• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הנועזת

הנועזת

משתמש בכיר
דירוג
2,890
איך יצאתי ממרוץ העכברים הנשי?

אני בת 44, אמא לשתיים (בת 13 ובת שש), גרושה ואם חד הורית לביתי הקטנה. לפניי כשבע שנים בחרתי לפרוץ את חיי שהיו מאוד "מסודרים" אבל הרגישו חייה של מישהי אחרת, התגרשתי ושיניתי מקום מגוריי. בנוסף לשינויים בסטטוס האישי כחלק מאותו מפץ גדול, אימצתי לעצמי מבחינה כלכלית מודל כלכלי שונה- מודל של עצמאות כלכלית. מאז ועד היום, הכנסותיי נובעות בעיקר מתיק השקעות, שאינו מתבסס על יגיעה אישית, כשכירה או כבעלת עסק. ברמה הפרקטית, אייני תלויה בבוס, בתנאיי שוק במצבי הבריאותי ואפילו במקום מגורים, הכנסתי יציבה ביותר ומתבססת על נכסים מניבים שרכשתי. מבנה ההכנסות הייחודי שלי, מעניק לי את החופש לחיות ללא תלות באדם כלשהו וברמת ביטחון גבוהה .

עם הגירושין כחלק ממהלך הפרידה, מכרנו את ביתנו המשותף . טרם הגירושין הבית שנמכר, היה עבורי בנוסף למקום מגורים, מקור פרנסה, שכן קיימתי בו עסק בייתי משגשג לאירוח קבוצות. מהלך מכירת הבית נראה היה למסתכל מן החוץ כאקט מאיים ומפחיד, אך בעייני היה זה מהלך נכון ומדויק. היה לי ברור כי אורח החיים סביב השעון אינו מתאים לי יותר. ידעתי כי בשלב זה של חיי, ארצה לבלות זמן רב יותר עם בנותיי, כמו גם לבסס לעצמי בטחון כלכלי ותזרים הכנסות יציב יותר.

במוחי החל לנסר הרעיון כי עולם הנדל"ן יש באפשרותו ליצר הכנסה קבועה, מבלי לצרוך שעות עבודה מרובות. בהמשך לאותה תובנה, שיניתי את מקום מושבי, על מנת להתקרב לשוק הנדל"ן הייעודי אותו בחרתי, ובהדרגה התחלתי ללמוד נדל"ן והשקעות בשוק ההון. מכיוון שבידי נותרו כספיי הבית אך הייתי ללא הכנסה, היה עליי להתנהל בדרך מדודה ושמרנית ביותר. את צעדיי הראשונים בעולם ההשקעות ערכתי בתחום הנדל"ן, שלתחושתי היה קל יותר להתמצאות. על מנת להיות קשובה לקצב בו אני צוברת בטחון ונסיון, "החניתי" כ-40% מההון שלי בפק"מ, בריבית נמוכה ובשארית הסכום קניתי נכסים מניבים. רק בשלב מאוחר יותר כשהתקדמתי בלימודיי, העשרתי את התיק ההשקעות שלי גם באפיקים נוספים משוק ההון, קרנות, מזאנין וכו'. באמצעות רכישת הנכסים המניבים, המרתי את ההון שבידיי בהדרגה לתזרים מזומנים- שאפשר לי לשלם את ההוצאות השוטפות מבלי לפגוע בכספיי הבית שמכרתי.

חשוב לי להדגיש, כי רק תחום שחקרתי אותו לעומקו, ברמה התיאורטית דרך קורסים וברמה המעשית באמצעות מחקריי שוק וקבוצות לימוד, הרשתי לעצמי להשקיע בו. מנוע הצמיחה העיקרי שלי, מאז כניסתי לעולם ההשקעות, היה ונשאר- השכלה פיננסית.

