• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הנועזת

כל הכסף בעולם מחליף ידיים ומה ההבדל לדעתך בין שכירות למיסים/חשמל/מים/אוכל/חניה/רכב/צרכנות וכדומה שכולם יוצאים מ-"כיסם של אדם...". גם כסף שיוצא מחברה (נניח בנק שנתן הלוואה) יוצא למעשה מבעלי המניות שהם הרבה "כיסים של אדם...".
ההבדל (כמו בתגובה הקודמת שלי) הוא שמדובר כאן במערכת יחסים בין בעל דירה ואדם שגר בנכס שלו (אלא אם כן יש לך 10+ דירות ואתה לא מכיר את הדיירים שלך בכלל). אפשר להתעלם מזה כמובן ולהתייחס לשכירות כאל דבר "קר" וככסף שבסה"כ מחליף ידיים. אני לא רואה את זה ככה ולא מתייחס לזה ככה. אני מאמין שדייר מרוצה ואמין שמשלם לי שכירות הוגנת שווה לי הרבה יותר מדייר שמשלם לי את "המקסימום" אבל עושה לי את המוות.

אגב, אין לי בעיה עם העלאת דמי שכירות, אני חושב שזה מתבקש וגם ציינתי את זה. צרמה לי הנימה שבה נכתבו הדברים: ההתייחסות להעלאת שכר הדירה כאל "כסף על הרצפה", וההנחה שבגלל שהדיירים הקיימים לא הלכו לשום מקום למרות שהעלו להם את שכר הדירה ב-15% אזי מדובר בצעד נבון שלא מוצה לכדי מקסימום.

2) אני מאמין שאם רוצים עדיף להעלות לדיירים קיימים את שכר הדירה בסכום קטן יחסית כל שנה (למשל מדד כרף תחתון) מאשר להעלות אותו ב-15% כל כמה שנים
גם אצלנו היה מקרה דומה, ששנים הדירה הושכרה משמעותית מתחת למחיר השוק (לא בשליטתי,סיפור ארוך)ושניסינו להתקרב למחיר השוק הדייר כעס על ההעלאה הגבוהה. ואני דווקא חשבתי שהוא צריך להודות שהוא השכיר במתחת למחיר השוק תקופה ארוכה. וזה צריך להיות ברור שזה נכס כלכלי, כי אחרת דירה כהשקעה זה סתם טרחה ועדיף לשים בפקדון בבנק. כן, דייר טוב שווה 5%-10% מתחת למחיר השוק, אבל יותר מזה, זה כבר לא שווה...

אגב, אין לי בעיה עם העלאת דמי שכירות, אני חושב שזה מתבקש וגם ציינתי את זה. צרמה לי הנימה שבה נכתבו הדברים: ההתייחסות להעלאת שכר הדירה כאל "כסף על הרצפה", וההנחה שבגלל שהדיירים הקיימים לא הלכו לשום מקום למרות שהעלו להם את שכר הדירה ב-15% אזי מדובר בצעד נבון שלא מוצה לכדי מקסימום.
אתה מנסה לצייר את זה כחזירות של בעל הנכס, וזה לא נכון. לכל דבר יש מחיר שוק.
אם הדיירים הסכימו לשלם אז סימן שהעסקה משתלמת ל 2 הצדדים. לא מדובר פה במקרה של עושק של השוכרים...
בכל זאת לבעל הדירה יש אלטרנטיבות, הוא לא חייב להשכיר דירה, הוא יכול למכור ולשים את הכסף בבנק.זה לא כייף להיות בעל דירה, יש הוצאות וגם הרבה כאבי ראש, וצריך לפצות את בעל הדירה על הסיכון שהוא לוקח...

נערך לאחרונה ב:
זה לא פילנתרופיה , וגם לפחות כך אני מניח שהנועזת מוציאה כספים על הדירות ומשלמת ריביו/ת.
אם זה לא רווחי, איזה אינטרס יהיה לה לנהל את כל זה ?

