• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פקטור השינה הערבה: מה אתם עושים כדי לישון טוב?

הייתי מוסיף גם - לעקוב אחרי אנשים אופטימיים.
זה לא משנה אם השוק בעליות או בירידות, אם עוקבים אחרי אנשים אופטימיים אז הם שמים דברים בפרספקטיבה בריאה יותר. ואם עוקבים אחרי אנשים פסימיים אז הכל doom and gloom לא משנה מה השוק עושה.
ב״לעקוב״ אני מתכוון טוייטר, בלוגים, יוטיוב וכד, מה שלא יהיה המדיה המועדפת, השאלה העיקרית היא אחרי מי עוקבים.
מדיה כלכלית גנרית לא יותר מדי מועילה בשום דבר.

- להכיר השקעה מסויימת ממש לעומק. לא רלוונטי כל כך לאינדקס, אלא למשל למניה פרטנית. הרגישות לתנודות במחיר יורדת ככל שמבינים טוב יותר מה קורה בחברה בפועל.

באותו כיוון. מאוד עוזר לי לדעת באילו חברות אני משקיע.
לדעת שהכסף הוא לא באיזו בועה, אלא בחברות שאני יודע לנמק מדוע המחיר שלהן מוצדק, בין אם אלו חברות מבוססות ויציבות ובין אם מדובר בציפיות צמיחה.

אחוז מזומן גבוהה בתיק, שבעתיד מתוכנן להתחלף בנכסים בסיכון נמוך (פסיכולוגית) - כמו דירה למגורים, או להשכרה וכו' וכו'

הייתי מוסיף גם - לעקוב אחרי אנשים אופטימיים.
זה לא משנה אם השוק בעליות או בירידות, אם עוקבים אחרי אנשים אופטימיים אז הם שמים דברים בפרספקטיבה בריאה יותר. ואם עוקבים אחרי אנשים פסימיים אז הכל doom and gloom לא משנה מה השוק עושה.
ב״לעקוב״ אני מתכוון טוייטר, בלוגים, יוטיוב וכד, מה שלא יהיה המדיה המועדפת, השאלה העיקרית היא אחרי מי עוקבים.
מדיה כלכלית גנרית לא יותר מדי מועילה בשום דבר.
טיפ נהדר, המלצות לאופטימים כאלה?

טיפ נהדר, המלצות לאופטימים כאלה?
זה די אישי מבחינת מה שמעניין אותך, הדגש הוא לשים לב אם האנשים שאתה עוקב אחריהם הם אופטימיים או פסימיים.
כמה אנשים לדוגמא - קייטי ווד, רוס גרבר, meet kevin.

הייתי אומר שעדיף לעקוב אחרי אנשים ריאליסטים מאשר סתם אופטימיים/פסימיים :)

העניין הוא שבפועל יש ממש מעטים כאלה - כל אחד חייב "לבחור צד" (ולהצדיק את הפוזיציה שלו) ולו בשל העובדה שאין פוזיציה נייטרלית בשוק - או שאתה בחשיפת יתר, או שאתה בחשיפת חסר, או שאתה בדיוק בחשיפה ה-"נכונה" לכל ASSET CLASS (בהינתן כל המידע הזמין).

אז אני עוקב אחרי אופטימיים וגם אחרי פסימיים, כדי לקבל פרספקטיבה רחבה על המצב -
טוב להבין מה הם תרחישי האימה אבל גם טוב לזכור ולדעת שתרחישי אימה ניתנים בערך פעם בשנה או שנתיים ע"י שורה של מומחים ונביאים - ובינתיים העולם ממשיך להסתובב על צירו. וגם כשהם קולעים ואכן יש קטסטרופה, העולם ממשיך גם אחריה, דרך מלחמות עולם, משברים גרעיניים, מגיפות, וכו'... האנושות לא מוותרת כל כך בקלות.

הבנת המצב הבועתי של השוק הביאה אותי למשל להתחרט על זה ששמתי 100% במניות (כי זה לא מאפשר לי לאזן מספיק טוב בירידות/עליות) ולכן מאז אני מנסה להוריד את הנתח של המניות ל-80% (זה קשה כי הן כל הזמן עולות). המחשבה היא שזה איזון סביר שגם יתן חשיפה מספיק גבוהה למניות, אבל גם יותר לי מספיק מזומן בצד כדי להנות מירידות ולקנות בזול.

