• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הנועזת

לצורך הדגמה דירת מגורים 3 חדרים ברמת גן , בעלות 2,300,000 ₪ מניבה שכ"ד של 6500 ₪ לחודש(3% תשואה).לעומת: דירה לצורכיי השקעה בדרום תל אביב שתניב גם היא 6500 ₪ אבל בעלות 1700000(4.5% תשואה ממוצעת, ניתן גם להשיג תשואה גבוהה יותר, ראו מאמרים ביומן המסע "הנועזת"). אם נשכור את אותה דירה/ או דירה קטנה יותר וניקח את ה 600 אלף/ יותר המהווים את הפער בין שתי הדירות, ונקנה בהם דירת חדר וחצי בדרום תל אביב המניבה 2700 ₪, יווצר פה חיסכון של 32,400 אלף ₪ לשנה
רק לציין שקיים מיסוי על שכ"ד מעל 5000 שח וקיים סיכון בהשכרת דירות לשני שוכרים בדרום תל אביב שלא קיים בקנייה למגורים.
בנוסף, השכרת 2 דירות מצריכה זמן והתעסקות לעומת דירה למגורים.

בלי קשר לכל השיקולים הנ"ל, קניית דירה למגורים מאפשרת יותר יציבות לילדים, חוסר תלות בגחמות של בעלת בית, התאמת הבית לצרכי המשפחה וכו.

כלכלית גרידא קניה להשקעה היא יותר מוצלחת לרוב אבל אני מאמין שיש פה סט רחב של שיקולים ושכל אדם צריך לעשות מה שטוב לו.
הצגת המצב כאילו כל מי שקונה דירה למגורים הוא אידיוט צרכניסט וכל מי שאוסף דירות להשקעה הוא גאון פיננסי היא לא בהכרח תיאור מדוייק של המציאות.

ונקודה אחרונה, דירה למגורים אינה מוצר צריכה, היא השקעה. זו כנראה לא השקעה אופטימלית אבל זו בהחלט השקעה.

מלבד אותה אי נוחות פסיכולוגית של דירה מושכרת.
בפועל קיימת אי נוחות אמיתית:
1. אין מנגנון של שכירות לטווח ארוך ולכן ככל הנראה תעבור דירה כל כמה שנים (בשונה מדירה בבעלות שאם תרצה תגור בה עד סוף חייך).
2. לא ניתן לבצע שיפוץ או שינויים אחרים בדירה.
3. טיפול בתקלות (מיזוג, צנרת,עובש), כמובן שזה תלוי בבעל הבית ובכל זאת ברוב המקרים הטיפול יהיה פחות יעיל מדירה בבעלות.

תודה רבה @סנופי !
אני מסכים עם חלק מהדברים ועם חלק אחר פחות אבל כפי שאמרת -
כל אחד עם הצרכים והעדפות שלו.

ממקסמת את הקרדיט המיסויי במדינת ישראל.
המטרה (שלי) היא לא למקסם את הקרדיט המיסויי במדינת ישראל אלא להרוויח כמה שיותר כסף בסיכון ובמאמץ המתאימים לי.

חבל בעייני, "לשבת" על נכס שמונה שנים ויותר.
הכל תלוי בנסיבות. במקרה שלי פרויקט התמ״א הוא לא שיגרתי והתשואה הצפויה ממנו היא כל כך גבוהה שגם לא אכפת לי אם יהיו עיקובים מעבר לצפוי. בינתיים מתקדמים בקצב סביר +

