• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ההמלצה שנתן וורן באפט לאשתו וללברון ג'יימס

OnTheVerge

משתמש בכיר
דירוג
2,643
כבר זמן רב שאני מנסה להחליט אילו מניות לקנות. האם לסמוך על עצמי? לסמוך על אחרים? על מי לסמוך?
החלטתי שלנסות להכריע בשאלה בעצמי, יהיה מעשה חסר אחריות כשאין מאחוריי שנים של מומחיות בתחום. זו יוהרה.
אז ההיגיון שהנחה אותי פשוט - לפעול לפי עצתו של המשקיע הטוב בעולם. אני מתכוון כמובן לוורן באפט.

יש מספר מחקרים שקבעו שוורן באפט הוא המשקיע הטוב בעולם. למשל המחקר הזה של אוניברסיטת ייל:
http://www.econ.yale.edu/~af227/pdf/Buffett's Alpha - Frazzini, Kabiller and Pedersen.pdf

את ההמלצה כיצד יש להשקיע נתן באפט לנאמן על הנכסים של אשתו ולשחקן ה-NBA לברון ג'יימס ששאל לעצתו.
אני מדגיש שאני לא ממליץ לקנות מניות כמובן, אלא רק משתף אתכם בדעתו של באפט.

אז קודם כל אציג את הדברים המקוריים של באפט באנגלית ולאחריהם סיכום של הכל בעברית:

[נערך, תוכן כפול].

סיכום של הכל בעברית:

לפי באפט, ההמלצה מיועדת לרוב המשקיעים ומאפשרת גם למשקיע שאינו מבין דבר במניות, להביס את מרבית המשקיעים המקצועיים. באפט מבטיח כי משקיע שיעקוב אחר ההמלצה, ישיג תשואה גבוהה יותר מ-90% מהאנשים שהתחילו להשקיע יחד איתו.

מה לקנות לפי באפט?

ההשקעה מחולקת ל:
  1. 90% - מניית VOO, תעודת הסל של וונגארד שמחקה את מדד S&P 500
  2. 10% - אג"ח ממשלתיות קצרות-טווח
90% - מניית VOO, תעודת הסל של וונגארד שמחקה את מדד S&P 500

באפט ממליץ על קרן אינדקס זולה מאוד שמחקה את מדד S&P 500, ספציפית על זו של Vanguard. הכוונה למניה שנקראת VFIAX, קרן הנאמנות של וונגארד, שרק בעלי אזרחות אמריקנית יכולים לקנות. אנחנו יודעים בוודאות שהוא התכוון אליה מכיוון שעליה הוא החליט לערוך התערבות בסך מיליון דולר. באפט התערב שבסיומה של תקופה בת 10 שנים, VFIAX תשיג תשואה גבוהה יותר מזו של 5 קרנות גידור מובילות שנבחרו. ההתערבות אוטוטו מסתיימת ובינתיים באפט מוביל.
מבחינה מעשית, ישראלים אינם יכולים לרכוש את VFIAX אך הם יכולים לרכוש את VOO, תעודת הסל של וונגארד שגם היא מחקה את מדד S&P 500. מדובר במוצרים זהים, להוציא את ההבדלים השגרתיים בין קרנות נאמנות לתעודות סל. המשמעות היא ש-VOO משיתה תשלום זעיר נוסף שנקרא Bid-Ask Spread שהינו הפער בין המחיר הכי גבוה שמציע הקונה לבין המחיר הכי נמוך שבו מוכן המוכר למכור. כמה הוא זעיר? אם למשל יושקעו 3000 ש״ח מדי חודש, נשלם כ-20 ש״ח בלבד ב-10 שנים. זהו סכום זניח מאוד אבל בגללו באפט העדיף את VFIAX על פני VOO.

10% - אג"ח ממשלתיות קצרות-טווח

באפט מסביר כי אם נהיה מעוניינים למשוך כסף כשהשוק בתקופת שפל, נמשוך כסף מהאג”ח במקום למכור מניות VOO בתזמון גרוע.

איך לקנות לפי באפט?

הכסף לא יוכנס כולו בבת אחת אלא בהשקעות חודשיות לאורך 10 שנים, כשהמטרה היא להחזיק בו למשך תקופה של 30-40 שנה. יש להכניס את הכסף בשיטת Dollar Cost Averaging: סכום קבוע בזמן קבוע - למשל 500 דולר בראשון לחודש. באפט מסביר שההכנסה האיטית של הכסף יוצרת פיזור בזמן, בנוסף לפיזור הנכסים.

