• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האקזיט, faang ורוח הקודש

התחלת ב:
אז למה
?
לא ציינתי את האחוז שהשקעתי בחברות תעופה. זה מאוד מינורי. לפני שהתחלתי להשקיע ידעתי ביני לבין עצמי שאני ארצה גם לשים סכום קטן בשביל להשקיע בפעם הראשונה על מניות רגילות (ולא מדדים) שבתקווה יניבו תשואה גדולה ולמכור בסוף. הנחתי שטראמפ לא יתן לחברות תעופה אמריקאיות לקרוס, ושההתאוששות לאחר הקורונה תהיה מהירה מכדי לתפוס אותה. הנחתי שגם אם הכסף ילך - זה יהווה אקט לימודי. (ושוב - אחוז מינורי).

וואו. מישהי פה עברה מאפס למאה בידע ולקיחת אחריות פיננסית... שאפו.
לא יודעת אם זה בציניות או לא - אז אשתף - האופציה לעבור לקה״ש וקופת גמל IRA הייתה מוגבלת בזמן עד תאריך מסוים. לאחר מכן, הייתי נאלצת לעשות פנסיה ״רגילה״ ״כמו כולם״. יצאתי מנקודת הנחה שלשים על SP500 ומדדים אחרים ולחכות תהיה אסטרטגיה יותר טובה מללכת על פנסיה ״מנייתית רגילה״, בהתבסס על המספרים. אם אני אכווה מה-IRA בעצמי, תמיד אוכל לקחת מישהו שינהל לי את הכספים ב-IRA תמורת תשלום מסוים, או לפלבק לפנסיה הרגילה של מקום העבודה (שאגב, גם מעולה מבחינת דמי הניהול).

בסכומים כאלה, שווה לך לשקול ברוקר זר. רק המרת המט"ח של 250,000 ש"ח עלתה לך כנראה 1,250 ש"ח
אתה צודק, אני הכרתי את האופציה של ברוקר זר (חברים משקיעים דרך IB), אך בשלהי הקדחת הביורקרטית שעברתי באותו זמן (גם התחלה של השקעה, גם העברת כספים מיותר מדי גופי פנסיה וקה״ש ו-וידוא שהכל עובר, גם לוודא שכספים עוברים לבית השקעות כמו שצריך) וגם החיים עצמם - כל ההתעסקות הזו הייתה אינטנסיבית באותו זמן והעדפתי לשלם את הקנס של המרה מאשר להתחיל לחשוב על IB, וזה בלי עוד לשקול את החסרונות של מילוי דוחות מס. כמו כן לא ידעתי באותה תקופה איך אני מעוניינת להשקיע בשקלים (גידור? לא גידור?) לכן זו הייתה האופציה שהייתה יותר נוחה וקלה לי באותו הרגע. גם העדפתי לספוג את ההמרה, אך שהכסף יעשה תשואה באותו זמן שהיה לוקח לי להתעסק עם מעבר לברוקר זר.
תודה על התייחסות המפורטת והנעימה.

אני דווקא חשבתי שכוונת המשוררת היא שהמספרים עוגלו למטה, לא למעלה. לא יותר סביר שלמען פרטיות הכותבת תרצה להפחית בכמות העיניים היוצאות?

מה הסיבה של אנשים לא להאמין ליומן מסע? כי זאת ההודעה הראשונה של המחברת? מה לגבי הזמן והמאמץ שהכותבת נתנה בשביל לחלוק את הסיפור האישי שלה? למה שהיא תשקיע בזה כל כך הרבה?
בנוסף, יש הרבה צעירים שפועלים נכון כי הם לומדים מניסיון של אחרים. אני מניח ששנינו נסכים שהכותבת היא לא אדם פשוט מין השורה.

מה שאני רואה זה שהכותבת למדה מהבלוג (וכנראה מעוד מקורות), יישמה עקרונות נכונים ובזמן הנכון, ובנוסף, הגיעה להחלטות ומסקנות חשובות בנוגע לעתיד הפיננסי שלה. מה שאני קורא מהפוסט זה תודה לבלוג והחלטה לשתף ולתעד את המסע שלה לגבי החופש הכלכלי שהיא צופה לעצמה. כנראה בזכות הקשר הריגשי שנוצר עם הפינה הוירטואלית של הסולידית.
סך הכל, מההבנה שלי, הכותבת כנראה כבר עובדת מספר שנים בתעשייה אחרי שהיא בתחום מגיל צעיר. הסיפור נישמע לי מאוד סביר והמספרים הגבוהים רק מרשימים אותי וגורמים לי לרצות לשאוף ליותר.

