• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

לקום לתחייה מהאפר

ולעזור להורים כלכלית
אתה גר אצלם, לא? אם אתה עדיין לא משלם להם שכר דירה, נראה לי לגיטימי להגיד להם שאתה מקבל מענק אכלוס ושאתה רוצה לשלם להם שכר דירה בעזרתו, וש"חבל שהכסף יישב סתם" אצלך, אם יש להם חובות שהם משלמים עליהם ריבית. אם הם עדיין לא ירצו, אולי להדגיש שמדובר בעניין זמני, כל עוד אתה מפונה וממילא לא לומד.

אתה גר אצלם, לא? אם אתה עדיין לא משלם להם שכר דירה, נראה לי לגיטימי להגיד להם שאתה מקבל מענק אכלוס ושאתה רוצה לשלם להם שכר דירה בעזרתו, וש"חבל שהכסף יישב סתם" אצלך, אם יש להם חובות שהם משלמים עליהם ריבית. אם הם עדיין לא ירצו, אולי להדגיש שמדובר בעניין זמני, כל עוד אתה מפונה וממילא לא לומד.
אחלה רעיון, תודה!
זה גם משהו שאני יכול להוסיף כסף עבורו על חודשים שכבר עברו "כתירוץ" למתן כסף.

דרך חדשה - פרק א':
דיברתי לא פעם על הימנעות מהצבת מטרות ארוכות טווח בפורום, על החסרונות (בעיקר נפשית) שבדבר, אך כיום אני מרגיש שהרגע הוא רגע מתאים.
כאמור, החלטתי לפרוש/לדחות את לימודי התואר עקב המצב בצפון והלמידה מרחוק. סמסטר א' הבא מתחיל בנובמבר. מצאתי את עצמי בחודשים האחרונים מתעסק בהכל למעט הלימודים. מהפנסיה, גמל וקה"ש של ההורים - אשר להם שיפרתי תנאים בצורה דרסטית לאחר ששילמו את הסכומים הגבוהים ביותר המותר על פי חוק כל חייהם (ותודה לחבר פורום שעזר מאוד בהודעה פרטית לאחר דיון בפורום).
מצאתי סוף סוף עבודה - שאני מאוד נהנה ממנה (ותודה לחבר פורום אחר שקישר אותי). האנשים חביבים והתחום גם כן.
התחלתי לעבוד בחודש מרץ במשרה מלאה לאחר שהלכה למעשה וויתרתי על הלימודים. אעבוד עד נובמבר במשרה מלאה. המטרה היא לעבוד 11 שעות ביום, ראשון, שני, רביעי חמישי. חצי יום בשלישי? למה חצי? בהמשך.
התעמקתי מאוד בנושא הנדל"ן, מצאתי את עצמי נשאב לנושאים בפורום, חלקם עתיקים ומאובקים. מאוד נהנה מהקריאה. חושב גם שאתן לנדל"ן מקום בהשקעות שלי בהקדם - דירה אחת בלבד היא המטרה שלי - מטרה רחוקה. הטבות המס, המינוף הזול באופן יחסי, הרבה יתרונות קיימים. הלוואי וזה יהיה דרך מחיר למשתכן/דירה בהנחה, אבל זה כבר מטרה רחוקה מאוד ;) אעדכן בענייני נדל"ן גם כאן
התעניינתי מאוד בענייני מיסים, ייעוץ, תמיכה ותכנון פיננסי - רואה את עצמי בהחלט מתעסק בזה בעתיד. השתעשעתי עם הרעיון - אך לבינתיים עקב המעבר לעבודה במשרה מלאה אני דוחה אותו.
בנוסף, החלטתי ללמוד ייעוץ משכנתאות - הקורס זול מאוד לעניות דעתי - גם אם לא אתעסק בתחום כעצמאי, עצם זה שאדע לשפר משכנתא עבור עצמי תכסה בקלות את עלות הקורס.
בהנחה שהלימודים איכותיים - השקעה מעולה לדעתי. אלמד בימי שלישי - לאחר חצי יום עבודה. אסיים את הקורס בקיץ - לפני תחילת הלימודים.
בעתיד מתכנן להמשיך ולצרוך ידע פיננסי - גם לאחר התואר אם וכאשר אעשה. אני חושב לעבוד כשכיר - ובנוסף כמתכנן/יועץ פיננסי עצמאי בעתיד - בהשראת בלוגים של הסולידית על הכנסה כעצמאי. מעבר לכך שמדובר בהכנסה נוספת, אני מאוד נהנה מהתחום. מההתעסקויות שעשיתי עבור עצמי, משפחה וכד'.
כיף גדול שאני מרגיש לראשונה בחיי בגיל 28 שיש לי אור בקצה המנהרה. תמיד ששאלו אותי "מה תרצה להיות כשתהיה גדול?" תשובתי הייתה "לא יודע". היום אני יודע - אני רוצה להשפיע לטובה על המצב הכלכלי של אנשים, לעשות טוב לאחר.
בתהליכים למעבר ניתוח - עוד סיבה שדחיתי את הלימודים. מקווה לקבל את האישור עבורו, לעבור אותו בשלום ולהחלים לפני נובמבר.
בנוסף, באפריל יש לי וועדה רפואית של הביטוח הלאומי. מאמין שאקבל המשכיות של הקצבה כי המצב הנפשי מאוד לא יציב, אך יחד עם זאת יש אור בקצה המנהרה, לראשונה אחרי למעלה מעשור.
לסיום, מתכנן לקחת "הלוואה ללא ריבית" - במידה ואמשיך לקבל קצבה, ככלי למינוף קטן. התעניינתי בהלוואות הצטרפות לבנק - אמשיך לבדוק את העניין לאחר שאדע את מצבי הכלכלי באופן וודאי יותר.

