• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

גמילה מעישון - היפנוזה?

אבל אם נתעלם לרגע מהקלישאות. העניין היחיד המשמעותי הוא המוטיבציה. קושי תמיד תמיד תמיד יהיה. הדבר היחיד שעומד מולו הוא מוטיבציה מספיק חזקה לרצות להפסיק. ואז אפשר לדבר על טכניקה. זה בלי להמעיט בערך הקושי להפסיק.
אני לא אומר שמי שמעשן לא רוצה להפסיק. ברור שכן. אבל מוטיבציה במקרה הזה היא דבר מורכב ועמוק יותר.

הפסקתי וחזרתי מספר פעמים לאורך השנים, בשלב מסוים הגוף לא צריך ניקוטין, אבל המוח עדיין מתגעגע לריטואל...לצאת להפסקה עם סיגריה זה כמעט מדידטיבי עבורי...
אשמח לשמוע אם היפנוזה עובדת (אברמסון?) אני מנסה להפסיק אכילה רגשית (אוכל המון כשאני בלחץ) וכל הזמן נופל...
המון בריאות יוסי.

הכל עניין של רצון
העניין היחיד המשמעותי הוא המוטיבציה. קושי תמיד תמיד תמיד יהיה. הדבר היחיד שעומד מולו הוא מוטיבציה מספיק חזקה לרצות להפסיק
לא בקי בנושא הספציפי של עישון,
אבל מניסיון אישי שלי לגבי התמודדויות עם הרגלים מזיקים אחרים -
הרצון/מוטיבציה זה החלק השולי ביותר בהצלחה לשינוי ההרגל.
החלק החשוב יותר זה שיטה שתאפשר להפסיק את ההרגל הרע.

יותר מזה, התמקדות ברצון/מוטיבציה בלבד זה דבר שעלול אפילו להזיק:
אם האדם מרגיש שהוא "חייב" לעשות משהו והוא שוב ושוב נכשל (כי הוא לא עובד בשיטה שמאפשרת לו להצליח),
אז הוא עלול להיות מיואש מעצמו, ובין היתר - לשקוע עוד יותר בהרגל הרע.

לא בדיוק. ברור ששיטה חשובה. לא אמרתי שלא. אבל אף שיטה לא תצליח, בלי מוטיבציה בסיסית ועמוקה להפטר מההרגל.
אני לא חושב שצריך להתמקד במוטיבציה, אבל בלעדיה שום דבר לא יעבוד.

אישית אני חושב שטבק ומוצריו זה שטויות ולא צריך לצרוך אותם...
אבל אם אתה לא יכול להפסיק עם הסיגריות בגלל הניקוטין, היתי מציע להפסיק לפחות לשלב ביניים עם העישון עצמו...

יש מוצרים כמו סנוס. לדעת חברים שהיו מעשנים כבדים ועברו לסנוס באופן בלעדי, זה נותן את אותה תחושה (לא כמו מדבקות) ואף חזק יותר במובן שצורכים פחות, תלוי בפירמה וכו'...
לא שזה פתרון אבל לפחות אתה חוסך מעצמך את העשן ונזקיו.

מוטיבציה במקרה הזה היא דבר מורכב ועמוק יותר.
בהחלט.
אני מנסה להפסיק אכילה רגשית (אוכל המון כשאני בלחץ) וכל הזמן נופל...
סיפרתי לבעלי על השרשור הזה ועל רעיון היפנוזה. הוא אמר שאם אני מצליחה להיגמל כך, הוא ינסה להיגמל מתשוקה ללחמים ומתוקים :)
יש הבדל בין הרגלים התנהגותיים (כמו שופוהוליק או וורוהוליק) לבין הרגלים הכוללים חומרים גרועים שנכנסים לגוף (סיגריות, סמים) או חומרים שמזיקים בכמויות גדולות כמו אלכוהול או סוכרים.
החלק החשוב יותר זה שיטה
עדיין לא נמצאה שיטה שעובדת באמת.
רוב האנשים שהפסיקו לעשן, עשו זאת ע"י הפסקה מיידית: לפעמים כהחלטה פתאומית, לפעמים בגלל מצב רפואי שמפחיד, לפעמים בגלל אוטוסוגסטיה (זה מה ש"אלן קאר" מציעים) ולפעמים היפנוזה (זה גם אוטוסוגסטיה? לא מבינה בזה כלום).
השיטה שמוצעת ע"י קופ"ח כללית (שיחות קבוצתיות פעם בשבוע לאורך תקופה מסוימת ואז תרופה כלשהי) היא גרועה לדעתי.
מעניין אם יש סטטיסטיקות אמינות לגבי אחוזי הצלחה שאפשר להביא לכאן.