נערך לאחרונה ב:
כלכלית גרידא קניה להשקעה היא יותר מוצלחת לרוב אבל אני מאמין שיש פה סט רחב של שיקולים ושכל אדם צריך לעשות מה שטוב לו.
הצגת המצב כאילו כל מי שקונה דירה למגורים הוא אידיוט צרכניסט וכל מי שאוסף דירות להשקעה הוא גאון פיננסי היא לא בהכרח תיאור מדוייק של המציאות.
יש פה הדגשה של ההגיון הכלכלי גרידא כפי שציינת, בנוגע להחלטה הפיננסית החשובה ביותר של האדם הממוצע.
הסיבה שהדגש בעייני צריך להיות חד וחריף,
שמרבית האנשים נוטים לקבל את ההחלטה הזו של רכישת דירה למגורים באופן אוטומטי כחלק מנורמה חברתית.
צריך להבין שזאת נקודת עיוורון בהיקף נרחב מאוד,
שמשמעותה קבירת עיקר ההון של המשפחה הממוצעת ויצירת התחייבות על צווארן של משפחות לשנים קדימה.
בתקופת הקורונה לצערי, משפחות יחוו על בשרן,
את ההבדל בין לרכוש נכס המייצר הכנסה, לבין רכישת התחייבות המייצרת הוצאה.

כל נושא החשקים, הרצונות, העדפות האישה והחמות...הופכים לרלוונטים למי יכול להרשות לעצמו,
לרכוש מוצר צריכה העצום הזה שנקרא דירה לצורך מגורים.
ובאשר לאלו החולמים לצאת לחופש כלכלי בגיל צעיר, זה תנאי לא אופציה.

תודה רבה @סנופי !
אני מסכים עם חלק מהדברים ועם חלק אחר פחות אבל כפי שאמרת -
המטרה (שלי) היא לא למקסם את הקרדיט המיסויי במדינת ישראל אלא להרוויח כמה שיותר כסף בסיכון ובמאמץ המתאימים לי.
הכל תלוי בנסיבות. במקרה שלי פרויקט התמ״א הוא לא שיגרתי והתשואה הצפויה ממנו היא כל כך גבוהה שגם לא אכפת לי אם יהיו עיקובים מעבר לצפוי. בינתיים מתקדמים בקצב סביר +
במקרה שלך נראה שההחלטות מתקבלות בעיינים פקוחות תוך כדיי שמצבך הכלכלי מאפשר זאת.
אני שמחה שיכולנו לפרק את הטיעונים ולהבין את הדברים קצת יותר לעומק:)

אין מנגנון של שכירות לטווח ארוך ולכן ככל הנראה תעבור דירה כל כמה שנים (בשונה מדירה בבעלות שאם תרצה תגור בה עד סוף חייך).
לא מסכימה, מי שמחפש מוצא, אני חתמתי על הסכם אופציה ל 7 שנים, ונמצאת בקרב אנשים כמותי.
לא ניתן לבצע שיפוץ או שינויים אחרים בדירה.
גם לא מחוייב מציאות, כשיש חוזה ארוך טווח קיימת כדאיות להשקעה של שני הצדדים.
טיפול בתקלות (מיזוג, צנרת,עובש), כמובן שזה תלוי בבעל הבית ובכל זאת ברוב המקרים הטיפול יהיה פחות יעיל מדירה בבעלות.
נכון במידה מסויימת, לכן לפעמים קצת פריירית ומשלמת גם על דברים שבאחריות בעל הבית. העובדה שביינתים ההון שלי חופשי להשקעות, שווה לי את העולם!

