• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

צמצום משכנתא

kiza

משתמש רשום
דירוג
0
שלום לכולם

מעוניין לעצתכם לגבי התלבטות שמעסיקה אותי מאז עליות הריבית והאינפלציה.

אשתי ואני (בני 40 + 2 ילדים) לקחנו משכנתא של 700,000 שח בשנת 2019 לטובת רכישת הבית שלנו.
התמהיל נראה כך:

מסלולריבית שנתיתסכום שנלקחיתרת סכוםיתרת שניםתשלום חודשי עדכני
זכאות 3% צמודה מדד3.00%86,76088,19026410
ריבית קבועה לא צמודה שפיצר3.41%200,240164,181141266
ריבית עוגן אג"ח צמוד משתנה כל 5 שנים שפיצר2.45%180,000165,257161053
ריבית פריים קרן שפיצר5.70% - פריים מינוס 0.55%233,000203,590211415

התשלום החודשי היה כ-3,400 שח בהתחלה אבל בשנה האחרונה הוא טיפס וכעת עומד על כ-4,100 שח וזה יחסית לרמת ההוצאות שלנו (שגם טיפסו עם התרחבות המשפחה) כבר מקשה להישאר על תזרים חיובי בכל חודש. באופן כללי אנחנו תמיד במעקב על ההוצאות ומשתדלים לצמצם איפה שאפשר, אבל בסוף החזר המשכנתא זה הרכיב הגדול ביותר.

מבחינת חסכונות והשקעות נזילים יש לנו:
  • כ- 165,000 שח בקרן השתלמות נזילה
  • כ- 58,000 שח בקופת גמל להשקעה
  • כ- 244,000 שח בחשבון ני"ע
  • כ- 20,000 שח בקרן כספית בבנק (לטובת נזילות חודשית, אין לנו בעו"ש סכומים גדולים)
בגדול אני מתלבט האם לסגור חלק מהמשכנתא בעזרת החסכונות כדי להקטין את ההחזר החודשי ואת ספיגת העליות בריבית והמדד או לבלוע את הצפרדע ולא לגעת בחסכונות..

למעשה ההתלבטות הזאת מובילה אותי לכמה שאלות:
  • איזה מסלול/ים עדיף לסגור? לכאורה הצמודים.. מסלול הזכאות התייקר מאוד בגלל המדד אבל הוא יחסית קטן.. הבא בתור זה האג"ח צמוד לפי ההיגיון שלי
  • מאיפה לקחת כדי לסגור מסלול? בחשבון ני"ע מעדיף לא לגעת בגלל מיסוי גבוה אז נשארו הקה"ש והגמל..
  • האם כדאי לקחת הלוואה כנגד הקה"ש או פשוט למשוך את הכסף?

אשמח לשמוע את הדעות והשיקולים שלכם ואם צריך להוסיף פרטים כמובן..

תודה מראש לכל מי שמתאמץ להגיב!

בקל"צ לא הייתי נוגע, וגם בפריים לדעתי עדיף שלא.
הייתי סוגר או מצמצם את המשתנה צמודה. את הזכאות לא הייתי סוגר לחלוטין כי היא מעניקה לך הנחה בעמלת היוון במקרה של פירעון עתידי - אם אתה פורע, הייתי משאיר חלק קטן מהיתרה שלה, כהקטנת החזר חודשי ולא קיצור תקופה, כדי שהיא תישאר בתוקף.

בגדול אני מתלבט האם לסגור חלק מהמשכנתא בעזרת החסכונות כדי להקטין את ההחזר החודשי
לדעתי כן.
  • איזה מסלול/ים עדיף לסגור? לכאורה הצמודים.. מסלול הזכאות התייקר מאוד בגלל המדד אבל הוא יחסית קטן.. הבא בתור זה האג"ח צמוד לפי ההיגיון שלי
הגיון בריא.
  • מאיפה לקחת כדי לסגור מסלול? בחשבון ני"ע מעדיף לא לגעת בגלל מיסוי גבוה אז נשארו הקה"ש והגמל..
גם הגיון בריא.
לדעתי לא לקחת הלוואה.

