• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם הקריסה הגדולה הגיעה

מצב
הנושא נעול.
לא יודע לאיזה מידע נחשפת, אבל עד לפני תקופה לא ראיתי אצלך כאלו רמות של פסימיות. (ברצינות)
זה סרקזם על כך שתנועה של יום אחד, לא משנה שוב דבר במאקרו. את הראיה שלי לגבי תמחור השוק הסברתי בשרשור על תמחור השוק, והראתי נימוקים למה הוא יקר וצפי התשואה ממנו הוא רע. המסקנה האופרטיבית שלי מכל זה היא הקטנת החשיפה למניות, שהתרחשה באופן הדרגתי בשנתיים האחרונות, אבל אני עדיין מחזיק מניות.

זה סרקזם על כך שתנועה של יום אחד, לא משנה שוב דבר במאקרו.
כן, הבנתי.
לא לזה התייחסה השאלה, ציטטתי את המשפט האחרון אבל התכוונתי ל- state of mind מהתקופה האחרונה.
את הראיה שלי לגבי תמחור השוק הסברתי בשרשור על תמחור השוק, והראתי נימוקים למה הוא יקר וצפי התשואה ממנו הוא רע. המסקנה האופרטיבית שלי מכל זה היא הקטנת החשיפה למניות, שהתרחשה באופן הדרגתי בשנתיים האחרונות,
על זה דיברתי,
אני שמתי לב לתפנית לפני שבועות בודדים, ואילו אתה מספר שהתובנות הללו מתגבשות אצלך כבר שנתיים.

אני שמתי לב לתפנית לפני שבועות בודדים, ואילו אתה מספר שהתובנות הללו מתגבשות אצלך כבר שנתיים.
לפני זה לא דיברתי על זה במיוחד, וגם הדעה לא היית מגובשת במיוחד, אבל אם תעבור על ההיסטוריה של התיק שלי, תראה שהוא מעולם לא היה קרוב 100% מניות, ומעבר לכך, אפילו השרשור של חיזוי תשואה עתידית על בסיס הקצאה למניות מראה שמאז שפרסמתי אותו, התשואה ירדה עוד יותר, כלומר השוק עצמו רק נהיה יקר יותר בשנים האחרונות לפי מדדים שונים. בפועל, את השינויים הגדולים בתיק עשיתי כאשר כסף זז בחשבון מסיבה כזאת או אחרת, והייתי צריך לקבל החלטה פעילה בלתי נמנעת של מה לעשות איתו, ואז השיקולים הטו לכיוון של הקצאה לאגח או מזומן, על פני מניות.

אתה מוטרד מצרות של העולם, לא מוסיף לבריאות. הנה דברים קטנים חיוביים שלא רואים מאחורי מדדים וראש פוליטי:

VZ - משלמת רבע מיליארד דולר של חובות
JNJ - רווחים והכנסות גדולות מהצפי בריבען ה-3 , forward guidance positive
TXN - העלו דיבידנד ב-25%, המבולבלים האלה בכלל לא מבנים שכתוב במאמרים (בפירוש!) שעוד מאת קריסה.

