• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

דברים שאני לא מבין על קרן נאמנות / ETF

liranviper

משתמש בכיר
דירוג
1,803
ערב טוב לכולם,

יש כמה נקודות שנוגעות לקרן נאמנות / ETF שלא הצלחתי להבין, ואשמח אם חברי הפורום יוכלו להשלים לי את התמונה.

1.
כשאני קונה יחידות בETF כלשהו כמו VT, אני בעצם קונה את היחידות שלי ממשקיע אחר, ולא מזרים כסף חדש אל Vanguard שקונים איתו יחידות של מניות כל העולם בשמי.
כיצד אם כך, המחיר נשאר קרוב באמת לנכס המוחזק? אני יודע שיש דיסקאונט/פרימיום מהNAV אבל עדיין זה בגדול נשאר קרוב.
הייתי מצפה שלאחר תקופה מסויימת, המחיר של המניות יתנתק מהערך בסיס שלו ויהפוך להיות פשוט המחיר שמשקיעים מוכנים לשלם עליו.

2.
אם עכשיו קניתי יחידות בקרן נאמנות מחקה אג"ח, והקרן נאמנות הזו מתפרקת. אני אמור לקבל את האג"ח שלי בצורה כלשהי ולא לאבד את ההשקעה שלי. אבל כיצד זה בדיוק קורה? האם בהכרח כל יחידות האג"ח שהקרן החזיקה יתחלקו בצורה מושלמת בין כל מחזיקי היחידות של הקרן נאמנות? לא יכול להיות מצב שמספרית משקיע מסויים מחזיק בצורה יחסית רק 0.32 יחידת אג"ח X כלשהו לאחר החלוקה של כמות יחידות האג"ח X הספציפחי המוחזק הזה בכמות היחידות שהקרן הנפיקה לציבור?

3.
באופן טבעי, יש מתאם כמעט מושלם בין קרנות שונות שמחקות את אותם המדדים. במצב כזה, למיטב הבנתי מה שקורה זה שאחרי שיש שינוי בקרן אחת, לרוב בשניה יהיה גם את אותו השינוי (בזאת הקטנה ממנה שנסחרת פחות השינוי יגיע מעט מאוחר יותר). למשל, VTI ו- SCHB - כשיש שינוי בVTI, יבוא שינוי זהה בSCHB.
השאלה היא, מה מונע ממישהו להשתמש בVTI כדי לחזות את העתיד לגבי SCHB? אם אני רואה שVTI עלתה אני אקנה SCHB ולהיפך.

תודה רבה

1. תקרא את What Is The Creation/Redemption Mechanism? שמסביר איך "נולדות" יחידות ETF. בקצרה - זה נעשה ע"י גופים גדולים שמחליפים את נכס הבסיס ביחידות חדשות של ETF (או להיפך) - אם יש פער בין ערך נכס הבסיס לערך ה-ETF במסחר חופשי, יש הזדמנות ארזיטראז' וזה המנגנון מימוש.
3. בפועל הקרנות על אותם מדדים (או מדדים דומים) נעות ביחד, tick אחר tick בבורסה, ואם יש פער - הוא נסגר מהר מאוד ע"י גופי מסחר שעוסקים בדיוק בארזיטראז' הזה ע"י אלגורתמים אוטומטיים (והרבה יותר מהירים ממך).

2. לא יצא לי להחזיק קרן נאמנות שהתפרקה. אבל לחזיק מניה/אג"ח בשברים זה ממש לא מקרה מיוחד. קרו לי מספר פעמים שהגעתי למצב שיש לי כמות יחידות עם שבר (גם XXXX.01 היה לי), זה בדרך כלל קורה אם יש הנפקת זכויות/איחוד מניות שמביא אותך לשברים, או פידיון חלקי באגח.
זה פשוט היה רשום לי בתיק עם שבר וכשהיו דיווידנדים/ריבית קיבלתי באופן מדויק כולל השבר. כמובן אי אפשר לקנות/למכור בכמות יחידות שהיא לא שלמה. אבל כשמכרתי את המניות/אגח ונשארתי רק עם השבר הברוקר פשוט מכר לי מאוחר יותר את השבר (מבלי לשאול אותי) בלי עמלה וזיכה אותי בחשבון. מתי ואיך הוא צריך למכור את השבר אני לא יודע אבל זה בדרך כלל לא בסכומים שזה קריטי.
מכאן למקרה שלך אני *מנחש* שאם מגיע לך כמות מניות כלשהי עם שבר אתה תקבל אותה ככה. אם החלק שלך במניה/אגח קטן מיחידה שלמה אחת אני מניח שזה פשוט ימכר ותקבל מזומן.

