• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איך להתגבר על המחסום הפסיכולוגי

esng.33

משתמש רגיל
דירוג
43
אני קורא כבר תקופה בפורום ואת הבלוג, ואמנם עדיין לא נסגרתי סופית על האלוקציה, אבל יש לי בערך 50% מהתיק שיושב כרגע במזומן (השאר מושקע בעיקר מניות דרך קרנות השתלמות וחלק קטן בקופת גמל להשקעה).
איך מתגברים על המכשול הפסיכולוגי של הזרמת מזומן למניות כשהשוק בשיא כל הזמנים?

אם אתה לא מרגיש בנוח, אל תעשה את זה. כל הרעיון זה שתהיה במצב שבו גם אם השוק יורד 50% בשלושה חודשים אתה עדיין לא תישבר ותמכור הכל. אם זה אומר להשקיע רק 50% מהכסף שלך אז בסדר. לך עם מה שמתאים לפרופיל סיכון שאתה שלם איתו.

למה אתה מתייחס לזה כאל מחסום פסיכולוגי? לי זה נראה כמו ניהול סיכונים.
ראה שרשור "תיק אדאמס" שהיה לאחרונה.

ככה אני עשיתי את זה:

מה פרק הזמן הנסבל בעינייך שתוכל לדחות את הפרישה? שנה? 3 שנים? 5 שנים? הכוונה לדחייה שתבאס אותך כמובן, אבל לא סוף העולם.

כמה אתה חוסך בפרק הזמן הזה? תחלק את המספר הזה ב 1.2. שים את הסכום הזה במניות, השאר בנכסים סולידים.

בתרחיש הנוראי שבו בדיוק לפני הפרישה שלך, הבורסה מתרסקת ב60%, ובמקביל שיעור החסכון שלך נחתך בחצי (חצי ממה שהוא היום), כל מה שקרה זה שהפרישה שלך נדחתה קצת, לפי התשובה לשאלה הראשונה. וזה מבלי לפגוע בכלל בהוצאות שלך.

כמובן שאפשר לשחק עם הפרמטרים לתרחישים אפוקליפטים יותר או פחות, לטעמך

קוראים את זה:
מי הפסיכי שמתחיל להשקיע עכשיו?
אם זה לא מספיק, היעזר בפתרון שהסולידית הציעה שם בפסקה הזו:
אינכם חייבים להיכנס לשוק בבת אחת. אמנם, מבחינה מתמטית טהורה, פוטנציאל התשואה יהיה גדול יותר אם תשקיעו את מלוא הסכום העומד לרשותכם בהתאם לתכנית ההשקעה שגיבשת, שהרי כך תבטיחו שכל כספכם יתחיל לעבוד קשה מהרגע הראשון. אבל חשוב לא פחות שתהיו רגועים: אם משמעות הדבר היא לפצל את סכום ההשקעה ל-12 מנות שוות ולהשקיע כל מנה מדי חודש בהתאם לאסטרטגיית המיצוע השקלי – עשו זאת. כניסתכם המדורגת לשוק תאפשר לכם להתמודד טוב יותר עם כל מפולת – אך במחיר של תשואה נמוכה יותר בתרחיש שבו השוק יעלה.

הייתי בוחר אלוקציה לפי המטרה. שואל ובודק עם עצמי לגבי מצבי שוק משתנים - עליית ריבית, ירידת ריבית, ירידה קטנה או קריסה של שוק המניות ומנסה להבין מה ההשפעה שלהם על התיק (אמנם זה תיאורטי, אבל מאופיין).
(חבר הציע לי בהתחלה וזה עזר, אז אציע לך גם- תעשה לך אקסל דמה עם הנכסים שהחלטת עליהם, "תשקיע" בכל אחד סכום גבוה לפי החלוקה, ותרוץ עם זה תקופה, תראה איך המרגש לראות עולה ויורד עם סכומים גבוהים)

ועוד דבר שמאוד עוזר הוא DCA.
להשקיע באינטרוולים קבועים, ולא בבת אחת, ככה אתה מתרגל לתחושות, לפרוצדורות, להשפעות החיצוניות, לפני שיש לך סכום גבוה מאוד שמושקע.

