• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כנסת ומדינה עם רוב חרדי

• פותח הנושא Shaz
  • פורסם בתאריך
מצב
הנושא נעול.
אמסור לילדיי כשישרתו בסדיר ומילואים, יצטרפו להסעות וישמרו על גבעות עם שני קרוונים, שהם לא מבינים, ובעצם הם עכשיו מגנים על הגבול מפני פלישה לכיוון תל אביב.
אחלה

כלומר שילדי העניים יילכו לעבוד בשוק ובשדה בגיל 6 כדי שלילדים שלך תהיה פחות תחרות על מקומות העבודה? [כי זה מה שקרה במהלך רוב ההיסטוריה של האנושות]
הדעה שלך מבוססת על אמונה לא רציונלית ואתה מדגים את זה כאן. לשיטתך, אתה תומך במדינת רווחה מכאן שאתה "הטוב" ואני מתנגד לה, מכאן שאני אדם עשיר ורע לב שרוצה לראות עניים בני 6 עובדים בשדה. אין כאן דיון מבוסס עובדות אלא, דיון רגשי, דתי.

דיון על קיום מדינת הרווחה צריך להתבסס על נתונים ורציונל, אפשר למשל לשאול איך זה קורה שדווקא ארצות הברית שנמצאת במשך מאות שנים בתחתית ההשקעה ברווחה, הצליחה לחלץ יותר מהגרים עניים מעוני מכל חברה אחרת בעולם. אפשר לבחון את היחס של מדינת הרווחה הישראלית למיזרחים, שבמשך עשורים "הדאגה לחלש" הסלילה אותם למקצועות נחותים, שלחה אותם לעיירות פיתוח, שכנות דיור ציבורי עניות והרחיקה אותם מהאקדמיה. וכמובן, אפשר לנסות לבדוק אם מדינת הרווחה הישראלית מחלצת אנשים מעוני או דווקא גורמת להם להיות יותר עניים.

אה.
אז זה לא בסדר שאתם לא עובדים.
זה לא בסדר שתעבדו.
נשמע שאתה מצדד בפיתרון המריצות.
אבל הוא הניח כאקסיומה שעבודה חרדית באחוזים גבוהים תוביל בהכרח לכפיה דתית ולסיוט.
בעיני ההודעה שלו התפרשה או כ׳תעופו לנו מהעיניים׳. או כנסיון לכפיה אנטי דתית.
בחיי שאין לי מושג איך הגעת לזה.... הבנת הנקרא זה דבר חשוב

מסכימה עם זה באופן חד משמעי.
אני החרדית הייתי עובדת חיונית בקורונה, רק בגלל הכספים שאני מכניסה למדינה מהמיסים שלי ושל הענף שלי, שבו מיסים ממוצעים הם יותר מהשכר הממוצע בשוק.
אני הרבה פחות איום על הכלכלה מאשר זוג חילוני עם שלושה ילדים, שכר מינימום ודירת עמידר.
גם אם סטטיסטית יש יותר חרדים שנעזרים ב׳מדינת הרווחה הסוציאליסטית׳ - הבעיה היא עדיין כמו שהגדרת אותה.
גם אם רוב החתולים בעולם היו ג׳ינג׳ים, לא היינו אומרים שהסיכון של העכברים הוא ג׳ינג׳ים, אלא שהסיכון שלהם הוא חתולים.
באופן קבוע, טיעונים חרדיים ודתיים מתמקדים בנסיון לסתור באמצעות דוגמה קונקרטית, ניתוח סטטיסטי ברמת המקרו של מגמות. זה חלק מהחינוך החרדי ושיטת הלימוד, לנסות לדקדק בהלכות ולמצוא חריגי חריגים. עם כל הכבוד לחרדים המועסקים במשרות מכניסות - אי אפשר לסתור ניתוח סטטיסטי באמצעות חריגים, כיוון שהניתוח הסטטיסטי כולל גם את אותם חריגים.
מספיק להסתכל על עשירוני ההכנסות וההוצאות בהם נמצאים החרדים, בשביל להבין שהחרדים המעטים בעשירוני ההכנסות העליונים הם חסרי משמעות במקרו. גם יציאה של יותר חרדים לעבודה לא תפתור בפני עצמה את הבעיה, כל עוד הכישורים שלהם מספיקים כדי להיות מורים בתלמודי תורה, מוהלים וסופרי סתם.
במילים שיותר מובנות לחרדים - אין הקומץ משביע את הארי, ואין הבור מתמלא מחוליתו.

את מבינה בכלל באיזו מדינה היינו חיים אם החרדים היו מממנים לפחות את עצמם (שלא לדבר על לממן את ה-"אקסטרא" שדרוש כדי להיות מדינה מובילה, מצליחה ומשגשגת)?

