• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

רוצה להתחיל להשקיע אך חושש שהשוק לקראת נפילה

קמצן מורשה

משתמש רגיל
דירוג
104
שלום לכולם,

אני חייל לקראת שחרור, כבר תקופה קורא פוסטים רבים בבלוג הנהדר הזה ומתחיל להתעניין בהשקעה פסיבית.
מבחינת איך שאני רואה את השוק ומהסתכלות על ההיסטוריה של הבורסה ניתן לראות כי בממוצע כל 7~ שנים חל איזשהו משבר\נפילה בשוק.
אני אומנם חדש מאוד בנושא וחסר לי המון ידע אבל זה נירא כי השוק גבוה כרגע כי מכפילי הרווח הם מאוד גבוהים ביחס לממוצע והמניות עלו השנה רק בגלל שהריבית אפסית והכסף זול.
ברגע שתהיה טיפה אינפלציה והריבית תעלה השווקים יתמוטטו עד להתאזנות...
כלומר, אני מרגיש שאנו לקראת סוף "הסייקל" ואני תוהה אולי באמת עדיף לחכות לנפילה ורק אז להיכנס.

מצד שני, לפי כל מה שקראתי כאן ובבלוגים נוספים אני עושה טעות קלאסית וחבל על כל רגע שהכסף יושב בפיקדון יומי.

אשמח לשמוע את דעתכם על הנושא ולשמוע טעונים תומכים או סותרים על התלבטותי.

בנוסף, לאחר שקראתי את רוב החומר בבלוג אשמח אם תוכלו להפנות אותי למקורות מידע נוספים שאוכל לקבל מידע נוסף על ההשקעות.

תודה מראש,

קמצן מורשה.

ברגע שתהיה טיפה אינפלציה והריבית תעלה השווקים יתמוטטו עד להתאזנות...
בארה"ב יש טיפה אינפלציה והריבית עלתה - השווקים בתגובה התמוטטו לשיא כל הזמנים.

קצת יותר לעניין - השאלה הזאת בדיוק כבר נשאלה בעבר. אני בטוח שיתפתח פה דיון על זה שאין להשוות את המכפילים בסביבת הריבית הנוכחית ולאור הרכישה החוזרת למכפילי העבר וכו', אבל אתה מוזמן גם לחפש את התשובות האלו (וגם לחשב כמה השוק עלה מאז חששות העבר הללו של קריסה אוטוטו).
וזה לא שהשוק לא עומד לקרוס אוטוטו. הוא עלול. בשורה התחתונה ההפקדות החודשיות שלך ימצעו את שער הכניסה ככה שאתה צריך לצפות לקריסה. אלא אם יש לך סכום ראשוני מאוד גבוה ואז כבר נכנסת פסיכולוגיה חזקה - שקשה לשכנע עם טיעונים.

נערך לאחרונה ב:
בתחילת החודש הראסל והסנופי דשדשו, היו כתבות בYAHOO שהשוק כנראה בדרך לתיקון.
בדיוק יכמה ימים אחריי, הסנופי קפץ באיזה 0.8% והראסל קפץ ביותר מאחוז. מאז הם שברו כמה שיאים.
אני לא חושב שמישהו יכול לצפות או לנחש לאן השוק יפנה.

ספציפית במקרה שלך, אם אתה חיייל משוחרר אני מתארת לעצמי שההון שצברת עד כה הוא שבריר ממה שתצבור בשנים הקרובות. מהבחינה הזאת, אפילו אם כן תהיה נפילה בקרוב ותפסיד בה 50% מהחסכונות שלך (לא מאד סביר אם לא תמהר למכור), סביר להניח שאת הסכום שהפסדת תוכל לכסות במספר חודשי עבודה קטן.

אבל - האם אתה יודע שאת כספי ההשקעה שלך לא תצטרך ב10-20 שנים הקרובות? אם זה לא המצב ייתכן שבלי קשר לחשש מנפילה כדאי לך לשקול תיק שאינו 100% מנייתי.

בהינתן שאף אחד לא יודע מה יהיה עוד שנה יש לך 3 אפשרויות.
1.להקטין את רמת החשיפה למניות.
2.להיכנס במנות.
3.להיכנס בפעם אחת כפי שההיסטוריה מוכיחה שעדיף ולחיות עם התוצאות.

