• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תפקידים בתעשיית הפיננסים

• פותח הנושא Lag
  • פורסם בתאריך

Lag

משתמש רגיל
דירוג
33
היי לכולם וחג פסח שמח
בן 24, תואר ראשון בכלכלה ובאמצע תואר שני בתחום מדעי הנתונים. עם עוד כ-3 שנים ספורות בצהל הגדול (עתודה..).

מסוחרר מכמות האפשרויות והתפקידים שיש בחוץ בתעשייה, התחלתי לחקור והלכתי לאיבוד.
הניסיון המקצועי שניתן לצבור במסגרת המסלול שלי בצבא יחסית מגוון אך מוגבל לתחומים ספציפיים (ניהול ותכנון תקציב של יחידות בעיקר) שאני לא רואה את עצמי ממשיך בהם למול העולם הרחב והמסקרן שיש בחוץ.

מעבר לתפקיד ובזמני הפנוי השקעתי את השנים הראשונות בשירות ללמידה עצמית של נושאים שסיקרנו אותי בעיקר בעולם מדעי הנתונים (python, sql, למידת מכונה וכו').
מאוד הייתי רוצה להתקדם ולנצל את השנים הקרובות ו-"להתמחות" בתחום רלוונטי לתעשייה (בעדיפות גדולה למשהו שמשלב טכנולוגיה ופיננסים), לא מתוך חרדה למעמדי המקצועי אלא נטו מתוך רצון ללמוד ולעשות כמה שיותר.

הייתי שמח לשמוע מניסיונכם איך הכי כדאי להתקדם מכאן? אני יכול להמשיך ללמוד בבית בלי סוף אבל זה לא שווה בלי "ללכלך" את הידיים.

לסיכום החפירה הייתי שמח למענה על מס' שאלות:

1. אילו תחומים\תפקידים מתאימים למה שתיארתי?
2. איפה אתם ממליצים לי ללמוד על התחום (קורסים ספציפיים, בעדיפות למקוונים ושל אוניברסטאות\ארגונים מוכרים).
3. אילו פלטפורמות קיימות בארץ ואפילו בעולם שיאפשרו לי להתחיל לעבוד ולהשתפשף אפילו בקטנה ולהתחיל להכיר אנשים מתוך התעשייה.

תודה רבה :)

2. איפה אתם ממליצים לי ללמוד על התחום (קורסים ספציפיים, בעדיפות למקוונים ושל אוניברסטאות\ארגונים מוכרים).

1. תפקידים שונים באזור:

Business Analyst
FP&A analyst

מרשה לעצמי לצטט מהדף הזה:
מפות קידום אפשריות ל-Data Analyst - צירי התפתחות אפשריים ל-Data Analysts
דאטה אנליסט הוא תפקיד כניסה מצוין ליצירת קריירה בהייטק. ניתן להתקדם בהיררכיה הישירה של התפקיד, או לעבור בין תפקידים באופן רוחבי. להלן מספר דוגמאות לנתיבי קריירה אפשריים לדאטה אנליסטס:

