• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איך מתבצע buyback ?

שפינוזה

משתמש רגיל
דירוג
81
שאלה על הצד החשבונאי של buyback.
נניח חברה רוצה להפחית את מספר המניות באמצעות buyback. היא קונה מניות של עצמה.
עכשיו הטענה היא שחלוקת הרווח תהיה על פחות מניות.
מה בעצם קורה למניות? האם החברה "גורסת" אותם? משמידה אותם? האם מותר לה חוקית / חשבונאית להעלים מניות של עצמה שהיא קנתה? הרי זה קצת כמו לשרוף "כסף" לא?

מה בעצם קורה למניות?
יכולה לשמור אותם אצלה ולהרדים אותם - מניות באוצר (treasury shares) - על מנת להחזיר לשוק במועד מאוחר יותר, או לחלק לעובדיה לדוגמא, במקרה כזה למניות הללו אין זכות הצבעה ו\או חלוקת דיבידנד
דבר נוסף היא יכולה לעשות זה למחוק מניות (retired Shares) הם לא יכולות לחזור למסחר ושווים הופך לאפס
שני המקרים מקטינים את הכמות הצפה
מה שזה אומר שהרווח למניה עולה (EPS), התשואה להון עולה (ROA) כי ההון ירד עקב שימוש במזומן לרכישת המניות וגם התשואה על הנכס עולה (ROE) כי כמות הנכסים ירדה עקב השמדה\הרדמה של המניות, ובעיקרון גם המכפיל רווח אמור לרדת כי הרווח למניה עלה
האם מותר לה חוקית / חשבונאית להעלים מניות של עצמה שהיא קנתה?
כן, כמו כל נכס שניתן להפטר ממנו, למרות שהפעולה הראשונה שנעשית היא קניה של המניות חזרה, המזומן נמחק כך שנוצר איזון חשבונאי

דבר נוסף היא יכולה לעשות זה למחוק מניות (retired Shares) הם לא יכולות לחזור למסחר ושווים הופך לאפס
אז זה מה שקראתי, ואני לא מצליח להבין את הדבר הבא: חברה A קונה את המניות של עצמה ב-100 שקל. יש לה עכשיו מניות בשווי של 100 שקל אותם מחזיק בידו הרואה חשבון של החברה.
בדקה מסויימת רואה החשבון קורע לגזרים את המניות שהוא מחזיק. האם ערך החברה לא ירד ב-100 שקל? הרי זה כמעט שקול לכך שרואה החשבון היה קורע את השטר של ה-100 שקל. במקום לקרוע את ה-100 שקל הוא הלך לבורסה קנה מניות ואז קרע אותם. מה ההבדל?

ההבדל הוא הערך הפנימי של החברה שכעת מתחלק על פחות מניות.
לשטר אין ערך עצמי, ולכן בקריעה שלו באמת מחלת על החוב של המנפיקה כלפיך.

חשוב גם על הנפקת/פיצול מניות.

למה בעצם חברות מחלקות דיבידנד ולא עושות buyback?
הן אמורות לפעול לטובת בעלי המניות, וכבעל מניות אני אעדיף שיעשו buyback כדי להימנע ממס מיותר.. בעצם אם עושים buyback אז מעבירים אלי את ההחלטה אם לחלק לעצמי דיבידנד (ע"י מכירה) או לדחות את המס .
למעשה אפילו אם חילקתי לעצמי דיבידנד (ע"י זה שמכרתי מניות) אדחה חלק מהמס כי אני משלם רק על הרווח בניגוד לדיבידנד שמחושב כאילו מאה אחוז מהדיבידנד הוא רווח

*בעלי המניות המהותיים. אלה שרוצים לקבל משכורת (דיבידנדים) בלי להקטין שליטה בחברה.
דווקא להרבה מאד חברות שמחלקות דיבידנד (רוב?) אין בכלל בעל שליטה.

• אהבתי
Reactions: ogi
למה בעצם חברות מחלקות דיבידנד ולא עושות buyback?
החברות עושות את שניהם, דיבידנד בהכנסה קבועה ולפי אחוזים ורכישה עצמית לפי תוכנית כלשהי או גמישות לפי מצב השוק
2 סיבות עיקריות להעדפה של דיבידנד לדעתי
משקיעים אשר מתבססים על הכנסה שוטפת\משכורות, דיבידנד הוא מוחשי ביחס לערך "זמני" של מניה
רכישה עצמית לרוב מלווה בתשלום פרימיום ויתכן שהחברה תשלם הרבה יותר ממה שהיא שווה בעצמה או שהיא היתה יכולה להשתמש במזומן למטרות אחרות

נ.ב יש קרן שעוקבת אחרי חברות שמבצעות רכישות עצמאיות ברמה של 5% מהצפות בתקופה של 12 חודשים, PKW
לא ממליץ!