בקריסה האחרונה של הקורונה בעצם הייתי במצב שבו לא יכלתי לאזן שום דבר בתיק, ואפילו המשכורת שלי קוצצה (למשך כמה חודשים) באופן שפגע ביכולת שלי להפקיד אותם סכומים כמו קודם ולבצע בהם רכישות (חוץ מזה שבגלל אי-הוודאות הייתי מעדיף שלא להשתמש במשכורת לשם כך גם אם לא היה קיצוץ כזה).
אם היה לי קצת מזומן (או כל דבר נזיל אחר שלא קורלטיבי למניות) בצד - הייתי יכול לעשות תשואה נאה מהאיזון העיתי שממילא אני אמור לעשות.

אז לא הייתי אומר שרואי-השחורות הם לבדם גרמו לי לשנות אסטרטגיה, אבל הם דחפו אותי להוציא את מה שממילא שקלתי לעשות - לפועל, כי אני מעריך בסבירות גבוהה שתהיה קריסה בשנתיים הקרובות - ואני רוצה להיות הפעם מוכן.

אגב, זה לא קשור לשינה, ישנתי טוב גם לפני הקריסה האחרונה, גם במהלכה וגם אחריה. הקיצוץ במשכורת שלי הדאיג אותי הרבה יותר מתיק המניות שלי, כי פירושו היה שאני עלול להיאלץ לחפש עבודה חדשה וכו'. זה גם מה שגרם לי להתחיל לייצר לעצמי הכנסה צדדית (של הוראה) כעוסק פטור (שבתורו משפר את השינה שלי).

נערך לאחרונה ב:
מאז שהשקעתי בביטקוין בשבוע שבו אילון מאסק התחיל לצייץ, נעשתי הרבה יותר אדיש לחשבון ההשקעות הצנוע שלי :)

חלק מהחסכון הועבר מתיק ההשקעות לקופ"ג להשקעה. בעיקר בשביל לישון טוב ולהיות רגוע שגם אם אני טועה או תיק ההשקעות נמחק מסיבה אחרת יהיה לי עוד סכום. בנוסף רגשית מבחינתי זה כסף לפרישה והסיכוי שאגע בו יותר נמוך, מה גם שהסכום מתעדכן כל חודש.

נ.ב.
הדיונים עם כל מי שניסה להסביר לי מדוע העמלות מהקופג להשקעה יותר גבוהות מהטבת המס היו מייגעים,
בייחוד כאשר הפסיכולוגיה של המשקיעים הללו היא שמעל 90% במניות בתיק יחיד לא מפריע להם לישון טוב,
בנוסף הם מניחים שהם לא יטעו בתיק עד הפרישה, אני פחות סומך על כך.
באידאלי הייתי מעדיף מכשיר כזה שמחייב בעת משיכה שיחת טלפון של 2 דקות בה צריך לשכנע את הנציג מדוע מוציא את הכסף. כדי שיהיה לא נעים. הנציג אמור להסכים כל עוד החוסך לא נשמע במצוקה או אם בעיית הימורים, שפיות וכיוב...

חלק מהחסכון הועבר מתיק ההשקעות לקופ"ג להשקעה. בעיקר בשביל לישון טוב ולהיות רגוע שגם אם אני טועה או תיק ההשקעות נמחק מסיבה אחרת יהיה לי עוד סכום
אם לא אכפת לך לשתף, כמה אחוזים הקצאת לקופ״ג וכמה אחוזים לתיק ההשקעות שלך? ;)

אם לא אכפת לך לשתף, כמה אחוזים הקצאת לקופ״ג וכמה אחוזים לתיק ההשקעות שלך? ;)
לא משתף % בהשקעה, אלא לפי הנחה במידה וקרה משהו קיצוני ותיק ההשקעות מתאפס או נעלם (לא חייב להיות בגללי) ואני בעתיד לקראת פרישה 60+ יהיה סכום נמוך בשביל לשרוד.

לא משתף % בהשקעה, אלא לפי הנחה במידה וקרה משהו קיצוני ותיק ההשקעות מתאפס או נעלם (לא חייב להיות בגללי) ואני בעתיד לקראת פרישה 60+ יהיה סכום נמוך בשביל לשרוד.
זה חסר פואנטה, כי יש קורלציה גבוהה כנראה בין "הנכסים" בתיק ההשקעות הפרטי שלך ל"נכסים" בקופ"ג. אם אחד יורד, סיכוי גבוהה שהשני יורד.

גם אם פסיכולוגית אתה שם את הכסף בשתי סלים שונים, ואין קורלציה מנהלתית בין שניהם.

אם אתה מדבר על נטו "סיכון מנהלי" (אתה עושה טעות אנוש עם מכירה/קניה), אז יש בזה משהו.. דווקא הייתי מעדיף למצוא אלטרנטיבה שהכסף אשכרה "נעול", ולא במרחק שיחה של 2 דקות עם נציג רנדומלי שאין לו באמת דרך לעצור אותך.

נושאים דומים

Back
למעלה