• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הגבול שבין לחסוך ולהשקיע לעתיד לבין לחיות כאן ועכשיו

מצב
הנושא נעול.

Investoril

משתמש סולידי
דירוג
14
אני לא יודע אם להגיד שהפוסט שלי יהיה מסע אישי, אך אני בלבטים רציניים לגבי משהו שמטריד אותי מאוד בתקופה האחרונה, מתנצל מראש אם הכתיבה לא הכי מסודרת.

היכן עובר הגבול שבין לחיות ולהנות עכשיו מהכסף, לבין להשקיע אותו ולהנות בעתיד?

אני רווק בן 28, סיימתי תואר מדעי ומשתכר הרבה מעל הממוצע.
אני זוכר שכשלמדתי היה לי ממש חשוב לסיים, להתפתח, לקנות רכב ולהיות עצמאי יותר.
שמתי לב שכשסיימתי ללמוד ומצאתי עבודה לפני מעל שנה, התחלתי להרגיש קושי גדול יותר בהוצאה כספית, תוך שאני תמיד אומר שאם אבזבז ככה וככה חבל ויכלתי לחסוך ולהשקיע אותם ולקבל עבורם תמורה כנראה גדולה יותר בעתיד (כמובן תוך סיכון מחושב).

לאחרונה הבעיה הזאת צפה בעיקר בשל שתי סיבות שמטרידות אותי והן מעבר מהבית של ההורים וקניית רכב.

מצד אחד לא רע לי בבית של ההורים, אני ממשיך להתפתח ולבנות את עצמי מבלי לרכוש התחייבויות. אני גר באיזור מרוחק מהמרכז, מסוגל לעבוד מהבית ולכן אין לי את השיקול של בזבוז זמן בדרכים, מצד שני אולי הגיע הזמן להתמרכז? ולהנות? לחוות יותר חיים חברתיים שקרובים למרכז מאשר מגורים בפריפריה וכמובן הפרטיות והמרחב האישי שלי יגדל הרבה יותר.פה מגיעה ההתלבטות, האם החיסכון וההשקעה של 3000-6000 שקלים האלו עכשיו והשארות בבית של ההורים, יהיו מועילים לי יותר מאשר מעבר למרכז, והתפתחות חברתית ואישית הרבה יותר.
תמיד אני מגיע למצב שאני מאוד מתלבט בין שניהם.(3000-6000 שקלים מכיוון שאני ארצה לעבור לבד ולא עם שותפים, אני חושב שמעבר לשכירות עם שותפים מעט תפגע בפרטיות ובאיכות חיים שלי אפילו יותר מאשר עכשיו).

עניין הרכב, יש לי רישיון תקופה ולא יצא לי לנהוג ברכב, הרגשתי שזה מגביל אותי מאוד אך לא היה ביכולתי לרכוש אחד כזה ולכן העדפתי לא להכנס לזה. עכשיו שיש לי את הכסף והיכולת אני מתלבט האם לקנות רכב? אני מרגיש שהתשובה היא כן בין אם אעבור למרכז ובין אם לא... הרי זה חשוב לנהוג ולקבל בזה ניסיון, זה דבר בסיסי שמגביל אותי לא מעט. וגם פה עולה השאלה כל הכסף הזה, אני יכול להשקיע אותו לא , ומה אם אעבור למרכז? מצד אחד באלי לקבל ניסיון , אבל אם בסוף לא אשתמש בו ?
חשוב לציין שכל המחשבות על זה עלו לי בעיקר עקב הפגיעה בתחבורה הציבורית בקורונה, הרכב מגביל אותי בלצאת להרבה מפגשים חברתיים מכיוון שאני גר במקום מעט בעייתי מבחינת נגישות, בעיקר בשעות יותר מאוחרות או בסופשים.(שאגב אם התחבצ היה נורמלי בארץ, אני כמעט בוודאות לא הייתי חושב על זה).
עריכה : בלי קשר חשוב לי לציין שכן חשוב לי לקבל ניסיון ברכב, זה משהו שרציתי הרבה זמן ואני חושב שהגיע הזמן, פשוט הטענות נגד זה התשואה, וכמה בסוף אשתמש בו אם אחליט לעבור. (והמחשבה שעוברת בהקשר הזה, תמיד אפשר למכור אם לא קניתי חדש, או פשוט לא למכור ולהמשיך להשתמש, לרכב תמיד יש צורך גם אם לא הכי כלכלי).

