• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

להתניע במשבר

Spector

משתמש רשום
דירוג
5
הייטקיסט ממוצע בן 27 עם משכורת של 17k נטו.
כרגע יש לי 300k בעבור ושב שמביטים ממני מהבנק במבט מאוכזב בזמן שהערך שלהם נשחק והפוטנציאל שלהם מתמסמס.
הפנסיה שלי מחזיקה כרגע 230k שעד שבוע שעבר לא ידעתי שעולה לי 2% מההפקדה + 0.17% מהצבירה.
יש לי שלוש קרנות השתלמות ממקומות עבודה שונים עם סכום כולל של 70k.

יש לי שיתוק פיננסי מרוב אופציות ומידע למרות שברור לי שעדיף לעשות משהו מאשר כלום.

תיק השקעות:
אני מעריך שאין לי בעיה לספוג פסיכולוגית תנודתיות גדולה כל עוד אני לא צריך לאזן את התיק יותר מפעמיים בשנה.
קראתי את Fail-safe investing ואני יודע שזה קונסרבטיבי מדי בשבילי, במיוחד כשאין לי כוונה לראות את הכסף בעשור או שניים הקרובים.

כרגע אני חושב לקחת 150k מהעובר ושב ולבנות איתו תיק השקעות ע"ב שוקולד מריר (תודה סולידית) רק עם 70% מניות.
זה אומר:
מניות שווקים מפותחים - 60%
מניות שווקים מתעוררים - 10%
אג"ח ממשלתיות צמודות - 15%
אג"ח ממשלתיות לא צמודות - 15%

אני יודע שאני רוצה להתחיל עכשיו ואני יודע כמה כסף אני רוצה לשים אבל אין לי מושג איפה לפתוח את התיק.
ראיתי הרבה דיבורים בפורום על IB אבל לא הצלחתי להבין עדיין למי זה מיועד ואם יש לי סיבה לפזול לכיוון.

עוד השבוע אני מתכנן:
1. למצוא אלטרנטיבה לפנסיה שלי - כבר יש לי הצעה ל0.8% מההפקדות ו0.17% מצבירה.
2. לבחור איפה לפתוח את התיק השקעות, IB או בית השקעות מוכר בארץ.
3. ללמוד את נושא הIRA ואם זה רלוונטי, לפתוח ולהעביר את הקרנות לשם.

המשבר עכשיו לא נעים לאף אחד, אבל הזמן בבית והדיבור האינסופי על מצב השוק גרמו לי להבין שאם לא אפעל עכשיו, כנראה לא אפעל אף פעם.
הכתיבה פה היא התחייבות בפני עצמי להתחיל לפעול ולהפסיק להמציא תירוצים לא לקחת אחריות על הכסף והעתיד שלי.

אם אתם במקרה קוראים את זה ובא לכם להשמיד אותי מילולית כי אתם רואים שאני כותב שטויות, לכו על זה.
כל ביקורת או עצה תתקבל בברכה!

משכורת של 17k נטו.
זה אומר שאתה מפקיד גם למוצר פנסיוני נוסף שהוא לא קרן פנסיה מקיפה, תקרא על פיצול הפקדות בין קרן פנסיה לקופת גמל.
כמו כן שים לב שבמידה ויש לך קרן פנסיה משלימה, תוכל לנייד משם כספים לקופת גמל וגם אותם לנהל במסגרת IRA, כך שהסכום שיעמוד לרשותך במו"מ על דמי ניהול ב IRA הוא גבוה יותר ממה שציינת.

לא פחות חשוב מדמי ניהול, זה שיש מסלול השקעה שמתאים לך בגוף אליו אתה רוצה לעבור.

ברוך הבא ובהצלחה.

עוד השבוע אני מתכנן:
2. לבחור איפה לפתוח את התיק השקעות, IB או בית השקעות מוכר בארץ.
3. ללמוד את נושא הIRA ואם זה רלוונטי, לפתוח ולהעביר את הקרנות לשם.

המשבר עכשיו לא נעים לאף אחד, אבל הזמן בבית והדיבור האינסופי על מצב השוק גרמו לי להבין שאם לא אפעל עכשיו, כנראה לא אפעל אף פעם
טוב מאד אחי, הרבה אנשים וגם אני הייתי בניהם, שורפים זמן על מה צריך לעשות ומיקרו ניהול של אלוקציה של התיק. יותר חשוב להניע את התהליך ולפתוח חשבון מסחר. זה צעד שגורם לרתיעה אבל חייב לבצע אותו בשביל להתקדם.

