• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

העברת כספי ESPP מברוקר לברוקר

• פותח הנושא yev
  • פורסם בתאריך

לומדת מההתחלה

משתמש רגיל
דירוג
729
זה נכון שלרוב תקבלי תשואה יפה אבל לא מובטחת לך תשואה בכלל (לפני או אחרי מסים)!
טכנית פעולת "מכירה מיידית" מתבצעת תוך 2 ימי מסחר מהמועד שקובע את מחיר סוף התכנית.
אם מחיר המניה ירד ביותר מ-15% ממחיר הרכישה שלך במהלך אותם שני ימי מסחר אז את מפסידה כסף (ראי יום שני השחור לדוגמה).
צודק לחלוטין, ויחד עם זאת להערכתי ה-ESPP זו בין ההשקעות הכי "בטוחות" שאני עושה :) בטח בזכות התשואה הגבוהה שיכולה לספוג מכות למיניהן שסבירותן נמוכה יחסית.

אנקדוטה: לפני הרבה שנים, השקל התחזק ב-40 אגורות מול הדולר, ובגלל זה נשחקה לי ההשקעה ב-ESPP לחלוטין. לפחות לא הפסדתי כסף, רק יצא שהרווחתי סכום זעום. וזה נבע מטעויות שלי שלא חישבתי מראש מה יקרה כשאמכור - זה היה גדול עליי - אז גיליתי את הכל בדיעבד.

איליה

משתמש בכיר
דירוג
3,625
טכנית פעולת "מכירה מיידית" מתבצעת תוך 2 ימי מסחר מהמועד שקובע את מחיר סוף התכנית.
לא נכון, בדוק, אינטל שהם יותר קדושים מאפיפיור בדברים כאלה מוכרים יום למחרת קבלת המניות למי שביקש quicksale. המסחר נדחה ליום מסחר ראשון אחרי יום הקנייה ואז יכול להיווצר מצב של דחייה.

daat99

משתמש בכיר
דירוג
6,259
לא נכון, בדוק, אינטל שהם יותר קדושים מאפיפיור בדברים כאלה מוכרים יום למחרת קבלת המניות למי שביקש quicksale. המסחר נדחה ליום מסחר ראשון אחרי יום הקנייה ואז יכול להיווצר מצב של דחייה.
בדקתי על בשרי :) - עובד אינטל לשעבר - מובטח שהמכירה תתבצע "תוך 2 ימי מסחר".
בפועל הם מנסים לבצע את המכירה קודם לכן אבל מבחינת תנאים ההבטחה היא 2 ימי מסחר.

**הערה**
"תוך שני ימי עסקים" טכנית מכיל גם את אותו היום...

איליה

משתמש בכיר
דירוג
3,625
בדקתי על בשרי :) - עובד אינטל לשעבר - מובטח שהמכירה תתבצע "תוך 2 ימי מסחר".
בפועל הם מנסים לבצע את המכירה קודם לכן אבל מבחינת תנאים ההבטחה היא 2 ימי מסחר.

**הערה**
"תוך שני ימי עסקים" טכנית מכיל גם את אותו היום...
אכן, אבל זה אומר שמי שמוכר בעצמו יכול מכור יום למחרת קבל ESPP בצורה חוקית לגמרי (פעם טענת שזה לא חוקי). כלומר חוץ ממצב שתכנית ESPP מסתיימת ביום שיש, ניתן למכור את המניות יום למחר בלי בעיה (וזה מה שעשיתי בחברה אחרת (לא אינטל)).

daat99

משתמש בכיר
דירוג
6,259
פעם טענת שזה לא חוקי
טענתי שלא חוקי למכור מחוץ לחלונות המכירה המותרים.
אם סוף התוכנית נופל בתוך חלון שכזה אז זה חוקי לחלוטין.