גם כאן נכנס אספקט, האם לרכוש רכב סופר מיני משומש שאין לי מושג מה המחלות שלו? הרי אין לי מושג כלל ברכבים ואין לי קרבה למישהו שממש יכול לעזור בזה.
או להביא 0 קילומטר סופר מיני ומצדי להישאר בו עד שישבוק חיים או שיהיה לא ביטחותי(ייתכן ויהיה אפשר להשיג מימון על אף שיש לי את הכסף, ואת הכסף להשקיע באפיקים מניבים).
פחות כלכלי אבל יותר בטוח גם מבחינת המכלולים החדשים וגם לא לפול על רמאים, במיוחד אם אתה לא מתכוון להחליף רכב כל כמה שנים.

ואני שואל את עצמי האם כל ההתלבטויות האלו שוות את זה? האם בגיל 28 לאחר שלמדתי והתפתחתי בצורה מאוד יפה, האם מותר לעצמי לשחרר לפעמים ופשוט "לבזבז" ?
כמה עובדות על עצמי:
גרתי כבר לבד, אין לי בעיה עם להיות עצמאי בהקשר הזה(גרתי בתקופת הלימודים)
אני עובד בהייטק
לא נכנסתי למינוס מעולם עד כה גם אם היה דחוק לא האמנתי בלצרוך מעל מה שיש
תרבות הצריכה לא מדברת אליי כל כך, קניות לא משמחות אותי כמו את הרבה מהאנשים שאני מכיר, ואני מפיק הנאה מהצבת יעדים והגשמתם
רוב הכסף שלי נחסך ומושקע, בקרוב אעשה פיזור עם מדדים ותוכניות של הפקדה קבועה והשקעה של הכסף, כרגע נשמר חלק ממנו בצורה נזילה עקב ההתלבטויות שציינתי.
כרגע אין לי שום התחייבויות

אז, האם אני שבוי של הכסף? מה הייתם עושים במצב שלי? מה עליי לשאול את עצמי כדי להחליט טוב יותר? והאם מותר לפעמים לשחרר?(כל הדברים שציינתי שאני רוצה לעשות בפוסט זה אלו דברים שאני מסוגל לבצע מבלי לקחת הלוואות או להכנס למינוס, ציון המימון היה נטו בגלל שניתן להשיג ריבית מאוד נמוכה, ואת הכסף הנזיל להשקיע באפיקים מניבים).

תודה רבה.

נערך לאחרונה ב:
כסף זה האמצעי ולא המטרה.
מה המטרה שלך? איזה תמורה יותר גדולה בעתיד אתה צופה שתקבל אם יהיה לך יותר כסף? תעלה את הדברים האלה על כתב. תנסה לחשוב כמה אתה רוצה כל אחד מהם.

אח''כ תרשום את מה שרשמת שאתה רוצה "בעתיד הקרוב" ליד. תחשוב כמה חשוב לך כל אחד מהדברים (לגור לבד, לגור במרכז, שיהיה לך רכב כאמצעי תחבורה יותר נוח).

תעשה את החושבים עם עצמך מה הדברים שיותר/פחות חשובים לך, ותעשה אותם.

אם תרחיב ותכתוב אותם פה בפורום, אולי יהיה אפשר לייעץ לך בצורה יותר פרטנית. אבל כרגע סתם נשמע שאתה מבולבל.

