• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תואר במתמטיקה

שני הסנט שלי...

סנט ראשון: לתואר בפיזיקה או מתמטיקה באוניברסיטה אין צורך בפסיכומטרי (בהנחה ויש לך תעודת בגרות יחסית טובה או אם היא לא מספיק טובה אז הדרישה לפסיכומטרי תהיה ברמה של לגשת בלי ללמוד)

סנט שני: שנה א׳ של כל אחד מהתארים שדוברו עד עכשיו מכילים פחות או יותר את אותם הקורסים (לינארית, אינפי, קורס תכנות, מכניקה-חשמל או דיסקרטית), כיוון שכתבת שאתה שוקל לעשות אפיק מעבר מהפתוחה, אני מסיק שאתה לא לחוץ במיוחד לסיים את התואר ב3 שנים. לכן מה שאני הייתי עושה זה מתחיל ללמוד את הקורסים: לינארית 1, אינפי 1, מבוא למדעי המחשב ומכניקה באוניברסיטה (או בפתוחה אם הסנט הראשון לא יסתדר לך). אני חושב שהנ״ל יתנו לך פרספקטיבה לא רעה לגבי התחומים ובכל מקרה כל אלו יוכלו להספר לך בצבירת נקודות הזכות (אולי למעט מכניקה במקרה ותחליט לא לעשות תואר הכולל פיסיקה או הנדסה)

סנט נ.ב
אני חושב שעדיף לך להתחיל ללמוד באוניברסיטה ולא בפתוחה כי האפיק מעבר עלול לאפשר לך להזדכות על פחות קורסים ממה שעשית ועלול לצמצם את אפשרויות הבחירה שלך בעת שתרצה לעבור, לעומת זאת אם אתה בתוך האוניברסיטה זה הרבה יותר קל לעבור בין חוגים ולקבל זיכויים על קורסים (למשל בעברית יש סטודנטים שנרשמים לפיסיקה כי אין דרישות קבלה ואם הם מסיימים את שנה א׳ עם ממוצע טוב (80-85) מאפשרים להם עבור להנדסת חשמל)

נערך לאחרונה ב:
מישהו שעשה תואר ראשון במתמטיקה איננו מתמטיקאי.
נכון. כנ"ל כל מקצוע מדעי(פיזיקה, ביולוגיה).

מצד שני מישהו שאין לו תואר בהנדסה אך עובד כמהנדס, הוא מהנדס :)
מסקנה: להיות מדען יותר קשה מלהיות מהנדס.

ג"נ: מחזיק בתואר "מדעי".
מהנדס.

תודה.
שוב, יש נקודה שאני מנסה להבין ולהבהיר לעצמי. האם אין עבודה לבוגרי תואר מדעי נטו, נניח בהייטק, נניח כמתמטיקאי, או שפשוט העבודה פחות מכניסה כלכלית/פחות זוהרת מעבודה כמהנדס/מתכנת?

תזכור שתואר מדעי זה שלוש שנים, מהנדס זה 4, ותואר מדעי ראשון+שני זה 5. לחפש עבודה עם תואר ראשון מדעי זה קצת כמו לחפש עבודה עם 3/4 תואר הנדסי - אפשרי, אבל קצת משונה וכנראה שתמצא משרות הרבה פחות טובות מאשר עם תואר שלם.
במובן המעשי, יש כמובן הבדל רציני בין תואר מדעי ראשון ושני - בראשון אתה בעיקר "לומד שפה", אתה לא לומד לעשות שום דבר מועיל במיוחד ואין סיבה שמישהו ישלם לך הרבה כסף תמורת כישוריך. בתואר שני אתה מתחיל להתנסות במחקר אמיתי, וזה מאוד שונה מהתואר הראשון (אבל מאוד מבוסס עליו), ופה כבר מדובר ביכולות ששוות לך הרבה מאוד כסף בשוק העבודה.

