• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

יומנו של תוהה וטועה

עדיינבדרך

משתמש רשום
דירוג
13
שלום לכולם!
נעים לי מאוד להופיע כאן, לחלוק ולשאול.
אני ורעייתי בני כ 42-43, עובדים במשרות מלאות ובלתי מספקות ומגדלים 3 ילדים נפלאים בגילאי גן-ביצפר בשכונה בורגנית של עיר בורגנית.
שנים רבות אני קורא ולומד את נושא הפרישה המוקדמת, ומייחל ליום זה כי יבוא.
מסיבות שונות ומשונות, רמת ההוצאות החודשית שלנו גבוהה בהרבה ממה שהייתי רוצה, אך כבר למדתי לדעת את עצמי ואת משפחתי כדי להבין שבחזית זו המצב לא ישתפר.
השקעתי זמן ומחשבה רבים בכתיבת סימולטור פרישה נרחב (ב Matlab) המדמה את התפתחות החיים הפיננסיים שלי במהלך השנים עד הפרישה, ואני מריץ אותו לעיתים תכופות.
עם זאת, יש בו מגוון של נושאים שהייתי שמח להיוועץ בהם בקהילה היקרה כאן, יען כי בכל בלוגוספירת ה FIRE לא מצאתי תשובות מספקות.

ראשית, קצת על מצבנו הפיננסי (שלי ושל רעייתי שתחיה):
דירה: יש (מספקת אותנו עד להודעה חדשה, כרגע היא מחוץ למשוואה, הנחתי אותה כאן לשם השלמות).
פנסיות וביטוחי מנהלים: 2.4M
קרנות השתלמות (IRAs): 1.5M
תיק השקעות: 3.1M, כולל חבות מס רווחי הון משמעותית, כי הרווח הנוכחי המצטבר מן הקניה הוא 800K.
עו"ש: 0.2M

סה"כ מניות: 87% (רוב מה שאינו מניות הוא מזומן בעו"ש ואג"ח מיועדות בקרנות הפנסיה).

אנחנו מוציאים בחודש כ 25K (וחוסכים בערך 15K מהנטו אל תיק המניות /עו"ש, ועוד כ 14K באפיקים ה"פנסיוניים"). הנחת המודל: אלו יהיו הוצאותינו גם לאחר הפרישה. הנחה נוספת: נפרוש יחדיו.

כמה פרטים והנחות (יש המון - אשמח לחלוק עוד אם מישהו יתעניין):
כדי לחשב את ה Safe Withdrawal Rate הכללי שלנו (SWR), השתמשתי בנוסחא ובהנחות הקיצון של early retirement now, וביחס ל CAPE המטורף הנוכחי של 38+ אני מגיע, עבור האפיקים הנזילים שלי, ל 2.56%, הרבה יותר שמרני מכללי ה 3%-4% המקובלים. עבור הפנסיות/ביטוחי מנהלים אני לוקח את שיעורי המשיכה המאופשרים בגיל המינימלי (60), כלומר 5.2%-6.0%, לפי המקדמים הרלוונטיים לי בחברות הביטוח. ה SWR המשוקלל שלי מגיע לכ 3.75%.
הסימולטור שלי עוצר ומכריז "יו-הו! פרשת!" (כמליון פעמים ביממה; אני פריק של מונטה-קרלו) כאשר מתקיימים שני תנאים: [1] סכום החסכונות הכללי עומד ב SWR המשוקלל הנ"ל. [2] הסכום הנזיל (תיק השקעות + עו"ש + IRAs) עומד ב SWR ה"נזיל", כלומר המחמיר יותר, עבור פרק זמן של 17 שנים, שהוא משך הזמן שנותר לי עד לגיל המינימלי בו אוכל למשוך קצבת פנסיה ללא קנס-מס.
בגלל רמת המחירים הנוכחית של השוק היקרררררררר, אני מניח תשואה ריאלית ברוטו אפסית (פחות מ 1% שנתי) של המניות בשנים הקרובות, אבל עם תנודתיות היסטורית רגילה (סטיית תקן שנתית של כ 23%).
מה יוצא? יוצא שאני צריך כ 8.3M בסה"כ כדי לפרוש, שהמגבלה האמיתית שלי היא החלקים הנזילים בחסכון, ושאצא לחופשי בסבירות של 68% לפני גיל 50.

