• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אחזקת אג"ח אחד במקום קרן אג"חית

GentleGiant

משתמש רגיל
דירוג
104
יש לי שאלה עקרונית בנוגע להחזקת אג"ח.
לפי מה שאני מבין, שני הפרמטרים היחידים המשפיעים על אג"ח ממשלתי הם - המח"ם והאם היא צמודה או שקלית.
לכן, בהנחה שבחרתי מח"ם רצוי עבור פלח האג"ח בתיק שלי (והחלטתי על התמהיל בין צמוד לשקלי), אין שום סיבה להחזיק תמהיל של כל האג"חים (באמצעות קרן מחקה או באופן עצמאי). אפשר להחזיק אג"ח אחד או שניים בעלי מח"ם ארוך ובנוסף להחזיק מזומן (שהמח"ם שלו הוא 0) כך שהמח"ם הממוצע של התיק יהיה הרצוי.

למשל -
החלטתי שהפלח האג"חי בתיק שלי יהיה שקלי עם מח"ם של 5 שנים. לכן אקנה את 0142 (שהמח"ם שלה הוא 16 שנים), בכמות של 30% מהפלח האג"חי, ו-70% נוספים יהיו במזומן.
בהשוואה להחזקת אג"ח באמצעות קרן מחקה כלשהי, האסטרטגיה הזאת יותר זולה. החסרון החסרון היחיד שאני רואה הוא שצריך לאזן את המח"ם באופן עצמאי מידי פעם ע"י קניית אג"חים אחרים, וזה כרוך בטרחה מסוימת.

מה דעתכם?

מבחינה כספית קרן מחקה עדיפה באחוזים לא מבוטלים. הסיבה היא שקרן מחקה לא משלמת מס על קופונים, אלא משקיעה אותם במדד בלי תשלום מס (הטריק הזה קיים רק בארץ). כשאתה קונה אג״ח אתה מקבל קופונים ומשלם עליהם מס 25%.
החיסרון הוא שיש לך מתווך בינך לבין האג״ח הממשלתי, ותמיד עדיף מה שפחות מתווכים.

אג״ח אתה מקבל קופונים ומשלם עליהם מס 25%.
המס על הריבית יכול להיות 15% ולא חייב להיות 25% (תלוי בסוג האג"ח) והוא מתואם אינפלציה.
על התענוג הזה אתה משלם דמי ניהול וזה לא בהכרח משתלם כלכלית.

לפעמים דמי הניהול יצאו יותר גרועים מהיתרון של דחיית המס מתואם אינפלציה.

המס על הריבית יכול להיות 15% ולא חייב להיות 25% (תלוי בסוג האג"ח) והוא מתואם אינפלציה.
על התענוג הזה אתה משלם דמי ניהול וזה לא בהכרח משתלם כלכלית.

לפעמים דמי הניהול יצאו יותר גרועים מהיתרון של דחיית המס מתואם אינפלציה.

יש הרבה קרנות אג״ח עם דמי ניהול מאד נמוכים. למשל זאת פה גובה 0.012% והיא קיימת כבר שנתיים. בכל מקרה, צריך לקחת בחשבון שיש עלות גם לגלגול האג״חים: קנייה ומכירה גם עולים. גם 15% דחיית מס על קופונים זה הרבה.
יש טענה קלאסית פה בפורום שקרנות הולכות להעלות עמלות, ולכן אין ערך אמיתי בסימולציות עם דמי העמלות שיש היום.
אני חושב שבאג״ח זה פחות רלוונטי: כי האלטרנטיבה באג״ח זה בכל מקרה גלגול (מכירה וקניית אג״ח חדשים), אז אם אחת מקרנות האג״ח שאני מושקע בהם תעלה עמלה, פשוט אמכור ואפסיד את את הטבת המס. בניגוד למניות, פה בכל מקרה האלטרנטיבה מפסידה את דחיית המס.

במחשבה שנייה, אני לא בטוח שהקרנות פטורות במס על הקופונים. במדדי מניות בישראל זה נכון, אבל באג״ח אני לא בטוח.
האם מישהו יודע?

הדיון בפורום מדבר על אג״ח באופן כללי, ולא דן בשאלה האם להחזיק ישירות או לא.