התקרה (כיום) היא כ- 22,000 למי שמפקיד הכל למקום אחד.
17 נטו אומר בערך 25 ברוטו (בהנחה שהכל פנסיוני), כך שכנראה יש לו מוצר פנסיוני נוסף (ובהייטק גם מופרש בדר"כ אחוזים מקסימליים).

לפותח השרשור - תבדוק גם פנסיות ברירת מחדל

נערך לאחרונה ב:
בינתיים התשואה החלופית היא הפסד של 20% ומעלה, אתה בטוח שהמזומן נשחק ספציפית בשבועות האחרונים?
התשואה החלופית נקודתית לא נראית מדהים, אבל זוהי אופייה של השקעה בשוק המניות, לא?
היום חלק מהמניות יהיו שוות פחות, מחר טיפה יותר ואם נקח שני צעדים אחורה נראה שלאורך זמן הן עולות בקצב מתון יחסית של כמה אחוזים בעשור.
עכשיו ספציפית הכסף שלנו בעל ערך גדול יותר (ביחס לשוק המניות) ובדיוק בגלל זה נראה שזה הזמן לשים את השטרות ששוכבים מתחת למזרן לעבודה בהשקעות.
האינפלציה בארץ היא דיי אפסית, היעד הוא בין 1%-3%, בכל מקרה, הכסף שלי מאבד מערכו לאט לאט ובעיקר לא עושה עבודה בשבילי בשוק ההון. בדיפלציה אנחנו לא כי המגמה לא נמשכת מספיק זמן כדי להגדיר אותה כך.
ככה אני מבין את זה, אני בטוח שאני מפספס ולכן אשמח לשמוע יותר אם יש לך זמן להרחיב לאן אתה חותר.

טוב מאד אחי, הרבה אנשים וגם אני הייתי בניהם, שורפים זמן על מה צריך לעשות ומיקרו ניהול של אלוקציה של התיק. יותר חשוב להניע את התהליך ולפתוח חשבון מסחר. זה צעד שגורם לרתיעה אבל חייב לבצע אותו בשביל להתקדם.
תודה רבה על התמיכה, שמח לשמוע שאני לא היחיד שעושה את הטעות הזאת.
ראיתי שאתה משקיע בIB, יש סיכוי גם שבמקור נחשפתי אליהם דרך הפוסטים שלך.
האם אתה ממליץ לחדש בתחום כמוני לפתוח חשבון שם כבר בהתחלה או שזאת אופטימיזציה מיותרת כרגע?
אם בעתיד ארצה לעבור, אצטרך לשלם עמלות או כנסות כבדים כדי לעשות את זה?

17 נטו אומר בערך 25 ברוטו (בהנחה שהכל פנסיוני), כך שכנראה יש לו מוצר פנסיוני נוסף (ובהייטק גם מופרש בדר"כ אחוזים מקסימליים).

לפותח השרשור - תבדוק גם פנסיות ברירת מחדל

30 ברוטו*, יש איזה קסם באמצע שהופך את זה לנטו של 17.5 ובאמת לפי מה שידוע לי ההפרשות מקסימליות לפנסיה ולקרן השתלמות.
קיבלתי את מה שDelver ואתה אומרים, אני אתקשר היום לסוכנת הביטוח של החברה כדי לברר איזה מוצרים בדיוק יש לי וגם אנסה לקבל פירוט של ההצעה לפנסיה שהזכרתי כדי לראות אילו מסלולים קיימים בה.
פתחתי כמה טאבים חדשים בנוגע לפיצול הפקדות בין קרן פנסיה לקופת גמל, אני צריך לעשות את השיעורי בית שלי בנושא.
בעבר קראתי פוסטים פה בנוגע לIRA אבל התהליך והמינוחים בעולם הזה קצת בילבלו אותי, אני לא אשאל עכשיו שאלות בלי לעשות מחקר יותר מעמיק לפני.
תודה רבה על העצות, לגמרי הייתי יכול לפספס את זה.

התשואה החלופית נקודתית לא נראית מדהים, אבל זוהי אופייה של השקעה בשוק המניות, לא?
פותש אומר שבנקודת הזמן הנוכחית המזומן שלו נשחק.
ציינתי בפניו שבנקודת הזמן הנוכחית זה לא מתקיים.
כל ההסברים שלך נכונים מאוד בטווח הרחוק אבל לא רלוונטיים לנקודת הזמן הנוכחית שעליה דיברנו.