שוב, אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך, והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
S&P 500 דיי בשיא...זו עצה טובה אבל מפחיד להכנס בשיא.
כמובן שקשה ולא פשוט לנסות לתזמן את השוק.. אבל אנסה בכל זאת :)

Sp500 היה במשך מאות אם לא אלפי ימים בשיא. ככה זה כשמדד עולה במשך 200 שנה.. (ואל תכנסו איתי לקטנות 'הוא לא קיים 200 שנה).

S&P 500 דיי בשיא...זו עצה טובה אבל מפחיד להכנס בשיא.
כמובן שקשה ולא פשוט לנסות לתזמן את השוק.. אבל אנסה בכל זאת :)
אייך אפשר לדעת האם המדד בשיא.?לפי המכפיל האחרון?

מעשיו בפועל
יציבות הדיבידנד היא אחד הפרמטרים שמעניינים אותו, אבל קשה לטעון שהוא לא מנתח את החברות שהוא רוכש בצורה יסודית יותר.
אתה מציג את שיטתך כעצלנית, ובאפט טוען שיש שיטה מוצלחת יותר לעצלנים. לעמלים הוא ממליץ להשקיע בצורה מורכבת יותר (ראה הערותיו על גרהם).

קשה לטעון שהוא לא מנתח את החברות שהוא רוכש בצורה יסודית יותר.
אני אישית טוען שהוא מנתח חברות בצורה יותר מעמיקה אז כאן אנחנו בהסכמה מלאה.

אתה מציג את שיטתך כעצלנית
אני עצלן מטבעי ולכן אני לא חוקר דברים לעומק אבל עצם העובדה שאני מגביל את מרחב המניות האפשריות למניות שמגדילות את הדיבידנדים בכל שנה במשך כמה עשורים ובמקביל מגדילות גם את הרווחים שלהן (אם כי לא בצורה כל כך לינארית) אני בפועל מיישם את הגישה שבה הוא נוקט פשוט באמצעים יותר "עצלניים" ממנו.

**עריכה**
כפי שהראיתי לא מזמן כחמישית מהחברות שמוחזקות ב-VT הינן חברות ממונפות להחריד עם הפסדים על ההון.
למה שאני ארצה להקצות חמישית מההון שלי לחברות כאלו?

אני בפועל מיישם את הגישה שבה הוא נוקט
אני מוכן לקבל את הטענה שישנה קורלציה בין המניות שאתה רכשת לבין המניות שהוא רכש, אבל אני לא מקבל את הטענה שכך יהיה בעתיד.
התערבות?
האם אתה רוצה לטעון שהשוק מתמחר בפרמיום חמישית מגודלו?
אם אתה כל כך משוכנע: יש לך הזדמנות נהדרת לשורט, ובכסף שתקבל לקנות מניות דיבידנד כטוב בעיניך.
אחרת, כנראה שאתה מבין שגם לחברות ממונפות בהפסדים יש ערך, ואם אתה לא אוהב אותן, יתכן שהן נמכרות בחסר ושזו הזדמנות.
ג"נ: מחזיק VBR.

אני לא מקבל את הטענה שכך יהיה בעתיד.
אני לא יודע מה יהיה בעתיד - רק מה היה עד היום.

אני באופן אישי לא מתערב על כלום - גם לא על איך קוראים לי או אם השמש זורחת בירושלים ברגע נתון...

האם אתה רוצה לטעון שהשוק מתמחר בפרמיום חמישית מגודלו?
אני לא יודע ולכן לא טוען טענות שכאלו.
מה שאני יודע זה שכחמישית מהחברות שמוחזקות ע"י VT נמצאות בחובות ומפסידות כספים.
אני לא רוצה לרכוש חברות שמפסידות כספים ונמצאות בחובות בכלל בלי קשר לתמחור השוק.

יש לך הזדמנות נהדרת לשורט, ובכסף שתקבל לקנות מניות דיבידנד כטוב בעיניך.
זה ממש לא נכון.
השוק יכול להמשיך ולתמחר בצורה לא הגיונית חברות שעומדות לפני פשיטת רגל במשך שנים וזה יכול למחוק את השורטיסט גם אם הן בפועל יפשטו רגל בסוף.