אפשר להמשיך את הרשימה, יש לי כמה עשרות כאלה. אגב אני אפילו לא יוצא לאינטרנט כדי לקבל כאלה חדשות - IB שולחים לי. אלה אובדות, לא דעות. לא שהכול וורוד בעולם הזה, אתה צודק, אבל לא עד כדי כך שבור. צריכים לפרק דברים לפרטים קטנים, והכי כדאי - להתנתק מחדשות ופרשנים, יש להם אג'נדה משלהם - למכור את הקונטנט. אין שום קשר למציות.
מדיה כלכלית מגיבה לשוק, היא לא תורמת ערך כלשהו. לא על זה אני מדבר כמובן. מה שאני מסתכל עליו זה מדדים אובייקטיביים שדוסקו בשרשור נפרד אז לא נכנס לזה פה. לגבי החברות שציינת, ובכלל לגבי ביצועי החברות היום - אין שום ספק שיש הרבה חברות עם רווחים מעולים, אבל שני דברים מדאיגים אותי וגורמים לי להקטין את החשיפה הכוללת למידה שמרנית יותר:
1. ברמת הרווחים של החברות (ככלל, לא חברה ספציפית) - עליית הריבית תפגע בסופו של דבר ברווחי החברות. עלות החובה עולה, יוקר החוב הצרכני עולה (ונמצא בשיא) מה שיגרום לצרכנים לצרוך פחות, ויפגע ברווחי החברות עוד.
2. מחירי המניות נגזרים משני דברים עיקריים - רווחיות החברות הנ"ל, מכפילים על הרווחיות הזאת. המכפילים היום גבוהים, וככל שיוטל ספק בהמשך הגידול ברווחיות, וככל שתגדל התשואה החלופית הזמינה בדמות ריבית חסרת סיכון, המכפילים ירדו, ועימם מחירי המניות.
אז אין לי שום ספק שחברות היום רווחיות מאד, הספק שלי היא לגבי ההתכנות של מחירי המניות להשאר גבוהים תחת השינוי שמתרחש בארה"ב ובנקודת המוצא בה אנחנו נמצאים היום (יקר).

בגלל זה שאלתי אם למישהו יש סטטיסטיקה רלוונטית.
רגע אני רוצה להבין, אתה מסתמך על משהו שתשעה אנשים ידועים הצליחו לבצע בהיסטוריה? ואתה עוד אומר שאין לך סטטיסטיקה רלוונטית שתנחה אותך האם זה נכון?
לפרופורציה, 211 איש בהיסטוריה זכו ביותר ממדליה אולימפית אחת. משימה שבלי להכיר אותך הסבירות שתוכל לעמוד בה, גם אם ממש תרצה- היא 0.

אני מאוד נזהר מחברות עם יתר חוב, לא מוכר כרגע אבל הפסקתי להזרים כסף. יש אבל מלא חברות ללא בעיות חוב גם היום. אני מסכים שחובות אצל חברות היום זה נורה אדומה, גם חושב שהפיצוץ הבא יבוא משם - מאלה שלקחו כסף זול בשנים אחרונות ולא הצליחו לממש אותם.

"שוק יקר" לא אומר שאין שם דברים לא יקרים. יש מלא. חברות שציינתי כסתם דוגמה - לא יקרות, מחירים סבירים לטווחים ארוכים. אין לי באמת מושג איך משקיע מדדים מתמודד עם "שוק יקר" כי באמת שאין מה לקנות והכל ניראה כבלון אחד גדול. אז מה אתם עושים? מפסיקים לקנות? יורדים למזומנים? p/e של סנופי של היום עומד על 23~ ואף אחד לא יודע מה יהיה מחר. אישית לא הייתי נוגע בחברה עם מכפילה כזאת, למה שאגע ב "שוק" כזה. באמת בעיה.
משקיע מדדים יכול להעדיף מדד עם מכפילים נמוכים יותר כמו מדדי ״ערך״, ״דיבידנד״, שווקים בינלאומיים, והקצאה חלקית לאגח.

אין לי באמת מושג איך משקיע מדדים מתמודד עם "שוק יקר" כי באמת שאין מה לקנות והכל ניראה כבלון אחד גדול. אז מה אתם עושים? מפסיקים לקנות? יורדים למזומנים? p/e של סנופי של היום עומד על 23~ ואף אחד לא יודע מה יהיה מחר. אישית לא הייתי נוגע בחברה עם מכפילה כזאת, למה שאגע ב "שוק" כזה. באמת בעיה.
קונים "ביוקר"

אני חושב שהפוסט על פיזור מטבעות היה סימן (https://www.hasolidit.com/kehila/threads/משקל-השוק-של-כל-מטבע-בעולם.7257/).
הוא מראה על חשש מאקרו מוניטרי, בעיקר בארה״ב (למרות שזה גם יכול להיות ״השלכה״ של החשש שיש לי).

