• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הנועזת

איזה כיף שכתבת את זה!

(גם) בעקבות הקורונה והירידה הדרסטית בהוצאות, הצטבר לנו סכום כסף בעוש.
דנו האם לפרוע חלקים יקרים במשכנתא או להתפנות לרכישת נכס נוסף,
ובינתיים האיש הביא עסקה ממתווך, 4.3% תשואה על הנייר.
אמרתי לו: חד משמעית בשביל תשואה כזו לא נכנסת לסיכון.
החלקים היקרים במשכנתא הם כ3.5% ריבית. בשביל פחות מ1% לא מתעסקת עם עלויות רכישה, לרבות מס רכישה, חיפוש שוכרים ושאר ירקות...

איזה כיף שכתבת את זה!

(גם) בעקבות הקורונה והירידה הדרסטית בהוצאות, הצטבר לנו סכום כסף בעוש.
דנו האם לפרוע חלקים יקרים במשכנתא או להתפנות לרכישת נכס נוסף,
ובינתיים האיש הביא עסקה ממתווך, 4.3% תשואה על הנייר.
אמרתי לו: חד משמעית בשביל תשואה כזו לא נכנסת לסיכון.
החלקים היקרים במשכנתא הם כ3.5% ריבית. בשביל פחות מ1% לא מתעסקת עם עלויות רכישה, לרבות מס רכישה, חיפוש שוכרים ושאר ירקות...
אלופה את!
זו חשיבה נכונה להרחיב את הפרוטופוליו לעוד נכסים, אבל חשוב שהנכס תהיה לו אטרקטיביות משמעותית ולא רק מזווית של תשואה- במיוחד בתקופת משבר כמו הנוכחית .
עוד דבר שחשוב לזכור, שיום אחד אם אתם תרצו למכור, איזה נדוניה תשאירו למי שירכוש מכם, אם התשואה כ"כ גבולית...

מאמר מעניין על תוכנית חירום שהוצעה לאחרונה ע"י הקבלנים להרחבת הפטור של מס רכישה:
https://www.ynet.co.il/economy/arti...M4NR4ymhfBvgGoGgGOV9G2zf4fLuOw8Ne4lI#autoplay
התוכנית הזאת נשמע לי שמטרתה היחידה היא למנוע ירידת מחירי נדל"ן.
אגב אנחנו עשינו מעבר מאוד דומה, עברנו ממניות לנדל"ן. לקח חודשים רבים למצוא את הנכס שאנחנו רוצים ולמרות שראינו עשרות נכסים, היה רק אחד שהתאים לצרכים שלנו. יש הרבה נכסים נחמדים, אבל נכס שגם נרצה לגור בו והוא גם השקעה מספיק טובה מבחינה כלכלית זה היה מאתגר.

התוכנית הזאת נשמע לי שמטרתה היחידה היא למנוע ירידת מחירי נדל"ן.
לא מסכימה עם האמירה שלך, ברגע שאין התחלות בנייה, מחיר הנדל"ן עולים עקב עודף ביקוש.
ההצעה של הקבלנים להוריד את מס הרכישה עבור רוכשיי דירה ראשונה בסכומים הגבוהים מ 1.7 מיליון, הפחתת מס שבח ועוד.
כעקרון מהלך כזה יוצר אפקט של winwin.

אגב אנחנו עשינו מעבר מאוד דומה, עברנו ממניות לנדל"ן. לקח חודשים רבים למצוא את הנכס שאנחנו רוצים ולמרות שראינו עשרות נכסים, היה רק אחד שהתאים לצרכים שלנו. יש הרבה נכסים נחמדים, אבל נכס שגם נרצה לגור בו והוא גם השקעה מספיק טובה מבחינה כלכלית זה היה מאתגר.
מעניין לשמוע יותר פרטים...

