• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מה ההיגיון במכירת ני"ע בהפסד כדי לקזז רווחי הון ממכירת ני"ע שנמכר ברווח?

כן, ממש ״אגח מיועדות״ כמעט. השנה אני כבר מחויב לדווח למס הכנסה בכל מקרה, אבל בעצם יש דרך מעניינת לייצר לעצמך תרחיש כזה של החזר מס - וזה לעשות את ההיפך מההמלצה בפוסט הזה, כלומר לממש הפסדים בסוף השנה (אחרי שמימשת רווחים במהלכה), ולדחות כמה שאפשר את הדיווח וקבלת ההחזר.

אני מבין שאנחנו מדברים כרגע רק על קיזוזים שלא התבצעו אוטומטית בגין שנת מס מסוימת: "הוכח להנחת דעתו של פקיד השומה, כי אדם שילם מס לשנת מס פלונית ... יתר על הסכום שהוא חייב בו" אבל מה קורה במצב שבו מגיע לי קיזוז משנים עברו, בהם לא שילמתי מס כלל, לדוגמא:
שנת 2005 - נעלתי הפסדי הון של 40,000 ש"ח (ללא אירועים נוספים בתיק)
שנת 2014 - שילמתי מס רווחי הון 10,000 ש"ח (ללא אירועים נוספים בתיק משנת 2005 ועד לתום השנה הנוכחית)
להבנתי העניין פה בר קיזוז ללא הגבלת זמן, האם מגיע לי מדד+4% משנת 2005 על נניח 10,000 ש"ח?

למי שכבר יש הפסד צבור רשום אצל מס הכנסה משנים קודמות יכול לממש רווחים לקראת סוף השנה ולדחות את הדיווח וקבלת ההחזר אם תוכנית החיסכון של מס הכנסה נראית לו משתלמת.

@קפבלנקה לפי מה שאני מבין כדי לגרור את ההפסד הצבור המינימום שאתה צריך הוא לוודא שכל שנה אתה מגיש על שנת המס הישנה ביותר במסגרת 7 שנים אחורה.
ברגע שאתה מגיש על שנת מס שיש בה רווחים שניכו לך במקור אתה זכאי להחזר בגובה הרווחים שנוכו כל עוד הם נמוכים מההפסד הצבור. ההצמדה והריבית על ההחזר מחושבת מתום משנת המס לגביה ניכו לך רווחים. לא משנת המס שהיו בה הפסדים.
יש לשים לב שההפסד הצבור נגרר נומינלית ולא ריאלית כך שהוא נשחק.

שאלה: האם ניתן גם לקזז הפסדי הון השנה כנגד רווחי הון ב 6 (או פחות) השנים הקודמות?

@daat99 דווקא הפוך להבנתי - הפסדי הון אפשר לגרור קדימה ולקזז נגד רווחי הון עתידיים, אבל לא כנגד רווחי הון מהעבר (משנים קודמות).

נערך לאחרונה ב:
אז אם אני פעם ב... מוכר וקונה את אותו נייר באותו יום או יום רודף... אני אישית, רגוע.
החוק האמריקאי אומר שאם מכרת נייר ערך בהפסד וקנית אותו שוב בתוך 30 יום או פחות - אתה לא יכול להשתמש במכירה להתקזזות במיסים.
נדמה לי שזה מהדברים שהם רק באמריקה...

@חלכאי, @Yevgeny, @קפבלנקה,
נראה לי שאתם מתבלבלים בין שני דברים שונים
: 1. מגן מס לא מנוצל. 2. מס ששולם ביתר.
אי-אפשר לשלם מס ביתר מבלי לשלם מס, אבל בהחלט אפשר לקבל מגן מס מבלי לשלם מס: מספיק שמוכרים מניה בהפסד.

אדם שסיים את השנה עם מגן מס לא מנוצל (ולא זכאי להחזר מס על אותה שנה) לא שילם מס ביתר ומס הכנסה לא חייב לו בינתיים כלום. רק בשנה הבאה, אם וכאשר הוא ימכור נייר ערך ברווח וינכו לו מס במקור, מבלי להתחשב בהפסד מהשנה הקודמת, רק אז הוא ייכנס למצב של "שילם מס ביתר". והריבית וההצמדה הן מסוף אותה שנה.

