• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מה ההיגיון במכירת ני"ע בהפסד כדי לקזז רווחי הון ממכירת ני"ע שנמכר ברווח?

המגן זה בעצם הדרך של בית השקעות "לזכור" באופן זמני את הקיזוז של רווחי הון מול הפסדי שקיבלת באותה שנת מס, שבוצעו רק בתוך אותו בית השקעות.
ברגע שקיבלת את הפירוט מבית השקעות (טופס 867) הוא מכיל את הפירוט של רווחים, הפסדים, והמס שנוכה לך במקור - כשמגישים את זה למס הכנסה (ביחד עם כל שאר ההכנסות שלך), יש חישוב האם מגיע לך החזר מס באותה שנה, ואם היו לך הפסדי הון במצטבר - הם מועברים לך לשנה הבאה.
כך שתוכל להתחשב בהם מול מס הכנסה בשנה הבאה. בית ההשקעות כבר לא מודע לעניין, ולא יודע להתחשב בכך כשהוא עושה לך את הניכוי מס במקור, והפתרון הוא הגשה של דוחות המס למס הכנסה גם בשנה הבאה - לבצע את הקיזוז מול רווחי הון.
תודה,
יש אפשרות לעשות את ההעברה בדיעבד?
יש לי עלי 3 שנים של החזרים שאני צריך לבקש (בעיקר תרומות, אבל גם דיבידנדים ונק' זיכוי), האם ההגשה עכשיו למס הכנסה תגרור לי הפסדי הון מלפני שלוש שנים להיום?

@סימפטי
אפשר להגיש דוחות למס הכנסה עד שש שנות מס אחורה, ככה שאין שום בעיה.
אני לא לגמרי בטוח אם עדיף להגיש אותן אחת-אחת (מהישנה לחדשה, כדי שהפסדי הון ישנים יגררו ויתחשבו בהם בשנת המס שאחרי) או שמספיק בלהגיש את הטפסים ביחד על כל השנים והם כבר יסתדרו. אישית, היות ולא רציתי ״לבדוק״ את העניין על עצמי - במקרים שהגשתי על כמה שנים, עשיתי את זה בהפרש של כמה שבועות. היו כמה שרשורים בפורום על איך ממלאים את הבקשה / מגישים בפועל (עצמאית, רו״ח, או פתרונות ביניים).

ציטוט מהבלוג האחרון של @הסולידית -
http://www.hasolidit.com/בין-רשעות-לאיוולת-מס-הבורסה-חייב-לרדת
זו תגובת הסולידית לשאלת גולש:
"לגבי קיזוז הפסדים, העקרון הוא שאפשר לקזז רווח הון כנגד הפסד הון מאותו הסוג. לדוגמה, אפשר לקזז רווח הון ריאלי (25%) כנגד הפסד הון ריאלי (25%), אבל לא כנגד הפסד הון נומינלי (15%)"
(ההדגשה היא שלי)
אני לתומי חשבתי שהקיזוז הוא במונחים אבסולוטים, ז"א שקל הפסד לעומת שקל רווח.
כאן נכנסה עז למשוואה.
ואם ארחיב - מה קורה שאני מוכר קרן בהפסד (ירידת ערך) אבל היא פטורה ממס?
האם לא ניתן לקזז את ההפסד עם רווח ממחירת מנייה רגילה?
* אני מתכוון רק למסחר בארץ *

@yossik, @הסולידית,
להבנתי המוגבלת*, זו טעות. זה אולי היה נכון בעבר, אך לא כיום. כיום ניתן לקזז כל רווח הון מול כל הפסד הון, וזכותו של הנישום לקבוע איזה רווח יקוזז מול איזה הפסד, באופן שהכי מיטיב עם הנישום, ולפחות בחלק מבתי ההשקעות עושים זאת באופן אוטומטי.

להבנתי המוגבלת*, אתה צודק, והקיזוז מתבצע ברמה של שקל רווח מול שקל הפסד.

* אני לא בעל מקצוע, בהחלט יתכן שטעיתי בהבנה או בניסוח, זה לא ייעוץ ולא המלצה, ואני לא אחראי לכלום.

האם משהו יכול להתייחס לנקודה הזו?
ואם ארחיב - מה קורה שאני מוכר קרן בהפסד (ירידת ערך) אבל היא פטורה ממס?

