• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

היערכות לתרחישי קיצון

Myrath

משתמש רגיל
דירוג
450
לא איתרתי נושא מוגדר שנפתח בפורום בעניין זה, וזה נראה היה לי די מוזר.

לאחרונה החלטתי במסע הקפת בקריאה (כמעט) יומיומית את כל הפוסטים בבלוג (ובהמשך לעבור על חומר נוסף).
אני מאוד נלחם עם עצמי שלא להיכנס להשקעות לפני שהבנתי את הדברים לאשורם (אלו גם חלק מעקרונות הסולידית).
הדבר היחידי שמקשה עליי הוא אפשרות של קריסה או אסון שיכה בארץ או בעולם.

מעניין אותי כיצד את מעריכים את ההסתברות לאסון שיביא לקריסה כלכלית או דיסוטופיה ומה ההשלכות במצב כזה (האם אינפלציה של מעל 400%, כפי שאירע בשנות ה80, עודנה אפשרית בימינו למשל)?
נניח שהכסף יישאר בעו"ש בשנים הקרובות, עד לאיזה שיעור נפילה הוא צפוי להערכתכם?

בנוסף, אני תמיד תוהה בקשר להישענות על זהב וכיו"ב במקרים כאלו. האם במקרה שיגיע אסון כ"כ טוטאלי לרכישת זהב תהיה ערך? רק כשקראתי את התגובות למאמרים בבלוג ראיתי שגם משתמשים אחרים תוהים שמא במצבים כאלו צריך לשלוט בעיקר בדרכי מיגון ומשאבים יסודיים.
אני לא רואה איך זהב מתקבל כתשלום של ממש בזמן שאנשים מחפשים רק את מפלט ההישרדות הכי בסיסי שלהם.

מצד שני, האם הפחד של מפני קריסה של שוק המניות לא דומה (במובן מסוים ומנוגד) לשאיפת חסידי הזהב שמחירו יאמיר ללא מגבלה (דבר אשר כמעט בהכרח יעיד על שוק במשבר קיצון)?
כלומר, אם מדד ת"א 100 צנח ב80% והזהב ב40% וכך הלאה - אני מנסה לומר לעצמי שמצב כזה ממילא מצביע על כך שנכנסו לקריסה כלכלית שאותה ירגיש גם מי שאין לו נגיעה למניות, ואולי אף בעוצמה כמעט זהה, הלא כן?

אם הגעת למצב שבו צריך לשלוט בעיקר בדרכי מיגון ובמשאבים יסודיים, איך זה משנה אם השקעת בזהב או לא?

בנוסף, אני תמיד תוהה בקשר להישענות על זהב וכיו"ב במקרים כאלו. האם במקרה שיגיע אסון כ"כ טוטאלי לרכישת זהב תהיה ערך? רק כשקראתי את התגובות למאמרים בבלוג ראיתי שגם משתמשים אחרים תוהים שמא במצבים כאלו צריך לשלוט בעיקר בדרכי מיגון ומשאבים יסודיים.
אני לא רואה איך זהב מתקבל כתשלום של ממש בזמן שאנשים מחפשים רק את מפלט ההישרדות הכי בסיסי שלהם.

לכל אורך ההיסטוריה היו מקרים בהם השתמשו בזהב כאמצעי חליפין בתקופת חירום.

ונצואלה (דקה 02:59) - https://www.youtube.com/watch?v=0RHRw90YTyg
ארגנטינה - https://www.youtube.com/watch?v=6oaKCH704ZY
מלחמת העולם השניה - https://artsandculture.google.com/entity/kastner-train/m08c_1v

נערך לאחרונה ב:
צריך להתכונן נפשית למצבי קיצון ולא למכור.
מצבי קיצון קיימים אבל לא כל שנה, כך שאם אתה לא צריך את הכסף בזמן משבר, זה לא אמור להזיז לך.
הבנת ההשקעה היא ע"י קריאת תשקיף ולא הכנה לכל מצבי הקיצון חלק מעניין ההשקעה היא המוכנות לעבור משברים.
נשמע כמו תרוץ למה לא להתחיל להשקיע.

