• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

לפני מהלך להעברת ביטוח מנהלים ופנסיה ממגדל לקופת ברירת מחדל

deussex

משתמש רגיל
דירוג
492
שלום חברים,

כעוד צעד לעשיית סדר פיננסי, הייתי רוצה לעשות אופטימיזציה בקרנות הפנסיה/מנהלים שלי.

כעת אני במגדל במסלול קרן פנסיה מקיפה עד לתקרה במסלול סנופי משלם 1.49% מההפקדה, 0% מצבירה. וכן ביטוח מנהלים על סנופי משלם 1% מצבירה, ו 0% מהפקדה, מקדם מובטח 201 (ביטוח מנהלים מ 2006). הסכום הכולל הוא מעל מיליון ש"ח.

המוטיבציה להעביר:
1. להיפטר מהביטוח מנהלים כדי להפסיק לשלם דמי צבירה גבוהים יחסית לקרן פנסיה
2. (+ בגלל שהמעביד מעביר לשם רק 5% ולא 6%, עקב עלות א.כ.ע הגבוהה שיש לו בהסכם עם חברת מגדל שעומד על 2%).
3. מאזן אקטוארי שלילי של מגדל שמוסיף על עלויות הניהול.
4. מכיוון שבשנים הקודמות לא תמיד הפקדתי למקסימום התקרה של קרן פנסיה מקיפה, הייתי רוצה להעביר את מקסימום הסכום מביטוח המנהלים האפשרי לקרן פנסיה מקיפה, ואת השאר לקרן פנסיה משלימה. (במקיפה יש אג"ח מובטח תשואה).

הייתי רוצה לעשות מהלך להעברת הקופות הללו לקרן פנסיה ברירת המחדל, על מנת להעביר את ביטוח המנהלים לקרן פנסיה + למאזן אקטוארי חיובי. אציג את השאלות והשיקולים שאשאל את הקרנות, ואשמח אם תעירו, אם אני מפספס משהו, או שאני צריך לתת את הדעת לדברים נוספים בתהליך.

ומקריאה של פוסט פנסיוני של @נדב אני רוצה לפנות לקרנות הבאות, שהן עם מאזן אקטוארי חיובי ונחשבות ברירת מחדל (פרט לכלל ביטוח, שהם פשוט במאזן אקטוארי חיובי): https://pensuni.com/?p=1604

שיקולים ושאלות להערותיכם:

1. הקרנות שאני הולך לפנות אליהן: אלטשולר שחם, מיטב דש, פניקס, כלל ביטוח (עם מאזן אקטוארי חיובי, 3 הראשונות קרנות ברירת מחדל) (בתקווה שבכולן יש מסלול S&P500 או מדד עולמי עוקב פאסיבי).
הערה - אני רואה מהפוסט המוזכר, שהיו עוד קופות פנסיה ברירת מחדל שירדו מהפרק - פסגות והלמן אלדובי - האם זה כך ? הן נסגרו ואין מה לפנות אליהן ?
מהקרנות שהזכרתי לעיל - האם יש כאלו שיש לקחת בחשבון איתן דברים נוספים/לא להתקדם איתן מניסיונכם ?
- עוד קופות ששווה לפנות אליהן ?

2. הולך להעביר מעוקב סנופי לעוקב סנופי, וזה אומר שחלק מהזמן הכסף ישאר מחוץ לשוק - זה סיכון מסויים אם הסנופי יזנק, אך נראה שבשנה האחרונה הוא די מדשדש - האם זה זמן סביר לעשות את המהלך הזה ?

3. מהם דמי הניהול שאני יכול לכוון אליהם, מניסיונכם, עם גודל התיק שהזכרתי, ולאן לכוון ? (ולכמה זמן, מובטח שהתנאים ינתנו ? אם אני זוכר נכון בקרן ברירת מחדל דובר על 10 שנים לפחות).

