• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פידבק על תיק השקעות - סטודנט

SteveJobs

משתמש רשום
דירוג
0
היי לכולם,

בקצרה על עצמי, אני בן 25 סטודנט למדעי המחשב מתחיל שנה ב' באוקטובר.
עבדתי ב-3 השנים האחרונות בחברה שנקראת SolarEdge וצברתי שם מניות RSU+ESPP (כבר נגע בהם).
פוטרתי בעקבות משבר הקורונה, וכרגע אני מתקיים על דמי אבטלה ככה שהחיסכון החודשי הוא נושא בעייתי אך בהתנהלות נכונה יכול להיות קיים, מאחר ואני לא משלם שכר דירה וכדומה.

בנוגע לתיק :
יש לי 45K זמינים להשקעה (לאחר הפרשה של קופת חירום לחצי שנה + שכ"ל לשנים ב' ג') + 25K כספי פיצויים שאני יכול למשוך (ללא אירוע מס) בעקבות הפיטורים.
בעל קרן השתלמות פסיבית של 30K בהלמן אלדובי המבצעת מעקב אחרי מדד S&P500 - בודק אפשרות לעבור ל-IRA.

חשבתי לפתוח תיק ובו :
75% מניות : לפתוח חשבון ב-IB ולקנות
  • 60% VTI שהם 45% מהתיק
  • 40% VXUS שהם 30% מהתיק
25% אג"ח בהתאם לפיזור בשוקולד מריר
  • 50% אג"ח ממשלתי צמוד (12.5% מהתיק)
  • 50% אג"ח ממשלתי לא צמוד (12.5% מהתיק)
אני יודע שזה תיק די בסיסי אך אשמח לפידבק וטיפים מבעלי ניסיון.
האם כדאי להגביר את החשיפה למניות בגיל כל כך צעיר? מה דעתכם על הפיזור?

בנוסף רציתי להתייעץ בנוגע ל-2 דברים :
  1. אם אכן אעבור ל-IRA בקרן ההשתלמות, איך כדאי לפזר את ההשקעה כדי שתתאים לפיזור שהתיק מייצג?
  2. צברתי כמו נחמדה של מניות RSU + ESPP בשלושת השנים האחרונות. מה כדאי לעשות איתן? התלות בחברה אחת בלבד קצת גורמת לי לחשוש למרות ביצועים מרשימים בבורסה של החברה (SEDG) וצפי לעתיד די מזהיר, אך מצד שני אני רוצה להימנע מאירוע מס מיותר.
תודה רבה לכולם מראש!

כל עוד שאתה לא עובד ולא תרוויח מספיק לקיום בגלל הלימודים עדיף לך לשמור לחירום, או לטווח קצר בפיקדון\אג"ח לטווח קצר.
הסכום שלך לא כל כך גבוה בשביל רווח ממניות ויש סיכוי גדול שתזדקק לו בקרוב

לא מייעץ, ולא ממליץ.

- כל מי שאני שומע שעבד בחברה כלשהי טוען שיש לה עתיד מזהיר. האמנם אתה יכול לפרט לי את כלל האילוצים שצריכים לקרות כדי שהחברה אכן תגדל בצורה כזו שאתה תרוויח יותר מהשוק?

- לא כתבת מה שווי הכסף של המניות מהעבודה. הייתי חושב עם עצמי מה אחוז השווי שלהן מול שאר הכסף שיש לי. אם המספר קטן, הייתי זורם יותר על ההימור. אחרת, הייתי חושב פעמיים אם הסיכון שווה את זה.

- הייתי מתנהל קצת בפחות ראש של "אני לא משלם בכלל שכר דירה" ושומר עוד קצת בצד למקרה שכן תרצה/תצטרך להוציא כסף על משהו כזה בעתיד הקרוב. זה יכול להיות (לפי דעתי) חלק מהקרן חירום, שלא אמרת מה גודלה. (אמרת חצי שנה, לא אמרת מה אתה מתכנן לסבסד בחצי שנה הזו)

כל עוד שאתה לא עובד ולא תרוויח מספיק לקיום בגלל הלימודים עדיף לך לשמור לחירום, או לטווח קצר בפיקדון\אג"ח לטווח קצר.
הסכום שלך לא כל כך גבוה בשביל רווח ממניות ויש סיכוי גדול שתזדקק לו בקרוב

לא מייעץ, ולא ממליץ.
- כל מי שאני שומע שעבד בחברה כלשהי טוען שיש לה עתיד מזהיר. האמנם אתה יכול לפרט לי את כלל האילוצים שצריכים לקרות כדי שהחברה אכן תגדל בצורה כזו שאתה תרוויח יותר מהשוק?