אני חושב שהפוסט על פיזור מטבעות היה סימן (https://www.hasolidit.com/kehila/threads/משקל-השוק-של-כל-מטבע-בעולם.7257/).
הוא מראה על חשש מאקרו מוניטרי, בעיקר בארה״ב (למרות שזה גם יכול להיות ״השלכה״ של החשש שיש לי).
זה נבע מהתעמקות בנושא האגח. אולי קשור, מי יודע ;)
אבל לרוב במשברים של ממש - כל מטבע שהוא לא דולר יסבול. פיזור מטבעות זה טוב באופן כללי, אבל לא בתור הגנה לקראת משבר.

משקיע מדדים יכול להעדיף מדד עם מכפילים נמוכים יותר כמו מדדי ״ערך״, ״דיבידנד״, שווקים בינלאומיים, והקצאה חלקית לאגח.
אגב שים לב שp/e של VT הוא רק 17 מול ממוצע היסטורי של 16.5. לא שיש לממוצע הזה איזשהו משמעות כמו שכתבתי קודם. אני חושב שאתה מפריז באינדיקציות שלך למפולת הנתוני מקרו בארהב ובאירופה טובים. אתה בונה את כל החומה שלך סביב הקונספט שצריכה להיות נפילה אחרי X זמן. כמו שכתבתי זה שהריבית עולה מצמצם לחברות את היכולת לגייס כסף דרך אגחים אבל זה לא מחייב ירידה ברווחים.
אם תסתכל על העולם ברמת מקרו אני מאמין שבני אדם ירוויחו הרבה זמן פנוי בזכות המצאות בתחום הרובוטיקה(מכוניות אוטונומיות, רובוטי מיון...) ביו רפואה חקר הזיקנה ועוד ב 10 שנים הקרובות, אני חושב שהעולם בדרך לכמה פריצות דרך משמעותיות שיגדילו את רווחי החברות...
קיצר נחזור עוד 5 שנים לשרשור הזה ונראה מי צדק, אני חושב שבהסתכלות אחורה עוד 5 שנים הסנופי יעשה בממוצע 7-9% ריאלי.

כמו שכתבתי זה שהריבית עולה מצמצם לחברות את היכולת לגייס כסף דרך אגחים אבל זה לא מחייב ירידה ברווחים.
מסכים לגבי כל מה שכתבת, למעט המשפט המצוטט. אכן ריבית עולה מקטינה את היכולת ללוות כסף, אבל יש לכך השפעה ישירה יותר של ירידה בשווי הנכסים.

מסכים לגבי כל מה שכתבת, למעט המשפט המצוטט. אכן ריבית עולה מקטינה את היכולת ללוות כסף, אבל יש לכך השפעה ישירה יותר של ירידה בשווי הנכסים.
היסטורית חברות גייסו כסף בסביבת ריבית גבוהה על ידי העלאת מחירים זה אחת הסיבות שיש פינג פונג בין ריבית ואינפלציה. עובדתית אין קורלציה בין העלאת ריבית למחיר המדד וזה לדעתי הסיבה.

• אהבתי
Reactions: Roi
אני ינסח מחדש כי מה שכתבתי נכון חלקית. היסטורית ה p/e ירד שהיה חוסר וודאות לגבי האינפלציה העתידית. יש בזה היגיון גדול כי קיימת ציפייה לקבל תשואה על הסיכון בהשקעה ומכיוון שהאינפלציה היא נעלם ה-p/e יורד כדי לשמש כרית ביטחון בדבר החוסר וודאות הזאת. בימינו שהעולם הרבה יותר מחובר ושארהב לא תלויה באף מדינה בשביל אלמנטים בסיסיים כמו נפט,מתכות... אני לא רואה את זה קורה. אבל מי באמת יודע אולי משהו חדש יצוץ...

מעניין,
במשבר בועתי אתה מצפה שמניות ערך יחטפו פחות חזק?
חיפשתי ETF על מניות ערך שהיו קיימים במשבר הדוט-קום, ולא מצאתי.

