• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלות למנוסים שבחבורה + שיתוף לבטים וחששות

Invet101

משתמש רגיל
דירוג
49
שלום חברים,
כמה פרטים כללים להבין את התמונה, בן 42, חוסך ומשקיע בסביבות 5000₪ בחודש ,התיק שלי:
50% vti
35% vxus
25% schd
סהכ כרגע כ300k כבר הושקעו.
לא מתיימר להיות מומחה, ניסיוני מסתכם בקריאת המשקיע הנבון ,התחברתי יותר לרכישת מדדים, השקעה פסיבית ולא לניתוחים הטכניים, קריאת דוחות ובחירת מניות, אין לי תשוקה לנושא אני מניח, אני מתמקד בvti, vxus והתכנית היא להזרים לשם כספים ב18 שנים הבאות על מנת לנסות ולפרוש מוקדם, ההקצאה שלי לארה"ב ולשאר העולם נראית לי סבירה ולמרות שבטח יש המון דעות אחרות נראה לי שיותר חשוב פה להתמיד לאורך השנים עם ההקצאה שנבחרה, לצערי נכנסתי אמנם בהדרגה אבל בתזמון אומלל לפני כשנה וחצי לפני הנפילה הגדולה אז כרגע אני ברווח של כ3% בלבד.
בנוסף דרך הבנק יש לי כ200k המושקעים באלטשולר שקלית ללא מניות.

כמה שאלות.
1. על פי המשקיע הנבון יש להקצות חלק ניכר מהתיק לאג"ח, כלומר למדדי אג"ח מובחרים, האם זה עדיין המקרה? מה הכיוון המומלץ פה מבחינת מדדים? כרגע בגלל חוסר הבנה בנושא פשוט העדפתי להשקיע בקרן שקלית ללא מניות.
2. האם יש איזושהי בעיה קרדינלית שאני לא רואה בתכנית שהתוויתי לעצמי?
3. לפעמים מקריאה בפורום אני מרגיש שיש המון נושאים מתקדמים שאני לא מתמצא בהם אבל מצד שני דוקא הפשטות של רכישת המדד קסמה לי בספר, השאלה היא האם אני לא מחמיץ פה משהו בזה שהדרך שלי היא פשוטה מדי.
תודה אשמח לכל דעה.

1. על פי המשקיע הנבון יש להקצות חלק ניכר מהתיק לאג"ח, כלומר למדדי אג"ח מובחרים, האם זה עדיין המקרה? מה הכיוון המומלץ פה מבחינת מדדים? כרגע בגלל חוסר הבנה בנושא פשוט העדפתי להשקיע בקרן שקלית ללא מניות.
הקרן שאתה משקיע בה -
1. מכילה אג"ח קונצרני.
2. בוחרת את האג"ח שלה בצורה אקטיבית (לעומת הבחירה שלך במניות לקרנות פאסיביות.
3. גובה ממך 1640 ש"ח בשנה דמי ניהול ונאמנות, ומשלמת מתוכם לבנק שלך 700 ש"ח בשנה על זה שהוא סייע לך לרכוש אותה. אתה בטוח שזה מה שאתה רוצה?

תשקול את ההצעה הבאה - במקום לבחור אקראית קרן אקטיבית, תבחר אקראית קרן פאסיבית.
אחרי שיהיה לך "כיוון המומלץ פה מבחינת מדדים" או סתם "הבנה בנושא", תבחר קרן פאסיבית שמתאימה למדד אג"ח הנבחר שלך.
בדרך כלל במדדי אג"ח ההתלבטויות הם (למיטב ידיעתי) ב-4 השאלות הבאות:
1. ממשלתי או קונצרני?
2. ישראלי או גם חו"ל בדירוג דומה?
3. מה המח"מ הרצוי?
4. צמוד או נומינלי?
לגבי שתי השאלות האחרונות, יש מדדים שיקחו מח"מ ספציפי, ויש כאלו שייקחו מח"מ ממוצע של האג"ח שקיימים בבורסה (וכנ"ל לגבי הצמדה\נומינלי).
אבל כמו שציינתי, גם עד שאתה יודע מה אתה רוצה, תבחר קרן פאסיבית אקראית. אם היה מותר, הייתי שוקל להציע לך קרן במחיר קצת יותר זול ממה שהבנקאי שהציע לך לקח...
עריכה: הקרן הנוכחית משתמשת במדד ייחוס של "שקליות ריבית קבועה ממשלתיות". תחפש קרנות פאסיביות על המדד הזה עד שתחליט אם אתה מעדיף מדד אג"ח שונה.