לדעתי באופן פרקטי, מי שסיים תואר ראשון במתמטיקה בממוצע טוב, וגם יודע לתכנת ברמה בסיסית (משהו שאפשר להשיג מקורס תכנות אחד או מללמוד לבד בבית, אם יש גישה בסיסית לטכנולוגיה) יוכל למצוא עבודה יחסית בקלות בשוק הנוכחי. אף אחת מהן לא תהיה בתפקיד שהכותרת שלו היא "מתמטיקאי". יש מספר ספור בשוק של תפקידים שזו הכותרת שלהם, ועבורם דרוש לפחות דוקטורט. העבודות שכן יוצעו לבוגר תואר ראשון במתמטיקה הן כל מיני: מתכנת במקום שבו החלק האלגוריתמי/המתמטי יותר חשוב מהחלק ההנדסי, עבודה בחברת יעוץ שעושה מחקר עסקי, קוואנט בתעשית הפיננסים, עבודה בסטארטאפ של מישהו שמכיר אותך טוב. עדיין, ההיצע קטן בהרבה ממי שיש לו בנוסף או במקום זה גם תואר במדעי המחשב או בהנדסת חשמל.

ממליץ בחום על תואר דו חוגי במתמטיקה ומדעי המחשב. הוא משלב את כל היתרונות של תואר מתמטי מבחינת עניין ופיתוח חשיבה, אבל עם קצה תעסוקתי טוב כמו של מדעי המחשב בסוף. ובמקרה הכי גרוע, מי שמגלה בשנה הראשונה שלא מתאים לו, בדרך כלל יצליח לעבור למסלול מדמ"ח רגיל.

ג.נ. סיימתי תואר במתמטיקה ומדמ"ח ואני ממשיך לתואר שני בתחום.

עוד שאלה שעלתה לי בנידון:
מה לגביי מתמ' שימושית/יישומית? האם היא יותר "פרקטית" כתואר בפני עצמו?

הקורסים. בשימושית אין דגש על מחשבים (למרבה הפלא, למתמטיקה יש גם שימושים אחרים).
אכן.

אבל למיטב זכרוני משקל הקורסים המשותפים מאוד משמעותי. ביחוד בהתחשב בכך שבכדי למצוא עבודה בתחום כדאי לקחת קורסי תכנות ומחשבים כבחירה.

אז בתכלס, אני לא מבין למה ללמוד שימושית ולא מדמ"ח...

וכנראה, שהסטודנטים בישראל מסכימים איתי, כי מספר המוסדות שמציעים את התואר מצטמצם.

נראה לי שגם למאסטר עדיף מדמ"ח, פשוט כי אלגוריתמים נשמע לי קורס יותר קל ממודרנית... בוודאי בסיסי נתונים, או תכנות מונחה עצמים...

זה נכון שיש הרבה יותר משרות לבוגרי מדמח מאשר משרות לבוגרי מתמטיקה, אבל יש גם יותר בוגרי מדמח.
אני עוסק בתחום שדורש הבנה בלוגיקה ומתאים למתמטיקאים עם תואר ראשון. לדעתי אפילו יש להם עדיפות על פני בוגרי מדמח או חשמל. בחברה שאני עובד בה היום מוצעות משרות כאלה גם לבוגרי מתמטיקה והם משתכרים באופן דומה לאחרים.

אם אתה אוהב מתמטיקה ורוצה לעסוק במתמטיקה תעשה תואר (נראה לי).
אם אתה רואה את עצמך כמתכנת - תעשה קורס באינטרנט ותחסוך לעצמך את הכסף ובעיקר את הזמן.

אני יותר מתעניין בתחומים תיאורטיים ומדעיים אבל אני בשלב בחיי שחשוב לי אחרי 3 שנים לדעת שהסיכוי לפרנסה יהיה (יחסית) גבוה. ולא להיות מבחינה כלכלית-תעסוקתית באותו מצב כמו עכשיו. בגלל זה הפוסט הזה. אם הייתי צריך לבחור מה ללמוד רק על פי מה שמעניין אותי ולא יותר מזה - הייתי לומד פיזיקה. או פיסיקה/מתמטיקה. פשוט מאוד.

אם אתה מתעניין באוניברסיטה העברית יש מסלול 'הנדסת מחשבים עם התמחות בפיסיקה יישומית'. מצד אחד אפשר לעבוד אחרי התואר הזה (אפילו בקלות יחסית, ואפילו תוך כדי - למשל באינטל), מצד שני אם הולך טוב אפשר להמשיך לתואר שני במדעי המחשב\פיסיקה יישומית\פיסיקה. כמה מהדוקטורנטים בפיסיקה הטובים שאני מכיר למדו במסלול הזה. מה שכן הוא קשה מאוד.