כל הבנקים המרכזיים הגדולים נמצאים עכשיו במעבר מרכישת אג"ח למכירת אג"ח. כשמדינה מוכרת אג"ח כדי לממן את הגירעון בתקציב, היא בו זמנית מזרימה את כספי התקציב שלה לשוק. כשבנק מרכזי מוכר אג"ח, כסף לא מוזרם לשוק ורק נוסף אג"ח, שמישהו צריך לקנות אותו. מי יקנה את כל האג"ח הזה? מה הוא ימכור כדי לשלם עליו?
שימו לב שעד עכשיו המצב היה הפוך והבנקים המרכזיים רק הזרימו כסף לשוק.

אני ינסח מחדש כי מה שכתבתי נכון חלקית. היסטורית ה p/e ירד שהיה חוסר וודאות לגבי האינפלציה העתידית. יש בזה היגיון גדול כי קיימת ציפייה לקבל תשואה על הסיכון בהשקעה ומכיוון שהאינפלציה היא נעלם ה-p/e יורד כדי לשמש כרית ביטחון בדבר החוסר וודאות הזאת. בימינו שהעולם הרבה יותר מחובר ושארהב לא תלויה באף מדינה בשביל אלמנטים בסיסיים כמו נפט,מתכות... אני לא רואה את זה קורה. אבל מי באמת יודע אולי משהו חדש יצוץ...
התכוונתי למשהו פשוט בהרבה.
כשהריבית גבוהה, ערך כל נכס נמוך יותר כי היוון ההכנסות ממנו יורד.
אם המשקיעים יסברו שהריבית לטווח ארוך עלתה באופן פרמננטי, אז מבחינתם ערך כל נכס נמוך יותר מאשר היה לפני השינוי.

במשבר בועתי אתה מצפה שמניות ערך יחטפו פחות חזק?
בוודאי, אבל אישית אני לא משנה הקצאה לשם כך. מעדיף להשאר עם VT (טכנית VTI+VXUS).
שמתי כאן השוואה, כולל ה-small cap value ש @orensp ציין וגם את BRK לחסידי באפט.
במשבר 2000 היה הבדל עצום בין אינדקס גדילה לאינדקס ערך, כצפוי. במשבר 2008 ההבדלים היו זניחים יחסית.
איך יראה המשבר הבא? לא יודע באמת, יכול להיות שחברות הצמיחה (הייטק למיניהן) דווקא יפגעו פחות, כי הם פחות חשופות לעליית ריבית. אולי יותר כי יש להן מכפילים יותר גבוהים.

בוודאי, אבל אישית אני לא משנה הקצאה לשם כך. מעדיף להשאר עם VT (טכנית VTI+VXUS).
שמתי כאן השוואה, כולל ה-small cap value ש @orensp ציין וגם את BRK לחסידי באפט.
במשבר 2000 היה הבדל עצום בין אינדקס גדילה לאינדקס ערך, כצפוי. במשבר 2008 ההבדלים היו זניחים יחסית.
איך יראה המשבר הבא? לא יודע באמת, יכול להיות שחברות הצמיחה (הייטק למיניהן) דווקא יפגעו פחות, כי הם פחות חשופות לעליית ריבית. אולי יותר כי יש להן מכפילים יותר גבוהים.

הבעיה שלי עם פקטור גודל וערך זה שההיתרון מתבטל ברגע שהאנשים יודעים שההיתרון קיים. זה שונה מפקטור מומנטום שיותר תלוי בפסיכולוגיה האנושית. לדעתי רק למומנטום יש עתיד.
אדם מה אתה חושב?

נערך לאחרונה ב:
הבעיה שלי עם פקטור גודל וערך זה שההיתרון מתבטל ברגע שהאנשים יודעים שההיתרון קיים. זה שונה מפקטור מומנטום שיותר תלוי בפסיכולוגיה האנושית. לדעתי רק למומנטום יש עתיד.
אדם מה אתה חושב?
אני לא יודע, אני על הגדר ככל הנוגע לפקטורים. אבל MTUM כ-ETF נתן בראש. הוא צבר קרוב ל-10 מיליארד דולר בנכסים בזכות זה.

מצב
הנושא נעול.

נושאים דומים

Back
למעלה