לסיכום, מטרות:
להשקיע בעבודה ובלימודי ייעוץ משכנתאות - 2024.
לחזור ללימודי התואר - הפעם עם פיזור התואר ובתקווה ללימודים פרונטאלים ולא כמפונה - סוף 2024.
לעבוד במשרה חלקית עד כמה שניתן ולשמור על מקום העבודה: 2024-2028.
רואה אופק בחברה, מאוד מאמין בעתיד שלה, רוצה להוכיח את עצמי ולהיות כמה שיותר יעיל עבורה - למרות שבתפקיד שלי אין יותר מדי עתיד, שירות לקוחות. אולי עם התואר אצליח להתקדם.
משכנתא לדירה להשקעה - עד 2030.
להתעמק בלימודים פיננסים ולהתמקצע - עד שנת 2030 להקים עסק כעצמאי.
להשתדל להיות טוב לאחר, עד כמה שניתן. אהבת חינם.

עלה והצלח!
נראה לי שהתחום הפיננסי מאוד מתאים לך. יתרה מזאת, אולי תוכל לתת שירות פיננסי הוליסטי - כלומר לייעץ על פנסיה, נדל"ן ומשכנתאות, שוק ההון, אולי גם תגדל לביטוחים. נראה שאתה נמשך לתחום, וזה סימן מעולה.

נראה שיש משהו מאוד שלם בהודעה האחרונה שלך, מקווה שבאמת מצאת את הדרך שלך ותתמיד בה לאורך זמן, המון בהצלחה!

עלה והצלח!
נראה לי שהתחום הפיננסי מאוד מתאים לך. יתרה מזאת, אולי תוכל לתת שירות פיננסי הוליסטי - כלומר לייעץ על פנסיה, נדל"ן ומשכנתאות, שוק ההון, אולי גם תגדל לביטוחים. נראה שאתה נמשך לתחום, וזה סימן מעולה.
זה בהחלט הכיוון :)
לפחות כמשהו מהצד, אם לא כעיסוק עיקרי.
מתכנן ללמוד עוד מגוון קורסים הקשורים לתחומים שציינת בנוסף לתואר. את התואר אני לא שם כמטרה ברמה של "להיות או לחדול" - מאמין שאוכל להסתדר גם בלעדיו. כן אשמח לעשות תואר, אם לא בשבילי אז בשביל ההורים, לתת להם קצת נחת שכל כך מגיע להם.

