• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תואר בסטטיסטיקה ומדע הנתונים

Avitix

משתמש רשום
דירוג
0
אהלן,

אני מתחיל תואר ראשון בסטטיסטיקה ומדע הנתונים באונ' העברית. מכיוון שהמסלול הוא די חדש(3 שנים), אז לא כל כך הצלחתי להבין את הביקוש לבוגרי התואר והשכר שמוצע להם(כמובן שזה מאד אינדיבידואלי, אבל אומדן כללי..). אמנם הלכתי לזה כי התחום מעניין אותי, אך בכל זאת אשמח לשמוע מאנשים שיודעים אפילו ממוסדות אחרים את הביקוש לבוגרי סטטיסטיקה והשכר ההתחלתי פחות או יותר.

תודה!

מכיוון שהמסלול הוא די חדש(3 שנים)
זה בדרך כלל אומר שלקחו תחום ״אמיתי״ ודיללו אותו בשביל לקבל עוד סטודנטים בדמות מי שלא היה עובר את החתך. כל התארים החדשים האלה שלא היו קיימים.
יש לי כמה דוגמאות לזה, אבל לא מעוניין להעליב אף אחד.
אז לא כל כך הצלחתי להבין את הביקוש לבוגרי התואר והשכר שמוצע להם
ככל שהתואר זה משהו יותר מעורפל שקשה לקשור למקצוע קונקרטי, אז מדובר בתואר שיש פחות מה לעשות איתו. קל וחומר אם אתה עצמך, שמתעתד ללמוד אותו, לא הצלחת להבין עדיין איזה חתול מוכרים לך בשק - שם, ביום הפתוח של העברית.
הניחוש הפרוע שלי, זה שכנראה תוכל להשתלב בתוך תפקידי-משנה בעיקר בתעשיות הכלכלה והטכנולוגיה. לא משהו מוביל במיוחד. בהנחה שתצליח להתבלט על פני שאר הבוגרים.

זה בדרך כלל אומר שלקחו תחום ״אמיתי״ ודיללו אותו בשביל לקבל עוד סטודנטים בדמות מי שלא היה עובר את החתך. כל התארים החדשים האלה שלא היו קיימים.
זה לא המקרה. אלא אם סטטיסטיקה לא נחשב תחום 'אמיתי' בעינייך.
מכיוון שהמסלול הוא די חדש(3 שנים)
הוסיפו לחוג שהיה נקרא בעבר 'סטטיסטיקה' את 'ומדע הנתונים'. המחלקה אותה מחלקה והאנשים אותם אנשים.
אתה יכול להסתכל בעצמך בשנתון/סילבוס של סטטיסטיקה לפני ששינו את השם (תשע"ט ואחורה) ולראות שאין הרבה הבדל. אפילו רוב המרצים לא התחלפו מאז.

הדבר הבסיסי ביותר לעשות הוא להסתכל על תוכנית הלימודים ולהשוות אותה למסלול "הרגיל" באותו המוסד ולמסלולים מקבילים במוסדות אחרים. ככלל, יהיה לך קשה להעריך שכר של בוגר תוכנית כזו כי אני מתאר לעצמי שבניגוד למדעי המחשב, כנראה שיש לא מעט שלא הולכים להייטק וגם אם כן, כנראה ימצאו את עצמם בתפקידים אחרים, שכנראה משלמים פחות בתחילת הדרך.

יש לי כמה דוגמאות לזה, אבל לא מעוניין להעליב אף אחד.

ככל שהתואר זה משהו יותר מעורפל שקשה לקשור למקצוע קונקרטי, אז מדובר בתואר שיש פחות מה לעשות איתו. קל וחומר אם אתה עצמך, שמתעתד ללמוד אותו, לא הצלחת להבין עדיין איזה חתול מוכרים לך בשק - שם, ביום הפתוח של העברית.
הניחוש הפרוע שלי, זה שכנראה תוכל להשתלב בתוך תפקידי-משנה בעיקר בתעשיות הכלכלה והטכנולוגיה. לא משהו מוביל במיוחד. בהנחה שתצליח להתבלט על פני שאר הבוגרים.
לקחו את התואר בסטטיסטיקה והוסיפו לו קורסי תכנות. לא המציאו פה תואר חדש.

