• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הצטרפות לסטארטפ בשלב מוקדם

• פותח הנושא ptom
  • פורסם בתאריך
אני עובד בסטרטאפ.
רוב הדברים הרעים שנאמרו כאן - הם נכונים. אם אתה מחפש יציבות, ביטחון תעסוקתי וחשיבה לעתיד - לעבוד בסרטאפ זה לא בשבילך.
סטרטאפ זאת רכבת הרים. בלאגן וחוסר ודאות ,טיסות עבודה לחו"ל, עבודה אחרי שעות עבודה, בחגים, ימי שישי בלילה והרבה מאוד התעסקות שלא קשורה לתפקיד שלך.

אבל הסיפוק - מרקיע שחקים.

וואו, המון נקודות טובות למחשבה... תודה רבה!

הההחלטה שלך צריכה להיות קודם כל פונקציה של המצב הכלכלי שלך.
ככל שמצבך הכלכלי טוב יותר (=השווי הנקי שלך גבוה יותר) כך אתה יכול לחפש לעצמך הרפתקאות מסוכנות יותר. ואם אין לך בכלל חסכונות, אל תעז.
הכסף הוא בחשיבות עליונה בבחירת מקום עבודה. אתגר, משמעות וסיפוק הם בעלי חשיבות משנית.
רק אל תבלבל את הסדר, ומצבך יהיה מצויין לא משנה באיזו אפשרות תבחר.

נקודה טובה.. והאמת שיש פה שני שיקולים שונים - מצד אחד אין לי איזו רשת ביטחון כלכלית איתנה (סביבות ה150K שקלים בתיק, כולל קה"ש מעבודת עבר)
מצד שני, בתור מישהו שנמצא יחסית בתחילת הדרך אולי דווקא כן כדאי לי לקחת יותר סיכונים.
אני כן הייתי מרגיש הרבה יותר בנוח "לקפוץ למים" להרפתקה הזו אם היה לי יותר כסף.
אגב אופציה עוד פחות משתלמת כלכלית מלעבוד בסטארט-אפ שגם אותה שקלתי היא להמשיך לPhD... "משכורות" עוד יותר נמוכות + לנעול את עצמך ל4 שנים של חוסר וודאות. על האפשרות הזו אני נוטה לוותר מכל מיני סיבות כולל הכלכלית.

מהניסיון שלי (ולפי השרשור הזה, וגם מכתבות בנושא), רוב הסטארטאפים עושים גלגולים באוויר כדי להתחמק מלענות על השאלות האלה בצורה ישירה.
לא ישארו מקומות עבודה אם תתחיל לסנן לפי דברים כאלה.

אממ.. לא יודע, אני מקווה להאמין לOringa בנושא הזה. אני חושב שאם אני הייתי מנסה לגייס עובדים לחברה שייסדתי לא הייתי יכול לא לתת להם שקיפות בנושא הזה, פשוט כל עירפול מכוון או חוסר יידוע היה מרגיש לי כמו הונאה ולא הייתי יכול לחיות עם עצמי ככה. אבל אולי בשטח זה אחרת..

אגב אופציה עוד פחות משתלמת כלכלית מלעבוד בסטארט-אפ שגם אותה שקלתי היא להמשיך לPhD... "משכורות" עוד יותר נמוכות + לנעול את עצמך ל4 שנים של חוסר וודאות. על האפשרות הזו אני נוטה לוותר מכל מיני סיבות כולל הכלכלית.
לא חייבים להתכלב בדוקטורט. כשאני התלבטתי בנוגע למסלול הזה (ואני עוד לא משוכנע שלא אעשה בעתיד), תמיד היו על הפרק משרות תרגול \ הרצאה \ בדיקת תרגילים ועבודות שיחד עם המלגה היו מביאות את השכר לסכום שלא הייתי מרגיש רע איתו. אם תסתכל על סקר השכר של מדעני נתונים של קבוצת ה-ML בפייסבוק, ל-phd יש השפעה משמעותית על פוטנציאל ההשתכרות שלך.