כל הכבוד, נראה שאתה מוצא לך את התחומים שאתה אוהב ומנסה לתת בהם דריסת רגל.
שים לב שבהרבה מהתחומים הפיננסים יש רגולציה שדורשת רישיון - בין אם בייעוץ השקעות, בין אם בייעוץ פנסיוני. יתכן שכדאי לך להקדיש מזמנך להוציא רישיון סוכן ביטוח, גם אם אינך מתכוון להתעסק בכך באופן ישיר, זה יכול להקל עליך במתן ייעוץ פיננסי הוליסטי מלא, בלי להיכנס לפינות של מה מותר או אסור לך להגיד ללקוח כדי לא להפר את החוק. בכל מקרה אין צורך להחליט על כך כעת, אלא ככל שתיכנס לתחום ותראה בכך צורך.

כל הכבוד, נראה שאתה מוצא לך את התחומים שאתה אוהב ומנסה לתת בהם דריסת רגל.
שים לב שבהרבה מהתחומים הפיננסים יש רגולציה שדורשת רישיון - בין אם בייעוץ השקעות, בין אם בייעוץ פנסיוני. יתכן שכדאי לך להקדיש מזמנך להוציא רישיון סוכן ביטוח, גם אם אינך מתכוון להתעסק בכך באופן ישיר, זה יכול להקל עליך במתן ייעוץ פיננסי הוליסטי מלא, בלי להיכנס לפינות של מה מותר או אסור לך להגיד ללקוח כדי לא להפר את החוק. בכל מקרה אין צורך להחליט על כך כעת, אלא ככל שתיכנס לתחום ותראה בכך צורך.
קודם כל תודה על האמון והתמיכה :) - לא רק בדיון זה אלא בכלל.
אאל"ט כשבדקתי גם עבור ביטוח אלמנטרי (כללי) - יש קורסים שניתן לקבל עליהם פטור באמצעות תואר בכלכלה. לכן אין כל כך הגיון בלעשות אותם השנה, כאשר בעתיד אקבל מהם פטור.
קורס ייעוץ במשכנתאות מתיישב לי מצויין עם הלו"ז - ובנוסף מבחינת סדר כרונולוגי של למידה, מכיוון ואין פטורים בקורס זה בעזרת תואר כזה או אחר.

בעתיד - זה בהחלט חלק ממה שארצה ללמוד. אך לאחר סיום התואר.

אאל"ט כשבדקתי גם עבור ביטוח אלמנטרי (כללי) - יש קורסים שניתן לקבל עליהם פטור באמצעות תואר בכלכלה. לכן אין כל כך הגיון בלעשות אותם השנה, כאשר בעתיד אקבל מהם פטור.
רישיון פנסיוני דורש מעבר של 6 בחינות הסמכה, כאשר תואר בכלכלה מקנה פטור מ3 בחינות.
עדיין יש 3 בחינות הסמכה שבוגר כלכלה נדרש להשלים, ואותן אפשר לעשות עם או בלי קורס לפני או אחרי (או במהלך) התואר.

רישיון פנסיוני דורש מעבר של 6 בחינות הסמכה, כאשר תואר בכלכלה מקנה פטור מ3 בחינות.
עדיין יש 3 בחינות הסמכה שבוגר כלכלה נדרש להשלים, ואותן אפשר לעשות עם או בלי קורס לפני או אחרי (או במהלך) התואר.
כמדומני שרק יסודות הביטוח. גמר פנסיוני ומקצועית א' הם שני מבחני גמר, שאומנם לא ניתן לקבל עליהם פטור, אבל דורשים את הקורסים שאני מעוניין לקבל מהם פטור על מנת לגשת אליהם.
כך שיש קורס אחד שאני יכול לעשות בינתיים הלכה למעשה. אולי שאסיים עם ייעוץ משכנתאות אעשה אותו - תודה על הרעיון :)