קוד פעולה נוסף שסייע לי להותיר את כספיי הקרן ואף לצבור הון נוסף, ולהרחיב את הבסיס הכלכלי שייצר לי עוד הכנסה, היה מעבר לחיסכון (כ- 25%, מההכנסותי הצנועות). אורח חיים זה דרש ממני משמעת חמורה בכל הקשור לתרבות הצרכנית המקובלת- מהימנעות ממותגים ועד רכישת מוצרים הכרחיים בלבד, למקרר ולארון. הרקע הסוציו אקונומי הבינוני- גבוה ממנו הגעתי, היה לי לרועץ, בהקשר זה. הביקורת החברתית באשר לאורחות חיי הייתה נוקבת, מצד הוריי, בניי הזוג, חברותיי ואפילו באופן סמוי מצד ההורים בגן. אבל לא עניין אותי כלום, לנגד עייני עמדה מטרה- להשתית את חיי על בחירה ועצמאות, לסגת מחשיבה זו, לא היתה אופציה מבחינתי. רק כאשר תזרים המזומנים שלי, אפשר זאת, עליתי ברמת החיים. כיום לאחר שהתייצבתי כלכלית, אני עדיין נוהגת באיפוק כלכלי ביומיום, אך נהנית להתפנק בחופשה, רכב חדש, או קורס יקר, מבלי לחשוב פעמיים, כשגרף ההכנסות עולה.

מה שאפשר לי את המקום הכלכלי אליו הגעתי עוד לפניי החסכנות אותה ציינתי, הוא הוויתור על בית בבעלות. זה היה ההון הראשוני, עמו ייצרתי את השקעותיי. בשבע השנים האחרונות מאז שפניתי לנתיב העצמאות הכלכלית, החלפנו אני ובנותיי, ארבע בתים בשכירות חודשית, זה לא מעט ובהחלט סוג של הקרבה. עם זאת, בשנה האחרונה, שכרתי דירת גן חביבה עם אופציית להארכה לשבע שנים, ובכך מימשתי את גם את רצוני להגיע למקום מגורים של קבע.

בנוסף במהלך שנות ההתעוררות שלי לצמיחה כלכלית, הקמתי מספר קבוצות נשים בנושאיי יזמות, נדל"ן ושוק ההון, כאשר החזון שלי היה ועודנו להפיץ את המודל לעצמאות כלכלית לנשים, כפתרון לדילמת ה-"משמרת הכפולה". מושג זה מתייחס ל"הקרעות" של נשים, בין המשמרת הראשונה, בה הן מקדישות את עצמן לעבודה ולקריירה, לבין המשמרת השנייה, בה הן במירוץ נגד השעון שכולו ילדים, בישולים ונקיון. דילמה זו היא מקור בלתי פוסק לתסכול ולחץ, ברמה האישית ולעיתים קרובות אף ברמה הזוגית והמשפחתית. אישה המעוניינת לייצר לעצמה זמן פנוי על מנת לקיים חיי משפחה מספקים ולממש את עצמה כאמא- פתרון ה-"יציאה ממרוץ העכברים" יכול להעניק לה את המוצא המושלם, לגם וגם. הסיפור האישי שלי, גרם לי להאמין, כי יש מוצא לדילמה הזו .

קראתי ליומן המסע שלי "הנועזת", קודם כל מכיוון שפרופיל ההשקעות שלי מנדל"ן ועד שוק ההון, הוא מסוכן מאוד (אם כי ברמת פיזור גבוהה). שנית, מכיוון שהיציאה מהמטריקס/ מהמערה של אפלטון, דורשת מידה רבה של תעוזה, והמשקיע/ה המתחיל צריך לקחת זאת בחשבון. לא פשוט לחסוך היכן שאחרים מבזבזים. להשקיע בדרום תל אביב כשכולם קונים דירה למגורים בהוד השרון, להתאפק לקנות נכס להשקעה רק שהוא באמת עונה על הפרמטרים, כשכולם קונים כמו משוגעים עם משכנתאות שלא ברור איך יחזירו אותן, לא משנה מה. לעבוד רוב הזמן בבית כשכולם יוצאים לעבודה. והטיעון השלישי לסיום, להבדיל מהסולידית, אותה אני מעריכה מאוד, בחרתי אני בחיים של שפע עם קורטוב של היבריס, כשהחסכנות פילסה לי את הדרך למימוש מלא בכיף, של התחביבים והרצונות שלי שחלקם מאוד חומריים.

