• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מדד תשומות הבניה ירד לאחר תשלום המדד, האם מגיע לי החזר?

aiib

משתמש סולידי
דירוג
12
רכשתי דירה במחיר למשתכן, התשלום הוא בתשלומים קבועים שנפרסים ע"ג שנים.
לכל תשלום כמקובל הוצמד תוספת של מדד תשומות הבניה.
כעת אני אוחז בתשלום האחרון וסופסוף המדד ירד.
להבנתי אני אמור לקבל החזר של אחוז הירידה על כל התשלומים שכבר שילמתי.
הקבלן טוען בתוקף שלא כך.
מי צודק? ומה ההיגיון?

תודה

להבנתי אני אמור לקבל החזר של אחוז הירידה על כל התשלומים שכבר שילמתי.
הקבלן טוען בתוקף שלא כך.
מי צודק? ומה ההיגיון?
באופן כללי ובלי להתייחס לחוזה ספציפי, ההצמדה למדד חלה מיום חתימת החוזה ועד לתשלום בפועל.
כלומר אם נניח יש לך את התשלומים הבאים:
1. 400 אלף במועד החתימה.
2. 600 אלף אחרי שנה.
3. 300 אלף אחרי שנתיים.
4. 250 אלף אחרי שלוש שנים.

ונניח שהמדד עלה בכל שנה ב3%, אז על התשלום הראשון תהיה לך 0% הצמדה (כי שילמת במועד החתימה).
על הסכום של תשלום 2 יהיה לך מדד 3%, כלומר 18000 ש"ח הצמדה.
על הסכום של תשלום 3 יהיה לך מדד של 6%, כלומר 18000 ש"ח הצמדה.
על הסכום של תשלום 4 המדד המצטבר הוא 9%, כלומר 22500 ש"ח.

נהוג גם שקבלנים מוסיפים סעיף שאם במועד התשלום היה מדד מצטבר שלילי, סכום התשלום לא יפחת מגובה הקרן.

ירידת המדד לא אמורה להשפיע על מה שכבר שילמת, אלא רק על ההצמדה של הסכום שעדיין לא שילמת.

כל האמור מדבר באופן כללי, תצטרך לקרוא את הסעיף בחוזה שלך כדי לוודא את אופן ההצמדה הפרטנית החלה עליך.

ראשית תודה על התגובה המנומקת!
במחיר למשתכן החוזה מאד מוגבל למה שאושר במשרד השיכון.
עברתי על החוזה ואין התייחסות כלל לירידה במדד אלא רק מצויין שהכל צמוד למדד תשומות הבניה.

אם אתה אומר שזה החוק אז אין לי מה להתווכח אבל אם אתה מדבר מהיגיון יש סיבה להסתפק, הרי אני עדיין לא קיבלתי את הדירה כך שהקבלן משתמש בכסף ששלימתי לו ונהנה ממנו מבלי שהוא נותן לי תמורה. כך שאם המדד ירד נשמע לא הגיוני שהוא ירוויח פעמים, גם את שווי הכסף וגם בפועל לא עלה לו יותר יקר לבנות.

ראשית תודה על התגובה המנומקת!
במחיר למשתכן החוזה מאד מוגבל למה שאושר במשרד השיכון.
עברתי על החוזה ואין התייחסות כלל לירידה במדד אלא רק מצויין שהכל צמוד למדד תשומות הבניה.

אם אתה אומר שזה החוק אז אין לי מה להתווכח אבל אם אתה מדבר מהיגיון יש סיבה להסתפק, הרי אני עדיין לא קיבלתי את הדירה כך שהקבלן משתמש בכסף ששלימתי לו ונהנה ממנו מבלי שהוא נותן לי תמורה. כך שאם המדד ירד נשמע לא הגיוני שהוא ירוויח פעמים, גם את שווי הכסף וגם בפועל לא עלה לו יותר יקר לבנות.
הקבלן בינתיים משלם על חומרי בנייה, פועלים, אגרות, מימון ועוד, בזמן שאתה שילמת רק חלק מעלות הדירה וחייב לו את יתרת המחיר.
הרעיון בהצמדה הוא שמכיוון שהקבלן סוגר איתך עסקה במחיר מסויים אבל במשך תקופת הבנייה עשויה לחול התייקרות של חלק מהעלויות של הקבלן, מי שנושא בהתייקרות הוא הרוכש, על יתרת החוב שלו לקבלן - בדיוק כמו שאם היית נדרש לשלם את מחיר הדירה מראש היית משלם לבנק ריבית על המשכנתא. במקום להיות חייב לבנק אתה חייב לקבלן ובמקום ריבית יש הצמדה.

נכון, לכן אם מחיר הדירה עולה אני מוסיף על כך. אבל באותה מידה כשמחיר העלות יורד אני אמור לקבל החזר.
אבל אם גם אתה אומר כך אני מבין שאין לי בדיוק סיכוי מול הקבלן...

