות תקציביות, קביעות באוניברסיטה.

ואף היבטים כגון ייצוג ייתר לאשכנזים בעמדות כוח או משלחי יד, בתארים ובאוניברסיטאות נחשבות וכן הלאה. קושי שפתי של עולים בעלי תארים שעובדים בניקיון, מניח שיש שיציינו הבדלי מגדר, פיזור האוכלוסיה המזרחית ברחבי הארץ ע"י בן-גוריון וחבריו ללא שום הצדקה כלכלית לכך (לא סגור לגבי הצדקה ביטחונית), ייעוד של עולים למשלחי יד מסויימים ולא אחרים, גישה של קבוצות מסוימות לאנשים/לידע שלא זמינה לאחרים וכן הלאה.

כל זה, והרבה מעבר לזה, עומד בסתירה מול הקפיטליזם החלומי עליו אתה מדבר.

(ומבלי להיכנס להבדלים אישותיים שלדעתי משחקים גם כן תפקיד קריטי).

היכולת להנחיל קפיטליזם או לא להנחיל אותו, מהווה רק סימפטום או התוצאה של כל זה.

נערך לאחרונה ב:

Benjamin W

משתמש בכיר
דירוג
7,502
f27ba68c4872ca982fff52ea249d4fc741f3e2f1908d84893abfe6e50a522c9c.jpg

יכול להתחולל ביעילות רק במדינות הומוגניות רעיונית או אתנית. ארה"ב הומוגנית רעיונית.
בישראל אפילו על המושג "יהדות" או "ישראליות" או "דמוקרטיה" אין הומוגניות.

זה נכון, כל זמן שהעשירים הם קפיטליסטים כמו גיל שבייד, ולא פרוטקציוניסטים כמו נוחי דנקנר.

https://www.youtube.com/watch?v=Sy0wnALwIps
https://www.youtube.com/watch?v=NeU4LuGt76w

תרשה לי להטיל דופי על לא מעט עשירים שהתעשרו במדינה הספציפית שלנו, במדיניות, במשק, בתרבות, בהעדפות לאומיות ובתנאי משחק שכוללים לא מעט עיוותים (ואף על כמה עובדי הייטק, מנהלי סניף של בתי קפה, או מנקי רחובות, שהגיעו לאן שהגיעו - במשק ובמדיניות דיי מעוותים מלכתחילה. והרבה מעבר למה שקורה במשק עצמו, אבל זה דורש פוסט נפרד).
ושוב, בגלל מאפיינים דיי ייחודיים ואופיניים לישראל, ופחות אופייניים למדינות סקנדינביה. אחד מהם מתחיל ב-ה' ומסתיים ב-ה'... ברחה לי המילה.

תפסיק לחזק את מה שאני אומר.

אה? מה ניסית לומר כאן?

כשבחור מן השורה מגיע ללא הון, ומעוניין לקבל מהבנק הלוואה במטרה לרכוש אדמות או זיכיון על משאב טבע זה או אחר, ולא מקבל, בזמן שאנשים מקושרים אחרים מבקשים וכן מקבלים, או מקבלים הלוואות על חשבון הציבור. זאת פגיעה בזכות הקניין וברצון להתעשר (באופן חוקי).

https://youtu.be/ucfNZfRJFNI?t=377
https://www.youtube.com/watch?v=7bI3aMk9Zg8

רנטות על הגז.

חסמי ייבוא.

שכר שלא משקף את התרומה לתוצר במשרות ציבוריות. והגדלה שלו ללא תלות בתרומה לתוצר של אותו עובד.

הינדוס מלאכותי של הכלכלה או של ההון באמצעות הטלת מס רווחי הון בבורסה, ופטור ממס רווחי הון עד 5.1K בהשכרת דירות.

קרנות השתלמות, פנסיות תקציביות, קביעות באוניברסיטה.

