• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שתי כתבות מאד מטרידות בנושא הפנסיה

. לגבי הכתבה השניה. ראוי בהחלט להגביל את הטבת המס לבעלי משכורות גבוהות מ 20K. גם יחס תחלופה של 50% לבעלי משכורות גבוהות הוא סביר בהחלט בקרן פנסיה בעלת הטבות. אם רוצים יותר שיחסכו באופן עצמאי (הנה קבלתם מה שרציתם).
מה לגבי עובדי הייטק שיש להם משכורת גבוהה בתחילת הדרך אבל לרוב מתקשים למצוא עבודה בגיל 40+ וגם אם הם זוכים לעבודה רובם יקבלו משכורת נמוכה משמעותית?
לדעתי צריך להגביל את ההטבה לפי הסכום שמופקד עבור הקרן ללא תלות במתי אתה מפקיד אותו כי לא לכולם המשכורת עולה עד הפנסיה.

. לגבי פנסיות תקציביות, חוץ מהאנומליות שהם אנשי הקבע וח"כים\שופטים\דיינים, הן נמוכות למדי ומפצות על משכורות לא תחרותיות בסקטור הציבורי במשך עשרות שנים. תשאלו מורה או פקיד מס הכנסה שיצאו לפנסיה כמה הם מקבלים. התשובה תדהים אותכם. כולם צריכים להיות חסידי הסולידית מבחינת רמת צריכה.
שני הורי הם פנסונרים מההוראה (מורה וגננת) והפנסיה נטו שלהם יותר גדולה ממשכורת ההייטק שלי...

. ואחרון אחרון חביב, תשאלו כל מי שחסך לפנסיה ויצא לפנסיה האם הוא מרגיש שעשקו אותו?
אתה מבין שמי שיצא לפנסיה עד עכשיו הוא מפנסיה תקציבית, נכון?

במקום זה הוא מציע לנו להעלות מיסים ל "עשירים" (ממש- 20 ברוטו זה עשיר גדול).
לבטל פטור קרנות השתלמות -(החסכון הפטור האפקטיבי היחיד של מעמד הביניים)
ולזרוק מיסי נדלן נוספים למדורה - בלי לגעת בצד ההיצע.
20 ומעלה זה עשירון עליון למיטב ידיעתי כשמדובר במשכורת אחת. שכר חציוני הוא 6.5-7 כמדומני. לגבי קרנות השתלמות, הנהנים העיקריים מזה זה לא מעמד הביניים (שלא מרוויחים המון ולכן ההפרשות לא גבוהות), אלא אנשים עשירים יחסית שמפרישים את המקסימום וגם לא מושכים את הכסף (כי יש להם מספיק) וכך נהנים מדחיית מס לאינסוף. מיסוי נדל"ן כנראה יוריד את הביקוש להשקעה אבל אתה צודק שזו לא הבעיה העיקרית. אבל כחלון הרי אמר שהולכת להיות רפורמה במנהל, אז הנה צד ההיצע שלך.

לגבי קרנות הפנסיה וההשתלמות - אני חושב שלהסתמך על זה זה לשים את כספך על קרן הצבי. מי שרוצה בטחון כלכלי אמיתי, שיתחיל לשים כסף במקום בשליטתו הבלעדית, עדיף מחוץ לישראל. כל הקרנות הללו הן מבנים קולקטיביסטיים לא יציבים לטווח ארוך. רק ב-91 ו-95 קרנות הפנסיה הוותיקות פשטו רגל, פעמיים. אבל מי זוכר שטויות כאלה?

במונחים מעשיים, קרן פנסיה, כמו שאר קופות הגמל (למעט קרן השתלמות), היא לכל היותר בונוס שמקבלים בגיל מופלג. בעיני, היחס אליה צריך להישמר בקונטקסט של nice to have ותו לא.

לפעמים אני מרגישה שרק אני רואה את זה. .
בדיוק. אני מתייחס לכל זה כמו לירושה - אולי אקבל, ואולי לא. מי שמפקיד לקרן פנסיה וחושב שיקבל משהו, שקול למי שמטפל בהוריו הזקנים בתקווה שהם יאהבו אותו מספיק כדי להוריש לו את רכושם. יש מצב, אבל אולי הם פשוט ישרפו את הכל בחופשה בהוואי. תלוי בהם ולא בך.