נכון, לכן אם מחיר הדירה עולה אני מוסיף על כך. אבל באותה מידה כשמחיר העלות יורד אני אמור לקבל החזר.
אם המדד עלה אתה מוסיף תשלום רק על החוב שעדיין לא שולם. כנ"ל אם יורד, זה חל רק על מה שעדיין לא שולם (ובגלל שבשנים האחרונות המדד היה חיובי גבוה, אין שום סיכוי שיש לך מדד מצטבר שלילי).
אבל אם גם אתה אומר כך אני מבין שאין לי בדיוק סיכוי מול הקבלן...
לא קשור לסיכוי, אתה מפספס את החלק שעליו יש הצמדה.

רוב הקבלנים במידה ומשלמים להם מראש מוותרים על המדד ויש גם קבלנים רבים שלא דורשים את רוב הכסף מראש.
אז עד היום הבנתי כשמשלמים מראש הכסף שווה להם ומכסה את עלות המדד שעלה והקבלנים שדורשים את רוב הכסף רק בסוף באמת רוצים את המדד.
במקרה שמשלמים לפי התקדמות הבניה כביכול היה מצופה מבחינתי שלא יקפוץ על 2 החתונות ולפחות כשיורד המדד שיירד על הכל.
אבל הבנתי את הרעיון....

לא הבנתי את השורה האחרונה שכתבת שאני מפספס

רוב הקבלנים במידה ומשלמים להם מראש מוותרים על המדד ויש גם קבלנים רבים שלא דורשים את רוב הכסף מראש.
זה הפואנטה - ברור שאם אתה משלם מראש אז אין הצמדה.
הצמדה יש רק על מה שלא שילמת.

במחיר למשתכן אסור לקבלן לקבל את התשלום מוקדם יותר מלוח התשלומים לפי התקדמות הבניה.
ובכל מקרה הטענה לגבי רוב הקבלנים אולי נכונה היום אבל לא הייתה נכונה לפני התיקון לחוק המכר שהגביל את המדד ל40% מיתרת החוב ולפני עליית הריבית. לפני שנה כמעט לא היית מוצא קבלן שיסכים לקבל את הכסף מראש, ואלו שהסכימו הכניסו לרוב סעיף שבו עדיף תחול הצמדה למדד תשומות הבניה לפי לוח התשלומים הרגיל.

במקרה שמשלמים לפי התקדמות הבניה כביכול היה מצופה מבחינתי שלא יקפוץ על 2 החתונות ולפחות כשיורד המדד שיירד על הכל.
הוא לא קופץ על 2 חתונות. הוא גובה בדיוק פעם אחת הצמדה על יתרת החוב שלך, ואם המדד ירד אז גם ההצמדה על יתרת החוב יורדת.

לא הבנתי את השורה האחרונה שכתבת שאני מפספס
שאין הצמדה למדד על כל מחיר הדירה אלא רק על יתרת החוב. מה שכבר שולם לא צמוד יותר לשום דבר.

שנה שעברה היו קבלנים שהסכימו להקדים תשלום למי שביקש (כדי לקבע ריביות משכנתא) אבל לא ויתרו על הצמדה למדד, לפי לוח התשלומים.

אבל במקרה שלי אני משלם כבר כמה שנים. אז נכון שלא שילמתי מראש אבל את התשלום הראשון שילמתי אחרי חדש ואחר כך אחרי 3 חודשים וכן הלאה.
אז יוצא שחלק גדול מהכסף שילמתי סמוך לרכישת הדירה ושילמתי עליו גם מדד.

הוא לא קופץ על 2 חתונות. הוא גובה בדיוק פעם אחת הצמדה על יתרת החוב שלך, ואם המדד ירד אז גם ההצמדה על יתרת החוב יורדת.
הוא גם גבה חלק גדול מהכסף בתשלומים קרובים וגם לקח עליהם מדד.
אבל הבנתי את הרעיון...

אז יוצא שחלק גדול מהכסף שילמתי סמוך לרכישת הדירה ושילמתי עליו גם מדד.
נכון, שילמת הצמדה על כל תשלום לפי הפרש המדד שהיה בין יום העסקה ליום התשלום. אבל על מה שכבר שילמת אתה לא משלם הצמדה שוב ושוב למרות שהמדד המשיך לעלות כל הזמן, גם אחרי ששילמת.

כרגע הקבלן רושם לי שגם התשלום הבא המדד שירד לא משנה ואני אצטרך לשלם את מה שכבר עלה.
בזה הוא בוודאי לא צודק?!

