1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

אני נרגש להציג בפניכם את החוזה האישי + תיק ההשקעות שלי !

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י liranviper, ‏8/1/16.

1. liranviper

liranviper משתמש בכיר

ערב טוב לכולם!

רק לפני חצי שנה כל החסכונות שלי נוהלו ע"י יועץ השקעות מטעם הבנק בקרנות אקטיביות של אג"ח, ואם הייתם שואלים אותי מה אני חושב על שוק ההון הייתי עושה פרצוף מבוהל.

והנה עכשיו אני אחרי קריאת עשרות פוסטים, בלוגים, בחינת תיקי השקעות, קריאת אבא עשיר אבא עני + מדריך ההשקעות שלו, קריאת Random Walk at Wall Street, ועוד, ואני מרגיש סוף סוף שיש לי את הידע הדרוש כדי באמת להכין תיק השקעות שמכבד את בעליו.

יותר מזה, @הסולידית פתחה לי את העיניים וכנראה גם שינתה את מסלול חיי לבלי הכר, ועכשיו יש לי חזון ומטרה להגעה לעצמאות כלכלית עד גיל 40! זה לא פחות ממדהים אותי כשאני חושב על כמות האנשים שאני מכיר שעשו את זה (אפס).

אני רוצה להקדיש תודה מיוחדת לסולידית, למאיר מThe Big Picture (הוא חבר בקהילה בכלל?), @adamshalev שאירגן פוסטים בצורה נהדרת, ול- @daat99 שאיכשהו הוא כמעט תמיד הראשון להיות נכון להגיב ובצורה מעמיקה (שמישהו ימנה אותו כבר למנהל פורום בחיית). כמובן תודה גם לכל שאר חברי הפורום, למדתי המון מהפוסטים והתגובות שלכם ומהתיקים בפרט.

חפרתי מספיק. לעניין- קישור לחוזה האישי שלי שכולל את היעדים, האסטרטגיה, השיקולים, התיק, הכלים, ובערך הכל.
    זה יצא מעט ארוך, אז מי שאין לו כוח מוזמן להתמקד בסעיפים: אסטרטגיה, יישום האסטרטגיה, מוצרים, ומבחן שפיות.

אני כמובן לא מצפה לייעוץ אישי, אבל אני אודה לכם מקרב לב על כל תגובה (קוטלת ככל שתהיה) שתמנה חסרונות/יתרונות/אלטרנטיבות/חיזוקים לכל עניין שהוא בחוזה.

תודה מראש !!

2. Izelman

Izelman משתמש ותיק

מרשים מאוד, בהצלחה!

liranviper אוהב/ת את זה.
  3. Buffett

Buffett משתמש ותיק

מרשים.
    בהצלחה.
    בטוח שתלמד הרבה מהמסע עצמו.

wa11a ו-liranviper אוהבים את זה.
  4. ido15

ido15 משתמש סולידי

מרשים מאוד למדתי ממך הרבה מהחוזה שעשית תודה !

liranviper אוהב/ת את זה.
  5. ברננקי

ברננקי משתמש בכיר

וואו, ועוד חשבתי שאני פדנט ומסודר, יש לי ממי ללמוד P:
    בכולופן, ניכר שהשקעת המון מחשבה, ושאתה מבין מה אתה עושה - שלדעתי זה מפתח להצלחה. כל הכבוד.

liranviper אוהב/ת את זה.
  6. Abu

Abu משתמש רשום

יפה מאוד!
    אני כמה צעדים מאחוריך בתהליך וזה ממש עוזר לראות את ה'חוזה' שלך!
    שאלה קטנה- אני רואה שרק האג"ח חשוף לשקל, אתה לא הולך לחשוף מניות לשקל בכלל? (לא מיעץ, לא טוען שזה עדיף, רק מציק בשאלה שאני תוהה עליה כרגע)
    המון בהצלחה =]

liranviper אוהב/ת את זה.
  7. liranviper

liranviper משתמש בכיר

לא רואה הגיון בלהשקיע בישראל באופן לא פרופורציונאלי לגודל שלה, בטח בהתחשב בזה שכולם רוצים להרוג אותנו וזה. זה נראה לי מסוכן יותר מסיכון מט"ח.