נערך לאחרונה ב:
היי סנופי!
אשמח לשמוע איפה את מעבירה קבוצות נשים. אני מירושלים ואשמח לשמוע פרטים נוספים. תודה!! כל הכבוד!!

תודה רבה על הפרגון שולי וענתוש,
אני פועלת וגרה באזור המרכז,
כן אני ממשיכה בפעילות נדל"ן , אבל מאוד בפינצטה כיאה לתקופה.
על מנת להימנע מפרסומת אשמח להמשיך את השיחה בפרטי.

היי סנופי! אשמח לשמוע ממך בפרטי...תודה!

סנופי, את אלופה. פשוט ככה.
הייתי שמח אם כל אדם כמוך, היה משתף את האחרים בדברים שהוא עבר וגילה בחייו.
כמובן אם יש ברצונך לשתף. ישנם אנשים ששיתוף עושה להם טוב, וישנם האנשים שמעדיפים לא לשתף.
אשמח ללמוד מתובנות ומהדברים הקטנים שגילית בדרכך אל הפסגה.
בהצלחה, פשוט אלופה. כל הכבוד.
רק מראה כמה הרעיון של הסולידית לפתוח פורום היה נכון. כיף לקרוא את הנושאים פה ולהתרשם מהאנשים.

סנופי;הצלחת לממש את עצמך על פי כלכלה נכונה ונבונה, אני מבינה שזה לקח תקופה של 7 שנים עד שהעמדת את עצמך היטב על הרגליים.
ראשית את דגם טוב לבנותיך ושנית נראה לי שאת בדרך הנכונה לעצמאות כלכלית ארוכה ככל שתהיה.
אמנם את בטבעך אוהבת את החיים הטובים, מעין הדוניזם מסוים, לדעתי כדאי להמשיך בתיאוריה הסולידית ככל האפשר שתספק אותך, מצד שני, היות ואת המפרנסת היחידה, כדאי לבחור בזהירות יתר לגבי המהלכים שאת עושה בחיים ושמרי על רזרבות עתידיות.
בהצלחה!

פאטיה, תודה על הפידבק. בגישה שלי יש שילוב של נועזות ושמרנות. מצד אחד, כל השקעותיי, הן מסוכנות, לא הלכתי על השקעות סולידיות לא בנדל"ן (דרום ת"א, עובדים זרים, מושע) ולא בשוק ההון(אג"ח זבל) שלא לדבר על השקעות אלטרנטיביות אחרות. עם זאת בהשקעותיי עד היום לא מינפתי בכלל, בהשקעותיי הגדולות. הכל היה בהון העצמי, בכך שמרתי על עצמי, לא לפול לחובות לא צפויים, שמעבר ליכולתי. כמו כן, התיק שלי מפוזר בין סוגים שונים של השקעות ואני שוקלת בקרוב, להכניס לתיק גם אג"ח ונדל"ן מעבר לים להרחבת הפיזור. גישתי היא להתעשר, לא להשמר. בכך אני נבדלת מגישתה של דורין. לגביי הדוניזם, לא הייתי אומרת...בנותיי, בן זוגי חברותיי ומשפחתי, תמיד גיחכו עליי, אני מאוד מדודה...כאמור 20%-30%, חיסכון, עם שתי בנות, זה לא טריויאלי. בקרוב, אני מניחה שהיחס ישתנה, בגלל שאני פשוט מרוויחה יותר, בממוצע שנתי.

לסיכום, בכדי לחיות בהתאם ליכולת, ניתן לבחור בשתי אסטרטגיות כלליות, לצמצם הוצאות, או לחילופין להגדיל הכנסות. אני בחרתי באופציה השנייה.

