• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הנועזת

מה הבעיה בלדון על מה שהיא אומרת או "חס ושלום" להתווכח?
אין בעיה לדון על נדל"ן vs בורסה ולדעתי לא חסרים שרשורים על זה. פשוט כאן זה לא נראה לי רלוונטי, אבל יכול להיות שאני טועה כי בכל זאת סנופי העלתה דילמה שלא קשורה לעצמה אלא לנושא של צעירים ונדל"ן.

במקום ללכת ללמוד, לטייל או להקים עסק, היא תחשוב פעמיים אם היא תהיה מסוגלת לעשות זאת במקביל לתשלומי המשכנתא.
לא במקום אלא בנוסף. רוב הצעירים מוציאים את כל כספם על ההווה ולא משאירים שום דבר לעתיד.
מצב שבו היא מחוייבת לתשלום/חסכון של סכום מסוים כל חודש לבניית העתיד, מאפשר לה לתכנן את שאר ההכנסה לטובת ההווה, כולל לימודים וטיולים. לגבי הקמת עסק - זה שונה כי מדובר על עוד סוג של השקעה לעתיד ודורשת התמקצעות שונה. שתי השקעות בו זמנית בגיל צעיר כבר נשמע כבד מדי.

לקחת משכנתא בגיל 23 מערער את היסודות עליהם כל אדם צעיר אמור לבנות את חייו.
אם כבר להתערער, למה לא לשכור דירת שותפים ברוטשילד?

ברצינות, אני מתקשה להבין איך זה סותר פעולות כמו פתיחת עסק והתפתחות באופן כללי?

למה לא לשכור דירת שותפים ברוטשילד
גם בזה אין שום היגיון כלכלי.
ברצינות, אני מתקשה להבין איך זה סותר פעולות כמו פתיחת עסק והתפתחות באופן כללי
אתה היית מסוגל לפתוח עסק \ להתחיל ללמוד לתואר, לכלכל את עצמך, לשלם משכנתא ולדאוג לדיירים? מספיק משבר קטן בסדרי גודל מזה של הקורונה ומגדל הקלפים העדין הזה מתמוטט. בעוד שקל פשוט להפסיק את הלימודים, קצת יותר קשה כשדירוג האשראי שלך חוטף מכה אנושה או שאתה נדרש למכור את הבית בפתאומיות.
לא במקום אלא בנוסף. רוב הצעירים מוציאים את כל כספם על ההווה ולא משאירים שום דבר לעתיד.
מצב שבו היא מחוייבת לתשלום/חסכון של סכום מסוים כל חודש לבניית העתיד, מאפשר לה לתכנן את שאר ההכנסה לטובת ההווה, כולל לימודים וטיולים.
אחריות כלכלית מגיל צעיר היא נהדרת. למה לעגן אותה בתחייבות חוזית מול הבנק ל-20 שנה?

למה לעגן אותה בתחייבות חוזית מול הבנק ל-20 שנה?
זה לא באמת התחייבות. תמיד אפשר למכור באמצע ולהחזיר לבנק את חלקו.
צריך לזכור שמרגע קניית הדירה, כל תשלום לבנק מורכב בעיקרו מקרן החוב כך שכל חודש עובר עוד חלק מהנכס לבעלות הקונה.
בהנחה שרוב האנשים פוחדים מהשקעה בבורסה, זה אחד הפתרונות הטובים לכבול אותך ליצירת נכס לעצמך גם ללא הון נכבד.
בדוגמא שסנופי הביאה -הון התחלתי של 150K + משכנתא של 450K - אפשר לקנות דירת 2-3 חדרים בעפולה למשל ולהשכיר אותה בסביבות 1800 ש"ח. אם נפחית את סכום ההשכרה מסכום המשכנתא החודשית, יוצא שמשלמים נטו רק כרבע מהחוב (כ-800 ש"ח חודשי, משהו שגם צעיר יכול בקלות להרשות לעצמו.
התשואה שהדירה מייצרת היא חלופה לאי-תשואה כלל במקרה הטוב (פק"מ/עו"ש) ובזבוז כל ההכנסה החודשית במקרה הרע (במקרה הנורא - בזבוז יותר מההכנסה).

@בת העמק ענתה על זה למעלה. זה לא כמו חוב צרכנות, אם קנית אייפון ב 12 תשלומים. תמיד אפשר לפרוש מחדש או למכור, ובדכ לסיים ברווח.
א. אין לזה שום קשר להאם זו התחייבות או לא. זו התחייבות לכל דבר. כל הלוואה היא התחייבות והלוואה של סכום כזה בשילוב שיעבוד של נכס היא התחייבות גדולה מאוד.
ב. לא תמיד אפשר למכור ולפרוס מחדש.