תקרא את What Is The Creation/Redemption Mechanism? שמסביר איך "נולדות" יחידות ETF
מאמר מעניין מאוד ומסביר בצורה מצויינת. תודה.

עכשיו אני תוהה האם בעצם כשיש ETF שיש עליו פרימיום/דיסקאונט, זה רק מצב זמני עד שיכנס לפעולה AP ויסגור את הפער. ואם כן, האם לא קיימת אסטרטגיה לחכות לדיסקאונט כזה ואז לקנות מתוך ציפייה שהמחיר יתוקן ע"י AP שיסגור את הדיסקאונט כך ויהיה רווח "בחינם" (רווח לא אומר שהם ירוויחו בהכרח כי המחיר יכול לרדת, אבל כן ירוויחו את הדיסקאונט לעומת מה שהיו מקבלים אילו המחיר היה בדיוק הNAV)

3. בפועל הקרנות על אותם מדדים (או מדדים דומים) נעות ביחד, tick אחר tick בבורסה, ואם יש פער - הוא נסגר מהר מאוד ע"י גופי מסחר שעוסקים בדיוק בארזיטראז' הזה ע"י אלגורתמים אוטומטיים (והרבה יותר מהירים ממך).
לפי המאמר הזה מדובר ברזולוציה של דקות עד שהפער נסגר

נערך לאחרונה ב:
רק מצב זמני עד שיכנס לפעולה AP ויסגור את הפער.
עד כדי עלות הפעולה הזאת (פער שקטן מזה - לא משתלם להם לסגור). למשל אם שמת לב - בתעודות סל ישראליות מצוינת למשל בתשקיף "עמלת המרה" - זאת בדיוק העמלה להמיר יחידה של תעודה לנכס בסיס (או לשווי הכספי שלה במקרה של תעודות סל בארץ, אם אני זוכר נכון). אם עמלת ההמרה הזאת היא 0.3% למשל - לא משתלם לגוף מוסדי לסגור פער קטן מזה.