אני אחת שצלחה את המכשול הזה לפני 4 שנים ובגיל מבוגר. כבר למדתי וקראתי המון וידעתי איך אני מחלקת את ההשקעות אבל פשוט לא הייתי מסוגלת לעשות את הצעד המעשי. ואז ישבתי עם בעלי והוא אמר לי משהו מאד פשוט: "אנחנו תמיד נסתדר, גם אם כל ההשקעה תיעלם. אנחנו יודעים להביא פרנסה ואנחנו יודעים לצמצם רמת חיים כשצריך ואנחנו יודעים לזוז הלאה".
אתה לא כותב בן כמה אתה אבל אם אתה צעיר ויש לך עוד עשרות שנות עבודה לפניך אז אתה תרוויח עדיין הרבה יותר כסף מהעבודה מאשר מהשקעת החיסכון כך שאתה בעצם עמיד בשלב הזה לכל ירידה שיכולה לקרות בשווקים.
אגב, גם כשאני הכנסתי את הסכום הגדול להשקעה במניות זה היה ב"שיא כל הזמנים" ואז היתה צניחה לא קטנה במשך כשנה ומאז כבר התיק עלה בכמה עשרות אחוזים מהסכום המקורי וכל זה רק ב-4 שנים.

מה שאני עשיתי במקרה האינדיבידואלי שלי, לפחות בתור התחלה, הוא, דווקא בניגוד לתפישתה של הסולידית, הפרדה ברורה בין הכסף שאני מייעד לתיק השקעות (כסף שנמצא בקופת הגמל, קרן ההשתלמות וחשבון המסחר העצמאי שלי), שהוא כסף שאיני מתכוון להשתמש בו למטרות שאינן השקעה ולא יפריע לי שיפסיד מערכו, לבין כסף שאני מייעד לשימוש בשנים הקרובות מאוד (צופה שאשתמש ברובו הגדול עד 3 שנים מהיום, שנים שבמהלכן קרוב לוודאי שלא יהיה לי מקור הכנסה מהימן) ולמקרי חירום (כסף שנמצא בחשבון הבנק שלי), שיפריע לי מאוד שיפסיד מערכו, שכן זה יפגע לי בתוכניותיי לעתיד הקרוב, תוכניות שאיני מעוניין שיידחו. בהסתכלות על הכסף שלי שאני מייעד להשקעות, 80% ממנו מושקע במניות. בהסתכלות על סך נכסיי, רק 44% מהם מושקעים במניות. אני מודע לכך שזה יכול לעלות לי בהפסד של תשואה פוטנציאלית, אבל מצד שני אני לא מעוניין לסכן את הכסף שאני מייעד לשימוש בשנים הקרובות מאוד, כך שמבחינתי הוא אינו נחשב כחלק מתיק ההשקעות שלי. בסופו של דבר, נניח שבמהלך 3 השנים הקרובות אשתמש ב-90% מהכסף שאני מייעד לשימוש בשנים הקרובות מאוד, בסופו של דבר בעוד 3 שנים גם בהסתכלות על סך נכסיי אוכל להיווכח שקרוב ל-80% מהם מושקעים במניות.
אני נוקט בשיטה שבה אני מגדיל את החשיפה הכוללת של סך נכסיי כשאני נכנס לתקופה שבה יש לי מקור הכנסה מהימן, ומקטין אותה כשאני יוצא מתקופה כזו.

