• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תמהיל - דירת מחיר למשתכן

iragg

משתמש רגיל
דירוג
136
שלום לכולם,

כמו שאורי ג. אוהב לכתוב לגבי מחיר למשתכן, זכיתי בלוטו, וכנראה גם באחד הפרסים הראשונים כי זכיתי בקרית אונו (למי שזה מעניין אותו זה האזור שמיד דרומה לאוניברסיטת בר אילן כאשר ממערב לו כביש 4). אפילו יעבור קו של הרכבת הקלה במרחק הליכה מהפרוייקט, ואני מניח בסבירות גבוהה שאכן נגור בדירה כך שזאת לא השקעה גרידא.

מכיוון שהתקבל היתר בניה לפני כשבוע ואני מניח שיהיה כנס זוכים בחודשים הקרובים, צריך להתחיל לזוז אז כמה שאלות ברשותכם (מתנצל מראש על החפירה אבל אוהב להיות יסודי!):

1. יועץ משכנתא מומלץ במרכז - אין לי זמן להתרוצץ בין הבנקים. קראתי כאן בפורום על רימון חייט (המלצה כללית של אורי ג.). שמעתי גם על איתי מרדיקס ובחור שלישי בשם יניב יעקב (אם כי הוא בנתניה).

2. תמהיל - כאן חשוב לי לציין שהדירה שארכוש תהיה במנעד של בין 1.9 ל-3 מיליון (אני יחסית באמצע ההגרלה אז חייב כרגע להיות גמיש), כאשר ההסתברות הגבוהה היא לדירה סביב 2.1-2.3 מיליון. כמו כן אני צופה שארצה למחזר את המשכנתא ברגע שהדירה תהיה בנויה (בעוד כשלוש שנים), שכן כיום להבנתי הבנק יבחן את אחוז המימון לפי המחיר ולא לפי השווי (כי מעל 1.8 מיליון) אבל המחיר הזה משקף הנחה של לפחות שליש מהמחירים בשכונה, כך שאוכל לרדת אז מ-60% מימון (אם אקנה דירה מאוד יקרה) ל-45% בבוא היום.

עוד נקודה חשובה - אני זכאי למשכנתא לזכאים ממשרד השיכון. אמנם אני לא רוצה שום הלוואה צמודה כעקרון, אבל יתרון נסתר אחד של לקיחת הזכאות היא שאפשר לפרוע מוקדם יותר מסלולים עם עמלת פרעון מוקדם ולקבל הנחה גדולה יותר (וזה רלוונטי). תראו כאן:

https://mashcantaman.co.il/ריבית-משכנתא/חמישה-יתרונות-של-זכאות-משכנתא-שכדאי-לק/

אני יכול לקחת עד סביבות 100 אלף אבל מבחינתי עדיף לקחת כמה שפחות, אלא אם כן אתם חושבים שאני יכול לשכנע את הבנק שזה מסלול פיתוי :)

מגבלה הכי חשובה - הבוסית - רוצה משכנתא כמה שיותר קצרה וכמובן שלא תחנוק אותנו (ולא, אל תנסו להסביר לה שזה לא עובד יחד).

טוב, לנתונים היבשים:

הון עצמי לטובת הדירה - 1.2 מיליון

נטו חודשי - הבנק יכיר בסכום של כ-34 אלף לחודש. מעבר לזה יש עוד סכום של 11 לחודש שהבנק כנראה לא יכיר בו (לא אפרט, פשוט תניחו זאת). ספציפית למרות הקורונה אין לי כל חשש שההכנסות ישתנו. הוצאות חודשיות כיום סביבות 15 (כבר כולל שכ"ד וילד קטן) ואפילו עם נעלה ל-20 (תניחו עוד ילד), אז משאיר בערך 25-30 לחודש פנוי לטובת המשכנתא, ויש סיכוי שגם ההכנסה תעלה בעתיד.