- לא כתבת מה שווי הכסף של המניות מהעבודה. הייתי חושב עם עצמי מה אחוז השווי שלהן מול שאר הכסף שיש לי. אם המספר קטן, הייתי זורם יותר על ההימור. אחרת, הייתי חושב פעמיים אם הסיכון שווה את זה.

- הייתי מתנהל קצת בפחות ראש של "אני לא משלם בכלל שכר דירה" ושומר עוד קצת בצד למקרה שכן תרצה/תצטרך להוציא כסף על משהו כזה בעתיד הקרוב. זה יכול להיות (לפי דעתי) חלק מהקרן חירום, שלא אמרת מה גודלה. (אמרת חצי שנה, לא אמרת מה אתה מתכנן לסבסד בחצי שנה הזו)

שמרתי לחירום כ-40K שהם 4500 (החסם העליון להוצאות החודשיות שלי) * 6 (שישה חודשי מחייה) + 15K לטובת שכר הלימוד.

לגבי החברה שעבדתי בה, היא צמחה במאות אחוזים בשנתיים האחרונות, מחזיקה כמות נכבדת של מזומנים פנויים וכרגע מהחברות השולטות בעולם בתחומה באנרגיה סולארית. לא מתיימר לנחש למה מניות יעלו או ירדו בזמן הקרוב ומכאן ההתייעצות שלי.

שווי הכסף של המניות מהעבודה הוא כ-500K לפני מס. גם אם כן אמכור אותם אשמח לקבל ייעוץ וטיפים לגבי ההתנהלות בעניין המיסוי בעיקר כשאני כבר לא עובד החברה.

התכנון הוא כן להישאר ולגור אצל ההורים עד סוף התואר ובו בזמן לא לנוח על זרי הדפנה וכן למצוא עבודה חדשה בתחום התוכנה, כמובן שזה לא משהו ודאי אבל כרגע זהו התכנון לעתיד הנראה לעין.

כל הסכומים בש"ח כמובן.

מהי עלות המחיה החודשית? מה גודל קרן החירום?

כמו שציינו, כל עוד אתה סטודנט במשרה מלאה הייתי בפועל בנפח נמוך. למשל, חלק קטן יחסית מתוך החיסכון החודשי מיועד לתיק ההשקעות והיתר לקרן חירום או שומר נזיל בהתאם סביר שכסטודנט תצטרך את הכסף זמין.

אם תיתן עוד פרטים נוכל לעזור יותר.

שמרתי לחירום כ-40K שהם 4500 (החסם העליון להוצאות החודשיות שלי) * 6 (שישה חודשי מחייה) + 15K לטובת שכר הלימוד.

לגבי החברה שעבדתי בה, היא צמחה במאות אחוזים בשנתיים האחרונות, מחזיקה כמות נכבדת של מזומנים פנויים וכרגע מהחברות השולטות בעולם בתחומה באנרגיה סולארית. לא מתיימר לנחש למה מניות יעלו או ירדו בזמן הקרוב ומכאן ההתייעצות שלי.

שווי הכסף של המניות מהעבודה הוא כ-500K לפני מס. גם אם כן אמכור אותם אשמח לקבל ייעוץ וטיפים לגבי ההתנהלות בעניין המיסוי בעיקר כשאני כבר לא עובד החברה.

התכנון הוא כן להישאר ולגור אצל ההורים עד סוף התואר ובו בזמן לא לנוח על זרי הדפנה וכן למצוא עבודה חדשה בתחום התוכנה, כמובן שזה לא משהו ודאי אבל כרגע זהו התכנון לעתיד הנראה לעין.

כל הסכומים בש"ח כמובן.

גם אני לא מתיימר לדעת. כל אחד צריך לעשות מה שבתחושת בטן שלו.
אני עובד בחברה שהיא אחת הגדולות בעולם, וואללה המניה שלה לא מאוד מצליחה בשנים האחרונות, והקורונה מראה עוד סימני פגיעה. מי יודע..
אני אישית ישן טוב בלילה שאני לא משקיע מהמשכורת שלי עוד באותה החברה. מי אני, בורג קטן במערכת, שאנחש האם המערכת עצמה באמת מוצלחת או לא לטווח הארוך.