את לא היחידה, תאמיני לי.

נערך לאחרונה ב:
מה לגבי עובדי הייטק שיש להם משכורת גבוהה בתחילת הדרך אבל לרוב מתקשים למצוא עבודה בגיל 40+ וגם אם הם זוכים לעבודה רובם יקבלו משכורת נמוכה משמעותית?
לדעתי צריך להגביל את ההטבה לפי הסכום שמופקד עבור הקרן ללא תלות במתי אתה מפקיד אותו כי לא לכולם המשכורת עולה עד הפנסיה.

שני הורי הם פנסונרים מההוראה (מורה וגננת) והפנסיה נטו שלהם יותר גדולה ממשכורת ההייטק שלי...

אתה מבין שמי שיצא לפנסיה עד עכשיו הוא מפנסיה תקציבית, נכון?

לגבי הנקודה הראשונה. מסכים לחלוטין. צריך רפורמה בסגנון הבריטי. כלומר הפקדה בסכום כולל של X שקלים לאורך כל חיי הקריירה תזכה להטבה. מעבר לזה - לא.

לגבי הנקודה שניה - האם זה בשכר ברוטו או נטו? האם הם היו במשרות ניהוליות או מורים מן השורה? באופן כללי מורים מן השורה לא מתקרבים למשכורת הייטק בפנסיה שלהם.
מצד שני, יתכן שכל אחד ירויח 6 אלף ברוטו , ונטו זה יצא כמעט 12 אלף נקי בגלל הפטורים שיש לפנסיונרים, ולכן זה יצא קרוב לנטו של איש הייטק (לא בכיר).

לגבי הנקודה השלישית, לא מדוייק. גם קרנות הפנסיה ההסתדרותיות והפרטיות (הגרעוניות שהולאמו והמאוזנות) משלמות לפנסיונרים.

20\

לגבי קרנות הפנסיה וההשתלמות - אני חושב שלהסתמך על זה זה לשים את כספך על קרן הצבי. מי שרוצה בטחון כלכלי אמיתי, שיתחיל לשים כסף במקום בשליטתו הבלעדית, עדיף מחוץ לישראל. כל הקרנות הללו הן מבנים קולקטיביסטיים לא יציבים לטווח ארוך. רק ב-91 ו-95 קרנות הפנסיה הוותיקות פשטו רגל, פעמיים. אבל מי זוכר שטויות כאלה?
בדיוק. אני מתייחס לכל זה כמו לירושה - אולי אקבל, ואולי לא. מי שמפקיד לקרן פנסיה וחושב שיקבל משהו, שקול למי שמטפל בהוריו הזקנים בתקווה שהם יאהבו אותו מספיק כדי להוריש לו את רכושם. יש מצב, אבל אולי הם פשוט ישרפו את הכל בחופשה בהוואי. תלוי בהם ולא בך.
את לא היחידה, תאמיני לי.

בגדול אני מסכים איתך לגבי החשדנות וחוסר האמון, אך אתה טועה בהנחה שהצד המרויח זה ההשקעות הפרטיות , והצד המפסיד זה קרנות הפנסיה.
קרנות הפנסיה הותיקות שפשטו רגל חולצו על ידי המדינה. כלומר ניתנו במתנה מליארדים מכספי משלם המיסים לקרנות הפנסיה. אז מי הרויח ומי הפסיד? אולי מס רווח הון על משקיעים פרטיים (שקרנות הפנסיה פטורות ממנו) שימש כדי לחלץ קרנות הפנסיה? אז מי המרויח?

האנלוגיה לירושה היא נכונה. בשני המקרים מסתכלים על העבר כדי להעריך את העתיד. לפי העבר ימשיכו לשדוד את כלל האזרחים כדי לממן את קרנות הפנסיה. למה? כי מקבלי ההחלטות בדרך כלל קרובים יותר לפנסיה ... והצעירים פחות לחוצים ומבינים את הנושא לעומת מי שאוטוטו יוצא לפנסיה או כבר בפנסיה.