משכורת של 17k נטו.
ברוך הבא,
מהו *אחוז* החסכון החודשי שלך, והאם באפשרותך לווסת אותו?
שברור לי שעדיף לעשות משהו מאשר כלום
אז זהו, שלא.
יש לך טווח חסכון וצבירת נכסים ארוך מאד, ורמת החסכון שלך כנראה קריטית יותר מצעדים מסויימים שאתה ממהר לעשות כרגע.

שעולה לי 2% מההפקדה + 0.17% מהצבירה.
אל תתבלבל - זה הכי בוער כרגע.
מניות שווקים מפותחים - 60%
מניות שווקים מתעוררים - 10%
אג"ח ממשלתיות צמודות - 15%
אג"ח ממשלתיות לא צמודות - 15%
נראה אחלה. תראה אם אתה יכול לצמצם עוד את כמות ניירות הערך בתיק, ולהימנע מאיזונים מיותרים ועמלות.
ברור לי שעדיף לעשות משהו מאשר כלום
שום דבר לא ברור.
ראיתי הרבה דיבורים בפורום על IB אבל לא הצלחתי להבין עדיין למי זה מיועד ואם יש לי סיבה לפזול לכיוון.
קח בחשבון שאין אפשרות לקנות אג"ח ישראליות שם, כך שלא תוכל לממש את הקצאת הנכסים הטובה שציינת פה.

ברוך הבא,
מהו *אחוז* החסכון החודשי שלך, והאם באפשרותך לווסת אותו?
אני חוסך כרגע בערך 7000 שקל בחודש, מקווה שהמספר יעלה מחודש הבא ברגע שאישתי תסיים את הלימודים ותתחיל לעבוד.
ההוצאות שלי מסתכמות ב6000 שקל כשאני לא משלם את כל ההוצאות שלנו לבד ולשם אני מכוון.
באחוזים אני חוסך רק 40% כרגע אבל בתקווה להפוך את זה ל60% מחודש הבא.
אין לי רכב, אני לא יוצא לברים ומסיבות, אין לי לחץ חברתי לבזבז כסף או להשתעבד לתרבות הצריכה - בגדול ההוצאות שלי זה בעיקר אוכל כי אני שמן בנפש.
ההבדל הזה, בהנחה שאשמור על רמת ההכנסה שלי, יעשה הבדל של כמעט 8 שנים לגיל הפרישה שלי.
עם חיסכון של 10,000 בחודש ותיק השקעות שמניב 5% תיאורטית אוכל לפרוש בעוד 11 שנה.
ובדיוק פה נכנס עניין התיק השקעות :)
אשמח לשמוע מה אתה חושב!

אל תתבלבל - זה הכי בוער כרגע.
קיבלתי, אני על זה כבר מחר על הבוקר.
נראה אחלה. תראה אם אתה יכול לצמצם עוד את כמות ניירות הערך בתיק, ולהימנע מאיזונים מיותרים ועמלות.
למה הכוונה בדיוק? חשבתי ממש ללכת אחרי "שוקולד מריר":
  • תעודת סל עוקבת מדד S&P 500
  • תעודת סל עוקבת מדד Russell 2000
  • תעודת סל עוקבת מדד Euro STOXX 600
  • תעודת סל עוקבת מדד Nikkei 225
  • תעודת סל עוקבת מדד S&P TSX 60
  • MSCI Emerging Markets
האם אתה מתכוון לצמצם את מספר המרכיבים ולהשאר למשל רק עם מניות באירופה וארה"ב (סנופי וראסל) במקום כל הרשימה?
או שאתה מתכוון לצמצם את החשיפה למניות באחוזים מ70% ל60% למשל?
איזונים אני מניח שאעשה כמו שבראון מסביר בספר שלו - אחת לשנה ורק מה שחורג מאחוז מסויים שהוגדר בהתחלה.
קח בחשבון שאין אפשרות לקנות אג"ח ישראליות שם, כך שלא תוכל לממש את הקצאת הנכסים הטובה שציינת פה.
ובמצב כזה עדיף לפתוח תיק השקעות ישראלי נפרד רק לטובת האג"חים או פשוט למצוא אלטרנטיבה שכן אוכל לסחור בה דרכם (IB) כמו אג"חים של מדינות זרות?

תודה רבה על העזרה!