* אני לא איש מקצוע ובהחלט יתכן שאני טועה

(עריכה: אני רואה ש@גילגמש כבר העיר על כך).

נערך לאחרונה ב:
@אוֹגִי עניתי ספציפית על שאלה של עזוז לגבי קיזוז הפסדים מול רווחים בעבר (בשנים שקודמות להפסד) - זה לא אפשרי גם לפי התיאור שלך.

@אוֹגִי עניתי ספציפית על שאלה של עזוז לגבי קיזוז הפסדים מול רווחים בעבר (בשנים שקודמות להפסד) - זה לא אפשרי גם לפי התיאור שלך.
אני מסכים, אבל התייחסתי לתגובה שלך שבה ציטטת מפקודת מס הכנסה, עוד לפני השאלה של עזוז. אולי לא הבנתי את התגובה הזאת נכון. בכל אופן הנקודה שלי הייתה שהריבית וההצמדה הם לא על מגן מס לא מנוצל, אלא רק על מס ששולם ביתר, החל בסוף השנה בה שולם ביתר.

@אוֹגִי אהה... טוב, אתה מדבר על תגובה במעלה השרשור שהיא מחודש אפריל - מי זוכר בכלל? :)
ואתה צודק כמובן, הריבית/הצמדה וכו' זה רק על מס עודף ששולם בפועל.

החוק האמריקאי אומר שאם מכרת נייר ערך בהפסד וקנית אותו שוב בתוך 30 יום או פחות - אתה לא יכול להשתמש במכירה להתקזזות במיסים.
נדמה לי שזה מהדברים שהם רק באמריקה...
wash sale חוקי בארץ ולא חוקי בארה"ב

@סימפטי ע"י הגשת דוח שנתי למס הכנסה, והעברת הפסדי הון לשנה הבאה - אותם תוכל לקזז מול רווחי הון בשנה עתידית ע"י הגשת דוח למס הכנסה גם בסופה.

@סימפטי ע"י הגשת דוח שנתי למס הכנסה, והעברת הפסדי הון לשנה הבאה - אותם תוכל לקזז מול רווחי הון בשנה עתידית ע"י הגשת דוח למס הכנסה גם בסופה.
אבל את הפירוט מבית ההשקעות מקבלים רק במרץ-אפריל של השנה הבאה, לכאורה המגן כבר הלך פייפן בשלב הזה!

המגן זה בעצם הדרך של בית השקעות "לזכור" באופן זמני את הקיזוז של רווחי הון מול הפסדי שקיבלת באותה שנת מס, שבוצעו רק בתוך אותו בית השקעות.
ברגע שקיבלת את הפירוט מבית השקעות (טופס 867) הוא מכיל את הפירוט של רווחים, הפסדים, והמס שנוכה לך במקור - כשמגישים את זה למס הכנסה (ביחד עם כל שאר ההכנסות שלך), יש חישוב האם מגיע לך החזר מס באותה שנה, ואם היו לך הפסדי הון במצטבר - הם מועברים לך לשנה הבאה.
כך שתוכל להתחשב בהם מול מס הכנסה בשנה הבאה. בית ההשקעות כבר לא מודע לעניין, ולא יודע להתחשב בכך כשהוא עושה לך את הניכוי מס במקור, והפתרון הוא הגשה של דוחות המס למס הכנסה גם בשנה הבאה - לבצע את הקיזוז מול רווחי הון.

מכירה רעיונית היא לא חוקית גם בארץ. היא פשוט לא מוגדרת היטב כמו בארהב אלא נתונה לפרשנותו של פקיד השומה.
להבנתי המוגבלת*, מותר לאמריקאי למכור ולקנות מחדש נייר. אבל במידה שהנייר נמכר בהפסד ונקנה מחדש תוך 30 יום, ההפסד פשוט לא מוכר לצורך מס, אלא מתווסף לבסיס העלות של הנייר, כך שההתחשבנות על הנייר תתבצע רק כשהנייר יימכר "סופית" (יימכר ולא ייקנה מחדש במשך 30 יום).

