• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

יחידאות: משמעויות והשלכות כלכליות וסוציאליות

singleton

משתמש רגיל
דירוג
133
שלום :)

המונח 'יחידאות' ו'יחידאי/ת' הוא הביטוי העברי לsingleton, מי שחי/ה לבד ומקיים/ת משק בית לבד.
החלטתי להירשם לפורום ולהעלות את נושא היחידאות לדיון לאחר שבמס' תגובות בפוסטים בבלוג עלה העניין של אפליית רווקים באופנים שהם פורמליים ולא פורמליים. ברור לגמרי שהוצאות של הורים לא מתקרבות לפריבילגיות שהם מקבלים, אבל רווקים/ות הם קטגוריה שקופה מבחינת המדינה על מנגנוניה הסוציאליים ואין הכרה בצרכיהם הייחודיים. מדינת רווחה רואה גם את צרכי היחיד ללא קשר למצבו האישי, אך זה לא המצב בישראל שלא אחת מתפקדת יותר כמדינת סעד.

* רשמתי בנק' אספקטים שונים בחיים היחידאיים. המודעות לחשיבות של מיצוי זכויות ולפעולה של תיקון מקרי עוול מתחילה קודם כל מהכרות עם המצב הקיים. זה משהו די ראשוני לכן אשמח מאוד להערות, הארות, תיקונים וכו'.

1) היעדר נק' זיכוי על נישואים וילדים במס הכנסה

2) קצבאות שהן הרבה מתחת לקו העוני ליחיד בביטוח הלאומי, בשל קריטריון של היעדר תלויים: הבטחת הכנסה (1730 ש"ח), זקנה (1530), נכות (2342). אפילו מענק חימום לקשישים מחושב לפי מפתח משפחתי. האם מישהו כאן חושב שאדם שחי לבד בישראל יכול להתקיים מהן? כמו כן, תוספת השלמת הכנסה היא נמוכה יותר ליחידים ותקופת הזכאות לדמי אבטלה היא קצרה יותר לעומת בעלי משפחות.
בדיונים על קצבת הנכות ליחיד ושאר ההטבות הסוציאליות הנגזרות ממנה כמו סיוע בשכ"ד לעומת הסיוע לנכים שאינם יחידים, פרופ' ירון זליכה נאלץ להודות כי "זו אפליה שמעוגנת שנים רבות ואין לו את המנדט להפסיק אותה"..

3) מענק עבודה: הקריטריון לזכאות ליחידים בלי ילדים עומד על גיל 55. הגיל הזה מבוגר משמעותית לעומת שאר המדינות שמיישמות את מנגנון מס ההכנסה השלילי working tax credit וקרוב יותר לגיל הפנסיה.. נשאלת השאלה באיזו עוד מדינה יש מגבלת גיל כזאת?
התוצאה היא שהמדינה מפלה בין מרוויחי משכורות נמוכות רק בשל מצבם המשפחתי. האם לבני 35-54 שאינם נחשבים 'צעירים' בשירות התעסוקה ומודרים מההטבה יהיה קייס בבג"ץ על העניין הזה?

4) יחיד שנפטר, הוריו נפטרו ואין לו בן/בת זוג וילדים- האחים שלו או משפחתו המורחבת (אחיינים וכו') לא זכאים למענק פטירה (8757 ש"ח) מביטוח לאומי. אם יש לנפטר ילדים מגיע להם רק אם הם עונים להגדרת הביטוח הלאומי של 'ילד' (מתחת לגיל 18). ילדים בוגרים של הנפטר לא יקבלו את המענק. המדינה מקשה כשמדובר במעמד שהוא גם ככה קשה לשאר המשפחה.

