• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פרוגלית עם פריבילגיות

בחורמברשת שלושפעץ

משתמש רשום
דירוג
58
פרטים זריזים עליי (קצת שובשו בשביל לשמור על אנונימיות):
  • בת 24 בתל אביב, גרה עם ההורים, לא מתכננת להתחתן או להקים משפחה בעתיד הנראה לעין, לא משתמשת ברכב (עבודה מהבית), לא יוצאת לבילויים או חופשות או מסעדות או אירועים יקרים או אירועים בכלל או מקומות מחוץ לבית בכלל.
  • בקיצור, שמחה להישאר מול מסך מחשב במשך 18 שעות ביממה, וזה מאוד חסכוני.
  • מתכנתת, תואר ראשון במדמ"ח, עבדתי במשך שנתיים בחברה קטנה וכרגע עובדת במשך שנה בחברת AANG.
  • משכורת היא בערך 20,000 נטו. המשכורת במשרה הקודמת הייתה בערך 5,000-15,000 נטו (הייתה משרה חלקית רוב הזמן).
  • מעט מאוד הוצאות: בערך 2,500 בחודש, מתוכם הרוב (2,000+) על אוכל. אני מוציאה יותר כסף על אוכל בחודשים האחרונים כי התמכרתי למשלוחים בזמן הקורונה ואני מעדיפה לבזבז את הכסף הזה מלבזבז זמן להכין לעצמי את האוכל (בינתיים).
  • השקעתי בערך 17,000 בכל חודש (בשנה האחרונה), דרך בית ההשקעות פסגות, מפוצל על שלושה פריטים:
  • - תכלית TTF ת"א 90 - 10%
  • - NDX100.קסם - 45%
  • - MSCIEUROאשס.חוץ - 45%
  • מתכננת להמשיך להשקיע רק בשניים האחרונים כדי לאזן את המשקל הישראלי בתיק ל 1% (שמרגיש יותר סביר).
  • יש לי גם השקעה רגילה בקרן פנסיה, קרן השתלמות, וכו' - אבל רובם לא יהיו רלוונטיים בעשרות השנים הקרובות.
  • סה"כ יש כרגע 15,000 נזילים בעו"ש, 350,000 מושקעים במניות. מתוכם בערך 300,000 שקלים אמיתיים שנכנסו (200,000 בשנה האחרונה).
אז בקיצור, לפני שנתיים התחלתי להשקיע בקרנות מחקות מדד, בעקבות המאמרים שבאתר. בינתיים מאוד מרוצה. כרגע התוכנית האופטימית ביותר שלי היא: להמשיך באותו מסלול, לעבור לדירה משלי אם יהיה לחץ מההורים (בתקווה דירה עם 2+ שותפים), לחסוך ולהשקיע עד שאני צוברת בערך 3 מיליון שקלים, ולפרוש לעצמאות כלכלית כמה שיותר מוקדם (בתקווה - גיל 30).
יש סיכוי סביר שאעבור למדינה אחרת באופן זמני או נצחי, אבל לאו דווקא בשנים הקרובות אלא אם תהיה הזדמנות טובה. כרגע ישראל מספיק נוחה ולמרות המצב הפוליטי/כלכלי המידרדר אני לא מודאגת.
מפרסמת את הפוסט הזה בשביל לתרום את נקודת המבט שלי, שהיא כנראה ייחודית יחסית. אני יודעת שרוב בני האדם לא יהיו מוכנים לחיות כמוני ומודעת לפריבילגיות הרבות שלי (משכורת גבוהה, גרה עם ההורים, מרוצה מהעבודה, בריאה, מאושרת).

אשמח לתגובות כלשהן, אבל ספציפית אשמח לדעת אם הבחירה שלי במניות היא נכונה. אני לא מספיק בטוחה שהן המניות הנכונות בשביל מה שאני רוצה (תשואות ממוצעות גבוהות על גבי פרק זמן ארוך, חשיפה יחסית וסבירה לשווקים העולמיים ולשוק הישראלי, מטבע ישראלי כדי להימנע מעמלות מיותרות, וכל מה שאני לא יודעת שאני רוצה). מתכננת לעדכן פה לפחות פעם בשנה.