כפול:
ננעל

מצב
הנושא נעול.
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
O הריבית על אגרות חוב לטווח ארוך נושקות ל-5% בוול-סטריט. מהו הגבול בו אתם מתחילים לצאת משוק המניות? שוק ההון 93
Tsachi01 קפיטליזם וחמדנות - איפה עובר הגבול? אוף טופיק 72
I הגבול בין לחסוך ולהשקיע לבין להנות יומני מסע אישיים 21
FlyingK הלוואה או משכנתא, מהו הגבול? נדל"ן 11
כ הגבול בין חסכנות לקמצנות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 57
M איך יודעים לשים את הגבול? אוף טופיק 14
T הקשר שבין משכנתא למשקיע בשוק ההון צרכנות פיננסית 16
A העלאת ריבית: הקשר שבין מח"מ לירידת אג"ח שוק ההון 7
הנועזת התחום האפור, שבין ייעוץ השקעות להוראה בשוק ההון שוק ההון 33
ש הגעתי למסקנה לחסוך לטווח ארוך בקרן סל S&P500 שוק ההון 37
Gun איך לחסוך כסף בתור בן 18 שגר לבד (לפני הצבא?) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
א לקחת משכנתא יותר גדולה כדי לחסוך לנכס נוסף נדל"ן 5
Sp0 קניית יאכטה למגורים כדי לחסוך פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 39
ס בן 27 שמתחיל לחסוך לפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
M האם הייתם מרגישים בנוח לחסוך את חסכונות חייכם בקרן מחקה עולמית\סנופי *סינטתית*? פוסטים מאיכות נמוכה 13
מ כמות הכסף שצריך לחסוך בשנה לדירה - שאלה עם וריאציה אחרת נדל"ן 5
D כמות הכסף שצריך לחסוך בשנה בשביל "להשיג" את עליית מחירי הנדלן נדל"ן 93
M כיצד לחסוך מזומן שבידיי ובנוסף הפקדות חודשיות לטובת פרישה לגמלאות בעוד 10-12 שנים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
M שיטות לחסוך כסף בצורה יומ-יומית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 103
S מה המקסימום צבירה שניתן לחסוך בקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
F מתכנן לחסוך ל 20 שנה בשביל אפקט ריבית דריבית שוק ההון 11
A האם אני יכול לחסוך עבור משפחתי, מבלי אישור שלהם? שוק ההון 36
aminadav מה דעתכם על מנת לחסוך בדמי ניהול לקנות ישירות את המניות ולא דרך קרנות מחקות? שוק ההון 3
A פרעון מוקדם למשכנתא - כל הטריקים לחסוך כסף צרכנות פיננסית 62
בייניש רק עוד מילניאל שמחפש לחסוך יומני מסע אישיים 4
E חוות דעת והצעות לשיפור ההשקעות לחסוך מתחיל וצעיר שוק ההון 9
R לחסוך מתוך ההכנסה הפסיבית שחיים ממנה. איך זה משפיע ? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
K דרך הכי נוחה לחסוך לילדים שוק ההון 8
M איך לחסוך כסף על אוכל? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 49
ר איך אפשר לחסוך בגידול הכלב מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 41
הנודדת איך לחסוך כסף בהזמנת לינה ובהזמנת טיסות? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 19
S איפה לחסוך/להשקיע לשנה אחת מהיום. מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 9
B היכן לחסוך לדירה ובאיזה אופן? שוק ההון 108
מ האם לצאת מבית ההורים או לחסוך? יומני מסע אישיים 107
נולי מה עושים כשכבר לא משתלם לחסוך? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 146
klayhamn איך לחסוך בהוצאות מזון מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 43
מ הדרך הטובה ביותר לחסוך מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 10
D חייל משוחרר - מתלבט כיצד לחסוך לדירה ולפנסיה שוק ההון 3
M שלום איך לחסוך בהוצאות של אכול בריא מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 20
Dor95 התמודדות עם המשפחה לגבי ההחלטה לחסוך במקום ללמוד אוף טופיק 20
M 27 דרכים לחסוך כסף דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 6
ר איך אפשר לחסוך על אוכל לכלב? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
G איך הכי כדי לחסוך כסף? צרכנות פיננסית 1