• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

טסלה

הוא צייץ כל הזמן שטויות - צייץ שטסלה עלתה, וצייץ שטסלה ירדה.
הכל פרשנות בדיעבד בהתאם למה שנוח.
שהוא צייץ שטויות על דוג'קוין לירח כל יומיים, ושטויות אחרות באותו זמן - וטסלה עלתה, מישהו אמר משהו?
אם הייתה יורדת היו אומרים שזה נראה שהוא מתעסק בשטויות כמו להריץ קריפטו ולספר בדיחות קרש בטוויטר במקום לנהל את החברה, לא? אבל עלתה
כשהוא צייץ שטויות כל הזמן הוא לא היה צריך למכור מניות.

בוא נניח בשלילה שהוא זקוק עכשיו להון של 6 מיליארד דולר נוספים:
1. הוא יצטרך למכור מניות טסלה
2. הוא ירצה שמניית טסלה תהיה גבוהה ולא נמוכה
3. הוא יפסיק לצייץ שהוא עובד בטוויטר 24-7
4. סעיף 3 לא קורה
5. מש״ל

אתה מניח שהוא עושה את השיקולים האלו. יש מצב שהוא פועל באימפולסיביות ושיותר חשוב לו להיות צודק או משפיע או להראות שהוא הבוס או להראות שהוא המושיע של טוויטר ולוחם הצדק ואיש העסקים האמיתי, מאשר להרוויח או להפסיד עוד כמה אחוזים בודדים מההון העצמי שלו. הוא גם נראה לי בנאדם שבטוח בעצמו ומאמין בערך של עצמו, וגם הוא לא נראה בנאדם שחשוב לו להיות האיש הכי עשיר בעולם ושזה הדבר הראשון שמניע אותו.

אם הוא שווה 200 מיליארד בערך, והוא צריך 6 מיליארד, וימשיך לצייץ ולמכור ולכן רק הפעולות האלו לבדן (!) יורידו את טסלה ב-10% (השפעה מטורפת, טסלה תרד 10% בלי קשר לביצועים העסקיים שלה, לשערי הריבית, למתחרות וכד), אז ההון שלו יירד ל-180.. לא יודע אם זה מה שיעצור אותו. גם לא יודע כמה זה יזיז לו.

אם היה רוצה שטסלה תהיה נמוכה היה מעלה תחזיות, היה מפרסם בטוויטר חדשות מעולות על טסלה כל הזמן ומפמפם אותה (במסגרת מה שחוקי). או אומר לבכירים אחרים בטסלה לצייץ את זה. אני לא מתרשם שהוא מתעסק במחיר המניה של טסלה יותר מדי.

המניה גמורה (וגם החברה), ואין שום דבר חיובי באופק אפילו.
ירידה בביקושים בכל העולם
מאסק וטוויטר
אפשר רק לקוות שהשוק ימשיך לעלות כדי שזה ישמור את טסלה בחיים..
אבל s&p ב4000 וטסלה בתחתית של שנתיים.

אם s&p חוזרים ל3600 טסלה יורדים לדו ספרתי

ירידה בביקושים בכל העולם
מאסק וטוויטר

לא מצליח להבין אם זו תגובה אמציונלית או רציונלית שלך..

ירידה בביקושים בכל העולם
מאסק וטוויטר

ֿקראתי את ההודעות הקודמות שלך בשרשור. אתה נשמע לי קצת מאלה שכל הזמן רק רואים את יום הדין מגיע.
לי זה גם נראה שאתה מערב אמוציות ודוחף את האג׳נדה הפוליטית שלך למה שמאסק עושה עכשיו.

בעיניי כל מה שמאסק עושה זה לנקות אורוות. שמנקים אורוות, זה אף פעם לא עבודה נקייה. החרה יוצא החוצה לשמש והוא מסריח את הכל מסביב.
אבל קצת סבלנות. החרה בסוף מפונה מהשטח, האורווה מתנקה והאוויר נהייה נקי הרבה יותר. ואז אפשר להיכנס לטפל בסוס שלך ולדאוג לו
מבלי לחשוש לדרוך על חרה שמתחבא בין החציר הטוב.
חבר שלי עובד בטסלה והוא ועמיתיו נשלחו כבר כמה פעמים לטוויטר לבדוק את הקוד ולעזור שם בכמה דברים. הכל בשליטה. מאסק יודע מה הוא עושה.

נערך לאחרונה ב:
מה נסגר עם מאסק?
יש כל כך הרבה דרכים יותר טובות, מועילות וכיפיות לשרוף 44 מיליארד דולר ממה שהוא בחר, זה די הזוי.
מקווה שהוא לפחות נהנה מזה, אחרת אין שום הגיון וטעם.