מאוד חוויתי מבחינתנו, (באמת מאוד נהנינו) אבל זה דיי פשוט. הכי חשוב זה המיקום כי אנחנו רוצים להמשיך עם רכב אחד בלבד.
אחרי זה אנחנו לא מוכנים לוותר על ממ"ד, אז זה מאוד הגביל את ההיצע. רצינו בית שהוא השקעה טובה, כלומר או שיהיה זול יחסית וישארו לנו מניות וכו', או שיהיה יקר אבל יהיה לו גג טוב ויחידת דיור.

מה שמצאנו בפועל הוא בית עם יחידה וממ"ד בשטח שלנו. הוא עולה בערך כפול מדירה אבל בפועל עם הכנסות מהיחידת דיור + עוד קצת מחשמל סולארי (גג דרומי) יוצא אפילו יותר משתלם מלרכוש שתי דירות מבחינת תזרים כולל פחת וכו'.

בנוסף לכך, יש לנו פונטציאל להשביח את הנכס. יש עליית גג לא מנוצלת של 60 מטרים, (ותקרה גבוהה של 6.5 מטרים שנוכל לבנות גלריה ועדיין תשאר לנו תקרה יפה. והבית מתוכנן עם שתי גרמי מדריגות ככה שאנחנו מסוגלים לתת לה גישה נפרדת ולהוסיף אפילו עוד יחידת דיור. (אם כי במקרה זה כנראה נחנה את הרכב רחוק מהבית כדי לא להכביד על השכנים).
אז בגדול, קנינו את הבית, שיפצנו יפה הקמנו את המערכת הסולארית השארנו מקום לחלונות ליחידת גג מבלי להזיז את הפאנלים (שביל גישה למקרה של תחזוקה). אין יותר שכר דירה + בערך 4K הכנסות הון שמאפשרים לנו להחזיר את ההלוואות בצורה מאוד מהירה. (מעל 10K לחודש).

כיוון שאת נדלניסטית הנכס מתחיל מ4.5% תשואה, ואחרי השדרוגים שלנו הוא יהיה נכס של 6% תשואה (כולל הוצאות צפויות, על עוד שיפוצים וכו' אני מקווה שתמחרנו סביר נעזרנו באיש מקצוע).

יבש על הנייר, אבל מבחינת המשפחה זה הכנסות הון של שכירות של 5-6K (מנצלים את כל הפטור ממס) + דירה למגורים שמתאימה לנו וחצר וכיף, +1K מהמערכת הסולארית לאחר מרווח ביטחון (פחת ), יש לנו עוד הכנסות מקצבאות שאנחנו מאמינים שאפשר לסמוך עליהן, ולכן מספיק הכנסות הון כדי לממן את כל המשפחה ברמת החיים הנוכחית. (6 שנים על השעון לסיים עם החוב.)

בנוסף כמעט ואין מיסוי על המסלול שלקחנו- למעט על החלק מעל5K של שכירות) וקודם שילמנו מס רווחי הון של 25% אז בשביל להגיע ל6% תשואה על ההון שלנו היינו צריכים 8%. מסתבר שהמדינה ממש מתעקשת שנשקיע את הכסף בנדל"ן ולא במניות דיבידנד. סה"כ לא מרגישה שוויתרנו כלכלית מזה שעזבנו את הבורסה, ואני לא חושבת שאני מסוגלת להשקעה פאסיבית, אנחנו מאוד נהנים לשדרג את הנכס שרכשנו ולהשביח אותו. ולפני זה היה מאוד כיף לקרוא דוחות כספיים ולדבר עליהם בנינו.

הסיבה שאני כלכך שמחה על ההחלטה על הבית הספציפי הזה, כי לדעתי הוא הופך להיות העצמאות של המשפחה כמעט בפני עצמו.
יכולנו לקנות בתים יותר מפוארים ויפים על מגרשים גדולים ונחמדים. אבל המחיר היה להחזיק עוד רכב, לקחת הלוואות נרחבות יותר, ולקבל פחות הכנסות הון. ובפועל היינו מבזבזים שנים רבות בלהחזיר באיטיות את החובות, ובעצם לא היה לנו פונטציאל משמעותי לגדילה. (יש לי לא מעט חברים שקנו נכסים עם משכנתאות ל25 שנה והם מבחינתם סוג של סיימו את הסיפור הכלכלי של המשפחה. רק לסיים להחזיר).