הפוסט של הסולידית דן בדיוק בשאלה הזאת, אולם היא לא התייחסה שם לנקודת דחיית המס של הקופונים שקיימת (או לא?) בקרנות המחקות.

במחשבה שלישית, עניין נוסף זה שגלגול האג״חים עולה הרבה כסף: ראשית, יש עלות מכירה וקנייה, ושנית, יש הפסד מס רווח הון בזמן המכירה.
למשל, נניח אני רוצה אג״ח לבערך 30 שנה: אם אקנה אג״ח ל-30 שנה, אחרי 15 שנה אמכור אותה ואקנה חדשה. אבל כשמכרתי, שילמתי מס רווח הון על המכירה. לעומת זאת, בקרן מחקה, אני לא משלם את מס רווח הון, אלא הקרן מנהלת לי באופן שקוף וללא מס את קניית האג״חים.

כלומר מבחינת מס יש פה שני יתרונות למחקות:
1. אין מס על הקופונים (פה אני לא בטוח. אם מישהו יודע אחרת: אשמח לתיקון).
2. אין מס על מכירה של האג״ח שחייבת ליהיות בזמן גלגול.
(כאמור, הסולידית לא התייחסה לנקודות האלו בפוסט שלה).

במחשבה שלישית, עניין נוסף זה שגלגול האג״חים עולה הרבה כסף
הוא מדבר על 5 שנים וב-5 שנים עושים סולם אג"ח ולא גלגול אג"ח.
במילים אחרות רוכשים אג"ח בהנפקה ולא מוכרים אותו בכלל אלא נותנים לו לפקוע.
עמלה אחת ברכישה ומס על ריביות בלבד.

כשמכרתי, שילמתי מס רווח הון על המכירה.
מי אמר שאתה מוכר ברווח?
אם כבר אז יש סיכוי הרבה יותר גדול שתמכור אותו בהפסד בגלל עליות ריבית ותקבל מגן מס שתוכל לקזז עם דברים אחרים.

אם כבר אז יש סיכוי הרבה יותר גדול שתמכור אותו בהפסד בגלל עליות ריבית ותקבל מגן מס שתוכל לקזז עם דברים אחרים.
זה דיון אחר. מאד מעניין, אבל דיון אחר (בגדול, אם אתה בטוח לחלוטין שאתה הולך להפסיד במשהו, אל תשקיע בו...). נראה לי שעדיף לא לערבב שמחה בשמחה.

הוא מדבר על 5 שנים וב-5 שנים עושים סולם אג"ח ולא גלגול אג"ח.
במילים אחרות רוכשים אג"ח בהנפקה ולא מוכרים אותו בכלל אלא נותנים לו לפקוע.
עמלה אחת ברכישה ומס על ריביות בלבד.
נכון. צודק. יש מס רק על הריביות.

זה דיון אחר. מאד מעניין, אבל דיון אחר (בגדול, אם אתה בטוח לחלוטין שאתה הולך להפסיד במשהו, אל תשקיע בו...). נראה לי שעדיף לא לערבב שמחה בשמחה.
תבדיל בבקשה בין להפסיד את ההון המקורי כי מכרנו אג"ח במחיר נמוך ממה שקנינו לבין להפסיד תשואה חלופית אבל עדיין לקבל את שווי האג"ח בפקיעה שלו.

אם הריבית עולה אז מחיר האג"ח יורד ויכול לגרום להפסד רק אם תמכור אותו.
כל עוד אתה לא מוכר את האג"ח אתה תמשיך לקבל את הריבית המקורית וההפסד היחיד שלך הוא הפסדת של תשואה חלופית ולא הפסד על ההון המקורי.

במקרה של סולם הפסד של ירידת מחיר האג"ח לא רלוונטי (למעט חדלות פירעון) כי אתה תמיד רוכש בהנפקה ומחכה לפקיעה.
במקרה של קרן אג"חית את רוכש אותה באמצע הדרך ומוכר אותה בשווי שוק באמצע הדרך כך שאף אחד לא מתחייב להחזיר לך את עלות האג"ח המקורית.