לגבי "לשים כסף מחוץ לישראל". אם אתה חושב שזה נותן לך ביטוח ממיסוי אתה טועה.

לגבי הנקודה שניה - האם זה בשכר ברוטו או נטו? האם הם היו במשרות ניהוליות או מורים מן השורה? באופן כללי מורים מן השורה לא מתקרבים למשכורת הייטק בפנסיה שלהם.
הנטו שלהם, הברוטו שלי.
מורה וגננת לא מנהלים.

באמת הגיע הזמן לפגוע בהטבות המס של ה"עשירים" שמרוויחים 20 אלף ש"ח בחודש.
לא! פשוט לא! אתה סתם מדבר עכשיו כמו הסוציאליסטים האידיוטים.
20 אלף בחודש זה ממש לא "עשירים". מדובר במהנדסים, רופאים ושאר האנשים שבצעירותם עבדו קשה כדי להשיג מקצוע אמיתי. אם כבר לפגוע בעשירים אז מס ירושה במתכונת אמריקאית.
משכורת של בנאדם =! כמה שהוא באמת שווה כלכלית. אפילו לא קרוב הרבה פעמים.
שישאירו את זה כמו היום - עד 4 - שלפחות העובדים הבכירים, הדירקטוריונים והמנכ"לים באמת יצטרכו לשלם.
דרך אגב, אם היית טורח לקרוא את הכתבות בכלל, אולי היית יודע שיש שיטות אלטרנטיביות לחשב את ההטבות - כמו בבריטניה. כדי לא לפגוע באנשים שמגיעים לשיא המקצועי שלהם מאוחר.

אני באופן אישי לא מוטרד במיוחד היות ואני ממילא מתכנן לפרוש לפני גיל הפרישה הרשמי. מבחינתי כל דבר שאני אקבל בגיל הפרישה (שאני לא בטוח שישאר 67 עד שאני אפרוש. בטח יהיה 70 לפחות). רק שאני אקבל בכלל משהו - כבר טוב. אפילו ביטוח לאומי.

daat99 , מצאתי את זה
הפנסיה הממוצעת של עובדי המדינה - כ–6,500 שקל.
בכתבה מכאן
http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.2276747
זה אומנם לא סיינטיפיק כלכליסט ;) אבל הייתי מהמר שהנתונים האמיתיים לא רחוקים.
כנראה גם שהפנסיה החציונית של עובדי מדינה נמוכה מכך.

@Edward , אני חייב לשאול משהו ודווקא משום שכל התגובות שלך שקראתי עד הלום נראו לי מעמיקות ורציונליות.
אתה באמת באמת מאמין במשפט שלעיל בדגש על האמונה לקבל משהו?
כמו ש @איש(3718) (*) אמר "בגדול אני מסכים איתך לגבי החשדנות וחוסר האמון" ולכן אפשר לשים פקטור לפני הפנסיה בשיעור של 0.65 למשל (לפי המס)
אצלי הפקטור מטעמי שמרנות הוא 0.8 .

@איש(3718) , יש משהו שאני חפץ לשאול מזה זמן והתביישתי לשאול --> מה ה 3718? D:

אך אתה טועה בהנחה שהצד המרויח זה ההשקעות הפרטיות ,
והצד המפסיד זה קרנות הפנסיה.
קרנות הפנסיה הותיקות שפשטו רגל חולצו על ידי המדינה. כלומר ניתנו במתנה מליארדים מכספי משלם המיסים לקרנות הפנסיה. אז מי הרויח ומי הפסיד? אולי מס רווח הון על משקיעים פרטיים (שקרנות הפנסיה פטורות ממנו) שימש כדי לחלץ קרנות הפנסיה? אז מי המרויח?
לא טענתי טענה כזו. יש כאן נקודה עדינה שכדאי לשים לב אליה. אתה יוצא מנקודת ההנחה שהמיסוי הוא 100% אפקטיבי וחל על כולם במידה שווה, אבל כמובן שזה לא המצב. בפועל, הכסף יגיע מהמיסים השוטפים שרובם מגיעים ממס על עבודה. כלומר, ההון שלך ככל הנראה לא יממן את העניין הזה אלא בעיקר העבודה שלך, אם עוד תהיה במעגל העבודה.

