• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אריחים בקירות חיצוניים של בניין חדיש (בן כ15) שהחלו ליפול

Big L

משתמש רשום
דירוג
0
שלום,

בבניין חדיש בן כ15 בו יש בדירה בבעלותי, יש בעיה שחלק מהאריחים רופפים בקירות החיצוניים, היו כמה שנפלו לפני כשנתיים ובנס לא נגרם נזק, וכעת יש חשש שיפלו עוד.
התמנה ועד בית חדש שהחליט לקחת את העניינים לידיים, פנה לקבלן שמתנער מאחריות ולא רוצה לתקן את הליקוי.
הוועד הזמין הנדסאי מטעם האגודה לתרבות הדיור לבדוק ליקויים בבניין וזה סיכום הבעיות שהוא שמצא:

1 .בניין בן 15 שנים עם חיפוי שיש.
2 .בתקרת קומת העמודים ישנם מספר מוקדים עם סימני רטיבות מסביב לצינורות
ניקוז/ביוב המעידים על נזילה.
3 .בחזיתות הבניין הבחנתי בעקמומיות של אריחים כתוצאה מספיגת מים במספר
מוקדים. כמו כן, ישנם שני אזורים בחזיתות הבניין עם התנתקות ונפילת אריחים
בחזית וחזית עורפית. הדבר מהווה סכנה ממשית ויש לטפל בהקדם.
4 .ישנם מספר אריחים עם כתמי חלודה במספר אזורים רנדומליים בחזיתות הבניין
ונראה שהנ"ל כתוצאה מאיטום לקוי וחלחול מים אל מוטות הזיון המונחים בקירות כך
שכתוצאה מכך יש נזקי קורוזיה.

מספר שאלות:
1) להבנתי, אחריות קבלן/ייזם לעניין נשירת אריחים על גבי חזית המבנה הינה לכל חיי הבניין וזאת על פי הדין. ומרגע ששמים לב שנפלו אריחים, יש 7 שנים להודיע על כך לקבלן.
האם הדבר נכון?
הוועד יפנה לעו״ד שיתבע את הקבלן, הוועד טוען שלא בטוח שהתביעה תצליח.
אך אם החוק הנ״ל נכון, זה לא אומר שבוודאות התביעה תצליח?.

2) בנתיים הוועד מתקדם גם בתיקון עצמאי של הנזק במקביל לתביעה, יוצא שכל דייר צריך לשלם כ30k-50k ש״ח מכיסו, ואם התביעה תצליח, הקבלן יחזיר לנו את הכסף.
האם זו הדרך הנכונה לפעול? האם אפשר לתקן את הליקוי גם בלי הוצאה כבדה כזו מכל דייר?

3) צרה נוספת היא שחברת הביטוח שמבטחת את הבניין ״גילתה״ שיש בעיה כזו, ומסרבת לחדש את ביטוח הבניין באופן גורף - דבר תמוה מאוד בעיניי, כי מה הקשר בין הסכנה מהאריחים מחוץ לבניין לבין מקרה ביטוחי שמתרחש בתוך הבניין? מדוע שלא יהיה עדיין אפשר לבטח על מקרים כאלו? (חלילה מנקה מחליק במדרגות בתוך הבניין וכו׳)...חברת הביטוח טוענת שאי אפשר לבטח בכלל...נשמע לי מאוד מוזר, הועד אמר שהוא יבדוק עם חברות אחרות. האם אי אפשר רק להחריג את עניין האריחים החיצוניים?

אשמח לכל עצה ורעיון ממכם.
תודה!