@Gali Leo , כל הכבוד על מה שהשגת עד כה. בבקשה תמשיכי לשתף. אני צופה שהמסע שלך יהיה מעניין לקריאה במיוחד לפני ואחרי הפרישה.

מסכים איתך לגמרי.
אני כבר שנים קורא בפורום (פשוט כמעט ולא מגיב), ומשום מה אנשים מעדיפים להמציא תאוריות שחברות השמה נכנסו לפתוח ת'רד בפורום הסולידית כדי שהייטקיסטים יקנאו וילכו לחפש עבודה במקום אחר (בתקווה שדרכן?). מה גם שמי שמרוויח סכומים כאלה בגיל כזה לא ממש עושה שימוש בחברות השמה.
או שיש "טרולים" משועממים שפותחים פוסטים עם כתיבה כל כך רהוטה רק כדי שאנשי פורום הסולידית יהיו בתדהמה? ממש לא ברור לי איך זה יותר הגיוני מאשר פשוט להאמין לכותבת הפוסט.

מהיכרות אישית הסכומים האלה קיימים בתעשייה, יש לי 2 חברים (מוכשרים, מאוד) שעושים סכומים דומים ובגיל יותר צעיר. זה קיים, פשוט די נדיר (כל שאר החברים ההייסטקטים שלי כולל אני עושים שליש - חצי מהם).

לגביי המספרים, הם לא מרימי גבות , אין כאן חריגה כלשהי
מרימי גבות עבור אנשים שלא מכירים מספיק את השוק (כמוני).

עד עכשיו חשבתי ש-50 אלף TC זה הרבה לאדם עם כמה שנות ניסיון.
מהיום אני מתרגל למצב ש-70 אלף TC זה הרבה.

אני חושב שאם הסיפור אמיתי אז מדובר בעילוי מסוג האנשים שפועלים "לפי הספר":
1. תואר ראשון עד גיל 18
2. שירות ב-8200 תוך כדי תואר שני בתחום סופר מבוקש (ML וכו').
3. לאחר מכן עבודה בסטרטאפ.
4. Faang
אם זה המצב אז לא קשה לי להאמין גם ל-100 אלף TC.

מה שאני רואה זה שהכותבת למדה מהבלוג (וכנראה מעוד מקורות), יישמה עקרונות נכונים ובזמן הנכון, ובנוסף, הגיעה להחלטות ומסקנות חשובות בנוגע לעתיד הפיננסי שלה. מה שאני קורא מהפוסט זה תודה לבלוג והחלטה לשתף ולתעד את המסע שלה לגבי החופש הכלכלי שהיא צופה לעצמה. כנראה בזכות הקשר הריגשי שנוצר עם הפינה הוירטואלית של הסולידית.
סך הכל, מההבנה שלי, הכותבת כנראה כבר עובדת מספר שנים בתעשייה אחרי שהיא בתחום מגיל צעיר. הסיפור נישמע לי מאוד סביר והמספרים הגבוהים רק מרשימים אותי וגורמים לי לרצות לשאוף ליותר.

תודה! לא הבנתי איך אנשים הגיעו לחברות השמה, זה באמת לא משהו שצפיתי שיתפתח מהתגובות ומאוד שעשע אותי. גם היה לי דיליי באישור של התגובות אז יצא שבמשך כמה שעות ראיתי את השרשור מתגלגל לכדי תיאוריה מופרכת לחלוטין.