נערך לאחרונה ב:
תודה חיים, אני מסכים שההשקעה שלי בקרן השקלית היא לא אידיאלית וזו בדיוק הסיבה ששאלתי.
מבחינתי אני מעדיף בדומה למניות פשוט לרכוש מדד אג"ח השאלה שלי היא על פי המשקיע הנבון מה בדר"כ הדרך המקובלת להשקעה ברכיב באגחי של התיק עבור המשקיע הפאסיבי? רכישת אגח כללי? אני מודה שאינני מתמצא אבל משיטוט בפורום אני רואה המון דעות שלמרות שהמטרה זה איזון תנודתיות תיק המניות שוק האגח כרגע בעייתי, אשמח לדעתך.

3. לפעמים מקריאה בפורום אני מרגיש שיש המון נושאים מתקדמים שאני לא מתמצא בהם אבל מצד שני דוקא הפשטות של רכישת המדד קסמה לי בספר, השאלה היא האם אני לא מחמיץ פה משהו בזה שהדרך שלי היא פשוטה מדי.
אינך מחמיץ דבר, הפוך נראה לי שהבנת מצויין. פשוט זה טוב.
רק דבר אחד לא מובן לי:
בנוסף דרך הבנק יש לי כ200k המושקעים באלטשולר שקלית ללא מניות.
למה זה טוב?

אינך מחמיץ דבר, הפוך נראה לי שהבנת מצויין. פשוט זה טוב.
רק דבר אחד לא מובן לי:

למה זה טוב?
כיוון שעל פי הספר הסכום מיועד לאג"ח אבל נחשפתי להמון דעות שטוענות שהשקעה באג"ח כרגע היא בעייתית, מודה שאני לא מבין את הנושא לעומק ולכן הכסף לא הושקע, כמו שיש דיי קונצנזוס לגבי vti בפורום טרם מצאתי כזה לגבי השקעה פסיבית באג"ח

כיוון שעל פי הספר הסכום מיועד לאג"ח אבל נחשפתי להמון דעות שטוענות שהשקעה באג"ח כרגע היא בעייתית, מודה שאני לא מבין את הנושא לעומק ולכן הכסף לא הושקע, כמו שיש דיי קונצנזוס לגבי vti בפורום טרם מצאתי כזה לגבי השקעה פסיבית באג"ח
1. אני לא יודע מה כתוב בספר ואם תקרא ספר אחר כנראה שיהיה כתוב בו משהו אחר.
2. יש כל מיני סוגים של אג"ח. לומר שלהשקיע באג"ח מבלי לפרט איזה זה משהו בעייתי זה כמו שתגיד שלהשקיע זה בעייתי.
3. גם אם אתה רוצה להשקיע באג"ח יש דרכים הרבה יותר טובות לעשות זאת.
אין קונצנזוס כי לאנשים שונים יש דיעות שונות, מטרות שונות וסיבולת סיכון שונה, מה שאנשים אחרים עושים לא צריך לעניין אותך כ"כ לדעתי.

ברוך הבא,

אבל בתזמון אומלל לפני כשנה וחצי לפני הנפילה הגדולה אז כרגע אני ברווח של כ3% בלבד.
במידה והתכנית שלך היא להמשיך לעבוד ולהשקיע במשך 18 שנה אז המשפט הזה הוא שגוי, חסר משמעות, ומיותר.

כנ"ל לגבי שוק האג"ח כרגע.

הדבר החשוב הוא לנסח תוכנית ארוכת טווח מוגדרת ומותאמת לצרכיך והנסיבות האישיות שלך. שכח ממה שחברים ממליצים לך על מצב נכס כזה או אחר כרגע.