לגבי "לשים כסף מחוץ לישראל". אם אתה חושב שזה נותן לך ביטוח ממיסוי אתה טועה.
כמובן שלא, וגם לא אמרתי את זה. זה נותן לך נקודת בקרה במקרי קיצון. לדוגמא - אם אני גר בקפריסין ומחזיק בבנק סכום משמעותי של כסף, אז יום אחד הקפיאו לכולם את חשבון הבנק ואז כי אני "עשיר", לקחו לי חלק. אבל אותו אזרח שהיה מחזיק את כספו במדינה יותר "נורמלית", כלומר מחוץ לבנקים בקפריסין, זה לא היה גורלו.

לגבי מיסוי, תסכים איתי שיש הבדל בין מצב בו פשוט לוקחים לך את הכסף במקור לפי שיקול דעת פקיד כלשהו לבין מצב שבו אתה נדרש לדווח ולשלם, ואז יש לך נקודת החלטה שמאפשרת לך גמישות.

@Edward , אני חייב לשאול משהו ודווקא משום שכל התגובות שלך שקראתי עד הלום נראו לי מעמיקות ורציונליות.
אתה באמת באמת מאמין במשפט שלעיל בדגש על האמונה לקבל משהו?
אני מניח שזה לא יהיה אפס, אבל מכיוון שאינני יודע אם זה יהיה 10% או 100%, מן הסתם אני לא מניח שאקבל משהו ואז אני כנראה אהיה מופתע לטובה :)

בלי קשר, המצב בספרד לדוגמא:
http://www.wsj.com/articles/SB10001424127887323374504578217384062120520

מ-2005 עד 2011 הם עברו ממצב שבו חלק קטן מהפנסיה היה באג"ח מדינה למצב שכמעט כל הכסף מושקע באג"ח מדינה.

WO-AM235_SPFUND_D_20130103224203.jpg

תודה @Edward
גרף מעניין לא הכרתי את הנתונים בספרד.
על רגל אחת המצב בישראל שונה מבחינה הדמוגרפית לטובה ויש לנו מטבע משלנו.
כמובן שאם היה מצב זהה בארץ מבחינת השקעה באג"ח מדינה יש לפרט אפשרויות לפעול אם הוא נלחץ :
למשל
1.) להקטין הפרשות לפנסיה מהשכר , לבקש הגדלה של הברוטו במקום ולהשקיע עצמאית.
2.) למשוך הכל מקרן עם קנס ולבקש מהמעסיק להפריש לקרן אחרת .

אגב , אני מעריך (אם כי קצת בחוצפה;) ) שאם היית באמת באמת מאמין במספר קרוב ל 10% היית נוקט באחת השיטות לעיל
או שבכלל לא היית שם כספים בפנסיה.

יכול להיות כמובן שזה גם עניין פוזיציה. מאחר ואתה נראה צעיר בתמונה כנראה שלא הצטברו לך שם סכומים מאד גדולים ולכן
קל לך לבטל אותם בהינף יד :lol:

תודה @Edward
גרף מעניין לא הכרתי את הנתונים בספרד.
על רגל אחת המצב בישראל שונה מבחינה הדמוגרפית לטובה ויש לנו מטבע משלנו.
אינני יודע לנתח את ההבדלים במצב שלנו לעומת מדינות אחרות ברמת המאקרו ולהסתמך על הניתוח שלי לעשרות השנים הבאות. אולי הכל יהיה בסדר - מי יודע?

כמובן שאם היה מצב זהה בארץ מבחינת השקעה באג"ח מדינה יש לפרט אפשרויות לפעול אם הוא נלחץ :
למשל
1.) להקטין הפרשות לפנסיה מהשכר , לבקש הגדלה של הברוטו במקום ולהשקיע עצמאית.
2.) למשוך הכל מקרן עם קנס ולבקש מהמעסיק להפריש לקרן אחרת .
לגבי 1, זה נחמד לכסף חדש אבל מה עם הכסף הגדול, זה שכבר נמצא בקרן הפנסיה?