נערך לאחרונה ב:
לקנות דירה ללא הון עצמי

גירושיי והבאת ביתי הקטנה לעולם שלא במסגרת הנישואין, לפני שש שנים , שייכו אותי כהרף עין ללא מילוי טפסים או הסכמה מפורשת מצידי, לקבוצת הנשים החד-הוריות. בן לילה הפכתי להיות סלחו לי על הביטוי "פרה מועדת" מבחינה סטטיסטית, לכל מעגלי העוני והמסכנות על שלל נגזרותיהן.

אבל בליבי שכנה הידיעה הברורה, שאני אעמוד בעבר השני של מתרס הדלות, לא בגלל מזונות גבוהים שאגבה מבעלי לשעבר או ייחוסי המשפחתי, אלא בשל נחישותי לייצר הכנסה פאסיבית ועצמאות כלכלית. בעודי נושקת לגיל 40, קיבלתי החלטה שלצורך תזרים מזומנים חודשי חיובי, לא אזדקק עוד לעבודה המתבססת על יגיעה אישית, לא אעבוד כל יום כל היום, כמו כל הנשים אותן אני מכירה, אלא אייצר הכנסה פסיבית, שתספק לי את כל הזמן והמרחב לחלומותיי, תחביביי, בנותיי ואף תאפשר לי לבחור בן זוג, מתוך חופש.

נקודת הציון הראשונה שאליה אתייחס הפעם ,היא האופן בו רכשתי את הנכס ראשון שלי, כמעט ללא הון עצמי. הסיבה לכך נובעת מהרצון לסמן את דרך האפשר ולתת השראה, לכל אישה הבוחרת בחופש פיננסי, או נקלעת למצב בו עצמאותה הכלכלית הופכת לצורך שעה.

כשאני מדברת עם נשים על נדל"ן לרוב אני שומעת- למרבה הפליאה, רצון עז לרכישת נכס להשקעה. עם זאת, מרבית הנשים על אף היותן מרקעים וגילאים שונים מסבירות לי מדוע במקרה הפרטי שלהן, פתרון זה אינו אפשרי. ברוב המוחלט של המקרים הסיבה לכך היא העדר הון עצמי, יחד עם מרוץ הישרדותי סביב השעון.

על מנת לחסוך את 40K הון עצמי לצורך רכישת הנדל"ן הראשונה שלי, הצטמצמתי עד חורמה, חסכתי בעמל ממש מפי ומפי בנותיי, על מנת להגיע לסכום המיוחל. לא דיי בזאת, אף ספגתי מטר של ביקורת מאמי ומחברותיי, אך הייתה לי מטרה חד משמעית להצטמצם בטווח הקצר על מנת להגיע לרווחה כלכלית, כשאיני נשענת על אדם מלבדי.

לגופו של עניין, הנכס הראשון שרכשתי, התמקם בקריות בקריה דתית לא מוכרת בשם קריית שמואל. זו הייתה דירת חדר וחצי קטנטונת, משופצת להפליא, קומה שלישית בבניין שיכון. צד את עייני הנכס הזה דווקא, בשל מחירו הזעום באופן אבסולוטי והערכתי כי הוא מתומחר נמוך באופן יחסי לשוק. בונוס נוסף היתה העובדה כי מעבר לכביש החל להבנות פרויקט חדש ומבטיח. לא היססתי ורכשתי את הדירה בסכום של 135K ש"ח, כשההון העצמי שהיה בידי 40K בלבד, את שארית הכסף גייסתי מהבנק בהלוואה רגילה, ללא משכנתה. גיליתי כי בכדיי להביא שמאי ולפתוח תיק יעלה לי באופן ריאלי יותר.

לא הכול הלך חלק ברכישה הזו, מטרת קניית הנכס הייתה לצור הכנסה פסיבית של 1500 ש"ח, בתשואה חודשית גבוהה. אבל המציאות הייתה כי לא הצלחתי להשכיר את הדירה לשוכר סביר. לאחר מספר חודשים, תוך כדי שילדתי, הבנתי כי צריך לשנות אסטרטגיה, לא יכולתי לעמוד בנסיעות ולא בלחץ הנפשי הכרוך בלעמוד בהחזריי ההלוואה. החלטתי למכור לאחר חמישה חודשים, תוך שבועיים. היא נמכרה- השקעתי הכפילה את עצמה: 40K הפכו 80K. במונחים נדל"ניים זה כסף קטן, בשביל אמא חד הורית, זה אומר תוספת שנתית ממוצעת של 3300 ₪ (לפניי מס). אולי יותר מהכול זו הייתה תחושה שהכול אפשרי.