שניסינו להתקרב למחיר השוק הדייר כעס על ההעלאה הגבוהה
לכן ציינתי שלדעתי עדיף להעלות שכ"ד באופן קבוע ומדוד יותר
אם הדיירים הסכימו לשלם אז סימן שהעסקה משתלמת ל 2 הצדדים
לא בהכרח. לפעמים לדיירים אין ברירה באותה נקודת זמן והם נאלצים לספוג את ההעלאה, גם אם זה לתקופה קצרה עד שימצאו דירה אחרת.
לא יודע מתי נאלצת לעבור דירה לאחרונה בעקבות העלאה גדולה בשכ"ד אבל זה לא תענוג גדול, בטח ובטח כשיש לך ילדים במסגרות וכו'.
צריך לפצות את בעל הדירה על הסיכון שהוא לוקח
זווית ראיה הזויה בעיניי, אבל גם לא מפתיעה מבעל דירה להשקעה
זה לא פילנתרופיה
איפה ראית שאמרתי שזה פילנתרופיה?
אם זה לא רווחי, איזה אינטרס יהיה לה לנהל את כל זה
איפה ראית שאמרתי שזה צריך להיות לא רווחי?
כן אמרתי שפחות התחברתי לנימה של הנועזת שמספרת בגאווה על העלאה של 15%: על כך שהדיירים שלה לא ברחו לכן סביר להניח שניתן היה למקסם את ההעלאה אף יותר; ושהעלאת שכ"ד הינה "כסף על הרצפה". זכותי לא להתחבר לטענות האלה?
אגב, יש לי תחושה שאם הדיירים האלה פעילים כאן במקרה גם הם לא היו ששים לקרוא דברים כאלה מבעלת הנכס שלהם. סתם חומר למחשבה.

זווית ראיה הזויה בעיניי, אבל גם לא מפתיעה מבעל דירה להשקעה
היו פה בפורום לא מעט סיפורים של דייר שמסרב לשלם ומסרב להתפנות...אם זה לא סיכון. אז אני לא יודע מה זה סיכון....

כן אמרתי שפחות התחברתי לנימה של הנועזת שמספרת בגאווה על העלאה של 15%: על כך שהדיירים שלה לא ברחו לכן סביר להניח שניתן היה למקסם את ההעלאה אף יותר; ושהעלאת שכ"ד הינה "כסף על הרצפה". זכותי לא להתחבר לטענות האלה?
בהחלט זכותך.
אבל אתה נתפס לניואנסים... תן לה להנות...מה אכפת לך...עד שיש משהו לשמוח עליו במדינה הזו...

אני לא שופט ואני מעריך את הדברים שאת כותבת, אבל מודה שצרם לי לקרוא חלק מהמשפטים שכתבת:

1) יכול להיות שלדיירים שלך לא הייתה ברירה והם נאלצו להישאר בדירה. אני מתאר לעצמי שהם לא שמחו שמעלים להם את שכר הדירה ב-15% (1,000~ ש"ח אם הדירה במרכז), בטח במצב השוק הנוכחי.
2) אני מאמין שאם רוצים עדיף להעלות לדיירים קיימים את שכר הדירה בסכום קטן יחסית כל שנה (למשל מדד כרף תחתון) מאשר להעלות אותו ב-15% כל כמה שנים.
3) יתכן שלא עשית את זה קודם כי הבנת שיותר חשוב שיהיו לך דיירים טובים שמשלמים בזמן ושומרים לך על הנכס מאשר להעלות להם שכ"ד כל שנה כאילו מדובר במניית דיבידנד אריסטוקרטית.
4) ברור שאת כותבת מפוזיציה של בעלת נכסים ושאת מאושרת שהצלחת להעלות את התזרים, אבל לא הייתי קורא לזה "כסף על הרצפה" שרק מחכה שתאספי אותו. בסופו של דבר מדובר בכסף שיוצא מכיסם של אדם/משפחה שגרים בנכס שלך (ושלרוב הושג בעמל רב) ואת לא אמורה, לדעתי לפחות, לחשוב רק במונחי מיקסום הרווח מהם.
תודה על תגובתך יש לי כמה דברים להגיד, חלקם בנושאים ישירים וחלקם כלליים יותר, הקשורים בהשקפת עולמי:
כתבתי פה לא פעם שהקשר שלי עם הדיירים שלי הוא לא סטנדרטי והסיבה לכך היא שאני רואה אותם ומתנהלת מולם בגובה העיינים,
מבחינתי זה ערך.
דוגמאות יש אינספור, הלכתי לחלץ דייר מהמשטרה לאחר שנעצר בטעות, דיירת שבעלה הרביץ לה הוצא מהבניין, ודברים קטנים כמו חשמלאי שעל הדרך חיבר מכונת כביסה לדייר ללא תשלום לדייר, סתם ישיבה בבית קפה וכן הלאה.
מעבר ליחס, עצם המוצר (השכירות כוללת את כל ההוצאות חשמל ארנונה מים) שאני "מוכרת" הוא זול משמעותית יחסית למה שיש לשוק להציע כפתרון דיור- גם לאחר העלאה.

