• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם עדיף להשקיע במדדים בעלי Cape נמוך

• פותח הנושא arn
  • פורסם בתאריך

arn

משתמש רגיל
דירוג
178
CAPE נמוך או להשקיע בכל המדדים בעולם ללא התחשבות ב-CAPE שלהם? כלומר להשקיע ב-MSCI או לקחת מדדים באופן עצמאי בהתאם לחלקם היחסי בעולם?
(כמובן אני מדבר על קרנות פסיביות עם דמי ניהול נמוכים).
האם השקעה בכל מדדי העולם מקטינה את התנודתיות לעומת השקעה בכמה מדדים מרכזיים (נניח שאשקיע רק ב-s&p500, ב-stoxx60 , במדד קנדה ובמדד אוסטרליה האם זה יהיה יותר תנודתי מהשקעה בכל מדדי העולם. הרי גם מדדים אלו מכילים מספר רב של מניות)?
האם זה צפוי שמדד ה-S&P500 יהיה בעל CAPE גבוה יותר ממדי אירופה, ישראל או המזרח הרחוק (אולי יש בו יותר מניות צמיחה)?

מה כוונתך?
כאשר אתה מנסה לזהות סקטורים עם תשואה גבוהה יותר/סיכון נמוך יותר, אתה כופר בהשערת השוק היעיל.
אתה בעצם אומר שמליוני משקיעים מבצעים השקעות גרועות, ואתה יודע טוב יותר.
קצת יומרני לדעתי.

אם השוק יעיל אז איך זה שיש בו עליות וירידות שהן לפעמים דרסטיות?
האם העליות והירידות לא מצביעות על כך שהשוק נכנס למצב חוסר יעילות (שיכול להמשך גם כמה שנים) כלומר הוא נסחר ברמה גבוהה או נמוכה מידי ואז הוא תקן את עצמו?

האם העליות והירידות לא מצביעות על כך שהשוק נכנס למצב חוסר יעילות (שיכול להמשך גם כמה שנים) כלומר הוא נסחר ברמה גבוהה או נמוכה מידי ואז הוא תקן את עצמו?​

The father of value investing, Benjamin Graham, explained this concept by saying that in the short run, the market is like a voting machine--tallying up which firms are popular and unpopular. But in the long run, the market is like a weighing machine--assessing the substance of a company. The message is clear: What matters in the long run is a company's actual underlying business performance and not the investing public's fickle opinion about its prospects in the short run.​

האם העליות והירידות לא מצביעות על כך שהשוק נכנס למצב חוסר יעילות (שיכול להמשך גם כמה שנים) כלומר הוא נסחר ברמה גבוהה או נמוכה מידי ואז הוא תקן את עצמו?
בשביל שמניה תרד היא לא צריכה בהכרח לחטוף מכה עכשיו.
יכול להיות שמצפים שבעתיד היא תהיה מעט פחות רווחית, או אפילו יכול להיות שפוטנציאל התשואה של החברה לא השתנה, אבל מצפים ליותר חוסר וודאות בעתיד, ולכן המניה יותר מסוכנת, מה שגורר לירידה בערך שלה.
אפשר לראות את זה בצורה מאוד ברורה כשיש אלגוטריידינג שמנתחים הודעות ריבית בזמן אמת, ולראות את מחירי ה sp 500 זזים לפי האופטימיות או הפסימיות שמשודרת.

ובכל מקרה, השוק ככל הנראה לא יעיל באופן מושלם - אבל ככל הנראה השחקנים האקטיביים יצמצמו כל פער ניתן לניצול.

הוא יעיל לטווח הארוך, הוא מאד לא יעיל בטווח הקצר, אם אתה יודע איך לייעל אותו בטווח הקצר אתה תעשה בוכטות של כסף.

הוא יעיל לטווח הארוך, הוא מאד לא יעיל בטווח הקצר, אם אתה יודע איך לייעל אותו בטווח הקצר אתה תעשה בוכטות של כסף.
אם הוא לא יעיל לטווח קצר אז סביר להניח שיש בו מניות שנסחרות מתחת (או מעל) לשווי האמיתי שלהן. אם תמצא מניות שנסחרות מתחת לערכן האימיתי (או שתמצא קרן נאמנות שתעשה עבורך עבודה זו) - אתה יכול להרויח.