את חיה באיזשהו סרט שיש איזשהו עתיד רחוק (אולי עוד 3 דורות? אולי עוד 8?) שכשהוא יגיע, "נמצא פתרון".
את לא מודעת בכלל לעומק הבעיה ולחוסר היכולת האינהרנטי לפתור אותה בשלב הזה כבר, בגלל הנפח שאליו היא צמחה.
רוב האוכלוסייה לא ממנת את עצמה...
שני העשירונים העליונים שזה מיעוט קטן בחברה הם מכניסים יותר מ90 אחוז ממס הכנסה...
החילוניים מאוד אוהבים לומר כאילו הם בדיוק האנשים משני העשירונים העליונים וממילא בגלל שהם משלמי המיסים הגדולים ממילא זכותם לומר לאיפה הכסף ילך, בדיוק כמו שבכל העולם רק העשירים קובעים לאיפה הכסף שלהם הולך.....

והשינויים שהציבור החרדי עובר זה שינויים מאוד מהירים, רק לא מהיום למחר, אני בן 32 צורת חיים שחרדים בגילי חי לא דומה לצורת חיים של חרדים בני 40 ההבדלים הם יחסית מאוד מהירים, ולדעתי אין סיכוי סביר שרוב הציבור החרדי (אני מדבר על גברים, כי נשים כבר לומדות היום) עוד 20 שנה לא לומדים ליבה בצורה כזאת או אחרת.

דיון על קיום מדינת הרווחה צריך להתבסס על נתונים ורציונל,
אז בוא נבדוק.
אתה טוען שמימון חסרי הילדים את לימודי הילדים מצדיק חיסול מדינת הרווחה, אשר קיומה גרם לאנשים לשקוע יותר בעוני.
אז אשמח לשמוע על מדינות במאה ה-21 בהן ביטלו לחלוטין את תיקצוב המדינה לחינוך ילדים ומה הנתונים הכלכליים שלהן לעומת מדינות בהן תיקצוב כזה נהוג.
איך זה קורה שדווקא ארצות הברית שנמצאת במשך מאות שנים בתחתית ההשקעה ברווחה, הצליחה לחלץ יותר מהגרים עניים מעוני מכל חברה אחרת בעולם
מעניין איך באמת. ארה"ב נמצאת בתחתית במוביליות חברתית, על אף שלדעתי יש לה נתונים חברתיים שדווקא מקלים על עניים להתקדם לעומת המציאות באירופה.
אפשר לנסות לבדוק אם מדינת הרווחה הישראלית מחלצת אנשים מעוני או דווקא גורמת להם להיות יותר עניים.
אפשר לנסות לנחש מה היה מצבו של הילד המוכשר מדימונה שלצורך הדוגמה גדל במשפחה עניה שאין לה כסף לחינוך פרטי איכותי, שהמדינה היתה מבטלת את תיקצוב בית הספר שלו מגיל 6 ומבטלת את סבסוד הטכניון כך ששכר הלימוד היה קופץ ל 40-50 אש"ח לשנה. אני מבין שלדעתך השינויים האלו היו מקלים עליו להתקדם בסולם הסוציואקונומי.

התחלתי לענות על כמה מהציטוטים שצוטטתי,
אבל אז שמתי לב שחלקם מתנגחים, אחרים פופוליסטים,
ובעיקר - רובם מסתכלים ממבט מאוד שטחי, מהמגזר הכללי.
בלי להבין מורכבויות פנים חרדיות. בלי להבין איך דברים עובדים.
הבנתי שאין לי מה לנסות לענות אפילו. אנחנו לא מדברים באותה שפה.
(אני כנראה נאיבית. חשבתי שרוב הציבור הכללי מחזיק בדיעות שהקולגות שלי מחזיקים.
או שאולי גם הקולגות שלי רק נמנעים מלהכנס לעימותים, והם בעצם אתם...)
זה כנראה לא שרשור שמיועד עבורי, ויתכן שגם לא פורום בשבילי.
אל תנסו לענות על זה. אני לא אראה את התגובות יותר.

אפשר לנסות לנחש מה היה מצבו של הילד המוכשר מדימונה שלצורך הדוגמה גדל במשפחה עניה שאין לה כסף לחינוך פרטי איכותי
לא צריך לנחש. לפני 80 שנה ויותר יהודים ממזרח אירופה כמו בני המשפחה שלי, היגרו לארצות הברית וישראל. הצאצאים של מי נהנים היום מרמת חיים גבוה יותר? של אלו שעברו למדינת הרווחה הישראלית או אלו שהיגרו לארצות הברית הנוראית בה תקציבי הרווחה עלובים?