במקרה של סולם הפסד של ירידת מחיר האג"ח לא רלוונטי (למעט חדלות פירעון) כי אתה תמיד רוכש בהנפקה ומחכה לפקיעה.
בתאוריה אתה צודק. פרקטית המצב יותר מורכב, לא תמיד האג״ח שאתה רוצה זמין במחיר 100. למשל מי שפתח את הנושא GentleGiant, רוצה לקנות את אג״ח 0142, האג״ח הזה עולה 141. זה אומר שהקופון שלו גבוה, ואתה משלם הרבה מס על הקופון. ברמה התאורתית, אם הוא יחזיק את האג״ח הזה עד הפקיעה הוא יפסיד רווח הון (כי קנה ב-141 ויקבל בפקיעה 100). אבל הוא לא יוכל לקזז את זה עם המס ששילם על הקופון (אין קיזוזי מס על קופונים), אלא רק אם יצא ובמקרה שילם קודם מס על רווח קודם. גם אז, כמובן הוא יצטרך רואה חשבון, כי זה לא קורה אוטומטית. גם אם יקזז את המס, יצא שהוא שילם הרבה מס על קופון גבוה שנים רבות לפני הפקיעה: זה כמובן הפסד.
מבט על רוב האג״חים הממשלתיים הלא צמודים מראה שהם במחיר מעל 100. (יש רק אחד חדש יחסית 0825 שעולה 96.46). בלי קיזוזי מס של רואה חשבון, נראה לי די ברור (אם כי אין לי הוכחה עדיין) שעדיף קרן מחקה.
המצב עוד יותר קיצוני באג״ח צמוד מדד, שם המס 25%.
בגדול, צריך לעשות סימולציות ולראות כמה אתה מפסיד בזה שאתה מחזיק ישירות את האג״ח לעומת קרן מחקה. זאת לא שאלה טרביאלית. אני בהמשך אערוך סימולציות כאלו.
הערה: אני לא מומחה, אני לא ממליץ, ולא יודע דבר.

השאלה היא מה מדיניות ההשקעה. אם המדיניות היא אגח רחוק ביותר כמו בהארי בראון אז אין אלטרנטיבה להחזקה ישירה.
אם זה אגח לטווח קצר - זה הרבה עבודה לגלגל את כל האגח + לעקוב אחר קופונים והשקעה מחדש שלהם בכפוף למחמ הממוצע שהגדרת + איזון בין האגח השקלי לצמוד במידה ורלבנטי + שילוב של כל אלו עם האיזון לחלקים האחרים בתיק.

השאלה היא מה מדיניות ההשקעה. אם המדיניות היא אגח רחוק ביותר כמו בהארי בראון אז אין אלטרנטיבה להחזקה ישירה.
לא בהכרח. השאלה היא אם אתה רוצה לעשות מה שהארי בראון כעיוור המאמין בדת. אם אתה יותר בעניין של ללכת לפי העקרונות של הארי בראון, אפשר לעשות כך: במקום להחזיק אג״ח אחד מאד ארוך ומזומן בחלקים שווים, תחזיק אג״חים במח״מ שקול, הווה אומר: 8 שנים. מבחינת המח״מ זה אותו הדבר. אז אין שום בעייה לקנות קרן מחקה של מח״מ 8 שנים.
אם אתה מתעקש לעשות מה שהארי בראון אומר בדיוק, לא תוכל אפילו לבצע את אסטרגיית הסולם: זה אומר שכל כמה שנים (3-5) תצטרך למכור את האג״ח הארוך ולקנות חדש. במקרה הזה, אתה מפסיד הרבה כסף מהמכירות החוזרות, כי קורה אחת מ-2 אפשרויות:
א. מחיר האג״ח עלה. אתה משלם מס רווח הון מוקדם מכפי שהיית משלם (ע״י קרן מחקה) בעת מכירת האג״ח. פה די ברור שהמצב גרוע. לא צריך סימולציה.
ב. מחיר האג״ח ירד. כמו שציינתי קודם: זה אומר ששילמת הרבה מס על הקופונים שהיו יחסית גבוהים. כאמור אין התקזזות מס על קופונים משנים קודמות. רק כדי שסעיף זה יהיה ברור (כי נראה לי שאפשרות א׳ יותר ברורה) אתן דוגמא: נניח קנית אג״ח ארוך חדש במחיר 100. האג״ח משלם קופון 5 ש״ח בשנה. יום אחרי הקנייה שלך, הריבית קפצה פי 2 (סתם דוגמא...). מחיר האג״ח יורד ל-50 ש״ח ואתה ממשיך לקבל 5 ש״ח כל שנה. על 5 ש״ח האלה, אתה משלם מס. לאחר 5 שנים, אתה צריך למכור את האג״ח שלך, ומכירו הוא 50 ש״ח. הפסדת 50 ש״ח בקנייה, והרוחת 25 ש״ח מהקופונים. אבל על הקופונים שילמת 15% מס, אז מהקופונים נשאר לך 21 ש״ח. עכשיו: אף אחד לא יתקזז אתך על הכסף שהפסדת מהקופונים (אלא אם באותם שנים במקרה היה לך הפסד רווח הון), בנוסף, אם תרצה להתקזז בעתיד על ההפסד רווח הון שלך של ה-50 ש״ח, תצטרך להגיש דו״ח למס הכנסה (זה בסדר לדעתי, רק צריך לקחת את זה בחשבון).