איליה

משתמש בכיר
דירוג
3,625
עכשיו אני רואה. כנראה זה שונה מחברה לחברה.
זה לא, הנה הסבר איך סעיף 102 קשור לנושא: (https://www.meitavdash.co.il/category/14006, http://www.bizportal.co.il/general/news/article/272993), אני פשוט תמיד מכרתי ESSP ישר ולכן זה לא היה רלוונטי לי.

@yev , תודה, השכלתי!
ללא קשר לדיון, לדעתי, ברוב המוחלט של המקרים כדאי למכור ESPP ישר (כי את המס על הטבת מעביד תשלם בכל אופן ולא בטוח שתרוויח כסף), אלה אם באמת עשית אנליזת ערך ולקחת מקדם בטחון מספיק גבוהה.

daat99

משתמש בכיר
דירוג
6,259
ללא קשר לדיון, לדעתי, ברוב המוחלט של המקרים כדאי למכור ESPP ישר (כי את המס על הטבת מעביד תשלם בכל אופן ולא בטוח שתרוויח כסף), אלה אם באמת עשית אנליזת ערך ולקחת מקדם בטחון מספיק גבוהה.
זו החלטה מאוד גורפת שלא הכרח נכונה.
ברוב המקרים מניות עולות לאורך זמן אם שוכחים מהן אז אם כבר ברוב המקרים עדיף לשכוח שיש לך מניות.

אם הייתי מוכר את המניות שקיבלתי מאינטל אז הייתי מוכר אותן בפחות מחצי מהמחיר שלהן היום ולא הייתי מקבל שליש ממחירן כדיבידנד מאז ועד היום (2007 - לפני משבר 2008).

Yevgeny

משתמש בכיר
דירוג
7,170
ברוב המקרים מניות עולות לאורך זמן אם שוכחים מהן אז אם כבר ברוב המקרים עדיף לשכוח שיש לך מניות.
השיקול של ״שווה למכור ברגע שאפשר״ מתייחס למניות ספציפיות - והחלופה היא להוסיף את הכסף הזה לתיק ההשקעות בהתאם לתמהיל שבחרת. כך שהשיקול של ״מניות עולות לאורך זמן״ אינו רלוונטי - כי זה נכון גם בתיק ההשקעות.
ההבדל היחיד הוא בין השקעה במניה של חברה אחת ספציפית (והגדלת הסיכון שלך - כי גם ערך המניות וגם המשכורת שלך בסיכון במקרה של בעיות בחברה) לבין השקעה בתיק השקעות פרטי במוצר מחקה מדד רחב.

daat99

משתמש בכיר
דירוג
6,259
השיקול של ״שווה למכור ברגע שאפשר״ מתייחס למניות ספציפיות - והחלופה היא להוסיף את הכסף הזה לתיק ההשקעות בהתאם לתמהיל שבחרת. כך שהשיקול של ״מניות עולות לאורך זמן״ אינו רלוונטי - כי זה נכון גם בתיק ההשקעות.
ההבדל היחיד הוא בין השקעה במניה של חברה אחת ספציפית (והגדלת הסיכון שלך - כי גם ערך המניות וגם המשכורת שלך בסיכון במקרה של בעיות בחברה) לבין השקעה בתיק השקעות פרטי במוצר מחקה מדד רחב.
יש הבדל מהותי בין להמשיך ולהחזיק מניות של חברה שאתה עובד בה מבפנים ואתה יודע שהיא מתפקדת והכל בסדר לבין להחזיק מניות של סתם חברה.
לרוב העובדים בחברה מסויימת שמים לב לבעיות הרבה לפני הבורסה (פתאום מקצצים בהטבות בלי הסבר? פתאום תוכנית ESPP יורדת מ-15% ל-10%?) וזה יכול לאותת להם למכור לפני שהבורסה מבינה מה קורה ומצניחה את מחיר המניה עצמה.

את היתרון הזה אין בהחזקה של מניות ספציפיות בחברות שאתה לא עובד בהן (ובדיוק בגלל זה הוציאו את החוק של "חלונות מכירה קבועים").