בכלליות, הכנסה פסיבית היא פתרון לכל אדם לצורך יצירת בטחון כלכלי, אבל עבור נשים במקרים רבים מאוד זהו פתרון הכרחי לניהול המתח שבין הקריירה לבית.

חברתי הטובה בת ה-83, תמיד אמרה לי כדי להשיג שינוי בחיים צריך להשתנות. נשים על פי רוב, אם יש להן עודף בסוף החודש של 500 ש"ח הן הולכות לקנות זוג מגפיים אופנתיים או ברווזים לאמבטיה לילד. אני לא מתביישת להגיד את זוג המגפיים החדש שלי זכיתי לקנות רק מספר שנים לאחר הגירושין, גם היום שבע שנים לאחר שנישואיי הסתיימו, בנותיי אינן נהנות ממותגים בארונן, וחדרן אינו שופע אינסוף משחקים נוצצים. בכדיי להנחיל שינוי, צריך להתאמץ ולקבל החלטות אמיצות.

נערך לאחרונה ב:
היי סנופי (או בנות אחרות שקיבלו את התשובה הזו מסנופי :) אשמח גם לקבל פרטים על הסדנאות, תודה,
Gila.Navon@gmail.com

מהון לתזרים, ומתזרים להון?

הבעיה של נשים, ושל משקיעים בכלל, היא העדר של השכלה פיננסית. למה זה חשוב? מכיוון שאם פיית קסמים הייתה נעמדת על קצה אפן/ם, ומושיטה להן/ם כמה מיליונים, קיים סיכוי לא מבוטל, שהכסף לאחר תקופה היה נשחק באופן משמעותי או אפילו מתאדה. מסיבה זו זוכיי לוטו-טוטו רבים, מאבדים את כספם. עד כאן הכול דיי בנאלי. אבל אתם בטח חושבים שאני מכוונת לכל מיני דיאגרמות מסובכות, חוזים, חוקים והרבה מאוד מספרים. כוונתי צנועה בהרבה ומצתמצמת ל-חשיבה פיננסית שביכולתה לייצר תוכנית עיסקית, ליציאה מהמטריקס. לא פחות ולא יותר.

רק כדוגמה, בואו רגע נשים זאת במסגרת הקשר. אני זמן מה לאחר גירושיי, עם מכירת הבית המשותף (שהניב שכירות לתקופה מסויימת), מצאתי את עצמי עם סכום כסף, אך מכיוון שאיבדתי את מקור פרנסתי(כפי שהרחבתי למעלה), הייתי ללא תזרים.

שני אתגרים עמדו בפניי: האחד תזרימי, לתרגם את ההון הקיים לסכום כסף קבוע, אשר יכסה את הוצאותיי השוטפות, שלי ושל בנותיי. יש לציין כי בדוגמה שלפנינו, זה לא היה עניין תיאורטי, הצורך היה דחוף ביותר. מבחינתי השימוש בכספיי הבית לצורך מחייה לאורך זמן, היה משול לקפיצה מהקומה האחרונה של כלבו שלום.

האתגר השני היה הוני, לחסוך את התזרים העודף אותו אייצר בהתאם לאתגר א' ולמנף אותו, כדרך לייצר הון נוסף. כמו כן, לצבור נכסים בעליי פוטנציאל לרווח הון.

האופן בו התמודדתי עם האתגר הראשון, בתחילת דרכי, היה בעיקר דרך האפיק הנדל"ני ע"י רכישת 4 דירות. הדירה הראשונה היא זו שפורטה מעלה, והייתה סוג של תרגיל מחשבתי, ברכישת נכס ללא הון עצמי. שלושת הדירות שבאו לאחר מכן, היוו ועדיין מהוות בסיס לתזרים המזומנים המשרת אותי עד היום. בניגוד לשוק ההון, באפיק זה למרבה הפלא, התגלה לי כי חוכמת רחוב פשוטה יכולה להוות מצפן לא רע למציאת נכסים אטרקטיביים. מעבר לזה לאחר האיתור, בחינת הידע לצורך קבלת החלטה מושכלת, נמצא על פי רוב, בחזקת הכלל ובשפה פשוטה.