היי, הגעתי למסיבה מאוחר, אבל הנושא קרוב לליבי אז אוסיף גם אני לחפירה.
כמו שרבים אמרו לך לפני - כן, אפשרויות התעסוקה והמשכורת הצפויה שלך, שתיהן משתפרות בצורה מאוד משמעותית אם תעשה תואר במדעי המחשב (דו חוגי או חד חוגי, זה לא משנה).
אני אישית בוגר תואר דו חוגי במתמטיקה ומדעי המחשב בת"א. למיטב זכרוני, התואר בגדול מורכב משנה א' שרובה קורסים מתמטיים, והיא מאוד דומה אפילו בין תואר חד חוגי במדעי המחשב ותואר חד חוגי במתמטיקה. בשנה ב' וג' לומדים בערך חצי-חצי מתמטיקה ומחשבים. כלומר התואר הזה מורכב מבערך שנה וחצי עד שנתיים של קורסים מתמטיים, ועוד שנה עד שנה וחצי קורסים במדעי המחשב. (אני ממליץ לוודא את זה מול הסילבוסים, אבל די בטוח שאני לא מטעה פה מהותית).
אז אם לחדד את הדילמה (נעזוב שניה את פיזיקה בצד, כי אני פחות מבין בזה), אתה מתלבט האם לוותר על הקורסים משנה ג' בתואר במתמטיקה, תמורת שיפור משמעותי בעתיד התעסוקתי שלך. הבחירה צריכה להיות שלך כמובן, ונדמה לי שבכל מקרה דעתי זולגת פה בין השורות :)
מה שלא יהיה, המון בהצלחה! אתה מוזמן גם לדבר איתי בפרטי אם תרצה.

ללא ספק תתחיל בפיזיקה-מתמטיקה. החששות לגבי תעסוקה לא מוצדקים בכלל (אם תשקיע בתואר ותהיה טוב). תכנות זה משהו שמישהו עם ידע מוצק במתמטיקה לומד בכמה שבועות באופן עצמאי, ולאחר מכן קל למצוא עבודה בחברות התוכנה הטובות.
אלא אם מדעי המחשב זה מה שהכי מעניין אותך, אין סיבה לשקול לעשות תואר ראשון בתחום... זה לא יקנה לך שום יתרון יחסי ביחס למישהו עם תואר במתמטיקה.

עוד כמה נקודות למחשבה (אולי מישהו כבר רשם, לא קראתי הכל):
  • אחרי שנה אחת בתואר תוכל לעבור לכל פקולטה אחרת בלי שום בעיה (בכיוון השני זה פחות טריוויאלי)
  • חלק גדול מתכניות המצטיינים של אוניברסיטאות שונות מתחילים בפיזיקה-מתמטיקה (הרוב גם ממשיכים)
  • אחרי התואר תוכל להמשיך למחקר בכל תחום, כולל מדעי המחשב, הנדסה וביולוגיה
  • תוכל להמשיך לתואר שני במתמטיקה או פיזיקה, שם תקבל מלגת מחייה של כ-6000 שקל

1. לא הייתי פוסל גם הנדסת חשמל, או שילוב שלה עם מתמטיקה או פיזיקה או מדעי המחשב. זה תואר מצויין למישהו שיודע שהוא רוצה משהו מתמטי/שימושי, אבל לא בדיוק מה - כי הוא מאוד רחב ומאפשר להחליט אחר כך.
2. אם אתה שוקל להמשיך מעבר לתואר ראשון, אז תואר במתמטיקה הוא מעולה. אחר כך בתואר שני אפשר לעשות "הסבה", אבל אתה מקבל בסיס שאף תואר אחר לא נותן לך. היום אני איש סגל אקדמי, ומצטער שהתואר הראשון שלי לא היה במתמטיקה. אבל אם תואר ראשון בלבד, אז לא הייתי הולך על מתמטיקה (לפחות לא רק מתמטיקה).
אפשר להתחיל במטמטיקה ולעבור בהמשך