פרנואיד, הצלחת לאסוף את כל הקלישאות המוכרות לתגובה אחת. שאפו :>
ובכל זאת היום בערב ישבתי עם חברים, כולם מעשנים
כמה סיגריות נכנסו לי לפה?

אני כנראה לא צריך להסביר לחברה בגילכם על השיניים השחורות, העור שנהרס השיער שנושר.
דבר אחד אני יודע שאתם כבר לא זוכרים וזה איך זה באמת להרגיש טוב,
מאחל לכם שתזכו לחוות מחדש את ההרגשה הזאת.

אבל בסוף יש הבדל בין להבין את הדברים שאמרתי לבין לישם
ההבדל הוא ברצון.

הרצון/מוטיבציה זה החלק השולי ביותר בהצלחה לשינוי ההרגל.
החלק החשוב יותר זה שיטה שתאפשר להפסיק את ההרגל הרע.

יותר מזה, התמקדות ברצון/מוטיבציה בלבד זה דבר שעלול אפילו להזיק:
אם האדם מרגיש שהוא "חייב" לעשות משהו והוא שוב ושוב נכשל (כי הוא לא עובד בשיטה שמאפשרת לו להצליח),
אז הוא עלול להיות מיואש מעצמו, ובין היתר - לשקוע עוד יותר בהרגל הרע.
אז בוא אני אגיד לך, לצערי יש לי קצת ניסיון בדברים האלה.
קודם כל אתה צריך להבין למה זה מזיק, אני בספק אם למשל יוסי בגילו לא מבין את החלק הזה.
אחר כך זה רק עניין של רצון, אם באמת הוא היה רוצה סיגריה לא הייתה נכנסת לפיו.

כל אחד צריך להכיר את החולשות שלו, אפשר גם ליפול מידי פעם וזה בסדר,
לפעמים התמכרויות כאלה דורשות תהליך.
לגבי סיגריות ספציפית מניסיוני הכי קל זה להפטר מהן לגמרי פשוט לותר עליהן,
התחושה של המעשן שהוא לא יכול בלעדיהן היא ברורה הם מכורים לניקוטין ברמה קשה,
זה אחד הסמים הכי ממכרים שידועים לבני האדם, היתרון הוא שבערך אחרי 10 ימים הוא יוצא לגמרי מהמערכת
והקריז הנפשי אליו הוא נמוך, והיתרונות שמקבלים ממנו שואפים ל-0 מה שעושה את זה יחסית פשוט אחרי ה-10 ימים הראשונים.

אבל אם "נכנסות לך" לפה 40 סיגריות כל יום אין לי ספק שאתה אפילו לא מנסה.
או כמו שאומרים במקומות האפלים אליהם אני מגיע ברשת:
Have you tried trying?

לגבי סיגריות ספציפית מניסיוני הכי קל זה להפטר מהן לגמרי פשוט לותר עליהן,
יכול להיות שהניסיון שלך שונה משלי או של יוסיק.
הבת שלי מעשנת גם, אבל היא בקלות יכולה ימים שלמים לא לעשן. היו גם תקופות ארוכות יותר שלא עישנה. אני לא הצלחתי אפילו יום אחד מגיל 16.
לדעתי, רמת ההתמכרות שלה מאד שונה משלי ולכן היא תפסיק ברגע שהיא תחליט.
זה ידוע שחלק מהמעשנים מסוגל די בקלות לצאת מזה. ולא מעיד כלום על אלה שמתקשים.
המחשבה שאם אני הצלחתי אז כולם יכולים - היא קלישאה לא נכונה.

היפנוזה היא גם סוגסטיה. ואני חושב שהדיון הזה מתנקז לעניין שצריך רצון עמוק ובסיסי להיפטר מההרגל/התמכרות. חלקם קשים יותר וחלקים קלים יותר. בחלקם יש התמכרות גופנית לחומר מסויים ובחלקם התמכרות פסיכולוגית ובחלקם גם וגם (ברובם). אנשים שונים באופן שבו הם מתמכרים ובקושי שלהם.
אבל אני חוזר לכך, שבסוף צריך רצון פנימי ועמוק ומוכנות לעמוד מול קושי כדי להחלים. מעבר ללדעת שסיגריות זה רע לי לגוף. זה לא מספיק. לאחר שיש מוטיבציה, אפשר לדבר על השיטה. השיטה משנה גם באופן אבסולוטי (יש שיטות טובות יותר ופחות) וגם באופן אינדיבידואלי (התאמה אישית לשיטה ספציפית).
קודם כל רצון פנימי, ואז לחפש ולמצוא את השיטה המתאימה.

