• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אני נרגש להציג בפניכם את החוזה האישי + תיק ההשקעות שלי !

מאד מושקע.
הייתי מתייחס גם לקרן הפנסיה/ביטוח המנהלים/קופ"ג משום שעד גיל 40 יתפח לך סכום רציני גם שם.

כל הכבוד לך על היזמה.
קראתי את החוזה שלך והוא ממש מרשים ונראה שכיסית את כל הדברים הרציניים (תשים לב שהקצבה של 8000 בחודש שהגעת אליה היא לפני מס).

2. בורסה- יכול להיות ששווה לך כבר מעכשיו לפתוח חשבון באחד הברוקרים האמריקאים (כמו IB).
+1
ניסיתי לפשט את ההתחלה.. כמה זה משמעותי? הנחתי שאני תמיד אוכל בהמשך להעביר את הניירות האמריקאים אל הברוקר האמריקאי אם ארצה
אם תחליט לעבוד דרך מתווך ישראלי אז הם יעזרו לך בנחיתה רכה יותר (בעברית כמובן) ולכן זה לא יסבך אותך בצורה משמעותית.
לגבי כמה זה משמעותי זה תלוי אך ורק בך ובצפי שלך מהפעולות שתבצע.
זה בהחלט יכול להיות משמעותי אבל זה זה יכול להיות משמעותי לרעתך בדיוק כמו שזה יכול להיות משמעותי לטובתך.
חייבים לבדוק את זה כמכלול של כל ההוצאות הכרוכות בכך ולבצע השוואה מלאה בין שני החשבונות.

3. נדל"ן- אני חושב שיש להתייחס אליו כחלק מהתיק ולהוסיף אותו לחישוב חלוקת האחוזים (ללא המשכנתא).
גם אני.
באופן כללי אני חושב שהקצאת נתח מהמניות ל-REIT לא תספק את המטרות שלשמן הפרדת את ההשקעות.
קרנות REIT לא יציבות כמו נדל"ן בפועל ותנודתיות אפילו יותר ממניות רגילות.

חשבתי על זה, אבל החלטתי להשאיר אותו בחוץ כי אני לא יכול באמת לשמור על ההקצאה הנוכחית מבחינת אחוזים.. אין לי איך להשקיע בנדל"ן כשהוא ירד. המטרה העיקרית של החלוקה לאחוזים היא להקל על התחזוקה של התיק ופחות לתת תמונת מצב. אפשר להגיד שזה תמונת מצב של החלק בתיק שקשור לשוק ההון בלבד.
אני לא חושב שזו בעיה מיוחדת.
אתה לא חייב לשמור על איזון מדויק ברמת האחוזים הבודדים ואתה בהחלט יכול לשנות את ההקצאה בהתאם לירידות/עליות בשוק.
כמו כן בשקלול הנדל"ן אני הייתי מתייחס לשווי הנקי של הנכס (מחירו פחות המשכנתה) ואז אתה יכול "לאזן" ע"י החזרת חלק מהמשכנתה מוקדם יותר.
כאשר תסיים עם המשכנתה אתה תוכל לרכוש נכס נדל"ני נוסף (לצאת מאיזון זמנית) וחוזר חלילה.

2.אני חושב שעדיף לאזן דווקא בחודשים אפריל, יולי, אוקטובר, ינואר, מכיוון שהתעודות האמריקאיות מחלקות את הדיבידנדים בסוף החודשים הקודמים.
זו נקודה מאוד חשובה שהרבה אנשים לא מודעים לה!

כל הכבוד על ההשקעה.

לגבי התשואות הצפויות- מניות צפויות לתת סביב 5% בטווח הארוך ממה שאני מכיר (ריאלי)- אז מ-60% מניות- תקבל בערך 3%.
אגחים אני לא יודע, אבל בשביל להגיע ל-4% שהנחת - תצרך תשואה של 2.5% של אגחים- לא בטוח שזה יתקיים.

לגבי החלוקה שלך- אם אתה מנסה לחקות את החלוקה העולמית אז לא נתת מספיק לארה"ב.

וזהו סה"כ, בהצלחה!!

