• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ההתחממות הגלובלית

אף אדם לא נחוץ בעולם הזה.
אבל בראש רשימת ה״אי נחיצות״ עומדים אלו שאומרים על אחרים שהם לא נחוצים.
אתה ניטרלי לגמרי לגבי פעילויות שאנשים עושים בעולם? אין עיסוקים שהם מרוממים בעיניך ,לעומת כאלה שהם מיותרים ואפילו ריקניים ובזויים?
האם אתה רואה ערך באדם מעבר למה שהוא פועל בעולם? האם יש לו ערך אינהרנטי? צלם אלוהים? מה מיוחד בחיה הזו? למה שלא יהיה תרחיש בו אדם בהתאם לסולם הערכים שלך יהיה מיותר?

• אהבתי
Reactions: ogi
למה שלא יהיה תרחיש בו אדם בהתאם לסולם הערכים שלך יהיה מיותר?
כי לפי עולם ערכיי אין לי את הזכות לקבוע אודות נחיצותו של אחר.
בודאי שיש הבדל בהערכתי לאנשים שונים. זה לא הופך את אלו שאני לא מעריך ל״לא נחוצים״ בעיניי.

מה הקשר בין הגבלת ילודה/מיסוי ופייגלין?
הגבלה ומיסוי על ילודה הם חוקים אנטי ליברליים (לפי תפיסתי). @sogi הצביע לפייגלין (אם אני זוכר נכון) מתוך שאיפה להרחיב את חירויות האדם במסגרת המדינה ולדעתי ההצהרות האחרונות שלו סותרות זאת לחלוטין.

הגבלה ומיסוי על ילודה הם חוקים אנטי ליברליים (לפי תפיסתי). @sogi הצביע לפייגלין (אם אני זוכר נכון) מתוך שאיפה להרחיב את חירות האדם.
אתה צודק שזה סותר.

אני אכן מעדיף יותר את גירסת השוק החופשי. שכל אחד יעשה מה שהוא רוצה כל עוד הוא יכול לשלם על זה. כשמישהו עושה טעות ויש לו הרבה ילדים בלי יכולת לכלכל אתם - אז הוא וילדיו מתחננים לתרומות של אנשים פרטיים ברחוב.

אבל מה לעשות שזה לא ריאלי. הילדים שיוולדו בלי מחשבה כלכלית ימשיכו לקבל תמיכה (חינוך, בריאות וכו') דרך מנגנון המיסים הכפוי. לכן אין לי פתרון אחר להציע פרט לשימוש במנגנון הזה כדי לצמצם ילודה.

אגב נראה לי שפייגלין דווקא בעד עידוד ילודה כדי להגדיל את "העם היהודי" על חשבון הערבים. אני לא שמעתי אותו מתבטא אפילו פעם אחת בנושא של ביטול קיצבאות ילדים ותמריצי ילודה אחרים.

בדיוק.

אם כבר אז לצמצם את הקיצבאות והתמיכה הכלכלית של המדינה (מה שגם ככה יוריד את הילודה עם הזמן).
פייגלין היחיד בינתיים שמדבר על הקטנת ממשלה,דהיינו צמצום קצבאות ופקידים מול הקטנת נטל המס.

פייגלין היחיד בינתיים שמדבר על הקטנת ממשלה,דהיינו צמצום קצבאות ופקידים מול הקטנת נטל המס.
אני רוצה לשמוע אותו מדבר דווקא על קיצבאות והטבות שקשורות לילודה. אני לא חושב שהצד הלאומני שלו יתן לו לעשות את זה.

אם כבר אז שמעתי אותו מדבר בשבח על הילודה הגבוהה של הנשים הישראליות.

דעתי על פייגלין ידועה (תוכל לקרוא אותה בשרשור ״סקר בחירות 2019״).

אתם מודעים לכך שככל שרמת החיים עולה אנשים מביאים פחות ילדים לעולם?