להיכנס בפעם אחת כפי שההיסטוריה מוכיחה שעדיף ולחיות עם התוצאות
*בתוחלת.
יש המון נקודות בזמן שבהן עדיף לא להכנס בבת אחת. יכול מאוד להיות שאנחנו נמצאים בנקודה הזו.
הבעיה היא שאין איך לדעת.

יש המון נקודות בזמן שבהן עדיף לא להכנס בבת
תגדיר המון. בפועל זה 23% מנקודות הזמן ההיסטוריות (בהשוואה ל-DCA שנפרש על פני שנה).

אתה צודק אבל שהתוחלת לא מספרת את כל הסיפור.

תשמע, אני מוכרח להודות שאני נמצא בדיוק באותה פוזיציה
כולנו נמצאים באותה הפוזיציה.
גם בן 35 עם הון על סך 1.5M שמושקע 65% מניות נמצא באותה פוזיציה.
האופציה "החזק" היא תודעתית בלבד. היא לא באמת קיימת. בכל רגע נתון בו אתה מחזיק במניה כלשהי צריך להתייחס אליה כאילו קנית אותה מחדש הבוקר. אם היא לא כדאית - לא כדאי לך להחזיק אותה בדיוק כפי שלא כדאי לך לקנות ממנה.
גם אני, בן 30 עם תיק ניירות של 370,000 ש"ח מתוכו 70% מושקע במניות, מתייחס לזה כאילו קניתי הבוקר את כל המניות. אם הייתי יודע שמחר תהיה קריסה - הייתי מוכר הכל היום. אבל אני לא יודע, אין דרך לדעת, ובגלל שאני לא צופה הוצאה כספית גדולה בעשר השנים הקרובות - אין לי סיבה לנסות ולהיות אורקל.
אם הייתי יודע שאני רוצה בעוד 3 שנים לקנות דירה, תיק הניירות שלי היה נראה אחרת לגמרי (כנראה 50% אג"ח, 25% מניות נדל"ן 15, 20% מניות ו-5% מזומנים). הכל שאלה של איזו מדיניות אתה מכתיב לעצמך, לא מה יוליד מחר כי על הראשון אתה שולט ועל השני אתה רק צופה גם אם אתה חושב שאתה לא.

הערה בקשר לזה ש"צריכה להיות מפולת". נכון שממוצע כל עשר שנים יש מפולת. בממוצע יש בישראל רעידת אדמה קטלנית כל מאה שנה. האחרונה הייתה לפני מאתיים שנה. נו מה לעשות. איך תרגיש אם הבורסה תמשיך לזנק עוד עשר שנים נוספות בזמן שאתה בטוח-בטוח שהנה עוד רגע המופלת הגדולה?

כלומר, אני מרגיש שאנו לקראת סוף "הסייקל" ואני תוהה אולי באמת עדיף לחכות לנפילה ורק אז להיכנס.
כמה זה נפילה? וכמה זמן מחכים?
ונניח שהחלטת על 30% ואחרי שנה היו נפילות של 20% ואז במשך שנתיים חזר למה שהיום,אחרי זה כבר כדי להשקיע כי היית נפילה או שאתה ממשיך לחכות לנפילה של 30%?

בממוצע יש בישראל רעידת אדמה קטלנית כל מאה שנה. האחרונה הייתה לפני מאתיים שנה. נו מה לעשות. איך תרגיש
אני מחכה בקוצר רוח לסופר נובה בשביל החלב.
השקעתי טריליון פרנק בתחנת כח ניטרינו-סולרית*, והמאורע מתבושש כבר מאתיים ועשר שנים.

*אם מישהו רוצה לקנות את הפנלים הסולריים שיפנה אלי בפרטי. מתאים גם לקומת מרתף. עובד גם בלילה. החזר השקעה מובטח תוך מילניה. מאפשר הקלות במס הכנסה (דרך הקטנת ההכנסה). מחיר מיוחד (נקוב במטבע מיוחד).