מה שכתבת זה מדויק. לא הייתי חושבת מראש לנסח את זה ככה (״קשר רגשי״) אבל זה בדיוק מה שאני מרגישה כלפי הסולידית - כיף לי לקרוא את הפוסטים שלה וללמוד עוד. בלעדיה ובלי ההנגשה שלה של התכנים בשפה קולחת ועניינית, הייתי עדיין כנראה עם ביטוח מנהלים גרוע באופן שערורייתי (כסימפטום של אי לקיחת אחריות פיננסית על החיים). היא באמת פתחה לי צוהר שכן כפי שרשמתי בהתחלה, לא גדלתי בסביבה בה יש דיבור בכלל על השקעות כספיות, ואם הייתי רוצה לקרוא משהו בזמני הפנוי זה כנראה היה מאמר טכנולוגי ולא כתבה בכלכליסט על שוק ההון.

המטרה שלי בכתיבת הפוסט (מלבד הכתיבה לעצמי, שעוזרת למחשבות להיות ברורות יותר) היא לשתף אנשים צעירים ובפרט נשים צעירות שזה אפשרי. מותר לשאוף גבוה ורצוי להתמקח בתחילת כל עבודה ובמהלכה. הקלישאה ידע הוא כוח (פיננסי) היא נכונה, ואם חבריי לא היו משתפים אותי בדבר המשכורות שלהם ושל חבריהם, לא הייתי יודעת כיצד למצב את עצמי והייתי כנראה דורשת הרבה פחות.

אני חושב שאם הסיפור אמיתי אז מדובר בעילוי מסוג האנשים שפועלים "לפי הספר":
1. תואר ראשון עד גיל 18
2. שירות ב-8200 תוך כדי תואר שני בתחום סופר מבוקש (ML וכו').
3. לאחר מכן עבודה בסטרטאפ.
4. Faang
אם זה המצב אז לא קשה לי להאמין גם ל-100 אלף TC.
באופן אישי,
לא עשיתי כלום מהדברים הללו
לא בהייטק
לפי הנתונים שהגשתי בשנים האחרונות למס הכנסה, מסתבר שמכל מקורותיי, הכנסתי סכומים זהים מדי שנה

אתה מנסה לסווג אנשים וזה לא לעניין
צא מהבועה שאתה נמצא בה
אתה הרי יודע מה זאת סטיית תקן, אז למה אתה מתקשה

קודם כל, שאפו על ההצלחה
אני גם לא ידעתי שקיימות כאלה משכורות בארץ בתפקידים שאינם ניהול בכיר, אפילו לא אם לוקחים בחשבון אופציות
יחד עם זאת, לדעתי לך טעות בחישובים
אם נקודת המוצא שיש לך כרגע 1.45 , בחיסכון גם של 20 אלף בחודש, בעוד 48 חודשים יהיה לך 0.95 נוספים, כלומר 2.4
תשואה של 7% על פני תקופה של 4 שנים זה אחלה בתיאוריה, בפרקטיקה את תגלי (אולי) שבסכומים גבוהים סיבולת הסיכון שלך תרד פלאים כשתתחילי להפסיד עשרות אלפי שקלים ביום. זה מאוד נחמד להרוויח, הרבה פחות נחמד להפסיד. אבל גם לפי החישוב הזה, לפי סכום ממוצע של 2 מיליון ש"ח בתקופה הזאת, זה מוסיף לך בערך 0.5 כלומר מביא אותך לאיזור ה 3. כיוון שהתשואה הריאלית היא יותר בכיוון ה 3%, הסכום הוא יותר לכיוון 200-250 אלף, כלומר, מביא אותך ל 2.75 ולא ל 4.

נערך לאחרונה ב:
קודם כל, שאפו על ההצלחה
אני גם לא ידעתי שקיימות כאלה משכורות בארץ בתפקידים שאינם ניהול בכיר, אפילו לא אם לוקחים בחשבון אופציות
יחד עם זאת, לדעתי לך טעות בחישובים
אם נקודת המוצא שיש לך כרגע 1.45 , בחיסכון גם של 20 אלף בחודש, בעוד 48 חודשים יהיה לך 0.95 נוספים, כלומר 2.4
תשואה של 7% על פני תקופה של 4 שנים זה אחלה בתיאוריה, בפרקטיקה את תגלי (אולי) שבסכומים גבוהים סיבולת הסיכון שלך תרד פלאים כשתתחילי להפסיד עשרות אלפי שקלים ביום. זה מאוד נחמד להרוויח, הרבה פחות נחמד להפסיד. אבל גם לפי החישוב הזה, לפי סכום ממוצע של 2 מיליון ש"ח בתקופה הזאת, זה מוסיף לך בערך 0.5 כלומר מביא אותך לאיזור ה 3. כיוון שהתשואה הריאלית היא יותר בכיוון ה 3%, הסכום הוא יותר לכיוון 200-250 אלף, כלומר, מביא אותך ל 2.75 ולא ל 4.
תוסיף לזה הפרשות פנסיה וקרה"ש.
ותוסיף גם RSU על $230K ועוד מנות שיחולקו לה ב-4 השנים הקרובות, כנראה כ-$80K לשנה וחלק מזה יופשר במהלך 4 השנים שזה סה"כ $350K ברוטו, או NIS600K נטו (אם מחיר המניה לא משתנה).
ללא ספק האישה הזאת מסודרת.