אני חושב שאם אני הייתי מנסה לגייס עובדים לחברה שייסדתי לא הייתי יכול לא לתת להם שקיפות בנושא הזה
א. גם אם לא נייחס זדון לנושא, אני מניח שלפעמים זה מורכב, תחזיות לגבי מה יקרה עם חברה פרטית (למשל) זה קשה (אפילו עם חברה ציבורית שכל המידע שלה יחסית נגיש קשה לחזות איך היא תתפקד בעתיד).
ב. אם ניקח לרגע גישה יותר צינית, יכול להיות שיש כישורים שצריך להתאמן עליהם כדי לייסד חברות (או שיש מאפיינים שהם יותר שכיחים בקרב מייסדים של חברות)
ג. הרבה פעמים האינטראקציה עם אלה שיודעים היא מועטה, ברור שאפשר לבקש לדבר עם אלה שיודעים ואולי גם לקבל מהם תשובות, אבל כמו שאמרתי, זה לא משהו שינגישו עבורך אם לא תתעקש לברר (בשונה, למשל, משכר בסיס וימי חופשה)

אצלי החוויה הייתה חיובית, אז יכול להיות שאני מוטה.
אבל חשוב לציין שיש הבדלים מהותיים בשלב/גודל בין עובד ראשון, עשירי, מס 30 ומס 100.
עובדים ראשונים מדברים על אופציות באחוזים (נגיד 0.2%), בהמשך הדרך מדברים על שווי.
אם החברה מצליחה, זה יכול להיות מאוד מהותי לעובדים ראשונים, וזה כמעט זניח לעובד מס 40 (אלא אם זה מסיפורי ה״אמן גרפיטי של פייסבוק״)

אממ.. לא יודע, אני מקווה להאמין לOringa בנושא הזה. אני חושב שאם אני הייתי מנסה לגייס עובדים לחברה שייסדתי לא הייתי יכול לא לתת להם שקיפות בנושא הזה, פשוט כל עירפול מכוון או חוסר יידוע היה מרגיש לי כמו הונאה ולא הייתי יכול לחיות עם עצמי ככה. אבל אולי בשטח זה אחרת..

כמו שכבר כתבו זה לא בהכרח נובע מחוסר רצון לשקיפות אלא שגם אם יגידו לך שאתה מקבל X אופציות בשווי מימוש Y שמהוות 0.00Z% מהון המניות של החברה, אין לך שום דבר להסיק מזה שום דבר משמעותי על השווי העתידי שלהן. אופציות שוות את הנייר שהן רשומות עליו, לא יותר ולא פחות, ובטח שאסור לוותר על שכר בסיס הגון לטובת אופציות.

אצלי החוויה הייתה חיובית, אז יכול להיות שאני מוטה.
אבל חשוב לציין שיש הבדלים מהותיים בשלב/גודל בין עובד ראשון, עשירי, מס 30 ומס 100.
עובדים ראשונים מדברים על אופציות באחוזים (נגיד 0.2%), בהמשך הדרך מדברים על שווי.
אם החברה מצליחה, זה יכול להיות מאוד מהותי לעובדים ראשונים, וזה כמעט זניח לעובד מס 40 (אלא אם זה מסיפורי ה״אמן גרפיטי של פייסבוק״)
אפשר לשאול כמה כסף עשית אחרי מס מהאופציות בסטארטאפ שבו עבדת?

האם זה היה סכום משנה חיים או משהו זניח כמו 200K ?

אפשר לשאול כמה כסף עשית אחרי מס מהאופציות בסטארטאפ שבו עבדת?

האם זה היה סכום משנה חיים או משהו זניח כמו 200K ?
לשאול תמיד אפשר :)

לא הייתי קורא ל200K סכום זניח.. ואני לא לגמרי יודע כמה זה באמת יצא כי המירו לנו את האופציות לאופציות של החברה הרוכשת שרק עלו מאז.
וגם חשוב לזכור שהמס הוא 25% (פלוס מס יסף אם מגיעים) ולא מס פירותי.

לא יודע מה זה סכום משנה חיים ולכל אחד יש הגדרה משלו לזה אבל אני כן יכול להגיד שזה שם אותי בפוזיציה שלא הייתה נפוצה לאנשים בגילי מסביבי.
ושיש גם פלוסים אחרים בנוסף לאופציות שמקבלים ברכישה. זה יכול להיות קיצור דרך לפוזיציה גבוהה מזו שמגיעים אליה בטיפוס ״רגיל״ בסולם הקורפורטי.