יש 7 שנים להודיע על כך לקבלן.
האם הדבר נכון?
הוועד יפנה לעו״ד שיתבע את הקבלן, הוועד טוען שלא בטוח שהתביעה תצליח.
אך אם החוק הנ״ל נכון, זה לא אומר שבוודאות התביעה תצליח?.
אין לי מושג לגבי החוק .
תביעה יכולה להכשל מהרבה סיבות , הקבלן יגיד שהייתם צריכים לפקח ולתחזק ב15 השנים האלה ויסיר אחריות (אולי בכלל אתם חתומים על זה ברכישת הדירה).
וגם אם לא ,יתכן שיש לכם אשם תורם . יש מצב שהוא פשט רגל או יפשוט רגל עד שתסתיים התביעה.
האם זו הדרך הנכונה לפעול? האם אפשר לתקן את הליקוי גם בלי הוצאה כבדה כזו מכל דייר?
תקבלו כמה הצעות. לטפל בבנין קיים תוך כדי שגרים בו דיירים ויש קומות גבוהות -זה לא פיקניק . ובתור הקבלן המשפץ ,לך תיקח אחריות על בניין שכבר עושה בעיות.

חברת הביטוח טוענת שאי אפשר לבטח בכל
כן ככה זה בישראל , אם תתבע יעלו לך את הפרמיה או שלא יבטחו אותך.

כמה קומות יש אצלכם?

הקבלן יגיד שהייתם צריכים לפקח ולתחזק ב15 השנים האלה ויסיר אחריות (אולי בכלל אתם חתומים על זה ברכישת הדירה).
אני גם לא עו״ד אבל אם החוק במפורש אומר שהאחריות היא על הקבלן לכל אורח חיי הבניין, מה זה משנה מה הקבלן יגיד? האם נהוג לתחזק אריחי בניין בבניינים בני 15 שנה? לא שמעתי על זה אף פעם.
כמו כן, לפי מה שאני יודע יש מקרים בהם החוק גובר על מה שרשום בחוזה, ייתכן וזה גם מקרה כזה?

ובתור הקבלן המשפץ ,לך תיקח אחריות על בניין שכבר עושה בעיות.
עד כמה הליקוי הזה נפוץ? הרי האריחים האלו זו ״המצאה״ חדשה יחסית, והיא קיימת בבניינים חדשים יחסית.
חיפשתי קצת בגוגל וראיתי שיש לא מעט אזכורים לבעיה הזו.
האם הבניין שלנו חריג וסתם יש לנו מזל רע? או שזה קורה ללא מעט מבנים חדישים כאלו אחרי 10-15 שנה? עד כמה הסיפור הזה נורא?
תקבלו כמה הצעות
קיבלנו 2 הצעות, אחת של 600k ואחת של 1m, יש הבדלים גדולים בהצעות וזה מאוד יקר...ממשיכים לברר כמובן על עוד חברות.

כן ככה זה בישראל , אם תתבע יעלו לך את הפרמיה או שלא יבטחו אותך.
קצת מוזר לי, יש הרבה אספקטים של ביטוח שבכלל לא קשורים לאריחים...למה לשלול הכל בצורה גורפת? איך זה מעלה את הסיכון עבור חברת הביטוח לבטח מקרי ביטוח של פנים הבניין?

כמו כן, זה מעלה שאלה נוספת, אני צריך לחדש ביטוח דירה, האם כדאי לומר לחברת הביטוח על מצב הבניין? כי ייתכן שגם עבור ביטוח דירה, אם חלילה קורה משהו, אז יוכלו להתנער מאחריות ולומר שבגלל האריחים, הביטוח לא תקף. גם אם זו הייתה סתם הצפה בתוך הדירה או אינסטלטור שהחליק בתוך הדירה.

כמה קומות יש אצלכם?
סה״כ 5 קומות, 20 דירות...זה לא מגדל גבוה או משהו

אני גם לא עו״ד אבל אם החוק במפורש אומר שהאחריות היא על הקבלן לכל אורח חיי הבניין, מה זה משנה מה הקבלן יגיד? האם נהוג לתחזק אריחי בניין בבניינים בני 15 שנה? לא שמעתי על זה אף פעם
גם אני לא עו"ד , אבל אני יודע לאיזה כיוון דברים הולכים.
אמרת שהיתה שם נזילה נכון? אולי אם הייתם מתקנים את הנזילה לפני כמה שנים -האריחים לא היו נופלים? עו"ד טוענים טענות כאלה והשופט יכול להסכים.

קיבלנו 2 הצעות, אחת של 600k ואחת של 1m, יש הבדלים גדולים בהצעות וזה מאוד יקר...ממשיכים לברר כמובן על עוד חברות.
אולי שווה לעבור לחיפוי שמתחבר עם ברגים , פחות סיכון שיתפרק.