אלא אם סטטיסטיקה לא נחשב תחום 'אמיתי' בעינייך.
אמיתי, כן. שימושי, אפשר להתווכח...
הוסיפו לחוג שהיה נקרא בעבר 'סטטיסטיקה' את 'ומדע הנתונים'. המחלקה אותה מחלקה והאנשים אותם אנשים.
אז זה עדיין נשמע כמו מה שתיארתי. תואר שדיללו אותו קצת בתכני הייטק. לא יודע אם עדיף כבר מדעי המחשב דו-חוגי במקום, שלפחות בבסיס הוא תואר במדמ״ח שדיללו עם תכנים לא קשורים כמו כלכלה או ביולוגיה...

עדיף כבר מדעי המחשב דו-חוגי
עדיף למי או מאיזו בחינה?
לא חושב שמישהו מתיימר להגיד שהחוג הזה מקביל או תחליף למדעי המחשב.
אם הרצון הוא להיות מתכנת בסוף, אז ברור שזאת לא דרך טובה להגיע לשם.

סטטיסטיקאים עובדים בהרבה מקומות שהם לא הייטק ורוב המחקר בתחום לא קשור/לא מצריך רקע חזק במדעי המחשב
(אפשר להסתכל באתרים של הפקולטות לראות מה החוקרים עושים)

אמיתי, כן. שימושי, אפשר להתווכח...

אז זה עדיין נשמע כמו מה שתיארתי. תואר שדיללו אותו קצת בתכני הייטק. לא יודע אם עדיף כבר מדעי המחשב דו-חוגי במקום, שלפחות בבסיס הוא תואר במדמ״ח שדיללו עם תכנים לא קשורים כמו כלכלה או ביולוגיה...
אם אתה ככ ספקטי לגבי העובדה שסטטיסטיקה היא תחום סופר "שימושי" בימינו, עם ביקוש רב בשוק ורלוונטיות גבוהה במגוון תחומים, אז הפער הוא אצלך וכדאי שתהיה פחות נחרץ בתגובות שאתה כותב כאן. מדובר בסוג של מקצוע עולה בשנים אלה, עם הצורך באנשים שיודעים לעבוד עם מאגרי נתונים ענקיים ולהפיק מהם מודלים ומסקנות. עם התוספת של הds שהעברית החליטו לתת ניתן רק להניח שהביקוש לבוגרים יהיה גדול יותר. אקסיומות מיושנות והשוואות בלתי פוסקות ובעיקר בלתי רלוונטיות למדמ"ח לא יקדמו פה אף אחד.

ולכותב הפוסט- התואר הזה מצוין ובעל פוטנציאל תעסוקתי רב. הבוגרים משתלבים בהייטק, פיננסים, מכוני מחקר ועוד.

אם אתה ככ ספקטי לגבי העובדה שסטטיסטיקה היא תחום סופר "שימושי" בימינו, עם ביקוש רב בשוק ורלוונטיות גבוהה במגוון תחומים, אז הפער הוא אצלך וכדאי שתהיה פחות נחרץ בתגובות שאתה כותב כאן. מדובר בסוג של מקצוע עולה בשנים אלה, עם הצורך באנשים שיודעים לעבוד עם מאגרי נתונים ענקיים ולהפיק מהם מודלים ומסקנות. עם התוספת של הds שהעברית החליטו לתת ניתן רק להניח שהביקוש לבוגרים יהיה גדול יותר. אקסיומות מיושנות והשוואות בלתי פוסקות ובעיקר בלתי רלוונטיות למדמ"ח לא יקדמו פה אף אחד.
Data Science אכן תחום עולה ששכרו עומד בצידו. אבל סטטיסטיקה עם קצת פלפל DS בצד... לי זה נראה כמו דגל אדום. מכאן ההשוואה שלי למדמ״ח דו-חוגי, שזה הרבה פעמים שם קוד למדמ״ח שדיללו מתוכו את הקורסים הקשים.
אם תקרא את התגובות שלי כמו שצריך, תראה שאני דווקא מאוד מסוייג ובוחר מילים בזהירות לאורך כל השרשור. אין לפותח השרשור זכות שלא לשמוע דעות שלא נוחות לו.