אז מה ההתלבטויות? חברים, עוצו עצה! אתחיל בהתלבטות העיקרית, ואולי בהמשך אוסיף עוד.
לימדונו חכמים, שעלינו להקטין את אחוז המניות לקראת הפרישה (נניח, ל 60%) ואז להעלותו לאחריה שוב, כדי שהכסף יספיק עד הסוף ומנגד כדי לא להיחשף לסיכונים של דחיית גיל הפרישה עוד ועוד אם המשבר מגיע ממש עכשיו, ולסיכון של רצף תשואות גרועות אם המשבר מגיע מיד לאחר הפרישה. מילא. אבל אני מרגיש די מטופש, להמשיך לעבוד עוד 5-9 שנים, נניח, באחזקת מניות גבוהה, כאשר אם היום אני ממיר את כל נכסיי למזומן (או זהב, או אג"ח צמוד מדד בריבית שלילית, יו ניים איט) הרי שהחסכון השוטף לבדו יביא אותי לשם עוד 3.5 שנים! רק בגלל ש"צריך להחזיק אחוז מניות גבוה כל הזמן"? הסימולציה לא משקרת: אם התשואה החזויה אפסית, הרי שהתנודתיות של שוק ההון רק פוגעת לי בתוחלת זמן הפרישה...
תגידו: אז תניח תשואה גבוהה יותר, לדוגמא 5% לשנה. או תאמרו: אז הורד עכשיו את אחוז המניות ל 40, או אפילו ל 20. אבל אז אני שואל: עד מתי? ואם לא יגיע המשבר עד שאפרוש? הרי לא אוכל לתחזק משיכה חודשית שוטפת מתיק מזומן או מועט-מניות לאורך שנים, הכסף ייגמר... אג"ח היום אינן אופציה עבורי (ולטעמי, עבור אף אחד בעולם).

ברוכים הנמצאים, ותודה רבה -
התוהה הטועה.

ברוך הבא!
השקעתי זמן ומחשבה רבים בכתיבת סימולטור פרישה נרחב (ב Matlab) המדמה את התפתחות החיים הפיננסיים שלי במהלך השנים עד הפרישה, ואני מריץ אותו לעיתים תכופות.
כדי לחשב את ה Safe Withdrawal Rate הכללי שלנו (SWR), השתמשתי בנוסחא ובהנחות הקיצון של early retirement now, וביחס ל CAPE המטורף הנוכחי של 38+ אני מגיע, עבור האפיקים הנזילים שלי, ל 2.56%, הרבה יותר שמרני מכללי ה 3%-4% המקובלים. עבור הפנסיות/ביטוחי מנהלים אני לוקח את שיעורי המשיכה המאופשרים בגיל המינימלי (60), כלומר 5.2%-6.0%, לפי המקדמים הרלוונטיים לי בחברות הביטוח. ה SWR המשוקלל שלי מגיע לכ 3.75%.
הסימולטור שלי עוצר ומכריז "יו-הו! פרשת!" (כמליון פעמים ביממה; אני פריק של מונטה-קרלו) כאשר מתקיימים שני תנאים: [1] סכום החסכונות הכללי עומד ב SWR המשוקלל הנ"ל. [2] הסכום הנזיל (תיק השקעות + עו"ש + IRAs) עומד ב SWR ה"נזיל", כלומר המחמיר יותר, עבור פרק זמן של 17 שנים, שהוא משך הזמן שנותר לי עד לגיל המינימלי בו אוכל למשוך קצבת פנסיה ללא קנס-מס.
בגלל רמת המחירים הנוכחית של השוק היקרררררררר, אני מניח תשואה ריאלית ברוטו אפסית (פחות מ 1% שנתי) של המניות בשנים הקרובות, אבל עם תנודתיות היסטורית רגילה (סטיית תקן שנתית של כ 23%).
מה יוצא? יוצא שאני צריך כ 8.3M בסה"כ כדי לפרוש, שהמגבלה האמיתית שלי היא החלקים הנזילים בחסכון, ושאצא לחופשי בסבירות של 68% לפני גיל 50.

