• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

על הגלובליזציה

@ogi לא קשור לאלטרואיזם, בניתוח שציטטת כתוב שאם סחורות ממקסיקו למשל יכולות להכנס לארהב ללא הפרעה אז התמריץ למקסיקנים להגר לארהב יורד. נדמה לי שזה לא עומד במבחן התוצאה - היום אין מכסים ממקסיקו לדעתי ומיליונים מנסים להגר כל שנה למרות הסכנות. וזה לא מפתיע אותי כי יש עוד סיבות לרצות להגר לארהב חוץ מהיכולת למכור לאמריקאים מוצרים.

@ogi לא קשור לאלטרואיזם, בניתוח שציטטת כתוב שאם סחורות ממקסיקו למשל יכולות להכנס לארהב ללא הפרעה אז התמריץ למקסיקנים להגר לארהב יורד. נדמה לי שזה לא עומד במבחן התוצאה - היום אין מכסים ממקסיקו לדעתי ומיליונים מנסים להגר כל שנה למרות הסכנות. וזה לא מפתיע אותי כי יש עוד סיבות לרצות להגר לארהב חוץ מהיכולת למכור לאמריקאים מוצרים.
אם כך, כותב המאמר יטען שהטלת מכסים גבוהים על סחורות ממקסיקו תגביר מאוד את התמריץ להגירה בלתי חוקית של מקסיקנים לארה"ב.

אתן לך דוגמה להבדל בין השניים: ברגע שמהגר מתאזרח הוא צורך שירותים ממשלתיים וקצבאות. והוא מצביע בבחירות. אם הוא נשאר בסין ושולח בגדים לכאן, זה לא קורה.
הגירת עבודה היא זהה. ברגע שאתה מאזרח מישהו והוא מקבל קיצבאות ומצביע, זה משהו אחר. אתה מסוגל לעמוד על ההבדל? ההבדל הוא לא בגלל העבודה הזרה, אלא בגלל שאתה מאזרח עוד אנשים.

הגירת עבודה היא זהה. ברגע שאתה מאזרח מישהו והוא מקבל קיצבאות ומצביע, זה משהו אחר. אתה מסוגל לעמוד על ההבדל? ההבדל הוא לא בגלל העבודה הזרה, אלא בגלל שאתה מאזרח עוד אנשים.
עוד לפני שאתה מאזרח, אתה נותן טיפול רפואי במערכת הציבורית. ואולי אתה גם מממן לימודים לילדיהם. אז יש הבדל גם אם נתעלם מהאזרוח. בנוסף, נוכחות מהגרים במספר גדול יכולה להשפיע על הצביון של המדינה -- לטוב או לרע -- גם אם אין אזרוח. אגב, כמה דורות אתה חושב שאתה יכול לדחות את האזרוח?

לסיכום: אני לא מקבל את הטענה שהגירת עבודה שקולה מכל הבחינות ליבוא מוצרים או אאוטסורסינג לחו"ל. היא דומה בהבט של יעילות הייצור, אך שונה בהבטים אחרים.

אני באמת לא מבין מה אתה רוצה.

חשבתי על זה עכשיו, חוץ מכמה חודשים בתחילת הדרך, לכל אורך חיי 'הקריירה' שלי הגלובליזציה פירנסה אותי. בין אם שווקים זרים שהיו פתוחים בפני החברות שעבדתי בהן, ובין אם משקיעי חוץ.

וזה לא רק אני. אתה יודע כמה כסף זורם לארץ מבחוץ? השקעות ויצוא? אתה יודע על מה מבוססת כלכלת השרותים פה? אתה יודע כמה אנשים מועסקים במעגל שני סביב זה?

אתה יודע איך ניראות מדינות שלא לוקחות חלק בגלובליזציה?

הזדמנויות כלכליות צריך לדעת לנצל. זה מה שהדבילים שהצביעו לטראמפ לא מבינים.

הלוואי ומדינת ישראל תהפוך למדינה שמאפשרת תנועה חופשית של סחורה, הון, ועובדים. המומנטום של הזדמנויות כלכליות שיווצר פה יפרנס את כולנו עמוק אל תוך העצמאות הכלכלית.

ובאמת שאם הדאגה שלך היא שהודי יקח לך את העבודה, הבעיה כנראה נמצאת בערך שאתה מביא כעובד.
טוב, אני בהחלט שמח בשבילך שעשית לביתך באמצעות הגלובליזציה והעשרת את חשבונותיך מאוד. אבל מה עם כל אותם אנשים שהתהליכים האלה הרסו אותם? אתה יכול לבוא בביקורת על אדם שעבד במפעל, השכר 9,000 שקל כל חודש ואז המפעל עבר לחו"ל וכל שנותר לו הוא לעבוד ב-5,000 כי הוא לא הצליח לתרגם את הניסיון שלו לתחום אחר?