מה קורה שאני מוכר קרן בהפסד (ירידת ערך) אבל היא פטורה ממס?
* אני מתכוון רק למסחר בארץ *
תבדוק טוב אם הקרן פטורה ממס או אתה פטור ממס.
להבנתי המוגבלת*, אם הקרן פטורה ממס זה אומר שאתה דווקא חייב במס... :) ואז אם היא נמכרת בהפסד, אתה מקבל מגן מס.

* אני לא בעל מקצוע, בהחלט יתכן שטעיתי בהבנה או בניסוח, זה לא ייעוץ ולא המלצה, ואני לא אחראי לכלום.

תבדוק טוב אם הקרן פטורה ממס או אתה פטור ממס.
להבנתי המוגבלת*, אם הקרן פטורה ממס זה אומר שאתה דווקא חייב במס... :) ואז אם היא נמכרת בהפסד, אתה מקבל מגן מס.
אף אחד בארץ הקודש לא פטור ממס.
הקרן פטורה ממס.
אקרא שוב את הבלוג..
תודה

לא הבנתי מהדיונים באיזה סיטואציה אפשר לקבל בחזרה אוטומטית/מיידית את המס ששולם במצב בו מוכרים בהפסד *לאחר* מכירה ברווח -
ע"פ פוסט זה, "החל משנת 2012 קיזוז מס מתבצע אוטומטית גם אם הרווח קדם להפסד במהלך אותה שנת מס". ע"פ פוסטים מוקדמים יותר בת'רד, זה נכון רק ברמה החודשית פחות או יותר.
אני תוהה מאחר ואם זה באמת ברמה החודשית למשל, ברוב המקרים לא תוכל לעשות את המכירה הרעיונית / semi-legal-wash-sale, מכיוון שיקח זמן עד שהכסף יחזור ואפשר יהיה לקנות מחדש את ניירות-הערך, ואז זה לאו דווקא שווה את דחיית המס שמרוויחים פה (כי כאמור לא באמת מרוויחים את המס בחזרה - ביום מן הימים כשנמכור את הנייר שנקנה מחדש, המס יהיה גבוה יותר).

כן, ממש ״אגח מיועדות״ כמעט. השנה אני כבר מחויב לדווח למס הכנסה בכל מקרה, אבל בעצם יש דרך מעניינת לייצר לעצמך תרחיש כזה של החזר מס - וזה לעשות את ההיפך מההמלצה בפוסט הזה, כלומר לממש הפסדים בסוף השנה (אחרי שמימשת רווחים במהלכה), ולדחות כמה שאפשר את הדיווח וקבלת ההחזר.

הפוסט הזה אולי משנה קצת את התמונה, אבל זה דורש באמת התעסקות עם דוחות למס הכנסה.
ולמה לממש הפסדים בסוף השנה? אפשר גם לדחות את מימוש ההפסדים, להעביר את מגן המס לאורך כמה שנים ורק אז לממש את ההפסד ולדרוש את החזר המס + ריבית, לא?
ראיתי את הפוסט שכתבת בו שאי אפשר להתקזז כנגד רווחי הון מהעבר, אבל אז מה המשמעות של העברת מגן מס בין שנים (כמתואר בלינק ששמתי)?

לא הבנתי מהדיונים באיזה סיטואציה אפשר לקבל בחזרה אוטומטית/מיידית את המס ששולם במצב בו מוכרים בהפסד *לאחר* מכירה ברווח -
ע"פ פוסט זה, "החל משנת 2012 קיזוז מס מתבצע אוטומטית גם אם הרווח קדם להפסד במהלך אותה שנת מס". ע"פ פוסטים מוקדמים יותר בת'רד, זה נכון רק ברמה החודשית פחות או יותר.
השנה מכרתי נייר ברווח ואחרי מספר חודשים נייר בהפסד וקיבלתי מהבנק (הפועלים) לחשבון החזר מס על הגבייה העודפת במכירה הראשונה בלי שעשיתי שום דבר.