לגבי מספר 2, אתה יוצא מנקודת הנחה שבכלל תהיה מסוגל לעשות את זה ברגע האמת. הרבה פעמים הקטע של ה"יד על הדופק" זה קונספט שלא כל כך עובר את מבחן המציאות, הרי כל הרעיון בפונזי זה להרגיע את המשתתפים שהמצב פנטסטי. ברור לך שעד שהקפריסאים חשבו למשוך את כספם מהבנקים שלהם כבר אי אפשר היה לעשות את זה, כן?

אגב , אני מעריך (אם כי קצת בחוצפה;) ) שאם היית באמת באמת מאמין במספר קרוב ל 10% היית נוקט באחת השיטות לעיל
או שבכלל לא היית שם כספים בפנסיה.
אתה צודק ואין לי (ולא יהיו ככל הנראה לעולם) סכומים משמעותיים בקרן פנסיה.

הייתי רוצה גם לעלות נקודה נוספת - מאחר ורוב הפנסיה מושקעת באג"ח עם מחמ ארוך יחסית, התשואות כנראה לא הולכות להיות מספקות ב-2-3 עשורים הקרובים.

ברור לך שעד שהקפריסאים חשבו למשוך את כספם מהבנקים שלהם כבר אי אפשר היה לעשות את זה, כן?
- זאת אכן נקודה טובה.
גם שיכנעת אותי שאתה באמת מאמין בבטיחות הפנסיה במקדם במספרים הנמוכים של הסקאלה.
לגבי קפריסין -->
אני באמת לא זוכר איך הסיפור נגמר..... וכנראה שאם לא שמעתי על זה על לא היה מדובר בסיפור מספיק נוראי כדי למכור עיתונים .
אנא תקן אותי בכיף אם אני טועה.

מבלי להידרדר במדרון חלקלק אציין את המובן מאליו שגם המזומן בבנק או ביד וגם הזהב הם מוסכמות שלא הגנו על בעליהם כשעלו משטרים מהגיהנום
בעולם במאה שנים האחרונות.

אני באמת לא זוכר איך הסיפור נגמר..... וכנראה שאם לא שמעתי על זה על לא היה מדובר בסיפור מספיק נוראי כדי למכור עיתונים .
אנא תקן אותי בכיף אם אני טועה.
מזל טוב:
Final 'haircut': Cyprus to levy deposits by 47.5 percent
http://rt.com/business/cyprus-crisis-bailout-deposit-631/

לא על כל טרגדיה תקרא בעיתון, ולא כל דבר שכתוב בעיתון זו אמת.

מבלי להידרדר במדרון חלקלק אציין את המובן מאליו שגם המזומן בבנק או ביד וגם הזהב הם מוסכמות שלא הגנו על בעליהם כשעלו משטרים מהגיהנום
בעולם במאה שנים האחרונות.
מזומן בבנק מובן שלא, אבל למה זהב ביד לא הגן לדעתך?

20 ומעלה זה עשירון עליון למיטב ידיעתי כשמדובר במשכורת אחת. שכר חציוני הוא 6.5-7 כמדומני.
מצטער, אני מסתכל על טבלת העשירונים ואני פשוט לא קונה את זה.
כנראה שיש יותר מידי הון שחור.
בנוסף לדעתי צריך להחשיב הכנסות נוספות שהן לא משכורת, כמו שכר דירה\דיבידנדים\קצבאות וכו'.
אני חושב שטבלת העשירונים עם כלל ההכנסות שונה בתכלית (גם בלי לדעת מה ההון השחור).
ואם לא היה הון שחור אז הטבלה הייתה נראית עוד יותר לגמרי אחרת.

הייתי רוצה גם לעלות נקודה נוספת - מאחר ורוב הפנסיה מושקעת באג"ח עם מחמ ארוך יחסית, התשואות כנראה לא הולכות להיות מספקות ב-2-3 עשורים הקרובים.
מספקות זה כמובן עניין של טעם וריח וציפיות אבל אני מסכים איתך בגדול .....
להלן הערכותי מדיונים קודמים (למי שיש כוח לקרוא) :
http://www.hasolidit.com/kehila/threads/אז-אתה-בונה-על-הפנסיה.649/page-2#post-8535

http://www.hasolidit.com/kehila/thr...יק-סולידי-מדי-עלול-להיות-מסוכן.238/#post-2433

אבל למה זהב ביד לא הגן לדעתך?
אם ידעו או החליטו שאתה יהודי גם זהב בשיניים לא עזר וגם תיק של 500 מניות הסנופי.