אני לא בעד לפגוע ביצוא, אבל להגביל את היבוא בהחלט לא כל כך שלילי. מפעל מקומי מעסיק לפחות פי 5 יותר אנשים מחברה ליבוא. יותר עבודות...?
זה באמת מקרה שאפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. אפשר להשאיר את הדברים הטובים ולהגביל את הלא-טובים. במסגרת ה-WTO כמובן ושאר ההסכמים שישראל חתומה עליהם...

ולמה לי לרצות להתחרות בפאג'יק? אם אני יכול להצביע לפוליטיקאי שיחסום אותו מלהתחרות איתי אני בהחלט אעשה את זה. לא מתפקידי לדאוג לפרנסת התת-יבשת.
זה קל לומר שתמצא מה לעשות ביום בו יוכלו להחליף את כל התחום שלנו בהודים. אבל בפועל זה הולך להיות תהליך כואב בהחלט.

טוב, אני בהחלט שמח בשבילך שעשית לביתך באמצעות הגלובליזציה והעשרת את חשבונותיך מאוד. אבל מה עם כל אותם אנשים שהתהליכים האלה הרסו אותם? אתה יכול לבוא בביקורת על אדם שעבד במפעל, השכר 9,000 שקל כל חודש ואז המפעל עבר לחו"ל וכל שנותר לו הוא לעבוד ב-5,000 כי הוא לא הצליח לתרגם את הניסיון שלו לתחום אחר?

אני לא בעד לפגוע ביצוא, אבל להגביל את היבוא בהחלט לא כל כך שלילי. מפעל מקומי מעסיק לפחות פי 5 יותר אנשים מחברה ליבוא. יותר עבודות...?
זה באמת מקרה שאפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. אפשר להשאיר את הדברים הטובים ולהגביל את הלא-טובים. במסגרת ה-WTO כמובן ושאר ההסכמים שישראל חתומה עליהם...

ולמה לי לרצות להתחרות בפאג'יק? אם אני יכול להצביע לפוליטיקאי שיחסום אותו מלהתחרות איתי אני בהחלט אעשה את זה. לא מתפקידי לדאוג לפרנסת התת-יבשת.
זה קל לומר שתמצא מה לעשות ביום בו יוכלו להחליף את כל התחום שלנו בהודים. אבל בפועל זה הולך להיות תהליך כואב בהחלט.
אני מבין שאתה גם בעד להרוס את כל המכוניות כי העגלונים המסכנים איבדו את עבודתם?

אני לא בעד לפגוע ביצוא, אבל להגביל את היבוא בהחלט לא כל כך שלילי.
כשאתה מגביל את היבוא אתה מגביל גם את היצוא, כי היצואן זקוק ליבואן כדי להחליף מולו דולרים תמורת שקלים.

אני לא בעד לפגוע ביצוא, אבל להגביל את היבוא בהחלט לא כל כך שלילי
המשפט הזה מראה שפולטיקאים כמו שלי יחימוביץ שכך מאמינים ופועלים הצליחו להשפיע עליך, אבל רקע כלכלי אין לך.
בלי התנשאות, ממליץ לך לקרוא קצת על הנושא.
לגופו של עניין, יבוא ויצוא נעים יחד. אם אתה פוגע ביבוא אתה פוגע ביצוא ולהפך, ומדיניות שעושה זאת פשוט עושה 2 פעולות שמבטלות אחת את השניה לטובת בעלי עניין על חשבון הציבור.

תקרא את הפוסט הזה למשל:
https://assafzim.wordpress.com/2015/09/11/short_run/
אפשר לראות שם שיבוא וייצוא נעים ביחד

והנה הסבר נוסף מומלץ מפי פרופסור עומר מואב:
https://youtu.be/1DQwo1ZPxWs

@liranviper דבר ראשון צריך לפתוח שרשור בנושא כי הגלובליזציה יתר היא הגורם לעליית טראמפ,הברקסיט ולכן היא ממש לא אלמנט שולי.
לטוב או לרע הגלובליזציה מטיבה עם האוכלוסייה המשכילה ביותר זאת שיש ביקוש גלובלי למה שהיא עושה וזה בראש בראשונה בוגרי תארים בתחומים אנליטיים. בפועל הגלובליזציה לדוגמא באירופה גורמת לכך האוכלוסייה משכיל מתרכזת במדינות בעלות פוטנציאל עסקי גדול לדוגמא גרמניה והופכת מקומות פחות חזקים כמו איטליה וספרד לחלשים מאוד. לאחרונה קראתי שבהונגריה חברות ה fast food לא מצליחות לגייס עובדים כי כמעט כל הצעירים עברו למדינות המפתח(גרמניה,אנגליה). בהונגריה המדינה משלמת לך על הלימודים והמצב ניהיה אבסורדי שרוב מסיימי התארים עוזבים את המדינה כדי להשתכר במקום אחר. האם זה טוב?השאלה היא למי?לפועל במפעל באנגליה שהיום צריך להאבק בעוד עשרות אלפי פועלים ממדינות כמו אסטוניה זה רע כי יש מעט ביקוש והרבה היצע ולכן השכר שלו יורד באופן עקבי. למהנדס מחשבים שיכול בקלות להשיג משרה רווחית יותר בגרמניה זה טוב. בסופו של יום הרוב הוא האוכלוסיה הראשונה.