- לפי החישוב הגס שלי, סך שווי המניות שיש לך הוא כפול 5 מסך שאר הכסף שיש לך.

אני אישית בן אדם שמרן יותר מאנשים אחרים (לדעתי), אז הייתי מתחיל לחשוב איך מבחינת מיסוי יהיה לי הכי נוח ושווה להתחיל למכור ככה שהשווי שלי (שלא מושקע בחברה) יהיה גבוהה יותר (שזה אומר 50%, אפילו שהייתי רוצה הרבה יותר) מהשווי של המניות שלהם שאני מחזיק.

מצד שני, חיים פעם יאללה בוא נחכה שהמניה תכפיל את עצמה ואז אולי נצא ;)

- ג.נ, לא מחזיק מניות של חברה ספציפית (ולא של מקום עבודה) לכן אין לי המלצה איך לעשות מה שהייתי עושה אם הייתי במקומך.

לא ממליץ או מייעץ (מה?)

בהצלחה!!

מהי עלות המחיה החודשית? מה גודל קרן החירום?

כמו שציינו, כל עוד אתה סטודנט במשרה מלאה הייתי בפועל בנפח נמוך. למשל, חלק קטן יחסית מתוך החיסכון החודשי מיועד לתיק ההשקעות והיתר לקרן חירום או שומר נזיל בהתאם סביר שכסטודנט תצטרך את הכסף זמין.

אם תיתן עוד פרטים נוכל לעזור יותר.

מוציא בחודש כ3500 ש"ח ומכניס 5K בערך.
לקחתי בחשבון הוצאות חודשיות של 4500 בחודש לחצי שנה בקרן החירום.
בו זמנית מחפש עבודת סטודנט בפיתוח תוכנה כדי לנסות ולחסוך יותר כסף.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ע פידבק על תיק השקעות שוק ההון 17
ע פידבק על תיק השקעות שוק ההון 0
Yonatanlou פידבק על תיק השקעות של סטודנט שוק ההון 8
A פידבק על תיק השקעות של חייל מושחרר שוק ההון 22
ר מבקש פידבק על תיק השקעות שוק ההון 38
ש בקשת פידבק בנוגע למבנה תיק השקעות חדש שוק ההון 24
D פידבק על תיק השקעות פוטנציאלי (70 אג"ח, 30 Small Cap) שוק ההון 17
T הרכב תיק הכולל נדל"ן - פידבק שוק ההון 12
Wolfman מבקש פידבק על תיק ההשקעות שהרכבתי שוק ההון 54
ש פידבק על מבנה תיק שוק ההון 44
Y פידבק על מבנה תיק שוק ההון 5
C פידבק לתיק השקעות מטרות משולבות שוק ההון 10
ה פידבק על קולגות בהיי טק אוף טופיק 3
M חיסכון לילדים או תיק השקעות מרוכז שוק ההון 3
ח מחפש אקסל למעקב אחרי תיק השקעות אוף טופיק 1
מ תיק ראשון - צעדים אחרונים שוק ההון 5
NightStyle העברת תיק מ-IB לבית השקעות ישראלי שוק ההון 0
D דעתכן.ם על הרכב תיק ראשוני שוק ההון 6
ל עזרה בנושא פתיחת תיק עוסק פטור אוף טופיק 3
L התייעצות על תיק קיים שוק ההון 11
O תיק השקעות משפחתי שוק ההון 11
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
ס האומנם - "במקרה חירום, תיק ההשקעות שלך יהיה הדבר האחרון שיעניין אותך" אוף טופיק 40
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
ח תיכנון תיק | התייעצות שוק ההון 3
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
י תיק תיאורטי לשנה הקרובה - דעתכם? שוק ההון 0
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
itaied איך מבצעים העברת תיק ני"ע מחו"ל לישראל? שוק ההון 7
דר אהבהמוזרה תיק ההשקעות (ההיפותטי) הראשון שלי שוק ההון 14
G העברת תיק ני"ע זרים מהבנק בארץ לחשבון ברוקר בחו"ל (IB) שוק ההון 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? שוק ההון 1
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? מיסים 0
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
S איזון תיק והוספת חלב וסוכר לתמהיל שוק ההון 12
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
? עובר לאיטליה, למכור תיק השקעות פשוט? שוק ההון 12

נושאים דומים

Back
למעלה