ואף היבטים כגון ייצוג ייתר לאשכנזים בעמדות כוח או משלחי יד, בתארים ובאוניברסיטאות נחשבות וכן הלאה. קושי שפתי של עולים בעלי תארים שעובדים בניקיון, מניח שיש שיציינו הבדלי מגדר, פיזור האוכלוסיה המזרחית ברחבי הארץ ע"י בן-גוריון וחבריו ללא שום הצדקה כלכלית לכך (לא סגור לגבי הצדקה ביטחונית), ייעוד של עולים למשלחי יד מסויימים ולא אחרים, גישה של קבוצות מסוימות לאנשים/לידע שלא זמינה לאחרים וכן הלאה.

כל זה, והרבה מעבר לזה, עומד בסתירה מול הקפיטליזם החלומי עליו אתה מדבר.

(ומבלי להיכנס להבדלים אישותיים שלדעתי משחקים גם כן תפקיד קריטי).

היכולת להנחיל קפיטליזם או לא להנחיל אותו, מהווה רק סימפטום או התוצאה של כל זה.
אני מבין שמשעמם מאוד בסגר, אז החלטת להטריל. תיזהר שלא תחסם על הזניית הפורום.

Sailor

משתמש רגיל
דירוג
943

Roi

משתמש בכיר
דירוג
4,925
יותר קל לגור באירופה (העשירה) מבחינת כלכלית, מול ישראל
מה שכן, זה בא על חשבון אספקטים אחרים שלא פחות חשובים בחיים.
+100
כתבתי בפורום די הרבה על החוויה שלי, זה לא שחור ולבן, כן יותר קל מבחינה כלכלית, לא מגיע מהייטק, בארץ בקושי גמרתי את החודש ולצערי ההורים עזרו מעט, מי מדבר על לחסוך.... קשה מאוד, זו הייתה המציאות שלי.
לעומת זאת בספרד הגעתי לעצמאות כלכלית, עדיין לא בהייטק... כמובן שיש לזה מחיר אישי לא פשוט.
בהצלחה.

ישראלי מצוי

משתמש רגיל
דירוג
157
+100
כתבתי בפורום די הרבה על החוויה שלי, זה לא שחור ולבן, כן יותר קל מבחינה כלכלית, לא מגיע מהייטק, בארץ בקושי גמרתי את החודש ולצערי ההורים עזרו מעט, מי מדבר על לחסוך.... קשה מאוד, זו הייתה המציאות שלי.
לעומת זאת בספרד הגעתי לעצמאות כלכלית, עדיין לא בהייטק... כמובן שיש לזה מחיר אישי לא פשוט.
בהצלחה.
אפשר להיות חצוף ולשאול ממה אתה מתפרנס שם?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D משכנתא 100% קל"צ נדל"ן 12
ג'וני לנד קל לתת ציפיות כלכליות קשה לעמוד בהם שוק ההון 4
Henchman34 האם קל גמל \ slice הגיעו לסוף הדרך? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א בלבול קל לגבי מיסוי ריאלי לעומת נומינלי מיסים 1
Shnizelia יש סיבה למה לא לקחת משכנתא 100% קל"צ? נדל"ן 15
S כמה שאלות על קרן השתלמות IRA בסלייס (קל גמל לשעבר) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
S תיקון קל בדוח 135 שהוגש למס הכנסה מיסים 7
G תמהיל משכנתא, יותר מידי קל"צ? נדל"ן 5
S קל גמל (SLICE) האם בטוח לעשות שם קרן השתלמות IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 19
י קל גמל סלייס- סיכון? שוק ההון 437
I קופת גמל מתמחה בזהב - של Slice/קל גמל שוק ההון 3
ש בלבול קל - דיבידנדים שוק ההון 1
T IRA של קל-גמל לעומת מסלול מחקה מדד שוק ההון 4
M פרעון במסלול קל"צ מיד לאחר לקיחת המשכנתא נדל"ן 11
Omri. מה הסיפור של קל גמל? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 45
B קל גמל - קופת גמל מחקה מדד שוק ההון 18
י קל גמל שינוי דמי ניהול למקסימום כעבור שנתיים שוק ההון 10
G קל גמל צרכנות פיננסית 22