• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מה נסגר עם יוון

קפבלנקה

משתמש בכיר
דירוג
2,136
כל יומיים כותרת חדשה. מגיעים להסדר, מסרבים להסדר, פורשים מהאיחוד, נשארים באיחוד. מקבלים הארכה, סיוע נוסף, או להבדיל פקעה הסבלנות של גרמניה והנה עוד אולטימטום עד אתמול בבוקר, וכו'.
נדמה שכל חדשה חדשה במטוטלת שולחת את הבורסות באירופה לתגובות די חריפות שנעות על הסקאלה שבין אופוריה לפאניקה (או שזה רק נדמה?) והסיפור הזה פשוט בלתי נגמר. הבורסה באתונה יום אחד עולה 7 אחוז למחרת נופלת 6 אחוז. טירוף.
אז מה יהיה הסוף וכמה זה באמת קריטי לכלכלת אירופה הסיפור הזה?

אני חושב שבכל פעם יש משבר תורן אחר. אם לא יוון אז רוסיה, אם לא רוסיה אז אוקראינה. תמיד יהיה איזה משהו על הפרק. אנחנו צריכים לזכור להתעלם מכל הרעשים האלו ולהצמד לתוכנית ההשקעה המקורית שהגדרנו לעצמנו כשיצאנו לדרך. זה לא פשוט לעשות זאת ביום יום, אך בטווח השקעה של 10 שנים ומעלה חייבים לסגל סוג של סיבולות לכל המשברים שיהיו מעת לעת. אחרת לא נעמוד בזה.

נערך לאחרונה ב:
ברור, מובן מאליו. אין לי כוונה לגעת בתיק בכל מקרה.
אני רק תוהה אם תרחיש בו יוון נפלטת מהאיחוד ומגיעה לחדלות פרעון נופל בקטגוריה של 'רעש פיננסי' או שמדובר במשבר של ממש שצפוי להעיב על כלכלת היבשת (ועל העולם כולו?). מה הסיפור הגדול? חוב של 420 מיליון אירו זה פסיק, לא? כלכלת יוון זניחה ולא משמעותית, לא? ארה"ב לבדה בחוב של איזה 5 טריליון או משהו ומצבה נחשב למעולה. אז מה העניין? יציבות הגוש? יציבות המטבע?

תרחיש בו יוון נפלטת מהאיחוד
כמו כל חדשה גדולה ומשמעותית אתה כבר תשמע על זה אם זה יקרה באמת ועד אז חבל לבזבז זמן על הרעש התקשורתי.

כשהיוונים יקיצו מהסייסטה שלהם אז יהיה מאוחר מידי ויעיפו אותם אותם מגוש האירו.
הם כול כך עצלנים ולא מסוגלים לכלכל עצמם.
כול מה שיש להם להציע לעולם זה שמן, בזוקי, סירטאקי, מסעדות דגים טובות, סופלקי (השווארמה שלנו טובה משלהם) ותיירות.
לפני שנים כשביקרתי ביוון חיפשתי בשעות הצהרים מסעדה פתוחה - לא מצאתי, המסעדות היו סגורות כי הלכו לנמנם בצהריים.
בחזרה לעניין,
כן, חייבים המון כסף, אבל גם כול השנים האחרונות הכסף לא היה קיים כבר ולא קרה שום כלום בגלל שלא דיברו על זה.
זוכרים את האולימפיאדה? כמה פילים לבנים יש להם עכשיו וכול ההשקעות של ביליונים עפו לזבל כולל רכבות וכבישים שלא מגיעים לשומקום.
העניין הוא כשיום הפרעון מתקרב כולם מדברים על זה ואז קורים שני דברים. האחד זה פאניקה שגוררת את השווקים כי כוווולם רצים לבנק למשוך כסף או למכור ני"ע.
הדבר השני הוא שהספקולנטים גם כן היו כבר בפנים וממשים רווחים ומורידים את השוק מטה.
אז סבלנות, אני לא מוכר ולא קונה היום, רק יושב על הגדר וממשיך לקטוף דיבידנדים וריביות.
ואם אפסיד כמה אלפיות אז אסע לנופש ביוון אחרי שהם יהיו בחוץ ואשלם חצי מחיר בדראכמות :)
מה שכן, ליבי, לבי למשלמי המיסים הגרמנים החרוצים שמסבסדים את יוון ואת ספרד.
ובמחשבה שניה, אולי הפתרון הכי טוב זה שגרמניה תצא מהגוש.....