מה שאני עשיתי במקרה האינדיבידואלי שלי, לפחות בתור התחלה, הוא, דווקא בניגוד לתפישתה של הסולידית, הפרדה ברורה בין הכסף שאני מייעד לתיק השקעות (כסף שנמצא בקופת הגמל, קרן ההשתלמות וחשבון המסחר העצמאי שלי), שהוא כסף שאיני מתכוון להשתמש בו למטרות שאינן השקעה ולא יפריע לי שיפסיד מערכו, לבין כסף שאני מייעד לשימוש בשנים הקרובות מאוד (צופה שאשתמש ברובו הגדול עד 3 שנים מהיום, שנים שבמהלכן קרוב לוודאי שלא יהיה לי מקור הכנסה מהימן) ולמקרי חירום (כסף שנמצא בחשבון הבנק שלי), שיפריע לי מאוד שיפסיד מערכו, שכן זה יפגע לי בתוכניותיי לעתיד הקרוב, תוכניות שאיני מעוניין שיידחו. בהסתכלות על הכסף שלי שאני מייעד להשקעות, 80% ממנו מושקע במניות. בהסתכלות על סך נכסיי, רק 44% מהם מושקעים במניות. אני מודע לכך שזה יכול לעלות לי בהפסד של תשואה פוטנציאלית, אבל מצד שני אני לא מעוניין לסכן את הכסף שאני מייעד לשימוש בשנים הקרובות מאוד, כך שמבחינתי הוא אינו נחשב כחלק מתיק ההשקעות שלי. בסופו של דבר, נניח שבמהלך 3 השנים הקרובות אשתמש ב-90% מהכסף שאני מייעד לשימוש בשנים הקרובות מאוד, בסופו של דבר בעוד 3 שנים גם בהסתכלות על סך נכסיי אוכל להיווכח שקרוב ל-80% מהם מושקעים במניות.
אני נוקט בשיטה שבה אני מגדיל את החשיפה הכוללת של סך נכסיי כשאני נכנס לתקופה שבה יש לי מקור הכנסה מהימן, ומקטין אותה כשאני יוצא מתקופה כזו.
הכל טוב רק למה מזומן? לפחות הייתי שם באג״ח ממשלתי קצר. נשמע כמו המון כסף שלא מיועד למקרי חירום, חבל שיצבור אבק וישחק

הכל טוב רק למה מזומן? לפחות הייתי שם באג״ח ממשלתי קצר. נשמע כמו המון כסף שלא מיועד למקרי חירום, חבל שיצבור אבק וישחק
יחד עם עמלות קנייה/מכירה ,דמי ניהול (בקרן מחקה), דמי משמרת ומיסוי על רווחים, זה עוד יכול לצאת פחות ממזומן.
ג.נ. : אני מחזיק אג"ח צמוד ומפסיד עליו במודע כהגנה מפני אינפלציה לא צפוייה.

קניית אג"ח באופן ישיר לא באה בחשבון מבחינתי. קניית קרן מחקה מדדי אג"ח גם לא ממש שובה את ליבי, משום שבניגוד למדדי מניות אני עדיין לא מבין את הנושא באופן שבו אני מרגיש נוח להשקיע בזה. בגובה הריבית הנוכחי זה גם פחות חשוב לי.
לגבי הגנה מאינפלציה - נראה לי ש-VT די מגן מפני אינפלציה לוקלית.

על המחסום הפסיכולוגי מתגברים כמו שמתרגלים למים הקרים בבריכה. קופצים למים ומתחילים לשחות. בהתחלה קר, ואז מתרגלים.

אני בשוק בערך חמש שנים. בפעמיים הראשונות שהיו נפילות של 10% והכותרות היו אדומות, התהלכתי שעות במעגלים בסלון ולא הפסקתי לחשוב שאני חייב "לעשות משהו". עכשיו כשהשוק נפל ב-20% בקושי שמתי לב.

יחד עם עמלות קנייה/מכירה ,דמי ניהול (בקרן מחקה), דמי משמרת ומיסוי על רווחים, זה עוד יכול לצאת פחות ממזומן.
ג.נ. : אני מחזיק אג"ח צמוד ומפסיד עליו במודע כהגנה מפני אינפלציה לא צפוייה.
לא יודע באיזה ברוקר אתה, אבל אם אתה שם נגיד 50 אלף ומעלה, אפילו תשואה של 0.5% בשנה בוודאות תחזיר לך את כל העלויות. הממוצע ב3 שנים האחרונות היה מעל 1.5%