לראשונה עושה סיכום רבעון כחלק מהעדכונים החודשיים - לדעתי בפורום אעדכן פעם ברבעון, אך אמשיך את המעקב החודשי באקסל ללא קשר.
מצאתי "פתרון" מסויים לעזרה כלכלית להורים - אמא גם ככה לא רוצה לצאת לחו"ל כי פוחדת, אבא מת לצאת לחו"ל. החלטתי לשלם על שנינו במקום שהוא ישלם, ככה למעשה חסכתי להם כסף רב. הכל עלי - כולל כסף לביזבוזים. לכן ההוצאות החודש אסטרונומיות (משיכת מזומן, הזמנת חופשה. בנוסף קניית קורס ייעוץ משכנתאות ב3190 ש"ח).
לראשונה בחיי אני חושב שסיימתי חודש במינוס, אבל זה מינוס שכולו פלוס מבחינתי. אני שמח שאני יכול להזמין את אבא שלי לחופשה, עד לפני כמה שנים לא היה לי שקל בחשבון הבנק (או השקעות).
מעבר להוצאות, הועברו 20 אלף ש"ח לחשבון באינטרקטיב - סה"כ הועברו כ101 אלף שקלים, כאשר ערך התיק עומד על 108.2 (קצת מנופח עקב עליית הדולר - הוספתי מעקב על ערך הדולר בזמן הכתיבה מחודש מרץ).
חציתי את אחת המטרות השנתיות שלי לשנה זו, להשקיע מעל 100 אלף בתיק ההשקעות - קרה מהר מהצפוי עקב מציאת עבודה, לאחר חודשיים מעבר למשרה מלאה, וכמובן מענקי האכלוס שמנפחים לי הכנסות.

מעבר לכך בפן הנפשי אני מרגיש הרבה יותר טוב, למרות שאני עובד 11-12 שעות ביום, אני מאוד נהנה מהעבודה, האנשים מקסימים ואני גם לומד לא מעט מהעבודה בנושא שמעניין אותי - מיסים. ככה במהלך השבוע אין לי זמן להיכנס לדכאון, ובמהלך הסופ"ש אני לומד את קורס המשכנתאות. הלו"ז מלא ואני מרוצה! כיף לכתוב את זה.
סיכום רבעון כלכלי:
monthincomespendingsavingsaving %portfolio investedportfolio net worthportfolio change %$ to ₪קרן כספיתעו"שתאריך
Jan83752370600571.70%81810.00%-183.515/02/2024
Feb1263025651006579.69%8183.73.33%-16.328.611/03/2024
Mar21,35721581-224-1.05%101108.27.13%3.763.311.212/04/2024

לראשונה עושה סיכום רבעון כחלק מהעדכונים החודשיים - לדעתי בפורום אעדכן פעם ברבעון, אך אמשיך את המעקב החודשי באקסל ללא קשר.
מצאתי "פתרון" מסויים לעזרה כלכלית להורים - אמא גם ככה לא רוצה לצאת לחו"ל כי פוחדת, אבא מת לצאת לחו"ל. החלטתי לשלם על שנינו במקום שהוא ישלם, ככה למעשה חסכתי להם כסף רב. הכל עלי - כולל כסף לביזבוזים. לכן ההוצאות החודש אסטרונומיות (משיכת מזומן, הזמנת חופשה. בנוסף קניית קורס ייעוץ משכנתאות ב3190 ש"ח).
לראשונה בחיי אני חושב שסיימתי חודש במינוס, אבל זה מינוס שכולו פלוס מבחינתי. אני שמח שאני יכול להזמין את אבא שלי לחופשה, עד לפני כמה שנים לא היה לי שקל בחשבון הבנק (או השקעות).
מעבר להוצאות, הועברו 20 אלף ש"ח לחשבון באינטרקטיב - סה"כ הועברו כ101 אלף שקלים, כאשר ערך התיק עומד על 108.2 (קצת מנופח עקב עליית הדולר - הוספתי מעקב על ערך הדולר בזמן הכתיבה מחודש מרץ).
חציתי את אחת מהמטרות השנתיות שלי לשנה זו, להשקיע מעל 100 אלף בתיק ההשקעות - קרה מהר מהצפוי עקב מציאת עבודה, לאחר חודשיים מעבר למשרה מלאה, וכמובן מענקי האכלוס שמנפחים לי הכנסות.