נערך לאחרונה ב:
המאורע מתבושש כבר מאה
זה באשמת ממשלת הימין
כמה זה נפילה? וכמה זמן מחכים?
שאלה מדוייקת, כולם מדברים על המפולת כאילו יש הגדרה למפולת. ב-1929 לקח לשוק כמעט עשור כדי לחזור למיטבו, ב-2008 לקח בערך שנה, וב-2011 הבורסה נפלה שוב. יכול להיות שאחרי שהשוק יקרוס שנה הבאה ב-50% ימהרו כל נביאי הזעם לצעוק "ידעתי!" ולאסוף את המניות שעל הריצפה, ובדיוק אז השוק יקרוס בעוד חמישים אחוז. ממש כמו שקרה עם מניית "טבע".
אני ממש עם Buy&Hold מתוך ידיעה שאיני צריך היום את הכסף, ושלמרות שהגרפים יורדים, אחוז הבעלות שלי על החברות נשאר כמות שהוא

האופציה "החזק" היא תודעתית בלבד. היא לא באמת קיימת. בכל רגע נתון בו אתה מחזיק במניה כלשהי צריך להתייחס אליה כאילו קנית אותה מחדש הבוקר. אם היא לא כדאית - לא כדאי לך להחזיק אותה בדיוק כפי שלא כדאי לך לקנות ממנה.
לא מדוייק.
מי שמושקע כבר תקופה יש לו לרוב "רווחים כלואים". תלוי כמה אתה מורווח בהשקעות שלך, אבל לפעמים המס שתצטרך לשלם במכירה יכול להיות משמעותי מספיק.

7 שנים אם השקעת דיבידנדים מחדש (מתואם לאינפלציה).
השקעת דיבידנים אחרי ניקוי מס? ואם כן איזה מס?

מדד הTR חזר לעצמו ראלית אחרי 7 שנים.
אבל מדובר גם ב0 ראלי עבור משקיעים אמיתיים רבים.

בין 1929-1936 לא היה מס על דיבידנדים בארה"ב.
(למי שזה מעניין לא היה מס דיבדנדים בין 1913-1953, מלבד 1936-1939 בהם הם מוסו כמו הכנסה רגילה לפי מדרגות שיכלו להגיע ל-79%!!!)