להבנתי המוגבלת*, בארה"ב מימוש הפסדים הוא עניין בעל חשיבות רבה יותר מאשר אצלנו, מפני שמשך ההחזקה קובע אצלם את הסיווג לצורך מס. נייר שהוחזק במשך פחות משנה מחוייב אצלם במס שולי. זה אומר שאם אזרח אמריקאי מוכר בהפסד נייר שהחזיק בו פחות משנה הוא יכול לקבל החזר של המס ששילם על המשכורת! זה פיצ'ר מגניב עבור הנישום, ואולי בגלל זה האמריקאים מצאו לנכון להקשות על מימוש הפסדים.

להבנתי המוגבלת*, השימוש שלך במונח "מכירה רעיונית" לא מדוייק. מכירה רעיונית היא הליך תאורטי לחלוטין, כמו שעשו פה בסוף 2011, כשמס רווח הון עלה מ-20% ל-25%. עניין חשבונאי טהור, בלי קונה ובלי מוכר. (אבל העמלה החד-כיוונית דווקא לא הייתה תאורטית...).

לעומת זאת, במכירה וקניה מחדש יש לפחות שתי עסקאות, שכל אחת מהן היא כנראה מול קונה או מוכר שונה, שכנראה רק קנה או רק מכר, עסקאות רגילות במחיר השוק באותו רגע. אולי אתה מתכוון לומר שפקיד השומה עלול בכל זאת להכריז על כך כ"עסקה מלאכותית", ולערוך חישוב בדומה לאמריקאים? האם ידוע לך על מקרה כזה בישראל?

* אני לא בעל מקצוע, בהחלט ייתכן שאני טועה בהבנה או בניסוח, זה לא ייעוץ ולא המלצה, ואני לא אחראי לכלום

נערך לאחרונה ב:
להבנתי המוגבלת*, מותר לאמריקאי למכור ולקנות מחדש נייר. אבל במידה שהנייר נמכר בהפסד ונקנה מחדש תוך 30 יום, ההפסד פשוט לא מוכר לצורך מס, אלא מתווסף לבסיס העלות של הנייר, כך שההתחשבנות על הנייר תתבצע רק כשהנייר יימכר "סופית" (יימכר ולא ייקנה מחדש במשך 30 יום).

להבנתי המוגבלת*, בארה"ב מימוש הפסדים הוא עניין בעל חשיבות רבה יותר מאשר אצלנו, מפני שמשך ההחזקה קובע אצלם את הסיווג לצורך מס. נייר שהוחזק במשך פחות משנה מחוייב אצלם במס שולי. זה אומר שאם אזרח אמריקאי מוכר בהפסד נייר שהחזיק בו פחות משנה הוא יכול לקבל החזר של המס ששילם על המשכורת! זה פיצ'ר מגניב עבור הנישום, ואולי בגלל זה האמריקאים מצאו לנכון להקשות על מימוש הפסדים.

להבנתי המוגבלת*, השימוש שלך במונח "מכירה רעיונית" לא מדוייק. מכירה רעיונית היא הליך תאורטי לחלוטין, כמו שעשו פה בסוף 2011, כשמס רווח הון עלה מ-20% ל-25%. עניין חשבונאי טהור, בלי קונה ובלי מוכר. (אבל העמלה החד-כיוונית דווקא לא הייתה תאורטית...).

לעומת זאת, במכירה וקניה מחדש יש לפחות שתי עסקאות, שכל אחת מהן היא כנראה מול קונה או מוכר שונה, שכנראה רק קנה או רק מכר, עסקאות רגילות במחיר השוק באותו רגע. אולי אתה מתכוון לומר שפקיד השומה עלול בכל זאת להכריז על כך כ"עסקה מלאכותית", ולערוך חישוב בדומה לאמריקאים? האם ידוע לך על מקרה כזה בישראל?