מעבר לכך בפן הנפשי אני מרגיש הרבה יותר טוב, למרות שאני עובד 11-12 שעות ביום, אני מאוד נהנה מהעבודה, האנשים מקסימים ואני גם לומד לא מעט מהעבודה בנושא שמעניין אותי - מיסים. ככה במהלך השבוע אין לי זמן להיכנס לדכאון, ובמהלך הסופ"ש אני לומד את קורס המשכנתאות. הלו"ז מלא ואני מרוצה! כיף לכתוב את זה.
סיכום רבעון כלכלי:
monthincomespendingsavingsaving %portfolio investedportfolio net worthportfolio change %$ to ₪קרן כספיתעו"שתאריך
Jan83752370600571.70%81810.00%-183.515/02/2024
Feb1263025651006579.69%8183.73.33%-16.328.611/03/2024
Mar21,35721581-224-1.05%101108.27.13%3.763.311.212/04/2024
תהנו בחול, לאן טסים?

במרץ ההכנסות גבוהות בגלל המענקים?
כיף לראות את ההתקדמות לאורך היומן

תהנו בחול, לאן טסים?

במרץ ההכנסות גבוהות בגלל המענקים?
כיף לראות את ההתקדמות לאורך היומן
מפליגים, ומטעמי פרטיות מעדיף לא לפרט יותר מדי לאן ומתי - גם ככה המשתמש שלי בפורום לא כל כך אנונימי :)
במרץ עברתי למשרה מלאה+שעות נוספות מ35-40% משרה - השכר כמעט שילש את עצמו. הוא עדיין לא גבוהה, בטח אם מתייחסים לשעות העבודה, אבל הכל יחסי :)
קיבלתי החזר של הוצאות דירה בסך 3600 ש"ח מביטוח לאומי על שלושה חודשים (1200 כל חודש) - בנוסף למענק אכלוס (עקב זכאות לסל שיקום אני מקבל סיוע בשכ"ד).

מפליגים, ומטעמי פרטיות מעדיף לא לפרט יותר מדי לאן ומתי - גם ככה המשתמש שלי בפורום לא כל כך אנונימי :)
במרץ עברתי למשרה מלאה+שעות נוספות מ35-40% משרה - השכר כמעט שילש את עצמו. הוא עדיין לא גבוהה, בטח אם מתייחסים לשעות העבודה, אבל הכל יחסי :)
קיבלתי החזר של הוצאות דירה בסך 3600 ש"ח מביטוח לאומי על שלושה חודשים (1200 כל חודש) - בנוסף למענק אכלוס (עקב זכאות לסל שיקום אני מקבל סיוע בשכ"ד).
איזה כיף
יש לי זיכרון ילדות שהפלגתי עם ההורים דרך כריתים-טורקיה-יוון ובאחד מהיעדים היה פארק מים שכל כך נהנתי בו

סל שיקום הכוונה למענקים של מפונים וכל המסביב?
וסלח לי על חוסר זכרון, זוכר שדברת לגבי לימודים והחלטת להשהות את זה והזכרת גם נדלן באחד מהתגובות מה הולך עם זה?

סל שיקום הכוונה למענקים של מפונים וכל המסביב?
וסלח לי על חוסר זכרון, זוכר שדברת לגבי לימודים והחלטת להשהות את זה והזכרת גם נדלן באחד מהתגובות מה הולך עם זה?
נדל"ן כרגע לא רלוונטי, רק לומד את התחום כמה שאני יכול כדי להיות מוכן להשקעה כאשר כן יהיה רלוונטי. שומר אקסל עם מחירי דירות למשל כדי לעקוב אחרי מחירים ולקבל הערכה גסה ל"מציאות" בעוד כמה שנים. אין לי הון עצמי, ובהנחה שאחזור לתואר כשיהיה לי הון עצמי לא יהיה לי משכורת יציבה מספיק בשביל משכנתא.
אולי בעוד 5 שנים בערך - שמתי מטרה עד 2031 אם אני זוכר נכון (אולי 30, אבל קצת יומרני מדי) להשקיע בנדל"ן.
סל שיקום קשור לאחוזי נכות נפשיים בביטוח לאומי - אני מוכר עם אחוז נכות מסויים, אשר חלק מתוכו הוא נפשי. במידה ורלוונטי עבור קרוב משפחה אני ממליץ לבדוק את כל זכות