ונקודה אחרונה, דירה למגורים אינה מוצר צריכה, היא השקעה. זו כנראה לא השקעה אופטימלית אבל זו בהחלט השקעה.
אם השקעה נועדה למיקסום תשואה אז דירת מגורים היא ממש לא כזאת ברוב מוחלט של המקרים. אדם שקונה דירה בשביל מגורים, נוהג לרוב לשפוך עליה כספים מרובים למימוש הפנטזיות הצרכניסטיות שלו (שבירת קירות, עיצוב וריהוט מחדש כל כמה שנים כי משעמם/לא אופנתי כבר). מעבר לכך, רוב האנשים רוצים לגור ברמת מחיר גבוהה יותר ממה שפרנסתם וחסכונם מאפשרים להם ובחירת הדירה והמיקום נובעת מאותה תשוקה ובהתאמה - המחירים היומיומיים (כלכלית ונפשית) עולים. מה בין זה ובין טבלת האקסל לבחירת ההשקעה האופטימלית?
קניית דירה למגורים מאפשרת יותר יציבות לילדים,
עם זה אני מסכימה, לפחות לפי ההתנהלות של רוב המשכירים בישראל. השאלה אם לצורך מגורים קבועים למשך 15-20 שנה אי אפשר להסתפק בקורת גג מספקת בלי להלביש על זה את כל הפנטזיות שעולם הפירסום/סרטים/ג'ורנלים הכניס לראש?

"רכישת דירה למטרת מגורים ע"י זוגות צעירים באופן אוטומטי, על חשבון יצירת הכנסה אלטרנטיבית כדירה למטרת השקעה, משמעותה וויתור על כספים שיכלו להוות מקור חיסכון העיקרי והבטוח יחסית, לצורכי פנסיה או לפרישה מוקדמת. לצורך הדגמה דירת מגורים 3 חדרים ברמת גן , בעלות 2,300,000 ₪ מניבה שכ"ד של 6500 ₪ לחודש(3% תשואה).לעומת: דירה לצורכיי השקעה בדרום תל אביב שתניב גם היא 6500 ₪ אבל בעלות 1700000(4.5% תשואה ממוצעת, ניתן גם להשיג תשואה גבוהה יותר, ראו מאמרים ביומן המסע "הנועזת"). אם נשכור את אותה דירה/ או דירה קטנה יותר וניקח את ה 600 אלף/ יותר המהווים את הפער בין שתי הדירות, ונקנה בהם דירת חדר וחצי בדרום תל אביב המניבה 2700 ₪, יווצר פה חיסכון של 32,400 אלף ₪ לשנה, כאשר ההנאה ממגורים באותה דירה אותה רצינו לקנות, לא תפגם. מלבד אותה אי נוחות פסיכולוגית של דירה מושכרת. השאלה הנשאלת אם לא עדיף לשלם לפסיכולוג כמה מפגשים על חשבון החיסכון, ולא לחוש באותה חוסר נוחות, הנובעת רובה ככולה מהנורמה של רכישת דירה למגורים, המהווה בפועל נטל ולא נכס."

כמו ש- @ת.אוקהם ציין המספרים קצת יפים מדי לדעתי (לפחות בכל הנוגע לתזרים). על 9200₪ בחודש שכירות (ברוטו) משלמים 920₪ מס לחודש. בנוסף הרבה לוקחים ככלל אצבע תשואה לפי 11 חודשי שכירות. כך שאם ניקח חודש אחד של הוצאות/דירה ריקה/בלת״מים אזי ההכנסה החודשית (נטו) אחרי מס תהיה: 7513₪. לעומת זאת את שכר הדירה שמשלמים (בדירה ששוכרים) משלמים נטו. לכן ההפרש (בתזרים) נטו נשאר כ- 1000₪ לחודש (כ-12,000₪ שנתי). זה יותר טוב מאפס אבל זה כבר פחות מרשים מ- 30,000₪ בשנה (ואני לא סגורה שזה הרבה פחות מטיפול פסיכולוגי;)).

ג.נ. מחזיקה נדל״ן להשקעה - כך שאני ממש ממש לא נגד סוג ההשקעה הזה...

wanna be

מכיוון שנכסי המגורים במדינת ישראל משקפים כיום תשואה ממוצעת של 2%, לכן בבואם של רוכשי הדירות לרכוש דירה למגורים- ההוצאה מספר אחת של משק הבית הישראלי, לא רק שהם מבצעים עסקה גרועה,(שניתן היה להמירה באותה עלות, בנכסים מניבים מתחום: הנדל"ן, שוק ההון, אינטרנט וכו'... ולחזק את התזרים החודשי), הם למעשה רוכשים מוצר צריכה ענקי- כמו שמלת ערב מעוצבת ב 10,000 ₪, למבורגיני או מטבח של הביטאט, שגוזר לרוב, התחייבות כבדת משקל ושבירות כלכלית, שתנגוס בתזרים החודשי של המשפחות הללו, 20-30 שנה קדימה.