4. כדי להעביר את המקסימום שאני יכול מביטוח מנהלים, קודם כל לקרן פנסיה מקיפה (בגלל שלא בכל השנים הפקדתי עד לתקרה) - האם המידע הזה זמין בכל קרן פנסיה שארצה להתקדם איתה - או שחלק יוכלו להגיד שזה לא אפשרי, ואז מה ניתן לעשות ? מנסיונכם - האם יש קרנות שעשו לכם בעיות ?

5. היכן אתם עושים סימולציה של כספים צבורים + קצבה צפויה כדי להשוות למשל מצב של ביטוח מנהלים + קרן פנסיה מקיפה, לעומת קרן פנסיה מקיפה ומשלימה ?

6. עוד שיקולים או דברים לחשוב/לבדוק/לשאול, שאני מפספס ?

7. אני מודע לזה שהמהלך של ביטול ביטוח מנהלים עם מקדם מובטח של 201 הוא בלתי הפיך, אבל המקדם הוא לא וואו, ו 1% מצבירה + הפקדה של המעביד במקום 6%, 5% זה כואב יותר כנראה. (יש סיכוי מסויים שאם בעתיד אעבור מעביד, אולי אגיע למקום עם הסכם א.כ.ע טוב יותר עם מגדל ואז ההפקדה של המעביד תהיה גבוהה מ 5%, אבל אין לי דרך להעריך את הסיכוי הזה, ועדיין אשלם 1% מצבירה).

תודה רבה.

נערך לאחרונה ב:
למה לא להעביר לאותה חברה בה מתנהלת קרן הפנסיה שלך?

למה לא להעביר לאותה חברה בה מתנהלת קרן הפנסיה שלך?
זה רעיון לא רע... תוכל לחדד למה לדעתך זה עדיף על מעבר לקופה אחרת ?

מה שאני רואה הוא זה:
חיסרון זמני- עדיין יהיה גירעון אקטוארי של מגדל שאני משלם עליו בנוסף לדמי הניהול

היתרונות שאני רואה ברעיון שלך
-להעביר רק את ביטוח המנהלים, כך שהוצאת הכספים מהשוק תהיה רק שם, אבל זה סיכון שמתקזז יפה עם הדמי ניהול שאני משלם שם + הפקדות מעביד שאני מפספס.
-אפשר לעשות סדר עם הסכום המקסימלי לקרן פנסיה מקיפה - להעביר את מקסימום הסכום מביטוח המנהלים לקרן פנסיה מקיפה ואז יהיה סדר.
-אז אני אתחיל לחסוך יותר בחלק של ביטוח המנהלים (דמי צבירה נמוכים + המעביד יעביר לשם יותר הפקדות). זה רעיון טוב... ואיזשהו שלב ביניים לא רע בכלל...
-פחות בלאגן והתעסקות.. אם כי יהיה קצת עם הטפסים אבל לא קריטי כמו מעבר קופות אני מניח...
-התנאים במגדל מבחינת דמי ניהול לקרן פנסיה די טובים - נגבה רק אחוז מהפקדה... ובקופות אחרות אשלם על ההפקדה איפשהו 0.1%-0.15 (0.05% לא בטוח שאוכל להשיג)

תודה, משהו שאני בהחלט אשקול....

פשוט חשבתי - אם כבר להתעסק עם זה, אז כבר ליישר גם את הגירעון האקטוארי.

נערך לאחרונה ב:
השיקול המרכזי הוא שיש לך כושר מיקוח גבוה יותר מאשר כאשר את התיק הפנסיוני בין כמה חברות.
וגם ניוד הכספים יהיה פשוט יותר.

אני לא יועץ פנסיוני אז יש לקחת בעירבון מוגבל את מה שאכתוב כאן, אבל עלו לי כמה תהיות בעקבות מה שכתבת.