לימדונו חכמים, שעלינו להקטין את אחוז המניות לקראת הפרישה (נניח, ל 60%) ואז להעלותו לאחריה שוב
איפה למדת את זה?
אני יכולה להבין הקטנה של אחוז המניות לקראת הוצאה חד פעמית גדולה ידועה, אבל אם אתה מתכנן למכור מניות במשורה כל חודש (בשלב הפרישה המוקדמת) - לא ברור לי מה הצורך להקטין את האחוז. במיוחד אם קרנות הפנסיה וקצבת הזיקנה כבר יתנו לך חלק גדול מסכום ההוצאות החודשי לאחר היציאה הרשמית לפנסיה.
אנחנו מוציאים בחודש כ 25K (וחוסכים בערך 15K מהנטו אל תיק המניות /עו"ש, ועוד כ 14K באפיקים ה"פנסיוניים"). הנחת המודל: אלו יהיו הוצאותינו גם לאחר הפרישה. הנחה נוספת: נפרוש יחדיו.
כלומר, 17 שנה (עד הפנסיה הרשמית) של 25K הוצאות כל חודש זה בסביבות 5M. נכון להיום יש לכם בתיק ובקה"ש 4.6M ועוד 5 שנים תכניסו לתיק עוד 800K מהחיסכון.
זה די גבולי, בהנחה שלא יודעים מה תהיה התשואה. אולי שווה לבדוק הקטנת הוצאות? או עבודה חלקית? או העלאת גיל הפרישה?

כמה פרטים והנחות (יש המון - אשמח לחלוק עוד אם מישהו יתעניין):
אשמח אם תשתף את הסימולטור.

c351660e684277c0ffb6ee82cbada95e.png

הסכום הנזיל (תיק השקעות + עו"ש + IRAs) עומד ב SWR ה"נזיל", כלומר המחמיר יותר, עבור פרק זמן של 17 שנים, שהוא משך הזמן שנותר לי עד לגיל המינימלי בו אוכל למשוך קצבת פנסיה ללא קנס-מס.
לא הבנתי את סעיף 2.
אם אתה מושך מהחלק הזה לפי ה- SWR המחמיר שקבעת (כלומר 2.56%), למה שזה לא יעמוד לפרק זמן בלתי מוגבל?
אולי התכוונת שאתה רוצה לבדוק שאתה יכול למשוך משיכה מלאה (של כל הקצבה) במשך 17 שנה עד לקבלת הפנסיה ולאחר מכן מה שנשאר צריך להספיק כהשלמה למשיכה משולבת עם הפנסיה לפי ה-SWR המחמיר שקבעת? (בהתאם לקיצבה שאמורה להתקבל בשלב הזה מהפנסיה).

איפה למדת את זה?
כאן:
https://earlyretirementnow.com/2021/03/02/pre-retirement-glidepaths-swr-series-part-43/
הוא מסכם את הפוסט בכך שאין כל רע בהגעה לפרישה עם 100% מניות, אך יש יתרונות בהעדפת הורדת הסיכון 2.5 או 5 שנים לפני הפרישה (וכאמור, בפוסטים מוקדמים יותר שלו, 19 ו 20, הוא מסביר מדוע לאחר הפרישה יש להעלות בהדרגה שוב את אחוז המניות). מה שמכונה "מודל V".

כלומר, 17 שנה (עד הפנסיה הרשמית) של 25K הוצאות כל חודש זה בסביבות 5M. נכון להיום יש לכם בתיק ובקה"ש 4.6M ועוד 5 שנים תכניסו לתיק עוד 800K מהחיסכון.
זה די גבולי, בהנחה שלא יודעים מה תהיה התשואה.
ראשית, 17 שנים זה מהיום - אני לא פורש היום (מה חבל) אלא רק עוד מספר שנים. בינתיים אני חי ממשכורתי וחוסך. כך שזה לא גבולי כלל. שנית, אין לי כוונה להחזיק את כל החסכונות הנזילים במזומן, אלא כאמור באחוז מניות מאוד גבוה (אם כי לא 100), כך שאני בכ"ז מצפה לתשואה מסוימת, למרות הפסימיות הכללית לגבי תמחור השוק.