Data Science אכן תחום עולה ששכרו עומד בצידו. אבל סטטיסטיקה עם קצת פלפל DS בצד... לי זה נראה כמו דגל אדום. מכאן ההשוואה שלי למדמ״ח דו-חוגי, שזה הרבה פעמים שם קוד למדמ״ח שדיללו מתוכו את הקורסים הקשים.
אם תקרא את התגובות שלי כמו שצריך, תראה שאני דווקא מאוד מסוייג ובוחר מילים בזהירות לאורך כל השרשור. אין לפותח השרשור זכות שלא לשמוע דעות שלא נוחות לו.
דגל אדום? עד כדי כך? אתה טוען שהתוספת של הds *מפחיתה* מתואר רגיל בסטטיסטיקה? או שהיא לא מפחיתה אלא פשוט לא מוסיפה לתואר שגם ככה לא רלוונטי? בכל מקרה,לא כל אחד צריך/יכול ללכת למדמח, ובהתחשב בזה שיש ככ הרבה תארים שהם באמת לא ככ רלוונטיים לשוק העבודה והמון חבר'ה הולכים אליהם, דווקא בסטטיסטיקה לא הייתי ממהר לזלזל. אפשר להרוויח יפה מאוד גם אם נקודת הפתיחה היא לא מדמח.

אני מסכים עם @danl.

באופן כללי יש לי תחושה משונה שדוחפים הרבה אנשים למדמ"ח "כי יש שם כסף". זו כנראה הסיבה הכי פחות טובה ללמוד כל דבר עלי אדמות. ההסללה להייטק ולמדמ"ח שנפוצה בכל מיני פורומים באינטרנט לא בריאה לשואלים.

הערת אגב: כן, יש מחסור חריף במהנדסים טובים. זה לא אומר שהביקוש וההיצע לא ישתנו בקרוב בגלל משבר (או ימשיכו כך לאורך זמן ארוך מאוד, אני לא מתזמן). קריירה זה מרתון, לא ספרינט.

נ.ב.: גם אם קריירה זה מרתון ולא ספרינט, עדיין כדאי להתחיל הכי חזק שיכולים ואז להגביר. (בלימודים שנבחרו ובעבודה הראשונה).

ולכותב הפוסט- התואר הזה מצוין ובעל פוטנציאל תעסוקתי רב. הבוגרים משתלבים בהייטק, פיננסים, מכוני מחקר ועוד.
ממש כך.

היום רוב האנשים שעוסקים בתחום עוסקים בטיפול בכמויות גדולות של דאטה. זה מתקשר מאד לנושאים בביולוגיה, כימיה, גיאוגרפיה, גיאולוגיה, כלכלה ובמידה מסוימת גם סוציולוגיה. האנשים שם צריכים להשתמש בתכנות ככלי אבל לא לפתח את המדע שבמדמ"ח. אנשים כאלה מבוקשים מאד בתעשיה ולכן אוניבריסטאות רבות פותחות תוכניות מתאימות (בב"ג למשל נפתחה תוכנית חדשה השנה שמשלבת סטטיסטיקה עם מחלקה אחרת). בכל מקרה הרעיון הוא שהסטטיסטיקה היא כלי חשוב ומוערך שיכול וצריך להיות משולב במחקר ופיתוח, רק שרוב המדענים רגילים לעבוד על סטים קטנים של דאטה ובעצם לא לומדים אף פעם לעבד מידע באופן מותאם ליכולת העכשוית לייצר דאטה או לאסף דאטה. לכן ההצעה שלי היא להסתכל גם לצדדים ולנסות להבין במהלך הלימודים באיזה מתחומי הידע האלה בא לך להשתלב (כלכלה? ביולוגיה?) ואולי לקחת כמה קורסי בסיס שיתנו לך יתרון כשתצטרך לתקשר עם מי שתעבוד איתו.

אם אתה יכול להתקבל, אז עדיף בהרבה הדו-חוגי סטטיסטיקה-מדמ״ח.