השלב הראשון והמכריע במציאת הנכסים שלי, היה עריכת סקר שוק (הכולל בדיקת של 20-10 דירות) ביחס לאזור ספציפי באשר לפרופיל ספציפי של דירה, לדוגמה: הגדרת העלות של דירת 3 חדרים בגודל סטנדרטי בשיכון בשכונת בת גלים בחיפה. יכולה לגזור את כדאיות העסקה דיי בקלות. כלל האצבע אומר, במידה ומחיר השוק של דירה סטנדרטית הוא איקס, הנכס מתחיל להיות מעניין ב- 15-20% פחות ממחיר זה. שכן את הרווח עושים ב ק נ י ה!

את הנכסים שלי ריכזתי באיזור דרום תל אביב בשכונה ספציפית, הקרובה למקום מגוריי. למזלי היה זה חורף 2009, השמיים היו קודרים במיוחד לאחר משבר הסאב-פריים והמציאות היו בשפע. אל תתבלבלו, כולם רעדו מפחד לקנות ולא ידעו לשים את האצבע אם "זה ראלי או רע לי"(כותרת מכתבה מאותה התקופה), ואם הרגרסיה במחירים בעצם ממתינה מעבר לפינה.. מה שסייע לי לאזור אומץ ולרכוש נכסים, הוא השלב הבא.

השלב השני היה גיבוש תוכנית עסקית המטילה את הזרקור על נכסים, העונים על שני הקריטריונים: תזרים גבוה ופוטנציאל לרווח הון (אגב, קיימים מעט מאוד נכסים כאלה). בראש ובראשונה, חיבור ההכנסות מנכסים אלו, היה עליו לייצר תזרים חיובי, על הוצאותיי. הדרישה השנייה הייתה, שהנכס יהיה עם פוטנציאל רווח הון עסיסי. דרישה שפסלה מיני דירות משקיעים מחולקות בעלות תשואה, עליהן כבר גזרו את הרווח.

המסננת, המאוד מוגדרת בשני השלבים הראשונים סללו לי את הדרך לשלב קבלת ההחלטות והקפיצה למים, רעשיי הרקע פשוט נעלמו. עם זאת ללא השלב הבא, עסקאות אלו היו בסיכון גבוהה. הקוד שאימצתי לעצמי לסגירת עסקה, היה ועודנו העזרות במומחים באופן בלתי מתפשר. כן, עם הזמן רכשתי ידע, אבל אין תחליף לאיש מקצוע שייקח חלק נכבד מהאחראיות המקצועית, על עצמו.

באופן הזה עם רכישת שלושת הנכסים העיקריים שלי ורמת חיסכון גבוהה (30%), יצרתי הכנסה שעלתה על הוצאותיי והותירה אותי עם תזרים חיובי, על הדרך גם יצאתי מהמטריקס. יותר מזה, שנה שעברה לאחר שהחכמתי ופיזרתי את השקעותיי לעוד אפיקים, מכרתי את אחד הנכסים והעלתי את ערך מצבת הנכסים שלי ב-20%. בכך נעניתי גם לאתגר שפרט את ההון ההתחלתי לתזרים, וגם התזרים שנחסך, יחד עם בחירת נכסים בעליי פוטנציאל, הולידו מהר מהצפוי רווחי הון מכובדים.

נערך לאחרונה ב:
מעולה, מדוייק, ומרשים. אני בעיקר מתפעל מהצלחתם לעשות זאת בישראל, שאני חושב שהיא שוק נדל״ני מאתגר ביותר למשקיעים בשנים האחרונות. כל הכבוד לך. סתם מתוך עניין, קראת פעם את rich women של קים קיוסאקי (אשתו של)?