אשמח לתגובות כלשהן, אבל ספציפית אשמח לדעת אם הבחירה שלי במניות היא נכונה.

כיף לך, החיים דבש.

לגבי המניות, נראה שאת מאמינה שיש לך מידע עודף על השוק (הטייה חזקה מדי לטכנולוגיה ואירופה).
צריך להבין שזה הימור, שיכול להצליח ויכול גם לא.
הגישה הרווחת בפורום היא לפזר כמה שיותר על כל העולם ובמשקל השוק, זה תאורטית שומר על הרווחים ומקטין את הסיכון.

לא מתכננת להתחתן או להקים משפחה בעתיד הנראה לעין, לא משתמשת ברכב (עבודה מהבית), לא יוצאת לבילויים או חופשות או מסעדות או אירועים יקרים או אירועים בכלל או מקומות מחוץ לבית בכלל.
זה מזכיר לי בדיחה
בן: אבא, אני יוצא למסיבה הערב, אפשר 100 שקל?
אבא: אתה הולך לשתות?
בן: לא
אבא: לעשות סמים?
בן: בטח שלא
אבא: סקס?
בן: ממש לא!
אבא: אז בשביל מה אתה הולך?

קודם כל וואו! שיעור חסכון כזה בגילך יעזור לפנות לך המון זמן בעתיד לעשות מה שאת רוצה.

כמה שאלות בתקווה שיעזרו לכוון אותך את כמובן לא חייבת לענות לי אבל אולי יואיל אם תעני לעצמך:

מה את רוצה לעשות חוץ מלעבוד?
אם את נהנית לשבת מול מסך מחשב 18 שעות ביממה ומתכננת להמשיך בכך למה לקחת משרה עם משכורת גבוהה?
למה שלא תעבדי במשרה חלקית בזול או משהו ושאר הזמן תקדישי לפרויקטים שמעניינים אותך?
את מכוונת לעצמאות כלכלית בגיל 30, מה תעשי אז?

ועכשיו לגבי התיק
כמישהי שעובדת בחברת הייטק ותלויה בגאות ושפל שלו לפרנסתך האם לקחת בחשבון שאת מחזיקה הרבה ביצים בשוק הטכנולוגיה?
כמו כן אני לא זוכר את הפעם האחרונה שראיתי תיק בלי SP500
את 'מפספסת' (אולי בכוונה) חברות כמו berkshire, visa, johnson & johnson,Tesla וכו' וכו'. לשיקולך
כמו כן מה ההצדקה לחשיפת היתר לאירופה?

לטעמי לפי המטרות שהגדרת התיק מעט ספקולטיבי ביחס הפיזור שלו לפי המטרות שאת תיארת. יש סיכוי טוב שתקבלי תשואת יתר ויש גם סיכוי טוב לנפילה חזקה בטכנולוגיה שתשתלב עם ירידה בשכר. כדור הבדולח שלי מקולקל אז אני לא יודע להעריך מה הסיכוי לכל אחת מהאופציות הנ"ל שא לדבר על כל האופציות שלא חשבתי עליהן.
בסביבת התשואות על אג"ח הנוכחית ובקצב ההכנסות העתידיות שאמור להיות לך 100% מניות נראה לי סביר לחלוטין והייתי ממשיך כך אבל משפר את הפיזור.
תזכרי שאם התחום הטכנולוגי ימשיך כפי שהיה בשנים האחרונות אז שכרך יעלה גם כך. לעומת זאת אם יפול אז גם התיק יפול וגם את עלולה לאבד את עבודתך. זה סיכון אפשרי שצריך לקחת בחשבון (ולכן ציינתי את זה שלוש פעמים אז אפסיק)

שוב פעם וואו וכל הכבוד באופן כללי ובמיוחד לגילך

לגבי המניות, נראה שאת מאמינה שיש לך מידע עודף על השוק (הטייה חזקה מדי לטכנולוגיה ואירופה).
צריך להבין שזה הימור, שיכול להצליח ויכול גם לא.
הגישה הרווחת בפורום היא לפזר כמה שיותר על כל העולם ובמשקל השוק, זה תאורטית שומר על הרווחים ומקטין את הסיכון.

