• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק השקעות (כולל התחשבות בפנסיה ובקרה"ש)

bobby

משתמש סולידי
דירוג
14
שלום לכולם,

התחלתי לקרוא בשבועות האחרונים את הבלוג ואת רוב הת'רדים הפופולריים פה בפורום.
כמו כן קראתי את סדרת הפוסטים בבלוג התמונה הגדולה.

אני מעוניין לפתוח תיק השקעות. את ענייני המנהלה סיכמתי בפתיחת חשבון ב-IB לתיק הממוסה, ומעבר ל-IRA בקרה"ש ובקופת גמל (כרגע אני בקרן פנסיה סטנדרטית, עובר בקרוב).

ההתלבטות המרכזית שלי היא לגבי הפיזור, גם בתוך התיק הממוסה, וגם כשמסתכלים על כלל הכסף.

אני בן 30, מרוויח היטב, ללא ילדים.
בחשבונות הפנסיוניים יש לי כ-30 אחוז מההון.
בקרה"ש כ-15 אחוז מההון.
במזומן (או שווה ערך למזומן) כ-55 אחוז מההון.

להבנתי, עדיף להשקיע את החלק המנייתי בחשבונות הלא ממוסים. בקרה"ש זה קל, אך בקופת גמל יש לי בעיה - אופק ההשקעה שם הוא באופן מובהק יותר מאופק ההשקעה בתיק הממוסה (ו/או בקרה"ש).
אני מניח אופק השקעה של בין 12 ל-15 שנה בכסף שלא נמצא בגמל.

חשבתי על חלוקה של 80/20 (לטובת מניות) כוללת, כשהקרה"ש + הגמל נמצאים 100% במניות (קרנות איריות צוברות), והשאר (ממוסה, בIB), נמצא כ60 אחוז במניות ו40 אחוז באג"ח. כך יוצא שאם מסתכלים על כלל ההון, החלוקה היא 80/20.

האם זה הגיוני להסתכל על התיק כך?
האם זה הגיוני לשים 100 אחוז מהקרה"ש והגמל במניות? לא כדאי, גם כאן, לשלם עם 5-10 אחוז אג"ח?

תודה!

* לא מחפש ייעוץ ספציפי כמובן, אלא הכוונה ומידע כללי.

אני יכול לומר לך שאני מתכוון להפריד.
על התיק החייב וקרן ההשתלמות אני אסתכל יחד, כיוון שאופק ההשקעה שלהם הוא יחסית קצר.

על החסכונות הפנסיוניים אני מסתכל יחסית בנפרד, כי הם לא יהיו זמינים ב40 שנה הקרובות.

אני משקיע כ30% באג"ח עם תשואה מצוינת (מיועדות), ואני מרוצה מזה.

נראה לי שאחרי שאצבור קצת ניסיון, ואולי אחרי שיבטלו את האג"ח המיועדות לצעירים (2024?), אני אעביר לקופת גמל IRA. אני לא יודע כמה אחוז מניות אבחר שם, אבל נראה לי שבין 80 ל90.

בכל אופן, אני כן מפריד בין התיקים, בעיקר בגלל אופק ההשקעה. את קרן ההשתלמות אני מתכנן לשלב עם התיק החייב, ולקנות בה 100% מניות.

כנראה שכשאתקרב לגיל הפרישה, אתחיל להסתכל עליהם יותר במשותף......

תודה על התגובה.

האם בתיק הרגיל (השתלמות + ממוסה), 80 אחוז מניות זה הגיוני לאופק השקעה של 10-15 שנים כרגע?

למה בעצם לא להשקיע 100 אחוז מניות בגמל, אם היא לתקופה כל כך ארוכה?

האם בתיק הרגיל (השתלמות + ממוסה), 80 אחוז מניות זה הגיוני לאופק השקעה של 10-15 שנים כרגע?
ההחלטה של הקצאת המניות בתיק מתחלקת לשני משתנים:
1. גיל ואופק השקעה. נראה לי שכאן כדאי גם לשים לב לקשיחות של תאריך היעד. אם אתה יכול לדחות את קניית הדירה (למשל) בעוד 5 שנים, אולי אתה יכול להרשות לעצמך יותר סיכון. לעומת תקציב לאוניברסיטה של הילד שלא ממש מומלץ לדחות בגלל בעיות בשוק ההון.
2. סיבולת סיכון. קשור בעיקר לבעיות שינה בעיתות משבר. אם עוד לא חווית הפסד גדול של כסף בעת משבר, סביר שאתה מעריך הערכת יתר את סיבולת הסיכון שלך.
יש סיכום מצוין של בעלת הבית על כל מיני כללים שיכולים לעזור לך לקבל את ההחלטה על רמת החשיפה המנייתית שלך. ראה כאן.