אפילו אם לא נמסה ילדים / נוריד קצבאות ילודה כמות הילדים פר משפחה הולכת וקטנה.

https://youtu.be/QsBT5EQt348

האם אתה רואה ערך באדם מעבר למה שהוא פועל בעולם?
אני כן.
ערך החיים עומד בפני עצמו בלי שום קשר למידת "חשיבותו" של פועלו בעולם, שהיא סובייקטיבית לחלוטין (הערכת החשיבות) ונובעת מיהירות מסוכנת ומטופשת.
גם אדם משותק בארבעת גפיו או עם שיתוק מוחין הוא בעל ערך וגם כל כלב, ציפור, עץ ודג בלי קשר לפועלו. תספר לי איך אתה ממיין איזה נשר יותר חשוב ממישנהו.
כדי להפחית את כמות האנשים בעולם כיום צריך להימנע מלידה מרובה ולהפסיק להאריך את חיי הזקנים ללא הפסקה (בטח ובוודאי כשזה לא מגיע עם איכות חיים נאותה) וכל זה בלי לקבוע את ערך האדם הספציפי.

האם אתה רואה ערך באדם מעבר למה שהוא פועל בעולם? האם יש לו ערך אינהרנטי? צלם אלוהים? מה מיוחד בחיה הזו? למה שלא יהיה תרחיש בו אדם בהתאם לסולם הערכים שלך יהיה מיותר?
ואו חבר,
אין לך סבתא? :)
ברור שאף אחד לא פתית שלג אבל יש דברים מעבר לפועלו.

כדי להפחית את כמות האנשים בעולם כיום צריך להימנע מלידה מרובה
לא יעבוד.
הלידה המרובה היא באוכלוסית העולם השלישי, שם רמת הרפואה עולה, רמת הילודה נשארת גבוהה, האוכלוסיה מתפוצצת והחקלאות לא מדביקה את הקצב עם או בלי התיבשות הסביבה.
אנשים שלא מסוגלים לכלכל את עצמם יחיו על חשבון אילו שכן מסוגלים לכלכל את עצמם- או באמצאות הגירה או באמצעות חינוך מאורגן לג'יהד (או למדינת הלכה, או לציות לדת או למנהיג אחר כלשהו) והשתלטות בכח על המשאבים של החברה השכנה.
כך או אחרת, בשקט או באלימות, האוכלוסיה הטכנולוגית תעלם ותוחלף באוכלוסיה שמאמינה בשריעה\ הלכה\ דת אחרת כלשהיא\ מנהיג שמבטיח להם ש"מגיע להם" - אירגון שישתלט על סביבתו בכח המספרים ו\או האלימות, יבטיח למנהיגו זכויות יתר, ו"יחזיר עתרה ליושנה" או לפחות ילחם עם כנופיות שכנות בשביל לעשות את זה.

שום מיסים עולמים להקטנת הילודה או סתם אי תמיכה בעניים לא ישנו פה. ילדים בלי מימון והגנה הם כח אדם זול שאירגונים דתיים או טרוריסטים שמחים לרתום לשורותיהם.
הקטנת הילודה בעולם המפותח רק תאיץ את התהליך, והיא בעצם המימנעות מהתמודדות וויתור מראש של החברה השבעה.
הדרך היחידה שאני רואה זה הפצת הטכנולוגיה והמדע בכל שכבות העם והעולם. בפועל זה לא עובד.
הללויה.