תודה על הפידבק, אשמח לדעת אם יש לכם המלצות ספציפיות למחקי מדד אחרים. אני ממש לא מאמינה שיש לי מידה עודף על השוק - אני פשוט ראיתי רשימה ארוכה של אופציות לא-מובנות ובחרתי באלה שנשמעו סבירות (אמריקה פלוס אירופה). אני גם מעדיפה לבחור במספר מצומצם שלהם (לא יותר מ-10), פשוט כדי שלא יהיה צורך לאזן אותם כל הזמן. לא קלטתי שיש כאן חשיפה מיותרת לטכנולוגיה או לאירופה.

במשך רוב השנה עשיתי טעות יותר גדולה - הכסף היה בערך 50% על ישראל. רק לפני כמה חודשים קראתי על "הטיית הביתיות" וקלטתי שאני צריכה להוריד את ישראל ל 1% (אמרתי לעצמי שכדאי להשאיר קצת לפחות כל עוד אני מתגוררת כאן).

אידיאלית הייתי רוצה לשים את כל הכסף על מחקה-מדד יחיד, שמתפרש על כלל השוק באופן סביר מספיק כלשהו (והיסטורית השיג תשואה חיובית). עכשיו קראתי שוב את הערך ההוא, שהזכיר "תכלית TTF סל מניות חו”ל" ו VT שראיתי מוזכר כבר כמה פעמים. יכול להיות שעדיף לי פשוט לעבור לאחד מאלה?

נערך לאחרונה ב:
נראה שאת בדרך הנכונה, הייתי משקיעה מעט יותר סולידי במצבך כי יש לך קצב חיסכון מהיר מאוד. פיזור על כל ההעולם בלי הטיה לטכנולוגיה בעיקר כי את יכולה להרשות את זה לעצמך. מצד שני יש דברים אחרים שהייתי משקיעה בהם גם במחיר של התקדמות כלכלית יותר איטית.
פיתוח תחביבים ורשת חברתית, את מתכננת חיים של פנאי החל מגיל מאוד צעיר. מעבר להישג הכלכלי זה יהיה משבר גדול אם כרגע החיים שלך נראים לשבת 18 שעות ביום מול המחשב ומחר זה אותו דבר רק בלי עבודה.

אידיאלית הייתי רוצה לשים את כל הכסף על מחקה-מדד יחיד, שמתפרש על כלל השוק באופן סביר מספיק כלשהו (והיסטורית השיג תשואה חיובית).
במילה אחת - vt
בשעתיים עד אינסוף שעות קריאה - החלקים בבלוג הסולידית שמדברים על השקעות, האתר של vanguard, ספרים כמו הספר הזה (אם את קונה, אפשר דרך קישור שבאתר הנוכחי) ומשם כבר תמצאי את הכיוון אליו את מתחברת יותר.
מבחינת רמת עניין, זה מאד אישי.
מבחינת קושי, צריך הבנה כלכלית בסיסית ומתמטיקה שלא תהיה קשה לבוגרת מדמח.

אני יודע שכתבתי הרבה יותר ממה ששאלת. לדעתי, כשמשקיעים בלי להבין את התיאוריה מאחורי הדברים, סיכוי גדול לעשות טעויות כשיגיעו הירידות.

מה את רוצה לעשות חוץ מלעבוד?
אם את נהנית לשבת מול מסך מחשב 18 שעות ביממה ומתכננת להמשיך בכך למה לקחת משרה עם משכורת גבוהה?
למה שלא תעבדי במשרה חלקית בזול או משהו ושאר הזמן תקדישי לפרויקטים שמעניינים אותך?
את מכוונת לעצמאות כלכלית בגיל 30, מה תעשי אז?