מניות צפויות לתת סביב 5% בטווח הארוך ממה שאני מכיר (ריאלי)
אני דווקא מכיר 6.5% ריאלי (10% נומינלי עם 3.5% אינפלציה).
בכל אופן הוא מדבר על תשואה נומינלית ולא ריאלית.

הבנתי - אתה מסתמך על מישהו שחושב שיש לו כדור בדולח ואני מסתמך על המראה האחורית שיכולה לא לחזור.
לדעתי זה עניין של גישה ושתי הגישות יכולות להיות נכונות.
לדעתי כל אחד צריך להחליט לעצמו אם הוא מעדיף להסתמך על העבר או על הציפיות העתידיות.

כמו כן בשקלול הנדל"ן אני הייתי מתייחס לשווי הנקי של הנכס (מחירו פחות המשכנתה) ואז אתה יכול "לאזן" ע"י החזרת חלק מהמשכנתה מוקדם יותר.
מעניין. אבל אני לא בטוח שהמשמעות של זה זהה לזו של האיזון הרגיל. אם שווי המניות יורד והוא קונה עוד מניות, הוא מגדיל חשיפה למניות. אם שווי הדירות יורד והוא קונה דירה נוספת, הוא מגדיל חשיפה לדירות. אבל אם שווי הדירות יורד והוא מחזיר חלק מהמשכנתא מוקדם יותר, המינוף קטן אבל החשיפה לדירות לא משתנה.

אני חושב שצורת ההצגה המקובלת היא להציג את יתרת המשכנתא כנכס שלילי ולהתאים את האחוזים כך ששווי הנכסים החיוביים והשליליים ביחד מסתכם ל-100%. במלים אחרות, שווי הנכסים החיוביים גדול מ-100%, בגלל המינוף.

באופן כללי אני חושב שהקצאת נתח מהמניות ל-REIT לא תספק את המטרות שלשמן הפרדת את ההשקעות.
קרנות REIT לא יציבות כמו נדל"ן בפועל ותנודתיות אפילו יותר ממניות רגילות.

המטרה שלהן היא לא להיות גורם מייצב ופחות תנודתי, אלא להוסיף אפיק עם קורולציה שלעיתים היא שונה משוק המניות (אך תוחלת חיובית) כדי להפחית את הסיכון הכולל. אם כבר זה שהן יותר תנודתיות רק ממחיש את הנקודה שלי לגבי הקורולציה. אני עושה זאת בעקבות המלצה מהספר Random Walk at Wall Street, ובעקבות הפוסט הזה בבלוג The Big Picture

גבי החלוקה שלך- אם אתה מנסה לחקות את החלוקה העולמית אז לא נתת מספיק לארה"ב.
אני רואה שהנקודה הזו חוזרת בתגובות שלכם, ואני לא מצליח להבין למה.. אני קראתי שארה"ב מהווה 34% מהשוק הכללי. ניסיתי לחפש באינטרנט מקור ברור בנושא.. איפה אני יכול למצוא את הנתון הכי אמין לגבי היחס הנכון?

אתה לא חייב לשמור על איזון מדויק ברמת האחוזים הבודדים ואתה בהחלט יכול לשנות את ההקצאה בהתאם לירידות/עליות בשוק.
אם אני רושם הקצאה אבל מתעלם ממנה כל פעם בעת האיזון ולא מאזן, אז אני לא רואה מה זה יתן מלבד תמונת מצב.. זה רק יבלבל אותי ויקשה על האיזון, ולא יהיו לזה כל השלכות פרקטיות. כן רשמתי במסמך את ערך הנכס והמשכנתא. אולי אני אוסיף אותו גם לטבלה בלי החלק של ההקצאת אחוזים רק בשביל הבהירות.
לגבי האפשרות כן לאזן- אני לא מעוניין להחזיר את המשכנתא מוקדם יותר.. מבחינתי זה חוב טוב שכן הוא מוחזר במלואו (ויותר) ע"י השכירות, וזה כסף זול שקיבלתי. הריבית שהשגתי על המשכנתא נמוכה יחסית, אז מעדיף להשקיע אותו מחדש ולא להחזיר את ההלוואה (מינוף).