אם הוא לא יעיל לטווח קצר אז סביר להניח שיש בו מניות שנסחרות מתחת (או מעל) לשווי האמיתי שלהן. אם תמצא מניות שנסחרות מתחת לערכן האימיתי (או שתמצא קרן נאמנות שתעשה עבורך עבודה זו) - אתה יכול להרויח.
בדיוק מה שכתבתי.

נראה לי רעיון טוב, לך על זה ותהיה מיליארדר מאוד מהר!

המשך השקעה במדדים בעלי P\E או Cape נמוך:
היום ה-CAPE במדדים האמריקאים הוא 30 - 31.
ה-CAPE במדדים האירופאים הוא 15 - 20.
האם זה אומר שהשווקים האירופאים מתומחרים במחירים נמוכים יחסית לשוק האמריקאי וכדאי למכור קרנות שמשקיעות במדדים האמריקאים ולקנות במקומם קרנות שמשקיעות במדדים אירופאים?

יש כאלו שטוענים שהשוק יעיל ויודע לתמחר היטב את המדדים השונים. מי שטוען כך יודע מהי הסיבה לכך שה-CAPE האירופאי נמוך משמעותית מהאמריקאי? למשל אפשר להגיד שה-CAPE באוקראינה נמוך בגלל המלחמה אבל במערב אירופה אין מלחמה ואין בעיות מיוחדות. אז למה ה-CAPE שם נמוך יותר מהאמריקאי?

המשך השקעה במדדים בעלי P\E או Cape נמוך:
היום ה-CAPE במדדים האמריקאים הוא 30 - 31.
ה-CAPE במדדים האירופאים הוא 15 - 20.
האם זה אומר שהשווקים האירופאים מתומחרים במחירים נמוכים יחסית לשוק האמריקאי וכדאי למכור קרנות שמשקיעות במדדים האמריקאים ולקנות במקומם קרנות שמשקיעות במדדים אירופאים?

יש כאלו שטוענים שהשוק יעיל ויודע לתמחר היטב את המדדים השונים. מי שטוען כך יודע מהי הסיבה לכך שה-CAPE האירופאי נמוך משמעותית מהאמריקאי? למשל אפשר להגיד שה-CAPE באוקראינה נמוך בגלל המלחמה אבל במערב אירופה אין מלחמה ואין בעיות מיוחדות. אז למה ה-CAPE שם נמוך יותר מהאמריקאי?
אני אגלה לך שבשוק הסיני יש חברות שנסחרות פחות מהtangible book value שלהם (ואפילו פחות מהמזומנים שיש להם לאחר שמורידים התחייבויות). יש הרבה חברות סיניות עם free cash flow ratio של פחות מ10 למרות שהשוק הסיני צפוי לצמוח כנראה יותר מהאירופאי.

השוק מתמחר סיכונים שהוא רואה ובאירופה נראה לפחות שלאור משבר האנרגיה ובעיות שונות הצמיחה כנראה לא תהיה גבוהה כמו בארה"ב. שים לב שהחברות גוגל/אפל וכדומה כולן אמריקאיות ואין לך באמת חברת טכנולוגיה מאוד גדולה אירופאית. בהינתן שAI צפוי לצמוח אירופה תישאר הרבה מאחור. בכלל, בעיני הרבה חברות אירופאיות הם לא חדשניות וזזות מאוד לאט וזה קשור גם לרגולציה האירופאית.

* לא המלצה או ייעוץ. דיון תאורטי.

אם נסכם את התגובות אז אני מבין שאתם חושבים שבאירופה צפויה להיות צמיחה קטנה יותר מאשר בארצות-הברית בגלל בעיות האנרגיה, אוכלוסיה מצטמצמת ובגלל שבארצות-הברית יש הרבה יותר חברות טכנולוגיה שמגדילות את הצמיחה ובגלל זה גם ה-CAPE שלהם גבוה יותר.

בכל אופן יש לי שאלה: כדי שהמדד האמריקאי יעלה ב-7% ראלית בממוצע שנתי צריך שה-P\E שלו יהיה 100 לחלק ל-7. כלומר 14.2. ה-CAPE אמור להיות גבוה יותר ולפי חישובי זה אמור להיות בערך 19. בפועל ה-P\E כיום הוא בסביבות 25 וה-CAPE הוא בסביבות 31. זה נראה פער גדול. האם המדדים האמריקאים לדעתכם הם גבוהים מדי כיום?