א. אין לזה שום קשר להאם זו התחייבות או לא. זו התחייבות לכל דבר. כל הלוואה היא התחייבות והלוואה של סכום כזה בשילוב שיעבוד של נכס היא התחייבות גדולה מאוד.
ב. לא תמיד אפשר למכור ולפרוס מחדש.
אנחנו מסכימים על העובדות. צריך להסביר לילד את המצב, לכאן ולכאן, ולתת לו / לה להחליט. + רשת ביטחון, כמו הבטחה לעזור למכור אם צריך.

התשואה שהדירה מייצרת היא חלופה לאי-תשואה כלל במקרה הטוב (פק"מ/עו"ש) ובזבוז כל ההכנסה החודשית במקרה הרע (במקרה הנורא - בזבוז יותר מההכנסה).
למה התשואה מדירה מושוואת לפק"מ או סתם בזבוז ולא נגיד ל...

• אהבתי
Reactions: HHH
באמת צריך להסביר למה חוב הוא התייחבות?
למה התשואה מדירה מושוואת לפק"מ או סתם בזבוז ולא נגיד ל...
מרגיש לי כמו שיחת בלגן ואין לי הרבה סבלנות היום. אז לא צריך להסביר שחוב זה התחייבות ולא צריך לשאול למה השוויתי לפק"מ. אפשר לנסות לקרוא את מה שכתבתי בתגובות קודמות עם קצת יותר תשומת לב.

@Oringa
א. אם מדד הדירות ימשיך כפי שהוא, בעוד 23 שנה 600 אש"ח לא יספיקו לדירת שני חדרים בשום מקום במדינה. להנחות שלך בנוגע למיסוי בעתיד אין שום אחיזה במציאות.
חוסר הוודאות היא פרדיגמה במדעיי החברה, צריך לחיות לצידה ואין לצפות בשום אפיק השקעה שיהיה לנו בטחון מוחלט. כל מה שנותר לנו זה גידור הסיכון, אם על ידי ידע האישי ואם על ידי מומחים. מאז ומתמיד תקופות גאות ושפל ניכרו במדד הנדל"ן וכך מן הסתם יהיה בעתיד. ברמת המיקרו, עידן הקורונה הוא נקודת מפנה, ורק אלוהים יודע איך הדברים יראו עוד 23 שנה בכל שוק שהוא.
ב. למה אדם צעיר צריך להתחייב למשכנתא בגיל 23, לרסק את היכולת שלו לקחת סיכונים ולשעבד את עצמו לתשלומים חודשיים?
רכישת דירה באמצעות משכנתא היוצרת תזרים חיובי, זו לא התחייבות זה נכס, בהגדרה.
לצורך הדיון בוא נגיד שאתה פריק של השקעות שולט בשוק הפיננסי ויכול להגיע לתשואות פנומינליות, לך על זה.
אבל כמו שכבר ציינו פה, האזרח הישראלי המצוי, רמת הידע שלו בתחום הפיננסי מוגבלת.
לקנות דירה בכספיי חיסכון, למצוא דירה להשקעה בתשואה היוצרת תזרים חיובי והשכרה שלה, לא ישכנעו אותי אחרת כל אחד יכול.
משכנתא יוצרת סוג של קופת חיסכון ממונפת, שאם לקחנו אותה בחכמה ובחרנו נכס אטרקטיבי, זה מסלול באופן יחסי הכי בטוח להצלחה.
אישית מכירה הרבה מאוד אנשים, כולל אנשים שזה לא עיסוקם העיקרי, שהתעשרו מנדל"ן. בכל מה שקשור לשוק ההון במצטבר, מכירה אנשים שאו הצליחו לצאת ללא פגע משוק ההון או שהפסידו את התחתונים. לא הכרתי אנשים ברמת השכן ממול, שאת עיקר הכסף שלהם עשו בשוק ההון, אבל אולי אתה מכיר אנשים אחרים.
ג. לחסוך לילדים (או בכלל) זהו מצב רצוי. הצימוד לנדל"ן תמוה.
מינוף עובד עם נדל"ן לא עובד עם שוק ההון. ולכן הצימוד הוא טבעי.