"ביטוח מנהלים על סנופי משלם 1% מצבירה, ו 0% מהפקדה, מקדם מובטח 201 (ביטוח מנהלים מ 2006)" - המקדם המובטח אמור להיות החלק החשוב פה. בביטוח המנהלים שלי (ללא מקדם מובטח), התשלום הוא 0.5% מהצבירה. אז או שיש תנאים שונים בגלל המקדם, או שיש כאן אופציית מיקוח עבורך.

"3. מאזן אקטוארי שלילי של מגדל שמוסיף על עלויות הניהול." - אמור להיות רלבנטי רק עבור הפנסיה. הסתכלתי עכשיו על הדו"ח השנתי של ביטוח המנהלים וכמו שזכרתי אין בו מנגנון של איזון אקטוארי. זה אחד ההבדלים בין המוצר "פנסיה" (מקיפה/משלימה) ומוצרים אחרים.

"4. מכיוון שבשנים הקודמות לא תמיד הפקדתי למקסימום התקרה של קרן פנסיה מקיפה, הייתי רוצה להעביר את מקסימום הסכום מביטוח המנהלים האפשרי לקרן פנסיה מקיפה, ואת השאר לקרן פנסיה משלימה. (במקיפה יש אג"ח מובטח תשואה)." - אני לא יודע אם זה אפשרי (לפצות על פערי הפקדות משנים קודמות). בכל מקרה, במובן הטכני כבר אין יותר "אג"ח מובטח תשואה" אלא מנגנון אחר להבטחת תשואה (תיקון סמנטי).

דמי הניהול שהוצגו הם מצבירה + מהפקדה, אך ללא "דמי ניהול חיצוניים". במסלולים מחקי מדד לרוב מדובר במספר נמוך יחסית (כ-0.04% מהצבירה אל מול פנסיה "כללית" בה המספרים הגיעו לאזור 0.16% מהצבירה) אבל אם כבר מסתכלים על התמונה המלאה אז שווה לקחת גם את זה בחשבון. בייחוד לאחר הרפורמה בשנת 2023 (תתרחב בשנת 2024) שמחייבת את הקרנות להציע מסלולים ללא דמי ניהול חיצוניים.

בהצלחה בתהליך המעבר.

"ביטוח מנהלים על סנופי משלם 1% מצבירה, ו 0% מהפקדה, מקדם מובטח 201 (ביטוח מנהלים מ 2006)" - המקדם המובטח אמור להיות החלק החשוב פה. בביטוח המנהלים שלי (ללא מקדם מובטח), התשלום הוא 0.5% מהצבירה. אז או שיש תנאים שונים בגלל המקדם, או שיש כאן אופציית מיקוח עבורך.
היה 1.05% לפני זה, וכמה שלא ניסיתי, הכי טוב שקיבלתי היה 1.0% אחרי שהייתי בתהליך מעבר ממגדל. מגדל חברה קשה. בכל מקרה, 1.0% או 0.5%, זה סדר גודל לעומת דמי ניהול בקרן פנסיה. כמו כן - ההפקדה לביטוח מנהלים שלי היא 5% במקום 6% בפנסיה. אולי לך יש התלבטות, אבל במקרה שלי כנראה שאין...