באופן קבוע, טיעונים חרדיים ודתיים מתמקדים בנסיון לסתור באמצעות דוגמה קונקרטית, ניתוח סטטיסטי ברמת המקרו של מגמות. זה חלק מהחינוך החרדי ושיטת הלימוד, לנסות לדקדק בהלכות ולמצוא חריגי חריגים. עם כל הכבוד לחרדים המועסקים במשרות מכניסות - אי אפשר לסתור ניתוח סטטיסטי באמצעות חריגים, כיוון שהניתוח הסטטיסטי כולל גם את אותם חריגים.
מספיק להסתכל על עשירוני ההכנסות וההוצאות בהם נמצאים החרדים, בשביל להבין שהחרדים המעטים בעשירוני ההכנסות העליונים הם חסרי משמעות במקרו. גם יציאה של יותר חרדים לעבודה לא תפתור בפני עצמה את הבעיה, כל עוד הכישורים שלהם מספיקים כדי להיות מורים בתלמודי תורה, מוהלים וסופרי סתם.
במילים שיותר מובנות לחרדים - אין הקומץ משביע את הארי, ואין הבור מתמלא מחוליתו.
עשירוני ההכנסה העליונים גם זזו באותה תקופה , וגם השתנו הדרישות להיכלל בהם.

וחוץ מזה להיות בעשירוני ההכנסה העליונים זה כנראה הרבה פחות מעניין חרדים ,וזה לא הולך להשתנות.

אבל הוא הניח כאקסיומה שעבודה חרדית באחוזים גבוהים תוביל בהכרח לכפיה דתית ולסיוט.
בעיני ההודעה שלו התפרשה או כ׳תעופו לנו מהעיניים׳. או כנסיון לכפיה אנטי דתית.
חבל לדעתי שכשאדם מבטא את חששו מכפיה דתית - חשש מוצדק מהמוצדקים, ועוד רגע נפתחת בתל אביב הרכבת הקלה שפועלת שישה ימים בשבוע - את תופסת את זה כדרישה לגרש את החרדים או אפילו יותר גרוע מכך. אם את רוצה להמחיש את הנקודה שרוב חרדי אין פירושו כפיה דתית, אני חושב שיש דרכים יעילות יותר לעשות זאת.

לצערי הפלסטינים לא מאפשרים לתת ביטחון למדינה מתוך גבולות הקו הירוק, ואם היו מבצעים את מה שאתה מציע אז פשוט תושבי כפר סבא וירושלים היו חוטפים חזק. לכן הדרך להגן על תושבי מרכז הארץ היא מתוך השטחים, תוך מתן אוטונומיה לפלסטינים לנהל את חייהם. בגלל זה אני גם טוען שהעלות הכלכלית של הגנה על תושבי השטחים אינה שונה מהעלות הכלכלית של הגנה על תושבי תל אביב, למרות שהתל אביבי לא רואה את החיילים שמגנים עליו.
הוא לא מציע להוציא את צה"ל מהשטחים, הוא מצביע על כך שלו לא היתה אוכלוסיה אזרחית בשטחים אז היתה הרבה פחות עבודה לצה"ל בהיבט ההגנה על אוכלוסיה אזרחית בשטחים. מהכיוון השני, אם נעביר עכשיו אוכלוסיה אזרחית לשטחים (נניח נפתח 100 בתי ספר בשטחים) ונקצה משאבים להגן עליה, אלה משאבים שלא היינו חייבים להוציא אם לא היינו עושים זאת. יתר על כן אותם חיילים היו יכולים ללכת להגן על תל אביב במקום זאת.

לא צריך לנחש. לפני 80 שנה ויותר יהודים ממזרח אירופה כמו בני המשפחה שלי, היגרו לארצות הברית וישראל. הצאצאים של מי נהנים היום מרמת חיים גבוה יותר? של אלו שעברו למדינת הרווחה הישראלית או אלו שהיגרו לארצות הברית הנוראית בה תקציבי הרווחה עלובים?
אני משער שמי שהגיע למעצמה החזקה והעשירה בעולם הצליח יותר ממי שהגיע למדינה נידחת מוקפת אויבים שקלטה מיליוני מהגרים שרובם לא משכילים.
אגב, גם ארהב לא מקבלת את הרעיון של אי מימון חינוך לילדים שהצעת.

וגם לא לקחו בחשבון את העליה הרוסית.
אנשים כמוני, זה אולי הפרופיל שהכי אי אפשר לסמוך עליהם שהם ישארו פה ושצאצאיהם ימלאו את שורות צה״ל בעתיד. בסך הכל, התוספת לאוכלוסיה הישראלית היתה חיובית - עוד 20%. אבל הכלב קבור איפה שמתחילים לרדת לפרטים.