מצטער, אני מסתכל על טבלת העשירונים ואני פשוט לא קונה את זה.
כנראה שיש יותר מידי הון שחור.
תראה, יכול להיות שאתה פשוט נמצא בסביבה שבה אין הרבה עניים ולכן נדמה לך שחייב להיות מלא הון שחור. אבל יש המון המון אנשים שמשתכרים מספר אלפים בודדים בחודש, ולכן ביחס אליהם אתה כנראה עשירון עליון, מה לעשות. הכל יחסי.

אם ידעו או החליטו שאתה יהודי גם זהב בשיניים לא עזר וגם תיק של 500 מניות הסנופי.
כשהורגים אותך כבר שום דבר לא עוזר, אבל מה זה מעניין?

יש כמה רמות של החרמה, והרעיון הוא להיות מטרה כמה שיותר קשה לפיצוח. אם אני redneck עם רובה וזהב במרתף, כנראה שאני לא מטרה נוחה. אבל אם אני בורגני ממוצע עם קרן פנסיה שמנה ודירה בעיר גדולה, אז אני כמו ברווז במטווח.

ברור שהרבה יותר קשה לבוא אליך ולקחת לך משהו מהבית לעומת להלאים לך את קרן הפנסיה או את חשבון הבנק שלך שאת זה עושים בהחלטה ולחיצת כפתור.

לגבי מניות - תיק מניות\אג"ח קונצרני קשה מאוד להחרים, אגב. בגלל שאם אתה מתנהל נכון, החברות שאתה מחזיק יודעות מי אתה ושזה שייך לך, וקשה מאוד לשכנע ערימה של חברות (במיוחד חברות במדינות אחרות) שאתה כבר לא הבעלים אלא זה בעצם מישהו אחר. גם אם אתה מת, היורשים שלך יכולים די בקלות להוכיח בעלות, ולכן זה אולי המתכון הכי טוב לצבירה ולשמירה על עושר.

נערך לאחרונה ב:
יש כמה רמות של החרמה, והרעיון הוא להיות מטרה כמה שיותר קשה לפיצוח. אם אני redneck עם רובה וזהב במרתף, כנראה שאני לא מטרה נוחה. אבל אם אני בורגני ממוצע עם קרן פנסיה שמנה ודירה בעיר גדולה, אז אני כמו ברווז במטווח.
לגמרי !
בגלל זה אני redneck :)

http://www.hasolidit.com/השקעה-בסחורות-בעד-או-נגד#comment-10753

לא! פשוט לא! אתה סתם מדבר עכשיו כמו הסוציאליסטים האידיוטים.
יפה שאדם כמוך שלא קרא / לא מבין מה שהוא קרא בכל השרשור נותן ציונים על הבנת הנקרא. אבל מאחר שלא בא לי לעזור להשכלה למי שחושב שלקלל בפורום זה חלק מכללי המשחק, נסתפק בזאת.

בעיני כל הסוגיה הזו, כמו שלל התגובות מעלי, היא עניין של שליטה. הפנסיה בישראל (וכנראה בכל מקום אחר) נתונה לשרירות ליבה של המדינה, שמוכיחה שוב ושוב, כפי שניתן לראות גם בכתבות אלו, שהיא מוכנה להכניס את ידה לכיסם של החוסכים והפנסיונרים שוב ושוב כדי למלא את גחמותיה. לכן המסקנה היא שיש להפנות את מירב ההכנסה הפנויה לחיסכון לאפיקים בהם יש לחוסך שליטה רבה יותר (לא מוחלטת, כמובן, בשל סוגיות המיסוי) ולהמעיט ככל הניתן את החיסכון הכפוי לפנסיה עליו אין לחוסך שליטה רבה.