ברור, מובן מאליו. אין לי כוונה לגעת בתיק בכל מקרה.
אני רק תוהה אם תרחיש בו יוון נפלטת מהאיחוד ומגיעה לחדלות פרעון נופל בקטגוריה של 'רעש פיננסי' או שמדובר במשבר של ממש שצפוי להעיב על כלכלת היבשת (ועל העולם כולו?). מה הסיפור הגדול? חוב של 420 מיליון אירו זה פסיק, לא? כלכלת יוון זניחה ולא משמעותית, לא? ארה"ב לבדה בחוב של איזה 5 טריליון או משהו ומצבה נחשב למעולה. אז מה העניין? יציבות הגוש? יציבות המטבע?

אם יוון שומטת את חובותיה ונשארת בגוש האירו זה יעודד את איטליה וספרד לעשות אותו דבר, ואז התשואות על האג"ח של המדינות האירופאיות יתחילו לשקף את הסיכון הזה, מה שיביא לקריסה בנוסח יוון בכל מדינות דרום אירופה והתפרקות הגוש.
אם יוון שומטת את חובותיה ויוצאת מהאירו, מנגנון הערבות לחחובות של המדינות החברות יעלה מאוד את יחס החוב-תוצר של ספרד ואיטליה ואז הן יהיו במצב כמו יוון וישמטו חובות בעצמן..
אם יוון לא שומטת את חובותיה, היא לא תוכל להמשיך לשלם אותם (יחס חוב תוצר 180% כמדומני), ולכן בעצם האיחוד האירופאי יסבסד את תשלום החובות שלה. זה נראה לי התרחיש הסביר פוליטית, אבל לא מקובל על הגרמנים (ברמת הרחוב, לא ברמת מרקל) או היוונים הפופוליסטים.

אם יוון לא שומטת את חובותיה, היא לא תוכל להמשיך לשלם אותם (יחס חוב תוצר 180% כמדומני), ולכן בעצם האיחוד האירופאי יסבסד את תשלום החובות שלה. זה נראה לי התרחיש הסביר פוליטית, אבל לא מקובל על הגרמנים (ברמת הרחוב, לא ברמת מרקל) או היוונים הפופוליסטים.
זה בדיוק מה שהפרזיטים היוונים רוצים - לא לשלם ולא לעזוב, מזכיר משהו כמו מפלגה אחת בקואליציה של ממשלת ביבי ששמה מתחיל באות 'ש' ונגמר באות 'ס'...

אז מה יהיה הסוף וכמה זה באמת קריטי לכלכלת אירופה הסיפור הזה?
יוון עצמה היא מדינה חסרת משמעות בתמונה הגדולה, זה בכלל לא משנה אם היא תפשוט רגל. הבעיה היא עם מדינות אחרות שלא רוצות שהפוקוס יעבור אליהן - צרפת למשל, שם יש בעיות מאוד רציניות שהם יכולים לדחות את הטיפול בהן בטענה שהכל באשמת היוונים (והאיטלקים והספרדים).

ובמחשבה שניה, אולי הפתרון הכי טוב זה שגרמניה תצא מהגוש.....
הגוש זה הדבר הכי טוב אי פעם שקרה לגרמנים - יש להם שוק למכור את התוצרת שלהם על בסיס תחרותי זהה (מטבע אחיד). אין להם אינטרס לצאת.

זה בדיק כמו הקטע עם סין שקיבעו את היואן לדולר ואז התחילו לייצר מלא מוצרים, ובמקביל אגרו דולרים. זו דרך לא רעה לצמיחה כלכלית.