אני מניח שהבנקים יתנו לי להחזיר מקסימום שליש מההכנסות המוכרות, דהיינו כ- 11 או 12 אלף לחודש (שמעתי שיש בנקים שמוכנים להסתכל גם על 35% וגם 40% אבל מניח שבנקודה מסוימת הם רוצים ריבית גבוהה יותר עבור הסיכון גם אם אוכיח להם שזה החיסכון שלי באופן קבוע - וזה קל דרך דפי הבנק כמובן).

נתון נוסף חשוב - סביר מאוד להניח (מעל 80%) שבמהלך חמש השנים הקרובות אקבל לידי בבת אחת סכום שינוע בין מיליון למיליון וחצי ש"ח.

אוקיי אם הדירה תהיה 3 מיליון אצטרך 1.8 מיליון משכנתא (60% מהשווי) ואז מניח שתמהיל נורמלי יחסית יהיה:

פריים 600K ל-20 עד 30 שנה
קל"צ 900K ל-10-12 שנים
זכאות ל-15 שנה (ק"צ) נניח 50K
משתנה כל 5 לא צמודה 250K

בהנחה שהריביות הן (לפי הסדר): 1.1%, 3%, 2.5% ו-3% ההחזר החודשי בהתחלה יוצא קצת מתחת ל-11.5K לחודש עם עלות כוללת של 1.19 ש"ח לכל ש"ח הלוואה וריבית כוללת של כ-350K. אחרי שלוש עד ארבע שנים (אז אני יכול לקבל הנחה של 30 או 40% בהיוון של הקל"צ ושל המל"צ שתהיה זעירה באותו שלב) הקרן שתישאר תהיה 1.4-1.5 אבל אני מניח שהדירה אז תהיה שווה לכל הפחות 4 מיליון, מה שיביא אותי למיחזור לפי פחות מ-40% מהשווי, או לחילופין לסגירת המשכנתא עם הסכום שאני צפוי לקבל. יודע שזה לא אופטימלי מבחינת מיקסום תיק ההשקעה אבל כאמור מדובר בדירה למגורים ואני מעדיף אישה שקטה ומאושרת על כל תשואה D:

כמה מל"צ אצטרך לדעתכם כדי לקבל קל"צ מיטבית? זה קריטי כמובן כי ככל שהריבית שלי תהיה טובה יותר כך קטן הסיכוי שאצטרך לשלם עמלת היוון ו/או בכלל למחזר. גם לא אמורה להיות לי שום בעיה לסגור את המל"צ אחרי חמש שנים או לסגור יותר ממנה בעקביות כל חודש (רק שאז לא ברור לי אם יש עמלת היוון מוקדם...)

אם הדירה תהיה יותר זולה אצטרך 1.2 מיליון משכנתא אז בגדול אני מניח שהיא תראה דומה לזאת של ה-1.8 רק שני שליש ממנה.

אשמח מאוד לשמוע את דעתכם D:

מאגנוס

אורי ג.