יש לי הרבה תחביבים (דיגיטליים) אחרים - משחקים, פרוייקטים, חברים, וכו'. אני בהחלט מנצלת זמן להתעסק בהם להנאתי, ואם זאת הייתה אופציה אולי הייתי עוברת ל 50% משרה עם 50% מהשכר הנוכחי, בשביל לקבל את כל הזמן הפנוי שאפשר לקבל! אבל ממה ששמעתי וקראתי לא נהוג להציע משרות כאלו באותן חברות גדולות, וכרגע אני מאמינה שיש לי הרבה לאן להתקדם (מבחינת טכנולוגיה, מקצועיות, וכו') - אז אני מעדיפה להתחיל חזק ולהאט עם השנים.
התוכנית לעצמאות כלכלית היא לעבוד במה שיהיה בא לי באותו רגע, להנאתי ולטובת העולם. יכול להיות שזה יהיה פיתוח אפליקציות/משחקים שבא לי ליצור, ויכול להיות שזה יהיה סתם משרה חלקית והכסף ייתרם לאנשים אחרים.

במילה אחת - vt

הסיבה שלא בחרתי ב VT עד עכשיו היא כי זה נשמע לי מסובך ולא אופטימלי. למה להכניס המרת מט"ח, אם זה עמלה מיותרת? למה לי דיווידנדים, כשאני בכל מקרה מתכננת להשקיע את הכסף בחזרה באותה הקרן?

(אנא תקנו אותי אם אני טועה באופן בסיסי בנוגע לאיך ש VT עובדת)

הסיבה שלא בחרתי ב VT עד עכשיו היא כי זה נשמע לי מסובך ולא אופטימלי. למה להכניס המרת מט"ח, אם זה עמלה מיותרת? למה לי דיווידנדים, כשאני בכל מקרה מתכננת להשקיע את הכסף בחזרה באותה הקרן?

גוגל: הסולידית מייק

(אנא תקנו אותי אם אני טועה באופן בסיסי בנוגע לאיך ש VT עובדת)
אני חושב שסדר העדיפויות שלך שגוי.
פיזור עולמי הרבה יותר חשוב לטווח ארוך מעוד כמה שקלים שתוציאי על המרת מט"ח.
אם חשוב לך להשקיע בשקלים, יש בפורום דיון על כיסוי עולמי באמצעות קרנות איישרס שנקובות בש"ח.
בכל מקרה, ההטיה (בעיני הימור) של מי שעובד בהייטק על ת.ס שמתמקדת בהייטק זה ההיפך מעקרונות ההשקעה במדדים לטווח ארוך.

אוקיי, קראתי את הפוסט בפורום והעדכון על שיטת ההשקעה של מייק, נשמע טוב. אעשה עוד קצת מחקר אבל כרגע התוכנית שלי השתנתה ל:
אופציה א - 3 הקרנות הישראליות של בלאקרוק הנסחרות בשקלים, שמוזכרות שם, במשקלים המתאימים.
אופציה ב - VF או ACWI או "תכלית TTF סל מניות חו”ל", ידרוש השוואה יותר מדויקת ביניהן.

שאלה נוספת ואולי מטופשת: כמה זה רע למכור את המניות שיש לי ולקנות אותן שוב במשקלים הנכונים? להבנתי זה יהיה "אירוע מס" ואני אאבד 25% מהרווחים, אז מה אני אמורה לעשות במצב כזה בשביל לא להפסיד את הכסף? (מנקודת הנחה פסימית שזה לא אוטומטית יסתדר מעצמו)

אוקיי, קראתי את הפוסט בפורום והעדכון על שיטת ההשקעה של מייק, נשמע טוב. אעשה עוד קצת מחקר אבל כרגע התוכנית שלי השתנתה ל:
אופציה א - 3 הקרנות הישראליות של בלאקרוק הנסחרות בשקלים, שמוזכרות שם, במשקלים המתאימים.
אופציה ב - VF או ACWI או "תכלית TTF סל מניות חו”ל", ידרוש השוואה יותר מדויקת ביניהן.