תודה חיים, אני מסכים שההשקעה שלי בקרן השקלית היא לא אידיאלית וזו בדיוק הסיבה ששאלתי.
מבחינתי אני מעדיף בדומה למניות פשוט לרכוש מדד אג"ח השאלה שלי היא על פי המשקיע הנבון מה בדר"כ הדרך המקובלת להשקעה ברכיב באגחי של התיק עבור המשקיע הפאסיבי? רכישת אגח כללי? אני מודה שאינני מתמצא אבל משיטוט בפורום אני רואה המון דעות שלמרות שהמטרה זה איזון תנודתיות תיק המניות שוק האגח כרגע בעייתי, אשמח לדעתך.
כמו שכתבתי, אם אתה לא מתמצא ולא סגור על איזה מדד מבין מדדי האג"ח שיש, בינתיים בחר אחד מהם (אקראית, או זה שמהווה מדד ייחוס לקרן האקטיבית הנוכחית, ותלווה אותו עד שתתמצא ותבין איזה מדד אתה מעדיף). מה שאתה מרוויח זה 100 ש"ח על כל חודש בתקופת הביניים עד שתחליט (רוב הקרנות הפאסיביות על אג"ח לוקחות 0.15% ד"נ).

עריכה: @Invet101 - ברוך הבא לפורום.
טיפ - בצורה שבה הגבת לי. אני לא מקבל הודעה על זה. מומלץ לתייג (כמו בשורה הקודמת) או לצטט.

אני לא רוצה להיכנס למה עדיף, כי ההבדל הוא גם קטן (יש מתאם גבוה בין המדדים), וגם ההחלטה תלויה במטרות שלך לגבי רכיב האג"ח בתיק (למשל: האם המטרה היא רכיב סולידי עם שונות נמוכה, או רכיב עם שונות גבוהה אבל שונה ופחות מתואמת עם המניות). לכן העדפתי להתייחס לשלב הביניים, עד שתמצא את מה שמתאים לך - פשוט "תחנה" את הכסף בחניה דומה לחניה הנוכחית, אבל זולה בהרבה...

נערך לאחרונה ב:
כמו שכתבתי, אם אתה לא מתמצא ולא סגור על איזה מדד מבין מדדי האג"ח שיש, בינתיים בחר אחד מהם (אקראית, או זה שמהווה מדד ייחוס לקרן האקטיבית הנוכחית, ותלווה אותו עד שתתמצא ותבין איזה מדד אתה מעדיף). מה שאתה מרוויח זה 100 ש"ח על כל חודש בתקופת הביניים עד שתחליט (רוב הקרנות הפאסיביות על אג"ח לוקחות 0.15% ד"נ).
אני לא רוצה להיכנס למה עדיף, כי ההבדל הוא גם קטן (יש מתאם גבוה בין המדדים),
מה שאתה כותב אינו נכון.

הוא הצהיר שמטרתו להשקיע במשך 18 שנה. לכן, לדעתי, להסתכל על תשואת התיק כרגע, ועוד להצהיר שהיה לו תזמון אומלל זה בזבוז של זמן, או שזה מצביע על חוסר החלטיות בהגדרת הטווח הזמן והצרכים האישיים, או על קושי בהבנת ההתמודדות הפסיכולוגית הכרוכה בהשקעה למשך 18 שנה. בכל מקרה זה מצביע על ליקוי בהבנת סדרי העדיפויות.