5) ליחידים יש תוספת ניקוד נמוכה לצורך זכאות למשכנתא, והם זכאים בתכנית מחיר למשתכן רק בגיל 35. שוק הדיור לא מותאם לבעלות/השכרה ארוכת טווח למשקי בית של יחידים שזקוקים לדירות קטנות: רווקים, גרושים, אלמנים או נשואים בלי ילדים. כל השיח מכוון כלפי ה"זוגות הצעירים". עיריות רוצות אוכלוסיה חזקה ומעודדות משפחות שישלמו ארנונה גבוהה ולכן נוצר מצב שאין תמהיל נורמלי של דירות למגוון הטרוגני של אוכלוסיה. יחידים לרוב גם יהיו בתחתית הרשימה של זכאים לדיור ציבורי.

6) אפליה במקומות העבודה: בחלק ממקומות העבודה אין כיבוד של האיזון בין פנאי לעבודה אצל עובדים רווקים. יש מחקרים המעידים שזה מתבטא במשכורת, בשעות העבודה, רשות ליציאה לחופש/סידורים, היעדרות בשל מצבי חירום- מקומות עבודה מתגמשים/סלחניים יותר כלפי הורים. בפאנל תעסוקה שנכחתי בו מראיינים הודו שמעסיקים יעדיפו לקבל אדם נשוי בעל משפחה ומחוייבות שמשדר יציבות על פני רווק.

7) עולם התיירות- תוספת יחיד בחדרי המלון לחדר סינגל לעומת תשלום לזוג שלהם יש הנחה של יחיד בחדר זוגי, שיכולה לנוע בין 200-400 דולר תלוי ביעד. בתחום הטיולים המאורגנים רק חברת נסיעות אחת מוחלת על הקנס וגם זה בהרשמה של 45 יום מראש.

8) תרבות ופנאי- הטבות של 1+1 ועוד כל מיני צ'ופרים למשפחות או לזוגות שאם את/ה לבד אי אפשר להינות מהן. לאחרונה סירבתי למנוי באחד מהתיאטראות כי מנוי ליחיד היה שערורייתי לעומת מנוי זוגי שאם מחלקים אותו לשניים יוצא לכל אחד הרבה הרבה פחות.

נערך לאחרונה ב:
ברוך הבא לפורום!
פוסט נהדר ואני כגרוש מזדהה עם רוב מה שכתבת.
מספר נקודות שהעלית חדשות עבורי.
יש עוד נקודה מעצבנת - קניה בסופר,הנחת מבצע "לקונים מעל 200 ש"ח". כיחיד, אני בכלל לא מסתובב בסופר עם עגלה רק עם איזו שקית או שתיים ואף פעם לא נהניתי ממבצעים כאלו.

אני לא מבין,
אתה רוצה יותר ביטוח סוציאלי בגלל סיגנון החיים שבחרת ?
אני מבין גישה שאומרת אפס ביטוח לאומי, אפס הטבות מס לכולם
צעיר,זקן,ילד,נשוי רווק גבר אישה

אם אתה מקבל את הגישה שביטוח לאומי והטבות מס הן מוצדקות אז לא ברור למה להעדיף יחידאים על משפחות

אני לא מבין,
אתה רוצה יותר ביטוח סוציאלי בגלל סיגנון החיים שבחרת ?
אני מבין גישה שאומרת אפס ביטוח לאומי, אפס הטבות מס לכולם
צעיר,זקן,ילד,נשוי רווק גבר אישה

אם אתה מקבל את הגישה שביטוח לאומי והטבות מס הן מוצדקות אז לא ברור למה להעדיף יחידאים על משפחות
נראה לי שהוא יותר בכיוון של- לא הוגן להעדיף משפחות על בודדים

הודעה ראשונה שלך בפורום אז ברוך הבא, וסלח לי אבל: בו-הו, ממש קשה, לא לקבל הנחה בסופר כי לא קנית ב-200 שח או שאתה צריך לשלם על מלון?
רחמים ממני לא תקבל.