לדעתי הבעיה העיקרית נעוצה במה שאת קראת לו (ואכן תיארת מאוד יפה) wanna be... ופחות במושג - דירה למגורים.
אני מסכימה שהרבה פעמים שני המושגים מתאחדים.

כמו ש- @ת.אוקהם ציין המספרים קצת יפים מדי לדעתי (לפחות בכל הנוגע לתזרים). על 9200₪ בחודש שכירות (ברוטו) משלמים 920₪ מס לחודש. בנוסף הרבה לוקחים ככלל אצבע תשואה לפי 11 חודשי שכירות. כך שאם ניקח חודש אחד של הוצאות/דירה ריקה/בלת״מים אזי ההכנסה החודשית (נטו) אחרי מס תהיה: 7513₪. לעומת זאת את שכר הדירה שמשלמים (בדירה ששוכרים) משלמים נטו. לכן ההפרש (בתזרים) נטו נשאר כ- 1000₪ לחודש (כ-12,000₪ שנתי). זה יותר טוב מאפס אבל זה כבר פחות מרשים מ- 30,000₪ בשנה (ואני לא סגורה שזה הרבה פחות מטיפול פסיכולוגי;)).

ג.נ. מחזיקה נדל״ן להשקעה - כך שאני ממש ממש לא נגד סוג ההשקעה הזה...

אהבתי את הטיעונים ונתת לי רעיון למאמר אני חיה מציאות אחרת בהרבה, ונמצאת בסביבה של אנשים חלקם משקיעי נדל"ן לייט שבנו את עצמם מנדל"ן כקפיצות קוונטיות הרבה מעבר ל 1000 ש"ח המדוברים.

ההסבר שלי נחלק לשניים:
1. עליית ערך- דירה להשקעה, יוצרת עודף תשואה בגלל היותה ממוקמת באיזור מתפתח. אם קניתי ביד אליהו לעומת מרום נווה ברמת גן (למגורים), מרום נווה עשתה את הקפיצה שלה לפני 10 שנים ויותר. יד אליהו שעוברת מהפך נכון להיום ועתידה לפניה. במידה וניקח את שכונת התקווה, שם עליית הערך היא בחזקות מכופלות ונוכל לייצר הון מקפיצה בערך הקרקע שתחת לבלטות.
עליית הערך היא המרכיב הסמוי והעיקרי שיהפוך אותנו לעשירים, במיוחד אם קנינו מתחת למחיר השוק.
2. התשואה- יש לא מעט דרכים למקסם תשואה ולייצר תזרים חיובי. יצירת דירות שותפים, דפוזיט כספי של חודש שמשאיר לנו 13 חודשים בשנה ביד לא 11. ניצול חללים מתים ליצירת חדרים נוספים. השכרה לאוכלוסיות כמו עובדים זרים ברשיון, לקיחת יועץ משכנתא אלוף.

יש לציין שבמידה וקנית דירה ביד אליהו באיזור מתפתח והסתפקת בשלושה חדרים במחיר אטרקטיבי, יתכן ותוכלי לייצר דירת מגורים שהיא גם להשקעה.
כרגע ברכישה של בית קרקע כזה.

נערך לאחרונה ב:
יש לציין שבמידה וקנית דירה ביד אליהו באיזור מתפתח והסתפקת בשלושה חדרים במחיר אטרקטיבי, יתכן ותוכלי לייצר דירת מגורים שהיא גם להשקעה.
זה בדיוק מה שאני עשיתי :)
+ שיפוץ נקודתי שעשיתי לבד עם אחי בעלות מגוחכת.