1. כמו כל דייר גם הדיירים שלי לא שמחו שלאחר שנתיים של שקט העלו להם שכ"ד, עם זאת ברור להם כי עדיין ל- "מוצר" יש יתרון על השוק ב- value for money.
2. שוקלת להכניס סעיף אוטומטי של העלאת שכירות במימוש אופציה לשנה נוספת.
3. נכון מאוד ולכן כשהעלתי לדיירים "מצטיינים" שלי והם ביקשו למתן את העלאה שוחחנו ובהמשך לזאת מיתנתי קצת את העלאה. חשוב לציין שבמקביל קיימתי שיח עם קבלן שאני עובדת איתו שהציע מחיר גבוה יותר. אבל בסוף השארתי אותם. אם לא היו מסכימים להעלאה, בצער הייתי נפרדת מהם. כמו שנאמר לך פה, בסוף זה עסק.
4. זה לגמריי כסף על הריצפה, כי כשאתה משלם יותר בשכירות, באוכל, בחשמל, בארנונה... במציאות אינפלציונית, אתה צריך להגן על עצמך דרך העלאת מחיר בעצמך. אם אתה רוצה לעזור למשהו ספציפי שנקלע לקשיים זה סיפור אחר וחשוב.
5. נימת ניצחון? מבחינתי מגיעה ממקום אחר מהכיוון שהצבעת עליו . מבחינתי להודיע לדיירים על העלאת מחירים זה "ווה ג'ארס", שיחות, עזיבה פוטנציאלית של דיירים, הוצאת חוזים, מה שנקרא התעסקות. הנצחון הוא ביציאה מאיזור הנוחות, זו גם היתה מטרת הפוסט.

נערך לאחרונה ב:
תודה לך. אנחנו כנראה קצת פחות מסכימים לגבי הביטוי "כסף על הרצפה" בהקשר של העלאת שכ"ד. עבורי זה ביטוי שמתאר הטבה או החזר שמגיעים לנו, התייעלות שניתן להשיג בקלות וכד'. פחות מצליח לקשר אותו ספציפית עם גביית כסף משמעותי נוסף מהדייר שלי, אבל חוץ מזה מסכים עם מה שכתבת וכל הכבוד שהצלחת לצאת מאזור הנוחות (אחד האתגרים שהיו לי כמשכיר).

תודה לך. אנחנו כנראה קצת פחות מסכימים לגבי הביטוי "כסף על הרצפה" בהקשר של העלאת שכ"ד. עבורי זה ביטוי שמתאר הטבה או החזר שמגיעים לנו, התייעלות שניתן להשיג בקלות וכד'. פחות מצליח לקשר אותו ספציפית עם גביית כסף משמעותי נוסף מהדייר שלי, אבל חוץ מזה מסכים עם מה שכתבת וכל הכבוד שהצלחת לצאת מאזור הנוחות (אחד האתגרים שהיו לי כמשכיר).
ככל הנראה הפוסט הזה נכתב בדיוק בשבילך:)
הרגישות שהבאת היא זו שיוצרת אצלך כמשכיר את האתגר.
מותר ורצוי לעדכן שכ"ד ועדיין להיות אדם הגון, מכבד הסכמים וקשוב.

נערך לאחרונה ב:
דוגמאות יש אינספור, הלכתי לחלץ דייר מהמשטרה לאחר שנעצר בטעות, דיירת שבעלה הרביץ לה הוצא מהבניין
וואו, קשוח…
האם את מרגישה שלאט לאט יש שינוי בסוג השוכרים בדירות שלך? או שזה היה לגמרי מקרי וללא קשר לאיזור/אוכלוסיה?

עצם המוצר (השכירות כוללת את כל ההוצאות חשמל ארנונה מים) שאני "מוכרת" הוא זול משמעותית יחסית למה שיש לשוק להציע
זה לא מקטין עוד את התשואה מהשכירות שגם כך היא יחסית נמוכה באזורי המרכז?
ולמה צריך לעשות את זה בעצם?