ברוך הבא לפורום!
פוסט נהדר ואני כגרוש מזדהה עם רוב מה שכתבת.
מספר נקודות שהעלית חדשות עבורי.
יש עוד נקודה מעצבנת - קניה בסופר,הנחת מבצע "לקונים מעל 200 ש"ח". כיחיד, אני בכלל לא מסתובב בסופר עם עגלה רק עם איזו שקית או שתיים ואף פעם לא נהניתי ממבצעים כאלו.
תודה!
אני בת :)

בדיוק

הודעה ראשונה שלך בפורום אז ברוך הבא, וסלח לי אבל: בו-הו, ממש קשה, לא לקבל הנחה בסופר כי לא קנית ב-200 שח או שאתה צריך לשלם על מלון?
רחמים ממני לא תקבל.
לא עניין של בקשת רחמים, אלא השוואת זכויות כמו שיש בכל מדינת רווחה שלא מפלה בשל המצב האישי של האזרח.
נראה לי דיון לגיטימי ובטח בבלוג שהמייסדת שלו בעצמה יחידאית, מעניין שהנושא הזה לא נדון פה אף פעם או זכה להתייחסות.

מודה שמעולם לא חשבתי על הנושא ועמדתך מעניינת.
לפחות בתחום שלי, מס הכנסה (נקודה 1 שלך) מדובר בבחירה ערכית של המדינה כמו של מדינות אחרות שרוצות לעודד ילודה ולתמוך במוסד התא המשפחתי.

@singleton , מדינת ישראל לא צודקת ולא טועה כשהיא מתגמלת אנשים או מחסירה מאנשים עם פרופיל כזה או אחר. חלק מהתגמולים באים ממדיניות מכוונת (כמו ש @גרהם הזכיר) וחלק כתוצאה מפוליטיקת מגזרים (למשל חרדים משתמשים בתבונה בכוחם הפוליטי על מנת לקדם מדיניות שמתאימה לפרופיל שלהם - משפחות מרובות ילדים וכו'). בסוף זה מתנקז לפוליטיקה ולעוצמת ההד של הטענה. אני מאחל לך הצלחה בהנכחת הטענות שלך , ואני בהחלט חושב שמגיע להן להישמע :)

אה , דפקו אותי , שתו לי, אכלו לי,
למה רק אני , למה הוא קודם,למה לא הוא קודם ...

עמדה מוסרית ועניינית ממדרגה ראשונה
במה זה שונה ממחאת הדיור, מס דירה שלישית או חוקי פיקוח על שכירת דירה ?

האמת , אם החרדים, המתנחלים, האומנים, מחוסרי הדיור , עובדי הייטק (ליסינג) אז למה שלא אל הורים ? מגיע לכולם לחגוג על כולם

עובדי הייטק (ליסינג)
יש איזה סבסוד ממשלתי לליסינג שאני לא מכיר? אתה יודע שליסינג יורד מהנטו? (בדמות תשלום שווי מס).
עובדי הייטק מקבלים הטבות מהחברה המעסיקה, אבל משלמים מסים יותר מכמעט כל סקטור אחר.

מודה שמעולם לא חשבתי על הנושא ועמדתך מעניינת.
לפחות בתחום שלי, מס הכנסה (נקודה 1 שלך) מדובר בבחירה ערכית של המדינה כמו של מדינות אחרות שרוצות לעודד ילודה ולתמוך במוסד התא המשפחתי.
לא נכנסתי לעומק לתכניות כמו 'נטו משפחה' או הטבות נוספות על ילודה אבל כן המדינה מתעדפת וזה ברור, הבעיה כשהיא מדירה מזכויות ולא רק מתעדפת.