בנוסף, למיטב הבנתי התנודתיות של המניות הרבה יותר משמעותית מזאת של המט"ח ולכן במוצר כזה הוא פחות רלוונטי.

daat99, תל אביבי ו-זרטוסטרא אוהבים את זה.
  8. tomer.t

tomer.t משתמש רשום

כל הכבוד ! נראה שהשקעת הרבה מחשבה עד לפרטים הכי קטנים (כולל הIRA העתידי ויצירת המגן מס בזמן) ;)

כמה נק' למחשבה:
    1. חלוקת מניות- לעניות דעתי החלוקה בין VTI לVXUS היא 50 50, אך יש להתחשב בקרן השתלמות שלך בסנופי (שקולה במעט לVTI).
    2. בורסה- יכול להיות ששווה לך כבר מעכשיו לפתוח חשבון באחד הברוקרים האמריקאים (כמו IB).
    3. נדל"ן- אני חושב שיש להתייחס אליו כחלק מהתיק ולהוסיף אותו לחישוב חלוקת האחוזים (ללא המשכנתא).
    4. מזומן- מכיוון שחלוקת השקעותיך אינן כוללות מזומן, הייתי מקפיד יותר על מזומן של 6-12 חודשי מחייה (למרות שאפשר להתייחס לחשבון חסכון פרי ככזה).
    5. זהב- מעניין לשמוע מה דעתך ואם שקלת להוסיף מרכיב מסוים של נייר או פיזי.
    6. תדירות השקעה- בעוד מספר שנים כאשר התיק שלך צפוי לגדול משמעותית אולי שווה לך לעבור לתדירות של פעם בשנה עלמנת לחסוך עמלות.
    7. אג"ח- עדיין לא מצאתי הגיון בחלוקה לשתי קרנות, בנוסף אולי שווה להגדיר אם בהמשך כשהריביות יעלו לעבור לאג"ח ארוך יותר (מניח שזו הסיבה שנמנעת ממנו כרגע).

daat99 ו-liranviper אוהבים את זה.
  9. גרהם

גרהם משתמש בכיר

אני עם התשובה הגנרית לפוסטים האלו.
    כל הכבוד לך על ההתעמקות וההתמדה.
    מאחר שהכנסת לרשימת היעדים את עניין המשפחה ולא פירטת, אני מניח שאתה לא שולל הבאת ילדים לעולם. אם כך הדבר, ואתה מתכוון לעשות זאת לפני גיל 40, התוכנית שלך צפויה לעבור שינויים מהותיים. גם אם אתה מתכוון להקים משפחה לאחר הפרישה, סכומי המשיכה עליהם אתה מדבר יקנו למשפחתך רמת חיים שונה לחלוטין מזו שאתה מכיר כיחיד.

משה, liranviper ו-tomer.t אוהבים את זה.
  10. יובל

יובל משתמש ותיק

מסמך יפה!
    נקודה למחשבה: בעת האיזון, בנוסף לאיזון כל אפיק למשקל המקורי שלו, איך תאזן בתוך כל אפיק - האם תשאף להחזיר כל רכיב באפיק למשקל המקורי שלו באפיק, או שתשמור על היחס העדכני בין הרכיבים?
    היה פעם דיון על זה (שהתחלתי כשבאתי בפעם הראשונה לאזן, ולפתע לא הייתי בטוח איך). נראה לי שהגישה הנפוצה בפורום היא לאזן כל רכיב למשקל המקורי, בין השאר כי זה יותר פשוט לביצוע. מצד שני, אם אתה רוצה משהו שמתנהג כמו VT, אז לאורך זמן להחזיר את VTI ו-VXUS ליחס המקורי ביניהם נותן לך משהו שמתנהג אחרת.

liranviper אוהב/ת את זה.
  11. liranviper

liranviper משתמש בכיר

תודה רבה לכולכם! זה מחזק מאוד ואני בעיקר שמח לשמוע תגובות והערות לנקודות ספציפיות.