אנחנו מצליחים לשלם 35K על אוסף הלוואות של קצת יותר מחצי מליון שקל שיוחזרו ב6 שנים. הסתכלנו גם על היעילות של ההלוואות במחיר והתוצאות הן שמיים וארץ. עושה רושם שצריך ללמוד לא מעט כדי לרכוש את הבית הנכון ואני מרגישה ששנינו השכלנו, גם בנושא המשכנתאות (שבסוף כלל לא לקחנו), הקמת המערכת הייתה מאוד חוויתית וגם השיפוצים של הבית. עכשיו אישורים עבור הרחבת הבית, ועוד כ3 שנים אנחנו מסימים את אחת ההלוואות ומקווים שנוכל ממש לבנות את היחידה השניה.

נערך לאחרונה ב:
לא מסכימה עם האמירה שלך, ברגע שאין התחלות בנייה, מחיר הנדל"ן עולים עקב עודף ביקוש.
ההצעה של הקבלנים להוריד את מס הרכישה עבור רוכשיי דירה ראשונה בסכומים הגבוהים מ 1.7 מיליון, הפחתת מס שבח ועוד.
כעקרון מהלך כזה יוצר אפקט של winwin.
בגדול, הסיבה שאין התחלות בנייה היא כנראה חוסר ביקוש. לא מספיק אנשים רוצים לקנות דירה, הקבלנים לא מתחילים לבנות רוצים למכור על הנייר כדי לממן את הבנייה. חוסר ביקוש מוליך לירידות מחירים, ותמיד אפשר להגביר ביקוש על ידי הורדת מחיר.

עכשיו מה שמציעים הקבלנים זו הפחתת מיסים שצפוייה להגדיל את הביקוש לנדל"ן כשעולה הביקוש עולים המחירים. שימי גם לב שההצעה היא לאפשר קניה של דירות יקרות מבעבר ללא מס (כלומר אין הפחתת מס על דירות זולות) ומה שאני רואה כאן זה ניסיון לגלגל הורדת מחיר על המדינה (אנשים ישלמו פחות מס) במקום על הקבלן שיוריד קצת את המחיר.

נערך לאחרונה ב:
הסיבה שאני כלכך שמחה על ההחלטה על הבית הספציפי הזה, כי לדעתי הוא הופך להיות העצמאות של המשפחה כמעט בפני עצמו.
יכולנו לקנות בתים יותר מפוארים ויפים על מגרשים גדולים ונחמדים. אבל המחיר היה להחזיק עוד רכב, לקחת הלוואות נרחבות יותר, ולקבל פחות הכנסות הון. ובפועל היינו מבזבזים שנים רבות בלהחזיר באיטיות את החובות, ובעצם לא היה לנו פונטציאל משמעותי לגדילה. (יש לי לא מעט חברים שקנו נכסים עם משכנתאות ל25 שנה והם מבחינתם סוג של סיימו את הסיפור הכלכלי של המשפחה. רק לסיים להחזיר).

אנחנו מצליחים לשלם 35K על אוסף הלוואות של קצת יותר מחצי מליון שקל שיוחזרו ב6 שנים. הסתכלנו גם על היעילות של ההלוואות במחיר והתוצאות הן שמיים וארץ. עושה רושם שצריך ללמוד לא מעט כדי לרכוש את הבית הנכון ואני מרגישה ששנינו השכלנו, גם בנושא המשכנתאות (שבסוף כלל לא לקחנו), הקמת המערכת הייתה מאוד חוויתית וגם השיפוצים של הבית. עכשיו אישורים עבור הרחבת הבית, ועוד כ3 שנים אנחנו מסימים את אחת ההלוואות ומקווים שנוכל ממש לבנות את היחידה השניה.
תקשיבי ...אני מורידה את הכובע. כיף לקרוא שלמדתם את הדברים, וקיבלתם החלטות על פי דרככם.
התהליך והתוצאה הוא רווח נקי,והוא מאוד שלכם.