Big Data Engineer: מהנדסי ביג דאטה הופכים כמויות גדולות של מידע לתובנות שימושיות, בהן חברות יכולות להשתמש לשם קבלת החלטות. מהנדסי ביג דאטה כורים נתונים, מאגדים, מפרשים, מנתחים ויוצרים דו”חות על נתונים עסקיים. חלק נוסף בתפקיד הוא יצירת תוכנות ותהליכים שיסייעו בעיבוד נתונים.
Business Intelligence Analyst: ניתוח נתוני החברה לשם הגעה לתובנות, שיסייעו לאנשי מפתח בחברה להגיע להחלטות עסקיות מושכלות. זיהוי דפוסים וטרנדים, מענה על בקשות ספציפיות של ההנהלה, שיפור ביצועי העסק.
Data Architect: אחראיים על עיצוב המבנים המורכבים של מאגרי הנתונים, פיתוח ותחזוקת מאגרי נתונים בחברה. הגיית אסטרטגיות לעבודה עם נתונים, והצגת הרעיונות להנהלה.
Data Warehouse Manager: אחראיים על אחסון וניתוח נתונים בתוך הארגונים. מנהלי אחסון נתונים משתמשים בביצועים ומטריקות להערכה וניתוח של נתונים נוספים. בנוסף, הם מזהים סיכונים פוטנציאליים הקשורים להעברת נתונים או אחסון נתונים, והוגים רעיונות למניעת או ניהול הסיכונים הללו.
Data Scientist: מעצבים דרכים חדשות לכריית נתונים, מידול נותנים, פיתוח אבטיפוסים, אלגוריתמים, ומודלי חיזוי. כדי להפוך למדעני נתונים, דרוש ניסיון בניתוח רגרסיה, טכניקות כריית נתונים שונות, עצי החלטה וניתוח. ניתן ללמוד תואר שני במדעי הנתונים לשם קבלת רקע תיאורטי רחב יותר.
Database Manager: מנהלי מאגרי נתונים מזהים בעיות או תקלות שקורות במאגרים הקיימים, וצריכים לפעול במטרה לתקן ולפתור את הבעיות. הם מסייעים בעיצוב ותחזוקת מאגרי הנתונים, בעבודה משותפת עם מפתחי מאגרי נתונים.
Data Modeler: מספקים דו”חות על טרנדים ברמת מיקרו ומאקרו, מתוך הנתונים. בעלי ידע וכישורים בתחומי מדעי המידע, תכנות וניתוח סטטיסטי. הממצאים שלהם מסייעים לארגון בהגעה להחלטות.
Database Developer: ניתוח תהליכים של מאגרי מידע, כדי לשפר ביצועים ולנפות תהליכים שאינם יעילים. ניטור ביצועי מאגרי המידע, פיתוח מאגרי ידע חדשים, פתרון בעיות במאגרים קיימים.

2. יכול לבדוק את Datacamp (בתשלום של 15 דולר בערך לחודש, אבל אחלה אתר), קמפוס.IL שהוא בחינם ותוכל ללמוד שם קצת SQL פייתון וכאלה, freeCodeCamp.org ביוטיוב או באתר שלהם ואני בטוח שיש עוד המון.
אם אתה רוצה קורסים ספיציפים יש מכללות בארץ שמוליכות אותך יד ביד, לא יצא לי לעשות משהו כזה אבל מהתעניינות זה מתחיל במחירים סביב 5000 שח ועולה עד לאזור 20000 שח ללימודים.

1. תפקידים שונים באזור:

Business Analyst
FP&A analyst

מרשה לעצמי לצטט מהדף הזה:
מפות קידום אפשריות ל-Data Analyst - צירי התפתחות אפשריים ל-Data Analysts
דאטה אנליסט הוא תפקיד כניסה מצוין ליצירת קריירה בהייטק. ניתן להתקדם בהיררכיה הישירה של התפקיד, או לעבור בין תפקידים באופן רוחבי. להלן מספר דוגמאות לנתיבי קריירה אפשריים לדאטה אנליסטס:

Big Data Engineer: מהנדסי ביג דאטה הופכים כמויות גדולות של מידע לתובנות שימושיות, בהן חברות יכולות להשתמש לשם קבלת החלטות. מהנדסי ביג דאטה כורים נתונים, מאגדים, מפרשים, מנתחים ויוצרים דו”חות על נתונים עסקיים. חלק נוסף בתפקיד הוא יצירת תוכנות ותהליכים שיסייעו בעיבוד נתונים.
Business Intelligence Analyst: ניתוח נתוני החברה לשם הגעה לתובנות, שיסייעו לאנשי מפתח בחברה להגיע להחלטות עסקיות מושכלות. זיהוי דפוסים וטרנדים, מענה על בקשות ספציפיות של ההנהלה, שיפור ביצועי העסק.
Data Architect: אחראיים על עיצוב המבנים המורכבים של מאגרי הנתונים, פיתוח ותחזוקת מאגרי נתונים בחברה. הגיית אסטרטגיות לעבודה עם נתונים, והצגת הרעיונות להנהלה.
Data Warehouse Manager: אחראיים על אחסון וניתוח נתונים בתוך הארגונים. מנהלי אחסון נתונים משתמשים בביצועים ומטריקות להערכה וניתוח של נתונים נוספים. בנוסף, הם מזהים סיכונים פוטנציאליים הקשורים להעברת נתונים או אחסון נתונים, והוגים רעיונות למניעת או ניהול הסיכונים הללו.
Data Scientist: מעצבים דרכים חדשות לכריית נתונים, מידול נותנים, פיתוח אבטיפוסים, אלגוריתמים, ומודלי חיזוי. כדי להפוך למדעני נתונים, דרוש ניסיון בניתוח רגרסיה, טכניקות כריית נתונים שונות, עצי החלטה וניתוח. ניתן ללמוד תואר שני במדעי הנתונים לשם קבלת רקע תיאורטי רחב יותר.
Database Manager: מנהלי מאגרי נתונים מזהים בעיות או תקלות שקורות במאגרים הקיימים, וצריכים לפעול במטרה לתקן ולפתור את הבעיות. הם מסייעים בעיצוב ותחזוקת מאגרי הנתונים, בעבודה משותפת עם מפתחי מאגרי נתונים.
Data Modeler: מספקים דו”חות על טרנדים ברמת מיקרו ומאקרו, מתוך הנתונים. בעלי ידע וכישורים בתחומי מדעי המידע, תכנות וניתוח סטטיסטי. הממצאים שלהם מסייעים לארגון בהגעה להחלטות.
Database Developer: ניתוח תהליכים של מאגרי מידע, כדי לשפר ביצועים ולנפות תהליכים שאינם יעילים. ניטור ביצועי מאגרי המידע, פיתוח מאגרי ידע חדשים, פתרון בעיות במאגרים קיימים.