בכנות אם ההכנה למצב שבו חייבים להשתמש בזהב בשביל לקבל מים/אוכל לדעתי הכנה יותר טובה זה ללמוד לשלוט בנשק קר, אוטומטי וקרב מגע והקמת חוות מזון יהיו דברים הרבה יותר חשובים מכמה זהב יש לך בכספת בבית/בבנק בשוויץ

גם בכימות הסיכון יש לך תמיד unknown unknowns שגם ההערכות הכי טובות אליהן(אם הן קיימות) כנראה יהיו עם סטייה סופר רחבה בהערכות ולא תדעי למי להאמין(אלא אם הולכים על גישת המחמירים)

להערכתי זהב יכול להגן במשבר מאוד חמור יותר מנכסים אחרים אבל לא משבר טוטלי לגמרי כמובן אז רק "רובים אוכל ומים".
אבל כמובן זה לא מובטח זהב יכול לרדת בחדות כמו נכסים אחרים במשבר הבא אין כאן הבטחה רק סבירות.

בקשר למזומן הוא גם לא תמיד בטוח בעיקר לאורך זמן בגלל אינפלציה כמובן.

לדעתי במשבר מאוד גדול(שלא התחיל בגלל אינפלציה) יש סיכוי טוב דווקא לדפלציה אבל רק במטבעות שנחשבים לבטוחים(בהקשר הבין לאומי)אז לא בטוח בכלל שהשקל יגן גם במקרה כזה.

לכל אורך ההיסטוריה היו מקרים בהם השתמשו בזהב כאמצעי חליפין בתקופת חירום.

ונצואלה (דקה 02:59) - https://www.youtube.com/watch?v=0RHRw90YTyg
ארגנטינה - https://www.youtube.com/watch?v=6oaKCH704ZY
מלחמת העולם השניה - https://artsandculture.google.com/entity/kastner-train/m08c_1v

צפיתי. מעניין.
חשבתי שהסיבה היחידה להחזיק זהב במקרים של משבר כ"כ חמור היא שימוש בו בחו"ל, אבל כנראה שעקב המוסכמה על שווי הזהב כמטבע בשאר העולם, גם במדינה שבה היכה המשבר ישנה מוכנות לקבל זהב?

בקשר למזומן הוא גם לא תמיד בטוח בעיקר לאורך זמן בגלל אינפלציה כמובן.

רציתי לפתוח שרשור כללי כי הדיון עצמו עשוי להיות מעניין, אבל אולי אני אמקד ברשותכם קצת יותר למקום ממנו נובעת השאלה:
בישראל יש לי דירה במרכז וכספים במזומן (200-300 סביבות).
החלטתי לקרוא את כל הבלוג (אני כרגע בשלהי 2013) ובהמשך אם יהיה צורך את הספרות הפיננסית.
עם כל ההערכה (הרבה) לפורום והסולידית, בסופו של יום אני לא יכול לקחת תפנית פיננסית ברמת המרת כלל הכספים לרבות עתידיים לתיק השקעות מבלי שאני מבין את הדברים עד תום. עד כה הבלוג מאוד שכנע אותי וגם הדיונים כאן בפורומים, ואם היה מדובר ב20-30K אין ספק שמזמן כבר הייתי הולך על זה.
זאת המטרה, והקושי היחידי שיש לי איתה הוא החשש שאיני ערוך לסנריו קיצוני כזה או אחר. כזה שאולי יכלה 80% מערך הנכסים הצבורים.
כרגע הדבר היחיד שמגדר סיכון שאני מחזיק הוא ביטוחי בריאות ודירה.
אני ממש לא רוצה שמקרה פוטנציאלי כזה ידחק בי לקחת החלטות פיננסיות (כפי שהסולידית ניסחה היטב, הפחד מסוכן כמו החמדנות).
יחד עם זאת, אני שואל איך אני יכול להיערך בזמן הקרוב (לכל היותר שנים בודדות קרובות) לאפשרויות האלו.

כשבמוקד תלויות השאלות עד כמה סיכונים כאלו באמת בעלי הסתברות התממשות קלושה ומה גובה הנזק שצפוי להיגרם מהם למי שלא משקיע.

האם החלטה להמשיך במצב הקיים ובמקביל לרכוש זהב כאמצעי ביטוח תהווה הגנה סבירה (עד להתמצאות בנושא ההשקעות)?