אני לא יודע מה כתוב בספר ואם תקרא ספר אחר כנראה שיהיה כתוב בו משהו אחר.
נכון אבל בערך. בכל זאת "המשקיע הנבון" נחשב לאיזה סוג של תנ"ך לחובבי גראהם. הבעיה היחידה היא שזה ספר שנכתב בתקופה שריביות היו משהו הגיוני ולא כפי שקורה בעשור האחרון, ובמיוחד הריביות הנומינליות השליליות של השנים האחרונות.
יש להקצות חלק ניכר מהתיק לאג"ח
השאלה היא אם אתה מבין לאיזה צורך אתה רוצה לנתב חלק גדול מהתיק לאג"ח. ואחרי שתסביר לשם מה, אפשר אולי לחשוב אם האג"ח יעזור לך למימוש הצורך או לא.
שאלה נוספת היא עד כמה אתה מוכן לסכן את ההשקעה שלך. אג"ח ממשלתי נחשב למכשיר סולידי יותר מאג"ח קונצרני, ממדדי מניות וממניות ספציפיות. זה אומר שכנראה שהחלק שיושקע באג"ח יניב לך פחות רווח אבל יתן יציבות כלשהי. הרוב מתחילים להטות את הכף לטובת אג"ח ככל שהם מתקרבים לשלב הפרישה. לך יש עוד 18 שנה לפרישה שבחרת או עוד 25 שנה לפרישה הרשמית. קח את זה בחשבון כשאתה מחליט איזה אחוז מהתיק להקצות כרגע לאג"ח (כרגע יש לך נתח של 40%).

אני סקרן לגבי החלק של ה- schd.
למה בחרת לתת לו 25 אחוז? ומה הוא מכיל שאין בשתי הקרנות האחרות?

@Invet101

השנקל שלי, רגע לפני שאתה בוחר סוג אג"ח ואחוז בתיק אתה צריך להבין מה התפקיד של אג"ח.

ככלל אצבע אג"ח הוא כלי בעל תוחלת חיובית שמקטין תנודתיות בתיק. כלומר, במצב של נפילות בשוק ההון תיק שמכיל אג"ח ייפול פחות מתיק שמורכב מ100% מניות. לרוב, התנודתיות הפחותה מגיעה על חשבון התשואה. (יש מליון יוצאים מהכלל למה שאמרתי אבל זה הרעיון הכללי).

אז, חשוב שתבין:
  1. מה טווח ההשקעה שלך (ככל שהטווח יותר גדול תצטרך פחות אג"ח ולהפך)
  2. מה סיבולת הסיכון שלך (ככל שהיא גדולה יותר תצטרך פחות אג"ח ולהפך)
האם קראת את המאמרים ב"תמונה הגדולה"? הנושא מסוכם שם היטב.

עוד הערה קטנה.

אמרת שהתיק שלך מורכב מ:
50% vti
35% vxus
25% schd
ו200k המושקעים באלטשולר שקלית ללא מניות.

האחוזים שלך שגויים. אתה צריך לחשב את הפלח המושקע (נניח VTI) חלקי סך הכסף (כולל ההשקעה באלטשולר שחם). כשתעשה את זה תגלה שהתיק שלך הרבה פחות אגרסיבי (כלומר מכיל אחוז נמוך יותר של מניות) ממה שאתה חושב. תזכור שיש לך רק תיק השקעות אחד.

בהצלחה!

נכון אבל בערך. בכל זאת "המשקיע הנבון" נחשב לאיזה סוג של תנ"ך לחובבי גראהם. הבעיה היחידה היא שזה ספר שנכתב בתקופה שריביות היו משהו הגיוני ולא כפי שקורה בעשור האחרון, ובמיוחד הריביות הנומינליות השליליות של השנים האחרונות.

השאלה היא אם אתה מבין לאיזה צורך אתה רוצה לנתב חלק גדול מהתיק לאג"ח. ואחרי שתסביר לשם מה, אפשר אולי לחשוב אם האג"ח יעזור לך למימוש הצורך או לא.
שאלה נוספת היא עד כמה אתה מוכן לסכן את ההשקעה שלך. אג"ח ממשלתי נחשב למכשיר סולידי יותר מאג"ח קונצרני, ממדדי מניות וממניות ספציפיות. זה אומר שכנראה שהחלק שיושקע באג"ח יניב לך פחות רווח אבל יתן יציבות כלשהי. הרוב מתחילים להטות את הכף לטובת אג"ח ככל שהם מתקרבים לשלב הפרישה. לך יש עוד 18 שנה לפרישה שבחרת או עוד 25 שנה לפרישה הרשמית. קח את זה בחשבון כשאתה מחליט איזה אחוז מהתיק להקצות כרגע לאג"ח (כרגע יש לך נתח של 40%).