@singleton , מדינת ישראל לא צודקת ולא טועה כשהיא מתגמלת אנשים או מחסירה מאנשים עם פרופיל כזה או אחר. חלק מהתגמולים באים ממדיניות מכוונת (כמו ש @גרהם הזכיר) וחלק כתוצאה מפוליטיקת מגזרים (למשל חרדים משתמשים בתבונה בכוחם הפוליטי על מנת לקדם מדיניות שמתאימה לפרופיל שלהם - משפחות מרובות ילדים וכו'). בסוף זה מתנקז לפוליטיקה ולעוצמת ההד של הטענה. אני מאחל לך הצלחה בהנכחת הטענות שלך , ואני בהחלט חושב שמגיע להן להישמע :)
תודה :)
אכן פוליטיקת המגזרים דוחפת למדיניות של צדקה וסעד. היד הקמוצה בהוצאה האזרחית יוצרת עוול לאוכלוסיות גדולות שלעיתים נופלות בין הכסאות.

אה , דפקו אותי , שתו לי, אכלו לי,
למה רק אני , למה הוא קודם,למה לא הוא קודם ...
עמדה מוסרית ועניינית ממדרגה ראשונה
במה זה שונה ממחאת הדיור, מס דירה שלישית או חוקי פיקוח על שכירת דירה ?
האמת , אם החרדים, המתנחלים, האומנים, מחוסרי הדיור , עובדי הייטק (ליסינג) אז למה שלא אל הורים ? מגיע לכולם לחגוג על כולם
בבריטניה יחידים זכאים למענק עבודה כבר בגיל 25, למה בארץ פער של 30 שנה בזכאות נראה סביר?
פריבילגיות ייחודיות- ההיתכנות קלושה, העניין הוא השוואת תנאים לכל מדינה מערבית מתוקנת שרואה את הפרט כישות עצמאית ונפרדת בלי קשר למצב האישי שלו. זה חלק מההבדל בין מדינת סעד לבין מדינת רווחה.

נושא מעניין, אהבתי.

7) עולם התיירות- תוספת יחיד בחדרי המלון לחדר סינגל לעומת תשלום לזוג שלהם יש הנחה של יחיד בחדר זוגי, שיכולה לנוע בין 200-400 דולר תלוי ביעד. בתחום הטיולים המאורגנים רק חברת נסיעות אחת מוחלת על הקנס וגם זה בהרשמה של 45 יום מראש.

8) תרבות ופנאי- הטבות של 1+1 ועוד כל מיני צ'ופרים למשפחות או לזוגות שאם את/ה לבד אי אפשר להינות מהן. לאחרונה סירבתי למנוי באחד מהתיאטראות כי מנוי ליחיד היה שערורייתי לעומת מנוי זוגי שאם מחלקים אותו לשניים יוצא לכל אחד הרבה הרבה פחות.

שתי הנקודות האחרונות שלך הן בעייתיות בעיניי:
1) העלות השולית של אדם נוסף בחדר במלון היא נמוכה או לא קיימת.
2) נסיעה לחופשה או להצגה בתיאטרון אלה דברים שרוב האנשים לא עושים לבד.

ברור לגמרי שהוצאות של הורים לא מתקרבות לפריבילגיות שהם מקבלים
למה זה ברור? ממה שאני בדקתי על משפחתנו, זה הפוך ובעשרות מונים.
בבריטניה יחידים זכאים למענק עבודה כבר בגיל 25, למה בארץ פער של 30 שנה בזכאות נראה סביר?
מה זה מענק עבודה? מעולם לא שמעתי על זה ומעולם לא קיבלנו.
קצבאות שהן הרבה מתחת לקו העוני ליחיד בביטוח הלאומי, בשל קריטריון של היעדר תלויים: הבטחת הכנסה (1730 ש"ח), זקנה (1530), נכות (2342).
עד כמה שזכור לי, זה מה שמקבלים כולם. קצבת הזקנה שלי תהיה בסכום הנ"ל כי אני נחשבת עקרת בית כבר יותר מעשר שנים.
<גם לי נראה כמו "שתו לי אכלו לי". יחיד יכול להתפרנס הרבה יותר טוב ממשפחה ולהתאים את עצמו לשינויים בקלות גדולה יותר>