אשמח לדעות של חברים נוספים, לא רק בהקשר של התמהיל של פותח השירשור אלא כרעיון עקרוני לצמצום/אי צמצום הפלח.
שאלה טובה, אבל גם פה, תלוי בריבית שלך, בכמה דירות יש לך ובאלטרנטיבה שלך לכסף.
אישית? בגדול הייתי מחזיר כנראה אם זה לא היה גורר תשלום מס גדול.

הריבית במקרה כזה תהיה לפחות הפריים, זה רק יעיק להגדיל הלוואות כשבכל מקרה רצית לצמצם... אז לא הייתי עושה את זה

מבחינת חסכונות והשקעות נזילים יש לנו:
  • כ- 165,000 שח בקרן השתלמות נזילה
  • כ- 58,000 שח בקופת גמל להשקעה
אישית הייתי מצמצמת את המשכנתא עם הכספים הללו. (בוודאי אם הם במסלול כללי אבל גם אם הם במסלולים מנייתיים).

עם קרן ההשתלמות אפשר לסגור לגמרי את המשתנה הצמודה, שתכף אמורה לקפוץ לכם. ועם הסכום שבקופת הגמל הייתי מצמצמת את החוב שבפריים אבל בלי לשנות את מספר השנים. זה יוריד את החוב וגם יקטין את ההחזר החודשי.

בכל מקרה (וזה אחד הדברים הכי חשובים בתהליך הזה לדעתי) במקביל לפעולות הללו הייתי לוקחת את הסכום החודשי שהופחת מהמשכנתא, עושה הוראת קבע של חיסכון חודשי ומשקיעה את החיסכון הזה בהתאם לסיבולת הסיכון שלך. אם סיבולת הסיכון שלך מאפשרת את זה, הייתי עושה את הוראת הקבע לחשבון הממוסה המנייתי ואם אין אפשרות להוראת קבע לחשבון הזה אז הייתי עושה כשלב ביניים הוראת קבע לאיזשהו פיקדון צמוד, וכל תקופה (נניח 3-4 חודשים) מפקידה לחשבון המניות.
אם סיבולת הסיכון שלך לא מאפשרת השקעה במניות, אז לאחר הצטברות כסף נוסף, הייתי מצמצמת שוב את המסלולים היקרים (ובמקביל מגדילה שוב את החיסכון בהוראת הקבע).

הדגש כאן זה להמשיך לחסוך *בצורה אוטומטית* את החיסכון שאתה רגיל לחסוך דרך המשכנתא ולא לרדת בחיסכון החודשי רק בגלל שצימצמת את המשכנתא. בשביל להקל טיפה אתה יכול טיפה להקטין את הסכום, אבל ממש רק בצורה סימלית (נניח תחסוך את ההפרש המתקבל ממשכנתא של 4000₪ במקום 4100₪).
לדעתי הוראת הקבע כאן היא קריטית. אם תסמוך על זה שאתה תחסוך ״את מה שנשאר״ בסוף החודש, לא יישאר כלום בסוף החודש (או שתתחיל להתחרבש עם מחשבות, אולי אני אצטרך את זה בחודש הבא, אולי לא כדאי להשקיע החודש כשהמניות יקרות וכו׳ וכו׳).