מישהו עם הרשאות יכול בבקשה להעביר את השרשור לפורום "יומני מסע אישיים" בבקשה?
התבלבלתי בפורום כשכתבתי את ההודעה הראשונה ורק עכשיו שמתי לב שהוא לא איפה שהתכוונתי.
(מעדיף להעביר מאשר לפתוח מחדש כדי לשמור על העזרה וההכוונה שנתנו לי)

אז עשיתי טיפה שיעורי בית בנוגע לפנסיה שלי.
להבנתי:

סכום ההפרשה לפנסיה שלי הוא:
22.83% = 7.5% מעסיק + 7% עובד + 8.33% פיצויים
כנראה לא במקרה זהו גם המקסימום המותר בחוק.

22.83% מהמשכורת שלי הם 6489 ש"ח.
בנוסף להגבלה ממקודם, ישנה הגבלה על הפקדה של 4212 ש"ח לקרן הפנסיה.
מה שאומר שיש לי פער של 2637 ש"ח שצריכים למצוא בית.
הכספים היתומים האלו נשלחים לקרן פנסיה כללית בזיונית כמו זאת המוזכרת בתחילה השרשור עם 2% מהפקדה ו0.17% מצבירה.

בנוסף, בעצתו של Delver, העפתי מבט גם על המסלולים השונים שקיימים באותה קרן.
למנייתי שבניהם יש 40% חשיפה למניות ישראליות. 40%. וואו.
נראה שמישהו שם ממש חושב שהשמש זורחת מהישבן של הכלכלה הישראלית..

בכל מקרה, ניסיתי לחקור קצת על IRA ולראות אם זה יכול להיות הבית החדש של הכסף שלי.
ממה שהצלחתי להבין עד כה, אני רשאי להעביר את כספי כל קרנות ההשתלמות שלי והמוצרים הפנסיונים המשלימים שלי לקרן הIRA.
סוכנת ביטוח שדיברתי איתה אמרה שלדעתה לא אמור להיות אירוע מס בפעולה כזאת או כל הפתעה אחרת.
ראיתי שדמי הניהול הם מצבירה בלבד בלי נגיעה בהפקדות - קול, אני אוהב לשלם פחות למידל מן.
אני לא מרגיש שמיפיתי עדיין לגמרי את כל ההשלכות של פתיחת IRA והעברת הכספים אליה ולכן מחר אנסה לחפש מישהו שאולי עשה את התהליך לפני ויכול להסב את תשומת ליבי לנושאים שאולי פספסתי.

לגבי בניית תיק ההשקעות שלי והעברת הכספים מהעובר ושב התקדמתי 0 מילימטר מאז תחילת שבוע ואם אמשיך ככה כנראה ביום חמישי אצטרך להגריל שם של בית השקעות ולחתום אצלהם בבליינד.

יכול להיות שהפלתי על עצמי יותר מדי לשבוע אחד בתור בנאדם עובד?

מישהו עם הרשאות יכול בבקשה להעביר את השרשור לפורום "יומני מסע אישיים" בבקשה?
התבלבלתי בפורום כשכתבתי את ההודעה הראשונה ורק עכשיו שמתי לב שהוא לא איפה שהתכוונתי.
(מעדיף להעביר מאשר לפתוח מחדש כדי לשמור על העזרה וההכוונה שנתנו לי)
הועבר

יכול להיות שהפלתי על עצמי יותר מדי לשבוע אחד בתור בנאדם עובד?
כן. דברים לוקחים זמן.
נסה לשים לעצמך סדר עדיפויות ולטפל דבר דבר תוך הבנה שמצבך הכללי בחיים טוב ובראיה ארוכת טווח גם אם תטפל במשהו בעוד שנה לא תזכור את זה ולא תרגיש את זה בסך הנכסים בהמשך הדרך.

ברוך הבא! המטוס נבנה תוך כדי תעופה ככה ששווה להתחיל לטוס.
לגבי בחירת הניירות - אתה יכול להחשף לאותם שווקים גם עם ניר אחד(לזה נעם התכוון), לדומא קרן סל אמריקאית vt, או עם שניים-שלושה ניירות אירים, אתה יכול למצוא הכל בפורום
Ira למה לא?
Ib איך שאני הבנתי את זה הם משתלמים החל מ100 אלף דולר, ובארץ מסתמן שפסגות נותנים עמלות טובות לסוחרים בנירות זרים. אבל שווה לך לעשות מחקר, וגם ליצור קשר ולראות איזה הצעות תקבל
בהצלחה!

Back
למעלה