אם נסכם את התגובות אז אני מבין שאתם חושבים שבאירופה צפויה להיות צמיחה קטנה יותר מאשר בארצות-הברית בגלל בעיות האנרגיה, אוכלוסיה מצטמצמת ובגלל שבארצות-הברית יש הרבה יותר חברות טכנולוגיה שמגדילות את הצמיחה ובגלל זה גם ה-CAPE שלהם גבוה יותר.
עזוב מה אנחנו חושבים, הנה נתונים הצמיחה השנתיים של רווחי החברות ב5 שנים האחרונות:
S&P500:
1695218138632.png
כל שאר העולם (VXUS):
1695218180011.png

בעקרון CAPE זה לא עניין של גאוגרפיה אלא עניין של חברה. אינהרנטית חברות מבוססות צמיחה יהיה להם P\E יותר גבוה. יצא במקרה, או שלא במקרה, שחברות שנסחרות באירופה יש להן P\E נמוך כי הן יותר חברות ערך (קח את נובו-נורדיסק NVO לדוגמא: חברה אירופאית עם CAPE גבוה שנסחרת ב-NYSE) . אישית אני חושב שבימינו אין לגאוגרפיה משמעות אם כבר חשוב יותר המעטפת החוקית שבה התאגיד נסחר ועושה עסקים.
בכל אופן יש לי שאלה: כדי שהמדד האמריקאי יעלה ב-7% ראלית בממוצע שנתי צריך שה-P\E שלו יהיה 100 לחלק ל-7. כלומר 14.2. ה-CAPE אמור להיות גבוה יותר ולפי חישובי זה אמור להיות בערך 19. בפועל ה-P\E כיום הוא בסביבות 25 וה-CAPE הוא בסביבות 31. זה נראה פער גדול.
אם אתה חושב שחישובי CAPE זה חוק מתמטי אז אתה צפוי להפתעות. אבל יש ETF-ים שעוקבים אחרי Shiller Barclays CAPE® U.S. Sector TR Index, קצת יקרים אבל התשואות יפות, אפילו יחסית S&P500 רק לארה"ב לא מכיר לאירופה. לא ממליץ לא מייעץ.
האם המדדים האמריקאים לדעתכם הם גבוהים מדי כיום?
בוול סטריט יש אמירה: הפעמון מצלצל רק בפתיחת יום המסחר ובסיומו.
ולגבי השאלה: גבוהים מדי יחסית למה?

כל ניסיון לצמצם את שוק ההון לפרמטר אחד ויחיד נידון לכישלון.