אני לא רוצה לרכוש חברות שמפסידות כספים ונמצאות בחובות בכלל בלי קשר לתמחור השוק.
אני כן (וכפי שאמרתי, כך אני עושה), ולכן אני לא מקבל את הטענה שלך על כך שההמלצה של באפט פחות מוצלחת מהשיטה שלך בבחירת מניות.
השוק יכול להמשיך ולתמחר בצורה לא הגיונית חברות שעומדות לפני פשיטת רגל במשך שנים וזה יכול למחוק את השורטיסט גם אם הן בפועל יפשטו רגל בסוף
אם אתה חושב שהשוק הוא עד כדי כך לא רציונלי, שיטת הקניה שלך מאד בעייתית, מכיוון שביום אחד כל מניות הדיבידנד עשויות לקפוץ ב500%, ואתה תוותר עם הפרמיה על הפוטים.

אני לא מקבל את הטענה שלך על כך שההמלצה של באפט פחות מוצלחת מהשיטה שלך בבחירת מניות.
לא טענתי שזה יותר מוצלח.
אמרתי שאני מעדיף לחקות את מעשי האיש (גם אם לא בשלמות) ולא את ההמלצה שלו לאחרים.
מכאן ולהסיק מה יותר מוצלח יש פער גדול מאוד...

מכיוון שביום אחד כל מניות הדיבידנד עשויות לקפוץ ב500%, ואתה תוותר עם הפרמיה על הפוטים.
לא הבנתי?

לדבריך, אחרי שסיננת ומצאת את מניות הדיבידנד המתאימות ביותר לתיק שלך, אתה כותב PUTים עם פרמיה גבוהות מהדיבידנד שאתה צפוי לקבל.
אם מיד אחרי שמכרת את הPUTים, השוק קופץ במאות אחוזים, אתה תפסיד את היכולת לקבל דיבידנדים גדלים בעתיד (במחיר שפוי). אם אתה חושב שהשוק הינו אי-רציונלי עד כדי כך, תמיד כדאי לך לקנות את המניות שלך במקום, ולא להתעסק עם נגזרים.
אני חושב שתרחיש בו פעם אחת מניות הדיבידנד תקפוצנה באופן משמעותי, הינו סביר יותר מאשר התרחיש בו חמישית מהשוק תמשיך להמכר בפרמיום למשך שנים.

אתה לפעמים כותב PUTים עם פרמיה גבוהות מהדיבידנד שאתה צפוי לקבל ולפעמים רוכש את המניות מיידית מסיבות שונות ומשונות.
תיקנתי לך.
אם מיד אחרי שמכרת את הPUTים, השוק קופץ במאות אחוזים, אתה תפסיד את היכולת לקבל דיבידנדים גדלים בעתיד (במחיר שפוי)
נכון מאוד!
זה סיכון שלפעמים אני מוכן לקחת על עצמי ולפעמים לא.
העובדה שאני מוכן לקחת על עצמי סיכון מסויים אינה מבטלת אותו כמו שהעובדה שאתה מוכן לקחת על עצמך סיכון מסויים אינה מבטלת אותו.

אם אתה חושב שהשוק הינו אי-רציונלי עד כדי כך
אני לא מבין מה הקשר בין מוכנות להתחייב לרכוש מניה של חברה רווחית שמשתפת את המשקיע ברווחים שלה באופן עקבי במחיר X גם אם מחירה יורד לבין העובדה שאני לא רוצה לרכוש בעלות על חברה בחובות שמפסידה כספים.

אני חושב שתרחיש בו פעם אחת מניות הדיבידנד תקפוצנה באופן משמעותי
השוק תנודתי מטבעו ומניות "קופצות" כמעט בכל שבוע מסחר (אם לא בכל יום)...
לפעמים הן יקפצו כלפי מעלה, לפעמים כלפי מטה אבל מאוד נדיר שכולן יקפצו לאותו הכיוון באותו היום (אלא אם כן זו התרסקות גלובלית).

תרחיש בו חמישית מהשוק תמשיך להמכר בפרמיום למשך שנים.
זה אבל מה שקורה בפועל וכך נוצרו בועות.
חברות הייטק נמכרו בפרימיום שנים עד להתפוצצות...