תוסיף לזה הפרשות פנסיה וקרה"ש.
ותוסיף גם RSU על $230K ועוד מנות שיחולקו לה ב-4 השנים הקרובות, כנראה כ-$80K לשנה וחלק מזה יופשר במהלך 4 השנים שזה סה"כ $350K ברוטו, או NIS600K נטו (אם מחיר המניה לא משתנה).
ללא ספק האישה הזאת מסודרת.

לא אמרתי שלא, חושב שהמספרים שהיא ציינה (70-80 ברוטו) כבר כללו את ה RSU

הברוטו שהיא ציינה אכן כלל. אבל הנטו והחיסכון של כ-200K בשנה לא.
רק מניות זה לפחות 600K והפרשות פנסיה וקרה"ש עוד 650K ב-4 שנים.
אז בתכלס מעבר למה שיש לה היא תחסוך עוד כ-2M בארבע שנים, ואני מניח שיהיו גם קצת רוחי הון, אז סביר בהחלט שיחד עם מה שכבר יש לה היא תגיע ל-4M.
מדהים. אני בהייטק כבר קרוב ל-40 שנה ומופתע כל פעם מחדש מגובה התגמול שאנשים מקבלים. כל הכבוד.

וזה בלי עוד לשקול את החסרונות של מילוי דוחות מס

אם אני לא טועה מי שמרוויח מעל 650K בשנה חייב להגיש דוח שנתי למס הכנסה.
ואם את חייבת להגיש אז זה לא חיסרון, ואז אני לא רואה חסרונות בלעבור ל IB, במיוחד אם את קונה מניות אמריקאיות בבית השקעות ישראלי (אז גם את כביכול חשופה למס ירושה)

החישוב שלה נכון (לפחות מבחינת החיסכון, לא יודעת לגבי התשואה...)
לפי מה שהיא כתבה בפוסט ה- 70-80 ברוטו כוללים את המניות אבל החיסכון של ה- 15K-18K זה רק מהמשכורת נטו.
כך שעל החיסכון החודשי מהמשכורת בהחלט הגיוני להכניס חיסכון מלא של ה- RSU (כמו החישוב ש-@סולידי עשה)

הברוטו שהיא ציינה אכן כלל. אבל הנטו והחיסכון של כ-200K בשנה לא.
אז בתכלס מעבר למה שיש לה היא תחסוך עוד כ-2M בארבע שנים, ואני מניח שיהיו גם קצת רוחי הון, אז סביר בהחלט שיחד עם מה שכבר יש לה היא תגיע ל-4M.
מדהים. אני בהייטק כבר קרוב ל-40 שנה ומופתע כל פעם מחדש מגובה התגמול שאנשים מקבלים. כל הכבוד.
צודק, לא שמתי לב לנקודה הזאת

כל ההתעסקות הזו הייתה אינטנסיבית באותו זמן והעדפתי לשלם את הקנס של המרה מאשר להתחיל לחשוב על IB, וזה בלי עוד לשקול את החסרונות של מילוי דוחות מס.

מצטרפת ל- @ThemaN שימי לב שבסבירות מאוד גבוהה (למעשה די בוודאות) תהיה לך חובת הגשת דו״ח גם אם את לא מוכרת מניות!
פשוט לחישוב של ה- 650K השנתי נכנס גם הבונוס וגם כל מני סכומים ״כאילו קטנים״ כגון אוכל/נסיעות/גילום מס ומה שהכי מגדיל את הסכום הכולל זה זקיפות השכר בגלל שאת עוברת את התקרה בהפרשות מעסיק לפנסיה/קה״ש/פיצויים.