משתמש בכיר
דירוג
31,370
חידודים ברשותך:
מו שאורי ג. אוהב לכתוב לגבי מחיר למשתכן, זכיתי בלוטו,
פעמים רבות זה המקרה ופעמים רבות זה דווקא לא, כל מקרה לגופו.
. קראתי כאן בפורום על רימון חייט (המלצה כללית של אורי ג.).
אני לא המלצתי עליו, אני יודע שהוא "מפורסם" בתחום, יש לו שם טוב והוא מדבר לעניין, לא עבדתי מולו בחיים.
אבל המחיר הזה משקף הנחה של לפחות שליש מהמחירים בשכונה, כך שאוכל לרדת אז מ-60% מימון (אם אקנה דירה מאוד יקרה) ל-45% בבוא היום.
מחזור לאו דווקא יהיה כלכלי, צריך לבדוק בבוא היום, בגדול המרווחים בין אחוזי המימון לא כאלה גדולים.
כשתגיע לגשר תעבור אותו.
מגבלה הכי חשובה - הבוסית - רוצה משכנתא כמה שיותר קצרה וכמובן שלא תחנוק אותנו (ולא, אל תנסו להסביר לה שזה לא עובד יחד).
הבוסית חכמה, תקשיב לה.
כמה מל"צ אצטרך לדעתכם כדי לקבל קל"צ מיטבית?
מנסיוני שליש.
(רק שאז לא ברור לי אם יש עמלת היוון מוקדם...)
יש, אבל כמו בקל"צ רק אם הריבית בשוק נמוכה יותר ממתי שאתה לקחת את המשכנתא.
אשמח מאוד לשמוע את דעתכם D:
אם ההנחה היא כ1/3 כמו שאתה אומר אישית הייתי הולך על הדירה היקרה ביותר שנשאר ושנכנס בתקציב.
מדובר פה פוטנציאלית על בוננזה שיכולה לסדר לכם את החיים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
P באיזה תמהיל משכנתא לבחור? דירת מחיר למשתכן בנתיבות נדל"ן 10
P משכנתא לדירת מגורים יחידה - תמהיל מומלץ וריביות ריאליות שאפשר לקבל נדל"ן 0
L חוות דעת על תמהיל משכנתא + מיקוח ריביות נדל"ן 8
R תמהיל השקעה לפנסיונר שוק ההון 17
mk1 השתלמות IRA תמהיל מניות שוק ההון 4
V חוות דעתכם על תמהיל עם יועץ נדל"ן 20
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 32
מ דעה על תמהיל משכנתא נדל"ן 0
ttmoon תמהיל משכנתא, דירה ראשונה להשקעה, מחיר למשתכן נדל"ן 0
G תמהיל השקעה ישראל - חו"ל שוק ההון 3
ב חוות דעת תמהיל משכנתא נדל"ן 30
A תמהיל משכנתא מחודש מאי 2022, סילוקין ותוכנית המשך. דעות והמלצות? נדל"ן 7
ד תמהיל וריביות משכנתא נוכחית נדל"ן 37
E תמהיל השקעה לחוסך צעיר בן 30 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
A חוות דעת תמהיל משכנתא נדל"ן 7
A שאלה לגבי תמהיל משכנתא -- אוקטובר 2022 נדל"ן 11
י תמהיל משכנתא לדירת מגורים נדל"ן 7
S שאלת בירור לגבי תמהיל התיק בהגעה לפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
C אם הייתם מהגרים למדינה עם 0% מס רווחי הון האם הייתם משנים את תמהיל ואופי תיק ההשקעות שלכם? מיסים 8
מ תמהיל קרנות איריות/אמריקאיות שוק ההון 18
S שינוי תמהיל עקב הבנת סיבולת סיכון שוק ההון 14
ש תמהיל והצעה מהבנק דעתכם נדל"ן 12
R לקיחת משכנתא -דירה מקבלן ללא ליווי בנקאי (שווה להיכנס גם מי שמעוניין לראות תמהיל לי זה עזר :) ) נדל"ן 9
T תמהיל משכנתא - אפריל 2022 נדל"ן 9
T תמהיל IRA - פיזור גלובלי רחב - איזו חלופה אירית עדיפה ? שוק ההון 27
B חוות דעת - תמהיל משכנתא נדל"ן 5
O תמהיל משכנתא - חוות דעת נדל"ן 1
השועל תמהיל משכנתא | דירה ראשונה להשקעה טווח רחוק נדל"ן 44
O בניית תמהיל משכנתא התחלתי נדל"ן 35
S תמהיל משכנתא לדירה ראשונה להשקעה לטווח ארוך נדל"ן 2
O תמהיל משכנתא המיועדת למחזור - דגשים נדל"ן 8
ה השקעת הנדל"ן הראשונה שלי והתלבטות לגבי תמהיל משכנתא נדל"ן 17
N חוות דעת על תמהיל לרכישה דירה ראשונה נדל"ן 23
N תמהיל תיק ל 15 שנה לפחות מחקות מדד שוק ההון 0
Harvey תמהיל משכנתא לבניה של כ1.5m נדל"ן 17