ע"פ פוסט זה, "החל משנת 2012 קיזוז מס מתבצע אוטומטית גם אם הרווח קדם להפסד במהלך אותה שנת מס"
היה קישור למקור של זה ולפי מה שאני זוכר מקריאת מקור החומר היה מדובר ב"הוראת שעה" ולא בחוק שתקף לנצח ולכן יכול להיות שזה כבר לא תקף.
בנוסף לכך זה שמס הכנסה מתיר לבנקים לזכור אותך לא אומר שהמערכת שלהם באמת עושה זאת וגם אם כן זה לא אומר שהיא עושה זאת בלי באגים.
אנחנו כבר יודעים שהבנקים לא יודעים להתמודד עם מיסוי של ניירות ערך כמו שצריך (כדוגמת המס של 35% על דיבידנדים במקום 25% שאחד הגולשים בפורום תיאר בזמנו) אז אני לא הייתי סומך על זה.

אי אפשר להתקזז כנגד רווחי הון מהעבר, אבל אז מה המשמעות של העברת מגן מס בין שנים (כמתואר בלינק ששמתי)?
אתה לא יכול לקזז רווחי הון מהעבר עם הפסדי הון מההווה/עתיד אבל אתה יכול לקזז הפסדי הון מהעבר (בהנחה והגשת דו"חות למס הכנסה, עד 7 שנים אחורה) עם רווחי הון מההווה/עתיד.

השנה מכרתי נייר ברווח ואחרי מספר חודשים נייר בהפסד וקיבלתי מהבנק (הפועלים) לחשבון החזר מס על הגבייה העודפת במכירה הראשונה בלי שעשיתי שום דבר.
תודה (אני מניח שבדקת שההחזר היה נכון).
אז עכשיו אנחנו יודעים שבנק הפועלים מטפל (כשורה?) בנושא של החזרים על מס עודף במהלך אותה השנה.
מה לגבי שאר הבנקים?

@daat99, אני מחכה כבר כמה ימים למכתב הרשמי של הבנק בנושא, אעדכן כשאקבל אותו.

יקח זמן עד שהכסף יחזור
לא יודע לגבי הבנקים, ולא יודע לגבי אג"ח, אבל במכירת מניה בבית השקעות הכסף זמין מיידית.
למה לממש הפסדים בסוף השנה? אפשר גם לדחות את מימוש ההפסדים, להעביר את מגן המס לאורך כמה שנים ורק אז לממש את ההפסד ולדרוש את החזר המס + ריבית, לא?
אתה מבלבל בין הפסד לא ממומש, הפסד ממומש (שיוצר "מגן מס"), וזכות להחזר מס.
הריבית וההצמדה הן לא על הפסד לא ממומש, וגם לא על "מגן מס", אלא רק על הזכות לקבל החזר מס, שקיימת רק אם שולם יותר מדי מס, כלומר הייתה הכנסה ועליה שולם מס והיה הפסד ממומש שמותר לקזז מול ההכנסה ולא קוזז.

נערך לאחרונה ב:
אתה מבלבל בין הפסד לא ממומש, הפסד ממומש (שיוצר "מגן מס"), וזכות להחזר מס.
הריבית וההצמדה הן לא על הפסד לא ממומש, וגם לא על "מגן מס", אלא רק על הזכות לקבל החזר מס, שקיימת רק אם שולם יותר מדי מס, כלומר הייתה הכנסה ועליה שולם מס והיה הפסד ממומש שמותר לקזז מול ההכנסה ולא קוזז.

האם הכוונה שלך היא שהריבית וההצמדה הן רק החל מהתאריך בו מכרתי בהפסד (אחרי שמוקדם יותר מכרתי ברווח) ועד שאני מקבל את ההחזר ממס הכנסה?

אתה לא יכול לקזז רווחי הון מהעבר עם הפסדי הון מההווה/עתיד אבל אתה יכול לקזז הפסדי הון מהעבר (בהנחה והגשת דו"חות למס הכנסה, עד 7 שנים אחורה) עם רווחי הון מההווה/עתיד.

רק לוודא שהבנתי, אתה אומר בעצם שאם קודם מכרתי ברווח ואז בהפסד אז זה תקף רק לאותה שנה ואי אפשר להעביר את זה הלאה, נכון?
ובמצב ההפוך שמוכרים קודם בהפסד, אפשר להעביר את זה הלאה מספר שנים.
אני מניח שההיגיון מאחורי חד-הכיוונויות הזו הוא שמס הכנסה לא רוצה להחזיר כסף שכבר שולם מספר שנים קדימה בעתיד (לעומת מצב בו הוא פשוט לא גובה כסף נוסף בגלל מגן מס מהעבר)..? אבל אז למה בכלל לאפשר אפילו באותה שנה לקבל החזר אם קודם מוכרים ברווח ואז בהפסד..?