עיקרון בסיסי זה הוא העומד בבסיס המעבר ל-IRA וניהול עצמי של השקעות במקום הפקרתן בידי ״מומחים״ והמוסדיים. הוא העומד בבסיס הדעות שהוצגו לעיל של אלו שאינם מתכננים על הפנסיה הזו אלא מתרכזים בחסכונותיהם. הוא העומד בבסיס כל הרעיון של עצמאות כלכלית בניגוד לתלות במעסיק. הוא העומד בבסיס הרעיון להעביר השקעות לחו״ל למדינות בהן המערכת הפוליטית ומערכת המשפט נוטות פחות לקלפטומניה (לא כדי להעלים הכנסה, לא כדי להימנע ממיסוי, אלא כדי להימנע מגניבה פוליטית לאור היום). במילים אחרות, הכל עניין של שליטה.

ואם עיקרון זה נכון, אז יש להמשיך באותו קו ולבחון במה אתם משקיעים? האם אתם משקיעים במכשירים שמאפשרים שליטה, או שהם נתונים להיסטריה של ההמון? האם אתם משפיעים על התשואה, או רק מתפללים בלילה לפני שאתם עוצמים את העיניים שאיזה מחזור כלכלי יגיע לפרקו ושראש ממשלת מלזיה לא יקבל דלקת ריאות? האם אתם משקיעים בנכסים מניבים או ספקולטיביים? מה מידת הנזילות שלכם, לא רק זו התיאורטית, אלא המעשית? מי המתווכים בהם אתם תלויים (ויש כאלו, מברוקרים ומתווכים דרך פלטפורמות טכנולוגיות למסחר ובנקים) ועוד ועוד.

הלקח השני שניתן להפיק מהדיון הזה הוא שעם כל הכבוד להתייעלות מיטבית בעוד עשירית האחוז על דמי ניהול או עוד $10 בחודש על מספר פעולות מותרות, הגורם הראשון במעלה השוק את החיסכון/השקעה שלכם הוא מיסוי. מכאן שתהיו יעילים יותר אם תשקיעו את עיקר מרצכם בתכנון מס יעיל (וחוקי!), ורק אחר כך תדאגו להוריד את דמי הניהול שאתם משלמים לבית ההשקעות ב-0.02%. לא שזה לא חשוב, זה רק פחות חשוב. אז דברו עם רואה חשבון, ועורך דין מומחה למיסוי, וחברות, ומיסוי בינלאומי, ועבדו איתם על תכנון מס יעיל (וחוקי) ואם תחסכו שם 10% מס בשנה, זה יהיה הרבה יותר משמעותי לנטו שלכם מהפער שבין 0.9% ל-0.35% מההפקדה, עליו נראה שמשקיעים פה אנרגיה רבה כלכך.

או אז, כתבות כמו אלו שפתחו שרשור זה יעברו בפיהוק בדרך לתשבץ היומי, ולא יסיחו את דעתכם מהמשימה העיקרית בעת קריאת העיתון - לעזור לילדים למצוא להיכן נעלם יוסי.