תיקנתי לך.
קבלתי.
זה סיכון שלפעמים אני מוכן לקחת על עצמי ולפעמים לא.
אני חושב שהגיוני יותר לקבל המלצה על סיכון קבוע ממשקיע מתודי, מאשר לדבוק בשיטה של משקיע שמתוודה על כך שהוא בוחר את הסיכונים שלו לפי גחמות.
אני לא מבין מה הקשר בין מוכנות להתחייב לרכוש מניה של חברה רווחית שמשתפת את המשקיע ברווחים שלה באופן עקבי במחיר X גם אם מחירה יורד לבין העובדה שאני לא רוצה לרכוש בעלות על חברה בחובות שמפסידה כספים.
הקשר הוא השוק שמצמד את המחירים שלהן.
אבל מאוד נדיר שכולן יקפצו לאותו הכיוון באותו היום
זה אבל מה שקורה בפועל וכך נוצרו בועות.
למה אתה טוען שהתופעה יכולה לקרות בסקטור אחד (מניות בלו צ'יפ) ולא בסקטור אחר (מניות בחובות ובהפסדים)?
חמור מכך, אתה טוען שבסקטור אחד סביר שהיא תמשך שנים, ושבסקטור השני לא סביר שהיא תקרה באותו היום.

סקטור אחד (מניות בלו צ'יפ)
מניות "בלו צ'יפ" יש בכל הסקטורים ולא רק בסקטור אחד.
כמו כן יש מניות בחובות בכל הסקטורים - זו תופעה חוצה-סקטורים ואינה ייחודית לסקטור ספציפי.

אני לא מבין (וככל הנראה גם לא אבין) מה ההתעקשות לרדוף אחרי כל החברות שמוכיחות במעשים שהן מפסידות כסף ויש להן יותר חובות מנכסים וזה בדיוק מה שמשקיע מדד עושה.

אני חושב שהגיוני יותר לקבל המלצה על סיכון קבוע ממשקיע מתודי, מאשר לדבוק בשיטה של משקיע שמתוודה על כך שהוא בוחר את הסיכונים שלו לפי גחמות.
זה לא כל כך לפי גחמות ויותר לפי רמת סיכון.
כשהסיכון נמוך אני מוכן לקחת אותו - כשהוא גדול אני לא.

בכל אופן גם אם אני לוקח "סיכון" כזה (לטווח מאוד קצר!) אז לכל היותר אני לא שותף לרווחים עצומים אבל נשאר עם הכספים שהיו לי ורווח קטן.
זה סיכון הרבה יותר נעים מאשר הסיכון לרכוש חברה ממונפת בחובות שמפסידה כספים בכל יום ומחר יכולה לפשוט את הרגל כי אף אחד לא מוכן לגלגל לה את החובות יותר.

במקרה שלי אני מסתכן ב-"להרוויח פחות" לתקופה קצרה ובמקרה של משקיע המדד הוא מסתכן בלהפסיד בפועל בכל רגע נתון לתקופה ארוכה (גם אם חברה אחת פושטת רגל עדיין יש לך חברות כושלות אחרות בתיק).

חמור מכך, אתה טוען
אני לא טוען כלום - אני מציג עובדות ושכל אחד יחליט מה הוא עושה איתן ואיזה סיכון הוא מוכן לקחת על עצמו.

אני רק אחדד שאין מדובר בסתם עוד "המלצה" של וורן באפט אלא כך הוא רוצה שנכסיה של אשתו יהיו מנוהלים לאחר מותו ("One bequest provides that cash will be delivered to a trustee for my wife’s benefit"). הוא אף ציין באופן מפורש שההמלצה מתאימה עבור רוב המשקיעים ("The vast majority of investors").​
בנוסף, כפי שכתבתי, הוא שם מיליון דולר על VFIAX בהתערבות שלו נגד קרנות הגידור והעדיף אותה על כל מניה אחרת בעולם.

מה ההתעקשות לרדוף אחרי כל החברות שמוכיחות במעשים שהן מפסידות כסף ויש להן יותר חובות מנכסים
חברות כאלה נוטות להיות זולות (במכפילים מסויימים), ולכן כאשר חלקן מצליח לחזור לתלם, התשואה גבוהה במיוחד.
כך, מגדילים את התשואה במחיר תנודתיות.
בכך שאתה (כמו חבריך הרבים) בורח ממניות אלו, אתה מגדיל את התשואה שלי ומקטין את שלך, בין שתבוא בדמות דיבידנד, ובין שתבוא בדמות גדילת דיבידנד.

כפי שהראיתי לא מזמן כחמישית מהחברות שמוחזקות ב-VT הינן חברות ממונפות להחריד עם הפסדים על ההון.
אתה מתכוון שנתח השוק שלהן הוא 1/5 או מספרן הוא 1/5 מכלל החברות ב-VT (כלומר כ-1500 חברות מתוך 7500 חברות)?

Back
למעלה