אשמח לשמוע את הדעות והשיקולים שלכם ואם צריך להוסיף פרטים כמובן..
הקל"צ היא נכס, "לא לגעת"
הפריים ממוצע
הצמודות יקרות, בפרט העוגן אג"ח שכנראה תזנק בשנה הבאה (אם תוכל לכתוב מה העוגן המדוייק זה יכול לעזור)

אני הייתי סוגר עם הגמל שליש מהעוגן אג"ח
חד משמעית לסגור מסלולים אג"חיים (אם קיימים) בהשתלמות ותי"ק ני"ע לטובת פירעון משכנתא
לגבי מסלולים מנייתיים זו שאלה שכנראה אין עליה תשובה ברורה, ותלויה אינדיבידואלית בשנאת סיכון ובעיקר בשיקולי תזרים

הייתי סוגר או מצמצם את המשתנה צמודה. את הזכאות לא הייתי סוגר לחלוטין כי היא מעניקה לך הנחה בעמלת היוון במקרה של פירעון עתידי - אם אתה פורע, הייתי משאיר חלק קטן מהיתרה שלה, כהקטנת החזר חודשי ולא קיצור תקופה, כדי שהיא תישאר בתוקף.
נקודה טובה וחשובה, לא הייתי מודע אליה בכלל. ההנחה בעמלת היוון תקפה על כל המסלולים במשכנתא?

אני תחת ההנחה שבטווח של עשרים שנה הריבית הממוצעת תהיה נמוכה יותר מהתשואה נטו שהוא יכול לעשות באפקי השקעה.
אני גם שותף להנחה הזאת. מה גם שאישית יש לי רצון לפרוע גם את הפריים הרבה לפני טווח הזמן הזה (גג 10 שנים מהיום).

הדגש כאן זה להמשיך לחסוך *בצורה אוטומטית* את החיסכון שאתה רגיל לחסוך דרך המשכנתא ולא לרדת בחיסכון החודשי רק בגלל שצימצמת את המשכנתא. בשביל להקל טיפה אתה יכול טיפה להקטין את הסכום, אבל ממש רק בצורה סימלית (נניח תחסוך את ההפרש המתקבל ממשכנתא של 4000₪ במקום 4100₪).
לדעתי הוראת הקבע כאן היא קריטית. אם תסמוך על זה שאתה תחסוך ״את מה שנשאר״ בסוף החודש, לא יישאר כלום בסוף החודש (או שתתחיל להתחרבש עם מחשבות, אולי אני אצטרך את זה בחודש הבא, אולי לא כדאי להשקיע החודש כשהמניות יקרות וכו׳ וכו׳).
העניין שכרגע הצמצום של ההחזר החודשי לצורך הימנעות מתזרים שלילי מרגיש לי חשוב יותר מחיסכון. משהו נוגד את ההיגיון להכניס כסף לחסכון כל חודש רק כדי למשוך ממנו כדי לא להיות במינוס.
בכל אופן זה רעיון מצוין וכנראה שאבצע אותו בעתיד הלא רחוק, ברגע שהוצאה קבועה נוספת אמורה להסתיים ולאפשר לנו מרווח נשימה.

הצמודות יקרות, בפרט העוגן אג"ח שכנראה תזנק בשנה הבאה (אם תוכל לכתוב מה העוגן המדוייק זה יכול לעזור)

אני הייתי סוגר עם הגמל שליש מהעוגן אג"ח
חד משמעית לסגור מסלולים אג"חיים (אם קיימים) בהשתלמות ותי"ק ני"ע לטובת פירעון משכנתא
איפה רואים מה העוגן המדוייק?
מדוע לסגור רק שליש?

תלוי בריבית שלך, בכמה דירות יש לך ובאלטרנטיבה שלך לכסף.
אישית? בגדול הייתי מחזיר כנראה אם זה לא היה גורר תשלום מס גדול.
תודה על ההתייחסות.
הריבית היא פריים מינוס 0.3%
קרי השקעה אלטרנטיבית לחוב צריכה לייצר כיום כ 8% שזה יעד מתאגר שאני לא מזהה כרגע (חוץ ממניות בהשקעה לטווח ארוך).
לא הבנתי בהתייחסותך למה מספר הדירות רלוונטי?
ולמה תשלום מס רלוונטי להחזר פלח הפריים?
(האם התכוונת שההחזר יבוא ממכירת הדירה? , בכוונתי לממן את החזר/צמצום החוב ממקור אחר)
תודה

תוכל לראות בטפסים שחתמת עליהם כשלקחת משכנתא, ייתכן שאם תנבור באתר הבנק תחת לשונית "משכנתאות" תמצא גם כן.
העוגן הוא 0.4-
איך מעריכים לכמה זה יקפוץ במועד השינוי? לפי הריבית שנותנים במסלול זהה כיום?

