• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התמקצעות כפסיכולוג קליני

יוספ

משתמש סולידי
דירוג
53
מה הטיעונים בעד? ומה נגד?

יש המון חומר ברשת. לאו דווקא כאן.
בעיני זה מקצוע מדהים. גם נוגע בבני אדם, גם דורש התמקצעות והתעדכנות, בעל מקצוע טוב משנה לאנשים את החיים ובלי כימיקלים או סיפורים דמיוניים.
אבל, מקצוע לעשירים. הכשרה הכי ארוכה שניתן לדמיין, בלי כסף, בלי תקנים, בלי ודאות שתסיים.
התמחות במקומות שיכולים לדכא ומפגש עם סיפורים קשים.
גילדה חלשה. בעלי מקצוע ושרלטנים נוגסים מכל עבר (אבל כך בכל מקצוע שדורש רישוי).

אשתי עושה את זה. פשוט אל.
אא"כ אתה עשיר או נשוי לעשירה, יכולת הפרנסה בזה היא אפסית וזה אם בכלל תמצא מקום להתמחות בו.
כל הקולגות שלה אגב נשואות להייטקיסטים.

אשתי עושה את זה. פשוט אל.
אא"כ אתה עשיר או נשוי לעשירה, יכולת הפרנסה בזה היא אפסית וזה אם בכלל תמצא מקום להתמחות בו.
כל הקולגות שלה אגב נשואות להייטקיסטים.
מדבר בתור החצי השני , מקצוע עם הכשרה ארוכה במיוחד ההתמחות , לא יודע מה צופן האופק מבחינה כלכלית, מניח שזה נותן סיפוק נפשי של עזרה לזולת ( על פי הסיפורים שהיא מספרת), אבל עם סיפוק נפשי לא הולכים לבנק , תאמין לי ניסיתי

מדבר בתור החצי השני , מקצוע עם הכשרה ארוכה במיוחד ההתמחות , לא יודע מה צופן האופק מבחינה כלכלית, מניח שזה נותן סיפוק נפשי של עזרה לזולת ( על פי הסיפורים שהיא מספרת), אבל עם סיפוק נפשי לא הולכים לבנק , תאמין לי ניסיתי
יודע ומכיר מקרוב.

נשמע שחשבתם על זה הרבה, ושאתם סובלים מזה הרבה.

אני תוהה מה דעתכם לגבי הטיעונים האלה בעד:

1. הכשרה ארוכה ומפרכת, אבל לא תובענית, תואר ראשון,שני,התמחות מקבילים לקצת יותר מחצי משרה ומאפשרים במקביל התפתחות או תעסוקה בתחומים אחרים.

2. בסיום ההכשרה, אפשר לעבוד במשרה מצומצמת כשכיר, ולהרוויח משכורת נמוכה אך כמעט לחלוטין נקייה ממס, יחד עם עבודה משמעותית יותר כעצמאי בקליניקה פרטית. העבודה כעצמאי ממוסה בצורה טובה יותר ומעניקה הטבות מס נוספות על דיור והוצאות נוספות (מדובר על קליניקה בדירה בה אתגורר).

3.גמישות בשעות וימי העבודה. לאחר המסלול הארוך והמפרך, יש גמישות מוחלטת לגבי היקף המשרה הרצוי. אפשר לעבוד המון בהתחלה, לחסוך את הרוב ואז בהדרגתיות לצמצמם את היקף המשרה להיקף הרצוי. פתרון נוח מאוד ל"פרישה" מוקדמת, שהיא למעשה פרישה חלקית.

4. אין גיל פרישה והערך עולה עם הגיל. מדובר במקצוע שבו גם בגיל 70 הערך שלך ברור מאוד, ואף גבוהה יותר. זה יכול אמנם להיראות כחסרון, עבודה גם בגיל מבוגר, אבל אני מדבר על אנשים שהעבודה אכן מעניקה להם סיפוק, משמעות, וקשר קרוב עם אנשים.

5. אבחונים. אבחון פסיכולוגי זה עסק לא זול, הוא נדרש לעיתים על ידי ביטוח לאומי, חברות ביטוח, קופות חולים ואף חברות פרטיות. אבחון עולה 2000-3000 והזמן והמאמץ שהוא דורש מהפסיכולוג יורדים עם הניסיון.

6. גיוון וניידות. המעבר מטיפול פרטני לטיפול קבוצתי הוא הרבה יותר פשוט ומהיר מאשר הסבת מקצוע, ועם זאת, בעיני מדובר על הסבת מקצוע לכל דבר. עבודה שונה, תנאים שונה ויכולת השתכרות שונה. וזו רק דוגמה אחת לגיוון שיש בתחום.