Yevgeny

משתמש בכיר
דירוג
7,170
יש הבדל מהותי בין להמשיך ולהחזיק מניות של חברה שאתה עובד בה מבפנים ואתה יודע שהיא מתפקדת והכל בסדר לבין להחזיק מניות של סתם חברה.
כעובד בחברה עם אלפי עובדים רבים - אין לי שמץ של מושג האם מחיר המנייה של החברה הוא גבוה/נמוך ביחס ל״שווי האמיתי״ שלה (אני אפילו לא יודע מה מחיר המנייה שלה וזה הדבר האחרון שמעניין אותי). הרי מה שמשנה זה לא האם החברה מתנהלת טוב או לא, אלא האם זה מידע שכבר מתומחר במחיר שלה. ככה שאני בהחלט מעדיף להחזיק מדד מניות רחב ולא את מניות החברה שלי.
אני די בטוח שלרוב המוחלט של העובדים הפשוטים באנרון, סתם לצורך הדוגמא, לא היה שמץ של מושג מה מתרחש בה רגע לפני הסוף.

לומדת מההתחלה

משתמש רגיל
דירוג
729
אני בהחלט מעדיף להחזיק מדד מניות רחב ולא את מניות החברה שלי
לגמרי... נסתרות דרכי המניה :)
לפעמים כשאתה מקבל מניה במתנה כמו RSU, זה פחות מלחיץ ומרגיש די שרירותי אם "הפסדת כסף" או לא. אבל ESPP זה מניות ששילמת עבורן. אמנם קיבלת הנחה, אבל שילמת לא מעט עבורן.

Yevgeny

משתמש בכיר
דירוג
7,170
אבל ESPP זה מניות ששילמת עבורן.
אין במקרה שלי ESPP (יש/היו לי אופציות ו-RSU), אבל הייתי בשמחה מוכן לרכוש את מניות החברה שלי בהנחה של 15% ממחיר השוק - ולממש ברגע שאפשר. הערך בעיני הוא בהנחה, לא בהחזקת המניה בפועל.

לומדת מההתחלה

משתמש רגיל
דירוג
729

daat99

משתמש בכיר
דירוג
6,259
אני די בטוח שלרוב המוחלט של העובדים הפשוטים באנרון, סתם לצורך הדוגמא, לא היה שמץ של מושג מה מתרחש בה רגע לפני הסוף.
אני דווקא בטוח שזה הפוך - כשהראש רקוב כל הדג מסריח...
אם ההנהלה משקרת במצח נחושה (כמו מה שקרה עם אנרון) אז העובדים בטוח תפסו אותה בעבר על שקרים קטנים בנושאים כמו הטבות, תנאים, שכר וכו'.

אין לי שמץ של מושג האם מחיר המנייה של החברה הוא גבוה/נמוך ביחס ל״שווי האמיתי״ שלה
זה לא צריך לעניין אותך יותר מדי ולא אמור להשפיע על ההחלטה שלך.
מה שצריך לעניין אותך זה אם אתה חושב שהחברה תגדל בשנים הקרובות (יש פרוייקטים שמתקדמים) או לא.
אם לדעתך החברה תגדל אז גם אם היא מתומחרת ביתר ישנו סיכוי סביר שמחיר המניות יעלה בשל הגדילה גם אם התמחור ירד בעתיד.
אם אין לך מושג אם החברה צומחת או גוועת אז זו בעיה אחרת והיא לא קשורה למניות החברה (רצוי במקרה כזה לשכול מעבר עבודה לחברה שבה אתה בטוח שהיא תגדל בעתיד).

בדיוק - לממש, ולא להחזיק. לפחות זו ההעדפה האישית שלי.
אני חשבתי כך בדיוק כשעבדתי באינטל ולכן יש לי מעט מאוד מניות.
בדיעבד זו היתה טעות רצינית מבחינתי ואני די מצטער שמכרתי את רוב המניות במכירה מיידית.