לגבי הלימודים - נכון לעכשיו דחיתי עד שנת הלימודים הבאה שצפוייה להתחיל בנובמבר - עד אז אעבוד במשרה מלאה + שעות נוספות עד כמה שאפשר.
כמובן שהחלטה לגבי הלימודים אעשה בהתאם למצב בצפון - אם קריית שמונה עדיין מפונה, כנראה אנסה להתקבל למקום אקדמאי אחר או אחליט על מסלול חיים חדש.
אין לי תנאי קבלה לאף מקום אז אאלץ לעשות מכינה מחדש...

עידו יקר, אין לי ספק שכגודל המאמצים, כך התוצאות לא יאחרו מלהגיע.
כמה מחשבות שעלו לי לגביך:
1. התמדה, התמדה, התמדה...לא משנה באיזו דרך תבחר, כך הכח רצון שלך יבנה ותאמין בעצמך יותר. לכן קח את הזמן להחלטות, אבל שההחלטה תתקבל זרוק את הסכין לים ואל תביט לאחור.
2. בנושא האקדמיה, התהלכתי במסדרונות האלו לא מעט בארץ ובחו"ל, בכלליות זו לאו דווקא הדרך הקצרה להשיג השכלה/מקצוע/סטטוס/ ייעוד/ מימוש, בנוסף לנוכח הנסיבות האישיות שלך הייתי שוקלת אפילו עוד יותר, התפתחות דרך קורסים מקצועיים.
3. מעניין אותי לשמוע כאדם, מהם היתרונות שלך? סבלני ואמפתי? נעים הליכות? שירותי? טוב עם מספרים? אסוציאטיבי? הצגת העצמי שלך צריכה להשתנות בהתאם לרשימה הזו, להבדיל מרשימת הקשיים ואולי הכשלונות. תתחיל להסתכל על עצמך כסיפור הצלחה. תבחר נתיב מקצועי שמתאים לנטיות הטבעיות שלך-זה המנוף הכי משמעותי שקיים.

3. מעניין אותי לשמוע כאדם, מהם היתרונות שלך? סבלני ואמפתי? נעים הליכות? שירותי? טוב עם מספרים? אסוציאטיבי? הצגת העצמי שלך צריכה להשתנות בהתאם לרשימה הזו, להבדיל מרשימת הקשיים ואולי הכשלונות. תתחיל להסתכל על עצמך כסיפור הצלחה. תבחר נתיב מקצועי שמתאים לנטיות הטבעיות שלך-זה המנוף הכי משמעותי שקיים.
את האמת שתמיד היה לי מאוד קשה עם זה, לתת מחמאות לעצמי, לראות את עצמי באור חיובי. בוודאי שלהחצין את זה.
נדמה לי שאני סבלני, אמפתי, שירותי מאוד. סביר פלוס עם מספרים.
המון תודה על התגובה, מוערך מאוד.

2. בנושא האקדמיה, התהלכתי במסדרונות האלו לא מעט בארץ ובחו"ל, בכלליות זו לאו דווקא הדרך הקצרה להשיג השכלה/מקצוע/סטטוס/ ייעוד/ מימוש, בנוסף לנוכח הנסיבות האישיות שלך הייתי שוקלת אפילו עוד יותר, התפתחות דרך קורסים מקצועיים.
אז זהו, שעם מה שאני רוצה להשיג יש היגיון רב בלעשות תואר אקדמאי ורק לאחר מכן לעשות לימודיים מקצועיים. התואר בכלכלה נותן פטורים מלא מעט קורסים, כך שאצטרך לעשות גם וגם.

בנוסף חשוב לי תוך כדי לשמור על העבודה, מאוד מאמין בחברה הצעירה הזו וגם האנשים נהדרים.
יהיה קשה עם התוא וזה יעקב אותי עם ההתפתחות בעבודה, אבל כנראה זה מסלול הרבה יותר "בטוח".

Back
למעלה