נסיון גמילה מרכב פרטי

הנושא בפורום 'מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות' פורסם ע"י לומדת מההתחלה, ‏10/6/18.

1. לומדת מההתחלה

לומדת מההתחלה משתמש ותיק

משתפת בנסיון שלי להיגמל מהרכב הפרטי.

הרכב שלי הוא כמעט הכי זול שאפשר (שנת 2005, אין יותר מדי תקלות, חסכוני בדלק ובעלויות מוסך), ועדיין הוא עולה כ-600 ש"ח בחודש. זה כולל:
    • דלק (ואני לא נוסעת הרבה)
    • ביטוח חובה + צד ג'
    • טיפולים במוסך
    • רשיון רכב וטסט
    זה לא כולל:
    • קנסות ודו"חות (משתדלת שלא יהיו)
    • תשלומי חניה
    • ירידת ערך הרכב
    • אפשרות לגניבה או תאונה (השתתפות עצמית / תיקונים חריגים)
    • הפסד פוטנציאלי של הכסף שיכולתי לקבל אם הייתי משכירה את החניה הפרטית שבה הרכב יושב רוב הזמן (150-200 ש"ח בחודש. לא בטוחה שיש ביקוש)
    • הפסד של הרווחים מהשקעת הערך של הרכב (מחיר מחירון: 7900 ש"ח).
    בשנת 2017 הייתי צריכה להחליף צמיגים והיתה עוד איזו תקלה חריגה, מה שהעלה את עלות החזקת הרכב בפועל ל-1,000 ש"ח בחודש בממוצע לשנה זו.

בעיניי אלה סכומים מבאסים, בעיקר לאור העובדה ש:
    • אני לא עובדת מחוץ לבית וכמעט לא משתמשת ברכב.
    • יש את הרכב של בן הזוג שחלק מהזמן אינו בשימוש
    • אני לא כ"כ אוהבת לנהוג, לחפש חניה ולהתעסק עם הרכב (ביטוח, מוסך, טסט).
    • אני לא אוהבת לחשוב שאולי תקרה תקלה חמורה ברכב וזה יעלה לי הרבה כסף.
    ניסיתי להשתמש בתחבורה ציבורית על מנת לשקול אפשרות למכור את האוטו שלי וזה מה שגיליתי:
    • תחבורה ציבורית לוקחת בערך פי 3 זמן מרכב פרטי
    • כל פעם שהשתמשתי בתחבורה ציבורית, זה עודד אותי לעשות הליכות (לדוגמה, הליכה של 20-30 דקות כל כיוון מתוך בחירה) או רכיבה על אופניים. זה היה לי כיף ונחמד.
    • די נעים לי לנסוע באוטובוס כל עוד הוא לא עמוס.
    • לקח לי כמה שעות להבין איך עובד הרב קו מבחינת תעריפים אבל אחרי שהבנתי אני כבר הפנמתי את הקטע. דרך אגב, אם מישהו צריך הסבר על איך עובד הרב קו, אשמח לשתף.
    • נסיעה בתחבורה ציבורית יוצאת לרוב יותר זול מדלק (לפי חישובים שלי ומסלולים שלי), והיא מאד זולה, בעיקר אם נוסעים באוטובוסים ולא ברכבת.
    • כמובן, נסיעה בתחבורה ציבורית מגבילה מבחינת סופי שבוע ושעות יציאה/הגעה והמתנה לאוטובוסים.
    • עבורי, שכבר לא עובדת במשרה מלאה, ולא יוצאת מהבית בכל יום, ויש לי את האפשרות לקחת במקרים מסוימים את הרכב של בן הזוג, ממש אין הצדקה להחזיק את הרכב שלי.
    ועדיין קשה לי למכור אותו. קשה לעשות שינוי. קשה להיות בלי רכב אחרי שהתרגלתי 15 שנה לרכב. מה אם אתחרט? מה אם זו תהיה טעות? ושאר פחדים. אני יודעת שאני תמיד יכולה לקנות רכב אחר בעוד כמה חודשים אם אתחרט (ואם כן, אז רכב ידני!), ועדיין זה קשה לי. מאמינה שאעשה את זה אבל אני עדיין לא שם.