עכשיו מה שמציעים הקבלנים זו הפחתת מיסים שצפוייה להגדיל את הביקוש לנדל"ן כשעולה הביקוש עולים המחירים. שימי גם לב שההצעה היא לאפשר קניה של דירות יקרות מבעבר ללא מס (כלומר אין הפחתת מס על דירות זולות) ומה שאני רואה כאן זה ניסיון לגלגל הורדת מחיר על המדינה (אנשים ישלמו פחות מס) במקום על הקבלן שיוריד קצת את המחיר.
את צודקת שתשלום המס יפחת פר עיסקה, אבל מספר העסקאות יעלה בגלל הפחתת המס ודרך זה הגביה בסך הכל תעלה.
כלומר המדינה תהנה מיותר כסף בקופה.
במקביל המחסור העצום בדירות יקבל מענה.

תקשיבי ...אני מורידה את הכובע
מבלי לגרוע חלילה מהמחמאות, המגיעות ל @גילגה ללא ספק
מבין האפשרויות שהיו להם, נראה שהם עשו צעדים מקדמים מאוד

האם גם "הבחור שאת מעריכה" גם היה מקבל מחמאות על עיסקה כזו?

- שילמו יקר על היחידה והאופציות, שגם יתכן והם לא חוקיות.
- לא ציינה שהמחיר נמוך ממחיר השוק.
- נראה שגם ההשבחות העתידיות יהיו בחלקן לא חוקיות ולא יתנו תוספת משמעותית לשווי מעבר לעלות, ביחוד אם הדירה במקום זול יחסית שההפרש בין עלות ההקמה לשווי נמוך מלכתחילה.
- בדירות גדולות, בדרך כלל המחיר למטר נמוך.
- נראה שיהיה קשה למכור ממפלצת כזו.

זו הפעם השנייה, שהוא מתלהב מעסקה, שתכליתה העיקרית היא תשואה של כ-5%
כמה התשואה הממוצעת באזור?

מחיר הנכס למ"ר ביחס לאזור סביר
כמה נמוך באחוזים?

בגילאי ה 20-30 חשוב בעייני לצאת קצת מאזור הנוחות של ה"פאסיביות", ולנצל את הפטורים של השבח והרכישה לצורך עסקה עם הרבה יותר בשר על העצם.
בכל גיל, ובכל מספר דירה.
25% המס (בפועל נמוך משמעותית), הם שיקול זניח, לעומת הרווח. לא צריך להתפתל בשביל למצוא סיבה טובה להרוויח..

מגיע לך תודה גדולה שאת מעודדת אנשים לחשוב מחוץ לקופסא, ולחשוב בכלל
בטוח שהרבה פה הרוויחו בזכותך, או נמנעו מהפסד
גם אם זה נעשה (לפחות כך נראה בחלק מהמקרים) על ידי סיפורים המציגים נתונים חלקיים, או לא ריאליים לאדם שזה לא עיסוקו העיקרי.

בקיצור
ה"איך" שאת מציגה כאן מועיל יותר מה"למה".

מבלי לגרוע חלילה מהמחמאות, המגיעות ל @גילגה ללא ספק
מבין האפשרויות שהיו להם, נראה שהם עשו צעדים מקדמים מאוד

האם גם "הבחור שאת מעריכה" גם היה מקבל מחמאות על עיסקה כזו?