אורן, איך זה סותר מה שאמרתי?
הגלובליזציה היא מצב נתון. זה לא אומר שצריך לירות לעצמנו ברגל בהכחשה

בסדר.
אבל, אח"כ אין לך שום זכות להתלונן שיקר.

אבל, אח"כ אין לך שום זכות להתלונן שיקר.
תספר את זה לקרוב ל-80 מיליון אנשים שהצביעו לברקזיט ולטראמפ (וחכה עוד שנתיים והמספר יתעדכן בעקבות הבחירות בצרפת, גרמניה, איטליה ועוד).

הגלובליזציה היא מצב נתון.
נתון במובן שזו המציאות כרגע? או שלא ניתן לשנותה? או שניתן לשנותה, אבל אנחנו כמדינה קטנטנה לא רלוונטית בתהליך השינוי?

זה. תמיד אפשר להתנתק ולהיות ונצואלה עם תמותת ילדים גבוהה מבסוריה
ואפשר להיות בריטניה שמתנתקת מהיבשת או ארה"ב שהנשיא שלה רוצה לבנות חומות פיזיות ווירטואליות עם שאר העולם.
אגב, אני מסכים שישראל לא רלוונטית ולא יכולה לעשות כלום. פחות מסכים שהתהליך בלתי הפיך (אם לזה כיוונת).

נתון במובן שזו המציאות כרגע? או שלא ניתן לשנותה? או שניתן לשנותה, אבל אנחנו כמדינה קטנטנה לא רלוונטית בתהליך השינוי?
כן. כן. וכן.

ברקזיט זה משהו אחר. בריטניה יכולה לקחת חלק בגלובליזציה מבלי לקלות אינסוף פליטים, ומהגרים.

מה אתה חושב יקרה לכל מתנגדי הגלובליזציה כשמשקיעים לא יבואו, המעסיקים שלהם יתקשו ליצא את מה שהם מייצרים, ואי אפשר יהיה ליבא סחורה זולה?

ומה לדעתך יקרה למשרות שלהם, כשאלה שהיו נהנים מהגלובליזציה יבואו רעבים לחפש עבודה? יחד עם ההשכלה שלהם?

הפתרון, הוא לשחק את המשחק יותר טוב. גמישות תעסוקתית, ידע, כישורים, יזמות. אי אפשר להתגונן נגד תהליך כלכלי שכל העולם מוביל.

לא הבנתי את עמדת התומכים בתנועת עובדים חופשית לישראל.
האם אתם באמת בעד לייבא הודים להייטק ורופאים זרים לבתי החולים ?
במצב הזה פוגעים במקצועות היחידים שעוד איכשהו אפשר להרוויח בהם בישראל, כי במקצועות שכר המינימום יש כבר סודנים ופלסטינים. גם אם התפוקה תהיה טובה יותר, כולם ירוויחו פחות...

נערך לאחרונה ב:
לא הבנתי את עמדת התומכים בתנועת עובדים חופשית לישראל.
האם אתם באמת בעד לייבא הודים להייטק ורופאים זרים לבתי החולים ?
במצב הזה פוגעים במקצועות היחידים שעוד איכשהו אפשר להרוויח בהם בישראל, כי במקצועות שכר המינימום יש כבר סודנים ופלסטינים. גם אם התפוקה תהיה טובה יותר, כולם ירוויחו פחות...
עובדים עתירי ידע זה לא בעיה. הם יקרים, ומייצרים תעסוקה.

הבעיה זה עובדים מהתחום הבינוני ומטה

ברקזיט זה משהו אחר. בריטניה יכולה לקחת חלק בגלובליזציה מבלי לקלות אינסוף פליטים, ומהגרים.
נחיה ונראה.
הפאנד איבד כ-15% מול השקל בחצי שנה וזה כשהתהליך לא הושלם וקיים סיכוי קטן שלא יושלם.
כפי שכתבתי, 60 מיליון אמריקאים הצביעו לאדם שהבטיח חומה עם מקסיקו ומלחמת סחר עם סין.
עובדים עתירי ידע זה לא בעיה. הם יקרים, ומייצרים תעסוקה.
אז אתה בעד פתיחת השערים למתכנתנים הודים שיהגרו לישראל?

Back
למעלה