רק לוודא שהבנתי, אתה אומר בעצם שאם קודם מכרתי ברווח ואז בהפסד אז זה תקף רק לאותה שנה ואי אפשר להעביר את זה הלאה, נכון?
אני מניח שההיגיון מאחורי חד-הכיוונויות הזו הוא שמס הכנסה לא רוצה להחזיר כסף שכבר שולם מספר שנים קדימה בעתיד (לעומת מצב בו הוא פשוט לא גובה כסף נוסף בגלל מגן מס מהעבר)..? אבל אז למה בכלל לאפשר אפילו באותה שנה לקבל החזר אם קודם מוכרים ברווח ואז בהפסד..?
אני יצאתי קצת מבולבל ובשביל לא להטעות אני מעדיף (לפחות לעכשיו) להימנע מלהגיב.
עמך הסליחה.

האם הכוונה שלך היא שהריבית וההצמדה הן רק החל מהתאריך בו מכרתי בהפסד (אחרי שמוקדם יותר מכרתי ברווח) ועד שאני מקבל את ההחזר ממס הכנסה?
להבנתי המוגבלת*, הריבית וההצמדה הן מסוף שנת המס בה הנישום שילם יותר מס ממה שהוא היה צריך.
(אולי זה קצת יותר מורכב, אני לא זוכר).
להבנתי המוגבלת*, אם למשל בשנת 2012 מכרת ברווח ובשנת 2013 מכרת בהפסד, אתה לא יכול לקזז את הרווח עם ההפסד. (אבל זה לא מפריע לך להעביר את ההפסד לשנים הבאות ולקזזו עם רווח עתידי).
להבנתי המוגבלת*, אם למשל בשנת 2012 מכרת בהפסד ובשנת 2014 מכרת ברווח, אתה יכול לקזז את הרווח עם ההפסד, בכפוף להגשת דוחות על השנים 2012, 2013, ואני חושב שגם 2014.
אני מניח שההיגיון מאחורי חד-הכיוונויות הזו הוא שמס הכנסה לא רוצה להחזיר כסף שכבר שולם מספר שנים קדימה בעתיד (לעומת מצב בו הוא פשוט לא גובה כסף נוסף בגלל מגן מס מהעבר)..
ההסבר שנתת נשמע לי הגיוני. כלומר, אולי חששו שזה ייצור אי-ודאות תקציבית גדולה מדי. אולי זה גם כדי לא לתת לאנשים שהרוויחו בעבר תמריץ להציג הפסד כדי לקבל החזר.
אבל אז למה בכלל לאפשר אפילו באותה שנה לקבל החזר אם קודם מוכרים ברווח ואז בהפסד..?
אני מנחש שזה בגלל שמקובל לחשב מס ב"חלון זמן" של שנה.

* אני לא איש מקצוע, בהחלט יתכן שטעיתי בהבנה או בניסוח, זאת לא המלצה ולא ייעוץ, ואני לא אחראי לכלום.

נערך לאחרונה ב:
אם באותה שנה קלנדרית מכרתי נייר מסוים בהפסד (ואז נוצר מגן מס) ואז קיבלתי דיבידנדים מETF אמריקאי שחל עליהם ניכוי מס במקור בשיעור של 25% - האם אני מקבל אוטומטית החזרים מהבנק/בית השקעות או שבמקרה כזה צריך להגיש בקשה למס הכנסה?

OMER: שלילי. בכל מקרה לא תקבל החזר עם או בלי דו"ח כיוון שמס הנ"ל נוכה במקור והלך לIRS, במקרה זה רשות המיסים בארץ לא קיבלה מזה כלום.