7. פיתוח אישי. אני לא באמת יודע, אבל אני חושב שהרבה מההכשרה הארוכה והמפרכת ממוקדת במטפל עצמו, בצמיחה שלו ובפתחות שלו לאדם מודע יותר לעצמו וקשוב יותר לזולת. אני חושב שלהכשרה כזו יש ערך והאדם יוצא ממנה נשכר.

אשמח לשמוע מה דעתכן

@יוספ ,בתור מתבונן מהצד...
@אורי ג. ו - @boredwhitecollar נתנו לך את דעתם למה לא. בתור בני זוג של פסיכולוגית קלינית.
מקריאת ההודעות שלך, אתה מאוד מעוניין ובטוח שאתה תצליח איפה שבנות הזוג שלהן לא.

בעוד כמה שנים לבדוק מה מצב הקליניקה שלך?

1. הכשרה ארוכה ומפרכת, אבל לא תובענית, תואר ראשון,שני,התמחות מקבילים לקצת יותר מחצי משרה ומאפשרים במקביל התפתחות או תעסוקה בתחומים אחרים.
בתיאוריה חצי משרה, בפועל זה משרה כמעט מלאה.
בסיום ההכשרה, אפשר לעבוד במשרה מצומצמת כשכיר, ולהרוויח משכורת נמוכה אך כמעט לחלוטין נקייה ממס,
ואללה אם לא תעבוד בכלל גם לא תשלם שקל מס, המטרה היא בדרך כלל להרוויח כסף לא לא לשלם מיסים.
יחד עם עבודה משמעותית יותר כעצמאי בקליניקה פרטית. העבודה כעצמאי ממוסה בצורה טובה יותר ומעניקה הטבות מס נוספות על דיור והוצאות נוספות (מדובר על קליניקה בדירה בה אתגורר).
גם הכנסה לא גבוהה במיוחד וגם לא פשוט בכלל, אתה צריך לבנות לך מוניטין ולצבור קהל לקוחות וזה לוקח הרבה מאד זמן.
פתרון נוח מאוד ל"פרישה" מוקדמת, שהיא למעשה פרישה חלקית.
בשביל פרישה או חצי פרישה אתה צריך לחסוך הרבה כסף, אתה לא תצליח לחסוך הרבה כסף אם אתה מתחיל דה פקטו לעבוד בגיל 30++ וגם אז להרוויח לא הרבה כסף.

עוד הפעם: ללכת במסלול שלך זה לדון את עצמך לחיי עוני (אני לא מגזים), נכון יש משמעות ונכון אתה עוזר לאנשים אבל אתה תהיה עני, אל תשלה את עצמך.
לא מאמין לי? תמדל את ההנחות שלך באקסל ותראה בעצמך או עוד יותר טוב: תשאל פסיכולוג שעובד בתחום.
אשתי בת 30, היא עוד לא מומחית והיא עשתה הכל הכי מהר שאפשר, מרוויחה פחות משכר מינימום לפני הוצאות וכמעט בחינם אחרי הוצאות (איפה שהיא עובדת למשכורת של פסיכולוגים קוראים בצחוק "החזר הוצאות" במקום שכר, זה אולי מצחיק אבל זה נכון) ועוד כמה גרושים מאיזה מלגה כי היא גם דוקטורנטית.

בתור בני זוג של פסיכולוגית קלינית.
למען האמת אשתי היא
נוירופסיכולוגית שיקומית ולא קלינית אבל זה לא ממש משנה, התוצאה זהה.

אני לא יודעת כמה מרוויחים בתור תרפיסטים, אבל התחום יכול דווקא להיות עם פוטנציאל גבוה, אם תבחר ללמוד מדעי המוח, אינטליגנציה מלאכותית וכ"ו. זה לכאורה לבן אדם מהשורה לא נשמע קשור לפסיכולוגיה, אבל זה אבות היסוד של הפסיכולוגיה הקוגניטיבית. מודלים של למידה,חשיבה,גירוי וכ"ו נלמדים בפסיכולוגיה קוגניטיבית ואם יש ציונים גבוהים זה תחום מתפתח שעלול להיות רווחי, גם יכולים להשתלב במחקרים של תרופות פסיכיאטריות.
בסביבות 2004 אחרי סיום לימודי פסיכולוגיה , התעניינתי בתחום. יש לי חברה שיושבת במחקר תרופות מאד מעניין אחרי שעשתה את המסלול
חישוביות עצבית ומידול מוחי.
https://www.sagol.tau.ac.il/graduate/candidates/programs/msc/

נערך לאחרונה ב:
תודה רבה על כל התגובות!
אני מעריך את התשובות ואת היחס, אם כי אני מודה שקצת קשה לי עם הדיון הזה. אני נמצא כרגע במהלך התואר השני, כך שאני כבר באמצע המסלול ואני באמת עם הרבה מחשבות והתלבטויות על איך להמשיך. יחד עם זה, קשה לי להתמודד עם הרעיון שאולי בחרתי במסלול לא טוב, ושהייתי יכול (ואולי עדיין יכול) לבחור אחרת.