- שילמו יקר על היחידה והאופציות, שגם יתכן והם לא חוקיות.
- לא ציינה שהמחיר נמוך ממחיר השוק.
- נראה שגם ההשבחות העתידיות יהיו בחלקן לא חוקיות ולא יתנו תוספת משמעותית לשווי מעבר לעלות, ביחוד אם הדירה במקום זול יחסית שההפרש בין עלות ההקמה לשווי נמוך מלכתחילה.
- בדירות גדולות, בדרך כלל המחיר למטר נמוך.
- נראה שיהיה קשה למכור ממפלצת כזו.
תודה על השאלה:)
תראה נכס שמגיע בסופו של עניין ל- 6% תשואה הוא נכס מניב בנוסף להיותו נכס למגורים, ולכן מבחינתי זה אחלה כמשקיע ממוצע.
להבדיל מדירות למגורים סטנדרטיות המייצרות במקרה הטוב 2%, המהוות מוצר צריכה לכל דבר ועניין כמו רכב יקר או ענק יהלומים רק בסכומים גבוהים הרבה יותר. פוטנציאלית זה נכס היכול לשלם משכנתה ולהשאיר עודף. בנושא הריסק של חוקי לא חוקי, תמיד עדיף חוקי, אישית פיתחתי שיטות חוקיות להתמודד עם הסוגייה הזו (יפורט באתר).
אותו בחור בחור אותו אני מעריכה:), יצא עם תשואה דומה, אבל המטרה שלו היתה אחרת, הוא חיפש נכס להשקעה כשהמטרה שלו היא למקסם מבלי לכרוך את זה במגורים ומשפחה. כאן מדובר על המטרה של משקיע מתוחכם.
למשקיע כזה אני מאחלת מקפצה גבוהה יותר, שתספק לו עליית ערך דשנה לא רק תשואה.
אגב, יתכן וגם ההעיסקה שהוצגה פה למעלה תיצור עליית ערך, מאוד תלוי באיזור ובסוג הרוכשים באותו איזור.

בכל גיל, ובכל מספר דירה.
25% המס (בפועל נמוך משמעותית), הם שיקול זניח, לעומת הרווח. לא צריך להתפתל בשביל למצוא סיבה טובה להרוויח..
25% זה המון במיוחד במספרים גדולים (כן זה נכון שמהסכום הזה ניתן לקזז הוצאות אך עדיין הוא כבד) ומתווסף לו הסכום המכובד של מס רכישה.
צריך להבין שעבור צעירים בתחילת דרכם דירה ראשונה להשקעה זה הבסיס לחייהם הפיננסיים, ודרך סופר חשובה לייצר מוביליות חברתית.
ממרומיי גילי אני יכולה להגיד שאני נמרצת, מטפסת עם צריך, ומשוטטת לא מעט. אבל אני דיי יוצאת דופן בנוף, גיל הוא ועוד איזה פקטור, אנשים עם הגיל נהיים פאסיביים, כשבדרך יש גם אילוציי ילדים קטנים וכו...
בקיצור
ה"איך" שאת מציגה כאן מועיל יותר מה"למה".
שמחה לשמוע, שבסוף המסקנה חיובית...
בגדול הלמה חשוב כי אמירה מנומקת אפשר גם לשכפל.

נערך לאחרונה ב:
  • אהבתי
Reactions: efi
תודה על השאלה:)
תראה נכס שמגיע בסופו של עניין ל- 6% תשואה הוא נכס מניב בנוסף להיותו נכס למגורים, ולכן מבחינתי זה אחלה כמשקיע ממוצע.
להבדיל מדירות למגורים סטנדרטיות המייצרות במקרה הטוב 2%, המהוות מוצר צריכה לכל דבר ועניין כמו רכב יקר או ענק יהלומים רק בסכומים גבוהים הרבה יותר.

תודה על ההסבר, נתת לי מילים להסביר לבן זוג למה בסופו של דבר הטלתי וטו על כל שאר הבתים. רוב המעגל שלי קנו דירות מהסוג שאת מתארת, והרכישה הזאת תיקח להם את כמעט את כל ההשתכרות עד סוף הקריירה. במקרה שהם עוד יכולים לחסוך הם פשוט יקנו בית יותר מפואר (ואז יבזבזו את שאר השנים בלשלם עליו).