2. יכול לבדוק את Datacamp (בתשלום של 15 דולר בערך לחודש, אבל אחלה אתר), קמפוס.IL שהוא בחינם ותוכל ללמוד שם קצת SQL פייתון וכאלה, freeCodeCamp.org ביוטיוב או באתר שלהם ואני בטוח שיש עוד המון.
אם אתה רוצה קורסים ספיציפים יש מכללות בארץ שמוליכות אותך יד ביד, לא יצא לי לעשות משהו כזה אבל מהתעניינות זה מתחיל במחירים סביב 5000 שח ועולה עד לאזור 20000 שח ללימודים.
לגבי 2 התפקידים הראשונים מכיר ואבדוק, לגבי מקצועות ה-data למינהם כן למדתי קורס שלם של data science דרך dataquest (מתחרה של datacamp) ועם זאת מהדרישות שאני רואה בתעשייה בארץ קשה מאוד להתחרות בלי תואר bsc רלוונטי (מדמ"ח\הנדסת תכנה\מדעי נתונים וכו').
יש מקומות שמלמדים בארץ ברמה גבוהה מאוד (ydata לדוגמא) אבל מרגיש לי שזה ירחיק אותי לכיוון שונה לגמרי מכלכלה ופיננסים.

לך יותר לכיוון של הBA והDA.
רוב האנליסטים בעולמות הFP&A לא יודעים לבצע אפילו שאילתות פשוטות של SQL (וגם לא ממש נדרשים)

3. אילו פלטפורמות קיימות בארץ ואפילו בעולם שיאפשרו לי להתחיל לעבוד ולהשתפשף אפילו בקטנה ולהתחיל להכיר אנשים מתוך התעשייה.

תודה רבה :)
1. תפקידי ביזנס/פרודקט אנליסט/דאטה אנליסט ועוד כמה כותרות דומות.
2+3. איפה שאתה כבר נמצא עכשיו, אתה יכול לקדם את העניין בשני כיוונים שונים במקביל:
א. לשלב כלים טכנולוגים בעבודה שלך, כרגע אתה בטח עושה את הרוב באקסל אבל אני בטוח שאפשר לייעל כל מיני דברים שאתה עושה באמצעות סקריפיטים בפייתון ולתת תוצרים ברמה גבוהה יותר אם תשמש בכלי ויזוליזיציה כמו power bi ואחרים שזמינים בצבא, כמובן תלוי באיזה רשת אתה עובד בתוך הצבא אין את הכל אצל כולם.
ב. מעבר תפקיד בתוך הצבא לתפקיד מודיעיני טכנולוגי, בטח ישר יגידו לך שאי אפשר, אבל אני אומר לך שאפשר, השאלה רק היא איך, כבר ראיתי אנשים נחושים שעושים מעברים הזויים בתוך הצבא מיחידיה ליחידה ומתפקיד לתפקיד בעזרת הרבה נחישות והתמדה.

Back
למעלה