עם הרבה מחשבות והתלבטויות על איך להמשיך.
הסבה להייטק.
חבר קרוב שלי עשה את המסלול אחרי שהיה לו כבר תארים+מקצוע מכובד אחר (אדריכל רשוי) והוא המרוצה באדם.
עוד חבר גם בתהליך וגם הוא יהיה מרוצה אני בטוח.

הסבה להייטק.
חבר קרוב שלי עשה את המסלול אחרי שהיה לו כבר תארים+מקצוע מכובד אחר (אדריכל רשוי) והוא המרוצה באדם.
מוזרה לי הנחרצות שלך...

בד"כ פסיכולוג פרטי מרוויח יותר מעובד הייטק לשעת עבודה... גם אחרי מיסים

1. אולי לשעה, בטח לא לחודש, בנוסף אתה מדבר על עצמאי כלומר כל ההוצאות עליו, עובד היי טק שעתי הוא שכיר, כל ההוצאות על המעסיק.
2. אתה יודע באיזה גיל אתה יכול להתחיל לחשוב על להיות פסיכולוג פרטי בכלל? גם כשאתה כן אתה חושב שאתה עובד במשרה מלאה או משהו שקרוב לזה בכלל?

מוזרה לי הנחרצות שלך...

אי אפשר להשוות שכר לשעה של עצמאי ושכיר. אבל אכן פסיכולוג שיש לו עסק ייעוץ עצמאי מרוויח טוב.

מהיכרות שלי עם התחום דרך קרובת משפחה וחברותיה, אחרי שמסיימים התמחות, כשמשלבים עבודה פרטית וציבורית (קשה לעסוק רק בפרטי ממגוון סיבות), אפשר להגיע לשכר של כ13K אחרי הוצאות. לא רע, גם לא מאד משתלם בהתחשב בהכשרה הארוכה. כן יש יתרונות שאת חלקם ציינת. אם להתייחס לנקודות שהעלית:

. הכשרה ארוכה ומפרכת, אבל לא תובענית, תואר ראשון,שני,התמחות מקבילים לקצת יותר מחצי משרה ומאפשרים במקביל התפתחות או תעסוקה בתחומים אחרים.

ממה שראיתי, מאד תובענית נפשית ולכן קצת קשה לעשות עוד דברים במקביל, אלא אם כן רוצים להקים משפחה ולהשקיע הרבה בגידול הילדים שזה דוקא כן יחסית מתאפשר.

.
3.גמישות בשעות וימי העבודה. לאחר המסלול הארוך והמפרך, יש גמישות מוחלטת לגבי היקף המשרה הרצוי. אפשר לעבוד המון בהתחלה, לחסוך את הרוב ואז בהדרגתיות לצמצמם את היקף המשרה להיקף הרצוי. פתרון נוח מאוד ל"פרישה" מוקדמת, שהיא למעשה פרישה חלקית.
רחוק מגמישות מוחלטת. עבודה במגזר הציבורי: תלויה בשעות שנדרשות שם ובדרך כלל בבוקר. עבודה בקליניקה פרטית: רוב האנשים לא פנויים במהלך היום כך שזה כמעט תמיד צריך להיות אחר הצהריים/ערב, יש בזה נוחות אבל יכול גם להיות בעייתי, במיוחד אם יש ילדים קטנים.
לעבוד המון זה לא מקצועי ולא אפשרי בדרך כלל - העומס הנפשי מטיפול במספר רב של מטופלים הוא גדול, על כל כמה מטופלים צריך הדרכה שגם היא דורשת השקעה של זמן ושל משאבים נפשיים. הדרך היחידה לעבוד המון היא לעשות עבודה לא טובה.

.
4. אין גיל פרישה והערך עולה עם הגיל. מדובר במקצוע שבו גם בגיל 70 הערך שלך ברור מאוד, ואף גבוהה יותר. זה יכול אמנם להיראות כחסרון, עבודה גם בגיל מבוגר, אבל אני מדבר על אנשים שהעבודה אכן מעניקה להם סיפוק, משמעות, וקשר קרוב עם אנשים.
בהחלט

.
6. גיוון וניידות. המעבר מטיפול פרטני לטיפול קבוצתי הוא הרבה יותר פשוט ומהיר מאשר הסבת מקצוע, ועם זאת, בעיני מדובר על הסבת מקצוע לכל דבר. עבודה שונה, תנאים שונה ויכולת השתכרות שונה. וזו רק דוגמה אחת לגיוון שיש בתחום.
נכון. יש יכולת להרבה גיוון, סוגים שונים של עבודה במקביל או בטור, עם אנשים/לבד/בקבוצה/ציבורי/פרטי/קצר מועד/ארוך טווח וכולי.