לגבי תשואות צפויות- אני בכוונה לא רוצה להיכנס לנקודה הזו. אף אחד לא יכול לדעת אם זה יהיה 3% או 4% או 8%.. כמו שכתבתי במסמך, המטרה הייתה רק לבצע מבחן שפיות ולראות שאני לא עובד על עצמי בכלל לגבי הריאליות. למשל, ברור שאם הייתי מפקיד 5 אלף ש"ח כל חודש ומשקיע 30% במניות אז זה לא היה ריאלי. כלומר רק רציתי לקבל איזה שהוא אומדן על סמך העבר. אני צריך לקחת את הסיכון המקסימלי שאני יכול לעמוד בו, והתשואה שתתקבל כבר תתגלה בעתיד

קראתי שארה"ב מהווה 34% מהשוק הכללי

אתה יכול לראות ב portfolio של vt שכרגע ארה"ב היא 53 אחוז בערך מהקרן. מהיכן הנתון של ה 34 אחוז? בטוח שזה לא חלקה בתל"ג העולמי? כי זה נתון לא רלוונטי לצורך חיקוי של שוק ההון העולמי. לדוגמא חברת מקדונלדס מוכרת בכל העולם. עסקה של קניית ביג מק ביפן לא משפיעה ישירות על התלג בארה"ב, אבל מניית מקדונלדס נסחרת בארה"ב. דברים מסוג זה הם מקור ההפרש הגדול בין חלקה בתל"ג העולמי, לחלקה בשוק ההון העולמי.

המטרה שלהן היא לא להיות גורם מייצב ופחות תנודתי, אלא להוסיף אפיק עם קורולציה שלעיתים היא שונה משוק המניות (אך תוחלת חיובית) כדי להפחית את הסיכון הכולל. אם כבר זה שהן יותר תנודתיות רק ממחיש את הנקודה שלי לגבי הקורולציה. אני עושה זאת בעקבות המלצה מהספר Random Walk at Wall Street, ובעקבות הפוסט הזה בבלוג The Big Picture
בתאוריה הכל טוב ויפה אבל במציאות הריטים מתרסקים ביחד עם השוק הכללי (ולרוב אפילו יותר) במהלך משברים בגלל המודל העסקי שלהן שמחייב אותן לחלק 90% מהרווחים כדיבידנדים ולכן לא מאפשר להן לצבור כרית מזומנים מספקת בשביל לצלוח משברים.

אני מציע שתבדוק את הקורלציה הזו בעצמך ואל תסתמך על התאוריה בלבד.
תתבונן על קרנות ריטים ותבדוק מה קרה להן במהלך משבר 2000 ובמהלך משבר 2008 - אני לא חושב שתאהב את התוצאה (אני יודע שמשבר 2008 היה משבר נדל"ן אבל 2000 היה משבר הייטק שלא קשור לנדל"ן אז תסתכל על שניהם).
כמו כן העובדה שמאחרי הריט יש נדל"ן לא אומרת דבר וחצי דבר על השינויים במחירי המניות.
גם מאחרי חברות יש מפעלים ובניינים (נדל"ן), מוצרים ומלאי (דברים שלא "נעלמים"), פטנטים (מכניסים רוילטיס) ועוד המון דברים מוחשיים שלא נמחקים במהלך משברים אבל עדיין המניות שלהן מתרסקות.

אל תעשה את הטעות הנפוצה לחשוב שבגלל שיש בשם הקרן את המילה "נדל"ן" זה אוטומטית הופך אותה להשקעה אם התנהגות נדל"נית.
אתה יכול לקרוא מה כתב "משקיע דיבידנדים גדלים" על ריטים ושותפויות ממש לא מזמן.