נערך לאחרונה ב:
על מה אתה מתווכח כאן ובשביל מה?
זה הדף של סנופי, היא מאמינה בנדל"ן ופועלת בהצלחה בתחום, ובו היא מביאה את הדרך והמחשבות שלה (גם) על נדל"ן.
בדיוק כמו שהסולידית מתארת איך אדם יכול לחסוך ולהשקיע בבורסה, או שצדיק נסתר מספר את דרכו כבעל עסק.
אם אדם מצליח לשלב בין כמה סוגי השקעות (מניות, עסקים, נדל"ן) הרי זה מבורך.
זה בסדר גמור שמועלות שאלות וקריאות תיגר וזה טבעי שבאתר בו מרבית האנשים הם חסידי שוק ההון תהיה אופוזיציה חזקה.
עם זאת, הגלישה לוויכוח הקלאסי כל פעם מחדש, שוק ההון או נדל"ן היא מיותרת ולדעתי גם עקרה.
כי אין פה משהו שפתוח לשכנוע באמת.
וגברת העמקים שמחה שאת פה:)

מרגיש לי כמו שיחת בלגן ואין לי הרבה סבלנות היום. אז לא צריך להסביר שחוב זה התחייבות ולא צריך לשאול למה השוויתי לפק"מ. אפשר לנסות לקרוא את מה שכתבתי בתגובות קודמות עם קצת יותר תשומת לב.
קראתי עם תשומת לב. להגיד שמשכנתא זו לא התחייבות כי אפשר תמיד למכור את הדירה זה לא רק לא נכון אלא אמירה שעלולה לסכן את מי שקורא אותה ומתיחס אליה ברצינות.

נערך לאחרונה ב:
להגיד שמשכנתא זו לא התחייבות
אני כתבתי כמענה לתגובה מעליי הטוענת שזאת התחייבות ל-20 שנה ובהקשר זה עדיין עומדת על דעתי. ברור שכל עוד המשכנתא קיימת יש חוב אבל ממש לא הכרחי שבגלל שחתמת על 20-30 שנות משכנתא אז תהיי חייבת להישאר בה לכל התקופה. ברור יותר עכשיו?
אם מישהי קנתה דירה ואחרי כמה שנים הערך שלה זינק, לגמרי הגיוני למכור אותה ולצאת מהמשכנתא (או לגרור לנכס הבא, אבל לא רוצה לערבב מונחים נוספים).
אם מישהו קנה דירה בידיעה שיש לו אופק הכנסות ואז הגיעה הקורונה והוא מובטל ואין יכולת לשרת את החוב - גם אז אפשר לצאת.

נכס= מייצר הכנסה, תזרים חיובי
התחייבות = מייצרת הוצאה, תזרים שלילי

אתה היית מסוגל לפתוח עסק \ להתחיל ללמוד לתואר, לכלכל את עצמך, לשלם משכנתא ולדאוג לדיירים? מספיק משבר קטן בסדרי גודל מזה של הקורונה ומגדל הקלפים העדין הזה מתמוטט. בעוד שקל פשוט להפסיק את הלימודים, קצת יותר קשה כשדירוג האשראי שלך חוטף מכה אנושה או שאתה נדרש למכור את הבית בפתאומיות.
מסכים איתך שקל זה לא, אבל זה אפשרי.

לדעתי, דווקא בגיל 23, כשאין כמעט הוצאות, כשאין משפחה לפרנס ובטח שלא מגדל קלפים למוטט, מהלך כמו רכישת דירה יכול להיות התחלה מצוינת למשקיע צעיר.

אין ספק שלרכוש דירה ולדאוג לשוכרים דורש זמן והשקעה אבל בסופו של יום, לא מדובר במשרה מלאה. משכנתא עם החזר חודשי סביר של 2,000 ש''ח לא יהרוג אף בן 20 בריא שיכול במקרה הכי גרוע להישאר אצל ההורים ולמצוא עבודה בשכר מינימום (כן גם בזמן קורונה).

אותו עקרון תופס גם ללימודים, במידה והמצב קשה, ניתן תמיד לפרוס את התואר, לעשות מועדי ב', ג' ועוד הרבה פתרונות אחרים. בהנחה ורוב האנשים לא לומדים מקצועות טכניים כמו מדעי המחשב והנדסה, זה כבר בטל בשישים ורחוק מלהוות 'מכה אנושה'.

יחד עם הסיכון והאחריות הגדולה שמלווה השקעה כזאת, ישנם לא מעט תופעות לוואי חיוביות כמו פתיחת עסק לצורך הגדלת ההכנסה, רכישת השכלה פיננסית, פיתוח יכולות משא ומתן, עידוד של לחץ חיובי ומתון המעודד חסכון אגרסיבי לצד חשיבה יזמית.

אם מישהו קנה דירה בידיעה שיש לו אופק הכנסות ואז הגיעה הקורונה והוא מובטל ואין יכולת לשרת את החוב - גם אז אפשר לצאת.
ואם ערך הדירה ירד משמעותית וגם המסלולים הצמודים במשכנתא עלו? ומה אם קשה למצוא קונה?
זה בדיוק הסיכון בהתחייבות.

אגב, שלא ישתמע מזה שאני נגד רכישת נדל״ן עם מינוף - נהפוכו!
אני חושב רק שחשוב מאוד להציג את הסיכונים הכרוכים ולא לגרום לזה להראות כאילו אפשר למכור דירה בלחיצת כפתור במקרה הצורך.

Back
למעלה