הלידה המרובה היא באוכלוסית העולם השלישי
ובישראל. חשיבה אקולוגית לא מעניינת את הישראלים וכולם חייבים מינימום 3 ילדים (גם החילונים וגם אם אין כסף לממן).
שם רמת הרפואה עולה, רמת הילודה נשארת גבוהה,
נדמה לי שיש איזו קורלציה (עד שלב מסוים? עד שמגיעים לנתוני ישראל? לא ברור) בין אחוז הילדים שמגיעים לבגרות לבין הקטנת הילודה. אולי אחפש אחר-כך לינק לזה. כלומר, ככל שיותר ילדים במשפחה נשארים בחיים, כך קטן הצורך לעשות הרבה ילדים שמא...
אנשים שלא מסוגלים לכלכל את עצמם יחיו על חשבון אילו שכן מסוגלים לכלכל את עצמם- או באמצאות הגירה או באמצעות חינוך מאורגן לג'יהד
טוב, על הסיפא אפשר לוותר, כאן לא רוטר.
הגירה היא כלי מעולה בכל עולם החי. היכן שיש התפוצצות אוכלוסין ביחס לאוכל ומים זמינים וביחס לכמות מתחרים ואויבים- תהיה הגירה לאזור פורה יותר וריק יחסית. הגירה קיימת מאז ומעולם גם באנושות וטוב שכך. ברור שאם אתה מסתכל רק בפריזמה הצרה שלך- פריבילגי שנולד במקום פורה יחסית אז אתה עלול להתקומם. קצת זום אאוט והכל מסתדר :)

ובישראל. חשיבה אקולוגית לא מעניינת את הישראלים וכולם חייבים מינימום 3 ילדים
בישראל בחברה החילונית ממוצע הילדים קרוב לשניים וככל שהחברה מסורתית ומאמינה יותר מספר הילדים עולה.
ילודה אינה קשורה לאקולוגיה מלבד העובדה שצפיפות אוכלוסין מדכאת ילודה.
נדמה לי שיש איזו קורלציה
הקורלציה היא להשכלת נשים. בחברות מאמינות (גיהד הלכה וכו) אין עידוד להשכלת נשים ויש עידוד לילודה גבוהה.
תהיה הגירה לאזור פורה יותר וריק יחסית
זה לא המציאות. ההגירה היא לא למקום פורה יותר אלא למקום שהאנשים שבו משגשגים יותר. אין הגירה למזרח אירופה ואין הגירה לרוסיה למרות שהם באותו קו רוחב כמו מערב אירופה, ואין הגירה לסוריה או אירן למרות שהן באותו קו רוחב כמו ישראל. ההגירה היא לאזורים בהם אנשים מתקדמים טכנולוגית ומפיקים יותר מאותם משאבים.
אנשי הטכנולוגיה מתקדמים כל הזמן ויש סיכוי טוב למצא פיתרונות לזיהום כדור הארץ - כבר יש מחקרים בכיוון. אנשי האמונה אפילו לא ינסו.
קצת זום אאוט והכל מסתדר
מה אכפט לי מעתיד כדור הארץ אם אין בו עתיד לי ולילדים שלי?

אם אתם מחפשים השקעה ארוכת טווח מאוד, אתם יכולים לשקול קרקע במקומות קרים כמו צפון קנדה ואפילו גרינלנד. בעוד אלף שנה, כאשר מנהטן תהיה בקרקעית הים, גרינלנד תהיה הדבר החם הבא. איש נדל"ן מנוסה כבר פועל בכיוון.