לא מדוייק.
צודק, תודה על התיקון. אבל אם נוריד את שיקולי המס - האופציה "החזק" היא תודעתית. בכל מקרה השימוש הנרחב באופציה הפיקטיבית הוא מטעה לחלוטין (כשבית השקעות ממליץ "החזק" למשל).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T עזרה- רוצה להתחיל להשקיע וטובע מרוב חומר שוק ההון 12
S רוצה להתחיל להשקיע, התבלבלתי לגמרי מכל המידע שוק ההון 3
W רוצה להתחיל להשקיע במניות, שאלה בנוגע לברוקר שוק ההון 8
A Peper Invest יכולה להתאים לחייל חובה? רוצה להתחיל להשקיע עצמאית שוק ההון 12
דניאל פינקלברג ממש רוצה להתחיל להשקיע באמצעות IB, אעריך עזרה מבעלי חשבון שם שוק ההון 20
M רוצה להתחיל להשקיע שוק ההון 17
ע בן 20 רוצה להתחיל להשקיע שוק ההון 18
ח מתכננת להתחיל לימודים בסמסטר הקרוב בטכניון וחוששת לבחור בתחום שאני רוצה יומני מסע אישיים 15
G רוצה להתחיל לסחור וצריך עזרה לגבי מסחר דרך ברוקר אמריקאי שוק ההון 9
ש צעיר,רוצה להתחיל לסלול את העתיד שלי התפתחות אישית 5
N רוצה להתחיל לסחור באופציות שוק ההון 4
G רוצה להתחיל - צריך עצות יומני מסע אישיים 38
R אני רוצה ללמוד על אג"ח בצורה מעמיקה, מאיפה להתחיל? שוק ההון 17
C רוצה להתחיל לחסוך וקצת מבולבל שוק ההון 3
1 רוצה להתחיל את הדרך יומני מסע אישיים 19
I קצת אבוד - רוצה לגשת למכרז לראשונה נדל"ן 3
Nons Ense מצאתי דירה שאני רוצה לרכוש, אילו שאלות חשוב לשאול את בעל הדירה? נדל"ן 6
C איך לציין לבנק שאני רוצה להעביר רק *חלק* מהניירות לבית ההשקעות? שוק ההון 11
S החזרי מס, רוצה לדעת שאני מבין נכון.. מיסים 13
א מפתחת Backend - רוצה להתמקצע בבינה מלאכותית התפתחות אישית 5
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10
AlexNOSAM רוצה ללמוד פרסום, מכירות ו/או שיווק התפתחות אישית 0
H אשתי רוצה ללמוד קורס בהייטק. התפתחות אישית 24
D רוצה להתגרש אוף טופיק 18
N רוצה להחכים יומני מסע אישיים 8
E אני רוצה לעשות ללוות צלמים באופן עסקי ולא יודע איך לתמחר את זה. אשמח לעזרה אוף טופיק 2
ח רוצה לטוס בפעם הראשונה לחו"ל אוף טופיק 14
c881 סגן שר הבריאות רוצה לראות רופאים חרדים פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 48
GeraltOfHaifa אני רוצה להעשיר את העברית שלי - איך עושים זאת? התפתחות אישית 23
הoוליד חייל משוחרר | בן 23 רוצה להבין יותר בכסף יומני מסע אישיים 20
D רוצה ללמוד על עסקים התפתחות אישית 2
ס משרת סטודנט בתוכנה - תחום ממש לא מעניין שאני לא רוצה להמשיך בו. מה עושים? התפתחות אישית 7
גימפל רוצה להשקיע בS&P 500 לעשות את זה דרך קופת גמל להשקעה, או דרך מסחר עצמאי בבורסה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 18
ה רוצה להעביר את הקרן השתלמות, קופת הגמל, והפנסיה מאלטשולר, למקום אחר למסלול עוקב מדד s&p. בסלייס יש מסלול כזה עם דמי ניהול 0.3 אבל הבנתי שלא ככ מומלץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
T אני רוצה ללמוד לצייר התפתחות אישית 1
A אני רוצה לשלם אחת לחודש משכורת לפרילנס בחו"ל. איך הכי כדאי? צרכנות פיננסית 0
YoniLevy הצעד הראשון: בגיל 18 נזכרתי שאני רוצה מלא כסף יומני מסע אישיים 21
YoniLevy בגיל 18 נזכרתי שאני רוצה מלא כסף יומני מסע אישיים 32
M עשיתי תוכנית כלכלית, לפני שמתחיל רוצה לוודא שלא טעיתי בדרך שוק ההון 25
ע מיסוי על אופציות שהחברה רוצה לרכוש חזרה מהעובד מיסים 3
V רוצה לפתוח חשבון מסחר עצמאי אבל בית ההשקעות דורש ממני לשלוח לו צילום של תעודת זהות כולל תאריך הנפקה דרך האתר שלהם צרכנות פיננסית 8
E לקוח לא רוצה לשלם את מלוא הסכום כי טוען שכמה תמונות לא יצאו טוב. מה לעשות? אוף טופיק 22
M חברה שלי רוצה להשקיע 15 אלף ש"ח לטווח ארןך שוק ההון 10
N מה אתם... הייתם עושים ? - רוצה לעבור מניהול תיק בבנק שוק ההון 0
אני חדש סליחה אם זה שייך לנדלן, רק רוצה להבין. כשאני שוכר דירה, חובה לשלם ארנונה ודמי וועד? אוף טופיק 1
I אלטרנטיבה לכרטיס אשראי ללא עמלות (בדומה ל "כזה אני רוצה") לבעלי דיירקט צרכנות פיננסית 7
G לא רוצה לקחת משכנתא מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 26
E רוצה להעביר 70 אלף שקל לקופות גמל להשקעה. כדאי בתקופה הזו ומה הדמי ניהול? שוק ההון 61
ד בעיית "אני רוצה להביא את המכה" התפתחות אישית 147
ש רוצה להתנתק, מה ההבדל בין הפסקת שירות/ניתוק/סיום? צרכנות פיננסית 11

נושאים דומים

Back
למעלה