כרגע הקבלן רושם לי שגם התשלום הבא המדד שירד לא משנה ואני אצטרך לשלם את מה שכבר עלה.
בזה הוא בוודאי לא צודק?!
הוא לא צודק כלכלית, אבל זה לא משנה.
מה שחשוב זה מה שכתוב בחוזה.

עלה/ירד? ממתי עד מתי?

מה שמשנה זה השינוי בנקודת הזמן של התשלום מהמדד הראשון במצויין בחוזה.

עלה/ירד? ממתי עד מתי?

מה שמשנה זה השינוי בנקודת הזמן של התשלום מהמדד הראשון במצויין בחוזה.
נתנו לי לפני חודשיים מסמך עם דרישה לתשלום שמגלם בתוכו את כל העליות הקודמות, מאז המדד ירד קלות אבל הם אומרים שאני צריך לשלם את מה שנדרש אז.

אופסס... איך מעלים תמונה מהמחשב?
יכול להיות שאתה לא יכול להעלות כי אתה חדש. אתה יכול לשמור את התמונה בשירות אחר כמו דרופבוקס ולשתף כאן קישור

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ד מדד תשומות הבניה vs קרן כספית נדל"ן 4
G מדד תשומות הבניה בחודשים הקרובים - לאן? נדל"ן 1
A מדד תשומות הבניה - מה מוצמד ואיך נדל"ן 2
L מדד תשומות הבניה שוק ההון 1
A חוק חדש מדד תשומות הבנייה - האם חל רטרואקטיבית? עליית מחיר הבנייה ללא מרכיב הקרקע נדל"ן 4
מ מדד תשומות במחיר למשתכן בת"א נדל"ן 6
O משכנתא / מדד תשומות בנייה נדל"ן 0
S מדד תשומות בנייה מגמה לעתיד נדל"ן 19
S מדד תשומות בנייה נדל"ן 11
ל עזרה לגבי חישוב מדד תשומות הבנייה ברכישת דירה נדל"ן 11
H שאלת הבנה לגבי הקשר בין מדד המחירים לצרכן לאינפלציה צרכנות פיננסית 10
S האם מדד חלקי סקטוריאלי של סנופי נחשב מדד מבחינת גמל IRA? שוק ההון 1
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
L האם יש קרן סל מחקה מדד עולמי שנסחרת ביורו? שוק ההון 1
Z מדד הבנקים ומניות בנקים בישראל, לאן זה הולך ? שוק ההון 7
R האם משתלם להעביר את קופות הגמל להשקעה לעוקב מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
A הפניקס השתלמות מחקה מדד S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
S מדד אג"ח קרן מחקה או אג"ח בודד שוק ההון 7
Y מתלבט איזה מדד לבחור בין 3 מדדים ל-20-30 שנה הבאות שוק ההון 3
oferM מה דעתכם על קרן עוקבת מדד עם הגנה מעליות וירידות? שוק ההון 24
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
M מדד עולמי מול ACWI+שווקים מתפתחים בתיק חדש שוק ההון 14
G יש קופג להשקעה פאסיבי מחקה מדד עולמי ? שוק ההון 2
י מדד ניקיי שוק ההון 1
E s&p 500 , נסד"ק 100, מדד עולמי, יש לי את כולם. אבל במה עדיף להשקיע? שוק ההון 23
B ריבית בקרן נאמנות מחקה מדד אגח שוק ההון 5
E פנסיה על מדד S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 39
מ האם החזקת קרן סל ישראלית מחקה מדד חו"ל שווה להחזקת כספים בחו"ל שוק ההון 1
H מחקה מדד נאסד"ק שוק ההון 2
עידו ג מדד עולמי - ללא ארהב שוק ההון 7
ג קנית קרן מחקה מדד סנופי + בחירת פלטפורמה שוק ההון 0
E אם אני קונה מחקה מדד - 1159250 בבנק או בבית השקעות זה אותה תשואה בדיוק או שיש סטיות? שוק ההון 3
S איך מוצאים קרן סנופי עם בסיס חישוב מדד? שוק ההון 5
א מחקה מדד שוק ההון 3
א קרן שקלית שמחקה מדד זר שוק ההון 6
N חיפוש מדד לפי מניות שוק ההון 6
M נקודת יציאה בפיקדון. 3% או מדד? צרכנות פיננסית 13
R הקרן השקלית על מדד S&P 500 של בלאקרוק שוק ההון 2
ח קרן ישראלית מחקה מדד לאזרח אמריקאי פוסטים מאיכות נמוכה 6
B פנסיה למסלול מחקה מדד S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 50
I קרן השתלמות לעצמאים - מחקה מדד S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
N IRA סנופי לעומת מדד עולמי - שיקולים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
B איך בעצם קונים "מחקה מדד - מחקה msci" ועוד. שוק ההון 8
A מדד s&p500 בקופת גמל להשקעה ורווחים שוק ההון 3