רכישה עצמית לרוב מלווה בתשלום פרימיום ויתכן שהחברה תשלם הרבה יותר ממה שהיא שווה בעצמה או שהיא היתה יכולה להשתמש במזומן למטרות אחרות
למה?
דווקא הייתי מצפה שחברה תדע להעריך את השווי של עצמה יותר טוב מכל אחד אחר, כך שיש לה יתרון על כל השאר והיא תקנה כשהיא מוערכת בחסר. זה אפילו קצת לא הוגן כלפי מי שקונים ממנו כשחושבים על זה

ההפסד במס גם הוא מוחשי ביותר למשקיע הרציונאלי
כתבת מקודם על מכירת מניות לצורך הכנסה ושהחברה תגדיל לך את הערך, המס די דומה (שים לב שכתבתי "די")
מי שמשקיע בדיבידנדים מודע לחסרון הכי גדול הזה
דווקא הייתי מצפה שחברה תדע להעריך את השווי של עצמה יותר טוב מכל אחד אחר, כך שיש לה יתרון על כל השאר והיא תקנה כשהיא מוערכת בחסר. זה אפילו קצת לא הוגן כלפי מי שקונים ממנו כשחושבים על זה
כי יש 2 דרכים לקנות מניות, בשוק ומחוץ לשוק במחיר כלשהו (לרוב הוא פרימיום)
הרכישה לרוב מלווה בהודעה לבורסה, הודעה על רכישה עצמית לרוב מושכת הרבה משקיעים אשר מעלים את מחיר המניה, כי זה איתות חיובי
ניתן לומר שהסיכוי שחברה אשר החליטה לרכוש את עצמה במחיר נמוך היא כאשר המניה ירדה הרבה והחברה מאמינה שהיא מתומחרת בחסר

כתבת מקודם על מכירת מניות לצורך הכנסה ושהחברה תגדיל לך את הערך, המס די דומה
יש 2 סוגים של משקיעים, אלו שרוצים את הדיבידנד ואלו שלא. לשניהם עדיף מתמטית לא לקבל אותו אלא למכור, אבל יותר לאלו שלא רוצים. לכן שורה תחתונים טובת המשקיעים היא לא לקבל את הדיבידנד.
אגב, למשקיעים זרים שמחזיקים מניות בira היתרון עוד יותר בולט גם אם הם רוצים את הדיבידנד כי לא מדובר עבורם בדחיית מס אלא בחסכון כל המס לחלוטין

• אהבתי
Reactions: ogi
טובת המשקיעים היא לא לקבל את הדיבידנד
זה נכון, למי שמודע לבעיית המס, שים לב שרוב הישראלים מנוכים במקור גם על רווחי הון, הם עושים משהו בנידון, כנראה שלא
אבל בעלי מניות מהותיים ואלה ששולטים גם בהחלטות כנראה חושבים אחרת, למה?
יש כנראה מספר סיבות, על קצה הלשון, הכנסה "קבועה", אטרקטיביות כלשהי למשקיעים מז'אנר מסוים ותוכניות DRIPים למיניהם שיוצרות "ערך פסיבי" לאורך שנות ההשקעה

שלא תבין לא נכון, אני לא מגן על הדיבידנד, אני חושב שהוא נחוץ כדי לתת "הרגשה" של כסף, ברמה פסיכולוגית, בלי תלות במחיר המניה
אבל מעבר לזה, אני לא מוצא יתרונות עבורי, מה שכן לתיק העיסקי שלי אני מקצה טווח רחב של מניות "מכניסות"

ממש לא נכון, יש הרבה חברות שעושות BB רק שמחיר המניה נמוך.
יש 2 סוגים של משקיעים, אלו שרוצים את הדיבידנד ואלו שלא. לשניהם עדיף מתמטית לא לקבל אותו אלא למכור, אבל יותר לאלו שלא רוצים. לכן שורה תחתונים טובת המשקיעים היא לא לקבל את הדיבידנד.
רק בחשבון ממוסה.
למה?
יש חברות שעושות בדיוק את זה, סוחרות במניות של עצמן כלומר מנפיקות (דילול) שהמניה יקרה ועושה BB שהיא זולה. סה"כ אסטרטגיה טובה.

זה גם לא נכון, לא חסרות חברות שקונות בלי קשר למחיר השוק אלא על "טייס אוטומטי", בדיוק כמו חלוקת דיבידנד.
אין ויכוח וכתבתי את רוב הנקודות בהקשרים אחרים ולאורך השירשור

אגב, למשקיעים זרים
זה נכון, למי שמודע לבעיית המס, שים לב שרוב הישראלים
אתם חושבים כמו ישראלים. ישנם אמריקאים רבים שלא ממוסים על דיבידנדים. היתר חוסכים בעיקר בחשבונות דוחי מס. לכן עבור אמריקאים החסרון ביעילות המס זניח, והקריצה של המזומן ביד, בוהקת יותר.
אני חושב שלזה התכוון אורי ב:
רק בחשבון ממוסה.

אני חושב שלזה התכוון אורי ב:
אכן וגם בחשבון כן ממוסה רוב האמריקאים משלמים 15% על הדיבידנדים וחלקם אפילו פטור לגמרי, 15% זה כבר מס שאפשר לחיות איתו.

Back
למעלה