* אני לא בעל מקצוע, בהחלט ייתכן שאני טועה בהבנה או בניסוח, זה לא ייעוץ ולא המלצה, ואני לא אחראי לכלום
אתה כנראה צודק לגבי הבלבול במונחים. התכוונתי לעסקה מלאכותית.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
י זהב IAU, מה ההיגיון? שוק ההון 5
ל קרנות של בלאקרוק מול בתי השקעות בישראל, מה ההיגיון? שוק ההון 26
bobby מה ההיגיון להשקיע ב-VXUS ולא ב-VTI? שוק ההון 19
U שאלת טירון: מה ההיגיון ב-ETF של תעשייה מסוימת שוק ההון 10
T מיסוי נומינלי במכירת RSU שוק ההון 12
A הפחתת עמלות העברת מטח לבנק\מבנק במכירת RSU ו ESPP שוק ההון 8
Z מס יסף על רווח הון במכירת RSU מיסים 1
A אזרח אמריקאי - מס שבח במכירת דירת יחיד בארץ נדל"ן 10
R טעות במכירת rsu שוק ההון 2
T האם חובה לדווח על העברת כספים לחו״ל ישירה במכירת RSU מיסים 5
N שיקולי מיסוי במכירת דירה נדל"ן 23
ד הצעת מחיר ראשונה במכירת דירה נוטה להיות ההצעה הכי טובה? נדל"ן 10
Y פטור ממס שבח במכירת דירת ירושה נדל"ן 0
S בסיס המס במכירת RSU שוק ההון 6
painblanc ניסיון אישי במכירת דולרים בבנק שוק ההון 6
A תיווך בבילעדיות במכירת בית ממה להיזהר נדל"ן 40
סבא של באפט חבות המס במכירת ניירות דולריים מיסים 94
itaied איך מבצעים העברת תיק ני"ע מחו"ל לישראל? שוק ההון 7
G העברת ני"ע זרים (ארה"ב) מחבר בורסה בארץ לחבר בורסה בחו"ל (אינטרקטיב ברוקרז) שוק ההון 2
G העברת תיק ני"ע זרים מהבנק בארץ לחשבון ברוקר בחו"ל (IB) שוק ההון 1
M מקורות לחיפוש קרנות/ני"ע והשוואה שוק ההון 2
E האם ני"ע הולך לאיבוד בעת מחיקת בורסה? שוק ההון 1
ש מיטב דש לא מאפשרים להעביר ני״ע אמריקאי ל-IB. מה עושים? שוק ההון 11
ע הוצאת ני״ע לחו״ל מעל 500k ש״ח - מחוייב בדיווח למס הכנסה? מיסים 19
י רשות ני"ע מקדמת הקמת קרנות כספיות שיבטיחו תשואה מראש שוק ההון 2
C העברת ני"ע מבנק בארץ ל IB שאלה לגבי השכבות שוק ההון 7
H איסור אחזקת ני"ע לתושב מס בארה"ב בבתי השקעות/בנקים בארץ - לאיפה ואיך מעבירים תיק השקעות עם ני"ע ישראליים? שוק ההון 42
F חיפוש ני"ע והבנת הרכב קרן נאמנות שוק ההון 8
Z טופס 1322 ני״ע חו״ל. בהסבר למילוי (סעיף6) אומר שצריך טפסים נפרדים למה שנמכר עד יוני ולמה שנמכר אחריו. האם אכן מקפידים על זה? מיסים 15
H דוח שנתי 2021- ני"ע מיסים 0
ס רכישת ני"ע אמריקאים בבית השקעות ישראלי - איך אתם מתמודדים עם המרת המטח? שוק ההון 12
F צמצום תנודתיות בתיק ני"ע שוק ההון 26
U שאלה על מיסוי ני"ע מיסים 0
A מה ההבדל בין ני"ע ניו יורק לני"ע ת"א? פוסטים מאיכות נמוכה 1
מתכנת ני״ע נקוב דולר בבורסת תל אביב שוק ההון 8
ל שאלה בסיסית על פקודות קניית ני"ע שוק ההון 10
A רשות ני"ע מובילה מהלך לצמצום משמעותי במספר קרנות הנאמנות בישראל שוק ההון 1
A העברת תיק ני"ע מבנק לבית השקעות בניהול עצמאי שוק ההון 6
D ני״ע חסומים לקנייה (רגולציה אירופאית/אמריקאית) שוק ההון 6
א עמלה על רכישת ני''ע אירופאיים צרכנות פיננסית 3
L העברת תיק ני"ע ישראלי לברוקר זר (שאלת אופטימיזציה ולא טכנית) שוק ההון 118
Y קניית ני"ע בתוך\מחוץ לשעות המסחר שוק ההון 6
ע "ברצוננו להודיעך כי ני"ע ... יושעו ממסחר ממחר" שוק ההון 7