אם אני רושם הקצאה אבל מתעלם ממנה כל פעם בעת האיזון ולא מאזן
שמת לב שאמרתי "אתה לא חייב לשמור על איזון מדויק".
אי שמירה על איזון מדויק אינה התעלמות מההקצאה.
אם הכלים שניתנים לך לא מאפשרים איזון מדויק אז מאזנים לפי היכולת.
מכיוון שאתה לא יכול לרכוש "חצי מטר" לדירה קיימת ולאזן את החלק הנדל"ני במדויק אז מאזנים אותו לפי היכולת האפשרית
גם איזון רגיל נעשה בטווחים כלליים (בערך 50% מניות, בערך 50% אג"ח וכו') זה אף פעם לא יהיה בדיוק 50% על האגורה/שקל וגם לא ברמה של 100 שח.
תוך פחות מ-24 שעות אחרי האיזון שלך הוא יופר שוב ואז תוכל להגיד: רציתי 50/50 אבל יש לי 51/49 - אני מאזן!
אם תרצה ואם לא האיזון יופר בכל מקרה.
כל עוד הוא לא מופר בצורה קיצונית אז אין בעיה עם זה ולכן אתה יכול להפר את האיזון זמנית בשביל להשיג מטרה ארוכת טווח.

מעניין. אבל אני לא בטוח שהמשמעות של זה זהה לזו של האיזון הרגיל. אם שווי המניות יורד והוא קונה עוד מניות, הוא מגדיל חשיפה למניות. אם שווי הדירות יורד והוא קונה דירה נוספת, הוא מגדיל חשיפה לדירות. אבל אם שווי הדירות יורד והוא מחזיר חלק מהמשכנתא מוקדם יותר, המינוף קטן אבל החשיפה לדירות לא משתנה.
הדירה משועבדת למשכנתה ולכן שווי הנדל"ן שברשותו הוא מחיר הדירה פחות המשכנתה (הרי אם הוא ימכור את הדירה הוא יצטרך להחזיר את המשכנתה ויישאר עם הפער ביד).
המניות לעומת זאת אינן משועבדות ואם הוא ימכור את כל המניות שלו הוא יקבל 100% מערכן (מינוס עמלות).

לעניות דעתי אם רוצים נדל"ן בתיק ההשקעות אז חייבים לכלול את הנכסים הנדל"ניים בניכוי השעבודים עליהם כמקשה אחת.

אני ממשיך לטעון שהשימוש בקרנות ריט כנדל"ן אינו מספק את המטרה ובפועל ישנה חשיפה גדולה יותר למניות ולא לנדל"ן והגרפים של קרנות הריט במהלך משברים תומכים בטענתי.

מבחינתי זה חוב טוב שכן הוא מוחזר במלואו (ויותר) ע"י השכירות, וזה כסף זול שקיבלתי.
זה נכון רק בהנחות הבאות:
1. המשכנתה בריבית קבועה לא צמודה (ההחזר לא עולה עם הזמן)
2. הנכס מושכר כמעט רצוף בלי שוכרים בעייתיים.

על ההנחה הראשונה יש לך שליטה (אתה מחליט איזו משכנתה לקחת).
על ההנחה השנייה אין לך שליטה בכלל (אולי אתה יכול לצמצם אבל לא לנטרל) ויש ברשת מספיק סיפורי זוועה על השקעות בנדל"ן שהפכו להיות בור ללא תחתית (יש גם הרבה מקרים כאלו שאני מכיר אישית).
אני חושב שזו טעות להתבונן על הנדל"ן כמשהו בטוח ש"השכירות תחזיר".
זה בדיוק מה שהאמריקאים עשו ב-2007 וכולנו יודעים מה קרה שם מאז...

בתאוריה הכל טוב ויפה אבל במציאות הריטים מתרסקים ביחד עם השוק הכללי (ולרוב אפילו יותר) במהלך משברים
שים לב שכתבתי "לעיתים". אני יודע שבעת משברים יש קורולציה.. זה נכון לגבי כל המניות בכללי. אבל הרעיון הוא שמוסיפים נכסים שיש תקופות לא מבוטלות שבהן יש ביניהם קורולציה נמוכה יותר. בעת משבר הקורולציה תגדל- אני מבין את זה.. זה לא הסיבה שאני בוחר בנכס הזה..

אני אקרא את הלינק שנתת, תודה!