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M התקדמות תעסוקתית אחרי תואר ראשון במתמטיקה התפתחות אישית 19
P סיימתי תואר לפני שנה ולא מוצא עבודה התפתחות אישית 19
L תואר בחשבונאות/סטטיסטיקה התפתחות אישית 9
A תואר שני - Data science התפתחות אישית 6
O נקודת זיכוי בגין תואר אקדמי שלא נוצלה מיסים 3
ETF Shark צעדים ראשונים בתחום ה-Data Science: תואר ראשון והתחבטויות התפתחות אישית 9
G תואר בגיל מאוחר במדעי המחשב (פתוחה) התפתחות אישית 41
ב תואר במדמ"ח בפתוחה לרגל המצב התפתחות אישית 18
י תואר שני בכלכלה התפתחות אישית 3
R תואר שני מדעי הנתונים התפתחות אישית 5
N תואר ופרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 33
Y תואר בפיזיקה או בחשמל התפתחות אישית 4
T מסיים תואר בהנדסת חשמל. מדוכא, מפוחד, ומוטרד מהעתיד, צריך עצות. (פוסט ארוך) התפתחות אישית 16
M איך להציג תואר שנמרח בקורות חיים? התפתחות אישית 10
י לא מצליח למצוא עבודה (בעל תואר ראשון בכלכלה חד חוגי) התפתחות אישית 25
L תואר ראשון התפתחות אישית 23
@ תואר שני - הנדסת מכונות התפתחות אישית 5
לאץ' תואר בגיל מאוחר התפתחות אישית 27
א חיפוש משרות שלא דורשות תואר ראשון התפתחות אישית 2
A תואר שני בסטטיסטיקה, כדאי? התפתחות אישית 2
י סיום תואר ראשון בכלכלה (חד חוגי) וחיפוש עבודה התפתחות אישית 11
S להמשיך לתואר שני בארכיטקטורה או לעשות תואר ראשון נוסף במדעי המחשב? התפתחות אישית 4
A תואר שני במדעי המחשב- בחירת תחום התמחות (נושא לתזה) התפתחות אישית 5
AsMachined הסבה להייטקס - bootcamp או תואר שני? התפתחות אישית 15
C תואר שני במדעי המחשב התפתחות אישית 27
A תואר במנהל עסקים התפתחות אישית 2
ס מה אתם הייתם עושים ? דחיית תואר בשנה למען מקום טוב יותר אוף טופיק 13
ל תואר דו חוגי בכלכלה ומדעי המחשב התפתחות אישית 3
י תואר שני בכלכלה במגמת מדעי הנתונים ללא תזה התפתחות אישית 2
U תואר במדמח באוניברסיטה נחשבת או בוטקאמפ? התפתחות אישית 61
S תואר שני במדעי המחשב - האם כדאי? התפתחות אישית 5
ז תואר שני התפתחות אישית 14
הפרופסור תעודות מקצועיות אונליין בשילוב עם תואר שני התפתחות אישית 24
א תואר במדעי המחשב בגיל 40? התפתחות אישית 20
י התייעצות לגבי תואר שני במנהל עסקים באוניברסיטה הפתוחה פוסטים מאיכות נמוכה 1
F תואר מהארץ נחשב בארהב ? אוף טופיק 0
Q עבודה בהייטק דרך לימוד עצמי (בלי תואר) כמו בארצות הברית? אוף טופיק 12
ג לימודי תואר ראשון בדברצן-הונגריה אוף טופיק 19
ד שאלה עבור חבר - תואר במשפטים התפתחות אישית 3
ל תואר בטכניון - או קורס משולב של infinity labs ותעשייה האווירית? התפתחות אישית 24
G מימון תואר שני / MBA התפתחות אישית 8
Lag בחירת כיוון לאחר תואר ראשון התפתחות אישית 14
ח דחיית נקודת זיכוי בגין תואר אקדמי - התמחות מיסים 2
הפרופסור תואר שני במדעי החיים התפתחות אישית 11
Y עבודה בהייטק אחרי תואר בפיזיקה עם ניסיון התפתחות אישית 20
ז תואר שני בחו"ל התפתחות אישית 11
מ תואר שני בהנדסת חשמל בלי תזה - שווה משהו? התפתחות אישית 2
A תואר בסטטיסטיקה ומדע הנתונים התפתחות אישית 30
F קורסים בהייטק או תואר מדעי המחשב מרופין ? התפתחות אישית 13
F תואר ראשון ללימודים מה כדאי? התפתחות אישית 7

נושאים דומים

Back