חשבתי שהסיבה היחידה להחזיק זהב במקרים של משבר כ"כ חמור היא שימוש בו בחו"ל, אבל כנראה שעקב המוסכמה על שווי הזהב כמטבע בשאר העולם, גם במדינה שבה היכה המשבר ישנה מוכנות לקבל זהב?
אגב תפקיד כזה דומה תופס הביטקוין, אני יודע שבוונצואלה במיוחד יש המון שימוש בביטקוין במקום מזומן כי לא צריך להסחב עם זהב, יש פחות סיכון לגניבות ויש שם תשתית טובה של כספומים והפקדות ממה שידוע לי.

עם כל ההערכה (הרבה) לפורום והסולידית, בסופו של יום אני לא יכול לקחת תפנית פיננסית ברמת המרת כלל הכספים לרבות עתידיים לתיק השקעות מבלי שאני מבין את הדברים עד תום.
כן.
לגבי השאר, ניהול סיכונים זה קשה מכמה סיבות:
א. אנחנו לא בנויים לחשוב ככה. בני אדם אינם רציונליים. יש לנו זיכרון קצר, אנחנו תעבי בצע שונאי הפסד ולא רציונליים.
ב.אנחנו לא יודעים לתת משקל נכון לדברים נדירים (או שאנחנו חושבים שהם נדירים).

זהו אין לי מסקנה, בהצלחה!
נתתי לעצמי השראה לקרוא ניסים טאלב שתמיד רציתי ועדיין לא התחלתי.

ב.אנחנו לא יודעים לתת משקל נכון לדברים נדירים (או שאנחנו חושבים שהם נדירים).
אגב במצבים רבים אנשים נותנים משקל רב מידי לארועים נדירים מאוד, כמו תקיפת כרישים וזכיה בלוטו ולא לאירועים נפוצים כמו תאונות דרכים, סרטן ומחלות לב ובימינו גם מחלת הקורונה.

אגב במצבים רבים אנשים נותנים משקל רב מידי לארועים נדירים מאוד, כמו תקיפת כרישים וזכיה בלוטו ולא לאירועים נפוצים כמו תאונות דרכים, סרטן ומחלות לב ובימינו גם מחלת הקורונה.

אני מסכים מאוד, ולכן אני משתדל לא להתמכר לביטוחים והגיבויים, אבל בכל זאת - כרגע אני לכאורה חשוף לחלוטין.
נכון לעכשיו הסקתי שביטוחים קיימים ופיזור מסוים על זהב יספק, ושגם לאובססיה של מחשבות מהסוג הזה נושאת תג מחיר כשלעצמה.

הדבר היחידי שמקשה עליי הוא אפשרות של קריסה או אסון שיכה בארץ או בעולם.

היו הרבה שרשורים שנגעו בזה.

בשורה התחתונה פשוט תבנה תיק השקעות מתאים:

99% VT
0.2% קופסאות שימורים
0.2% נשק
0.3% ציוד חקלאי
0.5% ציוד רפואי

גילוי נאות מחזיק קופסאות שימורים.
ממליץ לאזן את פלח התירס עם פלח האננס לקבלת נכסים לא קורלטיביים עם תוחלת תשואה חיובית.

כדי לדעת איך להיערך צריך להחליט מהו התרחיש אליו נערכים והאם אפשר להזניח סיכונים קיצוניים עם הסתברות נמוכה.
בין ארוע שמשמיד 90 אחוז מהאנושות וסדר גודל דומה של המשאבים לבין נפילה של הסנופי בכמה עשרות אחוזים כשכל השאר ממשיך לתפקד, יש אינספור תרחישים וצריך גם להחליט אם להיערך למשבר מקומי או גלובלי.
יש אמריקאים שאוגרים נשק, מזון, מים ותרופות ליום הדין. בארץ זה פחות מקובל.

זאת המטרה, והקושי היחידי שיש לי איתה הוא החשש שאיני ערוך לסנריו קיצוני כזה או אחר. כזה שאולי יכלה 80% מערך הנכסים הצבורים.
כרגע הדבר היחיד שמגדר סיכון שאני מחזיק הוא ביטוחי בריאות ודירה.
אני ממש לא רוצה שמקרה פוטנציאלי כזה ידחק בי לקחת החלטות פיננסיות (כפי שהסולידית ניסחה היטב, הפחד מסוכן כמו החמדנות).
יחד עם זאת, אני שואל איך אני יכול להיערך בזמן הקרוב (לכל היותר שנים בודדות קרובות) לאפשרויות האלו.
אז קח את הזמן סה"כ לטווח קצר מזומן יחסית יציב, רובנו גם מודדים במזומן\שקלים אז זה בכלל נותן לו היתרון.