ואם כן, האם לא קיימת אסטרטגיה לחכות לדיסקאונט כזה ואז לקנות מתוך ציפייה שהמחיר יתוקן ע"י AP שיסגור את הדיסקאונט כך ויהיה רווח "בחינם"
לצורך עניינינו, כמשקיעים "מן המניין" - לא. כל סוגי הארביטראז' הללו נסגרים על ידי חברות מסחר אוטומטי/ממוחשב למיניהן, עם מחשבים שמחוברים ישירות למחשבי הבורסה, רואים את הציטוטים ממנה (או ממספר בורסאות שהם משווים ביניהן) לפניך ומגיבים הרבה לפניך.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
לא חשוב שמות 5 דברים שאני כבר לא בטוחה לגביהם דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 181
כ דברים שמשביחים דירה חדשה משמעותית? נדל"ן 14
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
ה גמל להשקעה לכמה דברים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
S דברים קטנים ופשוטים שאפשר לעשות כדי לשפר את איכות החיים ולהאריך אותם אוף טופיק 81
נ דברים קטנים (וגדולים) שאפשר לעשות למען איכות הסביבה אוף טופיק 71
G דברים שכדאי לעשות לפני תחילת משא ומתן על רכישת דירה נדל"ן 3
L מעוניין לקנות דירה ראשונה וצריך להבין הרבה דברים נדל"ן 33
סול למה לקנות דברים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 55
ה חייל משוחרר שרוצה להבין כמה דברים כדי להתחיל את החיים נכון (ווידוא הבנה IRA) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ה טירון. מנסה להבין דברים בסיסיים בקשר לקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
P הגשת דוח שנתי אונליין - האם דברים מחושבים נכון? מיסים 4
V זיכרון דברים - למה? ואיך? אוף טופיק 27
Et1 דברים שמצאתי ליד הפח אוף טופיק 10
I זכרון דברים נדל"ן 1
P מנסה להבין כמה דברים לגבי קופת הגמל להשקעה שוק ההון 3
ק רכישת דירה ראשונה להשקעה, דברים שחייבים לדעת? נדל"ן 1
G מנסה להבין כמה דברים בסיסיים שוק ההון 5
B דברים שלמדתי השבוע על מיסוי נדל"ן וחשוב לדעת(וחבל שלא ידעתי קודם) נדל"ן 18
S דברים שלא העזתי לשאול - מורה נבוכים אוף טופיק 17
unrealx דברים שצריך לחתום עליהם כדי לעבור ל- IRA שוק ההון 0
S אילו דברים יקרים קניתם ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 1
מ מותר לארגון להכריח חברים בו לשלם על דברים שהוא כופה עליהם לצרוך? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
amidar קצת שחרור קיטור, דברים הזויים, ופקס חינם :) אוף טופיק 30
yossik ממשלה חדשה - שני דברים שמדאיגים אותי. אוף טופיק 28
י תשקיף של קרן מחקה - מספר דברים מוזרים... שוק ההון 5
Nons Ense מצאתי דירה שאני רוצה לרכוש, אילו שאלות חשוב לשאול את בעל הדירה? נדל"ן 5
C איך לציין לבנק שאני רוצה להעביר רק *חלק* מהניירות לבית ההשקעות? שוק ההון 11
E האם דמי ניהול שאני משלם הם סבירים ומה לעשות עם כל המסלולים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
S החזרי מס, רוצה לדעת שאני מבין נכון.. מיסים 13
R אשמח לחוות דעת על התיק שאני בונה שוק ההון 23
ט האם יש דרך לראות בצורה מרוכזת את כל השרשורים שאני עוקב אחריהם? פוסטים מאיכות נמוכה 2
c881 הלוואה ב - 1% דמי ניהול מצד אחד. מצד שאני - העברת קופת גמל/ קרן פנסיה לניהול של גוף לא ידוע. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
א לא מצליח למצוא עבודה, האם זה בגלל שאני כבד שמיעה? התפתחות אישית 10
P פיזור תיק שאני מנהל לבדי שוק ההון 9
sharon ניהול התיק במקרה לא צפוי שאני לא אוכל לנהל אותו בעצמי שוק ההון 20
S שאלה בנוגע ל 2 etf שאני מתעניין שוק ההון 1
ס משרת סטודנט בתוכנה - תחום ממש לא מעניין שאני לא רוצה להמשיך בו. מה עושים? התפתחות אישית 7
A נניח שאני קונה קרן מחקה מנוטרלת מט"ח: שוק ההון 10
V מספר הצעות שקיבלתי לקרן פנסיה מקיפה ומשלימה - אשמח לדעתכם לפני שאני בוחר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
M קרן השתלמות לעוסק פטור - מה קורה שאני סוגר את העסק? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
M לא בטוחה שאני מבינה איך לחשב צריכת חשמל למכשיר חשמלי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
N בעל הבית מכר קרקע הצמודה לבית שאני שוכר ממנו - איך אפשר לדעת מתי תתחיל הבניה? אוף טופיק 4
ה מה ההפקדה המקסימלית שאני יכול לעשות כעצמאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
A טעות בטופס 867 או שאני לא יודע חשבון? מיסים 5
YoniLevy הצעד הראשון: בגיל 18 נזכרתי שאני רוצה מלא כסף יומני מסע אישיים 21
YoniLevy בגיל 18 נזכרתי שאני רוצה מלא כסף יומני מסע אישיים 32
T כמה גישות שאני, חייל ממוצע, מתלבט ביניהן שוק ההון 40
ה מקווה שאני שואל את זה בפורום הנכון - דרופשיפינג השקעות אלטרנטיביות 1
Y שאלות לפני שאני שם את הכסף בבית השקעות שוק ההון 4

נושאים דומים

Back
למעלה