2. yosef mintzberg

yosef mintzberg משתמש רשום

אני מציע ליצור ערך נוסף לנסיעה בתחבורה ציבורית.
    כגון לעבוד מהאוטובוס וכדו'

ישנו היום תוכנות שליטה מרחוק מצוינות, כך שאפשר 'להיות במשרד' על האוטובוס

לומדת מההתחלה אוהב/ת את זה.
  3. adamshalev

adamshalev מודרטור

בלי רכב צמוד כבר כמה שנים, רק תחבורה.
    בתחבורה ציבורית אפשר לישון/לנמנם, לשמוע פודקאסטים, לראות סדרות, יוטיוב, לקרוא, לעבור על מיילים, להתכתב ולפעמים אפילו לעבוד - הכל מהטלפון.
    אני בכוונה מחזיק מכשיר עם מסך גדול מאד כדי שכל אלו יהיו נוחים יותר.
    גם כשיש לי אפשרות לקחת את הרכב של אשתי - אני לא רוצה, למה לי פקקים, עצבים, חניה.
    הזמן שאני נמצא בתחבורה ועוסק בדברים שלי זה זמן שאני חוסך לעסוק בהם בבית, אז זה מפנה לי זמן. לעומת זמן ברכב שהוא ברובו המוחלט זמן מת.
    את כבר כמעט שם, אל תפחדי.
    החסכון בכסף הוא גם ניכר - עשרות אלפי שקלים בשנה.

HHH, Curhx11, ALEX47 ו-5 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  4. גרהם

גרהם משתמש בכיר

גם אני מכרתי את הרכב ומגיע לעבודה רק בתחבורה ציבורית, אבל אצלנו זו ירידה משני רכבים לאחד, כך שיש פתרון לסופי שבוע.
    יש פערים גדולים ברמה של התחבורה הציבורית בין ערים שונות ובין אזורים בארץ כך שתלוי היכן את גרה מהבחינה הזו.
    אופציה שלא הזכרת - מוניות. ברור שלא סולידית, אבל אם פעמיים בחודש תסעי בתוך העיר במונית זה עדיין הוצאה מאד נמוכה לעומת רכב וזו אופציה למקרים בהם אין תחב"צ או שהיא ממש לא יעילה.

5. לומדת מההתחלה

לומדת מההתחלה משתמש ותיק

תודה על העידוד! אני צריכה לפנות ג'אנק מהאוטו, לקחת אותו לשטיפה, לפרסם ולראות באיזה מחיר אפשר למכור אותו. הוא שירת אותי נאמנה הרבה שנים. קצת נקשרתי אליו :)

איך חסכון של עשרות אלפי ש"ח בשנה? במקרה שלי מדובר ב7000-12000 בשנה. ככל שזה היה יותר כסף, זה היה יותר קל D:

6. לומדת מההתחלה

לומדת מההתחלה משתמש ותיק

אני בדרך כלל מקשיבה לספרי שמע באוטובוס וגם ברכב. לא קוראת באוטובוס מחשש לבחילה (אולי אנסה שוב). ברכבת כן. אפשרות לנמנם וזה שמישהו אחר נוהג זה יתרון. זה שאני מרגישה כמו תיירת גם יתרון D: וזה שאני הולכת יותר ברגל ומסתובבת בחוץ גם כן יתרון לא מבוטל.

7. לומדת מההתחלה

לומדת מההתחלה משתמש ותיק

זו אכן אופציה. קצת כואבת כספית אבל בהחלט יותר זולה בהשוואה ל"כסף השקט" שהרכב לוקח, אם זה פעם פעמיים בחודש.

אני גרה בראש העין, אז זה איפהשהו באמצע מבחינת נוחות שימוש בתחבורה ציבורית. לרוב המקומות שאני צריכה להגיע אליהם אפשר בשני אוטובוסים בתדירות של כל חצי שעה/שעה.

8. Fitch

Fitch משתמש בכיר

הגזמת.
    גם הפי 3 זמן שלוקח להגיע ממקום למקום שווי כסף.
    מה גם שרוב מקומות העבודה מממנים רכב בצורה די מלאה ועצמאים יכולים להזדכות על הרבה הוצאות קשורות.