רק מתוך הדור שלי - רוסים שהגיעו לפה בשנות התשעים כילדים קטנים - כבר כ-20% עזבו. גם זה arguably בליפ במגמה. מדובר במאות אלפי בעלי דרכון ישראלי שחיים ועובדים בצפון אמריקה ואירופה.

אני משער שמי שהגיע למעצמה החזקה והעשירה בעולם הצליח יותר ממי שהגיע למדינה נידחת מוקפת אויבים שקלטה מיליוני מהגרים שרובם לא משכילים.
רוצה לדבר על מדינות קטנות? צעירות? מוקפות אויבים? מה עם סינגפור, הונג קונג? להיות מדינה קטנה וצעירה זה לא תירוץ לרמת חיים נמוכה, להיפך.
אמריקה לא הפכה להיות אמריקה ביום אחד. היא הפכה להיות אמריקה בזכות גישה שהפוכה למה שאתה דוגל בו.

איזה רב משפיע במגזר החרדי יהיה מוכן לצאת בעתיד בקריאה לצמצם ילודה או לגברים לצאת ללמוד לימודים שאינם לימודי קודש?
לפי היהדות צריך רק בן ובת, וגברים צריכים לעבוד ולפרנס את משפחתם. מה שאנחנו רואים בישראל זה לא יהדות אלה כת שמונהגת על ידי עסקנים שמשמרים את כוחם על ידי ניצול המדינה והעקרונות הדמוקרטים-סוציליסטים עליהם היא מבוססת, ושימור הבידוד והבערות בקרב חברי הכת וילדיהם.

היהודים הם 0.2 מאוכלוסיית העולם, אבל קיבלו 22% מפרסי הנובל! זה 11,250% יותר מהממוצע!!!
היהודים למרות קוטנם המיספרי בולטים מאוד גם כיום וגם לאורך ההיסטוריה בכל תחום שקשור לאינטלקט, מדע, כלכלה, רפואה, ספרות, אמנות, ועוד.
לא בדקתי את הפירסומים שלך אבל היהודים נדדו בעולם ועירבוב גנים עם אוכלוסיות שונות (לא יהודיות) מעלה את השונות בכל התכונות ויכול להסביר אם באמת יש אחוזים גבוהים בקצוות של תכונות מסוימות (במידה ולא מדובר רק בעיוות של מדידה כזו או אחרת) - יהיו גם יותר טיפשים אבל את זה לא מפרסמים. ערבוב גנים פירושו רומנים עם לא יהודים או אונס של יהודיות על ידי לא יהודים או חתונות עם גויים.
היהודים הם עם סופר סופר חכם ומבריק. fact
לגמרי לא נכון. גם אם נניח שיש מדידה לפיה יש הרבה גאונים - זה לא ההגדרה של עם מבריק. יש גם הרבה יותר מדי טיפשים. לצערינו הם מאד בולטים.
אמר שאלא אם כן אתה ישראל, שיש לה ריכוז של כשרון לא ברור עם אוכלוסיה קטנה...אתה חייב לנקוט במדיניות הגירה אשר מזמינה ומעודדת עליה של אנשים מוכשרים והשתקעות שלהם בחברה.
זה אכן דומה למה שקורה במדינת הגירה, רק שהעם נדד ואסף גנים זרים במקום להביא אותם איליו ...
זה לא קשור ליהדות ובטח שלא יעזור לכת שמדירה שונויות ומבטלת לימודים.

נערך לאחרונה ב:
כמו שכבר כתבו כאן העניין הכלכלי הוא משני. הבעיה היא שיש אנשים שחושבים שכל התשובות לשאלות הפילוסופיות כבר מצויות בידיהם. ואם אני יודע בשביל מה נברא העולם איזו חשיבות יש בכלל למי שטועה? אין תקווה לספקן בעולם או במדינה כזאת וזה לא משנה כמה כסף יהיה לדתי בכיסו. עד שלא תהיה הפרדה בין תיאולוגיה למדינה המצב בקאנטים

כמו שכבר כתבו כאן העניין הכלכלי הוא משני. הבעיה היא שיש אנשים שחושבים שכל התשובות לשאלות הפילוסופיות כבר מצויות בידיהם. ואם אני יודע בשביל מה נברא העולם איזו חשיבות יש בכלל למי שטועה? אין תקווה לספקן בעולם או במדינה כזאת וזה לא משנה כמה כסף יהיה לדתי בכיסו. עד שלא תהיה הפרדה בין תיאולוגיה למדינה המצב בקאנטים
העולם הכלכלי הוא מרכזי. כל אחד יכול להאמין בדברים לא רציונלים, הבעיה מתחילה כשחרדים או סוציאליסטים רוצים לכפות את האמונות שלהם על אחרים, להשתמש בכסף של אחרים כדי לממן ישיבות או קיצבאות.

מצב
הנושא נעול.
Back
למעלה