בסוף צריך רצון פנימי ועמוק ומוכנות לעמוד מול קושי כדי להחלים. מעבר ללדעת שסיגריות זה רע לי לגוף
אם זה לא היה רע לי לגוף, לא חושבת שהייתי רוצה לוותר. אני יודעת לזהות את התועלות שההרגל הזה נותן לי, אבל אף אחת מהן לא עומדת מול הנזק הגופני.
רצון פנימי
יש מחקרים על הנושא של רצון פנימי? כי גוגל מביא לי רק לינקים לאתרי דת וניו-אייג'....
אני לא בטוחה שיש מושג כזה באמת ומה המשמעות שלו. האם יש רצון שהוא לא אישי-פנימי? ומה הופך אותו לעמוק או רדוד? איך מודדים?
אני אמורה לזהות מתי הרצון הפך מרדוד לעמוק כדי להתניע פעולה כלשהי?

אם זה לא היה רע לי לגוף, לא חושבת שהייתי רוצה לוותר. אני יודעת לזהות את התועלות שההרגל הזה נותן לי, אבל אף אחת מהן לא עומדת מול הנזק הגופני.
אני כמובן לא מתיימר להגיד שום דבר על אנשים שאני לא מכיר. אבל הייתי מציע שהמשוואה הזאת לא מספיק חזקה כרגע בשבילך. זאת אומרת עדיין התועלת שאת מוצאת בזה חזקה מהנזק הגופני. שוב אני לא מכיר אותך ויכול להיות שזה לא נכון בכלל.
לא התכוונתי לרצון פנימי כמושג שקיים (אולי קיים ואולי לא). התכוונתי למשל שזו את שצריכה לרצות להפסיק לעשן. שזה לא מספיק שמישהו אחר ירצה בשבילך או ישכנע אותך. התכוונתי לרצון שנובע מכוח פנימי להפסיק. שזה הכוח הכי חזק, למרות התועלת והדברים הטובים.
שוב, בגדול, וממש בלי להכיר, אמרת שאת עדיין מעשנת. למרות הכל. אני לא כופר כלל וכלל בניסיונות של להפסיק, אלא רוצה להציע שהרצון להמשיך כנראה, עדיין, תמיד חזק יותר בשבילך מהרצון להפסיק.
ברור שיש אנשים שמתמכרים יותר מהר ואנשים שגם קשה להם יותר להפסיק. אבל פעולת ההפסקה כרוכה במוטיבציה חזקה בכיוון הזה.

אמרת שאת עדיין מעשנת. למרות הכל. אני לא כופר כלל וכלל בניסיונות של להפסיק, אלא רוצה להציע שהרצון להמשיך כנראה, עדיין, תמיד חזק יותר בשבילך מהרצון להפסיק.
נו, זאת כבר ממש חוכמה גדולה.
בסופו של יום, המעשים מבטאים את בחירתנו ולא הדיבורים.
ברור שיש אנשים שמתמכרים יותר מהר ואנשים שגם קשה להם יותר להפסיק
אני חושדת שיש הבדלים בין אנשים מבחינת מהירות וחוזק ההתמכרות. אולי רצפטורים במוח, אולי משהו אחר, אבל אפשר לראות הבדלים בין מעשנים מהבחינה הזאת. מי שמעשן 20 סיגריות וצפונה, זה אומר שבכל שעת ערות הוא מעשן כמה סיגריות (בהנחה שיש גם זמני בישול+אוכל, עבודה במשרד/פגישות במקומות סגורים, שירותים ומקלחת, טיפול בילדים וכו'). הכרתי אנשים שמעשנים רק אחרי העבודה וכאלה שמעשנים אחת בבוקר ואחת בערב. הקושי להיגמל הוא שונה בין אלה לאלה לדעתי.

יש הבדל בין הרגלים התנהגותיים (כמו שופוהוליק או וורוהוליק) לבין הרגלים הכוללים חומרים גרועים שנכנסים לגוף (סיגריות, סמים) או חומרים שמזיקים בכמויות גדולות כמו אלכוהול או סוכרים.
נכון, וזה רק מחזק עוד יותר את מה שכתבתי...
אם יש להתמכרות גם היבט גופני, אז עוד יותר הגיוני שהרצון מהווה מרכיב הכרחי אך לא מספיק.