"3. מאזן אקטוארי שלילי של מגדל שמוסיף על עלויות הניהול." - אמור להיות רלבנטי רק עבור הפנסיה. הסתכלתי עכשיו על הדו"ח השנתי של ביטוח המנהלים וכמו שזכרתי אין בו מנגנון של איזון אקטוארי. זה אחד ההבדלים בין המוצר "פנסיה" (מקיפה/משלימה) ומוצרים אחרים.
זה אולי נכון, אבל כפי שציינתי למעלה, הכספים שאני משלם על ביטוח מנהלים גם לא מגנים על האקטוארי. אבל יש דרעק נוסף בביטוח מנהלים, הקיצבה המחושבת שלו לפי המקדם הזה, הוא רק בתנאי שחברת הניהול מצליחה להביא יותר מ 4% ברווחים שלה, או 3.8% או משהו כזה, ואם לא - אתה תשלם על זה בקיצבה של אותה שנה. כלומר - אתה הולך עם מקדם קבוע, משלם ים של דמי ניהול, אולי גם לא מקבל את ה 1% הנוסף של המעסיק, ומאמין שזה לפחות מקבע לך את הקיצבה, ולא היא. אתה עדיין נתון לחסדי ניהול "נכון" של חברת הגמל, ואם היא לא פוגעת בתחזיות של 4% צמיחה שנתית - הקיצבה שלך משלמת את המחיר.
אני לא יודע אם זה אפשרי (לפצות על פערי הפקדות משנים קודמות). בכל מקרה, במובן הטכני כבר אין יותר "אג"ח מובטח תשואה" אלא מנגנון אחר להבטחת תשואה (תיקון סמנטי).
אני בדקתי ונאמר שזה אפשרי, גם מול מגדל, וגם מול הסוכן של החברה שלי. הבעיה היחידה, היא שלפי הסוכן שלי, ייתכן שבמעבר המידע הזה יהיה פחות זמין אצל החברה החדשה, ולכן אני כנראה אעדיף להעביר את ביטוח המנהלים בתוך מגדל, כמקסימום למקיפה והשאר למשלימה. דיברתי גם עם סוכן של קופה אחרת, והוא אמור לבדוק את זה. הוא אמר שיש דבר שנקרא "סדין" שהקופה החדשה מקבלת, ויש שם את המידע של היסטוריית ההפקדות של המבוטח, כך שלכאורה גם במעבר המידע אמור להיות זמין.

אבל כדי לא לקחת סיכון מיותר, כנראה אעשה בתוך מגדל. ואז בעתיד, הקופות יהיו מיושרות, ואם תהיה לי אופציה טובה, אפשר להעביר לחברה אחרת בשביל המאזן האקטוארי החיובי.
- המידע הזה נודע לי מקריאה בפורום הזה, ואנשים עשו את זה גם לפני כאן.

דמי הניהול שהוצגו הם מצבירה + מהפקדה, אך ללא "דמי ניהול חיצוניים". במסלולים מחקי מדד לרוב מדובר במספר נמוך יחסית (כ-0.04% מהצבירה אל מול פנסיה "כללית" בה המספרים הגיעו לאזור 0.16% מהצבירה) אבל אם כבר מסתכלים על התמונה המלאה אז שווה לקחת גם את זה בחשבון. בייחוד לאחר הרפורמה בשנת 2023 (תתרחב בשנת 2024) שמחייבת את הקרנות להציע מסלולים ללא דמי ניהול חיצוניים.
בהחלט, לכן אני במסלולי עוקב מדד S&P500 פאסיבי, כי אני יודע שבמנהולים יש עוד דמי ניהול נסתרים, פרט לדמי ניהול ה"רשמיים", ומסלול מנוהל יקר יותר, כי מתבצעות כל מיני פעולות מכירה-קניה, שאתה משלם עליהם תחת סעיפים פנימיים. כלומר, אני עכשיו במגדל על מסלולים פאסיביים, ואני גם לא אעבור לחברה אחרת, שאין לה את המסלול הזה.

אגב - נקודה מעניינת, מה יקרה נגיד קרוב לפנסיה, שבו אנשים עוברים למסלולים פחות מנייתיים - אצטרך להעביר למסלול "יותר סולידי" אבל מנוהל ? לצערנו אין משהו פאסיבי ללא דמי ניהול חיצוניים גבוהים, אבל שאינם עוקבים אחרי מניות ?

מדובר במוצר יקר וגרוע ככול והוא אחר יוני2001 /דצמבר 2003
באופן אישי מעביר ללא חששות.