בתאוריה אתה צודק. פרקטית המצב יותר מורכב, לא תמיד האג״ח שאתה רוצה זמין במחיר 100.
כשמתעסקים עם סולם אג"חים רוכשים אג"ח בהנפקה כך שמחירו הוא 100 ולא מהשוק במחיר שנתון לגחמות כאלו ואחרות.
מכיוון שמחזיקים עד הפקיעה (שוב - זו המשמעות של סולם אג"חים) אז הוא פוקע לפי שווי הרכישה שלו ואין כאן מיסוי לא על רווחים ולא על הפסדים.

אם זה אגח לטווח קצר - זה הרבה עבודה לגלגל את כל האגח + לעקוב אחר קופונים והשקעה מחדש שלהם בכפוף למחמ הממוצע שהגדרת + איזון בין האגח השקלי לצמוד במידה ורלבנטי + שילוב של כל אלו עם האיזון לחלקים האחרים בתיק.
אני לא מסכים איתך כאן.
אחזקת סולם אג"ח לזמן קצר יכולה להיות מאוד פשוטה.
פעם בשנה האג"ח הישן ביותר שרכשנו פוקע ובאותו היום/שבוע ישנה הנפקה של אג"ח חדש עם מח"מ זהה.
באותו היום רוכשים אג"ח חדש בהנפקה תוך כדי ביצוע איזון מחדש ואין סיבה מוצדקת לבצע איזון במהלך השנה מעבר לנקודת הזמן הזו.

במילים אחרות כל העבודה שלך מסתכמת ברכישת אג"ח פעם בשנה עם הריבית והערך של האג"ח שפקע כחלק מאיזון תיק ההשקעות המלא.

אחזקת סולם אג"ח לזמן קצר יכולה להיות מאוד פשוטה.
פעם בשנה האג"ח הישן ביותר שרכשנו פוקע ובאותו היום/שבוע ישנה הנפקה של אג"ח חדש עם מח"מ זהה.
אבל הוא רוצה אג"ח עכשיו, אז מה אתה מציע שיחכה להנפקה הבאה של אג"ח ל-30 שנה? זה יכול לקחת שנים. בארץ לא מנפיקים אג"ח חדש כל 3 חודשים.
וחוץ מזה, למיטב ידיעתי אנשים פרטיים לא יכולים לקנות בהנפקה, אבל אני לא בטוח בזה.

אבל הוא רוצה אג"ח עכשיו, אז מה אתה מציע שיחכה להנפקה הבאה של אג"ח ל-30 שנה?
אתה חוזר שוב ושוב לאג"ח 30 שנה כשהו דיבר מפורשות על אג"ח 5 שנים!
אם הוא מתעקש לקנות אג"ח היום (מה שלא שמעתי אותו אומר) אז הוא יכול לרכוש אג"ח היום במחיר שוק.
זה לא משנה את העובדה שב-20 שנה הבאות הוא ירכוש אג"חים רק מהנפקות והעובדה שאת האג"ח הראשון שהוא רכש בחייו הוא לא רכש בהנפקה ואולי קיבל עליו ספציפית רווח/בהפסד הון לא תשפיע על התוצאה הסופית כי היא "בטלה בשישים" בטווח האחזקה של תיק ההשקעות כולו.
בכל אופן הוא יוכל להחזיק את האג"ח עד לפירעון ולרכוש אג"ח חדש בהנפקות בכל שנה.