אי שמירה על איזון מדויק אינה התעלמות מההקצאה.
לא אמרתי שזה יהיה לא מדוייק. אמרתי שזה לא יהיה כלל. אני לא אאזן בכלל, אפילו לא בפרומיל אחוז, ולכן כמו שאמרתי לא יהיה להתייחסות להקצאה של נדל"ן בתיק שום השפעה אופרטיבית מעשית - לכן היא רק תבלבל אותי ותקשה על האיזון שאני כן אבצע (בכל מה שהוא לא נדל"ן).

לגבי המשכנתא- אכן אצלי ברובה היא בריבית קבועה לא צמודה. כן יש שליש בפריים, אבל הוא לא משמעותי מספיק כדי להפחיד אותי כרגע.. אם יעלה אני אשקול למחזר אותו. יש פה סיכון מסויים זה ברור לי. ולגבי השכירות- שוב, יש פה סיכון, לא הכל מושלם. אבל אני לוקח בחשבון שגם אם הדירה תעמוד ריקה כמה חודשים מדי שנה אז אני לא אהיה בהפסד, ואני גם לא מעריך שזה יקרה כי היא באיזור יחסית טוב ומבוקש. בכל אופן, זה חלק מהסיכונים שלקחתי על עצמי בצורה מחושבת

אתה יכול לראות ב portfolio של vt שכרגע ארה"ב היא 53 אחוז בערך מהקרן. מהיכן הנתון של ה 34 אחוז? בטוח שזה לא חלקה בתל"ג העולמי? כי זה נתון לא רלוונטי לצורך חיקוי של שוק ההון העולמי. לדוגמא חברת מקדונלדס מוכרת בכל העולם. עסקה של קניית ביג מק ביפן לא משפיעה ישירות על התלג בארה"ב, אבל מניית מקדונלדס נסחרת בארה"ב. דברים מסוג זה הם מקור ההפרש הגדול בין חלקה בתל"ג העולמי, לחלקה בשוק ההון העולמי.

https://www.wikiwand.com/en/Stock_market#/citenote2
"By country, the largest market was the United States (about 34%)"
אני רואה עכשיו שרשום שם שזה מ2012.. אולי באמת זה השתנה מאז משמעותית. אם למישהו יש מקור אמין שאפשר להסתמך עליו כדי לקבל את היחס הנכון העכשווי, אני אודה לו

אתה יכול לקרוא כאן.
אני לא יודע מה מקור הרפרנס של ה 34 אחוז ששלחת, שים לב שהם מדברים על חברות לפי מדינת המקור שלהם, זה עדיין לא בהכרח אומר על גודל ההקצאה לפי מדינה, מכיוון שחברות יכולות להסחר ביותר ממקום אחד. למשל טבע שנסחרת גם בארה"ב והיא חלק מה s&p500, אבל ייתכן ולא החשיבו אותה ב 34 אחוז של החברות האמריקאיות בלינק הנ"ל, כי מבחינת רישום החברה היא לא אמריקאית.
עוד הבדל אפשרי הוא שהאינדקס העולמי לא מכסה את כלל מדינות העולם, אלא בעיקר מדינות מפותחות ומתפתחות שיש להם תשתית חוקית ומשפטית נאותה מספיק.
כמו כן, יש למשל בסין המון מניות שסגורות למשקיעים חיצוניים, אז מצד אחד כשסופרים את שווי כלל השוק העולמי אולי רוצים להכליל אותן, מצד שני אם בתור זר אתה לא יכול לסחור בהן אז מה הטעם? זה לא סביר להגדיל את החשיפה למעט מניות סיניות שמותר לסחור בהן, רק כדי שהפלח של סין מהתיק שלך יהיה זהה לחלק היחסי מכלל השוק העולמי של של סין, שכולל מניות שלא ניתן לסחור בהן.

וכאמור אם אתה רוצה הערכה טובה ליחס הנוכחי, אתה יכול להסתכל כאן, נכון לעכשיו החלק של ארה"ב באינדקס העולמי המסויים הזה הוא בערך 53 אחוז.