Yevgeny

משתמש בכיר
דירוג
7,170
אני חשבתי כך בדיוק כשעבדתי באינטל ולכן יש לי מעט מאוד מניות.
בדיעבד זו היתה טעות רצינית מבחינתי ואני די מצטער שמכרתי את רוב המניות במכירה מיידית.
אם מכרת מניות אינטל והיית מיד קונה תעודה על SP500 למשל (או את מניות הדיבידנד שאתה מעדיף) - לא חושב שהיית מפסיד כלום. ככה שהעניין הוא לא שמכרת את המניה, אלא מה עשית עם הסכום הזה אח״כ. מבדיקה מאוד זריזה - מניית אינטל הניבה פחות ממדד הסנופי בחמש שנים האחרונות נגיד, אבל זה כבר פרט לא באמת חשוב, כי זה חכמה בדיעבד.

לומדת מההתחלה

משתמש רגיל
דירוג
729
בדיעבד זו היתה טעות רצינית
בדיעבד הכי קל לראות הכל ברור. אני למשל עכשיו עם מניות של החברה שאני עובדת בה שירדו בערכם בהרבה אחרי שעלו בהרבה ורק אל הבורסה יודע למה.

חוץ מזה יש הבדל מהותי בסיכון בין שימוש בespp בשביל למכור מיד לבין להחזיק. זה הבדל בסדרי גודל של סיכון. כמובן זה יכול להתבטא בהבדל בתשואה, אבל זה לשני הכיוונים. עניין של בחירה אישית.

daat99

משתמש בכיר
דירוג
6,259
(או את מניות הדיבידנד שאתה מעדיף)
בדיעבד - אינטל היא אחת ממניות הדיבידנד שאני מעדיף :)

בזמנו לא ידעתי דבר וחצי דבר על שוק ההון בכלל ועל דיבידנדים בפרט...

מבדיקה מאוד זריזה - מניית אינטל הניבה פחות ממדד הסנופי בחמש שנים האחרונות נגיד, אבל זה כבר פרט לא באמת חשוב, כי זה חכמה בדיעבד
מהמועד שאני רכשתי את המניות ועד היום ה-SP500 הניב פחות מהמניות של אינטל עוד לפני ההנחה של ה-15%.
בנוסף רק מדיבידנד קיבלתי כשליש מהסכום ששילמתי על המניות וה-SP500 אפילו לא קרוב לכמות דיבידנדים שכזו.
כמו כן אל נשכח שאני מדבר על רכישת המניות בדיוק לפני משבר 2008 (בתחילת המשבר התחלתי למכור את כל המניות "כי הבורסה נופלת..." הדיוט לדוגמה...).
ה-SP500 חטף חזק מאוד את משבר 2008 אבל אינטל המשיכה להגדיל את הדיבידנדים במהלך משבר 2008.

בכל אופן דוגמאות ספציפיות לא עוזרות לעניין - אני בדעה שכעובד בחברה יש לך מושג לא רע אם החברה בקשיים מהותיים או לא (התנהגות ההנהלה).
בגלל היתרון הזה לדעתי כל עוד המצב תקין אז אין סיבה למכור את המניות גם לא בשביל לרכוש את המדד הרחב.
אל תשכח שלך כעובד חברה יש יותר מידע מאשר לשוק החופשי ואתה יכול לנצל אותו לטובתך (תחת מגבלות החוק) ולכן כל המחקרים שמתבססים על שוק יעיל אינם רלוונטיים כי לא לכל השוק יש את המידע שיש לך.