וואו, קשוח…
האם את מרגישה שלאט לאט יש שינוי בסוג השוכרים בדירות שלך? או שזה היה לגמרי מקרי וללא קשר לאיזור/אוכלוסיה?

זה לא מקטין עוד את התשואה מהשכירות שגם כך היא יחסית נמוכה באזורי המרכז?
ולמה צריך לעשות את זה בעצם?
קשוח? :) מניחה שכן לפעמים,
אבל בגדול רוב הזמן רגוע. מה שקרה שבגלל שהשארתי את הדיירים הטובים והם הביאו את החברים שלהם, חלה איזו אבולוציה ברמת הדיירים עם הזמן.

באופן כללי נכון להיום יש גם ארתראים גם טורקים וגם עולים חדשים מרוסיה(ספין אוף של המלחמה באוקריינה).
כעקרון התשואה היא גבוהה יחסית, כי מדובר בבניין שהוא קוליבינג.

אני מקווה שלא, עד שיש צדיקה בסדום...
לא כל אחד מסוגל לזה נפשית בעבור שום הון שבעולם.

באופן כללי נכון להיום יש גם ארתראים גם טורקים וגם עולים חדשים מרוסיה(ספין אוף של המלחמה באוקריינה).
בינהם, אחד מהאריתראים הוא מהנדס מוסלמי, אם חד הורית רוסייה הייטקיסטית, וגרוש רוסי סופר.
הדיירים יכולים להיות מקסימים ושומרי חוק, הרבה פעמים הבעיה זה דווקא השכנים (והאינטראקציה שלהם עם הדיירים שלך).

לא כל אחד מסוגל לזה נפשית בעבור שום הון שבעולם.

הדיירים יכולים להיות מקסימים ושומרי חוק, הרבה פעמים הבעיה זה דווקא השכנים (והאינטראקציה שלהם עם הדיירים שלך).
יחסית ממש רגוע, ועל זה אני אומרת תודה.

איך זה בא לידי ביטוי, יכולה לפרט?
כן, כל עוד לא פוגעת בפרטיות הדיירים:)
טריפלקס דו משפחתי - המשמש כבניין שותפים בן 17 שנה בשכונת התקווה, השכרה בחדרים לטווח הארוך כולל כל החשבונות (הממוצע 3 שנים, עד שמתחתנים או עוברים עיר/מדינה). היתרון חוקי ותשואה גבוהה, החסרון דורש יותר ניהול. עם זאת הגדלת התשואה והניהול מעלים את ערך הנכס.
עד כמה שזכור לי, גם לך יש משהו כזה לא?

נערך לאחרונה ב:
  • אהבתי
Reactions: Roi
כן, כל עוד לא פוגעת בפרטיות הדיירים:)
טריפלקס דו משפחתי - המשמש כבניין שותפים בן 17 שנה בשכונת התקווה, השכרה בחדרים לטווח הארוך כולל כל החשבונות (הממוצע 3 שנים, עד שמתחתנים או עוברים עיר/מדינה). היתרון חוקי ותשואה גבוהה, החסרון דורש יותר ניהול. עם זאת הגדלת התשואה והניהול מעלים את ערך הנכס.
עד כמה שזכור לי, גם לך יש משהו כזה לא?
זו בעצם דירת שותפים גדולה, לא?
מה ההבדל?
ולמה בעצם הם לא מתחלקים בתשלום של החשמל/מים/ארנונה?

זו בעצם דירת שותפים גדולה, לא?
מה ההבדל?
ולמה בעצם הם לא מתחלקים בתשלום של החשמל/מים/ארנונה?
זו לא דירה. זה דו משפחתי עם זכויות בנייה, בן 3 קומות. מדובר בהרבה שותפים זה לא ישים.

גם לך יש משהו כזה לא?
בהחלט, לסטודנטים בעיקרון, למרות שמגיעים אלי גם כאלו שפשוט עברו לעיר הגדולה ומחפשים פתרון של כמה חודשים.

לכל חדר אצלך יש מקלחות ושרותים? או שזה משותף?
האם המטבח, חדר כביסה גם משותף?

איך הדיירים מסתדרים ביחד מבחינת השטחים המשותפים?

אצלי אני דואג להכניס מנקה אחת לשבועיים, גם כלול במחיר, זה עוזר לי לשמור על הנכס ולאתר תקלות מבעוד מועד.

Back
למעלה