ככול ואתה עובר תקרת הפקדה במקיפה כעת וגם בעבר אתה צריך מראש לבחור לאיזה מוצר תרצה לנתב את הכסף. ככול ולא תבחר תפתח קרן פנסיה כללית לצד המקיפה. אני נוטה במצב כזה לקופ"ג או חלוקה לתגמולים פנסיה ופיצויים גמל בגוף שתומך בזה.

כל האמור לא המלצה/ייעוץ לכלום.

אגב - נקודה מעניינת, מה יקרה נגיד קרוב לפנסיה, שבו אנשים עוברים למסלולים פחות מנייתיים - אצטרך להעביר למסלול "יותר סולידי" אבל מנוהל ? לצערנו אין משהו פאסיבי ללא דמי ניהול חיצוניים גבוהים, אבל שאינם עוקבים אחרי מניות ?
נכון לתחילת 2023 יש מסלולים ראשונים (כלליים יחסית) ללא דמי ניהול חיצוניים. הרפורמה אמורה להתרחב ב-2024 ולדעתי לכלול גם מסלול פאסיבי כלשהו (אמורים להיות משהו כמו 5 מסלולים שכל חברה חייבת להציע).

ככול ואתה עובר תקרת הפקדה במקיפה כעת וגם בעבר אתה צריך מראש לבחור לאיזה מוצר תרצה לנתב את הכסף. ככול ולא תבחר תפתח קרן פנסיה כללית לצד המקיפה. אני נוטה במצב כזה לקופ"ג או חלוקה לתגמולים פנסיה ופיצויים גמל בגוף שתומך בזה
הזכרת לי שבאמת ניתן לעשות את האופטימיזציה הזאת.... אני אנסה לשלב אולי כבר במעבר של הביטוח מנהלים לתקרה.

תוכל להזכיר איך הדבר מתבצע - מבחינת איזה תשלומים מנותבים לאן ? אם אני זוכר נכון, איכשהו מפרידים מהסכום של השתתפות המעביד ממקיפה למוצר המשלים, או משהו כזה...

נדמה לי שזה מאפשר לנצל בצורה גבוהה יותר את התקרה, נכון ? וכמוצר משלים חייבים במקרה כזה קופ"ג, לא פנסיה משלימה ?

אגב, נדמה לי שדמי ניהול בקופ"ג הם דווקא יותר גבוהים משום מה מקרן פנסיה. כמו כן, בתור מישהו שמאוד אוהב פשטות, מאוד הייתי רוצה פשוט שההפקדות יתבצעו אוטומאטית ויעקבו אחרי מדד. נדמה לי שאם ההפרדה של פנסיה וכספי פיצויים מחייבת כמוצר משלים קופ"ג - אז גם דמי הניהול יותר גבוהים + אצטרך להיכנס כל חודש ולקנות בעצמי את המדדים, לא ? ואם זה נכון, אני לא בטוח שעלות מול תועלת היא משמעותית + דורש יותר התעסקות.

@חתול לילה , בתור אדם שאוהב פשטות, איך אתה מסתכל על האופטימיזציה של כספי פיצויים/תגמולים לקרנות פנסיה/גמל ?