מבחינתי התמקמנו, מספיק לי - והסיבה היחידה לעבור דירה היא אם לא אהיה מרוצה מהחינוך ברמת העל יסודי. (6 שנים של שקט יש לי כי אני אוהבת את היסודי) עד אז גם ההלוואה מסתיימת וגם אם נעבור דירה, אני לא חייבת למכור כי זו סה"כ השקעה הגיונית.

תודה על ההסבר, נתת לי מילים להסביר לבן זוג למה בסופו של דבר הטלתי וטו על כל שאר הבתים. רוב המעגל שלי קנו דירות מהסוג שאת מתארת, והרכישה הזאת תיקח להם את כמעט את כל ההשתכרות עד סוף הקריירה. במקרה שהם עוד יכולים לחסוך הם פשוט יקנו בית יותר מפואר (ואז יבזבזו את שאר השנים בלשלם עליו).
אני מסכימה כל כך לדברים שכתבת פה,
מה שמדהים שגם אנשים שיש להם מושג בתחום הפיננסי "נופלים" בנושא דירת המגורים, בגלל החמות, בגלל האישה ובגלל החברים בעבודה, ובכך חותמים את הגולל על חייהם הפיננסים עד הפרישה...ואחר כך כבר אין תקומה.

מחכים כבר בקושי.

חייב להודות שלפעמים עוברות בי מחשבות לקחת את הדירות שאת זורקת :lol:
נתת לי רעיון,
אני אקים את פינת המציאון, כמו של איקאה...:>

ההצעה של הקבלנים להוריד את מס הרכישה עבור רוכשיי דירה ראשונה בסכומים הגבוהים מ 1.7 מיליון, הפחתת מס שבח
אחד מאלה מעלה את היצע הדירות? הפוך גוטה הפוך, הוא מעלה את הביקוש, ההצע נשאר אותו דבר.

בנוסף כמעט ואין מיסוי על המסלול שלקחנו- למעט על החלק מעל5K של שכירות) וקודם שילמנו מס רווחי הון של 25% אז בשביל להגיע ל6% תשואה על ההון שלנו היינו צריכים 8%. מסתבר שהמדינה ממש מתעקשת שנשקיע את הכסף בנדל"ן ולא במניות דיבידנד.
אכן.
אחדד את זה יותר - ישראל רוצה שנשקיע בנדל״ן ישראלי למגורים. לנדל״ן בחו״ל יש למדינה יחס שונה לגמרי, בהיבטי מיסוי.

אם הייתי רוצה לבנות את חיי בישראל, גם אני הייתי מנצל. ואפילו דוחף מעבר ל-5K. הטבות המס האלה משמעותיות, בבניית הון.
אבל אני רוצה לעבור למדינה אחרת, בה משטר המיסוי על השקעון בשוק ההון הוא באותה גישה של מדינת ישראל לנדל״ן - יותר מדורגת.

אכן.
אחדד את זה יותר - ישראל רוצה שנשקיע בנדל״ן ישראלי למגורים. לנדל״ן בחו״ל יש למדינה יחס שונה לגמרי, בהיבטי מיסוי.

אם הייתי רוצה לבנות את חיי בישראל, גם אני הייתי מנצל. ואפילו דוחף מעבר ל-5K. הטבות המס האלה משמעותיות, בבניית הון.
אבל אני רוצה לעבור למדינה אחרת, בה משטר המיסוי על השקעון בשוק ההון הוא באותה גישה של מדינת ישראל לנדל״ן - יותר מדורגת.
עד לאיזה הכנסת שכירות היית מנסה להגיע? (התוכנית המקורית שלי הייתה לכוון ל5K, אבל אני מניחה שיש מדרגות מס גם בשכירות?)

Back
למעלה