לא הבנתי את סעיף 2.
אם אתה מושך מהחלק הזה לפי ה- SWR המחמיר שקבעת (כלומר 2.56%), למה שזה לא יעמוד לפרק זמן בלתי מוגבל?
אולי התכוונת שאתה רוצה לבדוק שאתה יכול למשוך משיכה מלאה (של כל הקצבה) במשך 17 שנה עד לקבלת הפנסיה ולאחר מכן מה שנשאר צריך להספיק כהשלמה למשיכה משולבת עם הפנסיה לפי ה-SWR המחמיר שקבעת? (בהתאם לקיצבה שאמורה להתקבל בשלב הזה מהפנסיה).
לא - ה SWR של "גישור שנות הפער" עד הפנסיה מחושב אצלי בסימולציה כל הזמן ביחס למשך הזמן הקונקרטי שנותר עד גיל 60. כלומר, זהו לא SWR "סטנדרטי" של 30 שנה או 60, אלא אני משתמש בנתוני הקוהורטים הזמינים ומחשב בעצמי עבור פרק הזמן הרצוי. לכן המטרה של הכסף הזמין היא כפולה - ראשית, צנועה: שאחזיק באמצעותו בלבד מעמד עד גיל 60 בהסתברות גבוהה (שהיא גם פרמטר של הסימולטור, דרך אגב), ושנית, כחלק הארי של החסכון הכולל, שיספיק לי בכללותו (נזיל ולא נזיל כאחד) מרגע הפרישה בפועל, לנצח (לעת עתה, אני מתעתד לחיות לנצח).

אשמח אם תשתף את הסימולטור.
בשמחה. אני צריך לעבד אותו לקוד קצת יותר יפה, להוציא ממנו את כל הפרטים האישיים שלי ולהפוך אותם לקונפיגורציה, ולמצוא איזו דרך להוציא אותו מהרשת המסווגת המנותקת מהעולם שבה הוא נמצא בעשור האחרון לחופשי באינטרנט :)
אחד מהדברים שבהם אני גאה בו היא היכולת להכניס לטבלה "אירועי חיים" הסתברותיים עתידיים, ליחס להם הסתברות והתפלגות גילאים, ולציין כיצד הם משפיעים על החסכון באופן חד פעמי (בונוס), על חסכון באופן קבוע (העלאה) ובאילו אפיקים, או על הוצאות באופן קבוע (אסונות נדירים, ילד רביעי וכו'). בכל איטרציית מונטה קרלו הגילאים והסיכויים מוגרלים מחדש ומשפיעים על התוצאה.

תודה רבה! בשביל להתחמק מכשלים לודיים כאלו ואחרים הסימולטור שלי כולל "שלייקעס" עבים מאוד של כל מאורע אפשרי כמעט בחיים (ס"ת גדולה מאוד של תשואות הבורסה, אפשרויות למעבר דירה, ללידת עוד ילד בטעות, לאובדן כושר עבודה וכיוצ"ב) כך שאחרי כעשור של משחק יומיומי בו (כן, כן, הם חושבים שהם משלמים לי על משהו אחר לגמרי, בוא נניח את זה רגע בצד) אני חושב שיש לי כבר תחושת בטן טובה של רגישות המודלים השונים לכל פרמטר אפשרי והשפעתם על התואה הסופית. כמובן שאשמח ללמוד על הבאגים שלי, בין היתר בשביל זה אני כאן...

17 שנים זה מהיום - אני לא פורש היום (מה חבל) אלא רק עוד מספר שנים
אני כיוונתי לגיל 67 כיציאה הרשמית לפנסיה, ואז זה 17 שנה מגיל 50.
אתה מתכוון להתחיל למשוך קצבת פנסיה מגיל 60?