אי אפשר להסתפק בקורת גג מספקת בלי להלביש על זה את כל הפנטזיות שעולם הפירסום/סרטים/ג'ורנלים הכניס לראש?
אפשר, רוצה להאמין שאנחנו אפילו עושים את זה.
בגדול אני מסכים עם רוב מה שכתבת, עיקר הבעיה שלי הייתה בקשר שנעשה בין רכישת דירה למגורים לבין התנהגות צרכניסטית וזה קישור שבהחלט קיים אבל הוא ממש לא מחייב.

"סבתי נתנה לי פעם עיצה:

בזמנים קשים
התקדמי בצעדים קטנים.

עשי את מה שעלייך לעשות,
אבל לאט,לאט.

אל תחשבי על העתיד,
או על מה שעלול לקרות מחר.

שטפי את הכלים.
לאט.

הסירי את האבק.
לאט.

כתבי את המכתב.
לאט.

הכיני את המרק.
לאט.

את רואה?

את מתקדמת,
צעד אחד בכל פעם.

קחי צעד אחד ואז עצרי.
לנוח מעט.

תשבחי את עצמך.
קחי צעד נוסף.

ואז עוד אחד.

לא תשימי לב,
והנה הצעדים שלך
מזדרזים מעצמם.

ויגיע הרגע שבו
תוכלי לחשוב על העתיד
לבוא,

מבלי לפרוץ בבכי."
(אלנה מיכאלקובה)

סנופי, נהנתי מאוד לקרוא את יומן המסע שלך!
מאוד מעניין ומעורר השראה עבורי.

ההסבר שלי נחלק לשניים:
1. עליית ערך- דירה להשקעה, יוצרת עודף תשואה בגלל היותה ממוקמת באיזור מתפתח. אם קניתי ביד אליהו לעומת מרום נווה ברמת גן (למגורים), מרום נווה עשתה את הקפיצה שלה לפני 10 שנים ויותר. יד אליהו שעוברת מהפך נכון להיום ועתידה לפניה. במידה וניקח את שכונת התקווה, שם עליית הערך היא בחזקות מכופלות ונוכל לייצר הון מקפיצה בערך הקרקע שתחת לבלטות.
עליית הערך היא המרכיב הסמוי והעיקרי שיהפוך אותנו לעשירים, במיוחד אם קנינו מתחת למחיר השוק.
2. התשואה- יש לא מעט דרכים למקסם תשואה ולייצר תזרים חיובי. יצירת דירות שותפים, דפוזיט כספי של חודש שמשאיר לנו 13 חודשים בשנה ביד לא 11. ניצול חללים מתים ליצירת חדרים נוספים. השכרה לאוכלוסיות כמו עובדים זרים ברשיון, לקיחת יועץ משכנתא אלוף.

כרגע ברכישה של בית קרקע כזה.

מקריאת פוסטים קודמים שלך קיבלתי את הרושם שאת מגדירה את עליית הערך בגדר ספקולציה.
איך זה מסתדר עם זה שאת בתהליך רכישה ביד אליהו, שם התשואה משכירות יחסית נמוכה, ולהבנתי עיקר הפוטנציאל של השכונה הוא התפתחות עירונית שתוביל לעליית ערך?