איך מעריכים לכמה זה יקפוץ במועד השינוי?
החסם התחתון שלך הוא תשואת אג"ח ממשלתי צמוד ל5 שנים.
צפה זינוק של (לפחות) 2% בריבית במסלול זה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T איזון בין צמצום משכנתא ותיק השקעות שוק ההון 27
לאץ' צמצום תשלום עמלות לבית ההשקעות שוק ההון 4
ה צמצום רכישות אגח ע״י הפד פוסטים מאיכות נמוכה 3
ש צמצום סיכון במניות שוק ההון 6
מ צמצום מספר ניירות בתיק ? שוק ההון 5
F צמצום תנודתיות בתיק ני"ע שוק ההון 26
M צמצום חשיפה לפני הכנסת סכום גדול? שוק ההון 11
ח צמצום חשיפה למניות שוק ההון 2
ש דמי ניהול - צמצום שוק ההון 10
W צמצום סיכון מנפיק ומרווחי bid/ask כתוצאה מכך שוק ההון 0
T צמצום עלויות מזומן ברכישת דירה נדל"ן 2
O צמצום אי השוויון – האם זו מטרה חברתית או כלכלית? אוף טופיק 134
ITS צמצום עמלות IRA שוק ההון 5
Res Cogitans צמצום סיכון מט"ח על ידי מיצוע חודשי שוק ההון 0
רוקישיק צמצום עמלה באקסלנס צרכנות פיננסית 4
Summers צמצום טעות עקיבה, סיכון מנפיק וסיכון רגולטורי שוק ההון 38
A שאלה על צמצום מס- מתחת ל25% שוק ההון 8
ח משכנתא - חצי דירה ראשונה וחצי דירה שניה נדל"ן 4
D משכנתא 100% קל"צ נדל"ן 12
L חוות דעת על תמהיל משכנתא + מיקוח ריביות נדל"ן 8
T משכנתא 100% פריים נדל"ן 43
K משכנתא הפוכה נדל"ן 28
קפיטליסט_מרושע "העברת" משכנתא לאחר הפסקת עבודה נדל"ן 2
R משכנתא נמוכה נדל"ן 28
S שדרוג דירה - התייעצות האם לקחת משכנתא ובאיזה סכום נדל"ן 13
ד משכנתא במטרה לפרוע תוך שנה נדל"ן 13
K משכנתא על שליש דירה נדל"ן 12
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
נ מימון משכנתא באמצעות דיבידנדים שוק ההון 9
עלילה מסלול זמן ממוצע ללקיחת משכנתא נדל"ן 8
M מבצעי "שלם עכשיו 5% והשאר בקבלת מפתח" - האם במעמד החתימה יש להמציא אישור משכנתא? נדל"ן 38
ה משכנתא לפרעון תוך 10 שנים נדל"ן 14
M מחזור משכנתא - שעבוד שני, מסלול משתנה צמוד נדל"ן 2
A עלית פרמיה בביטוח דירה עבור משכנתא צרכנות פיננסית 5
א מחזור משכנתא נדל"ן 12
K שאלת משכנתא ודיור נדל"ן 9
G משיכת כספי פיצוים עבור משכנתא? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
M משכנתא - האם ניתן להמיר ריבית ק״צ לקל״צ ללא קנס? נדל"ן 3
B הוצאת קרנות השתלמות לטובת תשלום משכנתא? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S הלוואה כנגד התיק לצורך משכנתא? צרכנות פיננסית 9
R שיקולי משכנתא נדל"ן 24
9 משכנתא, או הלוואה מקופות גמל / השתלמות? נדל"ן 3
א הביטוח משכנתא מחיב אותי חיוב כפול. נדל"ן 8