אם באמת הוא היה רוצה סיגריה לא הייתה נכנסת לפיו.
אבל אם "נכנסות לך" לפה 40 סיגריות כל יום אין לי ספק שאתה אפילו לא מנסה.
אני לא כופר כלל וכלל בניסיונות של להפסיק, אלא רוצה להציע שהרצון להמשיך כנראה, עדיין, תמיד חזק יותר בשבילך מהרצון להפסיק.
אנסה עוד פעם אחת (מכיוון אחר) להדגים למה משפטים כאלו אינם ראויים בעיניי
(מעבר לזה שהם לא נכונים, כי אני מכיר אנשים שמאוד רוצים להפסיק לעשן, ופשוט לא הצליחו).

הייתם אומרים לאדם עם תסמיני OCD שלא מצליח לבד להפסיק את התסמינים -
"הרצון שלך להמשיך כנראה עדיין חזק יותר מהרצון להפסיק",
או אפילו משפט מעליב כמו "אין לי ספק שאתה אפילו לא מנסה"?!

אני חושב שכאן ברור לכולם שיש כאלו שיכולים באמת להפסיק תסמיני OCD (חלשים מאוד) עם רצון אישי,
אחרים (עם בעיה חזקה יותר) יכולים להפסיק אחרי קריאת ספרי עזרה עצמית,
אחרים צריכים פסיכולוג שיעבוד איתם לפי השיטה שמתאימה להם,
ואחרים צריכים תרופה.

כמובן שזו רק דוגמא, וזה נכון לכל הבעיות מכל הסוגים -
יש רמות שונות של בעיה, ולא תמיד מספיק "רצון" (חזק ככל שיהיה) כדי לצאת מהבעיות.

נערך לאחרונה ב:
אומנם לא הייתי מכור כבד, אבל מה שאני עשיתי בתקופה שניסיתי להפסיק - בכל פעם שעישנתי רק התרכזתי בכמה זה מגעיל ולא באמת כיף. לא יודע עד כמה זה עזר ביחס לגורמים נוספים, אבל אני חושב שהייתה לזה השפעה.

נכון, וזה רק מחזק עוד יותר את מה שכתבתי...
אם יש להתמכרות גם היבט גופני, אז עוד יותר הגיוני שהרצון מהווה מרכיב הכרחי אך לא מספיק.

(מעבר לזה שהם לא נכונים, כי אני מכיר אנשים שמאוד רוצים להפסיק לעשן, ופשוט לא הצליחו).
כן, אני מכיר את הגישה התבוסתנית הזאת לחיים לא צריך להסביר לי עלייה.
בניגוד ללרצות גוף של אל יווני למשל שדורש הקרבה של שנים באכילה נכונה והתאמנות על בסיס כמעט יומי,
הפסקת עישון זו אינה פעולה אקטיבית.
אני יודע כמה כואב למעשנים לשמוע ממישהו שהיה בדיוק כמוהם שאין קסם צריך פשוט להפסיק.
בגלל זה גם הניסיון לבדל אותי; הניסיון שלי הוא לא כמו שלהם.
בעידן המודרני הפכנו את האמת ללא ראויה, אבל זה לא ישנה אותה.

אני חושדת שיש הבדלים בין אנשים מבחינת מהירות וחוזק ההתמכרות. אולי רצפטורים במוח, אולי משהו אחר, אבל אפשר לראות הבדלים בין מעשנים מהבחינה הזאת. מי שמעשן 20 סיגריות וצפונה, זה אומר שבכל שעת ערות הוא מעשן כמה סיגריות (בהנחה שיש גם זמני בישול+אוכל, עבודה במשרד/פגישות במקומות סגורים, שירותים ומקלחת, טיפול בילדים וכו'). הכרתי אנשים שמעשנים רק אחרי העבודה וכאלה שמעשנים אחת בבוקר ואחת בערב. הקושי להיגמל הוא שונה בין אלה לאלה לדעתי.
אני גם מאמין שיש אנשים שיש להם מוח של מכור וזה הופך את ההתמכרויות שלהם
להרבה יותר חזקות והרסניות משל בן אדם ממוצע.
מחשיב את עצמי ככזה.
זכור לי גם שקראתי בעבר מאמרים שמסבירים איך תחילת עישון כנערים לפני שהמוח מסיים להתעצב
גורמת לשינוי תצורת המוח, כלומר ממש המוח מתעצב בצורה שונה בעקבות הניקוטין.
אבל יש לזכור שגם זה אינו תירוץ ללא להפסיק.