אני מתחיל ללמוד את התואר המקביל בבן גוריון (במסלול החדש שפתחו).
דיברתי עם הרבה DS, וגם מבחינה של מודעות דרושים - ועושה רושם שהתואר "נחשב" ומתקבל טוב.
מה שכן - תואר שני עם תזה ייפתח לך יותר דלתות באופן משמעותי. אני יודע שיש תואר שני בתחום בעברית, בתל אביב, בבן גוריון (תחת הנדסה) ואולי גם בטכניון.
התואר הוא אלטרנטיבה מצוינת לאנשים שלא מתקבלים למדמח, ויש שיאמרו שהוא אפילו עדיף על תואר במדמח לתחום.
אל תהסס, רק תכוון את עצמך מראש לתואר שני ויהיה בסדר.

לא כל כך הבנתי למה אנשים ממליצים לפותח האשכול ללמוד מדמ"ח, מדובר בתחום אחר לחלוטין וסביר להניח שאם הוא בוחר לא ללמוד מדמח יש סיבה לזה. יש בזה קצת תכנות כדי שהוא ילמד כלים נוספים בהם הוא יכול לנתח, לא מדובר בתחום של פיתוח תוכנה, אלא של מיצוי ידע. בעיניי סטטיסטיקה ומדעי הנתונים ביחד זה מקסים, אני לא יודע לומר לגבי הרמה בעברית, אבל אין ספק שלעברית יש שם טוב.
מדעי הנתונים וסטטיסטיקה זה תחום רב עם הרבה אפשרויות תעסוקה וזה תחום שרק הולך ומתפתח, וזו הסיבה שבשנים האחרונות עוד ועוד מוסדות לימודים נותנים מתחילים להכניס את התחום של ביג דאטה אם זה לתעשייה וניהול, למערכות מידע שהרבה יותר מתמקד בזה וכמובן למדעי הנתונים שהופך אותך למומחה בתחום של מיצוי נתונים. בכל מקרה בהצלחה שיהיה לך.

החיסרון המרכזי של התואר הזה בשוק העבודה זה שיש תחרות גדולה מול אנליסטים שמשתחררים מ-8200 (ושאר אמ"ן). רוב החברות מעדיפות לגייס דאטא אנליסט שהיה אנליסט ב-8200 (ולרוב הוא גם ישקר שהוא עבד עם SQL כשבפועל הוא בעיקר עבד עם אנשים שעובדים עם SQL), מאשר בוגר תואר ראשון בסטטיסטיקה בלי ניסיון.
כמובן שיש חריגים, וכמו בהרבה מקרים: כל הזדמנות לניצול של חצי שנה ניסיון בSQL, R (בטח שPANDAS-NUMPY בפייתון) וכו' במשרות סטודנט כדאי לנצל כמה שיותר מוקדם בתואר.

לעומת זאת בהנדסת תעשייה וניהול יש קצת יותר דגש טכני ולכן לבוגרים של התואר יש יותר אפשרות למצוא משרת entry כBI developer או Data engineer, משהו שלאנליסט מ-8200 פחות רלוונטי (אלא אם הוא באמת היה Data Analyst בשילוב BI Developer ב-8200).

מניח שזאת אחת הסיבות לכך שרבים ממשיכים לתואר שני בסטטיסטיקה ואז פותחים לעצמם את דלת הדאטא סיינס שלאנליסט שהשתחרר מ-8200 אין קשר אליה.

בנוסף, טווחי השכר שאני מכיר (מניסיון ומחברים) לData analyst:
משרות סטודנט: 40 לשעה בכל מיני מוסדות ממשלתיים, 60-75 בהייטק
משרה מלאה: 12-18 לג'וניור, 18-25 לסניור (3-4 שנים ניסיון), 20-30 לראש צוות

זאת ההיכרות שלי.

נערך לאחרונה ב:
החיסרון המרכזי של התואר הזה בשוק העבודה זה שיש תחרות גדולה מול אנליסטים שמשתחררים מ-8200 (ושאר אמ"ן). רוב החברות מעדיפות לגייס דאטא אנליסט שהיה אנליסט ב-8200 (ולרוב הוא גם ישקר שהוא עבד עם SQL כשבפועל הוא בעיקר עבד עם אנשים שעובדים עם SQL), מאשר בוגר תואר ראשון בסטטיסטיקה בלי ניסיון.
כמובן שיש חריגים, וכמו בהרבה מקרים: כל הזדמנות לניצול של חצי שנה ניסיון בSQL, R (בטח שPANDAS-NUMPY בפייתון) וכו' במשרות סטודנט כדאי לנצל כמה שיותר מוקדם בתואר.