9. adamshalev

adamshalev מודרטור

1500-2500 שח בחודש מהנטו זה עשרות אלפי שקלים בשנה.
    רוב מקומות העבודה לא מממנים רכב על חשבונם. ליסינג מזמן מגולם בשכר ואפקטיבית יורד מהנטו.
    עצמאי זה עולם אחר, וגם אז ההזדכות על הרכב מוגבלת כי ברור שהוא משמש בעיקר לצורך אישי.

לגבי זמן - לחלק מהשכירים השכר הוא גלובאלי, וגם אם לא זה חוסך לך זמן בבית כפי שכבר הסברתי.

Tzuk, DavidA, מתכנת ו-2 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  10. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

45% מההוצאות בפועל (כולל פחת על רכישה ומלבד מקנסות) ללא צורך בהוכחה שהרכב שומש לצרכי העסק. מצד שני אם השימוש הוא יותר מ-45% אז מפסידים.

Fitch אוהב/ת את זה.
  11. Fitch

Fitch משתמש בכיר

איך חישבת?

yossik אוהב/ת את זה.
  12. yossik

yossik מודרטור

+1

13. adamshalev

adamshalev מודרטור

דלק, ביטוחים, תיקונים, חניה, קנסות, אביזרים, ירידת ערך, טסט, עלות חלופית (רכב שעולה 50,000שח זה 50,000 שלא מושקעים).
    זה משתנה מרכב לרכב, אבל 1500-2500 זה הערכה מאד ראלית.
    אנחנו עוקבים אחרי כל ההוצאות, להחזיק סוזוקי סוויפט שנת 2009 עלה לנו 1500 שח בחודש לפני שנתיים, ומאז החלפנו ליונדאי איי-30 וזה עולה כ-2000 בחודש.

Tzuk, HHH ו-מתכנת אוהבים את זה.
  14. Fitch

Fitch משתמש בכיר

ואם המעסיק היה משלם לך 2000 ש"ח בחודש כדי שתחזיק את הרכב?

15. adamshalev

adamshalev מודרטור

אם המעסיק משלם 2000 שח לנטו בשביל להחזיק רכב, ולא משלם כלום בשביל לא להחזיק רכב - אז אין שאלה.
    מעסיק נורמאלי (כמו שלי) משלם שווי רכב, בלי קשר לאם אתה מחזיק רכב או לא.

HHH אוהב/ת את זה.
  16. Fitch

Fitch משתמש בכיר

לברוטו
    נכון, אבל "לך זה לא עולה גרוש".
    אולי במדינת ת"א זה אחרת, אבל בפריפריה נסיעה של 30 דקות באוטו יכולה להיות שעתיים באוטובוס+רכבת+אוטובוס+הליכה. לכן הפיכת "תוספת השכר" לרכב, היא מתבקשת.

אפשר להקביל את זה ל"ביגוד". אתה לא חייב לקנות עם זה בגדים, אבל רצוי לא להגיע עירום לעבודה.

17. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש בכיר

לא מבין איך אתם מסוגלים... :(

זה מכפיל את זמני הנסיעה שלי, ומשלש את זמני הנסיעה של זוגתי. גם מבחינת גמישות... רק לחכות בתחנה משגע אותי...

טל51 אוהב/ת את זה.
  18. לומדת מההתחלה

לומדת מההתחלה משתמש ותיק

Mr Money Mustache מדבר על החשיבות הגדולה של לגור קרוב לעבודה (או לעבוד קרוב לבית) או לחילופין לנהוג פחות למשרד (עבודה מהבית)
    https://www.mrmoneymustache.com/2011/10/06/the-true-cost-of-commuting/

אני כבר בבית רוב הזמן ואם אחזור להייטק במשרה מלאה בטח אתמקד בפארק אפק (קרוב לבית)

yotamd אוהב/ת את זה.
  19. לומדת מההתחלה

לומדת מההתחלה משתמש ותיק

כנראה לי זה עולה "רק" 600-1000 כי אני לא נוסעת הרבה (עלויות דלק) - נראה לי סביב 5000 קמ בשנה. פעם זה היה יותר כמובן. במקרה שלך באמת החסכון יותר משמעותי.

20. adamshalev

adamshalev מודרטור

זה יוסיף לך עוד הרבה, ואז את מגיעה בקלות ל1500 בחודש.

לומדת מההתחלה אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
למישהו יש נסיון עם מעמ+דמי טיפול של משלוח? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏23/3/17
גמילה מקניות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏25/1/15
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.