אני אגיד דבר אחרון שבוודאי יעזור למעשנים לא צריך להפסיק לעולמי עד, אפשר להפסיק לגמרי להרבה זמן.
ואז ליפול לפעמים ממקום של כח ולא ממקום של התמכרות וחוסר עונים.
אם כי פעמים רבות זה יכול להוביל לחזרה מלאה אז לא מומלץ לחלשים שביננו.

כן, אני מכיר את הגישה התבוסתנית הזאת לחיים לא צריך להסביר לי עלייה.
מי דיבר על תבוסתנות?
אני מדבר על מיקוד של המאמץ במקום שבו הוא יכול להשפיע.
אתה חוזר שוב ושוב על הטענה לפיה התמקדות ברצון היא זו שעובדת, ואני מנסה לומר שלא אצל כולם זה כך.
יש אנשים שדווקא צריכים להתמקד בלנסות עוד שיטה שיכולה לעזור להם להיגמל.

אגב, זה בדיוק מה שיוסיק עשה כששאל על היפנוזה,
וגם התגובה הראשונה של @OnTheVerge הביאה שיטות מוכחות מדעית.

אז לומר משפט כמו "אין לי ספק שאתה אפילו לא מנסה", זה כנראה שגוי.
הוא פשוט עדיין לא מצא את הדרך שתעזור לו להפסיק.

אני יודע כמה כואב למעשנים לשמוע ממישהו שהיה בדיוק כמוהם שאין קסם צריך פשוט להפסיק.
בגלל זה גם הניסיון לבדל אותי; הניסיון שלי הוא לא כמו שלהם.
אבל חשוב לזכור גם שניסיון של אדם אחד הוא אנקדוטה, לא מחקר שבוצע בשיטות מדעיות (מדגם מייצג, סמיות כפולה ועוד).

למשל קראתי פעם ספר של אדם טבעוני/רוחני שהסביר איך החלים מסרטן ללא תרופות בעזרת שילוב של חשיבה חיובית, אוכל בריא, וכדומה.
האם יכול להיות שלאדם אחד יהיה סרטן שיעבור גם בלי טיפול רפואי?
בטח.

האם נכון לגזור מזה מסקנה כללית שאף סרטן לא צריך טיפול רפואי?
בטח שלא.

נערך לאחרונה ב:
אני חושב שאולי לא הובנתי. ברור שיש קושי גדול מאוד, ויש כאלו שקשה להם יותר ויש כאלו שקשה להם פחות. אבל אפשר להגמל, רק שיש רצון לכך. ומה שניסיתי להבהיר בתגובות הקודמות, שלמרות שנראה כאילו יש רצון, ברמה העמוקה יותר, לעיתים יש אמביוולנציה.
לא טענתי בצורה גורפת שמי שלא מצליח זה בגלל שהוא לא באמת רוצה להגמל. אם כבר אפשר להגיד שמי שמצליח הוא מי שמאוד רוצה (וגם כתלות במאפיינים שלו כמתמכר ובסביבה שלו וכו).
ואם נחזור לשאלה. כן, אם יוסי מרגיש שהוא רוצה להגמל עכשיו, היפנוזה היא כלי שיכול להתאים.

אם יוסי מרגיש שהוא רוצה להגמל עכשיו, היפנוזה היא כלי שיכול להתאים.
אבל יוסי ניסה פתרונות גמילה אחרים (כלומר, הוא רצה ולכן פינה זמן וכסף לכך) ואלה לא עזרו לו. אז למה אתה טוען את זה?
אולי הוא לא רצה מספיק עמוק? רצון רדוד כזה? איך מודדים מה עומק הרצון לפני שפונים לנסיון גמילה נוסף?
זה לא כואב, זה פשוט לא מצליח לחלקנו - גם אם אתה הצלחת.
אולי פיספסתי משהו, אבל מה היה הטריגר שגרם לך פשוט להפסיק על אף ההתמכרות הכבדה כדבריך?

What did you try so far to quit smoking
לפני יותר מ-30 שנה ניסיתי את שיטת טוביה לרר. הצלחתי לרדת למספר בודד של סיגריות ביום אבל זה לא החזיק מעמד הרבה זמן.
לפני 15 שנה ניסיתי את שיטת אלן קאר. הצלחתי לא לעשן אחרי זה במשך יום אחד בלבד.
לפני 9 שנים ניסיתי את הסדנה של קופ"ח אבל הפסקתי באמצע כי התחיל "צוק איתן" ועברתי למוד של חוסר שינה וחרדה גדולה על הבת ששירתה בזיקים.
מאז לא ניסיתי. פסיכולוגים הם מחוץ לתחום בשבילי.

נושאים דומים

Back
למעלה