ֿקראתי את ההודעות הקודמות שלך בשרשור. אתה נשמע לי קצת מאלה שכל הזמן רק רואים את יום הדין מגיע.
לי זה גם נראה שאתה מערב אמוציות ודוחף את האג׳נדה הפוליטית שלך למה שמאסק עושה עכשיו.

בעיניי כל מה שמאסק עושה זה לנקות אורוות. שמנקים אורוות, זה אף פעם לא עבודה נקייה. החרה יוצא החוצה לשמש והוא מסריח את הכל מסביב.
אבל קצת סבלנות. החרה בסוף מפונה מהשטח, האורווה מתנקה והאוויר נהייה נקי הרבה יותר. ואז אפשר להיכנס לטפל בסוס שלך ולדאוג לו
חבר שלי עובד בטסלה והוא ועמיתיו נשלחו כבר כמה פעמים לטוויטר לבדוק את הקוד ולעזור שם בכמה דברים. הכל בשליטה. מאסק יודע מה הוא עושה.
שמע, אני לא מתכנת, אבל להגיד שהבעיה של טוויטר זה הקוד וצריך להביא מהנדס מתחום הרכב לבדוק אותו זה נשמע טיפה הזוי.
מאסק איבד שליטה טוטאלית ואני כמעט בטוח שנקרא ספרים ונראה סרטים על התקופה הזו בשנים הקרובות.

אתה נראה לי קצת חי בדמיוניות.
טוויטר לא צריכים שום עזרה עם הקוד שלהם.
לא הייתה אף פעם שום בעיה עם המוצר שלהם מהבחינה הזאת ועובדים שם אנשים סופר מוכשרים.
הבעיה שלהם הייתה תמיד מאוד פשוטה: הם לא מייצרים מספיק כסף. תקרא לזה מודל כלכלי, ניהול, whatever...
תכנות זה לא הבעיה ואני די בטוח שאין להם שום צורך במתכנים מטסלה שיבואו "ויעזרו" להם עם הקוד. זה פשוט בדיחה.

חבר שלי עובד בטסלה והוא ועמיתיו נשלחו כבר כמה פעמים לטוויטר לבדוק את הקוד ולעזור שם בכמה דברים.
תוכל לשאול אותו האם זה בנוסף לשעות העבודה בטסלה או במקום? והאם הוא מקבל על כך שכר מטוויטר ו/או ממאסק ישירות?
אם הוא משתמש בעובדי טסלה ובזמן שלהם כדי לעזור לחברה אחרת פרטית, ועל חשבון טסלה, זה נשמע כמו משהו שיגיע די מהר לתביעה מצד המשקיעים.

לא הייתה אף פעם שום בעיה עם המוצר שלהם מהבחינה הזאת ועובדים שם אנשים סופר מוכשרים.
הבעיה שלהם
הייתה תמיד מאוד פשוטה: הם לא מייצרים מספיק כסף. תקרא לזה מודל כלכלי, ניהול, whatever...
תכנות זה לא הבעיה ואני די בטוח שאין להם שום צורך במתכנים מטסלה שיבואו "ויעזרו" להם עם הקוד. זה פשוט בדיחה.

שמת לב כמה אתה סותר עצמך בפסקה אחת בודדת?

טסלה היא חברה הציבורית. נשמע לא חוקי.

תוכל לשאול אותו האם זה בנוסף לשעות העבודה בטסלה או במקום? והאם הוא מקבל על כך שכר מטוויטר ו/או ממאסק ישירות?
אני מניחה שהם עובדים גלובלית ולכן זה יהיה בלתי אפשרי לבדוק איזה חלק מהשעות הן ״פרטיות״ כי לכאורה אם הם רוצים ויכולים לעבוד הם אמורים לתת את השעות הנוספות הללו לטסלה. בדיוק כמו שאיילון מאסק דורש מהעובדים בטוויטר לתת המון שעות נוספות ואם זה לא מתאים להם הם יכולים לעזוב.

אני מניחה שהם עובדים גלובלית ולכן זה יהיה בלתי אפשרי לבדוק איזה חלק מהשעות הן ״פרטיות״ כי לכאורה אם הם רוצים ויכולים לעבוד הם אמורים לתת את השעות הנוספות הללו לטסלה. בדיוק כמו שאיילון מאסק דורש מהעובדים בטוויטר לתת המון שעות נוספות ואם זה לא מתאים להם הם יכולים לעזוב.
בגלל זה שאלתי על תשלום מטוויטר. ההנחה היא שעובד לא מתנדב לבלות לא מעט שעות מזמנו הפנוי כדי לעבור על קוד של חברה אחרת. אם קיבלו תשלום כלשהו לא מקופת טסלה על זמן העבודה בטוויטר, אז זה דבר אחד. אבל אם לא קיבלו, כנראה שהזמן שהם הקדישו לטוויטר בא על חשבון זמן שהיו אמורים להשקיע בטסלה, ממנה הם מקבלים את שכרם. באפשרות השניה המשקיעים בטסלה למעשה מממנים את טוויטר.