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R תוך כמה זמן לפני סיום השכירות נהוג להראות את הדירה? נדל"ן 11
I יציאה לפנסיה לפני גיל 67 - משרד החינוך פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 7
Namy מימוש RSU לפני חופשת לידה מיסים 3
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
P סיימתי תואר לפני שנה ולא מוצא עבודה התפתחות אישית 19
S איך להעריך עלות הנכס לפני מכירה נדל"ן 4
כ מכירים 10 90 מעניין מקבלן? פטור ממד וללא הלוואת קבלן (אפילו לפני היתר) נדל"ן 1
M עד לפני שנה לא ידעתי מה זו מניה. בהצלחה לי יומני מסע אישיים 6
D התייעצות לפני רכישת דירה להשקעה נדל"ן 1
C עוש -> כספית: כמה שאלות לפני שוק ההון 27
I האם החוק מתיר יציאה מדירה מושכרת לפני הזמן? נדל"ן 28
O האם הגיוני להגיע לתקרות ההפקדה לפני שעוסקים במסחר עצמאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
Y לבטים לפני רכישת דירה ראשונה להשקעה נדל"ן 0
B קרקע שנרכשה לפני קום המדינה נדל"ן 5
O השקעה דולרית לשנה לפני תשלום שקלי שוק ההון 6
Z שאלה לגבי שיעור מרבי למס רווח הון לפני ואחרי גיל 60 פוסטים מאיכות נמוכה 1
א תשואות מפורסמות של קופג וקהש - לפני או אחרי הוצאות ניהול השקעות ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
R מה עושים עם תיק השקעות לפני מעבר לארה"ב שוק ההון 1
ח הכנות לפני קבלת אזרחות אמריקאית - מבחינת מיסים שוק ההון 15
N האם אפשר לשלם יתרת אשראי לפני סוף החודש? צרכנות פיננסית 10
כ הפחתת סיכון לפני ובפרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
י החזר מס על משיכת קרן השתלמות לפני 6 שנים \פנסיה מיסים 3
T האם חייב לקחת שמאי מקרקעין לפני רכישת דירה? נדל"ן 7
S רגע לפני מעבר ל-IRA התיעצות אחרונה - האם לנייד כסף מקרן הפנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
L שאלות לפני תכנון טיסה לארצות הברית עם דרכון אירופי אוף טופיק 3
U מה הצעדים הנדרשים לפני פרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 23
ע ביטחונות לפני כניסה לדירה נדל"ן 1
Homer הפקדת סכום גדול בפנסיה לפני פרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
G הכנה לפני פגישה עם סוכן פנסיה עבור קרוב משפחה צרכנות פיננסית 1
P הבדלים עיקריים בין משכנתא לפני קניה, לכזו על בית בבעלות? נדל"ן 8
Y ניוד ביטוח מנהלים (לפני 2001) לגמל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
Gun איך לחסוך כסף בתור בן 18 שגר לבד (לפני הצבא?) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
ז מה צריך לדעת לפני ששוכרים דירה? נדל"ן 23
M התלבטות לפני מעבר דירה שמייקר את הוצאות השכירות נדל"ן 13
B האם להקים פנסיה באופן עצמי לפני תחילת עבודה כשכיר, למי שאין קופה פעילה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
deussex סוגיית צביעת דירה לפני יציאה/כניסת דייר - אשמח לתובנות נדל"ן 29
R בן 18 לפני שירות צבאי מתחיל בהרהורים יומני מסע אישיים 12
D קיזוז הפסד הון אל מול רווח ממישוש RSU לפני תקופת החסימה (שנה לאחר הענקה) מיסים 1
ד הלוואה לפני משכנתה נדל"ן 8
A היטל השבחה בהעברת זכות לפני היתר בניה נדל"ן 11
צ קניית דירה - זוג לפני חתונה נדל"ן 24
A היטל השבחה בדירה שהוקמה לפני 1950 נדל"ן 7
ה החלפת קרנות לפני סוף השנה שוק ההון 3
ה קניית דירה חדשה לפני קבלת מפתח נדל"ן 4
ס הגשה פיזית של טופס 135 (תקופה לפני 2019)- האם אפשר להגיש אצל כל משרד שומה? מיסים 5
R הלוואת גישור על דירה על הנייר לפני קבלת טופס 4 נדל"ן 6
S משיכת פקדונות לפני הזמן בוואן זירו צרכנות פיננסית 13
י התלבטות על מזומן לפני קניית דירה נדל"ן 10
נ האם לפני השימוש בכסף כדי להעביר בהדרגה לנכסים סולידיים כדי להשאר רגוע שוק ההון 5
ש הגנה מפני התחזקות הין לפני טיול ארוך ביפן צרכנות פיננסית 19

נושאים דומים

Back
למעלה