יפה שאדם כמוך שלא קרא / לא מבין מה שהוא קרא בכל השרשור נותן ציונים על הבנת הנקרא. אבל מאחר שלא בא לי לעזור להשכלה למי שחושב שלקלל בפורום זה חלק מכללי המשחק, נסתפק בזאת.
בעיני להיות סוציאליסט זו לא קללה, אבל זו בהחלט דרך התבטאות לא נעימה, מיותרת, ולא רצויה כאן, או בכל מקום אחר.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D מיסוי בהשכרת שתי דירות, ומגורים בשכירות בדירה אחרת מיסים 1
מ התלבטות בין שתי הצעות לדמי ניהול בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
א שתי שאלות בסיסיות לקראת פתיחת חשבון בניירות ערך שוק ההון 5
B התלבטות בין שתי חלופות השקעה נדל"ן 6
סול שתי דירות במקום אחת נדל"ן 4
ס שתי קרנות סל זהות בביצועים, אך שונות במחיר, עמלות וגודל. מה הייתם קונים? שוק ההון 8
A הבדלים בתשואה בין שתי קרנות העוקבות אחר אותו מדד שוק ההון 11
י מה גורם להבדל בין שתי קרנות זהות שנסחרות באותו המטבע? שוק ההון 7
ל שתי שאלות על אג"ח וקניה בדולר שוק ההון 1
O השוואה בין אלטרנטיבות - קניית דירה אחת או שתי דירות (הון התחלתי זהה) נדל"ן 2
A השוואה בין שתי אלטרנטיבות השקעה נדל"ן 4
I חישוב החזר מס לשכיר במעבר בין שתי עבודות מיסים 4
J שתי שאלות על משכנתא: (1) משכון נכס קיים לטובת סגירת משכנתא אחרת (2) ריהוט וגמר נדל"ן 8
M שתי שאלות על קרנות מחקות שוק ההון 1
L שתי שאלות קצרות על מערכות מסחר וקרנות נאמנות מחקות בארצות הברית. שוק ההון 4
Z האם לעקור שתי שיניים שבורות שלא כואבות? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 25
R פתיחת שתי קרנות השתלמות - שכיר ועצמאי שוק ההון 15
ע שתי שאלות ברשותכם נדל"ן 4
O כמה דומות ההחזקות של שתי קרנות שוק ההון 3
J ניכוי מס הכנסה עם שתי משרות במקביל מיסים 1
נ שאלה טכנית - אפשר לתת שתי פקודות לימיט בכיוונים שונים? שוק ההון 2
A שתי שאלות של מתחיל שוק ההון 0
M קניית דירה בבניין ש"כלוא" בין שתי אתרי תמ"א נדל"ן 3
D האם יש יתרון בהחזקת שתי קרנות פנסיה? צרכנות פיננסית 7
הק995 שתי דעות מנוגדות עם השלכות עצומות. מה דעתכם? שוק ההון 18
J שתי הצעות משכנתא לבדיקה נדל"ן 10
D משפחה צעירה - שאלת רכישת שתי דירות נדל"ן 25
ג שוב שתי שאלות למתחיל... שוק ההון 10
D שני מעסיקים - שתי קרנות פנסיה? צרכנות פיננסית 24
מ בחינת שתי אופציות להשקעה נדל"ן 3
S Fidelity משיקה שתי קרנות מחקות באפס דמי ניהול שוק ההון 3
S שתי שאלות של מתחילים - קופ"ג להשקעה וקרן השתלמות צרכנות פיננסית 2
לא חשוב שמות שתי עבודות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 22
לא חשוב שמות שתי שאלות קיומיות בנוגע לפנסיה אוף טופיק 2
T שילוב של שתי שיטות השקעה שוק ההון 89
G שתי שאלות בנוגע לקופות גמל להשקעה שוק ההון 5
KoTz מתלבט בין שתי קרנות מחקות STOXX EUROPE 600 שוק ההון 8
L שתי שאלות - קרן מגודרת מטח והשקעה לטווח קצר שוק ההון 8
מ קופת גמל לשכירים - שתי שאלות כלליות צרכנות פיננסית 5
ש שתי נקודות שוק ההון 4
oz1987 סדרת כתבות על דור ה-Y מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 308
N כתבות מלאות בטעויות בנושא הפנסיה צרכנות פיננסית 52
oz1987 סדרת כתבות בערוץ 10 - "החוב הלאומי" מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 28
הסולידית שימו לב - ציטוט כתבות ממקורות חיצוניים אוף טופיק 0
B מסתבר שאפילו בטמקא יש כתבות שמעודדים סוכנות אוף טופיק 0
R כתבות בנוגע למצב הבורסה שוק ההון 20
stamEhad אג"ח ממשלתי של ישראל מול ארה"ב - פער גדול מאד בתשואות היסטוריות (לטובת ישראל), מנסה להבין מדוע שוק ההון 15
מ פתיחת עוסק פטור להכנסה שנתית נמוכה מאד צרכנות פיננסית 7
ס שני אג"ח ממשלתיות דומות, אבל בתשואות מאד שונות. מדוע? שוק ההון 1
adamshalev אג״ח ארוך מאד מאד שוק ההון 59

נושאים דומים

Back
למעלה