אתם חושבים על זה, מאמינים/לא מאמינים לתחזיות האלה, עושים משהו בקשר לזה?
כן.
קורא להנאתי והפתעתי בלוג נפלא שנקרא הבלוג הירוק.
בלוג מעניין מאוד, תמציתי וענייני.
בלי הפחדות, בלי תומך או מתנגד ובלי כל המסביבים המעיקים.
גרפים, עובדות, נתונים, מספרים והרבה הרבה הרבה מאוד הגיון ירוק של הכותב שמתכנה בשם יעקב שמראה בעיקר שאין הרבה הגיון.
למי שירצה - ימצא שם גם קישורים למאמרים, דוח"ות והכל.
הבלוג הזה שינה די הרבה ממה שאני חושב על ההתחממות הגלובלית, גם כי לא ידעתי, גם כי לא הקדשתי לה מחשבה יותר מדי וגם כי לא היו לי כלים להבין ולהפעיל שיקול דעת (כי לא טרחתי לפתח אותם).
אני אדם מאוד מאוד ירוק מטבעי (כמה שפחות בשר, כמה שפחות חד פעמי, כמה שיותר מחזור, כמה שפחות דלק ונסיעה פרטית, כמה שפחות טיסות לחו"ל), מה שמתחבר למינימליזם שאני מאוד מנסה ליישם בחיי הפרטיים... והבלוג לא שינה את התנהלותי, אני עדיין עושה את כל אלו, אבל לשם ההנאה וההרגשה הטובה שלי בלבד ולא כי זה ישנה משהו... הבלוג כן האיר את כל הפעולות שלי באור הנכון להן (=כוסות רוח למת).
למדתי מהבלוג הזה למשל שלא משנה כמה אנרגיה ירוקה נייצר, לא משנה מאיזו סוג ובאיזו דרך (שמש/רוח), עדיין בכדי שלא יהיו הפסקות חשמל בעולם המערבי שהוא נרקומן של אנרגיה, נהיה חייבים להפעיל תחנות כוח מזהמות בתפוקה מלאה כגיבוי כדי שלא יהיו הפסקות חשמל או חוסר מענה לביקוש.
ומי כמונו יודעים שהאדם המערבי לא אוהב בלשון המעטה הפסקות חשמל או להישאר בלי חשמל או Wifi ליותר משעה או יום.
יעקב שם כותב פוסטים קצרים, ענייניים, עם הרבה מידע תומך ועובדות.
אני גם אוהב את הגישה המינימלסטית בלי החארטות שלו, את הישירות שלו ואת הגישה כולה.
ממליץ לבקר, לקרוא, להתעניין, לשאול שאלות ולהתבונן בפלנטה החבוטה הזו לא מתרגשת מאיתנו בכלל.

או כמו שהאליל שלי אמר וצדק והכניס בי הגיון ששום מאמר אחר לא היה יכול:
The planet is fine. The people are fucked

ההתחממות הגלובלית בהחלט מתרחשת
מתרחשת. אבל הנתונים מראים שהיא לא חמורה כמו שעושים ממנה.

ואין ספק שבני האדם אחראים לה
זה לא נכון. וגם לא נכון בעליל. וגם לא לא נכון בעליל.
לכרגע אין שום קונצנזוס על נכונות המשפט הזה וגם מדענים שהנושא הזה הוא כל חייהם ותשוקת מחקרם לא עונים עליו בבטחון כזה גמור כמו שאתה ענית עליו.
הייתי ממליץ להיות יותר צנוע ועניו :)

עם כל זאת, לא נראה לי שזה צריך לשנות משהו בחיי היום יום שלנו או של הילדים שלנו. הדבר היחיד הוא שלא כדאי לקנות בית קרוב מאוד לגובה פני הים, כי סופו שיהיה מתחת למים.
זה המשפט ההכי חשוב. ומכיוון שהוא לא מתקיים בפועל, שום ירידת מחירים, ומכיוון שכוהני ההתחממות הגלובלית ממשיכים לטוס במטוסים פרטיים לכנסים האלה, הציבור הרחב מתייחס לזה בתור קישקוש וצביעות.

זה המשפט ההכי חשוב. ומכיוון שהוא לא מתקיים בפועל, שום ירידת מחירים, ומכיוון שכוהני ההתחממות הגלובלית ממשיכים לטוס במטוסים פרטיים לכנסים האלה, הציבור הרחב מתייחס לזה בתור קישקוש וצביעות.
דוגמה ל"כוהן" התחממות גלובלית שטס במטוסים פרטיים?