למיטב ידיעתי אנשים פרטיים לא יכולים לקנות בהנפקה
יש לי חבר בעבודה שרכש אג"ח בהנפקה (החשבון שלו במיטב אם זה משנה).

בכל אופן המחיר של האג"ח לא יתנה משמעותית גם אם הוא ירכוש אותו יום אחרי ההנפקה.

סימולציה: קרן מחקה של אג״ח מול החזקת אג״ח ישירות.
כתבתי סימולציה ב-R. הנחתי שקונים את האג״ח במחיר 100 ואין שינוי במחיר עד לפקיעה. זאת הנחה, לדעתי מאד לטובת החזקת האג״ח, ולא הכי מציאותית, אבל בכל זאת. יוצא, שלאחר 30 שנה, קרן מחקה עדיפה ב-6% על החזקת האג״ח ישירות.
אשמח להערות. הקוד מאד פשוט ולא צריך לדעת R בשביל לקרוא אותו.

קוד:
n = 30
madad = 2
coupun_rate = 3
mechaka_fee = 0.03
madad_bench = 100
b0 = 100

b_mechaka = b0
for (i in 1:n){
    coupon = b_mechaka * coupun_rate/100
    b_mechaka = b_mechaka + coupon
    b_mechaka = b_mechaka * (1-mechaka_fee/100)
    madad_bench = madad_bench * (1+madad/100)
}
b_mechaka = madad_bench + (b_mechaka-madad_bench)*.75

b_bond = b0
for (i in 1:n){
    coupon = b_bond * coupun_rate/100*.85
    b_bond = b_bond + coupon
}

cat(sprintf("mechaka: %f   bond: %f   mechaka/bond: %.3f%%\n", b_mechaka, b_bond, (b_mechaka/b_bond-1)*100 ))

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
the-hexx שאלות על אחזקת אג"חים ואירועי מס בחשבון דולרי במיטב דש שוק ההון 12
P הרחבת אחזקת נשק פרטי? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 22
M נוסחה לכדאיות אחזקת RSU - יש חיה כזאת? שוק ההון 14
D האם אחזקת תיק מניות במספר ברוקרים שונים מחייבת בהגשת דוח שנתי? שוק ההון 7
H איסור אחזקת ני"ע לתושב מס בארה"ב בבתי השקעות/בנקים בארץ - לאיפה ואיך מעבירים תיק השקעות עם ני"ע ישראליים? שוק ההון 42
ש תשלום מיסים בגין אחזקת נכס\חשבון בנק בארה"ב מיסים 6
P מיסוי על אחזקת MLP ודרך עקיפה אפשרית מיסים 0
E דמי אחזקת רכב או החלפת ההטבה בשכר ברוטו גבוה יותר בגובה דמי החזקת הרכב, מה עדיף מבחינת מס? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
A אחזקת רכב צרכנות פיננסית 1
unrealx מכתב שחבר קיבל מאקסלנס ולא הצלחתי להבין לגבי אחזקת מנייה שוק ההון 4
S כיצד נגבים דמי ניהול ודמי נאמנות עבור אחזקת קרן נאמנות ומתי הם נגבים? שוק ההון 1
romrom שיקולים בפיזור מניות בעת אחזקת RSU שוק ההון 23
the_newbie התייעצות לגבי אחזקת רכב - שאלה להייטקיסטים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
unrealx אחזקת מנייה לטווח קצר שוק ההון 14
L עלויות אחזקת בית צרכנות פיננסית 6
R שאלת נדל״ן - אחזקת שטח מול מכירה שוק ההון 39
wa11a עלות אחזקת רכב מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 156
Johnnie אחזקת רכב באופן סולידי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 11
nils אחזקת רכב מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
ERE בלי ה E סוגיית המטבע של אחזקת ETF שוק ההון 12
E מח"מ וריבית ממוצעת של קרן מחקה אג"ח שוק ההון 2
ב אג"ח של בנקים בארץ שוק ההון 6
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
M אג"ח ג, ד, ה? שוק ההון 9
נ אג״ח לשלוש שנים כהשקעה? שוק ההון 12