למה בעצם לא להשקיע 100 אחוז מניות בגמל, אם היא לתקופה כל כך ארוכה?
כנראה שהסיבה העיקרית היא שאני שמרן ושונא סיכון, כי יש פה לא מעט אנשים שכן שמים מאה אחוז מניות, ולא רק בכסף שנעול להם עד הפנסיה.
מעבר לזה, אתה יכול לקרוא על מגוון סיבות כאן. אני התחברתי הכי ל'למהול ויסקי במים'.

אני אישית לא מפריד (חוץ מהפנסיה שאני לא סופר אותה כחלק מתיק ההשקעות) - הבנק, הברוקר, קה״ש וקופת גמל (שלי ושל בת זוגתי) כולם תחת ניהלונו ומהווים תיק השקעות אחד.
נכון שלחלקו יש נזילות אחרת, אחר קה״ש אבל להנזיל תוך כמה ימים וקופת גמל גם אם מוכנים לספוג 35% קנס. לכן את המסגרות עם פטור/דחיית מס אנחנו מנצלים לדברים שנהנים מההטבות הללו יותר.

@adamshalev מה ההבדל בין קופ"ג לקרן פנסיה? הם מוצרים תחליפיים ואתה יכול הרי לנייד את הפנסיה לקופ"ג .. אז לא ברור לי הרציונל

רק אציין שחלק משמעותי מהפנסיה זה פיצויים(40%) שאותם כן אפשר למשוך כשיוצאים לפנסיה מוקדמת. אני כן מחשיב אותו בתיק.

למה זה משפיע? הם עדיין נזילים אותה מידה אז אני לא רואה למה שלאחד תתייחס כחלק מהתיק הכולל ולשני לא

אם זה עניין טכני אז אפשר פשוט להקביל את הפנסיה לאיזו מנייה מקבילה( נניח אם אתה במסלול עוקב מדד עולמי אז ש70% מהפנסיה הוא כמו vt והאגח מיועדות הוא כמו מזומן מבחינת סיכון)

למה זה משפיע? הם עדיין נזילים אותה מידה אז אני לא רואה למה שלאחד תתייחס כחלק מהתיק הכולל ולשני לא

אם זה עניין טכני אז אפשר פשוט להקביל את הפנסיה לאיזו מנייה מקבילה( נניח אם אתה במסלול עוקב מדד עולמי אז ש70% מהפנסיה הוא כמו vt והאגח מיועדות הוא כמו מזומן מבחינת סיכון)
אפשר בהחלט. אני פשוט לא עושה את זה.

אני אישית לא מפריד (חוץ מהפנסיה שאני לא סופר אותה כחלק מתיק ההשקעות) - הבנק, הברוקר, קה״ש וקופת גמל (שלי ושל בת זוגתי) כולם תחת ניהלונו ומהווים תיק השקעות אחד.
נכון שלחלקו יש נזילות אחרת, אחר קה״ש אבל להנזיל תוך כמה ימים וקופת גמל גם אם מוכנים לספוג 35% קנס. לכן את המסגרות עם פטור/דחיית מס אנחנו מנצלים לדברים שנהנים מההטבות הללו יותר.

כמה אחוזים מהחיסכון הפנסיוני נמצאים אצלך בפנסיה וכמה בקופת גמל?
אני מתכנן ש100% מהחיסכון הפנסיוני יהיה בקופת גמל.

האם חלוקה של 80-20 (כולל הגמל) למניות/אג"ח נשמעת הגיוני לאופק ההשקעה (10-15 שנים)? את הגמל לא אמשוך תוך 10-15 שנים כמובן...

תודה!

אני אישית לא מפריד (חוץ מהפנסיה שאני לא סופר אותה כחלק מתיק ההשקעות) .
מדוע לא להחשיב?
אני רואה את זה הרבה כאן בפורום.
לצורך פשטות החישוב, נניח שמישהו צריך 4000 ש"ח בחודש כדי להתקיים, והוא צפוי לקבל קצבה של מעל 4000 שח בחודש מהפנסיה. נניח לוקחים מקדם ביטחון, עדיין הוא צריך לחסוך כדי שיספיק לו מרגע הפרישה עד הרגע שהוא מתחיל לקבל את קצבת הפנסיה, מה שמקטין את כמות הכסף שצריך לחסוך. בנוסף גם יש משהו כמו 1700 שח בחודש שמקבלים מביטוח לאומי החל מגיל 67...