וגם אם מישהו יגלה באורח פלא פרמטר כזה, כשהוא יפורסם לציבור הוא יאבד מערכו.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
E s&p 500 , נסד"ק 100, מדד עולמי, יש לי את כולם. אבל במה עדיף להשקיע? שוק ההון 23
Anrala האם עדיף להשקיע דרך קרן סל עם חוזים עתידיים על הביטקוין או דרך קרן ספוט? השקעות אלטרנטיביות 20
M האם לאזרחים אמריקאים עדיף להשקיע ב IRA או בקופות מנוהלות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Y לומד את התחום ומקווה להתחיל להשקיע בקרוב - דרך איזה גוף עדיף להשקיע? שוק ההון 1
milx פנסיונר שרוצה למקסם ירושה - עדיף להשקיע דרך ק.גמל IRA תיקון 190 שוק ההון 43
T מה עדיף, להשקיע 33k ב tqqq או 100k בqqq? שוק ההון 21
J האם עדיף להשקיע בפוליסת חיסכון אם אני מעדיף להיות פחות מושקע רגשית? שוק ההון 23
M האם עדיף להשקיע דרך ib Israel או דרך ib רגיל? שוק ההון 31
G התנאים שהבנק הציע לי - האם עדיף להשקיע דרך בית השקעות? שוק ההון 21
מ מחפש קבוצת רכישה לקרן השתלמות זולה (עדיף IRA) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
מ מי שמעונין לקנות ביטקיון אמיתי ולא קרן שמחכה את הביטקיון איזה מהאפשריות עדיף השקעות אלטרנטיביות 1
מ מה עדיף VOO או SPY? שוק ההון 13
TechInvest50 עדיף מאוחר מלעולם - יומן מסע של Late bloomer יומני מסע אישיים 4
א היי , הכנתי אקסל שאומר מה עדיף, קרן כספית או פק"מ שוק ההון 0
O שני חשבונות עו"ש - מה עדיף, שניהם באותו בנק או כל אחד בבנק אחר? צרכנות פיננסית 12
S הזמנות באינטרנט בחו"ל - עדיף לשלם בשקלים בפייפאל או מטבע חוץ באשראי (1% המרה)? צרכנות פיננסית 3
ס מה עדיף קופגל"ה או קרן סל ישראלית שוק ההון 21
E איזה מכשירים פיננסיים עדיף לפדות ברכישת דירה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
A מה עדיף בין לרכוש תעודת סל בארץ או בארה"ב? שוק ההון 1
ה בהשקעת סכום גדול - עדיין עדיף בארץ? שוק ההון 25
A מה עדיף היום: קנית אג"ח ממשלתי או אג"ח חברות בדרוג גבוה? שוק ההון 9
J מה עדיף להקדים תשלומים לקבלן ולהימנע מהצמדה לממד או להפקיד את הכסף בפקדון חסר סיכון בריבית של בערך 4%? נדל"ן 7
Y האם עדיף לרכוש קרן שמנוהלת בידי בית ההשקעות שלי? שוק ההון 2
A האם לא עדיף לקנות מניות ערך של מדד מסוים מאשר את המדד עצמו? שוק ההון 43
A במידה ולפרויקט יש ליווי בנקאי האם עדיף לשלם את כל הסכום כמה שיותר מהר? נדל"ן 2
לב מישקין מה עדיף לקנות רכב יד שנייה או לקחת מהעבודה תמורת תשלום? צרכנות פיננסית 12
S עדיף דקה ביום מאשר שעות בסוף שנה :) מיסים 1
ה האם עדיף קרן מחקה ישראלית על בלאקרוק? שוק ההון 4
I באיזה יום בחודש עדיף לרכוש מדדים בקרן ההשתלמות שלי? שוק ההון 8
א מה עדיף: חשבון מסחר עצמאי או קופ"ג להשקעה בדמי ניהול זולים? שוק ההון 4
T לוקסמבורג או אירלנד - מה עדיף? שוק ההון 1
א מה עדיף קרן נאמנות או תעודת סל? פוסטים מאיכות נמוכה 23
A באיזו חברה עדיף לשים קרן פנסיה במסלול עוקב סנופי שוק ההון 1
M תכנון השקעה בשוק ההון לטווח של 20 שנים, מנסה להבין מה עדיף. שוק ההון 3
T בתור ישראלי, שעובד דרך האינטרנט ומטייל בחו"ל, מה עדיף, PayPal, Payoneer או Skrill? צרכנות פיננסית 1
Anrala האם עדיף לשלם בתשלומים או בתשלום אחד לדברים הבאים: צרכנות פיננסית 21
שם משתמש בעייתי איפה עדיף להפקיד כ-10,000 ש"ח: קרן פנסיה או גמל להשקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
T 3 דרכים להקצאת הון עצמי לדירה להשקעה - מה עדיף? נדל"ן 24
E פרילנסר. מה עדיף: יותר לקוחות שמשלמים פחות או פחות לקוחות שמשלמים יותר? אוף טופיק 1
O לא מבין למה אתם אומרים ש- S&P500 עדיף על השקעה אקטיבית שוק ההון 113
F עדיף סילוק משכנתא מהיר או לפרוס ל-25,30 שנה? נדל"ן 7
השועל מה עדיף, דירת 3 או 4 חדרים להשקעה? מחיר למשתכן. נדל"ן 8
R האם ייתכן שבמשיכה בפרישה מוקדמת יהיה עדיף לשלם מס שולי? מיסים 15
E דמי אחזקת רכב או החלפת ההטבה בשכר ברוטו גבוה יותר בגובה דמי החזקת הרכב, מה עדיף מבחינת מס? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
E אני פרילנסר. האם כדאי לקחת עבודה בכל מחיר? או עדיף כלום? אוף טופיק 26
ש כשצריך להנזיל: מאיפה עדיף למכור מניות - קרן השתלמות או חשבון רגיל? שוק ההון 28
ח מה לדעתכם עדיף כיום לצעיר בן 23 לסכומים של כמה עשרות אלפי שקלים ולטווח ארוך, לא למסחר מדי אקטיבי שוק ההון 16
ד מה עדיף 2% מההפקדה 0% מהצבירה או 1.49% מההפקדה 0.05% מהצבירה שוק ההון 17
ח האומנם תיק עצמאי עדיף על תיק מנוהל? שוק ההון 17
S תיק מסחר עצמאי עדיף על קופת גמל להשקעה - האומנם? שוק ההון 40

נושאים דומים

Back
למעלה