נשמע לא נעים, אולי שווה לעבור לחיפוי חיצוני יותר פשוט שלא כולל אריחים.

זו בעיה נפוצה, היום כבר לא בונים עם אריחים חיצוניים בהדבקה.

ממה שידוע לי, אין ספק שזו אחריות הקבלן לתקן ויש לזה תקדימים. אתם צריכים עו"ד שעסק בנושא כזה בעבר.

אמרת שהיתה שם נזילה נכון? אולי אם הייתם מתקנים את הנזילה לפני כמה שנים -האריחים לא היו נופלים? עו"ד טוענים טענות כאלה והשופט יכול להסכים.
אני מבין על מה אתה מדבר, מצד שני, אם זה קבלן בעייתי שכבר תבעו אותו על משהו דומה והתביעה הצליחה, זה לא מחזק את הסיכוי שגם התביעה שלנו תצליח?

אולי שווה לעבור לחיפוי שמתחבר עם ברגים , פחות סיכון שיתפרק.
נשמע לא נעים, אולי שווה לעבור לחיפוי חיצוני יותר פשוט שלא כולל אריחים.
תודה על העצות, זה אומר בעצם שצריך לעבור על כל האריחים בבניין ולהחליף אותם? האם ידוע לכם העלות של דבר כזה?

ממה שידוע לי, אין ספק שזו אחריות הקבלן לתקן ויש לזה תקדימים. אתם צריכים עו"ד שעסק בנושא כזה בעבר.
אשמח להמלצה בפרטי אם אתה מכיר אחד טוב.
בגלל שהבעיה נפוצה, האם ידוע לך מה בדר״כ עושים במצב כזה? מקדמים תביעה במקביל לתיקון מהכיס של הדיירים ומקווים שנזכה והכסף יוחזר לנו?

כמו כן, איך בדר״כ מטפלים? עוברים לאריחים מהסוג שהציעו כאן? אני מניח שלחזק את הקיימים עם ברגים לא כדאי

זה קרה גם לדירה של ההורים שלי (לטעמי, האבן ה-"ירושלמית" זה גם מכוער, גם מסוכן וגם זה מחזיק על איזה 4 בליטות ומובטח שיתפרק ברעידת אדמה ונשגב מבינתי מי רוצה את הנזק הזה על הבניין שלו חוץ מאנשים שמנסים לשחזר את מקדש שלמה) וממה שאני זוכר פשוט הביאו חברה שעשתה סנפלינג וקדחה את האריחים לבניין עם מלא ברגים. הועד בסוף לא תבע את הקבלן (לא יודע בדיוק למה). אני חושב שזה כן עלה הרבה, אבל לא חצי מליון (אבל הבניין גם 3 קומות ולא 5).

לטעמי, האבן ה-"ירושלמית" זה גם מכוער
אצלינו זה חיפוי שיש אם זה משנה.

אני חושב שזה כן עלה הרבה, אבל לא חצי מליון
יש סיכוי שתוכל לברר את העלות ואת פרטי הבניין? (בצורה אנונמית כמובן, תוכל גם לשלוח לי בפרטי בלי פרטים מזהים כלשהם, אני פשוט רוצה להשוות מול הבניין שלנו)

מאוד יעזור לי.

תודה רבה!.

כמו כן, איך בדר״כ מטפלים? עוברים לאריחים מהסוג שהציעו כאן? אני מניח שלחזק את הקיימים עם ברגים לא כדאי
במקרה שאני מכיר האריחים נפלו כשהבניין היה עוד באחריות. הקבלן עשה חיפוי מעל האריחים הקיימים והבריג את החיפוי החדש מעל הישן עם דיבלים, ללא עו"ד וללא מאבקים מיותרים, אבל זה נעשה רק על צד אחד של הבניין שהתפאקו ממנו אריחים.

לאחר כמה שנים, גם צד אחר החל להתפרק, וכרגע לא ברור מה יעשו בעלי הבתים, כי הבניין כבר מזמן לא באחריות.

נושאים דומים

Back
למעלה