יש איזה סבסוד ממשלתי לליסינג שאני לא מכיר? אתה יודע שליסינג יורד מהנטו?
לדעתי עם כל ההעלאה במיסוי עדיין יש הטבת מס (קטנה);, אבל אכן אני כבר כמעט 10 מחוץ לעיסקי הליסינג

לא נראה לי סביר לחלק מענקים על חשבון הכלל, אני מעדיף לשלם פחות מס ושלא יהיה הבדל בין מיסוי על עבודה , הון ונדלן
אני מעדיף לצמצם לכמעט אפס כל הטבת מס "מגזרית" בלי הבדל דת גזע מין לאום מגדר או העדפה תרבותית חברתית

לחילופין אם מתעקשים אני דורש לקבל דמי ביטח לאומי על גדול כלבתי האהובה ו"קופח" עבור טיפולי הוטרינר שלה ... לא מגיע לי ולה ולרבים ? אתם יודעיםכמה זה פוגע בתל"ג זה שלא מסבסדים את בעלי הכלבים ?

המדינה מתעדפת וזה ברור, הבעיה כשהיא מדירה מזכויות ולא רק מתעדפת.
אני לא רואה הבדל בין "מתעדפת" ל"מדירה מזכויות", לפחות לא עבור הדוגמאות שנתת פה. לתת נק' זיכוי לבעלי משפחה זה תעדוף, את הצגת את זה כהדרה מזכויות. אגב שכחת קצבאות ילדים.

קצבאות שהן הרבה מתחת לקו העוני ליחיד בביטוח הלאומי, בשל קריטריון של היעדר תלויים
גם הקצבה למשפחה היא הרבה פחות שהמשפחה צריכה כדי לשרוד. אני לא רואה כאן העדפה מיוחדת למשפחות, אלא אם כן הטענה היא שמשפחה מקבלת קצבה שהיא יותר מקו העוני ליחיד (שזה נכון אבל לא רלוונטי).

אפליה במקומות העבודה: בחלק ממקומות העבודה אין כיבוד של האיזון בין פנאי לעבודה אצל עובדים רווקים
כמה שרווקים סובלים במקומות עבודה, בעלי משפחות סובלים יותר. אולי באים קצת לקראת הורים יחסית לרווקים (וזה ממש לא בכל מקום, המחקרים האלו הם מישראל?), אבל הרבה פחות ממה שהם זקוקים לו, ובטח שאין כיבוד של האיזון בין עבודה למשפחה (פנאי זה לא בלקסיקון של הורים לילדים קטנים). בסיכומו של עניין לרווקים עדיין יותר קל בהרבה לנהל קריירה מאשר להורים.

ליחידים יש תוספת ניקוד נמוכה לצורך זכאות למשכנתא
המשכנתאות לזכאים לא שוות כלום כבר הרבה שנים כי הריביות בבנקים זולות יותר מהמשכנתאות לזכאים, כך שהנקודה הזאת לא רלוונטית למציאות.

1) היעדר נק' זיכוי על נישואים וילדים במס הכנסה
"תביאי" ילד ותקבלי נקודת זכות. קסם.
לגבי התלונות של "מבצעים בסופר/תיאטרון"... תמצאי חבר/ה "יחידני/ת" ותקנו דברים ביחד, תצאו לחופש במלון ביחד.
תדפקו את המערכת.
תחתמו על "הסכם ממון" מראש ותגורו ביחד... בום - אתם/ן לא יחידנים, לא מנהלים משק בית לבד וכו'.

עוד הערה לגבי חדרים במלון. זה לא עונש התוספת לאדם בחדר זוגי. המלון רוצה לקבל 400$ על החדר. אם יש שני אנשים בחדר כל אחד משלם 200$, אם יש בן אדם אחד הוא משלם את הסכום המלא לבדו.

נושאים דומים

Back
למעלה