לעומת זאת בהנדסת תעשייה וניהול יש קצת יותר דגש טכני ולכן לבוגרים של התואר יש יותר אפשרות למצוא משרת entry כBI developer או Data engineer, משהו שלאנליסט מ-8200 פחות רלוונטי (אלא אם הוא באמת היה Data Analyst בשילוב BI Developer ב-8200).

מניח שזאת אחת הסיבות לכך שרבים ממשיכים לתואר שני בסטטיסטיקה ואז פותחים לעצמם את דלת הדאטא סיינס שלאנליסט שהשתחרר מ-8200 אין קשר אליה.

זאת ההיכרות שלי.

אתה יודע לומר באיזו שנה כבר אפשר להתחיל לצבור ניסיון בחוץ במשרת סטודנט במדעי הנתונים וסטטיסטיקה? בהנחה שיש מקום שיכול לאפשר לי את זה ואני ללא רקע בתכנות וכו'.

אני לומד במסלול הזה באוניברסיטה אחרת ונמצא לקראת סיום אז יכול לתרום קצת לדיון.

אתה יודע לומר באיזו שנה כבר אפשר להתחיל לצבור ניסיון בחוץ במשרת סטודנט במדעי הנתונים וסטטיסטיקה? בהנחה שיש מקום שיכול לאפשר לי את זה ואני ללא רקע בתכנות וכו'.
קשה מאוד למצוא משרות סטודנט של אנליסטים, הרבה מאוד מחפשים ולא מצליחים למצוא, אבל יש כאלו שמוצאים, לי יש עבודה בתחום. אבל גם בתארים כמו מדמ"ח\תוכנה קשה למצוא משרות סטודנט בתחום, אבל כנראה שקצת פחות.

זאת ההיכרות שלי.
מסכים עם הרוב,
להשוואה לתעשייה וניהול צריך להכניס גם את זה שתעשייה וניהול זה שנה יותר לימודים, ובכללי תואר יותר קשה עם המון הנפצות וקורסים בתחומים לא קשורים.

לכל אזכורי המדמ"ח, זה תפוזים ותפוחים.

אני מאמין שהביקוש לתחום ה-BI\data analysis יגדל עם השנים בקצב מהיר מאוד, ועם הזמן יתרחב גם לתעשיות מחוץ להייטק.

בדיעבד, יכול להיות שלקחת את החצי של סטטיסטיקה במסלול הזה בשילוב עם ניהול או מנהל עסקים היה יותר יעיל מבחינת עלות תועלת. בחלק של הכלכלה הלימודים נורא תיאורטים, ואני לא בטוח כמה יסתכלו שונה על מישהו שלמד סטטסיקה ומנהל עסקים לעומת סטטיסטיקה וכלכלה. בתנאי שתנצל את הזמן שהשינוי הזה יפנה כדי להשתפר בניתוח נתונים, לבנות פרויקטים לגיטהב שלך, ולמצוא עבודת סטודנט.

נערך לאחרונה ב:
היי,
מעדכן את האשכול שפתחתי - כעת אני לקראת הסיום של התואר הראשון, ומתלבט האם לעשות תואר שני בסטטיסטיקה.
כרגע אני לא מעוניין במסלול עם תזה.
לדתכם, האם זה כדאי? מכוון לעולמות ה-Data science.

היי,
מעדכן את האשכול שפתחתי - כעת אני לקראת הסיום של התואר הראשון, ומתלבט האם לעשות תואר שני בסטטיסטיקה.
כרגע אני לא מעוניין במסלול עם תזה.
לדתכם, האם זה כדאי? מכוון לעולמות ה-Data science.
מה אתה יכול לקבל באוניברסיטה שאתה לא יכול לקבל חינם מהאינטרנט?
1. האם אתה מוצא קורסים שחשוב לך ללמוד והם מונגשים באופן טוב באוניברסיטה בניגוד למקומות אחרים?
2. האם בדרישות שונות מעדיפים תואר שני?