שאלה נוספת ואולי מטופשת: כמה זה רע למכור את המניות שיש לי ולקנות אותן שוב במשקלים הנכונים? להבנתי זה יהיה "אירוע מס" ואני אאבד 25% מהרווחים, אז מה אני אמורה לעשות במצב כזה בשביל לא להפסיד את הכסף? (מנקודת הנחה פסימית שזה לא אוטומטית יסתדר מעצמו)
לגבי האופציות שלך (אני מניח שהתכוונת "השילוש הקדוש", VT, או ACWI?) הייתי מוסיף גם VWRA לאופציות (ואני מניח שאנשים אחרים היו מוסיפים עוד אופציות).
לגבי מה שאת כבר מחזיקה אפשר לגשת לזה בכמה גישות:
1. אני רוצה שההחזקות שלי יהיו פשוטות להבנה - אני מוכר את מה שאני מחזיק, משלם "שכר לימוד" (מה שכבר נצבר לך ברווחי הון), ומתחיל להשקיע בשיטה החדשה
2. אני רוצה לזכור לנצח את טעות העבר שלי - אני מחזיקה את מה שיש לי ומעתה והלאה משקיעה בשיטה החדשה
3. אני מנסה להעריך את העלות של כל אפשרות (הסיכון שמה שאני מחזיק כרגע ישיג תשואת חסר מול המחיר של מכירת ההחזקות הקיימות) ובוחר בהתאם

אני יכול להגיד שבעבר כבר "שילמתי" פעמיים שכר לימוד (פעם ראשונה כששמתי כסף בקופת גמל להשקעה, פעם שנייה כשהשקעתי בתיק "מפוזר" עם מלא קרנות בבית השקעות ישראלי). אני בחרתי מטעמי נוחות למכור הכל ולשנות גישה (אבל מצד שני ה"רווחים" שהיו לי, ולכן גם חבות המס עליהם, היו קטנים).

בקיצור, שמחה להישאר מול מסך מחשב במשך 18 שעות ביממה, וזה מאוד חסכוני.
- בעיות עיניים עם סיכון להוצאות כלכליות משמעותיות בהמשך.
- בעיות גב עם סיכון כלכלי גם כן.
- בעיות דיכאון, לרוב קצרות וחולפות (לא מהמחקר, אלא מנסיוני האישי).
- לעתים קיים מתאם בין יותר שעות מחשב לפחות חברים או חיי חברה (אל תתפסי אותי בדיוק שמות המשתנים) - אם זיכרוני אינו מטעה אותי, חיי חברה לוקחים ביחד את הכושר, התזונה, ההיגיינה וכל מה שלא תעלי בדעתך לגבי הנושא של תוחלת חיים ואולי אף אושר (לפי הרצאה מפורסמת ב-TED לגבי מחקר אורך מפורסם שנמשך עשרות שנים).

מוכרח להודות שזאת חתיכת פריביליגה להשתכר מעל 10K, לגור בבית הוריך שבמקרה הוא ממוקם בת"א שבמקרה גם ממוקמת יותר קרוב לנקודות גישה לאירופה ולעולם (יש לכך משמעויות כלכליות/נפשיות/עיסקיות/חברתיות לא קטנות). ואף נכללות שקיעות יפות בשעות בין הארבעים והעיר ממוצבת במקום נהדר במדד החברתי-כלכלי. וואחד פריבילגיה.. ;)

נערך לאחרונה ב:
גוגל: הסולידית מייק
תסביר לי למה אתה (ואחרים) מלנקקים לשרשור הזה לכל חבר חדש. מה יש בו שכל-כך מוצא חן בעיניך? אני חוטפת שם כאב ראש בכל ניסיון לקרוא עוד כמה תגובות.
איך אדם חדש בעולם ההשקעות יכול להבין מזה משהו? גם דברים משתנים וצריך לעקוב אחרי כל התוספות, גם ההערות/תגובות/ויכוחים של החברים מוסיף עוד בילבול וגם אני לא מזהה שום תובנה פשוטה ורחבה כמו שפוסט אחד או שניים של הסולידית מצייר.

נושאים דומים

נושאים דומים

Back
למעלה