וזה כמעט זניח לעובד מס 40
לאו דווקא, היו כמה אקזיטים בשנים האחרונות שבהם גם עובדים במס **1 קיבלו מעל 500k$, לא הייתי קורא לזה זניח. זה הכל עניין של גודל האקזיט ואחוז ההשתתפות של העובדים.

קשה מאוד להעריך את השווי של אופציות (אם בכלל הן שוות משהו). המצב בשוק בשנה וחצי האחרונות הוא חריג, ורואים בעיקר כותרות על גיוסים/הנפקות ולא כותרות כמו ״סטארטאפ X נסגר״ או ״סטארטאפ Y קיים כבר 7 שנים ולא גייס עוד כסף/נמכר״ אבל יש גם המון כאלו. בתוחלת לעובדים מצטיינים לא כדאי להצטרף בתור עובדים לסטארטאפ (בניגוד ללהקים אחד) אלא לעבוד בגאמפא ולקבל RSU וריפרשרים.

אבל קריירה היא מרתון ולא ספרינט. בהינתן שאתה יודע להגדיר את המטרות קדימה (וזה קשה מאוד!) לפעמים משתלם לבחור ב״ירידה לצורך עלייה״. מעבר לאופציות, סטארטאפ יכול ״לפצות״ עובד על ירידה בחבילת השכר בפתיחת דלתות - טייטל בכיר יותר, מעבר לניהול (הרי החברה גדלה מהר..) או שינוי מקצוע/שפה/טכנולוגיה. זו יכולה להיות מקפצה אדירה ושווה לשקול אותה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M הצטרפות למועדון הצרכנות הוט, למרות שחבר הייטקזון? צרכנות פיננסית 1
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 18
iTayb הטבות הצטרפות לחשבונות בנק צרכנות פיננסית 4
I מועדון הוט - כדאיות הצטרפות לחברי הייטקזון צרכנות פיננסית 1
M ניצול הטבות בשביל מתנת הצטרפות - ואז לבטל אוף טופיק 20
C שאלה לגבי מילוי טופס הצטרפות לקרן השתלמות צרכנות פיננסית 2
S הצטרפות לקרן פנסיה שלא מבצעת חיתום צרכנות פיננסית 2
ג מה הצפי של הצטרפות IB כחבר בורסה רחוק ? שוק ההון 63
מ פנסיה ברירת מחדל - מיטב דש הצטרפות צרכנות פיננסית 45
A הצטרפות לפנסיה מקיפה של מיטב ד"ש בתנאים הדיפולטיים צרכנות פיננסית 0
Erap הצטרפות לבית השקעות - דרך האינטרנט? שוק ההון 4
TunaGolem מענק הצטרפות לבעלי כתובת דיוור בארה"ב שוק ההון 2
Gari קרנות סל על מדדים סקטורים\מדדים דפנסיביים בשלב המשיכה כדי למזער נעילת הפסדים בשוק דובי שוק ההון 34
R החזר מס רווח הון ששולם בעקבות הפסד הון בשלב מאוחר יותר מיסים 1
sharon שכירת דירה בשלב המשיכה\פרישה ללא הכנסות ממשכורת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 18
O האם בשלב הצבירה 100 אחוז מניות מבחינה רציונלית טהורה דעתכם? פוסטים מאיכות נמוכה 5
M בחירת קרן פנסיה בשלב שבו מתחילים למשוך קצבה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
P משכנתא בשלב מאוחר נדל"ן 6
B פתיחת סכום העסקה בשלב הטיוטות נדל"ן 31
ה מציאת דירה בשיווק בשלב א נדל"ן 3
Aslan השקעה במניות דיבידנד בשלב צמיחה שוק ההון 15
ד קניה בשלב מוקדם נדל"ן 13
C חיסכון להוצאות גדולות בשלב צבירת הון שוק ההון 27
M קנית קרן אירית בשלב הרציף שוק ההון 5
G השקעה באגח ממשלתי ארוך בשלב הצבירה שוק ההון 9
Q ביקושים והיצעים בשלב הטרום שוק ההון 4
A בשלב החסכון, רוצה לפרוש בחו"ל יומני מסע אישיים 38

נושאים דומים