@adamshalev מבינה, אבל פשטות המעקב הזו יכולה לעלות בזמן רב של עבודה... אם יש לך שני מיליון שצברת בפנסיה ביום שהיא משתחררת, זה אומר שיכלת לפרוש הרבה לפני, מאשר אם אתה ממשיך לעבוד כדי להגיע ל "magic number" שלך תוך התעלמות מהסכום הזה :)

מישהו יכול להגיב או לכוון ל-resources המתאימים לגבי החלוקה בין מניות לאג"ח בפתיחת הת'רד?
תודה :)

מדוע לא להחשיב?
מבחינתי.. כי אני לא בטוח מספיק שהיא תהיה קיימת כשאצטרך אותה, באיזה היקף, ומתי. במיוחד כשזה תלוי בפוליטיקאים.
למשל.. גיל הפרישה היום (לגברים) הוא 67. אני מוכן להמר את כל הפנסיה שלי שזה לא יהיה גיל הפרישה כשאהיה בגיל 67.

נערך לאחרונה ב:
מבחינתי.. כי אני לא בטוח מספיק שהיא תהיה קיימת כשאצטרך אותה, באיזה היקף, ומתי. במיוחד כשזה תלוי בפוליטיקאים.
למשל.. גיל הפרישה היום (לגברים) הוא 67. אני מוכן להמר את כל הפנסיה שלי שזה לא יהיה גיל הפרישה כשאהיה בגיל 67.
במקרה הכי גרוע אתה יכול למשוך הכל עכשיו, תמורת קנס בגובה מס שולי (או 35% אם המס השולי שלך נמוך יותר)
כלומר אתה יכול להניח שלפחות חצי מהכסף תוכל למשוך משם אם באמת תצטרך

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
IAmSam ניהול כולל של קה״ש IRA + תיק השקעות ב-IB ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
S חלוקת תיק השקעות - כולל נכס למגורים, מזומן, אג״ח ומשכנתא שוק ההון 4
י אלוקציית תיק השקעות - כולל נדלן שוק ההון 12
ס האם ניתן לנייד תיק מבנק לבית השקעות בלי קנייה ומכירה? כמו ניוד בין בנקים? שוק ההון 4
G תיק השקעות בגובה שלוש מיליון שח שוק ההון 56
M חיסכון לילדים או תיק השקעות מרוכז שוק ההון 3
ח מחפש אקסל למעקב אחרי תיק השקעות אוף טופיק 1
NightStyle העברת תיק מ-IB לבית השקעות ישראלי שוק ההון 2
O תיק השקעות משפחתי שוק ההון 11
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
? עובר לאיטליה, למכור תיק השקעות פשוט? שוק ההון 12
T התיעצות לאיזון תיק השקעות שוק ההון 3
O לקיחת הלוואה כנגד תיק השקעות שוק ההון 12
N ניוד חלקי של תיק השקעות שוק ההון 3
מ ממש לקראת פתיחת תיק בבית השקעות שוק ההון 1
ר תיק השקעות לטווח בינוני לסטודנטית שוק ההון 7
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10
Omer Daniel העברת תיק השקעות מאקסלנס לIB : אירוע מס? שוק ההון 1
ה העברת תיק השקעות בין אחים מיסים 9
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
R משיכת קופת גמל להשקעה עבור תיק השקעות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
S בניית תיק השקעות - חשיפה לנדלן, אבטחת מידע וחשיפה למט"ח שוק ההון 0
littleSeal חוות דעתכם על תיק השקעות ראשון שוק ההון 0
R מה עושים עם תיק השקעות לפני מעבר לארה"ב שוק ההון 1
U שאלה גסה - חברה מומלצת לניהול תיק השקעות שוק ההון 7
Y תיק השקעות למטרת פרישה מוקדמת (35) - אשמח לדעתכם. שוק ההון 34
G תיק השקעות לפנסיונרים (67+) שוק ההון 17
C רכישת בית קרקע לעומת שכירות ושימור תיק השקעות נדל"ן 12
ס מכירת תיק השקעות בשביל החזר מס מיסים 9
י תיק השקעות לאזרח אמריקאי אוף טופיק 12
E העברת תיק השקעות לחול שוק ההון 23
S החל מאיזה גודל תיק השקעות בנק הפועלים נותן תנאים דומים לבתי השקעות ? צרכנות פיננסית 36
D העברת תיק השקעות לInteractive Brokers דרך הבנק שוק ההון 7
K שאלה לגבי ניהול תיק עי בתי השקעות שוק ההון 3
A פתיחת תיק השקעות גדול בבנק שוק ההון 4
ptom נזילות תיק השקעות בבנק לעומת בית השקעות צרכנות פיננסית 8
R העברת תיק השקעות מפידליטי לבנק בארץ שוק ההון 2
N סיוע בבניית תיק השקעות מאפס למטרת generational wealth שוק ההון 36
T ניוד תיק השקעות ל-IB ומעבר לקרנות איריות שוק ההון 1
י תיק השקעות וזכאות לקצבת נכות כללית אוף טופיק 1

נושאים דומים

Back
למעלה