.
7. פיתוח אישי. אני לא באמת יודע, אבל אני חושב שהרבה מההכשרה הארוכה והמפרכת ממוקדת במטפל עצמו, בצמיחה שלו ובפתחות שלו לאדם מודע יותר לעצמו וקשוב יותר לזולת. אני חושב שלהכשרה כזו יש ערך והאדם יוצא ממנה נשכר.
נכון מאד. זה דורש משאבים נפשיים רבים, אבל למי שזה מתאים לו ורוצה ללמוד על עצמו ולהשתפר כל הזמן, אכן יש יכולת להתפתח אישית במשך כל החיים.

בעיני זה בגדול מקצוע למשוגעים לדבר, אבל אלו שזה אכן מתאים להם, בטווח הארוך יצליחו, ירוויחו יפה, ולא יתחרטו, כי מבחינתם חיים כעובדי הייטק, למשל, הם כלוב של זהב שאף משכורת לא תצדיק אותו.

אני באמת עם הרבה מחשבות והתלבטויות על איך להמשיך. יחד עם זה, קשה לי להתמודד עם הרעיון שאולי בחרתי במסלול לא טוב, ושהייתי יכול (ואולי עדיין יכול) לבחור אחרת.
הסבה להייטק.
אולי מעבר להייטק בלי הסבה של ממש.
כשאומרים כאן הייטק, בד"כ מדברים על המפתחים.
אם יש לך תואר ראשון במדעי החברה, תוכל להשתלב בהייטק בתחום משאבי האנוש.
זה גם ייתן לך אפשרויות לקבל משכורת מכובדת יחסית מהר, גם אפשרויות מעניינות לקידום (סמנכ"ל משאבי אנוש), וגם אם יום אחד תצבור מספיק כסף, ותחליט שאתה הולך על החלום (פסיכולוג קליני), יהיה לך ניסיון מתחום קרוב.

בהצלחה!!!

נראה לי שיש קצת הבדל בין פסיכולוגיה לאדריכל רישוי. השני הוא כנראה מקצוע הרבה יותר חישובי וטכני.
ככלל, הסבה לתוכנה יכולה להיות ממגוון תחומים, ובהחלט להצליח, אבל רק אם יש את הכישורים המתאימים.
אני לא יודע אם לפות"ש יש את היכולות והכישורים המתאימים לנושא - לא מכיר אותו. אם כן, זו יכולה להיות גם אפשרות כמובן.

אולי אני אוכל לעזור קצת – אני פסיכולוג קליני גם בהכשרתי וגם במקצועי.

בעיני, זה אחד המקצועות המעניינים שאדם יכול לעסוק בו (אני משוחד כמובן, זה מה שאני עושה). יש בו מגוון עצום, עניין רב ותחושה של עזרה לאחרים במקומות וצמתים מאוד משמעותיים.

ההכשרה ארוכה וקשה ובמובן הזה, מאוד לא רווחית. השנים הראשונות קשות מאוד.

בשורה התחתונה, אם אתה טוב, ומסוגל ורוצה לעבוד קשה, אפשר להתפרנס בכבוד. לא להיות עשיר גדול, אבל בוודאי להתפרנס בכבוד. ולא, אין לי בת זוג בהייטק.

יש מרחק רב בין מה שנראה מבחוץ (אם תסתכלו על מה שנראה לכם כסכום אותו אנשים משלמים לשעה עבור טיפול) למה שמרוויחים בסופו של דבר. ובוודאי שביחס למעמד ולניסיון שלי, אני מרוויח פחות מאשר המקבילים לי בעולמות ההייטק, רפואה, עריכת דין (אילו שאני משווה את עצמי אליהם) או ראיית חשבון.

אבל מצד שני אני מאוד אוהב את הגמישות של העבודה שלי, את המפגש עם האנשים ואת הדברים אותם אני עושה. אני נמצא הרבה בבית עם הילדים. צריך כמובן להגיד שזה לא מתאים לכל אחד במובן שזו עבודה תובענית מאוד, שדורשת כוח סבל לא מבוטל. לא קל להיות במחיצת סבל של אנשים לכל כל הרבה שעות, שבחלקן אתה נמצא לבד.

אני מתאר לעצמי שחלק מהדברים הללו אתה יודע, אם אתה עושה תואר שני. מה שאולי אתה לא יודע, שיש לא מעטים שנמצאים בדילמה שלך, יש הרבה אנשים שסיימו תואר שני ולא עובדים במקצוע הזה.

אשמח לענות לך על שאלות אחרות.

תודה רבה על כל התגובות!
אתן משאירות אותי עם הרבה חומר למחשבה

Back
למעלה