Yevgeny

משתמש בכיר
דירוג
7,170
@daat99 אתה באמת מאמין שכאחד ממעל 100 אלף עובדיה של אינטל היה לך תובנה מיוחדת של האם היא מתומחרת נכון ע״ השוק? להעריך נכון יותר את השווי הנוכחי של תזרים ההכנסות העתידי שלה? יותר מההבנה של אנליסטים שחקר החברה והדוחות הפיננסיים שלה, התעשיה והמתחרים שלה הם העבודה העיקרית שלהם?
אין הרבה ערך (מבחינת תשואה כוללת, לא יציבות דיבידנדים) לדעת שבעיניך החברה ״מתנהלת תקין״ אם זה כבר מתומחר במחיר שלה. הערך העיקרי הוא אם אתה יודע על משהו רע באופן קיצוני שהולך לקרות בזמן הקרוב שעוד לא דווח לציבור הרחב, ובמקרה כזה סיכוי טוב שלממש את המניות שלך יהיה נוגד את ההגבלות של סחר במידע פנים.
אני אישית, אחרי רכישות שקרו, נמצא בסוף התהליך איפשהו תחת חברה שמעסיקה מאות אלפי אנשים ושווה מאות מיליארדים. ואני כנראה הבן האדם האחרון בעולם לשאול אותו מה תעשה המנייה (או הדיבידנדים) של החברה הזאת. אין לי אפילו קמצוץ של מושג.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S העברת כספי פיצויים לקופת גמל והמשך הפקדות תגמולים לקרן פנסיה מקיפה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ayeletavr העברת כספי גמל והשתלמות מהפניקס למור פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
R העברת כספי פיצויים בלבד מקרן פנסיה לקופ"ג פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
פחדן השוואת עלות: העברת כספים לIBKR שוק ההון 4
ש העברת פלח האג"ח לברוקר זר שוק ההון 17
ל רכישת דירה - עם הערה אזהרה, והשלמת העברת הרישום בעוד שנתיים וחצי נדל"ן 8
A העברת קרן ACWI שקלית מברוקר ישראלי ל-IB שוק ההון 4
מ העברת הפסדים משנת 2023 מיסים 7
A הפחתת עמלות העברת מטח לבנק\מבנק במכירת RSU ו ESPP שוק ההון 8
NightStyle העברת תיק מ-IB לבית השקעות ישראלי שוק ההון 2
H טריק? העברת כל הפנסיה לקופ"ג, ואז פתיחת קרן פנסיה חדשה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
קפיטליסט_מרושע "העברת" משכנתא לאחר הפסקת עבודה נדל"ן 2
T העברת כספים מהארץ לחו"ל ביורו צרכנות פיננסית 0
N העברת דולרים מPayPal לחשבון בנק שקלי צרכנות פיננסית 6
N העברת כספים מחו״ל (דולרים) לארץ (שקלים) צרכנות פיננסית 8
S העברת דולרים ללא המרה מבנק הפועלים בישראל לחשבון דולרי בבנק WISE צרכנות פיננסית 3
ל העברת מניות במתנה לילדים - פיצול שכבות שוק ההון 9
T כדאיות העברת כספים מקופת גמל לפנסיה כללית? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 22
itaied איך מבצעים העברת תיק ני"ע מחו"ל לישראל? שוק ההון 7
L העברת דולרים מבנק ישראלי לIB שוק ההון 4
S התייעצות לגבי העברת קופת גמל לIRA שוק ההון 29
G העברת ני"ע זרים (ארה"ב) מחבר בורסה בארץ לחבר בורסה בחו"ל (אינטרקטיב ברוקרז) שוק ההון 2
G העברת תיק ני"ע זרים מהבנק בארץ לחשבון ברוקר בחו"ל (IB) שוק ההון 1
מ העברת מט"ח מחשבון ישראלי לחשבון השקעות ישראלי שוק ההון 1
M העברת השקעה מכספית ל? שוק ההון 5
R העברת מט״ח מפידליטי לחשבון בנק בארץ שוק ההון 3
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
E העברת פוזיציה מפסגות טרייד לאינטראקטיב - הוראות העברה? שוק ההון 2
S העברת קרן השתלמות לעובדי הוראה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
L העברת כספים מביטוח מנהלים לגמל - יתרה שאינה מובנת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
E העברת ניירות ערך דרך הבנק לIB שוק ההון 4
F העברת ניירות בין ברוקרים מחול לארץ ומאחד לאחד לארץ שוק ההון 9
T העברת שקלים ולא דולרים ל IB צרכנות פיננסית 6