• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פינת הוידויים

Res Cogitans

משתמש רגיל
דירוג
581
ברטון מלכיאל כותב ב-A Random walk down wall street (לפחות במהדורה של 2014) שבהתאם להיפותזת השוק היעיל, הוא מאמין שהשוק נוטה לתקן אנומליות, אף שאלה קיימות והוא לא יחמיץ הזדמנות לנצל אחת כזאת כשהיא נקרית בדרכו. האם גם לכם יש "סטיות" מהאורתודוקסיה של ההשקעה הפאסיבית? האם יש לכם צד אקטיבי שאתם מעוניינים להתוודות עליו? האם אתם מסתייעים ביועצים פיננסיים רחמנא ליצלן?
אני משקיע די מתחיל, כך שאני די קנאי, כמו רוב החוזרים בתשובה, אבל מודה שאני מעוניין להקצות חלק קטן (5%) להשקעות ערך. מה איתכם?

*** עריכה ***
בהתחשב בכך שכבר יש דיון בעניין הזה, אפשר לשנות קצת את מהות הפוסט הזה ולשאול את דעתכם - האם אתם לא חוששים לפחות קצת מכך שתורת ההשקעה הפסיבית תתגלה יום אחד במערומיה , יתגלו כשלים ועיוותים שהפופולריות שלה יצרה? אינכם חוששים מהיום שבו יובן כי זו הייתה פרדיגמה ככל הפרדיגמות שפעם נראו חסינות מטעויות, והיה בהן יסוד שימושי שהתאים רק לתקופה מסויימת? אני מודע לפוסט שהסולידית כתבה כמענה לתהייה כזאת. אלא שאני מעוניין לשמוע את דעתכם.

נערך לאחרונה ב:
זכור לי שרשור בנושא דומה, לדעתי זה.
בקצרה - בוודאי. תעיף מבט על התיק שלי בגלריה ותראה כפירה על ימין ועל שמאל, וזה לא כולל תזמון שוק אקטיבי שהתחלתי לעשות הלכה למעשה, וכל מיני דברים שתיארתי בקישור הנ"ל ועוד דברים שלא (נפט, קרן גידור, volatility, מינוף).
רוב ההרפתקאות הללו לא הניבו את התוצאות שקיוויתי להן.

לא יודע מה זה DFA. הכוונה ל-Dollar-Cost Averaging.
למה Dollar cost averaging עלול להיחשב לכפירה?

DFA: https://en.wikipedia.org/wiki/Dimensional_Fund_Advisors
בקצרה, זה בית השקעות פרטי שמתמחה בהשקעות פקטור (עליהן דיברה הסולידית בפוסט האחרון) מבית היוצר של Eugene Fama. ההשקעה יכולה להיעשות רק דרך יועצים פיננסיים מורשים ויש סביב המוסד מעין קאלט פיננסי.

נערך לאחרונה ב:
וידויים? טוב... היום שתיתי קפה קר עם "חלב" :|

עכשיו ברצינות, במסגרת הכשרתי האישית בלמידת שוק ההון אני מתכנן לנסות את כל המוצרים, כל אחד במידת החשיפה שלו
חשוב לי "לאבד בתולין" לכל מוצר השקעה בהתחלה כדי להמנע מהתרגשות להתנסות אחרי זה כשיהיה יותר כואב לטעות
לא שאני לא עומד לטעות, אני מעדיף נקודת מוצא כזאת, לא מחפש להמנע מטעויות, רוצה להתגבר עליהן במהירות לאחר שהן קורות (Plan A,B,C,D,E)
האמת היא שעד עכשיו שמתי את ההשקעה הפאסיבית בצד, מתמקד באקטיביות, בהוצאות השקעה מינימליות כדי שאוכל ללמוד יותר ב"זול"

נ.ב בקריאה שניה המשפט השני שלי חוטא בהערות מיניות וזה עוד אחרי שהחלפתי את המילה "כלי" ל "מוצר השקעה" :lol:

כי יש לזה תוחלת נמוכה יותר מlump some ויש לזה רק יתרונות "פסיכולוגיים".
אם אתה מחריג מהאורתודוקסיה את הפן הפסיכולוגי ומתמקד רק בצד הרציונלי, אזי כל מי שמתכנן לא לגעת בתיק השקעות שלו לטווח זמן ארוך מספיק (ונניח אינו מצפה להכנסה קבועה גבוהה יחסית כדוגמת זו שבאה מאגח"ים), עליו לשים 100 אחוז על מניות. אזי יש לנו דת שרבים הם הכופרים בה ;) (טוב זה לא מפתיע).