נערך לאחרונה ב:
קודם כל, מרשים מאוד! תוכנית זירה, מפורטת, ורצינית מאוד :)
מאחלת לך להגיע ליעדך

היות וכתבת שאתה כן מתכנן הקמת משפחה וילדים תוך כדי תהליך החסכון: אז רציתי לתת לך את הפידבק בעניין הזה, בהיותי בת 35 ואמא ל-2, ומהנדסת תוכנה בעצמי.
בשלב שיוולדו לך הילדים, אתה צריך לתקן את התכונית משמעותית.
בשלב שבו יוולדו לך הילדים, ותצטרך לצאת מהעבודה פעמיים-שלוש בשבוע לקראת שלוש וחצי או ארבע על מנת לאסוף אותם מהמסגרות והגנים: קרוב לודאי שאתה תחווה ירידה כואבת מאוד בשכר (אומרת את זה מנסיון, זו בעיה מוכרת מקרוב להרבה הורים צעירים). השכר שלך יהפוך להרבה יותר נמוך. לא תוכל להמשיך לחסוך 14 אלף בחודש, פשוט כי מראש הנטו יהיה סביב ה-15-16.
אם אתה בונה על כך שאשתך העתידית תהיה המופקדת העיקרית על הילדים, האיסןף שלהם מהגנים, וההשארות איתם בבית בזמן מחלות - כדי שאתם כמשפחה תוכלו להמשיך לשמור על כושר ההשתכרות שלך: במקרה כזה אתה לא יכול לבנות על זה שהיא תכניס משכורת משמעותית נוספת, שתכסה על הגידול בהוצאותהנלוות להקמת המשפחה. במקרה כזה תכפיל פחות או יותר את הסכום הדרוש למחיה ובלת״מים, מ-8 אלף בחודש לבערך 16.
כך או כך, בשביל להיות ריאלי: תבנה את התוכנית עם ההנחה שמשהו כמו בחצי הדרך - תלוי מתי תוליד ילדים כמובן - גובה החסכון החודשי שלך ייחתך בערך בחצי.
שיהיה בהצלחה, בהכל!

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
אעדכן ל50% - תודה

@RtM - אני אקח את זה בחשבון. אין ספק שהתוכנית תצטרך לעבור התאמה מחדש כשיהיו ילדים והמצב יהיה יותר ברור. אני חושב שאציין את זה בחוזה בצורה יותר מפורשת

@liranviper - חוזה מעולה, ברור ומסודר!! :) מאחלת לך המון בהצלחה!

@RrM - כתבת
קרוב לודאי שאתה תחווה ירידה כואבת מאוד בשכר (אומרת את זה מנסיון, זו בעיה מוכרת מקרוב להרבה הורים צעירים). השכר שלך יהפוך להרבה יותר נמוך. לא תוכל להמשיך לחסוך 14 אלף בחודש, פשוט כי מראש הנטו יהיה סביב ה-15-16.
בדרך כלל השכר בהייטק הוא גלובלי - לכן לא ברור לי למה שהשכר שלו יירד? להפך בעיניי עם הזמן עושה רושם שהוא רק יתקדם יצבור ניסיון ויגדיל את רמת ההכנסה.
לגבי ההוצאות עם ילדים - ללא ספק הן יגדלו, זה אחד החששות הגדולים שלי באופן אישי (אני מפתחת תוכנה בת 29 ללא ילדים). כל עוד אין לך באמת ילדים קשה לכמת את העלות שלהם אלא לכתוב בחוזה שכזה הערכה גסה מאוד.

כי ברגע שאת תופסת את המשבצת של מי שהולכת הביתה בשלוש וחצי, את הופכת לסחורה פגומה. נסי ותהני :). כן, למרות כל הנסיון והיכולות שלך. למה? ככה. נשגב מבינתי. אין לזה הצדקה (מבחינת התפוקות זאת אומרת), חד וחלק. לצערי אבל, זאת המציאות, זאת הנורמה בענף.

נערך לאחרונה ב:
כי ברגע שאת תופסת את המשבצת של מי שהולכת הביתה בשלוש וחצי, את הופכת לסחורה פגומה.
+1
אני רואה את זה מקרוב אצל כל כך הרבה אנשים :(

Back
למעלה