האמת, שמדהים אותי שבפורום של הייטקיסטים, ביולוגים וכימאים יש חלק גדול ומוצק שבאמת ספקן אם ההתחממות היא באחריות האנושות או הטבע.
כן, בטבע יש גלים כאלה (ואכן יש עוד גורמים להתחממות), אבל הם לא מתרחשים במהירות הזו ולא חזקים במידה הזו.

"דו"ח של הפנל הבין-ממשלתי לשינוי האקלים של האו"ם (IPCC) מעריך שהטמפרטורה העולמית הממוצעת עלתה ב-0.74 מעלות צלזיוס (עם רווח בר-סמך של ±0.18) בין 1906 ל-2005.[30] הדו"ח קובע כי ההתחממות נובעת בעיקר מעלייה בריכוז גזי חממה באטמוספירה כתוצאה מפעילות אנושית. "
מקור: https://www.ipcc.ch/site/assets/uploads/2018/02/ar4_syr_spm.pdf
שהיה ב: https://he.wikipedia.org/wiki/התחממות_עולמית#cite_note-30

ברצינות, אנחנו כורתים דונמים של יערות, שורפים טונות של פחם, מבעירים מיליוני ליטרים של נפט וגז ופולטים מליונים של טונות של פחמן דו חמצני, אחראים להכחדה ההמונית הראשונה מזה 66 מיליון שנים (מאז עידן הדינוזאורים!) ובאמת יש מי שברצינות ובתמימות שואל את עצמו אם יש לנו השפעה על התחממות כדור הארץ והנזק לסביבה?
צר לי, אבל זאת לא ספקנות מדעית, זאת פשוט נאיביות לשמה.

אני חושב שיש לבני האדם מנגנונים חזקים של הדחקה שמונעים מאיתנו לראות כמה הבעיה רצינית ודחופה.
אחרי הכל, זה אינטרס שלנו (או של התת מודע שלנו, מי יודע) להכחיש את המצב.
תחשבו על זה, כמעט כל אדם על פני הפלנטה הזאת רק רוצה "לגמור את החודש"-להאכיל את המשפחה שלו ואת עצמו, לדאוג לצרכים הבסייסים, להינות קצת מהחיים ואולי גם לחסוך קצת.
לאף אחד אין המשאבים המנטליים הפנויים כדי לחשוב לרגע "מה אם זה באמת רציני? מה אם נהרוס את הכוכב היחיד ביקום הידוע לנו שיש לנו בו חיים? מה יהיו ההשלכות לטווח הארוך של ההכחדות ההמוניות שאנחנו מבצעים? באיזה עולם הילדים שלי יגדלו?", ואפילו אם יש למישהו את המשאבים המנטליים הנדרשים, מי רוצה להתעסק עם זה? הרי זה נושא "כבד" ולא "סקסי", ויש "ים של זמן" עד שמשהו יקרה, ומקסימום "אני כבר אהיה בקבר עד שהסוף יגיע".

הרבה בני אדם בעולם הזה חוטאים בחטא ההיבריס. חושבים שהאנושות בלתי מנוצחת, שהטבע "קטן עלינו" וש"יהיה בסדר".
אולי גם אני חוטא בכך, כשאני אומר שפיתרון טכנולוגי יציל את כולנו.
אחרי הכל השנה היא 2019, נחתנו על הירח לפני יותר מחצי מאה, אבל עדיין אין לנו פיתרון איך להציל את המגוון הביולוגי והאקלים שלנו.
להאמין בעליונות המין האנושי, זה אפילו יותר מצחיק כשחושבים על זה שלפני רק פחות ממאה שנה, חיידקים פשוטים היו יכולים התפתח לגזר דין מוות.

אנחנו בסה"כ עוד יונק, שיש לו אב קדמון משותף עם קוף.
קצת צניעות לא תזיק לאנושות.
זאת תהיה קסטרוספה שאי אפשר לכמת, אם נכבה את להבות החיים בפינה היחידה ביקום בו הן דולקות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ח התחממות הגלובלית פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 23

נושאים דומים

Back
למעלה