סנופי, נהנתי מאוד לקרוא את יומן המסע שלך!
מאוד מעניין ומעורר השראה עבורי.
מקריאת פוסטים קודמים שלך קיבלתי את הרושם שאת מגדירה את עליית הערך בגדר ספקולציה.
איך זה מסתדר עם זה שאת בתהליך רכישה ביד אליהו, שם התשואה משכירות יחסית נמוכה, ולהבנתי עיקר הפוטנציאל של השכונה הוא התפתחות עירונית שתוביל לעליית ערך?
קודם כל תודה רבה, כיף לשמוע.
עליית ערך היא ספקולציה כאשר אנו מניחים ששוק הנדל"ן יעלה בהכרח ואיתו הרכישה שלנו.
כשמדובר על הנחה של עליית ערך הנובעת מקניה ספציפית מתחת למחיר השוק , או לחילופין מהשבחה הנובעת משיפוץ או השכרה הממקסמת תשואה, זה סיפור אחר בו השליטה היא של בעל הנכס.
בחירת איזור השקעה מתפתח מאפשרת רוח גבית נוספת.
ציינתי את יד אליהו כאיזור מתפתח שיש בו יתרונות יחסיים לעומת שכונת מרום נווה בר"ג למשל. בשתי השכונות אפשר לגור, אבל ביד אליהו ניתן למצוא נכסים סביב ה 4.5 אחוז תשואה מה שבשכונת מרום נווה לא תמצא. כלומר ניתן לשלב אסטרטגיה של רכישה למגורים עצמיים יחד עם השקעה, אישית עורכת כרגע שילוב מהסוג הזה באיזור מגוריי במרכז הארץ.

זה מציב אישה צעירה בסיטואציה שבה היא לא מסוגלת לקחת סיכונים שבתמורה יכולים להעלות משמעותית את שביעות הרצון שלה מהחיים או את פוטנציאל ההשתכרות העתידי שלה. במקום ללכת ללמוד, לטייל או להקים עסק, היא תחשוב פעמיים אם היא תהיה מסוגלת לעשות זאת במקביל לתשלומי המשכנתא.

אחד הפרמטרים האהובים עלי ב"פילוסופיה" של הסולידית הוא חוסר שבירות - לקחת משכנתא בגיל 23 מערער את היסודות עליהם כל אדם צעיר אמור לבנות את חייו.
אתן לך דוגמא אותנו.
צעירים בני 21-22 בערך,
עם חסכון שהצטבר בסך של מעל 100,000 ש"ח
קנינו דירה עם משכנתא באחת מהערים הקרובות למרכז.
הדירה עלתה כ400K, אחרי שנה מכרנו ברווח 515K.
ומצידי היינו ממשיכים להחזיק בה עד היום. לא יודעת איך כל כך נבהלנו מזה שחודש לא היה שוכר בדירה :)
הכסף (קרוב ל250K) הושקע חזרה בנדל''ן, והיום מדובר בדירה גדולה מדהימה וחדשה לגמרי מקבלן על הים.

במקביל חוסכים בשוק ההון, אבל בפרוש מאמינה בנדל"ן (היום זה אחרת, אבל עדיין אפשר למצוא עסקאות טובות)
כשיודעים מה עושים לא פוחדים מהעול של הדבר.
שום דבר לא מנע ממני לצאת ללימודים אחרי שנה.

אתן לך דוגמא אותנו.
צעירים בני 21-22 בערך,
עם חסכון שהצטבר בסך של מעל 100,000 ש"ח
קנינו דירה עם משכנתא באחת מהערים הקרובות למרכז.
הדירה עלתה כ400K, אחרי שנה מכרנו ברווח 515K.
ומצידי היינו ממשיכים להחזיק בה עד היום. לא יודעת איך כל כך נבהלנו מזה שחודש לא היה שוכר בדירה :)
הכסף (קרוב ל250K) הושקע חזרה בנדל''ן, והיום מדובר בדירה גדולה מדהימה וחדשה לגמרי מקבלן על הים.

במקביל חוסכים בשוק ההון, אבל בפרוש מאמינה בנדל"ן (היום זה אחרת, אבל עדיין אפשר למצוא עסקאות טובות)
כשיודעים מה עושים לא פוחדים מהעול של הדבר.
שום דבר לא מנע ממני לצאת ללימודים אחרי שנה.
אלופים!

Back
למעלה