,תודה הצורך הוא לאזן תנודתיות במניות ובכל זאת לייצר תשואה גם היא פחותה.
אני מניח שהשאלה שלי היא אם במונחי מניות ניתן להניח שהשקעה בVTI בסבירות גבוהה יחסית תשתלם במבט קדימה לעוד 10 שנים מה המדד המקביל בעולם האג"ח שבו אני לא מתמצא? כלומר שיכול להיות שיהיו תנודות פה ושם אבל פחות משמעותיות ממניות ועדיין במידה רבה של סבירות התשואה תהיה סבירה לאג"ח איכותי.

הצורך הוא לאזן תנודתיות במניות
הבנתי. יש כאן בטוח חכמים ומנוסים ממני. אני לא מתקרבת לאג"ח גם עם מקל.
אצלי באופן אישי לגמרי, התנודתיות מתאזנת ע"י השארת אחוז מסוים בעו"ש. אם הייתי מבינה מה ההגיון כיום באג"ח, יתכן שהייתי נעזרת בכך. ואם הייתי מחליטה להשתמש בכלי הזה, הייתי הולכת על קרן מחקה כל האג"חים הממשלתיים בישראל לזמן קצר ובינוני. למה? כי ממשלתי יותר אחראי ובטוח מקונצרני, בטח בישראל.
בכלל, הפורום מלא בשרשורים לגבי איזה אג"ח לבחור. למה שלא תעלעל קצת?

אצלי באופן אישי לגמרי, התנודתיות מתאזנת ע"י השארת אחוז מסוים בעו"ש. אם הייתי מבינה מה ההגיון כיום באג"ח, יתכן שהייתי נעזרת בכך. ואם הייתי מחליטה להשתמש בכלי הזה, הייתי הולכת על קרן מחקה כל האג"חים הממשלתיים בישראל לזמן קצר ובינוני. למה? כי ממשלתי יותר אחראי ובטוח מקונצרני, בטח בישראל.
בכלל, הפורום מלא בשרשורים לגבי איזה אג"ח לבחור. למה שלא תעלעל קצת?
תודה
@חיים 111 אשמח לשמוע מה דעתך.

אצלי באופן אישי לגמרי, התנודתיות מתאזנת ע"י השארת אחוז מסוים בעו"ש.
רק שתדעי כסף בעו"ש זה סוג מסוים של אג"ח עם מח"מ 0 פשוט וללא ריבית (כיום).

@חיים 111 אשמח לשמוע מה דעתך.
תוחלת התשואה על מניות גבוהה מתוחלת התשואה על אג"ח ממשלתי, אבל התנודתיות גדולה יותר.
במבט לעוד 10 שנים הייתי משקיע כ-50% באג"ח.

צריך לזכור שיש הבדל בין אג"ח ארוך טווח לקצר טווח. אג"ח קצר טווח הוא כמעט ולא תנודתי, והתשואה זהה פחות או יותר לריבית באותה תקופה. אג"ח ארוך טווח תנודתי ביחס לשינויים בציפיות הריבית. אם הריבית תעלה, הוא יצנח, ואם הריבית תרד, הוא יעלה. אלה שמחזיקים אותו, מצפים לתנודתיות שהיא פחות מתואמת עם החלק המנייתי לעומת החזקת מניות מאיזורים שונים בעולם.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Nons Ense מצאתי דירה שאני רוצה לרכוש, אילו שאלות חשוב לשאול את בעל הדירה? נדל"ן 6
M כמה שאלות בנוגע לקופ״ג IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
MaorRocky שאלות על קרנות אמריקאיות ומס ירושה עבור אזרח ישראלי מיסים 6
M שאלות לגבי הצהרת בריאות בביטוח בריאות? צרכנות פיננסית 1
E דיווח רווחי הון למשקיע המתחיל דרך ברוקר זר IBKR - שאלות בסיסיות שוק ההון 8
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
M דירה ראשונה להשקעה- כמה שאלות נדל"ן 20
K כמה שאלות למשקיע פאסיבי מתחיל שוק ההון 3
C עוש -> כספית: כמה שאלות לפני שוק ההון 27
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
פ נספח ד לדוח השנתי למס הכנסה (טופס 1324) - כמה שאלות מיסים 3
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33