יוון עצמה היא מדינה חסרת משמעות בתמונה הגדולה
נכון, יוון היא רק פסיק קטן לעומת משבר הסאב-פריים של 2008, השוק התאושש יפה מאוד.
צרפת למשל, שם יש בעיות מאוד רציניות שהם יכולים לדחות את הטיפול בהן בטענה שהכל באשמת היוונים (והאיטלקים והספרדים).
מכיר טוב מאוד את כלכלת צרפת. הבעייה היא המדיניות הסוציאליסטית הנדיבה שלהם שלדעתי תוריד את הכלכלה שם לברכיים מאוד מהר, לא נותן להם יותר מ2-3 שנים עד שגם הם יגיעו לפשיטת רגל.
הגוש זה הדבר הכי טוב אי פעם שקרה לגרמנים
גם הגרמנים יכולים לקבע את המארק לדולר ליורו או היואן, הכי טוב ל$
אבל מי אנחנו שנחליט, לנו יש את הביצה שלנו.

אני עוקב אחרי החגיגה הזאת כבר זמן מה וכל מה שאני רואה זה הרבה מניות יווניות שנמכרות ממש בזול :)

גילוי נאות - מושקע ביוון, לא ממליץ.

אני מעדיף קערה עם פסטה :)
תזהר, איטליה הבאה בתור אחרי ספרד.
טוב, ובמעט רצינות, זה טבע הדברים כשאנחנו מאזנים את התיק ע״פ השווקים השונים.
מי יודע, אולי ההשקעה שלך ביוון טטוס כאשר הדרכמה תחזור...

גם הגרמנים יכולים לקבע את המארק לדולר ליורו או היואן, הכי טוב ל$
הקטע שהגרמנים באמצעות גוש היורו לא נותנים ליתר האירופאים את האופציה לבצע פיחות.

אפשר לשאול איך טכנית אתה עושה זאת?
לא המלצה לא כלום.
אפשר לפתוח תיק ב-interactive brokers או למי שלא איכפת לשלם עמלות גבוהות אפשר לקנות בבנק.

יש שם באמת כמה חברות זולות ולא רעות, אבל גם הרבה מאוד זבל. לא בטוח שזו אטרקציה כל כך גדולה בסך הכל אם קונים את המדד למשל.

הגוש זה הדבר הכי טוב אי פעם שקרה לגרמנים - יש להם שוק למכור את התוצרת שלהם על בסיס תחרותי זהה (מטבע אחיד). אין להם אינטרס לצאת.
אני מסכימה.
האיחוד האירופי אפשר לגרמניה להשיג את מה שניסתה ולא הצליחה בשתי מלחמות עולם - דומיננטיות מוחלטת באירופה הקונטיננטלית.
למתעניינים, ממליצה לקרוא קצת על החזון הפאן-גרמאני הישן של mitteleuropa ("אירופה התיכונה"), שמקורותיו עוד מימיו של ביסמארק ופרוסיה הגדולה. גרמניה המודרנית הצליחה לממש את החזון הזה כמעט אחד לאחד. במונחים של רציפות היסטורית, זה די מדהים (בעיני).

אוטו אדוארד לאופולד פירסט פון ביסמרק, שנודע בכיניו "קנצלר הברזל", ייסד ומימש את מושג הפנסיה הממלכתית וגם הנהיג חינוך חינם וביטוח רפואי ובכך הניח את היסודות למדינת הרווחה.
טוב או רע? תלוי את מי שואלים. התשובה היא כניראה איפושהו באמצע. אני חושב שכן עם התאמה מתגלגלת לאורך ציר הזמן.
בנוסף, גיל הפנסיה ע"פ פון ביסמרק היה 65 כאשר תוכלת החיים בזמנו היתה בערך 50+.
והיום גיל הפנסיה בערך 67 כשתוכלת החיים מעל 80 כך שמשהו השתבש כאן במשוואה, והנטל נופל על אוכלוסיה צעירה מצומצמת יותר בגלל הירידה בילודה ואין מי שייממן את הדור הבא של הפורשים לפנסיה.
האיחוד האירופי אפשר לגרמניה להשיג את מה שניסתה ולא הצליחה בשתי מלחמות עולם - דומיננטיות מוחלטת באירופה הקונטיננטלית.
כן, אבל...לא מסכים איתך כול כך, זה נכון ל 20 שנים האחרונות ומי יודע מה יקרה בעשור הבא.
השוק של מזרח אסיה (סין) הוא אדיר, והוא חלום הבלהות של ארה"ב וגרמניה שאוטוטו הולך ומתממש.
כמובן שכולנו יודעים למי נתנה הנבואה, אז אולי אני אחד מהטיפשים :)

נושאים דומים

Back
למעלה