אני כיוונתי לגיל 67 כיציאה הרשמית לפנסיה, ואז זה 17 שנה מגיל 50.
אתה מתכוון להתחיל למשוך קצבת פנסיה מגיל 60?
אני לא יודע מה יקרה בפועל בגיל 60, בכל מקרה ע"מ למזער את גיל הפרישה אני מתחיל בסימולציה למשוך בגיל 60 את כספי הפנסיה, כי כאמור צוואר הבקבוק שלי הוא כספים נזילים לצורך גישור על "שנות הפער" עד אז. אמנם המקדמים גבוהים יותר במשיכה "מוקדמת" וכו', אבל זה לגמרי שווה את זה, כי זה מאפשר לי כבר עשור וחצי קודם לכן לבחור לפרוש. מי יודע, אולי הבורסה תסדר לי את זה ככה שלא אצטרך למשוך בכלל, ואז, אני שואל את עצמי, למה חסכתי בפנסיה מלכתחילה (דירות לילדים? להתחיל להשתולל בטיולים יקרים להחריד בעולם? מי יודע).
דרך אגב, בדקתי כמובן גם את האפשרות למשוך הרבה קודם את הפנסיה, נניח עכשיו, כדי להנזיל את הכספים. אבל בגלל יציבות התשואה היחסית בפנסיה (אג"ח מיועדות), בגלל המיסוי העצום על משיכה שלא בעיתה ובגלל הביטוח ההדדי המבטיח שיעור משיכה בטוח (SWR) פנטסטי שאני לא יכול להתחרות בו, יוצא שאם אמשוך עכשיו אז צוואר הבקבוק בדרך לפרישה יתחיל להיות ההון הכללי שלי ולאו דווקא הרכיב הנזיל, ולא כדאי לעשות זאת. אם מותר למשוך ללא מס (מה שנקרא "תנאי המסכנות", לא עלינו), אז התשובה גבולית אבל עדיין השארת הכסף בפנסיה מנצחת בהפרש קטן, בגלל שני הנימוקים האחרים.

אני מתחיל בסימולציה למשוך בגיל 60 את כספי הפנסיה,
נשמע לי מצויין, לנדב יש מאמר באתר פנסיוני שמשווה בין החלופות (60 או 67) והמשיכה המוקדמת כדאית יותר.
בדקתי כמובן גם את האפשרות למשוך הרבה קודם את הפנסיה
זה נשמע לי פחות כדאי מכל הסיבות שכתבת, וגם כי אני חושבת שכמה שפחות להנזיל וכמה שיותר למשוך כקיצבה (או מכירת מניות במשורה מהתיק העצמאי) יהיה עדיף לפרישה המוקדמת.
אגב, מה באמת עם הילדים? יש תכנית לשמור להם כסף ללימודים-חתונה-דירה כמו שנהוג? כי אז באמת תצטרך לחשוב על הוצאת סכום גדול מהמניות למקום יציב יותר.

נשמע לי מצויין, לנדב יש מאמר באתר פנסיוני שמשווה בין החלופות (60 או 67) והמשיכה המוקדמת כדאית יותר.

זה נשמע לי פחות כדאי מכל הסיבות שכתבת, וגם כי אני חושבת שכמה שפחות להנזיל וכמה שיותר למשוך כקיצבה (או מכירת מניות במשורה מהתיק העצמאי) יהיה עדיף לפרישה המוקדמת.
אגב, מה באמת עם הילדים? יש תכנית לשמור להם כסף ללימודים-חתונה-דירה כמו שנהוג? כי אז באמת תצטרך לחשוב על הוצאת סכום גדול מהמניות למקום יציב יותר.
אני לא מנהל חשבונאות כפולה, זה לא יעיל כלכלית. ללימודים זה כסף קטן (הגן והחוגים שלהם עולים לי היום הרבה יותר), לחתונות, ככל שיהיו כאלו, גם ניתן מהשוטף (גם אלו סכומים שכאשר פורסים אותם על פני חודשים הם לא שונים בהרבה ממה שהילדים עולים לי היום), ולדירה יש כמה אפשרויות:
א. לא ניתן (לי לא נתנו. למה שאני אתן? שיקנו בעצמם. אני מאוד אוהב אותם, אבל איזה מין לקח זה לחיים, כפית של כסף לפה?)
ב. ניתן ממה שיהיה (רוב הסיכויים הם שהסכום העומד לרשותי רק ילך ויגדל לאחר הפרישה, ניתוח ה worst-case של טריניטי וכו' הוא חיוני אבל הוא מטשטש את המקרה החציוני של הון שרק הולך וגדל לאחר הפרישה)
ג. ירושות של הדור הקודם (לא נעים לסמוך על זה? לא נעים לסמלץ את זה? בסוף זה מגיע בכל זאת)
ד. אחליט קצת לפני הפרישה שאני גורר עוד שנה בעבודה, לכל ילד, בדיוק בשביל זה (חיסכון של 350K בשנה, בתשואה צנועה ריאלית של 4% למשך 18 שנים, נניח ערך טיפיקלי ביחס לגילאים הנוכחיים שלהם, יוצא בערך עוד 700K בערכים של היום. נראה לי תרומה נאה להון העצמי של גור צעיר שיוצא לעולם באדיבות הוריו.