התיק אומנם מוצג פה כאילו הוא סופי אך הוא לא, והכל עדיין פתוח. פגישת ההצטרפות שלי עם הסוכן של IBI לצורך העניין היא רק בעוד שבועיים.

מדוע? השוק האמריקאי הוא כ35% מהעולמי למיטב הבנתי.. בחרתי ב40% רק כי זה היה נקי יותר וממילא בVT זה אפילו עוד יותר.

חשבתי על זה, אבל החלטתי להשאיר אותו בחוץ כי אני לא יכול באמת לשמור על ההקצאה הנוכחית מבחינת אחוזים.. אין לי איך להשקיע בנדל"ן כשהוא ירד. המטרה העיקרית של החלוקה לאחוזים היא להקל על התחזוקה של התיק ופחות לתת תמונת מצב. אפשר להגיד שזה תמונת מצב של החלק בתיק שקשור לשוק ההון בלבד.

אני שקלתי ואשקול את זה.. יצאתי מנקודת הנחה שגם בתרחיש הקיצוני שאני מאבד את מקום העבודה, יהיה לי דמי אבטלה של כמה חודשים וגם את הרזרבה. בנוסף אני בטוח ביכולת שלי להשתלב בשוק העבודה בקלות. בין היתר כי יש לי הצעות על השולחן ממכרים אם אחפש עבודה..

האמת שלא שקלתי.. אין לי סיבות יותר מדי טובות מלבד זה שלא שמעתי כמעט המלצות על כך, וכן מפריע לי אישית שזה נכס שלא מייצר ערך אמיתי ממשי לאף אחד מלבד על הנייר.

תוכל להרחיב מדוע זה אמור להשפיע ואיך?

אתה צודק, נמנעתי ממנו בגלל סביבת הריבית. אני אוסיף אולי באמת הערה כזו כי היא נכונה.
    לגבי 2 הקרנות, אני מודה שאין מאחורי זה יותר מדי רציונאל. בגדול דיי לא ידעתי להעדיף צמוד על שקלי אז אמרתי 50-50 וזהו. בנוסף, הסולידחת בשוקולד מריר עשתה זאת.
    שאלתי על כך בדיון נפרד יענו לי שהמחמ הממוצע בשיטה הזו הוא יותר קצר לעומת קרן אחת של כל האג"ח הממשלתי ביחד.
    אם אתה או מישהו אחר רואה נימוקים אחרים אשמח לשמוע.

הזכרתי את זה בקצרה במסמך אך הסיבה שלא התעמקתי בכך היא שזה פשוט קשה מדי. אני בסופו של יום לוקח את הסיכון שמתאים לי, ומקווה. לטוב. האם זה יספיק? האם כשיהיו לי ילדים אצטרך לשנות את התיק? יכול להיות.. אני לא רוצה לתכנן את העתיד עד לרמה כזו כי זה לא פרקטי. למשל, אני לא יודע כמה ילדים, כמה תרוויח אשתי, מתי הם יוולדו, אם יהיו להם צרכים מיוחדים, ועוד...

daat99 ו-הדיוט בכלכלה אוהבים את זה.
  12. חלכאי

חלכאי משתמש ותיק

הערות. 1. גם אני שקלתי לרכוש את vnq אבל גליתי שבחשבון ממוסה התעודה מאוד לא יעילה מבחינת מיסוי, אתה מוזמן לראות את השרשור שפתחתי בנושא. 2.אני חושב שעדיף לאזן דווקא בחודשים אפריל, יולי, אוקטובר, ינואר, מכיוון שהתעודות האמריקאיות מחלקות את הדיבידנדים בסוף החודשים הקודמים. 3. חשבת על מס ירושה אמריקאי? בינתיים החזקה של תעודות אמריקאיות בחשבון ישראלי עדיין לא הוכחה כבעייתית, אך אין לדעת מה יהיה בעתיד.

13. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

תיק פשוט וטוב נראה שהתוכנית שלך טובה.
    במקומך הייתי עושה כל מאמץ לאזן ללא מכירה של ני"ע גם במחיר דחייה של האיזון או הפחתת מספר האיזונים בשנה.

liranviper, טל51 ו-Yevgeny אוהבים את זה.
  14. יובל

יובל משתמש ותיק

יש סיבה טכנית לזה: אין קרן מחקה שקליות + צמודות 2-5 שנים (אם אינני טועה גם אין כזה מדד). יש רק קרנות שמחקות שקליות 2-5 שנים בנפרד וצמודות 2-5 שנים בנפרד.

liranviper אוהב/ת את זה.
  15. adamshalev

adamshalev מודרטור

כל הכבוד על הסדר והארגון והתכנון קדימה!
    יש לי משהו דומה, אבל הרבה פחות מסודר.
    סה"כ נראה לי מאד הגיוני.

16. CarpeDiem

CarpeDiem משתמש ותיק

כל הכבוד! מרשים ביותר!

liranviper אוהב/ת את זה.
  17. Danielovich

Danielovich משתמש ותיק

מוריד את הכובע, הלוואי עלי. אני רק מתחיל לנסות להבין את כל המושגים אני מקבל חום.
    ואני עוד מהנדס\פיזקאי:'(

ביולוג ירושלמי, liranviper ו-yossik אוהבים את זה.
  18. liranviper

liranviper משתמש בכיר

ניסיתי לפשט את ההתחלה.. כמה זה משמעותי? הנחתי שאני תמיד אוכל בהמשך להעביר את הניירות האמריקאים אל הברוקר האמריקאי אם ארצה

אתה מתכוון שהן מחלקות דיבידנד במרץ, יוני, ספטמבר, דצמבר? אם כן אני אכן אשנה!

חשבתי, והחלטתי להתעלם מכך. הצאצאים יקבלו צ'ופר מספיק יפה כי אני מתכנן לפרוש ולחיות מהתיק בצורה שלא תקטין אותו. לכן מעדיף תשואה גבוהה יותר.. מלבד זאת, תמיד אפשר לעת זקנה להעביר את הכל אל ברוקר ישראלי, אבל דייה לצרה בשעתה

amikam, daat99 ו-efrat אוהבים את זה.
  19. liranviper

liranviper משתמש בכיר

זה לא המטרה בדיוק של הכלל לאזן רק אם יש חריגה מעל אחוז מסויים? למעשה ככל שאחוז גבוהה יותר כך קורה בפועל מה שהמלצת הרגע
    מה האסטרטגיה שלך לעניין?

20. ליברל

ליברל משתמש ותיק

מאוד אהבתי.

כמה נקודות לא כ״כ קריטיות:
    1. עצמאות כלכלית זה לא מטרת על. זאת מטרה שבאה לשרת את מטרת העל האישית שלך (זה יכול להיות כל דבר. חלק מהאנשים מתחברים למה שהם רוצים שיגידו עליהם בהלוויה שלהם).
    2. דעתי לגבי כסף למקרי חירום היא כנראה פחות מקובלת. אני לא מתעסק עם פר״י ופק״מים. כשיש כסף הוא הולך לעבוד, אני מעדיף שלא ינוח. אם יהיה מקרה חרום אמיתי, ולא יהיה מספיק כסף בעו״ש באותו רגע, אז הלוואה מיידית מקרן ההשתלמות בפריים פחות חצי תפתור את הבעיה. כסף עצלן שיושב בבנק ומחכה ליום פקודה זה ביטוח שעולה כסף, כנראה יותר מהלוואה מאוד זולה לזמן מאוד קצר.
    3. (עריכה) ולגבי איזון מחדש, כל עוד מכניסים וחוסכים הכי פשוט זה רק לקנות, בלי להתעסק בלמכור. את זה תשאיר לפנסיה. רק במקרים חריגים יהיה צריך למכור.

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
האם באחד הדוחות של IB אפשר להציג את הכתובת שלי? פינת המשקיעים ‏2/1/18
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.