שכחת גם ארבעה בונוסים שנתיים (למרות שאצלה זה כנראה לא מאוד משמעותי זה עדיין כסף).
מההתרשמות שלי הייתה קפיצה כללית בשכר בהייטק ב5-6 השנים האחרונות.
בנוסף לזה, יש תחומים ספציפיים שבהם המשכורות משתוללות בגלל מחסור באנשים.
אני אישית מכיר כמה אנשים שמרוויחים כמוה ואף יותר בתחום של למידת מכונה אבל כולם מבוגרים ממנה ואוחזים בדוקטורט בתחום ובלא מעט שנות נסיון.

אני אישית מכיר כמה אנשים שמרוויחים כמוה ואף יותר בתחום של למידת מכונה אבל כולם מבוגרים ממנה ואוחזים בדוקטורט בתחום ובלא מעט שנות נסיון.
ברור. אני מרויח סדר גודל של 50% יותר ממנה, אבל אכן עם דוקטורט והמון שנות נסיון. והמנהלים שלי מרויחים אפילו יותר ;)
תמיד יהיה מישהו שירויח יותר, אבל להגיע לרמות האלה בגילה, זה למיטב ידיעתי מיוחד. כל הכבוד לה!

שכחת גם ארבעה בונוסים שנתיים (למרות שאצלה זה כנראה לא מאוד משמעותי זה עדיין כסף).

מההתרשמות שלי הייתה קפיצה כללית בשכר בהייטק ב5-6 השנים האחרונות.
בנוסף לזה, יש תחומים ספציפיים שבהם המשכורות משתוללות בגלל מחסור באנשים.
אני חושב שזה המצב אצלה (כתבתי בתגובה קודמת). יכול להיות שיש לה תואר שני בלמידת מכונה שעשתה בזמן הצבא וניסיון רלוונטי של 5-10 שנים (כולל הצבא).

אתה מנסה לסווג אנשים וזה לא לעניין
צא מהבועה שאתה נמצא בה
אתה הרי יודע מה זאת סטיית תקן, אז למה אתה מתקשה
אני לא יכול לצאת מנטלית מבועת ה-ML בהייטק, עד שהבועה הזו לא תתפוצץ.

כל פעם מחדש מפתיע אותי כמה מעסיקים מוכנים לשלם לאנשים בתחום.

אני חושב שזה המצב אצלה (כתבתי בתגובה קודמת). יכול להיות שיש לה תואר שני בלמידת מכונה שעשתה בזמן הצבא וניסיון רלוונטי של 5-10 שנים (כולל הצבא).
@sogi, שחרר קצת מהספקולציות והקונספירציות ובמקום זה תפרגן קצת.
אני יכול לספר לך שזה ממש לא פשוט לעשות תואר שני במקביל לצבא. בניגוד למה שאתה רומז, לצבא יש דברים חשובים יותר מלהכשיר אותך למשכורות גבוהות באזרחות.

@חתול לילה
אני בא מסביבה של אנשים שעושים דברים כאלה, אז אני יודע עד כמה זה קשה וכמובן שמפרגן.

תראה כמה מגיבים יש לאדם שפתח שרשור שאין בו אפילו פניה אחת לצורך תגובה. ואני שואלת את החברים המשקיענים: למה אתם מרגישים צורך להגיב למישהו שלא שאל אתכם כלום, לייעץ לו, להתווכח על המספרים שזרק? באמת ממליצה לשמור את הרצון הטוב והזמן שלכם לטובת שרשורים אחרים.

מדובר על יומן מסע אישי. לפי מה שראיתי זה ממש לא יוצא דופן לכתוב, ביומן המסע, דברים אישיים בלי לשאול שאלות ספציפיות ועדיין אני מניחה שיש איזו ציפיה (מפותח היומן) לקבל איזשהו פידבק. אחרת הוא לא היה רושם את היומן שלו במדיה ציבורית.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים

נושאים דומים

Back
למעלה