אני לא מנהל חשבונאות כפולה, זה לא יעיל כלכלית. ללימודים זה כסף קטן (הגן והחוגים שלהם עולים לי היום הרבה יותר), לחתונות, ככל שיהיו כאלו, גם ניתן מהשוטף (גם אלו סכומים שכאשר פורסים אותם על פני חודשים הם לא שונים בהרבה ממה שהילדים עולים לי היום), ולדירה יש כמה אפשרויות:
א. לא ניתן (לי לא נתנו. למה שאני אתן? שיקנו בעצמם. אני מאוד אוהב אותם, אבל איזה מין לקח זה לחיים, כפית של כסף לפה?)
ב. ניתן ממה שיהיה (רוב הסיכויים הם שהסכום העומד לרשותי רק ילך ויגדל לאחר הפרישה, ניתוח ה worst-case של טריניטי וכו' הוא חיוני אבל הוא מטשטש את המקרה החציוני של הון שרק הולך וגדל לאחר הפרישה)
ג. ירושות של הדור הקודם (לא נעים לסמוך על זה? לא נעים לסמלץ את זה? בסוף זה מגיע בכל זאת)
ד. אחליט קצת לפני הפרישה שאני גורר עוד שנה בעבודה, לכל ילד, בדיוק בשביל זה (חיסכון של 350K בשנה, בתשואה צנועה ריאלית של 4% למשך 18 שנים, נניח ערך טיפיקלי ביחס לגילאים הנוכחיים שלהם, יוצא בערך עוד 700K בערכים של היום. נראה לי תרומה נאה להון העצמי של גור צעיר שיוצא לעולם באדיבות הוריו.
את ההחלטות הגדולות בחיים מקבלים באופן אקראי. אצלך זה פשוט יותר explicit, זה הכל.

בקשר לילדים, אנחנו החלטנו לדאוג להם לסכום ראשוני שיאפשר קנייה של דירה יפה עם משכנתא. נניח 500k₪. את זה אנחנו יכולים לתת, ומשם שיסתדרו. שום מטרה לתת דירה שלמה.

לא - ה SWR של "גישור שנות הפער" עד הפנסיה מחושב אצלי בסימולציה כל הזמן ביחס למשך הזמן הקונקרטי שנותר עד גיל 60. כלומר, זהו לא SWR "סטנדרטי" של 30 שנה או 60, אלא אני משתמש בנתוני הקוהורטים הזמינים ומחשב בעצמי עבור פרק הזמן הרצוי. לכן המטרה של הכסף הזמין היא כפולה - ראשית, צנועה: שאחזיק באמצעותו בלבד מעמד עד גיל 60 בהסתברות גבוהה (שהיא גם פרמטר של הסימולטור, דרך אגב), ושנית, כחלק הארי של החסכון הכולל, שיספיק לי בכללותו (נזיל ולא נזיל כאחד) מרגע הפרישה בפועל, לנצח (לעת עתה, אני מתעתד לחיות לנצח).
שוב - בהתייחס *רק* לחישוב הכולל ״שנות גישור״ ואז משיכה מהפנסיה -
להבנתי ב-״שנות הגישור״ אתה צריך למשוך מהכסף הנזיל את התקציב הדרוש לך (בהנחה שאין מקורות הכנסה נוספים), כלומר 25K. אין כאן מה לחשב SWR סטנדרטי או לא סטנדרטי.
אתה (אולי) צריך לחשב כמה כסף תצטרך שיישאר ב-״חלק הנזיל״ על מנת להשלים את התקציב בשלב המשיכה מהפנסיה. אבל אני מניחה שבקצב החיסכון שלך אתה לא ממש תצטרך השלמה לפנסיה…