תודה רבה, אורי.
באשר לשוק הנדל"ן בישראל כרגע, השוק אכן מאתגר. קיימות נישות ספציפיות מעניינות, צריך לאתר אותן בפינצטה.
כן אני מכירה את קים קיוסקי...הספר עם כותרת מעניינת, התוכן פחות (מן סוג של ספור משרתות דרגה ג', שזור פניני אבא עשיר אבא עני, אין בו חידוש). האמונה ביחס לנס היכול להתרחש במפגש בין הפורמט הנשי ויצירת הכנסות פאסיביות, לא באמת צרבה את נשמתה. אני מאמינה שנשים יכולות ממש להינצל מהציפיות הצולבות מהן כאמהות ובעלות קריירה, באמצעות יצירת הכנסות פאסיביות. כמו כן, עצמאות כלכלית באמצעות השקעות, יכולה לשחרר לא מעט נשים הכלואות בנישואים לא מאושרים, הנמנעות משנוי בשל תלותן הכלכלית בגבר.

סנופי, אני מסכים איתך לגמרי. גם בזוגיות בריאה יצירת תלות כלכלית עלולה לפגום בקשר לאורך זמן, ושיוו יומיות גדולה יותר תומכת בו, ולא רק מאפשרת נתיב הימלטות, גם אם חשוב בפני עצמו.

לבי הספר, אני מסכים שהוא הד חלוש לספר המקורי, אבל נדמה היה לי שהגרסה הנשית אכן עוטפת את אותם המסרים פחות או יותר בעטיפה אחרת. ניסיוני האנקדוטלי הוא שנשים בחיי נטו שלא לצלוח את הספר ה״גברי״ ואילו העטיפה הנשית בהחלט הייתה מזמינה יותר וסייעה להם להפנים את המסר.

מעניין מה שאתה אומר, בנושא העסקי תמיד הייתי בראייה "גברית" יחסית(בתעוזה, ובחשיבה המתמטית), ואולי באמת זה יצר בי עיוות תפיסה מסוים כלפיי כלל הנשים. אני חשתי כאילו קים קיוסקי "יורדת" ברמת המסרים על מנת להעביר לנשים ה"מוגבלות" מסר. לא ממש האמנתי לה.

לא כל כך נוח לי אם האפיונים המגדריים באלו. אני יודע שאני התחלתי ורק חשוב לי להבהיר שאני מתכוון לסטיגמות ולמה שנדמה לי שהמחברים האמורים עושים, ולא לדעותי שלי.

אני מסכים שהמסרים ב״אישה עשירה״ רדודים יותר ואם זה היה הדבר הראשון שהייתי קורא אולי לא הייתי מתרשם וממשיך. רק שנדמה לי שלאחרים (אחרות?) מסר רדוד יותר התאים. לא בגלל, חס וחלילה, ענייני משכל, אלא בגלל הפנמה של ציפיות מגדריות שונות מצד החברה ודרך מנטאלית ושכלית ארוכה יותר שהיה עליהם לעבור. וחבל שכך.
בסופו של יום, אם זה מה שהן היו צריכות לקרוא כדי שיפול האסימון: אני שמח.

צודק.
מכל השיח הזה, עשית לי חשק לחזור לספר "אישה עשירה" של קים, שבמקרה נמצא פה על המדף מולי ולקרוא אותו;)

סנופי, קראתי את הפוסטים שלך ואני מלאת הערכה. שואבת מהם השראה כמו גם מחלק נכבד מהפוסטים של הסולידית. לא אגזים אם אומר שחלק גדול מחיי עד כה חייתי בבורות פיננסית שנובעת בעיקר מפחד משתק מהתעסקות בנושא. המידע הנגיש כאן ובבלוג מאוד עוזר לי לשנות את זה.
בימים אלו מתכננת רכישת דירה להשקעה והטיפים שכתבת בהחלט האירו את עיני.
כמו נשים קודמות כאן, אשמח גם אני לקבל פרטים על סדנא בהנחייתך.
gingerlemon2@gmail.com

Back
למעלה