• קונה ב-DCA.
  • קונה VXUS לא לפי פיזור השוק.
  • רוצה לקנות מניות שצונחות בגלל דרמה תקשורתית חסרת משמעות.
מה הכוונה לא לפי פיזור השוק? משקיע בשוק האמריקאי בכלל?

אני אקח את הדיון אולי למחוזות אחרים. אני מקשיב לפודקאסט ההיתולי Stacking Benjamins בו הם מתגאים בעובדה שהם מעולם לא לימדו מישהו משהו על כסף :)

השדר המוביל שם, Joe Saul-Sehy היה בעברו יועץ פיננסי ותמיד הוא מספר שמעולם לא נתקל בלקוח שלא הגיע ליעדים שלו בגלל שדמי הניהול שלו היו גבוהים ב-0.3% מהמינימום או שלקח השקעה X על פני ,Y וכו... המסקנה שלו תמיד הייתה "Its because you didnt save"

הערכה שלי, גם אם תפסיד 5% מהתיק שלך, עדיין תגיע ליעדים שהצבת לעצמך אם אחוז החיסכון שלך יהיה גבוה.

לפעמים, בעבודה, בשעות הקטנות של הלילה, מתגנבות אל תוך הגוש האפרפר מחשבות על נגיסה קטנה בשוקולד מריר או בעוגה עם יותר דובדבנים מנפחהּ.

נערך לאחרונה ב:
לא בדיוק אקטיבי אבל...
יש לי שני קבצי אקסל(ותודה ל @liranviper ): אחד נקרא "תיק השקעות" ואחד נקרא "תיק מינוף"

"תיק השקעות" הוא די בנאלי. 80/20 כזה, מחקה מדד עולמי, בגדול.
"תיק מינוף" שכשמו כן הוא, לא מיועד לצמיחה ממש, אלא לתת yield גבוה מהמינוף.
לכן הוא כולל ניירות ערך מפגרים כמו SDIV (לא לזרוק עגבניות) ועוד ETF-ים שאני נבוך להזכיר את שמם כאן.
זה כאילו התיק ה"פחות מסוכן" שלי.

אה ועוד דבר - השארתי את המניות מהחלוקה של ה ESPP האחרון, כי היה לי ברור שהחברה מוערכת בחסר. למדתי טוב טוב את הלקח. היא לא עלתה.

לפעמים, בעבודה, בשעות הקטנות של הלילה, מתגנבות אל תוך הגוש האפרפר מחשבות על נגיסה קטנה של שוקולד מריר או של עוגה עם יותר דובדבנים מנפחה.
קצת מפתיע שאין לך איזה תיק קטן עם xiv ואיזה פוזיציית אופציות סופר מסובכת...

• סטייה מההקצאה העולמית. באחד התיקים יש רק ארהב. בשני סלט.
  • פאקטורים.
  • נכנס קצת להשקעות ערך.
השקעות פסיביות הולכות ממש טוב עם העצלנות שלי...

השארתי את המניות מהחלוקה של ה ESPP האחרון, כי היה לי ברור שהחברה מוערכת בחסר. למדתי טוב טוב את הלקח. היא לא עלתה.
נראה לי שהרוב המכריע של מקבלי ה-ESPP/RSU חושבים שהחברה שהם עובדים בה מוערכת בחסר.
טעות נפוצה לשים את כל הביצים בסל אחד - גם המשכורת וגם תיק ההשקעה תלויים בחברה בודדת, שמן הסתם עדיין לא הוכיחה את עצמה.

נערך לאחרונה ב:
Back
למעלה