אגב, גם אני עושה את שני החישובים הללו בדיוק. זה חישוב שמתאים כאשר לא מאוד רחוקים מגיל 60 (נניח פחות מעשרים שנה).

ד. אחליט קצת לפני הפרישה שאני גורר עוד שנה בעבודה, לכל ילד, בדיוק בשביל זה (חיסכון של 350K בשנה, בתשואה צנועה ריאלית של 4% למשך 18 שנים, נניח ערך טיפיקלי ביחס לגילאים הנוכחיים שלהם, יוצא בערך עוד 700K בערכים של היום. נראה לי תרומה נאה להון העצמי של
את ההחלטות הגדולות בחיים מקבלים באופן אקראי. אצלך זה פשוט יותר explicit, זה הכל.

בקשר לילדים, אנחנו החלטנו לדאוג להם לסכום ראשוני שיאפשר קנייה של דירה יפה עם משכנתא. נניח 500k₪. את זה אנחנו יכולים לתת, ומשם שיסתדרו. שום מטרה לתת דירה שלמה.
נשמע לי הגיוני מאוד לחלק מתנות שתלויות בביצועים. נשמע לי הרבה פחות הגיוני לקחת מרווחי ביטחון וניתוחי worst case בשביל להבטיח מתנות מנופחות במידה ״מספקת״. וזה עובד לשני הכיוונים - נניח שתכננת להביא 500 אש״ח וכעבור 5 שנים הקמת סטארטאפ ועשית אקזיט של 200 מיליון דולר. לא תיתן יותר מ500 אלף?

לדעתי האישית, עזרה כלכלית לילדים היא משהו נחמד אבל ממש לא הכרחי, והוא בוודאי לא הדרך היעילה להבטחת עתידם הכלכלי. אני מוקף באינספור אנקדוטות שמוכיחות זאת, אבל הדברים האלה כבר השתקפו במחקרים כמו למשל זה שמתואר בספר the .millionaire next door

זו רק האינטואיציה שלי, איש הישר בעיניו יעשה.

התפתחות מרעישה!
רעייתי שתחיה מסכימה להמשיך לעבוד גם אחרי, מה שמקצר משמעותית את תוחלת החיים של הקריירה המפוארת שלי כעכבר מעבדה! יכול להיות שזה אפילו עניין של שנה-שנתיים...

התחלתי להכין, בהתרגשות רבה, רשימת משימות לקראת הפרישה, שיש לטפל בהן קודם לעזיבת הנסורת במשרד.
דוגמאות:
- האם אני יכול לשמור את מספר הטלפון שקיבלתי מהעבודה, או שצריך להחליף ולעדכן את העולם?
- האם אני יכול להצטרף לביטוח הבריאות ממקום העבודה שלה, ביחד עם הילדים, או לשמור את הביטוח שלי דרך העבודה, או שצריך בכלל אחד חדש?
- האם אני יכול לשמור את כרטיס התדלוק לרכב (הפרטי) שקיבלתי מהעבודה, או שהבונוס הזה מתנדף?

וכו' וכו'.
שאלה: האם למישהו יש כבר רשימה פרטית כזו משלו שאפשר לעיין בה לרעיונות? או שאולי מסתובבת כאן בפורומים איזו רשימה קאנונית גדולה שתוכלו לרפרר עבורי?

תודה רבה מראש על כל טיפ בנושא. אני כבר רוטט משמחה :)
ושנה טובה לכל המטפסים, יהא הסולם שלכם אשר יהא!