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A תואר שני בסטטיסטיקה, כדאי? התפתחות אישית 2
P סיימתי תואר לפני שנה ולא מוצא עבודה התפתחות אישית 19
L תואר בחשבונאות/סטטיסטיקה התפתחות אישית 9
A תואר שני - Data science התפתחות אישית 6
O נקודת זיכוי בגין תואר אקדמי שלא נוצלה מיסים 3
ETF Shark צעדים ראשונים בתחום ה-Data Science: תואר ראשון והתחבטויות התפתחות אישית 9
G תואר בגיל מאוחר במדעי המחשב (פתוחה) התפתחות אישית 41
ב תואר במדמ"ח בפתוחה לרגל המצב התפתחות אישית 18
י תואר שני בכלכלה התפתחות אישית 3
R תואר שני מדעי הנתונים התפתחות אישית 5
N תואר ופרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 33
Y תואר בפיזיקה או בחשמל התפתחות אישית 4
T מסיים תואר בהנדסת חשמל. מדוכא, מפוחד, ומוטרד מהעתיד, צריך עצות. (פוסט ארוך) התפתחות אישית 16
M איך להציג תואר שנמרח בקורות חיים? התפתחות אישית 10
י לא מצליח למצוא עבודה (בעל תואר ראשון בכלכלה חד חוגי) התפתחות אישית 25
L תואר ראשון התפתחות אישית 23
@ תואר שני - הנדסת מכונות התפתחות אישית 5
לאץ' תואר בגיל מאוחר התפתחות אישית 27
א חיפוש משרות שלא דורשות תואר ראשון התפתחות אישית 2
י סיום תואר ראשון בכלכלה (חד חוגי) וחיפוש עבודה התפתחות אישית 11
S להמשיך לתואר שני בארכיטקטורה או לעשות תואר ראשון נוסף במדעי המחשב? התפתחות אישית 4
A תואר שני במדעי המחשב- בחירת תחום התמחות (נושא לתזה) התפתחות אישית 5
AsMachined הסבה להייטקס - bootcamp או תואר שני? התפתחות אישית 15
C תואר שני במדעי המחשב התפתחות אישית 27
A תואר במנהל עסקים התפתחות אישית 2
ס מה אתם הייתם עושים ? דחיית תואר בשנה למען מקום טוב יותר אוף טופיק 13
ל תואר דו חוגי בכלכלה ומדעי המחשב התפתחות אישית 3
י תואר שני בכלכלה במגמת מדעי הנתונים ללא תזה התפתחות אישית 2
U תואר במדמח באוניברסיטה נחשבת או בוטקאמפ? התפתחות אישית 61
S תואר שני במדעי המחשב - האם כדאי? התפתחות אישית 5
ז תואר שני התפתחות אישית 14
הפרופסור תעודות מקצועיות אונליין בשילוב עם תואר שני התפתחות אישית 24
א תואר במדעי המחשב בגיל 40? התפתחות אישית 20
י התייעצות לגבי תואר שני במנהל עסקים באוניברסיטה הפתוחה פוסטים מאיכות נמוכה 1
F תואר מהארץ נחשב בארהב ? אוף טופיק 0
Q עבודה בהייטק דרך לימוד עצמי (בלי תואר) כמו בארצות הברית? אוף טופיק 12
ג לימודי תואר ראשון בדברצן-הונגריה אוף טופיק 19
ד שאלה עבור חבר - תואר במשפטים התפתחות אישית 3
ל תואר בטכניון - או קורס משולב של infinity labs ותעשייה האווירית? התפתחות אישית 24
G מימון תואר שני / MBA התפתחות אישית 8
Lag בחירת כיוון לאחר תואר ראשון התפתחות אישית 14
ח דחיית נקודת זיכוי בגין תואר אקדמי - התמחות מיסים 2
הפרופסור תואר שני במדעי החיים התפתחות אישית 11
Y עבודה בהייטק אחרי תואר בפיזיקה עם ניסיון התפתחות אישית 20
ז תואר שני בחו"ל התפתחות אישית 11
מ תואר שני בהנדסת חשמל בלי תזה - שווה משהו? התפתחות אישית 2
F קורסים בהייטק או תואר מדעי המחשב מרופין ? התפתחות אישית 13
F תואר ראשון ללימודים מה כדאי? התפתחות אישית 7
C תואר במדעי המחשב בהתמחות מדעי הנתונים התפתחות אישית 3
מ בחירת מקום ומסלול לימודים - תואר ראשון (ושני?) התפתחות אישית 8

נושאים דומים