נערך לאחרונה ב:
אם הכוונה הביא לשמור על מזומן שקלי אז מזומן זאת אופציה לגיטימית כי אגח מניב באזור אפס.
אם המזומן הוא דולרי אז בהחלט אין שום סיבה להחזיק מזומן, אפילו קרנות כמו MINT / NEAR נותנות תשואה יפה עם סיכון אפסי.
אני קורא כבר תקופה בפורום ואת הבלוג, ואמנם עדיין לא נסגרתי סופית על האלוקציה, אבל יש לי בערך 50% מהתיק שיושב כרגע במזומן (השאר מושקע בעיקר מניות דרך קרנות השתלמות וחלק קטן בקופת גמל להשקעה).
לדעתי ״המחסום הפסיכולוגי״ שלך הוא הגיון בריא ואני לא רואה בו פסול. אני אישית מחזיק היום 23% במניות ולא מרגיש בנח להחזיק הרבה מעבר בגלל יוקר המניות (להבדיל היותם בשיא כל הזמנים, אלו דברים שונים).
אחד הדברים החשובים בהשקעות הוא להרגיש בנח עם ההשקעות שלך. אתה צריך להיות מסוגל לישון היטב בלילה ולא לפקפק בעצמך עם כל תנועה של 1% במניות.
כאשר תגיע המפולת הבאה (וגם ה-20% שראינו לאחרונה היה הרבה, אבל ממש לא הרבה כמו 50-60% שצפוי לנו) אתה תשמח שאתה לא ב-100%, מעבר לכך ה-50% שכן יכאבו לך ותתהה למה אתה לא יצאת ״בתחילת המפולת״, אבל אתה גם תתענה על עצמך כאשר השוק עולה ותתהה למה אתה מחזיק מזומן ולא פשוט שם הכל במניות ומחזיק חזק. אם אתה תחשוב על למה אתה לא מחזיק יותר מניות כשהשוק עולה ופחות מניות כשהשוק יורד אתה תסבול ומכשיל את עצמך לעשות טעויות. הכמות מניות שאתה צריך להחזיק היא כזאת שאתה מרוצה מספיק מהתשואה בשוק עולה ומרוצה מספיק מההגנה (במזומן / אגח) בשוק יורד. אתה צריך למצוא את הנקודה שבה אתה מספיק בסדר עם שני הכיוונים. יכול להיות שהמספר הזה הוא 50% בשבילך, מה שטוב במספר הזה זה שהוא עגול וקל להצדיק אותו, אבל אולי הוא אחר. קשה לדעת מבלי לחוות על בשרך עליות חדות וירידות חדות, אבל נסה לפחות להגדיר לעצמך טווח. מה המכסימום מניות שאתה מוכן להחזיק שיאפשר לך להרגיש מספיק טוב בעליות וירידות ומה המינימום. ואז אתה מפשט את ההחלטה שלך, זה לא 0%-100% אלא בין המינימום למכסימום וזאת כנראה החלטה קלה יותר.
יש אנשים שהטווח עבורם הוא 0-100 כלומר שהם מרגישים בנח רק אם הם מתזמנים את השוק במכיוון הנכון, ויש אנשים שהטווח עבורם הוא 100%-100% כלומר שהם תמיד 100% לא משנה מה. אלו משקיעים מאד שונים, ואתה צריך להבין עם עצמך איזה סוג משקיע אתה, ומה האזור הנח שלך.

מה המכסימום מניות שאתה מוכן להחזיק שיאפשר לך להרגיש מספיק טוב בעליות וירידות ומה המינימום. ואז אתה מפשט את ההחלטה שלך, זה לא 0%-100% אלא בין המינימום למכסימום וזאת כנראה החלטה קלה יותר.

אני מסכים עם הדברים, אבל אתה התייחסת בעיקר לאספקט הפסיכולוגי (שהוא חשוב).
איך שאני מסתכל על זה, זה היבט יותר פרקטי. אני מניח שבכל רגע השוק יכול ליפול ב- 50% ולא לעלות יותר. אף פעם. בכלל.
כמו שקרה ביפן וכמו שקרה בשפל הגדול (אוקיי, הוא עלה בסוף אבל זה לקח איזה 30 שנה עד שחזר לעצמו).
אז אני אומר לעצמי עם איזה סכום אני רוצה להישאר במקרה כזה. אחרי שיודעים את התשובה, שאר הכסף זה ל"משחקים" ואפשר לשים אותו על מניות בתקווה לקבל בכל זאת את התשואה הממוצעת ההיסטורית.

Back
למעלה