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ptom יומנו של Late Bloomer יומני מסע אישיים 13
משקיע בתבונה יומנו של המשקיע בתבונה יומני מסע אישיים 8
G לדברים יש נטיה להסתדר - יומנו של בן 26 יומני מסע אישיים 14
F יומנו של פעור יומני מסע אישיים 12
R יומנו של רודף אחרי הכסף יומני מסע אישיים 84
שם משתמש בעייתי יומנו של מדען פחדן יומני מסע אישיים 61
מ יומנו של שפשף יומני מסע אישיים 10
ח יומנו של חסר מנוחה יומני מסע אישיים 12
J יומנו של 'סתם עוד אחד' יומני מסע אישיים 7
ה יומנו של שאפתן יומני מסע אישיים 15
ה יומנו של דביל :-) יומני מסע אישיים 43
א יומנו של פליט רוח יומני מסע אישיים 5
ה יומנו של בן המדתא יומני מסע אישיים 44
ה יומנו של בן המדתא יומני מסע אישיים 1
N יומנו של מתלבט יומני מסע אישיים 27
T יומנו של מתחיל מאוחר יומני מסע אישיים 23
E יומנו של יזם יומני מסע אישיים 11
ה יומנו של סטודנט ומחשבות על העתיד יומני מסע אישיים 20
Shlom Mizrahi יומנו של צעיר שאפתן יומני מסע אישיים 31
CRT יומנו של CRT יומני מסע אישיים 25
ח יומנו של חסר המזל יומני מסע אישיים 16
Wonko יומנו של וונקו השפוי יומני מסע אישיים 292
OiNK יומנו של אוינק - ת״א יא חביבי יומני מסע אישיים 36
S יומנו של עוד זוג יומני מסע אישיים 57
benjamin יומנו של סגפן יומני מסע אישיים 16
KickR עוד הייטקיסט - יומנו של פתית שלג יומני מסע אישיים 603
S תביעה עצמאית של הביטוח בעקבות תאונת דרכים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
ה עתידה של ישראל ? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 21
1 מה ההשפעות של הרפורמה של רשות שוק ההון? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
B השקעה של אותה קרן מחקה עבור ילדים שונים שוק ההון 12
R בדיקה של בית להריסה נדל"ן 0
NeonDrift האם יש כלל אצבע בנושא של דמי ניהול של קרן סל? שוק ההון 2
ס התיק של סולידי אופנסיבי שוק ההון 12
T איך מדווחים רווח/הפסד של מט״ח בטופס מס השנתי (1301) ? מיסים 2
ס שאלה של טרום התחלה שוק ההון 28
A יש הגיון כלשהו בשילוב גישה של השקעה במדדים ובגישה של מניות דיבידנד? שוק ההון 2
A שמעתי שיש בעיות בקופות הגמל של סלייס שוק ההון 2
ס איך לבצע מימוש מהיר של דירה במחיר השוק? נדל"ן 5
Homer רגע של עברית אוף טופיק 68
E מח"מ וריבית ממוצעת של קרן מחקה אג"ח שוק ההון 2
ריש-לקיש הגדלת אחוז הניכוי של החלק שלי בקרן ההשתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
H חלקן של חברות בעליית המחירים פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 6
F ה s&p 500 ובעיית החוב של ארהב שוק ההון 2
ב מכירת דירה קיימת וקנייה של אחרת - איך אני מצמצם מיסים? נדל"ן 1
S אודה להמלצה על אתר אחד שמאפשר השוואת גרפים/תשואות גם של ETF אמריקאיות וגם של ETF איריות שוק ההון 6
מ מה השווי של הדירה? נדל"ן 7
Michel ביצוע מהלך משמעותי של הפקדה עצמאית בקרן פנסיה מקיפה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ש תכנית הDRIP של אינטראקטיב ישראל שוק ההון 1
yanosh34 עודף לא ברור של זיכוי לפי סעיף 45א מיסים 21
R קרן השתלמות IRA בדמי ניהול של 0.5, האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4

נושאים דומים

Back
למעלה