בקשר לרצון להתמגן ממקרי קיצון שיכלו 80% זה כמעט בלתי אפשרי, אני חושב שפיזור בין הרבה נכסים נותן הגנה יחסית טובה למגוון תרחישים, אבל זה כמובן עולה בתשואה שלא תקבל במצבים יותר אופטימיים.
בכול מקרה תזכור מצד אחד שגם מזומן זה השקעה אז זה לא שאתה לא משקיע פשוט נמצא בברת המחדל ומצד שני זה יחסית בטוח לטווח קצר ומאוד לא ממולץ להשקיע בנכסים אחרים בלי בטחון במה שאתה עושה.

אז קח את הזמן סה"כ לטווח קצר מזומן יחסית יציב, רובנו גם מודדים במזומן\שקלים אז זה בכלל נותן לו היתרון.

בקשר לרצון להתמגן ממקרי קיצון שיכלו 80% זה כמעט בלתי אפשרי, אני חושב שפיזור בין הרבה נכסים נותן הגנה יחסית טובה למגוון תרחישים, אבל זה כמובן עולה בתשואה שלא תקבל במצבים יותר אופטימיים.
בכול מקרה תזכור מצד אחד שגם מזומן זה השקעה אז זה לא שאתה לא משקיע פשוט נמצא בברת המחדל ומצד שני זה יחסית בטוח לטווח קצר ומאוד לא ממולץ להשקיע בנכסים אחרים בלי בטחון במה שאתה עושה.

תודה, זה פחות או יותר מה שחשבתי כי כאמור, אני לא יכול להיכנס לכזו אחריות והשקעה בלי להבין *בעצמי* מה אני עושה.

לגבי התחזיות השחורות - אם אני רוצה לשמור על שפיות, וזה אכן מה שאני רוצה, אני הולך להתמקד כרגע אך ורק בזהב פיסי וגם זה לא בהיסטריה, ולהתחיל לחשוב על תחזיות מעין אלו כעל סופיות החיים.
יש שלב שממנו הדחקה היא דווקא התהליך הבריא, ומעבר לזה, כשאני באמת מנסה לדמיין סיטואציות כאלו אני לא ממש רואה את עצמי מתחמק מאינספור מוקשים עם זהב מטלטל בכיסים.

ומעבר לזה, כשאני באמת מנסה לדמיין סיטואציות כאלו אני לא ממש רואה את עצמי מתחמק מאינספור מוקשים עם זהב מטלטל בכיסים.
היתרון הגדול של זהב הוא שאתה יכול לשאת איתך המון כסף במעט משקל. היתרון הזה הופך לחסרון כשאתה צריך להוציא סכומים קטנים.

מצב כזה קיצוני ברמה שחצי עולם חרב והחצי השני בקושי חיי כלום לא יעזור לך

לגבי סתם קריסה גם גדולה ,אינפלציה ודברים כאלה
אני חושב ש100% מניות כשרובם מפוזרות עולמי קור רוח והרבה זמן זה הפתרון הכי טוב עבורי

אבל זה רק אני כן?

לגבי סתם קריסה גם גדולה ,אינפלציה ודברים כאלה
אני חושב ש100% מניות כשרובם מפוזרות עולמי קור רוח והרבה זמן זה הפתרון הכי טוב עבורי

אבל זה רק אני כן?
ברור שמאה אחוז מניות, חוץ מאשר אם תפוטר מהעבודה, לא יהיה כסף לשלם שכר דירה / גנים לילדים, בן משפחה קרוב יזדקק לסיוע כספי ועוד כמה תרחישים שיש להם נטיה להגיע כששוק ההון קורס בעשרות אחוזים.. ושלא תבין לא נכון, אנ לא לועג לך, חושב בדיוק כמוך ונותן לעצמי צלש על העמידות במרץ אפריל האחרונים, אבל קצת יותר מפוכח בקשר לפער בין קושי אמיתי לתכנונים של מי שהתיק שלו כבר עולה 10 שנים כמעט ברציפות.

Back
למעלה