צודק. ואם זאת הייתה קרן אירית למשל שחילקה דיבידנדים שמוסו במקור בשיעור נמוך מ25%?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
י זהב IAU, מה ההיגיון? שוק ההון 5
ל קרנות של בלאקרוק מול בתי השקעות בישראל, מה ההיגיון? שוק ההון 26
bobby מה ההיגיון להשקיע ב-VXUS ולא ב-VTI? שוק ההון 19
U שאלת טירון: מה ההיגיון ב-ETF של תעשייה מסוימת שוק ההון 10
T מיסוי נומינלי במכירת RSU שוק ההון 12
A הפחתת עמלות העברת מטח לבנק\מבנק במכירת RSU ו ESPP שוק ההון 8
Z מס יסף על רווח הון במכירת RSU מיסים 1
A אזרח אמריקאי - מס שבח במכירת דירת יחיד בארץ נדל"ן 10
R טעות במכירת rsu שוק ההון 2
T האם חובה לדווח על העברת כספים לחו״ל ישירה במכירת RSU מיסים 5
N שיקולי מיסוי במכירת דירה נדל"ן 23
ד הצעת מחיר ראשונה במכירת דירה נוטה להיות ההצעה הכי טובה? נדל"ן 10
Y פטור ממס שבח במכירת דירת ירושה נדל"ן 0
S בסיס המס במכירת RSU שוק ההון 6
painblanc ניסיון אישי במכירת דולרים בבנק שוק ההון 6
A תיווך בבילעדיות במכירת בית ממה להיזהר נדל"ן 40
סבא של באפט חבות המס במכירת ניירות דולריים מיסים 94
itaied איך מבצעים העברת תיק ני"ע מחו"ל לישראל? שוק ההון 7
G העברת ני"ע זרים (ארה"ב) מחבר בורסה בארץ לחבר בורסה בחו"ל (אינטרקטיב ברוקרז) שוק ההון 2
G העברת תיק ני"ע זרים מהבנק בארץ לחשבון ברוקר בחו"ל (IB) שוק ההון 1
M מקורות לחיפוש קרנות/ני"ע והשוואה שוק ההון 2
E האם ני"ע הולך לאיבוד בעת מחיקת בורסה? שוק ההון 1
ש מיטב דש לא מאפשרים להעביר ני״ע אמריקאי ל-IB. מה עושים? שוק ההון 11
ע הוצאת ני״ע לחו״ל מעל 500k ש״ח - מחוייב בדיווח למס הכנסה? מיסים 19
י רשות ני"ע מקדמת הקמת קרנות כספיות שיבטיחו תשואה מראש שוק ההון 2
C העברת ני"ע מבנק בארץ ל IB שאלה לגבי השכבות שוק ההון 7
H איסור אחזקת ני"ע לתושב מס בארה"ב בבתי השקעות/בנקים בארץ - לאיפה ואיך מעבירים תיק השקעות עם ני"ע ישראליים? שוק ההון 42
F חיפוש ני"ע והבנת הרכב קרן נאמנות שוק ההון 8
Z טופס 1322 ני״ע חו״ל. בהסבר למילוי (סעיף6) אומר שצריך טפסים נפרדים למה שנמכר עד יוני ולמה שנמכר אחריו. האם אכן מקפידים על זה? מיסים 15
H דוח שנתי 2021- ני"ע מיסים 0
ס רכישת ני"ע אמריקאים בבית השקעות ישראלי - איך אתם מתמודדים עם המרת המטח? שוק ההון 12
F צמצום תנודתיות בתיק ני"ע שוק ההון 26
U שאלה על מיסוי ני"ע מיסים 0
A מה ההבדל בין ני"ע ניו יורק לני"ע ת"א? פוסטים מאיכות נמוכה 1
מתכנת ני״ע נקוב דולר בבורסת תל אביב שוק ההון 8
ל שאלה בסיסית על פקודות קניית ני"ע שוק ההון 10
A רשות ני"ע מובילה מהלך לצמצום משמעותי במספר קרנות הנאמנות בישראל שוק ההון 1
A העברת תיק ני"ע מבנק לבית השקעות בניהול עצמאי שוק ההון 6
D ני״ע חסומים לקנייה (רגולציה אירופאית/אמריקאית) שוק ההון 6
א עמלה על רכישת ני''ע אירופאיים צרכנות פיננסית 3
L העברת תיק ני"ע ישראלי לברוקר זר (שאלת אופטימיזציה ולא טכנית) שוק ההון 118
Y קניית ני"ע בתוך\מחוץ לשעות המסחר שוק ההון 6
ע "ברצוננו להודיעך כי ני"ע ... יושעו ממסחר ממחר" שוק ההון 7