שמת לב כמה אתה סותר עצמך בפסקה אחת בודדת?
הוא לא סתר את עצמו כלל. קוד גרוע יכול לפגוע במודל עסקי טוב. קוד טוב לא יכול להציל מודל עסקי גרוע.

כל מנכ"ל חדש, שמגיע מחוץ לארגון, נתקל באותה הדילמה - עד כמה לסמוך על הנהלה קיימת, גם ב C Level וגם בדרגות ביניים. כי כל הנתונים הכספיים, התפעוליים, הטכניים וכו', מגיעים דרך פילטרים של דרגי ביניים והנהלה בכירה.

לרוב אתה יורש הרבה צרות ובעיות, שרובן סמויות מהעין, ולמנהלים שמתחתיך יש אינטרס מובן להסתיר או לפחות לדחות הצפה של בעיות שעלולות להעיף אותם מהארגון. אז כל מנכ"ל ניגש לזה בצורה אחרת. או שאתה מביא צוות איתך וממנה אותם לתפקידי מפתח, כדי שיעשו את הבדיקות האלה עבורך, לסנן מנהלים שצריך לפטר ולאתר דרגי ביניים שצריך יהיה לקדם לתפקידים שיתפנו. או שהוא בעצמו עושה ראיונות ולוקח את הזמן לבדוק ביצועים, נאמנות והתאמה אישית. בד"כ אלה תהליכים שלוקחים כמה חודשים לפחות, כדי לא לגרום זעזועים גדולים מדי לארגון.

במקרה של מאסק וטוויטר, "הרומן" שלו עם ההנהלה הבכירה וכל השדרה של הממשל התאגידי, היה בשפל עוד לפני שנכנס לנעליים של בעלים. הדם הרע ואי השתלבות בתפיסת עולם של מאסק היה פומבי ולא ניתן לגישור. השתלטות עוינת נראית כמו ירח דבש רומנטי יחסית למה שקרה. בהשתלטות עוינת לפחות יש יסוד קר ורציונאלי של מיקסום רווחים. במקרה של מאסק הוא מביא הרבה אמוציות וגם דעות פוליטיות, והכל מתודלק בדיון פומבי והליכים משפטיים מוזרים. הוא העיף את ההנהלה הבכירה, חלקים גדולים של הנהלת ביניים וגם מחלקות טכניות שבאו לו לא טוב בעין, מסיבות כאלה ואחרות. במקביל הוא משתמש בצוותים מקצועיים וניהוליים מטסלה, כדי לבצע בחינה והערכה חיצונית לתפקוד של הארגון, ולסמן את מי להעיף ואת מי להשאיר.

המהלך הניהולי של מאסק הוא לא נפוץ אבל גם לא נדיר. כל מנכ"ל ונסיבות המקרה. הייחודי כאן זה הפומביות והיעדר פילטרים של יועצי PR שמנסים לייפות את המציאות.

בגלל זה שאלתי על תשלום מטוויטר. ההנחה היא שעובד לא מתנדב לבלות לא מעט שעות מזמנו הפנוי כדי לעבור על קוד של חברה אחרת. אם קיבלו תשלום כלשהו לא מקופת טסלה על זמן העבודה בטוויטר, אז זה דבר אחד. אבל אם לא קיבלו, כנראה שהזמן שהם הקדישו לטוויטר בא על חשבון זמן שהיו אמורים להשקיע בטסלה, ממנה הם מקבלים את שכרם. באפשרות השניה המשקיעים בטסלה למעשה מממנים את טוויטר.
נכון, אבל זה לא מספיק. כי כמו שכתבתי למעלה, המשכורות שלהם (אני מניחה, די בוודאות) הן גלובליות (וכוללות מלא מלא שעות נוספות) ולכן אין ממש אפשרות לעשות את ההפרדה הזו. הרי ברוב החברות אם אתה עובד במשרה מלאה, כנראה לא יסכימו שתעבוד גם בחברה אחרת, גם אם תקבל תשלום נוסף מהחברה השנייה (לפחות במצב רגיל, בו החברה השניה היא לא החברה הפרטית של הבוס).

הבעיה שלהם הייתה תמיד מאוד פשוטה: הם לא מייצרים מספיק כסף. תקרא לזה מודל כלכלי, ניהול, whatever...
בהנחה שהקוד יציב ולא מוסיפים דברים חדשים ,והמטרה לשמור על התפקוד הנוכחי במינימום תקציב, מעניין:
א. כמה ואילו עובדים/משאבים טוויטר צריכה לשם כך ?
ב. מה אפשר לעשות כדי שיהיה צורך בפחות ?
ג. האם יש תחומים/תכונות במוצר שלוקחים יחסית הרבה עובדים/משאבים ?
אלו שאלות שהתשובה עליהן היא גם טכנית.

נושאים דומים

Back
למעלה